Київський міжнародний інститут соціології
Київський міжнародний інститут соціології дослідив ставлення українців до біженців, переселенців, громадян в окупації та інших категорій населення
Соціологи КМІС дослідили, як українці ставляться до внутрішніх переселенців, вимушених біженців від війни за кордон, російськомовних громадян та людей, які опинились в окупації.
46 % опитаних повністю толерантні до біженців, ще майже 42 % згодні, щоб вони поверталися до України. А 13 % заявили, що не хотіли б бачити в Україні тих, хто виїхав за кордон.
Загалом 90 % українців з розумінням ставляться до біженців, які перебувають за кордоном, і не засуджують їх. Індекс соціальної дистанції у ставленні до біженців оцінили у 3.67, що нижче середнього (4.00).
Індекс соціальної дистанції для внутрішньо переміщених осіб становить 3.37, що суттєво нижче середньої. 53 % українців готові допустити у своє оточення переселенців, ще 42 % погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 95 %). Ксенофобне ставлення до переселенців мають 5 % (стільки ж скільки до україномовних українців).
Ставлення до російськомовних громадян України – індекс соціальної дистанції 3.83. 43 % опитаних готові допустити російськомовних українців у своє оточення і стільки ж погоджуються, що ці громадяни мають жити в Україні (разом 86 %). Ксенофобне ставлення до цієї категорії громадян України мають 14 % опитаних.
Ставлення до українців, які опинились в окупації після 24 лютого 2022 р. є дещо гіршим. Індекс соціальної дистанції становить 3.73. 44 % опитаних готові допустити цих людей у своє оточення, ще 46 % погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 90 %). Лише 10 % людей мають ксенофобне ставлення до українців, які опинились в окупації.
У вересні 2022 року 12 % опитаних КМІС вважали, що українці в окупації підтримують росіян або байдужі до України. Водночас більшість (72 %) заявляли, що люди в окупації є жертвами обставин і чекають повернення української влади. У грудні 2022-го в аналогічному опитуванні 83 % висловили співчуття таким українцям, а 6 % – засудження.
Київський міжнародний інститут соціології
https://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=1218&page=1&t=13