Центр досліджень соціальних комунікацій НБУВ
Social Communications Research Center
СІАЗ НЮБ ФПУ

3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси

Всесвітній день свободи преси було проголошено Генеральною асамблеєю ООН у 1993 році за рекомендацією Генеральної конференції ЮНЕСКО 1991 року. Це, у свою чергу, стало відповіддю на заклик африканських журналістів, які в 1991 році прийняли Віндхукську декларацію плюралізму та незалежності медіа. 

До цієї дати міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» оприлюднює свій щорічний рейтинг на основі оцінок свободи преси в 180 країнах (статистика нападів на журналістів і ЗМІ, арештів, цензури, тиску на пресу). ЮНЕСКО з цієї нагоди проводить Глобальну конференцію (фокусною темою цьогоріч обрали «Формування майбутнього прав: свобода слова як рушійна сила для всіх інших прав людини»).

Всесвітній день свободи преси покликаний також захистити медіа від зазіхань на їхню незалежність і вшанувати журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків. 

Окрім питання власне свободи преси цитовані нижче матеріали можуть бути цікавими фахівцям із соцкомунікацій та медіа – рейтинг містить важливі міркування щодо впливу соціальних мереж на (не)безпеку для журналістів та «доведену до крайності логіку довільної цензури» (так рейтинг оцінює менеджмент колишнього Twitter від Ілона Маска). Аналізуються також наслідки «зростання індустрії виробництва симулякрів, яка формує та поширює дезінформацію, а також надає інструменти її виробництва», в тому числі в контексті «разюче швидкого» розвитку генеративного штучного інтелекту (ШІ).

Власне Індекс свободи преси оприлюднено тут: https://rsf.org/fr/classement

Окремі цікаві моменти українською подає Детектор Медіа: https://detector.media/infospace/article/210803/2023-05-03-vsesvitniy-indeks-svobody-presy-2023-roku-zagroza-industrii-symulyakriv/

Цікавою може видатись інфографіка від Укрінформу щодо української історії присутності у рейтингу: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3704552-indeks-svobodi-presi-2023.html

Про нас
Центр досліджень соціальних комунікацій – інформаційна платформа, що репрезентує
інформаційно-аналітичну та наукову діяльність аналітичних підрозділів
Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

 

Контакти
НЮБ тел: +38 (044) 524-17-70,
e-mail: nub.naukovipratci@gmail.com
СІАЗ тел: +38 (044) 524-17-70,
e-mail: siaz2014@ukr.net
ФПУ тел: +38 (044) 525-54-70,
e-mail: fpu@nbuv.gov.ua