А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

ВО «Свобода» в умовах виборчої кампанії

 

5 вересня 2014 р. відбувся перший етап ХХІХ з'їзду Всеукраїнського об'єднання «Свобода», під час якого делегати ухвалили рішення про участь партії  у позачергових виборах до Верховної Ради України. Лідер «Свободи» О. Тягнибок, виступаючи на з’їзді, зазначив, що частину з пунктів програми, з якою «Свобода» йшла на попередні вибори, було виконано – як-от повалення режиму В. Януковича та ухвалення Закону «Про очищення влади» (люстрацію).

Водночас, за його словами, «війна, яку розв'язала Росія проти України, ставить перед українцями нові виклики». У зв'язку з цим націоналісти вирішили удосконалити свою передвиборчу програму, аби вона максимально відповідала суспільним викликам.

Під час другого етапу з’їзду – 14 вересня – було затверджено виборчу програму і списки кандидатів у депутати від партії. Як інформують ЗМІ, передвиборчу агітацію «свободівці» вирішили проводити під гаслом «Українська перемога: програма докорінних перетворень». Серед першочергових кроків «Свобода» вимагає проведення негайної люстрації, у першу чергу – в Міністерствах оборони та внутрішніх справ, а також у судовій системі. Щодо інших програмних засад, то вони передбачають: скасування недоторканності депутатів і суддів щодо кримінальних злочинів, запровадження воєнного стану в місцях бойових дій, надання учасникам АТО пільг в навчанні, працевлаштуванні й започаткуванні бізнесу, забезпечення покриття воєнних видатків країни за рахунок оподаткування прибутків олігархів, збільшення фінансування Збройних сил, запровадження системи вишколу громадян, формування народного резерву збройних сил за швейцарським зразком, запровадження візового режиму з Росією та безвізового – з країнами ЄС.

Виступаючи перед журналістами, О. Тягнибок запевнив, що «Свобода» приділятиме більше уваги питанням економіки і соціального захисту населення. Він зазначив, що попередня влада лише декларувала підтримку малого та середнього бізнесу, одночасно ухвалюючи закони, які були вигідні лише крупним фінансово-промисловим групам. «В Україні роками нехтували основами конкуренції та створювали тепличні умови для розвитку лише підконтрольних владі бізнес-груп – це призвело майже до повного винищення середнього класу як такого», –  заявив  О. Тягнибок.

Він також  наголосив, що ті підприємці, яким все ж вдалося буквально вижити у цих жорстких умовах, були вимушені з року в рік годувати корупційний «олігархічно-бюрократичний клас». «Якщо парламентарі нового скликання й надалі не помічатимуть проблем невеликих підприємств, то про відродження української економіки не може бути й мови. Змінити ситуацію можна тільки завдяки законотворчій діяльності, бо ще цьому парламенту таки вдалося ухвалити закон про люстрацію, низку антикорупційних ініціатив та декілька законів на підтримку середнього класу. Але якщо вони так і залишаться на папері – ані олігархи, ані корупція, ані бюрократія нікуди самі по собі не подінуться», – зазначив О. Тягнибок.

Щодо виборчого списку, то його очолив лідер партії О. Тягнибок. У першій п'ятірці – заступник Голови Верховної Ради Р.  Кошулинський, перший віце-прем'єр-міністр О. Сич, нардеп Б. Бенюк та О. Миргородський – командир взводу 22-го мотопіхотного батальйону, учасник антитерористичної операції.

Під час однієї з прес-конференцій,  відповідаючи на запитання щодо партнерів, із якими «Свобода» веде перемовини, лідер об'єднання О. Тягнибок наголосив, що консультацій не відбувається із лівими силами, Партією регіонів та проектами, утвореними колишніми «регіоналами». «Нашими партнерами не можуть бути сповідники лівої ідеології. Також ними не можуть бути ті, що були або є політичними проектами колишнього режиму Януковича. На цих виборах можуть бути домовленості щодо розподілу округів за принципом 2012 р., коли «Свобода» отримала 36 округів, у 12 з яких здобула перемогу. Можуть бути домовленості як загалом по усій Україні, так і локальні – на певних територіях. Частково домовленості можуть бути не тільки з одним, а й з кількома партнерами. Особливість цих виборів очевидна, тому вона і диктує нам такі формати участі у виборах», – підкреслив О. Тягнибок.

При цьому він наголосив, що не  виключає можливості входження до  списку партії представників інших політичних сил, однак лише ідеологічно близьких – націоналістів.

У свою чергу, заступник голови партії, віце-спікер парламенту Р. Кошулинський  зазначив,  що ВО «Свобода» готова об'єднуватися з тими, чиї програмні засади будуть близькими до партії.

Відповідаючи журналістам на питання про те, чи готова «Свобода» узгоджувати з іншими політсилами кандидатів у мажоритарних округах, Р. Кошулинський такого варіанту не виключив. «Чому ми вийшли з коаліції, давши Президенту шанс через 30 днів розпустити парламент? Наша мета в цій війні з РФ – очищення парламенту від комуністів і “регіоналів”, що працюють на Росію, а не кусатися і перемагати один одного. Щоб не пустити в Раду п'яту колону – комуністів і “регіоналів”, ми готові погодити з іншими це питання. Ми не ставимо собі за мету критикувати або висувати претензії людям, які стояли з нами на Майдані. У них свої програми, вони не націоналісти, як ми», – наголосив  Р. Кошулинський.

Він не виключає, що в майбутньому парламенті «Свобода» може об'єднатися і з колишніми партнерами по коаліції. Відповідаючи на питання про те, чи пропонували «Свободі» інші політсили йти на вибори однією колоною, політик відповів: «Політичні блоки канули в Лету – це такий політичний підкуп. Спочатку люди об'єднуються в один блок, будучи різними за ідеологією і своїм переконанням. Потім вони розбігаються, збігаються ... Зараз ви бачите, що те ж саме діється в українському політикумі. Люди, які були в одній партії, зараз в різних трьох. Це значить, що вони об'єднувалися, щоб отримати якісь технологічні дивіденди для приходу до влади», – робить висновок політик.

Як інформують ЗМІ, напередодні виборів «свободівці» знайшли деяке порозуміння  зі своїми колишніми партнерами по коаліції. Зокрема, 17 жовтня 2014 р. в Києві відбулася прес-конференція, присвячена ситуації на 223-му виборчому окрузі. Представники демократичних партій розповіли про важливість об'єднання зусиль задля перемоги над  нардепом і кандидатом В. Пилипишиним, який, за словами «свободівців», голосував за «диктаторські» закони 16 січня.

Кандидат у народні депутати від ВО «Свобода» Ю. Левченко, який балотується в цьому ж окрузі, зазначив: «Пилипишин використовує на 223-му окрузі повний набір брудних технологій: тут зареєстровано три Левченка – уперше за ці два роки Пилипишину вдалося знайти мого двійника з повним збігом прізвища, імені та по батькові. Агітатори мого опонента підкуповують виборців за тією ж схемою, що і 2013 р., пропонуючи по 200 грн за голос; також поширюють різноманітну “чорнуху”».

Ю. Левченко також зазначив, що  для того, аби не допустити перемоги представників колишньої влади, партії Майдану («Блок Петра Порошенка», «Свобода», «Народний фронт», «Батьківщина», ДемАльянс) об'єдналися навколо кандидатури націоналіста в цьому окрузі.

Окрім цього, в деяких інших округах ці політичні сили також змогли домовитись про єдиного кандидата. Проте, на переконання деяких експертів, досягнення домовленостей з іншими «майданівськими» партіями мало допоможе «Свободі», яка, у порівнянні з попередніми виборами до ВР, поступилася своїми електоральними позиціями новим політичним партіям. Зокрема, на думку політолога та соціолога В. Пащенка, нині можна виділити кілька політичних сил, які мають шанс на проходження до парламенту.
«З великим відривом виграє Блок Порошенка. Безумовно, пройдуть Народний фронт, Батьківщина і Ляшко. До речі, тут цікавий феномен. Оці три сили – це ніби колишня “Батьківщина”, яка розкололася на три. Найбільш популістську аудиторію підібрав Ляшко, номенклатура, бюрократія проєвропейського ґатунку зорієнтувалася під Народним фронтом, а сама “Батьківщина” залишила при собі прихильників Тимошенко», – пояснив В. Пащенко.

Окрім того, за його словами, ще ряд політичних сил мають шанс на проходження до парламенту. «Напевно проходить партія Гриценка і з великою вірогідністю нішу “Свободи” займе “Самопоміч”. До речі, там саме така тенденція спостерігається, що рейтинг “Свободи” падає і за рахунок цього піднімається “Самопоміч”», – зазначив експерт.

Щоправда, останні соціологічні дослідження засвідчують, що «Свобода» все ж таки має шанс пройти до Верховної Ради. За оприлюдненими 15 жовтня результатами загальнонаціонального опитування, проведеного Центром «Соціальний моніторинг» спільно з Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка, до нового парламенту можуть потрапити до восьми партій.

Очолює рейтинг Блок Петра Порошенка із 35 % голосів виборців, за ним йдуть Радикальна партія та «Народний фронт». До парламенту проходять «Батьківщина» – 6,6 %, «Опозиційний блок» – 6,5 % та «Свобода» – 6,3 %. Також бар’єр у 5% долають «Самопоміч» та «Сильна Україна». Не долають бар’єр, за результатами дослідження, «Громадянська позиція» та Комуністична партія України.

Опитування проводилось з 4 по 10 жовтня 2014 р. в усіх областях України (у Донецькій та Луганській областях опитування проводилося на території, що контролюється офіційною владою України) та Києві.

Соціологи відзначають, що такий вибір зумовлює нинішня ситуація в країні. Вони вважають,  що вибирати склад нової Верховної Ради будуть мешканці Заходу і Центру. Це електорат зазначених політичних сил. А ось на Сході країни за нинішньої ситуації очікується низька активність виборців.

Керівник Всеукраїнської соціологічної служби Б. Сагалаков відзначив, що політичні сили в ході виборчої кампанії замало приділяють уваги своїм конкретним планам, а саме: тому, що вони будуть робити після виборів. «Багато говориться про АТО – зрозуміло, це найважливіша тема. Але є ще конституційні зміни, питання щодо майбутньої судової системи, місцевого самоврядування тощо. Про це, на жаль, мало дискутують», – підкреслив експерт.

Крім цього, Б. Сагалаков звернув увагу на коливання рейтингів політичних сил, в тому числі й серед лідерів. «Нестабільну динаміку має рейтинг Радикальної партії. “Свобода” жорстко засудила ухвалення законів щодо особливого статусу Донбасу, і це знайшло відображення в соціологічних дослідженнях – підтримка націоналістів зросла», – сказав він.

Експерти,  оцінюючи результати соціологічних досліджень, наголошують на деякому штучному завищенні чи заниженні рейтингів деяких партій. Зокрема, за різними дослідженнями «Свобода» набирає від 2,5 % до 6 % і більше. Як відомо, в 2012 р. рейтинг «Свободи» занижувався. Тоді, за прогнозами більш ніж 10 соціологічних груп ВО «Свобода»  прогнозували результат від 2,5 % до 5,1 %. Але за результатами голосування на дільницях «Свобода» набрала 10,44 %. Похибка, чи, швидше, маніпулювання думкою громади, була на рівні мінус 5, мінус 8 % від реального рейтингу. Чи вірити сьогоднішнім рейтингам, вирішувати виборцям. Ситуація сьогодні відрізняється від 2012 р., але і тут можливі маніпуляції. Щоправда, останнім часом більшість соціологічних дослідження вказують на поступове зростання рейтингу «Свободи». 

Голова правління Українського інституту соціальних досліджень О.  Балакірєва звернула увагу на можливе подальше зростання рейтингу партії ВО «Свобода». 

Вона  зазначила, що електорат націоналістичних сил – зокрема, ВО «Свобода» – може бути мобілізований через події  біля  Верховної Ради 14 жовтня. Нагадаємо, в цей день в парламенті не знайшлося достатньої кількості голосів задля включення до порядку денного розгляду законопроектів про заборону комуністичної ідеології та визнання ОУН-УПА борцями за незалежність – незважаючи на те, що за розгляд останнього законопроекту депутати голосували сім разів поспіль.

В цей час під стінами парламенту мітингували представники різних політичних сил, зокрема «Свободи», «Правого сектора» та інші. Відбулись сутички мітингувальників з правоохоронцями. Лідери «Правого сектору» і «Свободи» заявили, що  їхні представники в сутичках участі не брали.  Лідер ВО «Свобода» О. Тягнибок закликав своїх прихильників залишити територію біля парламенту і продовжувати святкувати Покрову в інших місцях. Він нагадав, що у порядок денний так і не було внесено питання про визнання УПА воюючою стороною в другій світовій війні, «тому зараз тут вимагати немає чого, оскільки немає ні депутатів, ні голосів». «Зараз я звернувся до наших прихильників, щоб ми продовжили наші заходи святкування. Ми підемо далі до Арсенальної до Інститутської і будемо зупинятися у тих місцях, де загинули герої Небесної сотні. Святкування ми завершимо біля пам’ятника Тарасу Шевченку», – повідомив О. Тягнибок журналістам.  

Представники ЗМІ звернулись до О. Тягнибока із запитанням, чи розуміє «Свобода», що група провокаторів скористалася ними для вчинення правопорушень? О. Тягнибок запевнив, що прихильники партії локалізували групу, яка кидала вибухові пакети. «Саме “свободівці” локалізували і взяли їх в «коробку». Зараз ми йдемо далі, і правоохоронцям буде дуже легко ідентифікувати провокаторів, якщо вони тут залишаться», – запевнив О. Тягнибок.

Проте експерти схиляються до думки, що саме «Свободі» потрібен був «скандал», щоб на неї звернули увагу. Але чи розраховували «свободівці» саме на такий перебіг подій, залишається таємницею. Як зазначила О.  Балакірєва, тих людей, які цікавляться політичним життям,  події
14 жовтня біля Верховної Ради можуть спонукати прийти на вибори. «На активну частину електорату такі події впливають, вони її стимулюють», – зазначила експерт.

Стосовно перспектив партії у Верховній Раді у випадку її проходження у парламент думки оглядачів різняться. Частина експертів вважає, що «Свобода» увійде до новоствореної коаліції, частина прогнозує партії опозиційне майбутнє. Зокрема, у щотижневому аналітичному віснику Міжнародного центру перспективних досліджень Inside Ukraine ще влітку зазначалось,  що партії «Батьківщина» та «Свобода» можуть стати новою парламентською опозицією після дострокових виборів у Верховну Раду. «Зважаючи на низький результат, отриманий на президентських виборах
Ю. Тимошенко та О. Тягнибоком, очолювані ними партії, швидше за все, готуватимуться до парламентських виборів у статусі опозиційних... Тим більше, що прийнятий нещодавно закон про парламентську опозицію наділяє її значними повноваженнями, зокрема, щодо головування у ключових парламентських комітетах», – зазначається в дослідженні.

Експерти центру зазначали, що Ю. Тимошенко потрібно реорганізувати свою політичну силу, і, перебуваючи в парламентській опозиції, це буде зробити зручніше. Крім того, як вказують у центрі Inside Ukraine, «Батьківщина» зможе системно відстежувати діяльність Президента і здійснювати контроль за якістю його роботи.

Щоправда, як відзначають експерти,  нішу «конструктивної опозиції» спробує зайняти і ВО «Свобода». «Побачивши провальний результат О. Тягнибока на президентських виборах, “свободівці” зрозуміли, що на парламентські вибори їм вигідніше йти в якості опозиції», – підкреслюється в дослідженні.

Тому, на думку експертів, між партіями «Свобода» та «Батьківщина» може виникнути конкуренція за статус опозиції до Президента.

Заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова М. Міщенко  заявив, що успіх «Свободи» на минулих парламентських виборах був частково продиктований негативним ставленням виборців до екс-президента В. Януковича, оскільки ця партія сприймалась як антагоніст політики колишнього Президента.

Сьогодні, коли «Свобода» сприймається як провладна партія,  заявляти про опозиційність складно. Більше того – увесь виборчий процес до Верховної Ради України підпорядкований темі «війна-мир». Таку думку висловив політолог В. Фесенко. «Партії, так чи інакше використовують тему “хочеш миру – готуйся до війни”, грають на “так званий патріотичний електорат”», – вважає експерт.

За його словами, значна частина кандидатів використовує настрої електорату Майдану, але при цьому вони ведуть боротьбу саме за голоси цих виборців.  «Можна враховувати такий важливий момент – є електорат, пов'язаний з Майданом. Це люди, які підтримували Майдан і очікують серйозних практичних змін. Є частина виборців України, які не були прихильниками Майдану. Хтось ставиться до Майдану терпимо, що не проти нинішньої влади. Хтось критично відноситься і, звичайно ж, Тимошенко і “Свобода” і партія Порошенка грають на полі Майдану», – зазначив
В. Фесенко.

Тому, на думку експерта, саме всередині «табору Майдану» і розгортається конфлікт: бути чи не бути домовленостям з сепаратистами. «Треба або використовувати дипломатичні інструменти, або боротися до кінця, і не йти ні на які угоди, ніякі домовленості з сепаратистами Росії. Це – внутрішній конфлікт в таборі Майдану. Я б не сказав, що Тимошенко або “Свобода” «кон'юнктурники». “Свобода” – націоналісти, для них будь-які переговори з Росією, не важливо, в умовах війни або в умовах миру – “це вже зрада”», – наголосив експерт.

В. Фесенко вважає, що «свободівці» критично ставляться до будь-яких  контактів з росіянами, а Ю. Тимошенко дотримується дещо інших позицій. Вона свого час, коли була Прем'єр-міністром, спілкувалася і вела інтенсивні переговори з В. Путіним. «Але зараз, враховуючи критичне ставлення до мінських домовленостей, вона для себе обрала якусь опозиційну роль на цих виборах. Тому вона уникає особистої критики Порошенка, але критикує його рішення», – заявив В. Фесенко.

Не варто виключати варіант, коли Ю. Тимошенко спробує порозумітись з П. Порошенком щоб отримати посаду Прем’єр-міністра України. І тут немає місця для партії «Свобода», але якщо цього не станеться, то «Батьківщина» намагатиметься створити «конструктивну» опозицію до якої спробує залучити «Свободу». Щоправда, це малоймовірно, тому що
ВО «Свобода» продовжуватиме свою власну політику, яка відмінна від політики «Батьківщини». В цій ситуації головна інтрига в тому, чи буде ця політика конструктивною (З'їзд ВО «Свобода» одностайно ухвалив рішення про участь націоналістичної сили у позачергових виборах до Верховної Ради України // http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/053607/ - 2014. – 05.09; «Свобода» розповіла, з ким готова об'єднуватися на виборах // http://ukr.segodnya.ua/politics/pnews/svoboda-rasskazala-s-kem-gotova-obedinyatsya-na-vyborah-552009.html - 2014. – 14.09; «Свобода» йде на вибори з «Програмою докорінних перетворень» // http://gazeta.ua/articles/comments-newspaper/_svoboda-jde-na-vibori-z-programoyu-dokorinnih-peretvoren/581140 - 2014. – 16.09; Партії об'єднуються в боротьбі проти Пилипишина // http://europravda.com.ua/part/55129-partyi-maydanu-obyednuyutsya-v-borotb-proti-pilipishina.html - 2014. – 17.10; У парламент пройдуть партії Порошенка, Ляшка, "Батьківщина", «Свобода», - експерт // http://gazeta.ua/articles/politics/_u-parlament-projdut-partiyi-poroshenka-lyashka-batkivschina-svoboda-ekspert/584118 - 2014. - 01.10; Крім лідерів перегонів, у Раду проходять ВО «Свобода» та «Опозиційний блок» – соцопитування // http://vgolos.com.ua/news/krim_lideriv_peregoniv_u_radu_prohodyat_vo_svoboda_ta_opozytsiynyy_blok__sotsopytuvannya_160306.html - 2014. – 18.10; Олег Тягнибок: «Потрібно реально, а не на словах розвивати середній клас» // http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/komentari/054685/ - 2014. – 17.10; Після виборів «Батьківщина» та «Свобода» перейдуть в опозицію – експерти // http://www.slovoidilo.ua/news/3310/2014-06-20/posle-vyborov-batkivcshina-i-svoboda-perejdut-v-oppoziciyu---eksperty.html - 2014. – 20.06; Фесенко: Тимошенко, "Свобода" и партия Порошенко играют на Майдане // http://mignews.com.ua/politics/inukraine/3736198.html - 2014. – 24.09; Експерти назвали партії, які проходять до нового парламенту // http://goloskarpat.info/power/543cf0f8bb6d5/ - 2014. – 14.10; «Свобода» впевнено проходить до парламенту – результати опитувань // http://vgolos.com.ua/articles/svoboda_vpevneno_prohodyt_do_parlamentu__rezultaty_opytuvan_160317.html - 2014. – 15.10; Крім лідерів перегонів, у Раду проходять ВО «Свобода» та «Опозиційний блок» – соцопитування // http://vgolos.com.ua/news/krim_lideriv_peregoniv_u_radu_prohodyat_vo_svoboda_ta_opozytsiynyy_blok__sotsopytuvannya_160306.html- 2014. – 15.10).