• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Бібліотека в інформаційному суспільстві
  • Фінансування НАН України у 2018 р.
  • Інтерв’ю з суддею Верховного Суду України М.В. Мазуром

Сучасна юридична освіта як вимога часу

 

У ВРУ зареєстровано  проект Закону України  "Про юридичну (правову) освіту і загальний доступ до юридичної професії", підготовлений на підставі Концепції вдосконалення юридичної освіти. Хоча деякі науковці не поділяють райдужних сподівань щодо «новоспеченого» законопроекту, значна кількість фахівців його підтримують. Юристам потрібно постійно навчатися, мати на озброєнні європейську юридичну освіту, певні практичні знання, досконало володіти іноземними мовами та сучасними технологіями, аби вчасно й оперативно реагувати на запити клієнта, вимоги часу. Докладніше про мету закону;основи (стандарт) юридичної  освіти; наскрізну (магістерську) програму підготовки юристів і ВНЗ для її надання; механізми оцінювання якості  правової освіти; загальний доступ до юридичної професії та критерії відповідності юршкіл тощо, у матеріалі О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2017, № 17 (142).

Спеціалізований суд із розгляду справ у сфері інтелектуальної власності

Президент України підписав указ «Про створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності», що  починає діяти з дня його опублікування. 3 жовтня 2017 р. ВРУ підтримала у другому читанні законопроект «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким врегульовуються питання діяльності нового спеціалізованого суду. І хоча на даний час невідомо наскільки швидко та кваліфіковано вирішуватимуться спори ВСПІВ та коли він буде сформований, вже зараз його створення викликає чимало питань. Тому, головним завданням на сьогодні залишається написання профільного законопроекту, який визначить усі умови щодо роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Українські перспективи та зарубіжний досвід щодо вирішення цього питання та коментарі експертів  у публікації І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2017, № 17 (142).

Новий закон «Про освіту»

5 вересня 2017 р. Верховна Рада України прийняла в новій редакції закон «Про освіту». Дискусія навколо нього тривала понад три роки. До неї долучилися усі зацікавлені групи, а українське суспільство загалом позитивно зустріло новий закон. Утім частина експертів не так оптимістично налаштовані сприймати новації у галузі освіти. Детальніше про всі новації закону; основні принципи функціонування освітньої галузі; зміни і структуру навчального процесу і управління освітою;  принципи її фінансування; статтю закону, яка спричинила широкий резонанс, встановивши норму про рівень запровадження державної мови навчання у середній школі; оцінка та коментарі експертів з цього питання тощо у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2017, №17 (142).

Вітчизняна металургійна галузь у відгуках експертів

У листопаді 2017 року українські металургійні підприємства планують виробити 1,9 млн т сталі. Такий прогноз міститься в матеріалах «Укрметалургпрому». При цьому випуск чавуну складе близько 1,8 млн т, прокату - 1,7 млн т .

Детальніше про стан та перспективи вітчизняної металургії дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Рябоконя «Грозит ли очередной спад украинской металлургии? (обзоры в СМИ и мнения экспертов отрасли)» в № 20  «Україна: події, факти, коментарі» (с. 56-62).

Опорні школи в умовах децентралізації

З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти й умов навчання дітей по всіх регіонах України в рамках децентралізації створюється інфраструктура загальноосвітніх навчальних закладів, а саме налагодження функціонування мережі опорних шкіл.

Детальніше про освітні новації в умовах децентралізації дізнавайтеся з аналітичного огляду В. Пальчук «Секторальна децентралізація в галузі освіти: створення мережі опорних шкіл» в № 20  «Україна: події, факти, коментарі» (с. 46-56).