• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Специфіка налагодження суспільного консенсусу в інформаційному суспільстві
  • Проблеми підготовки наукових кадрів
  • Результати фундаментальних досліджень

Закон «Про лобізм»

Верховна Рада зареєструвала законопроект  «Про лобізм» головною метою якого є законодавче врегулювання лобізму та забезпечення над ним державного й громадського контролю. Також запропоновано проект закону «Про лобіювання», покликаного забезпечити реалізацію конституційного права громадян брати участь в керуванні державними справами, зокрема, шляхом визначення правових основ лобіювання. Без кроків з демонополізації економіки та інших істотних змін  встановити нові «правила гри» на ринку професійного політичного лобізму навряд чи вдасться. Циклічність повернення наукової думки до питання юридичної формалізації лобіювання, а також спірний досвід функціонування Закону України «Про очищення влади» підтверджують необхідність надзвичайно обережного та виваженого розпорядження таким ресурсом, як лобізм, оскільки помилка може унеможливити розвиток інституту лобіювання в Україні. Думки експертів з цього приводу у статті О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», №21(124).

Державне фінансування політичних партій в Україні – за європейським зразком

Державне фінансування у європейських державах одержує особливо широке поширення в останні 20 років. 8 жовтня 2015 р. ВРУ ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», який створює достатні передумови для проведення реформи з прозорості фінансів політичних партій. Для того, щоб державне фінансування партій зменшувало їх залежність від олігархів та інших впливів, потрібне формування прозорої фінансової системи. Якщо буде ретельний контроль за коштами, які витрачають партії, а також гнучка система оподаткування в державі, партії зможуть існувати за державні кошти. Про умови і принципи дії, на яких здійснюється державне пряме фінансування політичних партій у Європі та ставлення та рекомендації фахівців, науковців, експертів до цього закону у статті О. Бусол «Громадська думка про правотворення», №21(124).

Упровадження загальнообов’язкового державного медичного страхування в Україні

Ключовим завданням реформи існуючої системи охорони здоров’я в Україні є запровадження загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування. Необхідність цього кроку визнається всіма без винятку зацікавленими сторонами, втім усі мають своє бачення цієї моделі.  Так, влітку ц.р. у ВР було зареєстровано 3 відповідні законопроекти, що викликали активне обговорення їх положень щодо визначення суб’єкта, якому буде надано право страхувати громадян, – державі чи приватним фінустановам. Кожний підхід до визначення страховика має свої «за» та «проти». У галузевих колах та ЗМІ не вщухають гарячі дебати про те, який же з цих проектів найбільше відповідає інтересам вітчизняної медицини і громадян. Тому дуже важливо, щоб Україна при запровадженні страхової медицини перейняла позитивний світовий досвід та врахувала помилки інших країн, не забуваючи наші ментальні, історичні, культурні та інші особливості. А для цього потрібно чітко виписати й узгодити необхідну нормативну базу, розробити та затвердити всі протоколи надання медичної допомоги. Докладніше про це у матеріалі «Громадська думка про правотворення», №21(124).

Картку VISA можуть зламати за 5-10 секунд після сплати в Інтернеті

Картку VISA можуть зламати за 5-10 секунд після сплати в Інтернеті

Групою дослідників розроблено алгоритм, який дає змогу підбирати номер, термін дії та код безпеки карт VISA протягом 5-10 секунд. Завдяки цьому, з’являється можливість проводити несанкціоновані платежі. Ця інформація може зберігатися на сайтах електронної комерції, де були введені дані банківських карт при здійсненні оплати в Інтернеті. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 16 (ст. 44-45).

У Facebook планують надати коментарі у вигляді чату

У Facebook планують надати коментарі у вигляді чату

Звичайні коментарі замінити чатом планують у Facebook, що надасть можливість відстежити в постах, які прокоментовані найбільше, відповіді користувачів. Завдяки чату можливо швидко відповісти на коментарі, а опонент отримає сповіщення про нове повідомлення. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 16 (ст. 18-19).