• ДО РІЧНИЦІ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
  • Новації у сфері податкового законодавства України: тактичні кроки чи стратегічні завдання?
  • Урочисте відзначення 100-річчя НАН України
  • Матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація»

Конкурс науково-технічних розробок за держзамовленням

Конкурс науково-технічних розробок за держзамовленням

Незабаром виходить черговий випуск інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки», з якого ви дізнаєтеся про: забезпечення доступу українських вчених до провідних дослідницьких інфраструктур світу; конкурс науково-технічних розробок за держзамовленням; питання фінансової підтримки вітчизняних науковців; доступ до міжнародних наукових баз даних Scopus та Web of Science за кошти держбюджету; презентацію розробок установ НАН України на виставці «Безпека 2019» та багато іншого.

Скасування адвокатської монополії

Скасування адвокатської монополії Президент України у ВРУ зареєстрував як невідкладний законопроект «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії»).

Глава держави пропонує залишити адвокатам тільки виняткове право на захист від кримінального звинувачення і у зв’язку з цим пропонує документом вилучити внесенні у 2016 р. зміни до Конституції України, а саме ст. 131-2 щодо виключного права адвокатів на представництво іншої особи в судах у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнано судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. Також законопроектом запропоновано вилучення із Конституції України положення, що виключно прокурорами або адвокатами здійснюється представництво у Верховному Суді України та судах касаційної інстанції з 1 січня 2017 р.; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 р.; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 р. Передбачається, що ухвалення закону сприятиме оптимізації механізму отримання професійної правової допомоги.

Даний законопроект викликав чимало зауважень з боку представників Національної асоціації адвокатів України. 

Народні депутати надіслали документ до Конституційного Суду України для перевірки відповідності вимогам ст. 157 і 158 Конституції України. Докладніше про це у публікації О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2019, №15 (180).

Законодавче врегулювання процедури усунення президента України з поста (імпічмент)

Законодавче врегулювання процедури усунення президента України з поста (імпічмент)

 Законотворчість

10 вересня Верховна Рада України ІХ скликання ухвалила законопроект «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)» від 29. 08. 2019 р. У пояснювальній записці до нього прописано, що документ враховує невизначеності та недоліки  чинного законодавства у відповідній сфері, без усунення яких положення щодо порядку імпічменту Президента України мають суто декларативний характер та передбачає відновлення системи стримувань та противаг шляхом забезпечення можливості практичної реалізації процедури. Докладніше про процедуру та порядок проведення імпічменту; думки експертів; зарубіжний конституційний досвід у матеріалі Т. Миськевич «Громадська думка про правовторення», 2019, №15(180).

Законопроект про скорочення конституційного складу Верховної Ради України

Законопроект про скорочення конституційного складу Верховної Ради України

Законотворчість

3 вересня 2019 р. було внесено до порядку денного сесії проект закону «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)» і прийнято постанову про направлення його тексту для отримання  висновку від Конституційного Суду.

За своїм змістом зазначений законопроект спрямований на дві важливі речі: скорочення кількості парламентарів та обрання Верховної Ради України за пропорційною виборчою системою. І перше і друге положення не можна вважати абсолютною несподіванкою для українського суспільства, оскільки ці питання не один десяток років знаходяться у фокусі політичного життя України, і час від часу піднімаються на поверхню з різних причин.

Про зміни до Конституції України;  аспекти законодавчого процесу; новий Виборчий кодекс; положення про відкриті партійні списки;  пропорційну систему; міжнародний досвід читайте у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2019, №15(180).

Законодавчі проблеми запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення (ринку землі)

Законодавчі проблеми запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення (ринку землі)

Економічний ракурс

Закон про ринок сільськогосподарських земель, що відкладався майже 20 років, може стати реальністю. У Верховній Раді України, крім урядового законопроєкту № 2178, зареєстрували десять законопроєктів про введення ринку землі в державі.

Про деталі процесу запровадження ринку землі дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Рябоконя «Правительственный законопроект о рынке земли № 2178: обсуждение в экспертной среде и СМИ» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.59-66).