Референдум як інструмент прямої демократії: міжнародний досвід і корисні уроки для України

Законодавство

До найважливіших законопроектів відноситься проект Закону України «Про народовладдя», який формуватиме основні завдання для влади і засади політики через референдуми. Нині в Україні законодавче забезпечення проведення референдумів відсутнє, оскільки у квітні м.р. КСУ визнав Закон України «Про всеукраїнський референдум» (2012 р). неконституційним. Аналіз світового досвіду законодавчого забезпечення і процедури проведення референдумів свідчить, що цей інститут прямої демократії може виявитися як прогресивним і демократичним, так і маніпулятивним чи таким, що зміцнює авторитарні засади влади. Втім найважливішим кроком до його ефективного застосування є наявність спеціального законодавства і розвинутий механізм практичної реалізації досягнутих рішень. На жаль, в Україні поки відсутні більшість із визначених експертами і фахівцями умов для проведення референдумів, відтак запровадженню цього інструменту має передувати серйозна підготовча робота. Докладніше у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

Оновлений Закон України «Про житлово-комунальні послуги»: зміни та нововведення

За часи незалежності в Україні відбулася масштабна еволюція галузі житлово-комунального господарства. Оскільки діюча нормативно-правова база у цій сфері дуже зарегульована, ВРУ 9 листопада 2017 р.  прийняла нову редакцію Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Експерти і політики називають його ключовим кроком для реформування галузі ЖКГ, однак він викликав неоднозначну оцінку. Отже, у цілому оцінити новий документ можна, як прогресивний і спрямований на вирішення багатьох складнощів, що накопичилися, втім він залишається досить гнучким, що добре і погано одночасно. Тому дуже багато наразі залежить від додаткових нормативно-правових документів, які прийме КМУ. Докладніше про документ у матеріалі І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

Повноваження для нового Президента України

Ще після першого туру президентських виборів у ЗМІ з’явилась інформація щодо публікації проекту закону стосовно суттєвого обмеження повноважень майбутнього глави держави. Його ініціатором стала фракція «Об’єднання “Самопоміч”», представники якої вирішили встановити правові запобіжники від владних зловживань. Незважаючи на те, що даний законопроект досі не зареєстровано у ВРУ, сама його поява спровокувала  громадську дискусію, оскільки фактично мова йде про перспективу переходу до парламентсько-президентської республіки. У підсумку хотілося б зазначити, що насправді в тій патовій ситуації, у якій Україна перебуває останні 5 років, маніпулятивне зосередження уваги громадськості та політичних сил на проблемі усунення новообраного Президента, котрий має величезний кредит довіри – тим більше, за відсутності вагомих на те підстав – вочевидь не стоїть настільки гостро, як безліч дійсно болючих для нашої країни питань. Про це розлогіше  у публікації Т. Миськевич «Громадська думка про правотворення», 2019, №10(175).

ХІІІ Всеукраїнський фестиваль науки

НАУКА 

Минулого місяця в Україні відбувся ХІІІ Всеукраїнський фестиваль науки – науково-популярна подія загальнодержавного значення, засновником і одним із організаторів якої є НАН України. Фестиваль проводиться з метою популяризації досягнень науки в нашій країні, залучення молоді до наукових досліджень, піднесення авторитету та престижу науки в Україні. Детальніше про заходи, які відбулися у межах фестивалю читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 5 (С. 3–4).

Православна церква України: причини непорозумінь

 Релігійне життя

Українські церкви 15 грудня 2018 р об'єдналися в єдину Православну церкву України, її очолив митрополит Єпіфаній. З часу створення ПЦУ між митрополитом Єпіфанєм і екс-предстоятелем УПЦ КП Філаретом виникло протистояння за вплив в церкві.

Детальніше про стан справ в ПЦУ читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова «Ситуация в ПЦУ: раскол или «особое мнение одного из епископов»?» в № 11  «Україна: події, факти, коментарі» (с.59-65).

Ініціатива ЄС щодо відкритого доступу до наукових публікацій

НАУКА

Організація «cOAlition S», яка ініціювала Plan S, офіційно повідомила, що відкритий доступ до наукових публікацій відкладено до 2021 р. Крім того, були внесені зміни в сам план. Тепер при розгляді питання про те, кого фінансувати, європейські дослідницькі агентства ігноруватимуть престиж журналів, у яких публікуються дослідники. Детальніше про ініціативу Євросоюзу щодо відкритого доступу до наукових публікацій читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 5 (С. 28–29).

Особливості розвитку гірських територій України

В об’єктиві – регіон

Поки триває робота щодо створення належного законодавчого підґрунтя для розвитку гірських територій, регіони вже сьогодні можуть робити вагомі кроки для поліпшення умов проживання населення в гірських і високогірних населених пунктах.

Детальніше про розвиток гірських територій читайте в аналітичному огляді В. Пальчук «Міжрегіональне співробітництво для розвитку гірських територій» в № 11  «Україна: події, факти, коментарі» (с.54-59).

Запуск ринку електричної енергії: аргументи «за» і «проти»

 Економічний ракурс

До запланованого запуску нового оптового ринку електричної енергії, залишилося менше місяця. Однак в ключовому питанні щодо готовності всіх сторін майбутнього ринку до нових умов діяльності поки немає єдиної думки.

Про деталі впровадження оптового ринку електричної енергії дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Рябоконя «Новый рынок электроэнергии с 1 июля? Дискуссии в органах власти, представителей и экспертов в энергетической отрасли» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.46-54).

Курс долара в Україні: причини та особливості динаміки

Економічний ракурс

Долар США посідає особливе місце не лише в українській економіці, а і в українському суспільстві загалом. У кризові періоди долар поновлював свої позиції як засіб заощаджень і мірило вартості на внутрішньому ринку України.

Детальніше про коливання курсу долара читайте в аналітичному огляді С. Кулицького «Динаміка обмінного курсу долара США в Україні у 2019 р.:спроба ситуативного аналізу» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.35-46).

Перші кадрові рішення Президента В. Зеленського

Політика

Після перемоги В. Зеленського в другому турі президентських виборів значна увага експертів, політиків і громадськості була прикута до перших кадрових призначень новообраного Президента.

Детальніше про кадрові рішення В. Зеленського читайте в аналітичному огляді М. Дем’яненка «Перші кадрові призначення Президента В. Зеленського в оцінках політиків, експертів і представників громадськості» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.24-35).

Експертне середовище про розпуск парламенту

Політика

В Україні стартувала виборча кампанія до Верховної Ради. Це сталося після публікації Указу Президента України В. Зеленського про розпуск нинішнього парламенту. Щоправда значна частина юристів, політиків, громадських діячів по-різному оцінюють цей крок президента України.

Детальніше про оцінки експертів щодо розпуску парламенту читайте в аналітичному огляді А. Потіхи «Розпуск Верховної Ради України в оцінках політиків та експертів» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.18-24).

Рішення про розпуск Верховної Ради України: коментарі парламентарів

Політика

В. Зеленський 20 травня офіційно вступив на посаду Президента України. Виступаючи зі зверненням до народу України він заявив, що розпускає Верховну Раду восьмого скликання. Ця заява викликала значний резонанс у політичних та експертних колах.

Детальніше про розпуск Верховної Ради України читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко «Дострокове припинення повноважень Верховної Ради в оцінках народних депутатів» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.10-18).

Інавгурація новообраного Президента України

 Політика

Інавгурація новообраного Президента України В. Зеленського очікувано привернула підвищену увагу як вітчизняних, так і зарубіжних ЗМІ, оскільки його обрання на пост глави держави, і рішення про розпуск Верховної Ради дали привід для дискусій про можливість зміни політичного курсу країни.

Детальніше про інавгурацію В. Зеленського читайте в аналітичному огляді Ю. Якименка «Инаугурация нового Президента Украины В. Зеленского в оценках отечественных и зарубежных СМИ» в № 11 «Україна: події, факти, коментарі» (с.4-10).

Нова редакція Українського правопису

НАУКА

Кабінет Міністрів України за пропозицією Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України схвалив Український правопис у новій редакції. Правопис розробила і затвердила Українська національна комісія з питань правопису. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 5 (С. 117–118).