Закриття соцмережі Google+ може бути відволікаючим маневром перед загрозою Cambridge Analytica-2

Інформаційна безпека

Google закриває соціальну мережу Google+, яка «лежить мертвим вантажем уже багато років». Компанія у своєму офіційному релізі пояснила закриття низькою популярністю Google+ серед користувачів – 90 % сеансів становлять менше п’яти секунд. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 17 (С. 30).

Любов Андріївну Дубровіну обрано генеральним директором Національної бібліотеки України ім. В. І. ВернадськогоНаціональною академією наук України в серпні нинішнього року було оголошено конкурс на заміщення посади генерального  директора Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Конкурс проводився відповідно до Статуту НАН України, Статуту Національної бібліотеки України імені В.І Вернадського та Методичних рекомендацій щодо особливостей обрання керівника державної наукової установи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 998 «Деякі питання обрання та призначення керівника державної наукової установи». В бібліотеці було створено організаційний комітет та виборчу комісію з виборів генерального директора НБУВ, проведено низку процедур згідно з вимогами конкурсу.

На Facebook поскаржились за незаконний збір даних про дітей

Коаліція груп захисту дітей і споживачів звинуватила Facebook в незаконному зборі даних про дітей через новий додаток Messenger Kids. За даними агенції The Hill, у скарзі йдеться про те, що механізм згоди додатка має маніпулятивний характер, що дає змогу дитині обійти його і створити обліковий запис без допомоги батьків. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 17 (с. 23-24).

Хакерська атака на Facebook: зламані акаунти почали продавати у «даркнеті»

Інформаційна безпека

Після масштабної хакерської атаки зламані облікові записи Facebook продаються на теренах «даркнету» за ціною від 3 до 12 доларів США.  Проте їх можна купити тільки з використанням напіванонімних цифрових валют, наприклад біткоїна. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 17 (С. 23).

#KyivNotKiev: МЗС запустило флешмоб, закликаючи іноземні ЗМІ правильно писати назву Києва

Формування громадянського суспільства

Міністерство закордонних справ закликає іноземні ЗМІ відкоригувати правопис назви Києва. Відомо, що іноземні медіа, зокрема одні з найпопулярніших, назву столиці України пишуть некоректно, а саме – Kiev. Це подібно до звучання слова в російській мові, проте для передачі назви так, як вона звучить українською, варто писати Kyiv. Детальніше читайте у випуску «Соціальні мережі як чинник інформаційної безпеки» № 17 (С. 8).

Перспективні наукові дослідження

Наука

Вчені з Інституту молекулярної біології та генетики НАН України працюють над створенням унікального методу, який допоможе оновити серце після інфаркту. Роботи, які проводить дослідницька група у відділі генетики людини, пов’язані з двома сучасними напрямами біології клітини. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 8 (С. 67–69).

Конкурс українсько-білоруських науково-дослідних проектів

Наука

Міністерство освіти і науки України і Державний комітет з науки і технологій Республіки Білорусь оголосили конкурс українсько-білоруських науково-дослідних проектів на 2019–2020 рр. Рішення про проведення конкурсу було прийняте на 11-му засіданні Міжурядової українсько-білоруської комісії зі співробітництва в галузі науки і технологій, що відбулося в Мінську. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки» № 8 (С. 101–102).

 

Презентований 21 вересня лідером «Батьківщини» Ю. Тимошенко «Новий економічний курс України», по суті, продовжив уже розпочату раніше цією політичною силою передвиборну президентську й парламентську кампанію.

Детальніше про «Новий економічний курс України» дізнавайтеся з аналітичного огляду С. Кулицького «Новий економічний курс України: програма дій, декларація намірів чи передвиборна агітація Ю. Тимошенко» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.55-69).

Сьогоднішні події на світовій «шахівниці» (З. Бжезинський) свідчать про те, що Казахстан, як і Україна, перетворюється в об'єкт геостратегічних сутичок між глобальними гравцями.

Детальніше про потенційну загрозу для Казахстану читайте в аналітичному огляді Р. Жангожі «Подоплека запугиваний Казахстана российским вторжением» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.52-55).

ГУАМ – регіональне об’єднання чотирьох держав: Грузії, України, Азербайджанської Республіки та Республіки Молдова. В основі утворення цієї форми співпраці лежить єдність позицій країн з подібними політичними й економічними зовнішніми орієнтаціями.

Детальніше про сучасний стан та перспективи ГУАМу дізнавайтеся з аналітичного огляду І. Рудя «Регіональне об’єднання ГУАМ – історія, сучасні реалії та перспективи (жовтень 2018 р.)» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.47-52).

Президентські вибори-2019: боротьба за крісло розпочалась

Незважаючи на те, що до президентських виборів в Україні залишилося півроку, а де-юре виборча кампанія ще не стартувала, експерти вже заявляють про аномально високу кількість потенційних претендентів на головне крісло країни.

Про деталі боротьби за президентське крісло читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова «Президентские выборы-2019 в Украине: оценки экспертов» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с. 40-47).

Мовне питання – традиційно одне з найбільш спірних із часів здобуття Україною незалежності. Саме тому його законодавче врегулювання тривалий час затягувалося.

Про деталі «мовної» політики в Україні дізнавайтеся з аналітичного огляду Н. Тарасенко ««Мовне» рішення українського парламенту: сутність і експертні оцінки» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.26-39).

Постанова про необхідність введення санкцій проти телеканалів «112 Україна» і NewsOnе, прийнята українським парламентом на засіданні 4 жовтня, стала однією з найбільш резонансних політичних подій останнього часу, тим більше що подібних прецедентів, як підкреслюють спостерігачі, раніше в Україні ще не було.

Детальніше про блокування роботи ЗМІ в Україні дізнавайтеся з аналітичного огляду Ю. Якименка «Возможное введение санкций против телеканалов «112 Украина» и NewsOne в оценках СМИ» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.20-26).

Пролонгація дії Закону про особливий порядок самоврядування в ОРДЛО3 жовтня Президент України П. Порошенко вніс до парламенту законопроект № 9153, яким продовжується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, а вже 4 жовтня парламент підтримав проект закону.

Детальніше про продовження дії закону читайте в аналітичному огляді М. Дем’яненка «До питання врегулювання конфлікту на Донбасі: пролонгація дії Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей"» в № 18 «Україна: події, факти, коментарі» (с.13-20).