Інтелектуальна власність в інформаційному суспільствіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 8, 2022). У номері: підготовка до Європейської унітарної патентної системи; Верховна Рада України прийняла законопроект про медіа; Рада ЄС приймає висновки щодо оцінки досліджень та впровадження відкритої науки; захист прав на ямайське мистецтво; проект поправок до Закону Тайваня про розгляд справ у галузі інтелектуальної власності; як закон ЄС про авторське право впливає на дослідження; відмова від відповідальності за авторські права в Індії; законопроект Сенату США реформує стандарти патентоспроможності; альтернативні стратегії захисту товарних знаків Китаю проти паралельного імпорту косметики уповноваженими продавцями;

Інтелектуальна власність в інформаційному суспільствіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 7, 2022). У номері: Рішення про відмову від прав ТРІПС щодо патентів, пов'язаних із COVID-19; Тайвань прийняв поправки до Закону про авторське право; ліцензування товарних знаків; чому наявність юриста з інтелектуальної власності потрібна для захисту нових ідей; Уряд Великобританії публікує відповідь на консультації з охорони промислових зразків; Нігерія: роль патентів у просуванні інновацій; оновлення систем ІВ у Канаді, Чилі та Молдові; кількість патентів на технології безпілотних автомобілів зростає; Індії необхідне суворіше дотримання законів про авторське право та інтелектуальну власність, щоб зменшити піратство та контрафакцію;

Огляд електронних ресурсів про організацію допомоги громадянам України в боротьбі зі стресовими ситуаціями № 3 червень 2022 Інформаційно-аналітичний бюлетень на базі оперативної інформації (Додаток до журналу «Україна: події, факти, коментарі» Свідоцтво про державну реєстрацію КВ № 5358 від 03.08.2001 р.) Заснований у 2022 р. Видається щомісяця.

Науковий консультант проєкту – психолог, доктор наук із соціальних комунікацій Горова С. В. Укладач: кандидат наук із соціальних комунікацій Чуприна Л. А. Бюлетень орієнтований на можливості використання акумульованої бібліотечними установами електронної інформації, зміст якої пов’язаний із доведенням до свідомості громадян найбільш ефективних технологій боротьби із гострими проявами масових стресів, пов’язаних із війною в Україні.
Номер 3 

 

Бібліотеки у формуванні інформаційного ресурсу стратегічних комунікацій українського суспільства : монографія / В. Горовий, С. Горова, М. Закіров [та ін.] ; наук. ред. В. Горовий ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2021. – 252 с.

ISBN 978-966-02-9759-3

У монографії розглядається зростаюче значення стратегічних інформаційних комунікацій в організації національного інформаційного простору, розкривається їхній зміст, особливості розвитку в процесі еволюції суспільства, досліджується джерельна база забезпечення їх функціонування, у якій особлива увага приділяється системі наукових бібліотек. Розглянуто перспективи розвитку цієї соціальної інформаційної системи.

Видання орієнтовано на науковців, практиків у сфері інформатизації, широкий загал читачів, які цікавляться цією проблемою.

Ключові слова: бібліотеки, стратегічні комунікації, політика пам’яті, інститут президентства, інформаційно-аналітична діяльність бібліотек, наукометричні дослідження, бібліометрика української науки.

 

Ілон Маск, SpaceX, Tesla, Тарасенко,

З початком російського повномасштабного вторгнення в лютому 2022 р. Україну підтримали не лише більшість світових політичних лідерів та урядів демократичних країн, а й чимало відомих представників бізнесу. Зокрема, чи не найпомітнішим серед них став власник компаній Tesla та SpaceX І. Маск. Він – винахідник, бізнесмен та інженер родом з Південно-Африканської Республіки, що наразі мешкає у США і останніми роками займає чільні позиції серед найбагатших людей світу. Про допомогу Україні з боку І. Маска читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко в № 3 інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки: суспільний дискурс» (с. 37–49).

Ключові слова: Ілон Маск, SpaceX, Tesla, Тарасенко

 

Інтелектуальна власність в інформаційному суспільствіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 6, 2022). У номері: ключові питання інтелектуальної власності для спільних чи зовнішніх проектів розвитку; війна та товарні знаки в Україні; альтернативні методи вирішення спорів про інтелектуальну власність; реєстрація звукових знаків в ОАЕ; Google Реклама та порушення прав на товарний знак; правові питання та дослідницька етика відкритого доступу в галузі Open GLAM; поправки до Закону Гватемали про авторські та суміжні права;

Електронні інформаційні ресурси як складова сучасного міждержавного  протистояння

В умовах війни на території України особливої актуальності набуває врахування основоположних закономірностей, пов’язаних із усвідомленням  існуючих інформаційних загроз для захисту та збереження національного інформаційного простору нашої держави. При використанні противником системи наявних в глобальному інформаційному просторі ресурсів, цей процес маскується під градацію рівнів суспільних інтересів. В арсеналі інформаційних впливів можуть використовуватись загальноцивілізаційні, загальнодержавні, національні, ресурси, що продукуються в інтересах певних соціальних об’єднань, та ресурси, необхідні для задоволення потреб окремого індивіда. Про електронні інформаційні ресурси як складову сучасного міждержавного протистояння читайте у статті С. Горової в № 3 інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки: суспільний дискурс» (с. 53–57).

Ключові слова: електронні інформаційні ресурси, національний інформаційний простір, інформаційні загрози

Ключові слова: міжнародна наукова спільнота, українські вчені, вчені-переселенці, наукова діяльність

Міжнародні ініціативи для допомоги українським вченимМіжнародна наукова спільнота підтримує Україну та започатковує різноманітні програми та ініціативи, спрямовані на допомогу українським дослідникам. Зокрема,Європейська Комісія оголосила про запуск програми підтримки вчених-переселенців з України, Всеєвропейська федерація академій наук повідомила про початок прийому заявок до Європейського фонду переміщених учених, у рамках спеціальних заходів для підтримки українських вчених Товариство імені Макса Планка відкрило два нові конкурси, а Національний науковий центр Польщі оприлюднив результати набору спеціальної програми для українських дослідників, яка дозволить їм продовжити наукову діяльність у польських академічних та наукових підрозділах. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки: суспільний дискурс» № 3 (с. 12–21). 

 

Ключові слова: міжнародна наукова спільнота, українські вчені, вчені-переселенці, наукова діяльність

 Діяльність бібліотек в умовах війниВ умовах воєнного стану, введеного у зв’язку з військовою агресією рф проти України, вітчизняні бібліотеки намагаються бути ближче до кожного користувача. Так, бібліотечні установи пропонують скористатися широким спектром бібліотечно-інформаційних онлайн послуг, започатковують роботу нових проектів, допомагають захисникам та цивільному населенню. Детальніше читайте у випуску інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки: суспільний дискурс» № 3 (с. 62, 66–69). 

Ключові слова: бібліотеки, війна, бібліотечно-інформаційні онлайн послуги 

Зарубіжна преса про події в Україні: візуальна аналітика за період 1–31 січня 2022 р.Пропонуємо ознайомитися з візуалізацією результатів контент-аналізу матеріалів моніторингу суспільно-політичних подій в Україні у дзеркалі їх відображення в 45-и зарубіжних інтернет-версіях газетних і журнальних видань з 1 по 31 січня 2022 року. В ході контент-аналізу були проаналізовані 690 публікацій, відібрані в інтернет-джерелах 25 країн світу таких як: Австралія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Боснія і Герцоговина, Великобританія, Естонія, Ізраїль, Іспанія, Італія, Канада, Китай, Латвія, Литва, Німеччина, Пакистан, Португалія, Польща, Сербія, США, Туреччина, Угорщина, Франція, Чехія, Японія. Серед жанрових різновидів матеріалів, які підлягали моніторингу за означений період, слід назвати новинні повідомлення, авторські статті, інтерв’ю, тематичні огляди, експертні оцінки, аналітичні коментарі тощо. Відібрані матеріали систематизовані та візуалізовані за наступними проблемами: активність країн та окремих інформаційних інтернет-джерел світу у висвітленні України, співвідношення сфер огляду України світовими ЗМІ, розподіл тематики публікацій про Україну в найбільш інформативних іноземних ресурсах, співвідношення тональності матеріалів про Україну в світових ЗМІ.

Інтелектуальна власність в інформаційному суспільствіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 1, 2022). У номері: пандемія рекордно загальмувала патентну активність компаній; Єдиний патент та Єдиний патентний суд просуваються вперед; емпіричні дані, що стосуються авторського права, цифрової спадщини та суспільного надбання; діяльність бюро авторських прав США у 2021 році: підсумки року; Сінгапур представляє законопроект про внесення поправок до ІС для оптимізації процесів та підвищення ясності законодавства; що чекає на Канаду в 2022 році з погляду авторського права та контенту піратські сайти втрачають свою популярність; суд США оштрафував український книжковий проєкт на $7,8 млн за піратство; Білорусь вводить додаткові інструменти захисту авторських прав; юридичні проблеми, що зачіпають творців контенту у 2022 році; головний список підробок, вилучених у ЄС у 2020 році;  що відбувається в Укрпатенті і чому уряд блокує ініціативу Стефанчука; Бразилія починає 2022 рік з нової національної стратегії в галузі ІС; нова вакцина від Covid від техаських вчених дешевша і не має патентів;

Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сферіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 12, 2021). У номері: що таке «китайський ефект» і чому важливо розуміти світові показники інтелектуальної власності; права інтелектуальної власності займають центральне місце у президентській кампанії у Франції; про професію патентного повіреного в Японії; YouTube опублікував свій перший звіт про прозорість авторських прав; Австрія готова послабити захист авторських прав в Інтернеті; Міністерство оборони США погоджується покращити підхід до інтелектуальної власності за державними контрактами; переваги академічного патентування; роль технології блокчейн у захисті інтелектуальної власності; Албанія вносить поправки до Закону про промислову власність; Європейська аудіовізуальна обсерваторія публікує звіт про національні засоби захисту від піратства спортивного контенту в Інтернеті; процедури та стратегії щодо товарних знаків в Німеччині; Японія розглядає законопроект про патенти; кому належать меми;

Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сферіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№ 11, 2021). У номері: реформа органів інтелектуальної власності: які обіцянки давали українські політики; інтелектуальна власність від давнини до сьогодення; авторське право та традиційні знання в музиці; Facebook блокує звук на відео з українським гімном через порушення авторських прав; вакансії у США у сфері інтелектуальної власності; як законно використовувати зображення, відео та інший контент у повідомленнях блогу; як незалежні бренди протистоять підробкам; ахист візуальних аспектів відеоігор у Європі; Узбекистан вносить зміни до законів про товарні знаки та авторське право;