Інтелектуальна власність в інформаційному суспільствіСвіжий номер інформаційно-аналітичного дайджесту «Актуальні проблеми інтелектуальної власності в інформаційній сфері» (№10, 2019). У номері:

Світові показники діяльності у сфері інтелектуальної власності в 2018; результати 59-ої Серії  засідань Асамблеї держав-членів Всесвітньої организации інтелектуальної власності; нові Керівні принципи проведення економічних досліджень в галузі ІВ; Парламент підтримав у цілому законопроект, який передбачає удосконалення правового захисту географічних зазначень; у Раді зареєстровано законпроект про створення нацоргану інтелектуальної власності; Рада посилила захист авторських прав при переміщенні товарів через кордон; програма співпраці України і ВОІВ на 2020-2021 роки вже підписана; авторське право і штучний інтелект;

Конкурс науково-технічних розробок за держзамовленням

Незабаром виходить черговий випуск інформаційно-аналітичного бюлетеня «Шляхи розвитку української науки», з якого ви дізнаєтеся про: забезпечення доступу українських вчених до провідних дослідницьких інфраструктур світу; конкурс науково-технічних розробок за держзамовленням; питання фінансової підтримки вітчизняних науковців; доступ до міжнародних наукових баз даних Scopus та Web of Science за кошти держбюджету; презентацію розробок установ НАН України на виставці «Безпека 2019» та багато іншого.

Скасування адвокатської монополії Президент України у ВРУ зареєстрував як невідкладний законопроект «Про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії»).

Глава держави пропонує залишити адвокатам тільки виняткове право на захист від кримінального звинувачення і у зв’язку з цим пропонує документом вилучити внесенні у 2016 р. зміни до Конституції України, а саме ст. 131-2 щодо виключного права адвокатів на представництво іншої особи в судах у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнано судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. Також законопроектом запропоновано вилучення із Конституції України положення, що виключно прокурорами або адвокатами здійснюється представництво у Верховному Суді України та судах касаційної інстанції з 1 січня 2017 р.; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 р.; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 р. Передбачається, що ухвалення закону сприятиме оптимізації механізму отримання професійної правової допомоги.

Даний законопроект викликав чимало зауважень з боку представників Національної асоціації адвокатів України. 

Народні депутати надіслали документ до Конституційного Суду України для перевірки відповідності вимогам ст. 157 і 158 Конституції України. Докладніше про це у публікації О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2019, №15 (180).

Законодавче врегулювання процедури усунення президента України з поста (імпічмент)

 Законотворчість

10 вересня Верховна Рада України ІХ скликання ухвалила законопроект «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)» від 29. 08. 2019 р. У пояснювальній записці до нього прописано, що документ враховує невизначеності та недоліки  чинного законодавства у відповідній сфері, без усунення яких положення щодо порядку імпічменту Президента України мають суто декларативний характер та передбачає відновлення системи стримувань та противаг шляхом забезпечення можливості практичної реалізації процедури. Докладніше про процедуру та порядок проведення імпічменту; думки експертів; зарубіжний конституційний досвід у матеріалі Т. Миськевич «Громадська думка про правовторення», 2019, №15(180).

Законопроект про скорочення конституційного складу Верховної Ради України

Законотворчість

3 вересня 2019 р. було внесено до порядку денного сесії проект закону «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)» і прийнято постанову про направлення його тексту для отримання  висновку від Конституційного Суду.

За своїм змістом зазначений законопроект спрямований на дві важливі речі: скорочення кількості парламентарів та обрання Верховної Ради України за пропорційною виборчою системою. І перше і друге положення не можна вважати абсолютною несподіванкою для українського суспільства, оскільки ці питання не один десяток років знаходяться у фокусі політичного життя України, і час від часу піднімаються на поверхню з різних причин.

Про зміни до Конституції України;  аспекти законодавчого процесу; новий Виборчий кодекс; положення про відкриті партійні списки;  пропорційну систему; міжнародний досвід читайте у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення», 2019, №15(180).

Законодавчі проблеми запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення (ринку землі)

Економічний ракурс

Закон про ринок сільськогосподарських земель, що відкладався майже 20 років, може стати реальністю. У Верховній Раді України, крім урядового законопроєкту № 2178, зареєстрували десять законопроєктів про введення ринку землі в державі.

Про деталі процесу запровадження ринку землі дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Рябоконя «Правительственный законопроект о рынке земли № 2178: обсуждение в экспертной среде и СМИ» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.59-66).

Осіння посівна кампанія-2019 та проблеми вітчизняних аграріїв

Більшість сільгоспвиробників зайняті посівною, намагаючись вчасно відсіятися. Оскільки в Україні передбачено під озимі значні площі – 7,3 млн га, то в аграріїв нині відповідальна пора.

Про деталі посівної кампанії дізнавайтеся з аналітичного огляду С. Горової «Посушлива осінь вносить свої корективи до осінньої посівної кампанії» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.55-59).

Програма уряду О. Гончарука: експертний погляд на амбітні плани

Політика

Кабінет Міністрів у передостанній день вересня представив програму діяльності уряду. У програмі рамково описується, що планує зробити уряд О. Гончарука за час своєї каденції.

Про деталі урядової програми дізнавайтеся з аналітичного огляду І. Рудя «Програма діяльності уряду О. Гончарука в оцінках експертів і політиків» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.49-55).

Кличко vs центральна влада: особливості владних протистоянь в столиці

 Політика

Уряд 4 вересня ухвалив рішення про звільнення міського голови Києва В. Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації. У команді глави держави вважають, що він не повинен обіймати дві посади.

Про деталі владних протистоянь в столиці дізнавайтеся з аналітичного огляду М. Дем’яненка «Боротьба за столицю: ситуація з виборами міського голови в оцінках спостерігачів» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.39-49).

Зустріч президентів та перспективи українсько-білоруських відносин

У Житомирі 3-4 жовтня пройшли заходи ІІ Форуму регіонів України та Республіки Білорусь. На полях форуму відбулася перша офіційна зустріч президентів України і Білорусі В. Зеленського і О. Лукашенко.

Про деталі зустрічі та перспективи співпраці дізнавайтеся з аналітичного огляду Ю. Якименка «Встреча президентов Украины и Беларуси В. Зеленского и А. Лукашенко на полях ІІ Форума регионов Украины и Республики Беларусь в оценках СМИ» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.34-39).

Зовнішньополітичні позиції України: сучасні тенденції відносин з США

Політика

В останній тиждень вересня Україна несподівано опинилися в центрі американського політичного скандалу, який у західній пресі вже отримав назву «Українагейт».

Детальніше про перспективи двосторонніх відносин читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко «Українсько-американські відносини в контексті процедури імпічменту президента США Д. Трампа: оцінки експертів» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.23-33).

Реакція української спільноти на погодження «формули Штайнмайєра»

Політика

У Мінську під час засідання Тристоронньої контактної групи 1 жовтня українська делегація, очолювана Л. Кучмою, дала згоду на імплементацію так званої «формули Штайнмайєра» в закон про особливий статус Донбасу.

Детальніше про реакцію в Україні на погодження «формули Штайнмайєра» читайте в аналітичному огляді А. Потіхи ««Формула Штайнмайєра» в оцінках українських політиків, експертів, спостерігачів і ЗМІ» в № 20 «Україна: події, факти, коментарі» (с.13-23).

Погодження українською стороною «формули Штайнмайєра»: погляд з-за кордону

Політика

Президент В. Зеленський 1 жовтня повідомив на брифінгу в Києві, що Україна узгодила текст «формули Штайнмайєра». За його словами, вона передбачає схвалення в Україні тимчасового закону про особливий статус Донбасу.

Детальніше про реакцію світової спільноти на погодження українською стороною «формули Штайнмайєра»читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова «Узгодження Україною «формули Штайнмайєра»: реакція за кордоном» в № 20«Україна: події, факти, коментарі» (с.4-13).

Транзит газу територією України: результати третього раунду переговорів

Після тривалої паузи, пов'язаної з виборами в Україні і ЄС, 19 вересня відновилися тристоронні переговори між Україною, Єврокомісією та РФ з питання транзиту газу.

Про деталі переговорного процесу дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Рябоконя «Третий раунд газовых переговоров между Украиной, Еврокомиссией и РФ в отражении украинских и зарубежных СМИ» в № 19 «Україна: події, факти, коментарі» (с.79-84).