Конституційні зміни НАТО/ЄС: думки експертів

Конституційні зміни НАТО/ЄС: думки експертів

Конституційний процес

Парламентський комітет з питань національної безпеки одноголосно підтримав внесення на розгляд ВРУ президентського проекту  «Про внесення змін до Конституції України (відносно стратегічного курсу держави на придбання повноправного членства України в Європейському Союзі і в Організації Північноатлантичного договору)». Законопроект одразу викликав неоднозначну реакцію експертів. Адже на їх думку, він не має конкретики, а лише містить посилання на незворотність цього курсу України та повноправне членство в європейських і євроатлантичних організаціях. Вносити   зміни до Конституції потрібно, втім не слід  лише цим обмежуватися, бо без впровадження й прискорення реальних реформ ніякі її положення не стануть реальним фактором наближення України до НАТО і ЄС. Детальніше про думки експертів і політиків у статті О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2018, № 15(159).

Чи запрацює в Україні ринок електричної енергії?

Чи запрацює в Україні ринок електричної енергії?

Проблеми електроенергетики

13 квітня 2017 р. було прийнято Закон «Про ринок електричної енергії». Документ  визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електроенергії споживачам. Отже, прийняття Закону є необхідною передумовою структурних змін в електроенергетиці. Втім неможливо здійснити реформування в один крок і дуже важливо розуміти цей процес і розділяти його на логічні фази, які будуть успішно реалізовуватися одна за одною. Це саме те, що потрібно і в Україні. Докладніше про негатив та позитив закону,позитивні практики; вторинне законодавство; зарубіжний досвід; ставлення  до закону експертів та спеціалістів у матеріалі І. Беззуб «Громадська думка про право творення», 2018, № 15(159).

Банківська система України: сучасний стан і тенденції розвитку

Банківська система України: сучасний стан і тенденції розвитку

Банківська система

У публікації розглядається стан і проблеми розвитку вітчизняної банківської системи. Проведений аналіз засвідчив, що банківська система України подолала кризовий стан і в цілому стабілізувала свою роботу. Зокрема, помірно зріс попит на кредити серед населення. Також слід згадати й про нинішні істотні технологічні зміни в роботі комерційних банків України. Є вагомі підстави вважати, що вони пов’язані з більш широким впровадженням інформаційних технологій, зокрема інтернет-банкінгу у роботу української банківської системи. Проте, поки комерційні банки-резиденти України далеко не повною мірою виконують функцію ефективних фінансових посередників у частині кредитування розвитку вітчизняної економіки, особливо її виробничого сектору. Докладніше у матеріалі С. Кулицький «Громадська думка про право творення», 2018, №15(159).

Нові підходи до кредитування: запрацюють чи ні?

Нові підходи до кредитування: запрацюють чи ні?

Законотворчість

Зміни в реформуванні всіх сфер життєдіяльності суспільства в сучасній Україні завжди викликають дискусії. Не стало винятком і прийняття ВРУ законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування». Отже, встановлення чітких та зрозумілих правил гри це основа поступального розвитку будь-якої сфери суспільного життя, в тому числі й економічної. Втім, певне застереження викликає норма закону щодо його дії не лише на новоукладені кредитні угоди, а й на вже діючі. Також, слід було б випрацювати механізм щодо унеможливлювання для великих фінансових груп уникнення відповідальності через прийняття сумнівних з правової точки зору судових рішень. Основні норми, позитив та негатив  законопроекту; оцінки юристів і експертів у статті С. Полтавця «Громадська думка про правотворення», 2018, №16 (160).

Закон про гендерну рівність чоловіків та жінок у Збройних силах України

Закон про гендерну рівність чоловіків та жінок у Збройних силах України

Збройні Сили України

6 вересня 2018 р. народні депутати проголосували за Проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях». На сьогодні думки щодо зрівняння прав і можливостей жінок і чоловіків на військовій службі є досить дискусійними. Таким чином, даний Закон є підтвердженням значущості жінки, як військовослужбовця. ЗСУ важко адаптуються до викликів сучасності і боляче сприймають зміни. Однак прийняття цього Закону – великий прорив у розвитку армії та подоланні набутих вікових стереотипів щодо жінки-військовослужбовця. Детальніше про досвід країн світу залучення жінок до військової служби у матеріалі Т. Полтавець «Громадська думка про правотворення», 2018, №16 (160).