Децентралізація в Україні: сучасний стан законодавчого забезпечення процесу реформування

Децентралізація в Україні: сучасний стан законодавчого забезпечення процесу реформування

Незважаючи на правомірні нарікання на темпи роботи законодавців, суспільство нарешті дочекалося прийняття важливих для реформи децентралізації законів. Аналізуючи останні законопроекти, прийняті ВРУ 9.02.2017(№ 4772, № 2489, № 4742 і № 4110) можна стверджувати, що вони   вкрай актуальні для реформування місцевого самоврядування. Отже, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів в Україні відбудуться 30.04.2017 року. Виборчий процес на рівні органів самоврядування сприятиме формуванню відповідальної влади на місцях. Попри певні застереження з боку представників громадського та експертного середовища, в цілому і політикум, і суспільство, і міжнародні партнери позитивно оцінюють реформу децентралізації влади і розбудови місцевого самоврядування. Про новації, недоліки та позитиви законів; законопроект(№5520); ухвалення якісних місцевих нормативно-правових актів;думки експертів, політиків, нардепів з цього приводу таін. у статті С. Закірової «Громадська думка про правотворення»,  2017, № 8 (133).

Сучасний стан та перспективи розвитку медичної освіти в Україні

Сучасний стан та перспективи розвитку медичної освіти в Україні

Вітчизняна система охорони здоров’я нині перебуває в пошуку шляхів виходу з кризової ситуації та побудови нової моделі, наближеної до європейських стандартів. І цей процес обов’язково потребує зміни парадигми базової середньої і вищої медичної освіти. Таким чином, вона повинна забезпечити високоякісну підготовку студентів і стати важливою складовою реформування галузі охорони здоров’я та реалізації соціальних пріоритетів держави, оскільки від рівня підготовки майбутніх лікарів залежить якість надання медичної допомоги населенню країни. Реформування в системі охорони здоров’я створює нові вимоги у формуванні спеціалістів нового типу. Сучасний розвиток медичної науки і практики зумовлюють необхідність вносити корективи в підготовку та підвищення кваліфікації медичних працівників.Детальніше про причини нинішнього стану медичної освіти; основні відмінності медичної освіти в Україні та провідних країнах Заходу; круглий стіл «Про стан та перспективи медичної освіти в Україні» (14.01. 2017 р.) та парламентські слухання «Медична освіта в Україні: погляд у майбутнє» (22.03.2017 р.) у публікації І. Беззуб «Громадська думка про правотворення», 2017, №8 (133).

Ідентифікація пенсіонерів-переселенців

Ідентифікація пенсіонерів-переселенців

Кабінет Міністрів України наприкінці 2016 р. прийняв постанову, яка  затверджує необхідність проходження фізичної ідентифікації пенсіонерів-переселенців до моменту отримання ними в установленому порядку електронного пенсійного посвідчення. Проте, нині частина переселенців-власників банківських карток "Ощадбанку", отримала СМС-попередження з рекомендацією негайно пройти фізичну ідентифікацію, бо інакше їх картку буде заблоковано. Це в свою чергу призвело до великого скупчення людей в приміщеннях Ощадбанку, що породжує паніку серед переселенців та призводить до штучного розхитування негативних настроїв у суспільстві. Правила і терміни проходження ідентифікації, недоліки процесу реєстрації ВПО тощо.Докладніше у матеріалі О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», 2017, №8 (133).

Біпатризм у світі

Біпатризм у світі

 

Сьогодні проблема множинного громадянства набула у світі особливої гостроти із-за напливу біженців зі Сходу в Європу, а для нашої держави також із-за переміщення жителів Сходу України до РФ. Наявність декількох громадянств різних держав стало за останні роки новим поштовхом для чергової законодавчої ініціативи щодо регулювання питання множинного громадянства в Україні. Тому Президент України визнав проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо реалізації права змінити громадянство» від 13.03.2017р. невідкладним. Аналіз цього законопроекту показав, що його слід було б винести  на публічне обговорення та залучити наукові установи для отримання наукових експертних висновків щодо найефективнішого вирішення проблеми множинного громадянства. Тож Україні слід враховувати досвід інших держав щодо регулювання множинного громадянства і вирішувати існуючі колізії через двосторонні або багатосторонні угоди між державами. Існують 3 основні види міжнародних договорів, спрямованих на врегулювання питань множинного громадянства. Розлогіше про це в матеріалі О. Бусол «Громадська думка про правотворення», 7(132).

Зміни до закону України “Про громадянство України”

Зміни  до закону України “Про громадянство України”

Президент України подав до ВРУ нагальний законопроект  про внесення змін до закону України “Про громадянство України” щодо реалізації права зміни громадянства. Він розроблений з метою законодавчого вдосконалення механізму припинення громадянства України у разі добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави та для запобігання випадкам подвійного громадянства осіб, які набувають громадянство України. Хоча ця проблема є однією із найактуальніших і найсуперечливіших на сьогодні, втім її досі не вирішено, зокрема, через недосконалість законодавчої бази. Законопроект викликав неоднозначну реакцію серед українців. Оскільки науковці і фахівці вважають, що він має низку технічно-юридичних неузгоджень, то виникає питання щодо доцільності та необхідності поквапливого прийняття закону про подвійне громадянство. Але законопроект залишається на часі. Про нововведення, загальний принцип, тлумачення понять; уточнення підстав і обставин для втрати громадянства; ставлення закордонних українців до проекту; коментарі експертів і фахівців тощо, у матеріалі О. Кривецького «Громадська думка про правотворення», №7 (132).