2016 рік в Україні був відносно стабільним у політичному плані. Незважаючи на заяви, про можливі дострокові парламентські вибори, Верховна Рада України, продемонструвала свою дієздатність. Разом з тим уряд України зазнав значних трансформацій, що відобразилося на його діяльності.

Детальніше про підсумки роботи уряду України у 2016 році та його перспективи у 2017 році читайте в аналітичному огляді М. Дем’яненка «Підсумки діяльності уряду України за 2016 рік в оцінках експертів і ЗМІ» в № 1 «Резонансу» (с. 3 - 10).

В останні дні минулого року інформаційний простір збурила резонансна публікація в американському виданні The Wall Street Journal українського бізнесмена В. Пінчука. В опублікованій статті автор пропонує піти на «болісні компроміси» з Росією. Зокрема, з метою встановлення миру і деокупаціі Донбасу, а також відновлення економічних відносин із РФ.

Детальніше, про «компромісні» пропозиції В. Пінчука читайте в аналітичному огляді М. Уралов «”Болісні компроміси” В. Пінчука в оцінках експертів» в № 2 «Резонансу» (с. 7 - 15).

Постать Н. Савченко перебуває у центрі уваги вже кілька років. У травні 2016 р. Н. Савченко була людиною з найбільшим репутаційним капіталом. Соціологи заміряли її президентський рейтинг, експерти оцінювали політичні перспективи. Після повернення в Україну її почали критикувати за заяви, що лунають в унісон російській позиції та суперечать національним інтересам.

Детальніше про еволюцію Н. Савченко на політичній арені України читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Надія Савченко: еволюція політичного образу” в № 68 „Резонансу” (с. 4 - 18).

12 грудня 2016 року відбувся офіційний візит Президента Литовської Республіки Д. Грібаускайте до України. Програмою візиту було передбачено ряд заходів на відзначення річниці встановлення дипломатичних відносин, проведення переговорів і участь президентів України й Литви у ІІ Українсько-литовському економічному форумі.

Про деталі візиту та перспективи українсько-литовського співробітництва  читайте в аналітичному огляді М. Закірова „Підсумки візиту Президента Литовської Республіки Д. Грібаускайте” в № 67 „Резонансу” (с. 3 - 8).

Чи стане Аграрна партія України вагомим гравцем українського політикуму?

Аграрна партія України була заснована 5 грудня 1996 р. і є однією з найстаріших політичних партій в країні. За свою 20-річну історію ця політична сила зазнала значних трансформацій, унаслідок яких Аграрну партію України довелося створювати майже знову.

Детальніше про сучасний стан та перспективи Аграрної партії України читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Аграрна партія України: політичне позиціонування та перспективи в оцінках експертів” в № 66 „Резонансу” (с. 5 - 14).

Україна та міжнародні організації: особливості співпраці

Важливим напрямом цілеспрямованої зовнішньополітичної діяльності української влади протягом декількох останніх років є поглиблення відносин з західними міжнародними інституціями, зокрема з НАТО та ЄС. У цьому напрямі активно та злагоджено діє уряд, парламент і Президент України.

Детальніше про перспективи України в контексті співпраці з міжнародними інституціями, читайте в аналітичному огляді А. Потіхи „Перспективи поглиблення міжнародної співпраці України” в № 65 „Резонансу” (с. 3 - 10).

Інформація про підготовку масових акцій протесту в Україні поширювалася в медіа-просторі вже давно, створюючи певні очікування та напруження в суспільстві, тим більше що приводів для незадоволення владою більше ніж достатньо.

Детальніше про особливості зростання протестної активності в Україні читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Акції протесту в Україні: причини й перспективи в оцінках експертів” в № 64 „Резонансу” (с. 4 - 16).

Що чекає на Україну після приходу до влади Д. Трампа?

Зовнішні відносини

У США відбулися вибори президента. За оцінками експертів, виборча кампанія вирізнялася надзвичайним напруженням і певною мірою привела до неочікуваного результату. Обрання відомого бізнесмена-мільярдера Д. Трампа президентом США стало певною несподіванкою для багатьох політиків і експертів не лише в Україні, а й за її межами.

Детальніше про очікування від діяльності Д. Трампа на посаді Президента США читайте в аналітичному огляді А. Потіхи „Українське питання на тлі обрання нового президента США” в № 63 „Резонансу” (с. 4 - 11).

Профспілки у сучасній Україні є розрізненими та навіть конкуруючими між собою організаціями, офіційна частина яких в особі ФПУ тяжіє до встановлення субординаційних відносин з державою у питаннях захисту прав трудящих, інша частина – так звані вільні профспілки на чолі з КВПУ – намагаються декларувати та реалізовувати принцип незалежності від влади та пріоритетність інтересів найманих працівників.

Детальніше про особливості діяльності профспілок в Україні читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Профспілки в Україні як чинник соціально-політичного розвитку: історичний досвід, сучасний стан і перспективи” в № 62 „Резонансу” (с. 5 - 15).

Зустріч «нормандської четвірки» в Берліні: чи буде прогрес?

Черговим етапом на шляху до деескалації конфлікту на Донбасі стали переговори «нормандської четвірки» - зустріч президентів Франції, України, Росії та канцлера Німеччини в Берліні. Під час переговорів лідери країн «нормандського формату» домовилися про підготовку главами зовнішньополітичних відомств «дорожньої карти» щодо імплементації мінських угод, яку потім підпишуть глави держав.

Про деталі зустрічі «нормандської четвірки»  дізнавайтеся з аналітичного огляду Ю. Якименка  «На пути к имплементации минских соглашений» в № 61 «Резонансу» (с. 3 ‑ 9).

«Азов» іде в політику

 Партійна позиція

14 жовтня 2016 р. в Україні з’явилася нова політична партія – «Національний корпус». Цього дня в Києві відбувся установчий з’їзд партії, на якому, зокрема, було прийнято її статут і програму. Основу новоствореної політичної сили становлять члени громадської організації «Цивільний корпус “Азов”».

Детальніше про політичне майбутнє новоствореної політичної сили читайте в аналітичному огляді М. Дем’яненка „Партія «Національний корпус» – новий гравець української політики” в № 60 „Резонансу” (с. 3 - 10).

Друге дихання «Батьківщини»

Партійна позиція

Актуалізоване в сучасному політикумі питання про дострокове припинення повноважень ВР та позачергові парламентські вибори уже тривалий час перебуває у фокусі уваги експертів та ЗМІ. І досить перспективними з точки зору успіху на ймовірних парламентських виборах нині виглядають позиції ВО «Батьківщина», яка є однією з найдосвідченіших партій в українській політиці, а її рейтинг тісно пов’язаний з особистим рейтингом  лідера – Ю. Тимошенко.

Детальніше про сучасний стан та перспективи ВО «Батьківщина», читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Партія ВО «Батьківщина»: сьогоднішнє позиціонування та політичні перспективи в оцінках експертів” в № 59 „Резонансу” (с. 4 - 11).

Чи допоможе рішення про розведення військ врегулювати конфлікт на Донбасі?

Конфлікт на Донбасі

21 вересня в Мінську було підписано Рамкове рішення тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі про розведення сил і засобів на лінії розмежування, а саме в районі трьох населених пунктах - Золотому, Петровському та Станиці Луганській. У документі, що складається з 12 пунктів викладені принципи і терміни розведення військ української армії та підрозділів самопроголошених «ДНР/ЛНР».

Детальніше про процес розведення військ на Донбасі читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова „Разведение войск на Донбассе в оценках политиков и экспертов” в № 58 „Резонансу” (с. 2 - 8).

Діяльність Верховної Ради України: особливості поточної сесії

Законодавча влада

Із початком п’ятої сесії Верховної Ради VIII скликання в Україні стартував новий політичний сезон. Український парламент починає нову сесію з модернізації: зокрема, запрацювала електронна система «Погоджувальна рада». Як зазначив Голова Верховної Ради України А. Парубій, відтепер законопроекти не губитимуться у підрозділах уряду та парламенту. І кожен депутат зможе побачити стан процедур щодо кожного законопроекту.

Детальніше про особливості діяльності українського парламенту у новому політичному сезоні дізнавайтеся з аналітичного огляду А. Потіхи  «Старт нового політичного сезону у Верховній Раді України: підсумки та прогнози» в № 57 «Резонансу» (с. 2 – 9).

П. Порошенко у США: результати візиту

19–22 вересня Президент України П. Порошенко відвідав США з офіційним візитом, під час якого виступив на 71-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, саміті ООН з питань біженців і провів ряд двосторонніх зустрічей. І хоча в центрі уваги лідерів 193 країн виявилася криза в Сирії, про Україну також не забули.

Детальніше про візит Президента України до США та його результати читайте в аналітичному огляді О. Ворошилова „Візит Президента України П. Порошенка до США у відгуках ЗМІ” в № 56 „Резонансу” (с. 2 - 6).

Децентралізація в дії

 Децентралізація в дії

Реалізація реформи адміністративно-територіального устрою та системи місцевого самоврядування (децентралізації), на сьогодні є одним із ключових завдань української влади. Особливої актуальності аналіз стану проведення реформи децентралізації набуває у час підготовки та обговорення державного бюджету на наступний рік.

Детальніше про сучасний стан процесу децентралізації дізнавайтеся з аналітичного огляду М. Дем’яненка  «Децентралізація: реформа триває» в № 55 «Резонансу» (с. 3 – 8).

 

22 вересня в приміщенні державного інформаційного агентства «Укрінформ» відбулася прес-конференція «Чи реально переселенцям мати власне житло?», яка була присвячена аналізу ситуації у сфері розв’язання житлових проблем внутрішньо переміщених осіб.

Більш детально про спроби вирішення житлових проблем переселенців читайте в аналітичному огляді М. Закірова «Набутий досвід і перспективні проекти розв’язання житлових проблем переселенців» в № 55 «Резонансу» (с. 9 – 12).

Чи може українсько-російський конфлікт, бути врегульований в межах сучасного нормандського формату?

Зовнішні відносини

Політико-дипломатичне вирішення конфлікту на Сході України, на пріоритетності якого вже більше двох років наголошують українська влада та її зарубіжні партнери, наприкінці літа – початку осені отримало нові тенденції розвитку. Ряд заяв і дій з російського боку зробили очевидним курс Кремля на торпедування нормандського формату як складової загальної стратегії РФ з реструктуризації усього переговорного процесу з перспективою створення його нового формату на вигідніших для себе умовах.

Детальніше про сучасний стан переговорів у рамках нормандського формату читайте в аналітичному огляді Н. Тарасенко „Перспективи нормандського формату як інструменту врегулювання українсько-російського конфлікту в оцінках експертів” в № 54 „Резонансу” (с. 4 - 11).

Українське питання на саміті G-20 у Китаї

Геополітика

4-5 вересня в м. Гуанчжоу (Китай) пройшов саміт G-20. Це 11 зустріч лідерів країн «великої двадцятки» і перша, яка пройшла в Китаї. І хоча, формально, щорічна зустріч лідерів світових держав вважається економічним самітом, ні у кого не викликає сумніву, що цей захід насамперед політичний.

Про подробиці проведення саміту G-20 у Китаї та його наслідки для нашої країни дізнавайтеся з аналітичного огляду О. Ворошилова  «Саммит G-20 в Китае и его итоги для Украины» в № 53 «Резонансу» (с. 3 – 8).

Президент Польщі в Україні: результати візиту для подальших взаємовідносин

Зовнішні відносини

24 серпня 2016 р. відбувся візит президента Республіки Польща А. Дуди в Україну. Протягом останніх років Польща була найбільш активним і послідовним союзником України в її прагненні до європейського політичного та економічного простору. Проте у липні 2016 р. в українсько-польських відносинах несподівано виникло напруження, джерелом якого стала постанова Верхньої палати парламенту Польщі – Сенату щодо Волинської трагедії у 1943–1944 рр. Про подробиці візиту А. Дуди в Україну читайте в аналітичному огляді М. Закірова  «Візит президента Республіки Польща А. Дуди в Україну» в № 52 «Резонансу» (с. 5 - 11).