Реформування чи підготовка до виборів: результати з’їзду партії «Слуга народу»О. Симоненко, ст. наук. співроб. НЮБ НБУВ

Результати ХІ з’їзду політичної партії «Слуга народу»: основні напрями і завдання змін

 

У суботу, 13 березня, у Києві відбувся ХІ з’їзд політичної партії «Слуга народу». У ньому взяли участь перші особи держави, народні депутати, депутати місцевих рад від партії «Слуга народу», делегати від кожної з областей. Партійний з’їзд розпочався з виступу Президента України В. Зеленського.

З перших хвилин своєї промови В. Зеленський наголосив на тому, що це якраз той випадок, коли потрібно звернутися до делегатів не пані та панове, а – «слуги народу». Під час виступу В. Зеленський згадав про мрію зробити Україну успішною та підкреслив, що в них (членів партії. – Прим. авт.) не було досвіду і багато чого, проте «була щирість». Президент закликав народних обранців зі «Слуги народу» підтримувати більшістю голосів законопроєкти, які є важливими для країни. «На мою думку, у вас можуть бути дискусії щодо деталей, але коли ідеться про принципово важливі для країни речі, на табло завжди має бути щонайменше 226 наших голосів, голосів “Слуги народу”. Вам має бути байдуже, як голосують інші партії. Нехай це залишиться на їхній совісті», – вважає В. Зеленський (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/zelenskij-zvernuvsja-do-sluh-koli-jdetsja-pro-vazhlivi-dla-krajini-zakoni-na-tablo-maje-buti-shchonajmenshe-226-nashikh-holosiv.html).

Виступаючи на партійному з’їзді, В. Зеленський також наголосив на важливості прийняття законів, що стосуються завершення земельної реформи, децентралізації, запровадження народовладдя та законів, необхідних для судової реформи, економічного зростання, пенсійного забезпечення, амністії капіталів, подолання корупції та відновлення справедливості. «Програма президента і парії “Слуга народу” – саме це наш порядок денний. Жодні правки будь-кого не зупинять нас на цьому шляху», – зауважив він (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/zelenskij-zvernuvsja-do-sluh-koli-jdetsja-pro-vazhlivi-dla-krajini-zakoni-na-tablo-maje-buti-shchonajmenshe-226-nashikh-holosiv.html).

Як повідомляють ЗМІ, Президент В. Зеленський закликав депутатів, які працюють у регіонах, не чекати інструкцій з Києва, а брати на себе відповідальність, впроваджуючи необхідні зміни на місцях. «Окремо хочу звернутися до наших представників у регіонах. Ми демократична сила, в нас немає політбюро або ЦК. Щоб змінювати свою громаду, своє село, своє місто, свій регіон вам не треба чекати регулярних покрокових інструкцій з Києва. Беріть уже сьогодні на себе ініціативу і відповідальність. Ми надали вам для цього все необхідне – повноваження, кошти та інші ресурси», –   додав В. Зеленський (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/zelenskij-zvernuvsja-do-sluh-koli-jdetsja-pro-vazhlivi-dla-krajini-zakoni-na-tablo-maje-buti-shchonajmenshe-226-nashikh-holosiv.html).

Водночас В. Зеленський уточнив, що вони поступово очищають команду «слуг» від засланих козачків і «випадкових людей». «Партія “Слуга народу” сьогодні починає новий період. Вважаю, ми, ви подорослішали, визнали помилки і зробили висновки. Ми поступово очищаємо команду від засланих козачків, як кажуть, і від випадкових людей. Є й такі... Неважливо, хто проти нас, важливо, за кого ми. Партія повинна бути джерелом ініціатив, ідей», – підкреслив він. Водночас Президент не уточнив, на кого він натякає. «…Ми працюємо сьогодні в складних умовах, в умовах війни, коронавірусу, світової фінансової кризи. Коли проти нас стара система, олігархи, їхні ЗМІ, їхні судді, депутати, які втратили недоторканність, чиновники, які втратили схеми, тіньові царьки, які скуповували землю, що нібито не продається, тіньові букмекери, що заробляли мільярди, не сплачуючи жодної гривні до бюджету України, ті, хто поливав нас останніми словами, а тепер набиваються в друзі, ті, хто були друзями, а тепер поливають нас останніми словами», – заявив В. Зеленський під час виступу на партійному з’їзді (URL: https://varta.com.ua/news/ukraine/1222211).

За словами В. Зеленського, партія має приділити основну увагу тому, що «поки що, на жаль, не зроблено і зосередитися на втіленні його у життя». «Якщо в цьому залі є ті, хто готовий опустити руки або досі не зрозумів різницю між справжньою думкою народу і своєю Facebook-бульбашкою або ґвалтом деяких журналістів, активістів, анонімних телеграм-каналів про “все пропало”, краще встаньте і підіть зараз. Хоча я вірю, що таких людей тут сьогодні немає», – заявив він (URL: https://varta.com.ua/news/ukraine/1222211).

Як зазначив Президент, партія починає новий етап. «Чекаю від партії “Слуга народу” бути постійно на передовій реальних змін, бути першопрохідцями, зосередитися на дійсно важливих законах, а не на дрібницях, що імітують бурхливу діяльність. Потрібен осмислений підхід до політики та державного управління. Маємо думати на декілька кроків уперед у рамках нашої єдиної стратегії. Партія має бути джерелом ініціатив, ідей, реформ, а головне – нових професійних та порядних кадрів для України» (URL: https://otg.cn.ua/2021/03/14/news-uncategorized/z-yizd-slugy-narodu-novyj-sklad-politrady-ta-doktryna-partiyi).

Привертає увагу заява Президента В. Зеленського про те, що партія «Слуга народу» має працювати на 100 % не для частини суспільства, а на благо всіх громадян України. «У перекладі з французької мови слово “партія” означає “частина”. Партія представляє частину суспільства, власне ту, що обрала її до влади. Але я переконаний, що партія “Слуга народу” завжди має і буде працювати не для частини, не для 73 %, а працювати на благо всіх громадян України, для всіх 100 % і на всі 100 %, і я впевнений у цьому на 200 %. І наші перемоги – це перемоги для людей, а значить – перемоги України», – уточнив В. Зеленський (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3207541-zelenskij-na-zizdi-partii-sluga-narodu-nasi-peremogi-peremogi-dla-ludej.html).

Зі свого боку спікер ВР Д. Разумков, виступаючи перед учасниками з’їзду, зазначив, що тільки спільний рух уперед депутатів Верховної Ради та представників місцевої влади дасть змогу досягти результатів.

Також варто відзначити доповідь віцеспікера парламенту Р. Стефанчука, який наголосив, що: «Завдяки роботі багатьох людей, унаслідок зусиль великої команди – Офісу Президента, уряду, Верховної Ради – вдалося перетворити передвиборчу програму Президента і партії на стратегію змін у країні. Ми станемо першими політиками, які виконають передвиборчі обіцянки», – зазначив він (URL: https://otg.cn.ua/2021/03/14/news-uncategorized/z-yizd-slugy-narodu-novyj-sklad-politrady-ta-doktryna-partiyi).

Звертає увагу ще й той факт, що учасники з’їзду закликали
В. Зеленського брати участь у наступних президентських виборах. Про це на брифінгу після з’їзду політсили заявив глава парламентської фракції і політради «Слуги народу» Д. Арахамія. «Ми будемо його просити йти на другий термін. А як він вирішить – це його особисте рішення», – підкреслив Д. Арахамія (URL: https://ukraine.segodnya.ua/ukraine/zelenskiy-i-zaslannye-kazachki-chto-bylo-vazhnogo-na-sezde-partii-slugi-naroda-i-srazu-posle-nego-1512472.html).

Раніше про це заявляв голова партії О. Корнієнко. Він упевнений, що партія підтримає висунення В. Зеленського на другий термін. Але при цьому підкреслює, що питання наразі не актуальне. «Ми – його команда. І підтримаємо його в будь-якому його рішенні, а громадяни будуть визначатися. Але хотілося б відійти від спекуляцій на темі другого терміну. Це відволікає від більш актуальних для України питань, пов’язаних з економікою і війною. Нам точно є чим зайнятися, крім обговорення спекуляцій», – підкреслив О. Корнієнко (URL: https://ukraine.segodnya.ua/ukraine/zelenskiy-i-zaslannye-kazachki-chto-bylo-vazhnogo-na-sezde-partii-slugi-naroda-i-srazu-posle-nego-1512472.html).

Зауважимо, що це перша публічна заява з приводу другого терміну
В. Зеленського. У цьому контексті слушно згадати його слова під час виборчої президентської кампанії, коли він підкреслював, що йде на пост президента на п’ять років, тобто на один термін. Згодом він пояснив свою позицію так: «Я думаю, що будь-який президент, у якого відсоток 10–15 % на початок будь-якої передвиборчої кампанії, не має права йти в президенти. Тому що це означає, що суспільство його не підтримує. Я йду на один термін... Але якщо буде велика підтримка народу України, я буду про це думати», – зауважив В. Зеленський на пресконференції в травні 2020 р. (URL: https://ukraine.segodnya.ua/ukraine/zelenskiy-i-zaslannye-kazachki-chto-bylo-vazhnogo-na-sezde-partii-slugi-naroda-i-srazu-posle-nego-1512472.html).

Із цього випливає, що заява партії – це не рішення безпосередньо В. Зеленського. Сам він нічого не заявляв. І може так статися, що він прийме рішення, ґрунтуючись на своєму рейтингу.

Тим часом партійний з’їзд схвалив нову редакцію статуту партії. Відповідне рішення було ухвалено переважною більшістю голосів делегатів. За словами О. Корнієнка, з’їзд мав на меті формалізувати відносини, які в партії вже склалися на цей момент, закріпити їх у новій структурі.

Як наслідок, у структурі «СН» з’явилися два важливі органи. Перший – політрада, до неї увійдуть 73 особи, зокрема 62 члени партії, яких вибрали на з’їзді 13 березня. Лідер фракції «Слуга народу» Д. Арахамія очолив політичну раду партії. «Тільки що на першому засіданні створеної політради “Слуги народу” обрали головою політради Давида Арахамія», – повідомила Є. Кравчук (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/arakhamija-ocholiv-politradu-partiji-sluha-narodu-a-dubinskij-uvijshov-do-natsionalnoji-radi-hromad.html). За її інформацією, на з’їзді обрали ще чотирьох заступників голови політради. Ними стали Р. Стефанчук, Є. Кравчук, А. Мотовіловець, В. Галайчук, а секретарем – А. Остапенко.

Усього на з’їзді партії було обрано 64 представники, інших 9 членів довиберуть пізніше. Фінальний склад політради буде обраний до 16 квітня.

Деяку інтригу вніс спікер Верховної Ради Д. Разумков, який так і не увійшов до керівництва партії. Голова партії «СН» О. Корнієнко зазначив, що Д. Разумков – «зайнята людина». «Не думаю, що в нього багато можливостей приділяти увагу партійній роботі», – пояснив О. Корнієнко, зауваживши, що Д. Разумков неодноразово заявляв, що головним завданням для себе бачить виконання функцій голови Верховної Ради і проведення реформи парламенту (URL: https://apostrophe.ua/article/politics/political-parties/2021-03-14/poslushanie-i-pokornost-udastsya-li-zelenskomu-prevratit-slugu-naroda-v-partiyu-regionov/38396).

Ще один керівний орган партії, створений на з’їзді, – Національна рада громад. Нова структура працюватиме над питаннями децентралізації і розвитком місцевих громад. Нардеп О. Дубинський, який потрапив під санкції США і був виключений із фракції «Слуга народу», увійшов до цього нового керівного органу партії.

О. Корнієнко уточнив, що Національна рада громад складається з голів обласних організацій партії та Київської міської й Криворізької міської організацій. При цьому голова партії «Слуга народу» О. Корнієнко заявив, що немає сформованих претензій до народного депутата О. Дубинського.

До ради громад увійшли голова Київської обласної організації партії О. Дубинський, Київської міської – М. Тищенко, Криворізької міської – Ю. Корявченков.

Народний депутат О. Качура очолив Кримську республіканську організацію партії. Голова фракції «Слуга народу» у ВР Д. Арахамія увійшов до складу нацради громад, бо він очолює Миколаївську облорганізацію. Віцепрем’єр-міністр цифрової трансформації М. Федоров – як голова Запорізької обласної організації.

Планується, що Національна рада громад стане майданчиком, де обговорюватимуться проєкти державних рішень щодо місцевого самоврядування, регіональної політики та її реалізації.

Згідно зі статутом партії, заборонено одночасно бути членом політради та ради громад. Тому керівники обласних організацій, які вже увійшли до політради, повинні до 15 квітня визначитися з тим, яку посаду обрати.

За словами очільника партії О. Корнієнка, рада громад відповідатиме за формування та спрямування регіональної політики. Кошторис формуватиметься лише за згодою цих двох органів – політради та ради громад, уточнив він. Він також додав, що політради з’являться і на обласному рівні. «Політрада області – це буде політичний орган, що формуватиме політику на рівні області», – зазначив О. Корнієнко (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3207591-zizd-partii-sluga-narodu-zminiv-statut-politsili.html).

Очільник партії монобільшості уточнив, що буде змінено процедуру набуття членства в партії, буде створено номінаційний комітет.

Після голосування за статут делегати з’їзду припинили повноваження вищої ради партії.

Як уже зазначалося, з’їзд «СН» затвердив доктрину партії, яка є дороговказом для партії загалом і кожного партійця окремо. Фактично, на думку аналітиків, це програма президента і партії, доопрацьована на підставі досвіду перших двох років роботи у владі, і перетворена на стратегію розвитку держави (URL: https://otg.cn.ua/2021/03/14/news-uncategorized/z-yizd-slugy-narodu-novyj-sklad-politrady-ta-doktryna-partiyi).

Доктрина складається з двох частин.

Перша – загальні принципи партії. Тут прописана стратегічна мета діяльності партії і команди В. Зеленського загалом – побудова «країни мрії», яка є здійсненним образом суспільних відносин та умов життя, що мають існувати в країні. Визначено стратегічний підхід партії до перетворень в Україні. Фактично дається відповідь на запитання в який спосіб «Слуга народу» проводитиме ці зміни.

Друга частина – напрями та завданням змін, які партія має намір здійснити в країні. Визначено п’ять стратегічних напрямів, за якими створюватиметься нова країна. Вони містять ключові процеси, запуск і розвиток яких сприятиме трансформації України в поступі до сучасної, європейської держави з ринковою економікою та міцною демократією – мир, інститути, інвестиції, інфраструктури, народовладдя.

Також передбачається 20 секторальних напрямів, які відповідають основним сферам життя суспільства та відображають плани дій у кожній з цих сфер на період до 2024 р.

До речі, на з’їзді запроваджено нову практику – новообрані члени політради та нацради громад складатимуть присягу.

Також партія «Слуга народу» планує розглянути питання співробітництва з європейськими партіями, які тепер при владі. Планується детально вивчити діяльність близьких за ідеологією європейських політичних партій та вирішити з якими з них співпрацювати.

Водночас «СН» розвиватиме молодіжний напрям, який зарядить партію новою енергією, допоможе «зшити» країну та створить соціальні ліфти для молоді. На з’їзд приїхали молодіжні лідери з усієї країни, які вже встигли створити регіональні «Зе!Молодіжки».

Започатковується ще одна нова справа – рух «Зе!Жінки», який працюватиме над реалізацією політики рівності чоловіків та жінок, а також збільшенням представництва жінок у політиці. «Зе!Жінки» об’єднує депутаток парламенту, місцевих рад і кандидаток, які не обрані депутатками, але підтримують партію та є активними, а також прихильниць партії. «Фактично можемо казати, що Доктрина – це тією чи іншою мірою засаднича, основна частина стратегії розвитку країни. Який би ми зараз документ не читали – або Національну економічну стратегію, яку Кабмін затвердив, або нашу доктрину партії, це все буде переплітатися. І нарешті ми за 30 років отримаємо щось схоже на стратегічні документи країни. Це допоможе нам ефективніше втілювати зміни», – заявив на з’їзді голова партії О. Корнієнко. (URL: https://otg.cn.ua/2021/03/14/news-uncategorized/z-yizd-slugy-narodu-novyj-sklad-politrady-ta-doktryna-partiyi).

Також варто звернути увагу на те, що партія «Слуга народу», яка в 2019 р. сформувала у Верховній Раді України монобільшість, веде переговори з усіма фракціями в парламенті щодо коаліції в 320 голосів. Крім того, як зазначалося, у партії влади є теоретичний план щодо її створення. Однак конкретні кроки задля переходу від теорії до практики не робляться, пояснює голова фракції «СН» Д. Арахамія.

У свою чергу лідерка Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Ю. Тимошенко повідомила, що пропозиція про коаліцію у Верховній Раді «залишається на столі» в партії «Слуга народу». Про це вона заявила в понеділок, 15 березня, в ефірі телеканалу «Україна 24». «Я можу сказати, що моя пропозиція заради того, щоб зараз врятувати ситуацію, залишається у них на столі. Але це їхнє рішення – продовжити цей хаос, безглуздя і щоденне ухвалення рішень проти національних інтересів або повернутися до відродження величі України, її індустріальної потужності і правильної соціальної політики», – заявила Ю. Тимошенко.

Вона також поінформувала, що пропозиція стосується входження не лише до коаліції, а й уряду. «Коли я побачила, наскільки тяжка економічна, медична, соціальна ситуація, наскільки все це загнано в глухий кут, я просто вийшла і сказала: слухайте, далі це вже може бути невідновлювальним, ми просто можемо пройти точку неповернення, давайте робити сильний національний уряд, давайте робити сильну політику, сильні рішення і діяти негайно», – зазначила Ю. Тимошенко. Далі вона зауважила: «І я сказала, що якщо президент готовий змінити стратегію країни (…) я готова стати поряд з вами, вся моя команда готова бути поряд, і ми допоможемо підняти країну із цих уламків» (URL: https://www.dw.com/uk/tymoshenko-pidtverdyla-hotovnist-batkivshchyny-do-koalitsii-zi-sluhoiu-narodu/a-56883391?maca=ukr-Facebook-dw&fbclid=IwAR17ce4iaTdR4VjtoU59Tg6teJ6McgfwN1ZD6gvlpursw
1OzT4FwFPTtqW8).

Нагадаємо, раніше нардеп від «Батьківщини» М. Волинець заявив, що переговори про коаліцію ведуться ще з минулого року. «Тимошенко інформувала нас у третій декаді грудня про те, що переговори вона веде з президентом», – наголосив він. Також, як зауважив депутат, піднімалося питання про те, що частина парламентарів від «Батьківщини» могли би стати міністрами й взяти відповідальність коаліції за стан справ в Україні.

Водночас у партії «Слуга народу» заперечують цей факт. Наприклад, О. Корнієнко на брифінгу заявив, що до них не надходило офіційних пропозицій про коаліційні переговори від жодної фракції українського парламенту. Він нагадав, що, відповідно до Конституції України, та фракція, яка має понад 226 депутатів, і є коаліцією.
«У фракції “Слуга народу” перебувають понад 226 народних депутатів, тому підстав для коаліційних переговорів формальних не так багато», – наголосив О. Корнієнко. При цьому він зазначив, що коаліція може розширюватися й бути більшою, ніж фракція «Слуга народу» (URL: https://www.dw.com/uk/tymoshenko-pidtverdyla-hotovnist-batkivshchyny-do-koalitsii-zi-sluhoiu-narodu/a-56883391?maca=ukr-Facebook-dw&fbclid=IwAR17ce4iaTdR4VjtoU59Tg6teJ6McgfwN1ZD6gvlpursw
1OzT4FwFPTtqW8).

До того ж у монобільшості вважають, що з боку «Батьківщини» щодо «СН» існує недружня риторика. «Публічна комунікація з використанням термінів „безлика маса невігласів” від лідера фракції, яка пропонує себе і свою політсилу в коаліцію…не думаю, що це дружня промова, яка нас наблизить до результативних переговорів. Щодо коаліції можуть бути різні розмови, ми неодноразово коментували, що говорити треба про принципи, програми, що в них є схожого, поки я бачу одні протилежності. Позиція щодо земельної реформи стала таким наріжним каменем», – зауважив О. Корнієнко. Далі він підкреслив: «…з боку “Батьківщини” щодо СН існує недружня риторика. Ми, як кажуть на Заході, deeply concerned, трохи стурбовані», – додав він (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/koalitsija-batkivshchini-ta-sluhi-narodu-deputati-obokh-fraktsij-prokomentuvali-mozhlivu-vzajemodiju.html).

При цьому Д. Арахамія зазначив, що раніше серед можливих партнерів «слуг» називалася фракція «Голосу». «“Слуга народу” спілкується завжди і з усіма фракціями без винятку, і у представників “Батьківщини” немає ніякого особливого статусу.
А переговори можуть тривати й упродовж трьох років», – додав лідер фракції (URL: https://zn.ua/ukr/POLITICS/u-sluhi-narodu-je-plan-pro-stvorennja-koalitsiji-na-320-holosiv-arakhamija.html).

Нагадаємо, на позачергових виборах у 2019 р. до Верховної Ради від президентської партії «Слуга народу» пройшли 254 депутати. Станом на початок лютого у фракції «слуг» залишилося 245 осіб. Останнім у списку виключених з неї нещодавно став народний депутат О. Дубінський.

Водночас аналітики звертають увагу на важливий момент роботи з’їзду, зокрема, на спробу оновлення партії влади на новій основі, яка чимось нагадує «Партію регіонів».

«Визначивши склад політради та ради регіонів, затвердивши доктрину, яка є програмою партії, “слуги” фактично вирішили дати старт перезапуску партії влади, який за задумом віддалено нагадує “Партію регіонів”. Але чи буде задум успішним – велике питання», – зауважує політтехнолог С. Гайдай. На його думку, в нинішньої влади для цього дуже мало досвіду.

«В Україні поки що ніхто справжніх партій не будував. Щодо “слуг народу” я б сказав, що це команда людей, яка утворилася під брендом “Слуга народу” і створила в парламенті найбільшу фракцію в історії України. Поки партію Зеленському не надто вдається будувати, тому що якоїсь командної єдності, вже не кажучи про ідеологію, – немає. Щоправда, це стосується і більшості інших українських партій. Крім невеликих ідеологічних проєктів на кшталт “Свободи”. До того ж, партії всього пару років, і достатнього досвіду ані у Зеленського, ані у його партійців немає», – підкреслив експерт в коментарі «Апострофу» (URL: https://apostrophe.ua/article/politics/political-parties/2021-03-14/poslushanie-i-pokornost-udastsya-li-zelenskomu-prevratit-slugu-naroda-v-partiyu-regionov/38396).

З колегою не погоджується політичний експерт К. Матвієнко. На його думку, в «СН» є міцна основа для будівництва справжньої політсили. «Для будівництва партії у СН є міцна основа: монобільшість та фракції практично в усіх місцевих радах, хоч і міноритарні. Крім того, 12 облрад очолюють саме “слуги”. У “слуг” є якась схожість з “Партією регіонів”, але остання створювалася за рознарядкою через трудові колективи та інші спільноти, а в СН увійшло багато активної молоді, яка надає політсилі динамічності», – заявив К. Матвієнко (URL: https://apostrophe.ua/article/politics/political-parties/2021-03-14/poslushanie-i-pokornost-udastsya-li-zelenskomu-prevratit-slugu-naroda-v-partiyu-regionov/38396).

Утім, перед «слугами» стоїть чимало викликів. «У них будуть і кадрові, і організаційні проблеми, і амбіції багатьох будуть заважати. Крім того, “слуги народу” не впоралися з головним викликом для політсили – корупцією. Це на додачу до проваленої вакцинації, зіпсованих відносин з МВФ, дорогами, які “зійшли разом зі снігом”, і так далі», – додає К. Матвієнко (URL: https://apostrophe.ua/article/politics/political-parties/2021-03-14/poslushanie-i-pokornost-udastsya-li-zelenskomu-prevratit-slugu-naroda-v-partiyu-regionov/38396).

Отже, партія «Слуга народу» провела ХІ партійний з’їзд, під час якого делегати зайнялися реформуванням партії. Цей з’їзд точно запам’ятається більше від попередніх, адже на ньому затвердили в новій редакції статут партії, обрали і переобрали її вище керівництво, а головне – підтримали нову програму під гучною назвою «Доктрина політичної партії “Слуга народу”». Можна стверджувати, що президентська партія настільки активно взялася за свою розбудову, що це мимоволі нагадує підготовку до виборів.

 

Симоненко О. Результати ХІ з’їзду політичної партії «Слуга народу»: основні напрями і завдання змін [Електронний ресурс] / О. Симоненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2021. – № 5. – С. 27–35. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2021/ukr5pdf. – Назва з екрану.