Перебіг та результати офіційного візиту Президента Литви до УкраїниМ. Закіров, зав. відділу СІАЗ НБУВ

Візит Президента Литовської Республіки Г. Науседи в Україну

 

Політичне життя в Україні і світі вирує попри те, що триває пандемія коронавірусу. Більше того, після тривалого періоду зустрічей в онлайн-форматі політики поступово повертаються до зустрічей віч-на-віч і проведення офіційних візитів, у тому числі й на найвищому рівні. Минулого тижня однією з найбільш важливих подій нашої країни міждержавного рівня став офіційний візит в Україну Президента Литовської Республіки Г. Науседи, що відбувся 18–19 березня. Візит став продовженням практики особистих зустрічей президентів наших країн. У листопаді 2019 р. Президент України В. Зеленський відвідав з офіційним візитом Литовську Республіку, де до того ж узяв участь у ХІІ засіданні Ради Президентів України та Литви.

За повідомленнями відкритих джерел, Президент Литви Г. Науседа прибув на запрошення Президента В. Зеленського. Програма нинішнього візиту Президента Литви дуже насичена. Зокрема, очільники держав зустрілися у форматі віч-на-віч і провели чергове засідання Ради Президентів України та Литовської Республіки. За результатами засідання ради відбулося підписання ряду двосторонніх документів між нашими державами.

Треба зауважити, що цей візит став першою закордонною поїздкою Президента Литви після оголошення карантину через коронавірус. Важливою передумовою, на думку оглядачів, є давні історичні зв’язки наших країн і добрі відносини, що склалися між Україною та Литвою за період незалежності. Саме на ці обставини звертав увагу у своїх виступах і Президент Литви Г. Науседа. Як активний користувач соціальних мереж він поділився своїми враженнями від перших хвилин перебування на українській землі. Поряд із фотографіями зустрічі в аеропорту на своїй інстаграм-сторінці Г. Науседа написав: «Слава Україні! Вітаю Україну – це мій перший офіційний візит до цієї країни. В аеропорту зустріли душевно – хлібом-сіллю». Свій візит він почав зі слів підтримки, нагадавши про те, що Україна переживає російську військову агресію та бореться з невидимим ворогом – пандемією. Крім Президента Литви, до складу делегації входить перша леді Литви та сім членів литовського уряду: міністри оборони, культури, соцзахисту та праці, транспорту й комунікацій, економіки та інновацій, енергетики, а також закордонних справ (URL: https://politics.segodnya.ua/ua/politics/nachal-vizit-so-slava-ukraine-v-kiev-priletel-prezident-litvy-foto-1513236.html).

Зважаючи на склад делегації, спостерігачі зробили висновок, що візит матиме важливі практичні результати, які принесуть користь не лише дипломатичним відносинам України та Литви, а й нададуть поштовх до розвитку співробітництва в багатьох сферах соціально-економічного життя наших країн. За вже відомими на цей час результатами двосторонніх зустрічей і переговорів можна сказати, що представництво в делегації очільників ряду ключових міністерств уряду Литовської Республіки сприяло конструктивному й фаховому обговоренню магістральних питань з багатьох важливих напрямів культурного, інформаційного та технічного співробітництва. Керівники міністерств наших країн підписали ряд важливих угод у сфері молодіжної політики, енергетичної безпеки, розвитку транспортної інфраструктури, співпраці у сфері розвитку соціального забезпечення тощо.

Крім обговорення питань міждержавних відносин двох країн, програма візиту президента країни члена ЕС і НАТО, що природно, включала в себе й питання європейської інтеграції України, які вже протягом багатьох років стоять на порядку денному всіх важливих контактів керівників нашої країни з європейськими партнерами. У цьому контексті зустріч Президентів України та Литви також не стала винятком.

Важливим результатом двосторонньої зустрічі Президента України В. Зеленського та Президента Литовської Республіки Г. Науседи стало підписання спільної декларації щодо європейської перспективи України. Як повідомляє пресслужба Президента України В. Зеленського, цей документ фіксує підтримку європейської перспективи України з боку Литви.

«Документ визначає, що, відповідно до ст. 49 Договору про Європейський Союз, Україна, як і будь-яка європейська держава, яка поважає цінності, закріплені в ст. 2 цього Договору, і зобов’язується їм слідувати, може подати заявку на членство у Євросоюзі в разі дотримання всіх умов і зобов’язань», – ідеться в повідомленні. Водночас Литва підтримає Україну, коли вона подаватиме заявку на членство в ЄС (URL: https://www.dw.com/uk). Звісно, Декларація сама по собі є лише декларацією, але сам факт підтвердження спільної позиції Президентів України й Литви щодо європейського майбутнього України є свідченням визнання обраного курсу та підтримки прагнення нашої країни до самовдосконалення.

Під час проведення спільної пресконференції разом з іншими питаннями Президент Литовської Республіки Г. Науседа торкнувся й загальної для всього світу проблеми протистояння пандемії коронавірусу і висловив позицію щодо проведення кампанії вакцинації в Литві. «Справді, недавно ми тимчасово зупинили щеплення вакциною AstraZeneca... Ми продовжуватимемо процес вакцинації, але, так, репутаційна шкода зроблена, і тепер вже певна недовіра є. Але я теж казав, що я готовий прищепитися саме цією вакциною, просто в Литві в нас певний порядок є і немає привілейованих груп, у нас усе відбувається за віком, за іншими критеріями. Отже, я своєї черги ще чекаю. Отже, щодо цієї вакцини, якщо буде прийнято рішення повернутися до неї, я так і зроблю», – зазначив Г. Науседа. Також він підкреслив, що Литва має наміри провести вакцинацію населення якнайшвидше. «Це єдиний надійний вихід із цієї кризи», – зауважив Президент Литовської Республіки (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3210812-prezident-litvi-rozpoviv-comu-poki-ne-vakcinuvavsa-vid-koronavirusu.html).

У своїх виступах Президент Литви не оминув і найболючіших українських питань. Зокрема, Г. Науседа висловив підтримку євроатлантичній інтеграції України й привітав зусилля України щодо деокупації Криму. «Литва не визнає кримської анексії та активно декларує, що це злочин. І у європейських інституціях, і в ООН ми говоримо, що Крим – це Україна. Ми підтримуємо українську ініціативу створити Кримську платформу, яка не визнає кримської окупації», – зазначив Президент Литовської Республіки (URL: https://www.dw.com/uk).

Важливою, навіть, на думку спостерігачів, багато в чому знаковою подією візиту став виступ Президента Литовської Республіки Г. Науседи у Верховній Раді України. Виявом великої поваги з боку високого гостя стало те, що частину своєї промови Президент Литви виголосив української мовою. «Шановний голово Верховної Ради. Шановні депутати Верховної Ради, дорогі брати і сестри українці.
Я прибув до вашої країни зі звісткою дружби і співпраці. Звертаюся до вас давньою і достойною мовою, яку було довго переслідувано і знищувано, однак не знищено», – проголосив Г. Науседа (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2021/03/19/7287186).

Г. Науседа звернувся у своєму виступі до спільної історії України та Литви й пригадав часи, коли наші народи не лише плідно співпрацювали або спільно боролися з ворогами, а й були в одній державі. Народні депутати України неодноразово оплесками вітали висловлювання високого гостя. Україномовну частину виступу Г. Науседа завершив, заявивши про тверде невизнання незаконної анексії Криму. «Хоча минуло сім років від військової агресії, яка зруйнувала міжнародний лад і злагоду в Європі, ми, литовці, далі твердо кажемо: Крим – це Україна. Ми суворо засуджуємо незаконну анексію Росії, виступаємо за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, вітаємо ініціативу Києва зі створення Кримської платформи», – наголосив Г. Науседа (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2021/03/19/7287186).

Президент Литовської Республіки звернув увагу також і на спільні для наших країн проблеми, пов’язані з розвитком ситуації в Білорусі, зокрема щодо розширення впливу Російської Федерації в регіоні. «Дозвольте мені додати кілька слів про спільні турботи, які нам накинула небезпечна Білоруська АЕС. Будівельник електростанції – Росія – не лише піддала ризику здоров’я жителів регіону, а й намагається використати проєкт електростанції для розширення свого впливу. Зростаюча крихкість Білорусі означає пряму загрозу для інтересів не лише Литви, а й України. Тому сьогодні хочу прилюдно попросити владу України та її народ підтримати позицію балтійських країн щодо Білоруської АЕС та не купувати електроенергії, виробленої в Островці», – заявив Г. Науседа (URL: https://www.epravda.com.ua/news/2021/03/19/672105).

На думку спостерігачів, питання закупівлі Україною електроенергії з Білорусі є одним із пріоритетних під час цього візиту. Країни Балтії, насамперед Литва, до столиці якої від Білоруської АЕС лише 50 км, уже відмовилися від закупівлі електроенергії в Білорусі та, крім того, працюють над створенням механізму контролю за походженням електроенергії з метою недопущення її надходження через Російську Федерацію. До бойкоту приєдналася й Польща. Отже, цілком вірогідно, що до цього намагатимуться долучити й Україну. Занепокоєння балтійських країн викликає не лише зростання впливу Росії на енергосистему регіону, а й питання безпеки з огляду на доволі нестабільну політичну ситуацію в Білорусі.

Як зауважують спостерігачі, і під час переговорів, і під час виступів багато уваги приділялося саме питанням безпеки. На тлі поступового зростання напруження у світі балтійські країни добре розуміють потенційну небезпеку – тому щиро висловлюють підтримку нашій країні. Так, під час офіційного візиту в Україну Президент Литви Г. Науседа на чолі делегації високого рівня, у складі якої міністр національної оборони А. Анушаускас, спільно з міністром оборони України А. Тараном відвідали поранених українських військовослужбовців у Національному військово-медичному клінічному центрі. Г. Науседа поспілкувався з військовослужбовцями, поцікавився їхнім самопочуттям та настроєм, почув історію їхніх бойових поранень, розпитав, хто звідки родом, за які футбольні команди вони вболівають. Він побажав найскорішого одужання захисникам України та вручив їм цінні подарунки. Президент Литовської Республіки зазначив, що його країна також не відчуває себе у безпеці «поруч із цинічним і підступним сусідом». «Литва завжди буде з вами, хлопці!» – звернувся Г. Науседа до українських захисників (URL: https://lb.ua/society/2021/03/19/480326_prezident_litvi_vidvidav_
poranenih.html).

Крім проведення переговорів і двосторонніх зустрічей, Президенти України та Литовської Республіки взяли участь у роботі форуму «Україна 30. Малий і середній бізнес та держава». У своєму виступі Президент Литви позитивно оцінив розширення економічних зв’язків між Україною та Литвою, що спостерігається останніми роками. Г. Науседа зауважив, що співпраця наших країн в енергетиці, логістиці, інженерній справі та інших сферах має добру перспективу. Разом з тим Президент Литви наголосив на викликах, що постали останнім часом перед країнами, та окреслив завдання на майбутнє. «Україна та Литва мають дуже складне становище.
З одного боку, маємо безпрецедентну пандемію коронавірусу й потребу захистити наших громадян і врятувати їхнє життя. З другого – маємо нагоду вийти з пандемії сильнішими ніж будь-коли. Нам треба зробити економіки життєздатнішими, піднести добробут наших громадян. Особливу увагу треба приділяти малим та середнім підприємствам. Переважна більшість робочих місць і доданої вартості створюється малими та середніми підприємствами. Це все відноситься до України так само, як і до Литви», – зазначив Г. Науседа (URL: https://dzi.gov.ua/press-centre/news/ukrayina-ta-lytva-mayut-zoseredytysya-na-pidtrymtsi-malogo-ta-serednogo-biznesu).

У свою чергу Президент України В. Зеленський високо оцінив роль малого й середнього бізнесу для економіки України як основи економіки та зауважив, що цей сектор бізнесу є важливим пріоритетом для держави. «Розвиток малого та середнього бізнесу – важливий пріоритет і моєї програми, коли я йшов у Президенти України, і сьогодні це пріоритет для нашого уряду й нашої держави. Малий і середній бізнес – це основа економіки, що створює 60 % ВВП, 7 млн робочих місць та майже 40 % податкових надходжень», – зазначив В. Зеленський. Президент України повідомив, що за результатами проведеного аудиту держави уряд розробив та затвердив Національну економічну стратегію до 2030 року з конкретними цілями та завданнями для кожної галузі (малому та середньому бізнесу приділяється максимальна увага) URL: (https://voladm.gov.ua/new/volodimir-zelenskiy-maliy-i-seredniy-biznes-ce-osnova-ekonomiki-ukrayini-tozh-vin-ye-vazhlivim-prioritetom-dlya-derzhavi).

Під час візиту неодноразово підкреслювалося, що українсько-литовські відносини й надалі розвиватимуться в позитивному напрямі. Зокрема, Г. Науседа зосередив увагу на проведенні конференції щодо реформ в Україні, яка має відбутися 6 липня у Вільнюсі. «Я вже отримав обіцянку Президента (Зеленського. – Прим. авт.) відвідати нас 6 липня на конференції. Цей захід стане чудовою нагодою обговорити підтримку міжнародною спільнотою України», – зазначив литовський Президент.

Треба зауважити, що спілкування під час візиту мало підкреслено конструктивний характер і не було спрямовано виключно на безперервне позитивне схвалення. Зокрема, Г. Науседа зазначив, що Литва бачить зусилля України у сфері реформ. Однак є сектори, у яких Україні, на думку Г. Науседи, потрібно докласти більше зусиль. Ідеться про судову систему, діяльність антикорупційних органів. «Гадаю, ви на правильному шляху, і наші сподівання, бажання – щоб на цьому шляху ви дещо швидше йшли», – заявив литовський Президент (URL: https://www.dw.com/uk).

Експерти в цілому позитивно оцінюють результати й перебіг офіційного візиту Президента Литовської Республіки Г. Науседи до України. Особливо позитивне враження на українських депутатів і спостерігачів мав виступ Президента Г. Науседи в парламенті українською мовою. Так, український політолог А. Смолій зауважив: «...Президент Литви Г. Науседа – людина з великої літери, тому що він розуміє, що таке повага до країни, чому треба повчитися сотням політиків і мільйонам громадян» (URL: https://replyua.net/blog/246584-politolog-segodnya-v-rade-vystupal-deystvitelno-prezident-a-ne-kakaya-raznica-kotoryy-ponimaet-chto-dlya-strany-znachit-ee-yazyk.html).

Своїми враженнями від виступу поділилася також українська блогерка й політологиня О. Яхно-Білківська: «Справа навіть не в тому, що Президент Литви частину свого виступу в залі Верховної Ради сьогодні говорив українською мовою, підкреслюючи таким чином повагу до України. Справа в тому, що виступи президентів і віцепрезидентів інших країн, часом, куди більш осмислені, ніж виступи окремих українських парламентарів. Пам’ятається, як віцепрезидент однієї з країн говорив про таке поняття, як “суспільне благо”, зануривши більшість українських депутатів у стан нерозуміння».

«Мені складно уявити, щоб хтось із українських політиків, виступаючи в парламенті іншої держави, був би більш патріотичним і осмисленим, ніж самі політики цієї країни. А в нас так буває», – написала О. Яхно (URL: https://replyua.net/blog/246583-primer-tem-kto-poet-vstavay-strana-ogromnaya-prezident-litvy-v-znak-uvazheniya-chast-rechi-v-vr-proiznes-na-ukrainskom-yazyke.html).

Поряд з аналізом виступів, прийнятих рішень і намічених планів деякі експерти звернули увагу на вдалий час здійснення візиту Президента Литви. Зокрема, політолог А. Медалінскас вважає: «У ці ж дні на окупованій Росією території В. Путін буде говорити свої промови. Зрозуміло, що візит країни ЄС і НАТО буде важливий як підтримка України як на її проєвропейському й трансатлантичному шляху, так і на тлі тих подій, які відбулися сім років назад. Я думаю, що Президент ще раз підкреслить, що це було не тільки проти міжнародного права, а й те, що ніколи країни ЄС і НАТО не визнають цієї анексії», – зазначив А. Медалінскас (URL: https://www.lrt.lt/ru/novosti/17/1367308/politolog-o-vizite-nausedy-eto-vazhnoe-vremia-kak-dlia-prezidenta-zelenskogo-tak-i-dlia-vsei-ukrainy).

Отже, візит завершено. Аналіз подій виступів та оцінок, які лунають в інформаційному просторі, свідчить, що він відбувся на високому конструктивному рівні. Наші країни підтвердили свою відданість взаємовигідним відносинам. Україна з перших вуст отримала підтримку своїх євроатлантичних і європейських прагнень. Наші країни уклали ряд важливих документів, що дає змогу істотно розширити двосторонню співпрацю на благо народів України й Литви.

 

Закіров М. Візит Президента Литовської Республіки Г. Науседи в Україну [Електронний ресурс] / М. Закіров // Україна: події, факти, коментарі. – 2021. – № 5. – С. 21–26. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2021/ukr5pdf. – Назва з екрану.