Урядова криза в Італії: коментарі світових медіа

Урядова криза в Італії: коментарі світових медіа

 

  

 

Польовик С. Урядова криза в Італії: коментарі світових медіа. Інститут президентства в зарубіжних ЗМІ. 2021. № 2 (27). С. 101–108. URL: http://nbuviap.gov.ua/images/instutyt_prezudentstva_v_
zarubignuh_zmi/2021/2.pdf

 

Минулий рік завдав нищівного удару по економіці ряду країн світу. Фахівці порівнюють нинішню коронавірусну кризу з Великою депресією 1930-х років, хоча вже зараз зрозуміло, що її наслідки виявилися куди більш серйозними і будуть відчуватися не один рік.

Протягом останнього місяця зарубіжні ЗМІ активно коментували події в Італії, де у розпал пандемії і в рік, коли країна стала головувати в Групі двадцяти (G20), розразилася урядова криза. Європейський інформаційний портал «Еuronews» пише, що урядову кризу в країні спровокувало оголошення про вихід з правлячої коаліції партії «Italia Viva» («Жива Італія») експрем'єра Маттео Ренці, який 13 січня відкликав двох своїх міністрів з уряду, висловивши невдоволення політикою і методами прем’єр-міністра Джузеппе Конте (https://www.euronews.com/2021/02/02/italy-s-president-set-to-hear-solutions-for-country-s-political-crisis).

Ірландське інтернет-видання «The Journal» серед причин урядової кризи називає незгоду Маттео Ренці з політикою Джузеппе Конте, зокрема з питання розподілу коштів, які Європейський Союз виділив на відновлення італійської економіки, що серйозно постраждала від наслідків COVID-19 (https://www.thejournal.ie/italy-president-seeks-non-political-government-5343280-Feb2021/).

Міжрегіональний європейський англомовний видавець цифрових новин «Thelocal» вбачає в діях правлячих партій, включаючи популістську «Рух 5 зірок» і лівоцентристську Демократичну партію, сподівання залишитися при владі й уникнути дострокових виборів (https://www.thelocal.it/20210127/italys-president-opens-talks-on-new-government-after-pm-quits).

Як пише міжнародний інформаційний мовник Німеччини «Deutsche Welle», ситуація досягла апогею 14 січня, коли колишній прем'єр-міністр Маттео Ренці відмовився від підтримки своєї партії «Italia Viva», відібравши у Джузеппе Конте більшість у верхній палаті італійського парламенту (https://www.dw.com/en/italy-ex-ecb-chief-mario-draghi-tapped-to-form-technocrat-government/a-56435710). Новинні повідомлення міжнародного агентства «Reuters» свідчать, що доля прем'єр-міністра Джузеппе Конте і його кабінету, що спирався на коаліцію «Movimento 5 Stelle» («Рух 5 зірок») і Демократичної партії, виявилася невизначеною і після невдалої спроби залучити до коаліції центристів і незалежних сенаторів, Джузеппе Конте фактично не залишилося вибору, окрім як піти у відставку (https://www.reuters.com/article/instant-article/idRUKBN2081PS-ORUTP).

Цитуючи слова Матео Ренці, британський новинний сайт «The Guardian» пише, що його партія прийшла до висновку про «розрив» у наполегливих зусиллях з подолання політичних розбіжностей зі своїми союзниками по коаліції (https://www.theguardian.com/world/2021/feb/02/italian-president-sergio-mattarella-to-seek-a-high-profile-government).

Президент Італії Серджо Матарелла, як пише «Reuters», який неодноразово заявляв, що не вважає правильним проводити дострокові парламентські вибори в умовах пандемії COVID-19, адже в Італії процес перевиборчої кампанії та формування коаліції після виборів зазвичай розтягується на місяці, висловився за призначення нового уряду, який, як він сподівається, отримає широку підтримку в парламенті після краху переговорів, спрямованих на відродження попередньої коаліції. 19 та 20 січня Джузеппе Конте отримав вотум довіри і в нижній палаті парламенту, і в Сенаті, де за нього проголосували 156 сенаторів. Але, як зазначає «Reuters», без абсолютної більшості в Сенаті (161 голос) уряд не здатний проводити через законодавчі органи влади серйозні законопроєкти (https://www.reuters.com/article/idUSKBN2A22RT).

Коментуючи виступ президента Італії Серджо Матарелли 3 лютого в президентському палаці, бельгійський сайт новин «Рolitico» пише, що країна сумно відома своїми проблемними коаліціями і крихкими урядами в останні роки, тому не може дозволити собі дострокові вибори в розпал глобальної пандемії і пов'язаних з нею економічних наслідків (https://www.politico.eu/article/ex-ecb-chief-draghi-to-be-asked-to-form-italian-government/). У своєму виступі президент пояснив, що Італія не може дозволити собі дострокові вибори прямо зараз, тому що їй потрібно створити діючий уряд, який може представити до квітня Європейському Союзу національний план відновлення. «У найближчі місяці ми можемо або перемогти вірус, або ризикуємо бути ураженими ним», – цитує президента Італії китайський інформаційний портал «Хinhua» (http://www.xinhuanet.com/english/2021-02/03/c_139716809.htm).

Китайська газета «Global Times» опублікувала рідкісне інтерв'ю, яке дав італійському телеканалу «Mediaset» Папа Франциск, в якому закликав політиків до відповідальності перед загрозами пандемії коронавіруса, коли політичні конфлікти мають відійти на другий план (https://www.globaltimes.cn/page/202101/1212471.shtml).

В ситуації, яка склалася в країні, президент вирішив, що Італії потрібен високопосадовець, уряд якого мав би ототожнюватися з будь-якою політичною формулою. Такою людиною, на думку Серджо Матарелли, як пише американське агентство інформації і новин «The Associated Press», є європейський політик Маріо Драґі, якому приписують порятунок єдиної валюти Європи під час його перебування на посаді президента Європейського центрального банку в 2011–2019 роках (https://apnews.com/article/europe-sergio-sergio-mattarella-coronavirus-pandemic-matteo-renzi-5977f9d53fd69a8a725a694735603129).

На думку політолога Сесілії Соттілотті, яка дала інтерв’ю «Euronews», виступ Серджо Матарелли був дуже драматичним, а «Маріо Драґі дійсно втілює всі якості, якими в даний час не володіє жоден політик в Італії – він компетентний, викликає довіру, має відмінну репутацію в Італії і за кордоном» (https://www.euronews.com/2021/02/02/italy-s-political-crisis-mario-draghi-ex-ecb-chief-invited-to-talks-with-president).

Маріо Драґі в ході зустрічі з президентом Італії Серджо Матареллою дав згоду очолити новий уряд країни. Звертаючись до Сенату верхньої палати Італії перед обов'язковим голосуванням за твердженням нового уряду, Маріо Драґі пообіцяв радикальні реформи, які допоможуть відновити Італію після пандемії коронавіруса. На думку оглядачів «Reuters», від людини, чия видатна кар'єра принесла йому прізвисько «Супер Маріо», очікування навряд чи можуть бути вищими, оскільки італійські фінансові ринки почали зростати (https://www.reuters.com/article/idUSL1N2KN0TM).

Новообраному прем’єру надана повна свобода щодо складу своєї адміністрації, а також в пошуку консенсусу між політичними партіями, за словами оглядача американської новинної агенції «Bloomberg», які свідчать про те, що Серджо Матарелла «дратує» лідерів за те, що вони спровокували політичну кризу і не змогли її вирішити (https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-02/italy-s-search-for-a-new-government-stalls-as-latest-talks-fail).

Британський інформаційний сайт «ВВС», коментуючи заяву Маріо Драґі після прийняття виклику, наголошує на впевненості політика у своїх силах щодо формування нового дієвого уряду, з яким він планує знайти єдність і здатність прийняти відповідальне рішення (https://www.bbc.com/news/world-europe-55912951). «Я дякую президенту республіки за надану мені довіру щодо формування нового уряду», – сказав Маріо Драґі репортерам «Еuronews», наголосивши, що має намір покласти край пандемії, завершити кампанію вакцинації і відновити життєдіяльність країни (https://www.euronews.com/2021/02/03/former-european-central-bank-chief-mario-draghi-asked-to-form-italy-s-next-government).

Оцінюючи перші дні діяльності Маріо Драґі на посаді прем’єр-міністра, німецьке інформаційне агентство «DPA» пише, що він зміг заручитися підтримкою всіх парламентських фракцій, окрім правої «Fratelli d'Italia» («Брати Італії»), що в теорії дасть уряду більшість в парламенті (https://www.dpa-international.com/topic/mario-draghi-sworn-head-italian-unity-government-urn:newsml:dpa.com:20090101:210213-99-425123). В свою чергу, лідер партії «Italia Viva» Маттео Ренці пообіцяв, що підтримає уряд Маріо Драґі «незалежно від імен міністрів, а також їх технічного або політичного статусу», згідно з повідомленнями «Associated Press» (https://apnews.com/article/business-europe-mario-draghi-italy-health-cf06b5c127dbe799e642f9d508253220).

Міжнародна ділова газета «Financial Times» повідомляє, що Маріо Драґі, отримавши підтримку найбільших італійських партій, очолив змішаний уряд, який складається з широкої коаліції, починаючи від лівоцентристської Демократичної партії і закінчуючи правоцентриською «Лігою» Маттео Сальвіні (https://www.ft.com/content/6f3c3de9-bb70-4352-ba26-c30b6965dcd6).

Призначення Маріо Драґі прем’єр-міністром Італії викликало інтерес з боку світових ЗМІ до його постаті. Зокрема, «Еuronews» характеризує його як впливового політика, який користується авторитетом у всьому світі завдяки своїй вирішальній ролі і політичним навикам у порятунку Єврозони під час банківської кризи. На думку аналітиків, його компетентність заспокоїть фінансові ринки, які спостерігають за великим обсягом боргу Італії і вже помітно, що з тих пір, як його попросили сформувати уряд, процентні ставки за державним боргом Італії вже значно впали (https://www.euronews.com/2021/02/11/mario-draghi-is-italy-s-best-hope-but-the-issues-he-ll-face-are-huge-view).

Науковий співробітник Universidad Diego Portales (Університет Дієго Порталеса) Ліза Занотті в інтерв’ю для «Еuronews» повідомила, що тенденція Італії перенаправляти владу технократів, коли справи йдуть погано, не може бути особливо позитивно для демократії в довгостроковій перспективі (https://www.euronews.com/2021/02/15/mario-draghi-what-will-a-new-technocrat-led-government-mean-for-italy-and-the-wider-eu).

На сторінках американського новинного журналу «U.S. News & World Report» звучать коментарі про те, що обрання Маріо Драґі укріпить міжнародне становище Італії в той час, коли вона головує у G20, однак для 73-літнього політика робота буде пов’язана з ризиком (https://www.usnews.com/news/world/articles/2021-02-02/talks-to-revive-italian-government-fail-all-eyes-on-president).

Експерти з американської газети «Washington Рost» вважають, що уряд Маріо Драґі – це комбінація технократів та політичних фігур, який італійці уже назвали «урядом національної єдності», а такий мандат довіри дозволяє новому прем’єр-міністру анонсувати масштабний пакет реформ, який здатний докорінно змінити Італію (https://www.washingtonpost.com/world/2021/02/03/mario-draghi-italy-prime-minister/).

Американським журналом «Foreign Рolicy» новина про те, що Маріо Драґі, колишній глава Європейського центрального банку, отримав мандат на формування наступного уряду Італії була зустрінута з полегшенням і навіть захопленням, однак оглядачі нарікають на те, що його призначення дуже погано позначається на майбутньому Італії, адже представляє собою політичну поразку майже для всього політичного класу Італії – за одним помітним і небезпечним винятком (https://foreignpolicy.com/2021/02/04/italys-politics-of-purgatory-wont-end-well/).

Італійський новинний сайт «Ansa» опублікував інтерв’ю з експрем’єр-міністром Італії Сільвіо Берлусконі, який, очолював делегацію уряду на переговорах з Маріо Драґі і висловив рішучу підтримку новообраному прем’єру. Сільвіо Берлусконі вважає, що так, як національні бюджети країн-членів ЄС затверджуються в Брюсселі, то Італії дійсно потрібна людина, яка знає, як там домовлятися – про пільги, знижки та послаблення (https://www.ansa.it/english/news/politics/2021/02/09/berlusconi-to-attend-2nd-round-of-draghi-consultations_97b1df38-1387-40b8-afdf-050950e5c42a.html).

Італійська газета «La Repubblica» коментуючи призначення Маріо Драґі, називає його зразком старанності еталоном відкритості всьому новому. Видання наголошує, що «Супер-Маріо» очікує від Італії, що та почне вести себе як доросла людина: засукає рукава і буде готова змиритися з необхідними складнощами, схаменеться – і врешті-решт прийде в себе. (https://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/2021/02/20/
addio-alla-vita-normale-che-amava-il-signor-mario-ora-scortaRoma01.html?ref=search
).

Не висловлює особливого захвату щодо обрання Маріо Драґі очільником уряду Італії німецька загальнонаціональна радіостанція «Deutschlandfunk», яка пророкує безславне зняття з посади Маріо Драґі, так само як і його попередника Джузеппе Конте, після того, як тільки грошовий потік вичерпається (https://www.deutschlandfunk.de/regierungsauftrag-fuer-draghi-der-retter-italiens.720.de.html?dram:article_id=491953).

Наразі, заручившись підтримкою всіх основних політичних партій, Маріо Драґі сформував новий кабінет і вже відомі імена всіх 23 членів уряду. «Euronews» повідомив, що членами новобраного уряду стали 23 політики, 17 з яких вже займали посади в уряді і 6 – новачки, які склали присягу в присутності президента Італії Серджо Матарелли в Квірінальському палаці (https://euronews.com/2021/02/13/draghi-new-cabinet). Як повідомляє «Українська газета в Італії», нового прем'єра вже привітав Президент України Володимир Зеленський, опублікувавши привітання на своїй сторінці в Twitter (https://www.gazetaukrainska.com/).

Таким чином, нинішня криза в Італії, що наступила в той час, коли громадяни перебували в ізоляції, а широко розрекламована програма вакцинації охопила менше 4 % населення, ще більше підірвала довіру італійців до своїх політичних лідерів. Завдяки вправним і сміливим діям, Маріо Драґі може якимось чином відновити цю довіру. Але він не може зробити це наодинці. Світові медіа, у своїй більшості, висловлюють схвальні коментарі на адресу колишнього очільника Європейського Центробанку та пророкують йому нетривалий, але досить ефективний період діяльності на посаді прем’єр-міністра Італії.