Інститут президентства в зарубіжних ЗМІПідготовлено 2 випуск інформаційно-реферативного бюлетеня «Інститут президентства в зарубіжних ЗМІ» за 2021 рік. Огляд є результатом моніторингу найбільш авторитетних інформаційних джерел світу за період з 1 по 28 лютого 2021 р. Бюлетень містить тематично згруповані реферати 262 публікацій щодо подій з участю президентів різних країн, оцінки їх діяльності та ролі інституту президентства в політичному житті суспільства.

Протягом досліджуваного періоду найбільш широко обговорюваною в інформаційному просторі стала діяльність новообраного президента США Джо Байдена, зокрема в контексті коментарів щодо його виступу на Мюнхенській конференції з безпеки, яка  знаменує широкий, впевнений і рішучий заклик до об'єднання Трансатлантичного альянсу і партнерства; наміру закрити в'язницю Гуантанамо, розташовану в однойменній затоці на Кубі, яку свого часу обіцяв закрити Барак Обама; заміни урядового автопарку на електромобілі місцевого виробництва тощо.

Другою за популярністю темою в публікаціях світових медіа стала участь президентів світу у боротьбі з пандемією коронавірусу та їх особиста роль в організації вакцинації населення. Зокрема, ЗМІ з’ясовували причину схвальних відгуків президента Венесуели Ніколаса Мадуро на адресу російської вакцини від COVID-19 «Спутник V»; аналізували рішення президента ПАР Сиріла Рамафоси бути першим отримувачем вакцини Johnson & Johnson, що розповсюджується в Південній Африці; коментували початок щеплення від COVID-19 в Україні вакциною, виробленою за ліценцією Oxford-Astra Zeneca на індійському майданчику Serum Institute.

Висвітлюючи політику президентів на міжнародному рівні, зарубіжні ЗМІ активно цікавилися наслідками політичної кризи в Італії, в результаті якої колишній глава Європейського центрального банку Маріо Драгі на прохання президента країни Серджо Матарелли очолив уряд та сформував новий Кабмін. Світові медіа обговорювали також військовий переворот у М’янмі, під час якого військові посадили під арешт президента Він М'їна, фактичну лідерку країни Аун Сан Су Чжі та інших цивільних керівників держави. Не залишили без уваги зарубіжні оглядачі й заклик президента Ірану Хассана Рухані до адміністрації новообраного президента Джо Байдена повернутися до ядерної угоди з Тегераном (Joint Comprehensive Plan of Action) 2015 р.

Також у випуску: чим закінчилося засідання Палати представників США щодо розгляду питання про імпічмент експрезидента Дональда Трампа; які шанси на перемогу на  президентських виборах 2022 р. у Емманюеля Макрона; який стратегічний крок криється за призначенням президента Туркменістану Гурбангули  Бердимухамедов  свого сина Сердара віце-прем'єр-міністром; які зміни до закону про Верховний суд хоче внести президент Польщі Анджей Дуда; чому президент Португалії Марселу Ребелу де Соза попросив Конституційний суд країни оцінити нещодавно прийнятий парламентом закон, який дозволяє евтаназію та самогубство за допомогою лікаря для невиліковно хворих та тяжко поранених людей;  чи готувався у Гаїті переворот і замах на президента країни  Жовенеля Моїза; що спонукало президента Алжиру Абдельмаджида Теббуна оголосити про розпуск нижньої палати парламенту і призначити дострокові вибори до законодавчих органів; навіщо президент Білорусі Олександр Лукашенко скликав VI Всебілоруські народні збори; чому президент Малаві Лазарус Чаквера звільнив уповноваженого Департаменту у справах ліквідації наслідків стихійних лих та співголову Президентської робочої групи з питань COVID-19; як оцінюють  вклад у розвиток Аргентини експрезидента країни Карлоса Менема, який помер у віці 90 років.

Детально ознайомитися з випуском можна за посиланням:

Інститут президентства в зарубіжних ЗМІ. Випуск 2 (27). 108 с. URL: http://nbuviap.gov.ua/images/instutyt_prezudentstva_
v_zarubignuh_zmi/2021/2.pdf

Джерело: інформаційно-реферативний бюлетень «Інститут президентства в зарубіжних ЗМІ» відділу організації та використання документального фонду Фонду Президентів України.