Чергова порція санкцій від РНБО в оцінках експертів та політиківМ. Закіров, зав. відділу СІАЗ НБУВ

РНБО України продовжує політику санкції: оцінки і прогнози політиків та експертів

 

Лютий місяць здивував українців не лише морозами та рясними снігопадами, що охопили майже всю країну. Важливі події, що вірогідно матимуть серйозні наслідки, відбувалися в політичному житті країни та істотно збурювали інформаційний простір. З початку місяця, коли після впровадження персональних санкцій стосовно юридичних та фізичних осіб було анонсовано продовження, увага спостерігачів була прикута до РНБО України. І недаремно. 19 лютого відбулося чергове засідання Ради, на якому всі присутні члени відомства підтримали санкції проти 19 юридичних і 8 фізичних осіб. На відміну від прийнятої на початку лютого постанови, від голосування за яку один із членів Ради утримався, за нові санкції проголосували всі. Як зазначив секретар РНБО О. Данілов, «голосування було майже одностайне. Одна людина єдина проголосувала з невеликим зауваженням». За словами керівника відомства, ця ситуація була пов’язана з необхідністю вносити до закону про санкції додаткові аргументи. За повідомленням сайту «nv.ua», хто саме це був, О. Данілов не сказав (URL: https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/sankciji-proti-medvedchuka-danilov-rozpoviv-yak-golosuvali-novini-ukrajini-50143092.html).

Поряд з російськими бізнесменами, пов’язаними з поставками вугілля та інших енергоресурсів, до санкційного списку внесено лідера «ОПЗЖ» В. Медведчука, його дружину О. Марченко, Н. Лавренюк, яку називають цивільною дружиною нардепа від «ОПЗЖ», Т. Козака, стосовно якого санкції було введено на початку лютого. За повідомленням відкритих джерел інформації, санкції було введено за статтею про фінансування тероризму.

У матеріалі, розміщеному на сайті BBC, ідеться, що, за інформацією журналістів програми «Схеми», Н. Лавренюк володіє квартирою площею
657 кв. м у центрі Москви, в одному з найдорожчих житлових комплексів російської столиці «Knightsbridge Privat Park». Вартість цього житла приблизно 13 млн дол. Крім того, вона має спільний нафтовий бізнес у Росії з подружжям О. Марченко – В. Медведчук та майно в Україні. Росіяни О. Маслюк, В. Донченко та С. Лісогор, які теж фігурують у санкційному списку, є засновниками компанії «Торговий дім “Донське вугілля”», яка має вугільний бізнес на окупованому Донбасі. С. Лісогор також є директором компанії «ФК “Стратегія”», яка займається торгівлею паливом і повʼязана з компанією «ИК “Таврия-Север”». Її засновником вказана кіпрська Ventolor Investments Limited, яка належить О. Марченко. Санкції також застосовано щодо п’яти літаків, на яких літали за маршрутом Київ – Москва вже після припинення авіасполучення між Україною та Російською Федерацією. Також РНБО доручила повернути в державну власність нафтопровід «Самара – Західний напрямок», який на території України експлуатує компанія «ПрикарпатЗахідТранс», яку пов’язують з В. Медведчуком. У РНБО переконані, що нафтопроводом користуються іноземні компанії, якими володіють громадяни України, при цьому приватизації не було (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-56127093).

Реакція на введення нових санкцій щодо представників партії «ОПЗЖ» та пов’язаних з ними іноземних громадян була очікувано гострою, аргументацію було спрямована на підкреслення суто політичних і політтехнологічних інтересів нинішньої влади. «Це бажання диктаторського режиму Зеленського поквитатися з лідерами опозиції та завдати удару по найбільш рейтинговій політичній силі країни. Жодних законних підстав для цієї позасудової розправи не існує», – ідеться в заяві «ОПЗЖ» (URL: https://apnews.com.ua/ua/news/u-opzzh-nazvali-vvedennya-sanktcii-proti-viktora-medvedchuka-i-oksani-marchenko-represiyami-i-porushennyam-konstitutcii).

У свою чергу українська влада наголошує на об’єктивності й обґрунтованості прийнятих рішень. Як зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони О. Данилов, «за 14 км від нашого кордону на території Російської Федерації розташовано один з нафтопереробних заводів, яким володіють Медведчук разом зі своєю дружиною і Козак разом зі своєю дружиною. І, відповідно, постачання пально-мастильних матеріалів із цього заводу відбуваються на територію терористів, які вбивають наших хлопців» (URL: https://www.ostro.org/general/politics/news/606732).

Керівництво Російської Федерації звернуло увагу на можливий взаємозв’язок нових санкцій і зміни тактики Української держави щодо вирішення конфлікту на Сході України. Зокрема, речник російського президента В. Путіна Д. Пєсков заявив про зростання ризику «воєнного способу» вирішення конфлікту на Донбасі (URL: https://ukrrain.com/sankcii_proti_medvedchukiv _rf_pogrozhue_
vijskovim_virishennyam_konfliktu_na_donbasi.html).

Командування ЗСУ також проводить певні паралелі, але, звісно, діаметрально протилежно зміщуючи акценти у визначенні ініціаторів чергових випадків активізації бойових дій. Так, Головнокомандувач ЗСУ Р. Хомчак зауважує, що обстріли українських позицій і мирних населених пунктів спостерігаються напередодні зустрічей Тристоронньої контактної групи, а також після засідань РНБО щодо ухвалення санкцій за фінансування тероризму. Генерал зазначив, що 20 лютого бойовики з мінометів обстріляли позиції ЗСУ, після чого обстріляли й житловий сектор Новгородського. Крім того, з позицій біля окупованої Горлівки бойовики обстріляли своїх у районі газорозподільної станції, у результаті чого є загиблий і поранені (URL: https://detector.media/infospace/article/185108/2021-02-22-khomchak-zagostrennya-na-donbasi-mozhe-buty-povyazane-z-sanktsiyamy-rnbo-za-finansuvannya-teroryzmu).

Крім того, спостерігачі відзначають продовження інформаційної політики, спрямованої на дискредитацію суб’єктності української влади. Зокрема, відповідаючи на питання про можливий «американський слід» в історії із санкціями проти В. Медведчука, речник російського президента Д. Пєсков заявив, що «Штати продовжують накачувати оборонний потенціал України» (URL: https://ukrrain.com/sankcii_proti_medvedchukiv _rf_pogrozhue_
vijskovim_virishennyam_konfliktu_na_donbasi.html).

Представники влади США, які також включилися в заочну дискусію щодо санкцій, підтвердили незмінність свого курсу на підтримку України і власну послідовну санкційну політику. Зокрема, Посольство США в Україні оприлюднило заяву на підтримку рішення Києва щодо накладання санкцій проти В. Медведчука. У повідомленні дипмісії сказано, що влада Сполучених Штатів Америки підтримує дії України щодо захисту своєї незалежності та територіальної цілісності за допомогою санкцій. Також представники посольства зазначили, що В. Медведчук перебуває під санкціями в США з 2014 р. Його внесли до списку санкцій після анексії Криму та російської агресії на Донбасі за підрив української безпеки й територіальної цілісності (URL: https://ukrrain.com/sankcii_proti_medvedchukiv _rf_pogrozhue_
vijskovim_virishennyam_konfliktu_na_donbasi.html).

Жорстка критика щодо впровадження санкцій пролунала і від законодавчої влади Російської Федерації. Спікер Держдуми В. Володін наголосив: «Почавши із закриття опозиційних телеканалів, київська влада дійшла до введення санкцій відносно лідера опозиційної парламентської партії. Уявити неможливо, щоб це відбувалося в країні, яка претендує бути демократичною та заявляє про бажання вступити у Євросоюз». Політик нагадав, що «ми живемо за часів подвійних стандартів». На його думку, саме цим пояснюється те, що після введення щодо В. Медведчука санкцій не було заяв ні Європарламенту, ні глав держав, ні міністрів закордонних справ, ні Держдепартаменту США (URL: https://www.pnp.ru/politics/volodin-sankcii-v-otnoshenii-medvedchuka-trebuyut-osuzhdeniya-vsekh-stran-vystupayushhikh-za-grazhdanskie-prava.html).

Колишній президент і прем’єр-міністр Російської Федерації, заступник голови Радбезу РФ Д. Медведєв також побачив у рішенні РНБО України репресії опозиції та подвійні стандарти Києва. «Офіційний Київ зробив “прорив” у розвитку демократії – ввів обмеження проти власних громадян. Без жодних слідства та суду. Такого не робили з того періоду, коли так звані трійки НКВС без зайвих формальностей, типу судових розглядів, вирішували долі людей, відправляючи їх у табори або засуджуючи до смерті», – ідеться в заяві Д. Медведєва, поширеній 20 лютого (URL: https://newsyou.info/medvedev-govorya-o-sankciyax-snbo-ukrainy-protiv-medvedchuka-vspomnil-inkviziciyu-i-trojki-nkvd).

Треба зауважити, що спостерігачі вже звертали увагу на обережні оцінки, які висловлювали європейські політики щодо введених на початку лютого санкцій. Останнє рішення РНБО також не отримало однозначної оцінки. Експерти схиляються до думки, що європейські політичні кола поки очікують подальшого розвитку ситуації та не роблять гучних заяв, побоюючись порушити хиткий баланс у доволі чутливій сфері свободи слова, приватної власності, громадянських прав і свобод. Хоча є приклади доволі різких оцінок, які безперечно відображають наявність різних точок зору на дії української влади. Так, депутат бундестагу ФРН В. Гердт заявив: «Закриття каналів на своїй території, введення санкцій безпрецедентних щодо громадян України, віджимання бізнесу – дуже сильно схоже на те, що робили нацисти в 30-ті роки в Німеччині з неугодними... Зараз не час відмовчуватися і не час для політкоректних висловлювань дипломатичних. Треба називати речі своїми іменами, інакше ми втратимо контроль над процесами» (URL: https://apnews.com.ua/ua/news/u-bundestazi-porivnyali-dii-kieva-z-politikoiu-gitlerivskoi-nimechchini).

У свою чергу деякі політики звертають увагу на той факт, що не варто оцінювати дії української влади з точки зору відносно спокійного та розміреного європейського життя. Зокрема, глава української делегації в Тристоронній контактній групі по Донбасу, перший Президент України Л. Кравчук заявив: «Моя позиція дуже чітка – Україна воююча країна. Це означає, що будь-які дії України, закони України, дії посадових осіб України, ті, хто заважає Україні захищати землю, мають розглядатися крізь призму війни. Тобто закони, нормативні акти, корупційні дії, спроби нашкодити Україні будувати державу мають каратися законом. Уже давно мала почати діяти диктатура закону», – заявив Л. Кравчук (URL: https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/kravchuk-pidtrimav-sankciji-proti-medvedchuka-i-marchenko-novini-ukrajini-50143105.html).

До речі, експерти й політики вже під час впровадження першої хвилі санкцій на початку лютого звертали увагу на можливі підводні камені в правових підставах запровадження саме такої форми протидії порушенням з боку опозиційних політиків й окремих бізнесменів. Народна депутатка від партії «Слуга народу» О. Мошенець зауважила, що українська влада повинна обґрунтувати своє рішення з правової точки зору таким чином, щоб не дати опозиції оскаржити його в суді. За її словами, може статися ситуація, коли опозиційні сили «пошлються на відповідні статті закону про санкції». «Там є можливість трактувати по-різному, відповідно, вони маніпулюють і кажуть, що це не законно, і такі рішення потрібно приймати лише через суд. Тому тут хочеться вже такого правового продовження, хочеться нарешті показати суспільству, що ми працюємо ефективно і це необхідно для забезпечення нашої нацбезпеки» (URL: https: //rubryka.com/2021/02/20/sanktsiyi-proty-medvedchuka-u-sluzi-narodu-poyasnyly-shho-vlada-maye-robyty-dali).

На користь того, що у владі є розуміння зазначених проблем, на думку спостерігачів, свідчить планомірність дій РНБО та Президента, яку вони демонструють останнім часом. Народна депутатка від фракції «Слуга народу» М. Бардіна зазначила: «Санкції – це лише один з інструментів. Ми всі розуміємо, що це все несе за собою корупційні зловживання тими чи іншими посадовцями. Тому тут м’яч на боці антикорупційних органів, які мають вести розслідування, і ВАКС має винести відповідні вироки» (URL: https://rubryka.com/2021/02/21/sanktsiyi-proty-medvedchuka-u-sluzi-narodu).

Треба зауважити, що в інформаційному просторі вже лунають повідомлення про відкриття відповідних справ щодо осіб. Зокрема, телеграм-канал «Резидент», посилаючись на інсайдерську інформацію, повідомляє, що Офіс Президента дав доручення Службі безпеки України підготувати підозри всім фігурантам списку санкцій, прийнятого на засіданні РНБО України 19 лютого (URL: https://dozor.com.ua/news/politics/1225481.html).

Отже, цілком вірогідно, що введення санкцій це дійсно лише початок, далі будуть ще більш резонансні й рішучі дії. Тим більше що деякі заяви від високопосадовців уже пролунали. Зокрема, секретар РНБО О. Данілов в ефірі програми «Свобода Савіка Шустера» наголосив: «Далі буде. Далі будуть офшори, власність. Усе, що вкрали з 1991 р. в українського народу, повернуть. На наступних засіданнях РНБО ви побачите ще більше і ще цікавіше. Там будуть депутати й багато людей, які жодного разу ніде не працювали, а мають величезний дохід», – пообіцяв О. Данилов (URL: https://www.objectiv.tv/objectively/2021/02/20/snbo-gotovitsya-natsionalizirovat-vse-aktivy-prorossijskih-sil-v-ukraine).

Щодо оцінок загальної реакції українського суспільства та істеблішменту, то, за словами політичного оглядача Ю. Васильченка, «... персональні санкції проти В. Медведчука і його бізнесу переважно сподобалися і політикам, і експертам, і, можемо припустити, виборцю. Проте варто було очікувати, що від влади вимагатимуть наступних кроків – кримінального переслідування підсанкційних осіб і закриття їхніх політичних проєктів. Однак іти далі влада не хоче, інакше б на найвищому рівні вже ставилося питання щодо існування “ОПЗЖ”. Утім радше йтиметься про спробу відчепити від цієї партії групу Медведчука, але при цьому не чіпати групу Льовочкіна – Бойка» (URL: https://www.depo.ua/ukr/politics/igri-navkolo-sanktsiy-chi-gotoviy-zelenskiy-zavdati-realnikh-udariv-po-vplivu-rosii-kremlya-202102221287630).

Треба зауважити, що на цю групу в «ОПЗЖ» і її очільників звертають увагу й інші експерти. Зокрема, директор Українського інституту майбутнього В. Денисенко зауважує, що між Медведчуком і Льовочкіним – Бойком давно «пробігла чорна кішка», але «розлучитися їм не давав і не дає Кремль». «Водночас у Зеленського склалися дуже позитивні стосунки з Льовочкіним, а зустріч Президента зі скандальним Кацубою лише підтверджує одну річ – Зеленський грає проти Медведчука, але підтримує тісні стосунки з Льовочкіним – Бойком», – наголошує політолог (URL: https://www.depo.ua/ukr/politics/zelenskiy-grae-proti-medvedchuka-ale-pidtrimue-tisni-stosunki-z-lovochkinim-i-boykom-politolog-202102201287351).

Експрезидент України, лідер «Європейської солідарності» П. Порошенко підтримав рішення РНБО та оприлюднений Указ Президента про застосування санкцій щодо народного депутата В. Медведчука. «Високо оцінюю роботу спецслужб, яким вдалося зібрати докази протиправних дій зазначених підсанкційних осіб і дати підстави для важливих ухвал Ради нацбезпеки та оборони. Очікую від СБУ та ГПУ негайних процесуальних дій щодо народних депутатів, які потрапили під санкції, а саме: подання до суду щодо обрання запобіжного заходу, який не може бути іншим, ніж арешт», – зазначив П. Порошенко (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3194588-porosenko-zaklikav-pozbaviti-licenzii-telekanal-nas.html). Щоправда, цього разу він не став згадувати, що під час своєї каденції він теж хотів ввести санкції, але тоді завадили вибори й можливі звинувачення в нечесній політичній конкуренції та загроза легітимності передвиборної кампанії.

Натомість можливістю нагадати про себе скористався експрем’єр-міністр України А. Яценюк. Він повідомив, що 6 квітня 2016 р. скликав засідання Кабінету Міністрів, одним з питань порядку денного якого було заборона на імпорт нафтопродуктів з Російської Федерації. «Мета була така, щоб не дати можливості транспортувати ці нафтопродукти, у тому числі по нафтопродуктопроводу, який має відношення до Медведчука... Уперше в моїй історії як Прем’єр-міністра України мені зірвали кворум. І це фактично було останньою крапкою в прийнятті мною рішення про подачу заяви про відставку з посади Прем’єр-міністра», – зазначив ексочільник уряду (URL: https://www.depo.ua/ukr/politics/yatsenyuk-rozpoviv-pro-zirvane-zasidannya-uryadu-shchodo-naftoprovodu-medvedchuka-u-2016-rotsi-202102191287172). Мудрий народе каже: «У перемоги багато батьків, а поразка завжди сирота».

На ще один цікавий момент у цій санкційній історії звернув увагу журналіст і донеччанин, представник у ТКГ Д. Казанський. «Саме символічне в санкціях проти Медведчука – те, що їх вводить колишній мер Луганська Данилов... Росіяни і їхня українська обслуга (включаючи тих же Медведчука і Шарія) постійно клянуть жителів західноукраїнських областей, звинувачуючи їх у русофобії та націоналізмі. Але за фактом, найлютішими націоналістами виявилися російськомовні вихідці з Кривого Рогу та захопленого росіянами Луганська», – зауважив Д. Казанський (URL: https://hvylya.net/news/225524-kazanskiy-nashel-simvolizm-v-sankciyah-snbo-protiv-medvedchuka).

Між тим, спостерігачі дійшли висновку, що перші санкції викликали значно більший резонанс, а тепер майже всі парламентські партії ніяк не відреагували на введення санкцій проти народного депутата від «ОПЗЖ» В. Медведчука. Контраст є настільки разючим, що Obozrevatel навіть направив журналістські запити. Крім уже згаданого «ОПЗЖ», відреагувала партія «Голос». «Ми підтримуємо санкції, але наполягаємо, що після санкцій мають бути ще судові процеси над людьми, які винні у фінансуванні тероризму чи роботі на ворога», – ідеться в заяві, на яку вказує у своєму повідомленні Obozrevatel (URL: https://news.obozrevatel.com/ukr/politics/ukrainski-politsili-proignoruvali-sanktsii-rnbo-proti-medvedchuka.htm).

Отже, було вже дві хвилі санкцій. Влада діє рішуче та, можливо, навіть неочікувано рішуче. Тому деякі спостерігачі схильні пов’язувати певну мляву реакцію тим, що політичні партнери, на відміну від опонентів, ще не визначилися, як себе поводити далі, щоб не віддати занадто багато підтримки. Також доволі стримано реагують і європейські партнери. Таким чином, аналіз експертних думок і політичних оцінок свідчить, що і прихильники європейського вектора розвитку України, і опоненти перебувають в очікуванні подальших кроків української влади. І вже відповідно до них вибудовуватимуть своє ставлення та інформаційну реакцію.

 

Закіров М. РНБО України продовжує політику санкції: оцінки і прогнози політиків та експертів [Електронний ресурс] / М. Закіров // Україна: події, факти, коментарі. – 2021. – № 3. – С. 29–35. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2021/ukr3.pdf. – Назва з екрану.