Вибори в США та перспективи українсько-американських відносинО. Симоненко, ст. наук. співроб. НЮБ НБУВ

Президентські вибори в США в контексті україно-американських відносин

 

На час виходу цієї статті в США все ще тривають суперечки навколо підбиття підсумків виборів. Зокрема, Президент США Д. Трамп у твітері продовжує звинувачувати опонентів у фальсифікаціях на виборах. Проте вагомих доказів досі не представлено й дедалі більше стає зрозумілим, що кандидат від Демократичної партії Д. Байден перемагає.

Уже традиційно значення виборів у США виходить далеко за кордони цієї країни. За їх перебігом уважно стежать у всіх світових столицях, адже рішення, які ухвалюються у Вашингтоні, мають особливу вагу в міжнародній політиці. У цьому контексті один з європейських дипломатів жартома запропонував допустити до виборів у США небайдужих європейців. В Україні ж цей інтерес, також традиційно, набуває ознак золотої лихоманки. І варто зауважити при цьому, що українці зосереджуються на виборах у США іноді й більше, ніж на місцевих виборах безпосередньо в Україні.

Плюс нинішніх американських виборів для України в тому, що обидва кандидати – і Д. Трамп, і Д. Байден – мали можливість продемонструвати свої підходи та принципи стосовно нашої держави.

Звісно, далеко не факт, що Д. Байден-президент втілюватиме ту ж політику, що провадив Д. Байден-віцепрезидент, а другий термін президентства Д. Трампа повторюватиме перший.

Однак їхній бекграунд на українському напрямі дає змогу Києву ще до прийняття присяги тим з них, хто переможе на виборах президента США, вибудувати стратегію взаємодії з наступною адміністрацією з урахуванням можливостей та потенційних ризиків.

Показовим також є те, що Президент В. Зеленський став одним з перших іноземних політичних лідерів, який привітав Д. Байдена й К. Харріс з перемогою на виборах. Про це В. Зеленський написав 7 листопада в соцмережі «Твітер». «Вітання Д. Байдену і К. Харріс! Україна з оптимізмом дивиться на майбутнє стратегічного партнерства зі Сполученими Штатами. Україна і США завжди співпрацювали в сфері безпеки, торгівлі, інвестицій, демократії, боротьби з корупцією. Наша дружба лише міцнішає!» – написав В. Зеленський (URL: https://www.dw.com/uk/zelenskyi-pryvitav-baidena-z-peremohoiu/a-55532841).

Тим часом керівник Офісу Президента України А. Єрмак, який теж привітав Д. Байдена з перемогою на виборах, додав, що в Києві з нетерпінням чекають на візит новообраного Президента США до України. «Хоча наші країни розділені океаном, нас об’єднують непорушні зв’язки спільних цінностей і сильна зацікавленість у захисті і обстоюванні свободи. З нетерпінням чекаємо на зустріч у Києві!» – написав у своєму твітері А. Єрмак (URL:https://www.dw.com/uk/zelenskyi-pryvitav-baidena-z-peremohoiu/a-55532841).

При цьому варто відмітити, що лейтмотиви президентських виборів‑2020 у США де в чому нагадували Україну. Тут можна згадати про ситуацію із знесенням пам’ятників у США (те, що було не так давно в Україні), також негативний осад після дебатів кандидатів у президенти (американська демократія за змістом і формами нагадувала «стадіон так стадіон») та розділення між виборцями.

До того ж Україна є на порядку денному США з першого дня старту цих виборчих перегонів. У цьому контексті можна згадати дебати кандидатів та особливості американсько-українських відносин: кандидати шантажували один одного Україною, процедура імпічменту Д. Трампа, записи розмов нібито П. Порошенка та Д. Байдена. Також ми всі пам’ятаємо історію про звинувачення в корупції в справі Burisma Group на адресу сина Д. Байдена.

Водночас вплив США на Україну складно переоцінити, тому розглянемо основні стратегічні позиції щодо України кожного з кандидатів.

На найближчі роки серед найголовніших інтересів у співпраці США – Україна залишатимуться безпекова та військово-технічна співпраця, міжнародне посередництво Вашингтона в стримуванні російської агресії, зокрема збереження санкційного режиму, а також допомога та нагляд за проведенням реформ. Наголосимо, що Україна вже мала можливість втілювати ці інтереси в життя і з Д. Байденом, і з Д. Трампом. 

Про пріоритетність українського питання в разі свого обрання Президентом Д. Байден оголосив в інтерв’ю Раді з міжнародних відносин ще в серпні 2019 р.

Він вважає, що Україна має отримати підтримку зброєю. «Я хотів би зробити Україну пріоритетом зовнішньої політики США. Що стосується військової сфери, я б надав більше американської допомоги в галузі безпеки, зокрема зброю, щоб зміцнити здатність України захищатися. Я б також розширив успішну навчальну місію для Збройних сил України, започатковану адміністрацією Обами – Байдена», – повідомив Д. Байден (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-54866118).

Водночас багато хто з експертів вважають, що навіть у разі обрання Д. Трампа допомагатимуть Україні й надалі, бо це залежить від Конгресу. «Якщо оберуть Байдена, допомога Україні буде продовжена. Питання фінансування визначає Конгрес, а Конгрес підтримує Україну. Тому навіть якщо Трампа оберуть, лякатися не варто», – зазначає експертка М. Герінг (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54809699).

Схожої думки дотримується й австралійський філософ Д. Смарт: «США підтримують Україну в її боротьбі за територіальну цілісність проти російської агресії, і зміна цієї політики була б непопулярним рішенням як для демократів, так і для республіканців» (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54809699).

Натомість В. Дубовик більш радикальний у цьому питанні. На його думку, у разі перемоги Д. Трампа він може знову поставити під питання доречність допомоги Україні. «Він може сказати, мовляв, чому ми даємо так багато грошей. У чому тут американські інтереси? Щодо Байдена, то абсолютно точно, цього не буде. Він вісім років відповідав за Україну на посаді віцепрезидента», – вважає В. Дубовик (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54809699).

Національні інтереси США не прив’язані до конкретної особистості, тому хто б не зайняв місце президента США, він буде зобов’язаний слідувати американським національним інтересам, які наразі тісно вплетені в український контекст. Таку думку в розмові з DW висловив старший аналітик Української ради з міжнародних відносин В. Денисюк. За його словами, стримування Росії залишатиметься пріоритетом як для Д. Байдена, так і для Д. Трампа, «а це означає, що, зокрема, безпека в Чорноморському регіоні не зійде з порядку денного нової адміністрації». Експерт також нагадав про будівництво оперативного центру ВМС України в м. Очаків Миколаївської області, яке веде мобільний будівельний батальйон Морської піхоти США. «За будь-якого президента ця база обов’язково буде добудована», – переконаний В. Денисюк (URL: https://www.dw.com/uk/vybory-v-usa-i-ukrainskyi-interes/a-55488470).

Другим завданням щодо України Д. Байден визначав економічну підтримку та боротьбу з російським газопроводом «Північний потік-2». «В економічному плані я б працював над збільшенням прямих західних інвестицій та підтримки енергетичної незалежності України від Росії, особливо якщо газопровід ”Nordstream II” буде побудовано в наступному році», – повідомив Д. Байден (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-54866118).

Умовою підтримки України він назвав розбудову міцних антикорупційних інститутів. «Я б також переконався, що вся допомога США в Україні суворо зумовлена антикорупційними реформами, включаючи призначення справді незалежних антикорупційних прокурорів та суддів», – наголошував Д. Байден. Він також хоче збільшення ролі США в переговорах щодо Донбасу та санкцій щодо Росії (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-54866118).

У свою чергу Д. Трамп теж неодноразово заявляв, що підтримував Україну із самого початку. В інтерв’ю каналу «Fox News» у листопаді 2019 р. Президент США розповів, що любить український народ, але хоче бути впевненим, що допомогу, яка йому надається, використовують за призначенням.

Також він зазначив, що не бачить нічого поганого в тому, що закликає Київ боротися з корупцією, назвавши Україну однією з найбільш корумпованих країн. «Україна – третя найбільш корумпована країна світу. Ми плануємо відправляти величезні суми грошей у країну, а вони корумповані, вони крадуть гроші», – зазначив Д. Трамп (URL: https://zik.ua/article/tramp_chy_baiden_osoblyvosti_prezydentskoi_
kampanii_v_ssha_reitynhy_kandydativ_ta_ochikuvannia_ukrainy_985883).

Те, що проведення реформ в Україні стане головним індикатором, з якого виходитимуть США в побудові відносин з нашою державою, не піддається сумніву. Крім того, що це озвучив сам Д. Байден, це ще і є головною вимогою американської дипломатичної системи. І, зрештою, це те, що сам Д. Байден ставив за пріоритет в останні роки роботи на посаді, коли Б. Обама, по суті, доручив йому операційне керівництво на українському напрямі.

У цьому контексті треба звернути увагу на те, що Д. Байдена з Україною пов’язує окрема історія. Він добре знає країну, бо відповідав за неї в адміністрації Б. Обами. За вісім років на посаді віцепрезидента він шість разів відвідав Україну. Водночас цей зв’язок обернувся для нього проблемою. У 2014 р. його син Х. Байден увійшов до наглядової ради української газовидобувної компанії «Burisma». Рішення Байдена-молодшого, до цього жодним чином не пов’язаного з газовим бізнесом, обійняти прибуткову посаду ще тоді викликало критику в США через можливий конфлікт інтересів.

У свою чергу Д. Трамп і його команда активно використовували історію з Х. Байденом проти його батька в передвиборній боротьбі. В Україні Державне бюро розслідувань відкрило провадження щодо Д. Байдена. Чи не вплине це на погляди наступного Президента США? Судячи з його висловлювань, ні. Під час передвиборних дебатів Д. Байден закинув Д. Трампу намагання схилити керівництво України «сказати щось негативне» про нього. «Чого вони не зроблять і чого вони не зробили», – додав Д. Байден (URL: https://www.dw.com/uk/yak-za-prezydenta-baidena-zminytsia-polityka-ssha-shchodo-ukrainy/a-55513294?fbclid=IwAR3xCwm9G2C9x7t9-ADsum3jPdi24aTVXlzXCdcGtzftglCJzm1uXj9v5Sw).

Директор Євразійського центру «Atlantic Council» Д. Гербст, який у середині 2000-х років був послом США в Києві, стверджує, що Україні не варто непокоїтися через це. «Адміністрація Байдена продовжить політику, розпочату за Обами та продовжену за Трампа, лише з винятками: за Байдена ігор із Зеленським не буде, а продажі “Джавелін” триватимуть», – переконаний експерт. Водночас він додає, що на посаді Президента Д. Байден не матиме стільки часу для України, скільки він мав, будучи віцепрезидентом (URL: https://www.dw.com/uk/yak-za-prezydenta-baidena-zminytsia-polityka-ssha-shchodo-ukrainy/a-55513294?fbclid=IwAR3xCwm9G2C9x7t9-ADsum3jPdi24aTVXlzXCdcGtzftglCJzm1uXj9v5Sw).

Проте можна сказати, що склалася парадоксальна ситуація з історією Х. Байдена. У той час, коли батько на посаді віцепрезидента США закликає українських посадовців боротися з корупцією, його син водночас працює в одній з найбільш корумпованих компаній. 

Очевидним є й те, що в Україні найближчим часом може з’явитися посол США.

У США не було постійного посла в Україні з травня 2019 р. Під час нинішніх передвиборних перегонів у США українська влада, врахувавши весь негативний досвід, намагалася уникати публічної демонстрації підтримки одного конкретного кандидата. Тому принаймні на призначення нового американського посла може розраховувати, заявив у коментарі DW старший аналітик Української ради з міжнародних відносин В. Денисюк. Тим більше що на цю посаду ще в травні цього року було номіновано генерал-лейтенанта у відставці К. Дейтона, а у вересні його кандидатура пройшла процедуру затвердження в Комітеті закордонних справ сенату. «Офіційне призначення Дейтона неодмінно відбудеться після виборів, навіть якщо переможе Д. Байден, оскільки його кандидатуру вже затвердив законодавчий орган США», – переконаний В. Денисюк (URL: https://www.dw.com/uk/vybory-v-usa-i-ukrainskyi-interes/a-55488470).

У свою чергу Президент України В. Зеленський заявив, що, не зважаючи на те, хто переможе на президентських виборах у Сполучених Штатах Америки, – Д. Байден чи Д. Трамп, – Україна сподівається на підтримку США. 

За словами В. Зеленського, Д. Трамп і Д. Байден підтримують Україну попри заяви. «Що стосується коментарів Трампа – він така людина. Ми чуємо багато його коментарів з різних тем, але я знаю, що він особисто підтримує Україну… Так само я чув таке від Байдена – я з ним не спілкувався особисто ніколи, але я чув, що він не раз говорив, що ми будемо допомагати Україні, і багато політиків Америки говорили: попри те, хто буде президентом, сам напрям Сполучені Штати підтримують», – поінформував Президент України (URL: https://zik.ua/article/tramp_chy_baiden_osoblyvosti_prezydentskoi_
kampanii_v_ssha_reitynhy_kandydativ_ta_ochikuvannia_ukrainy_985883).

Цікаво, що обидва кандидати у своїх передвиборних баталіях змагалися в тому, хто з них кращий друг України. Війна, розв’язана Росією на Сході України, та анексія Криму гідні осуду та суворих санкцій. У цьому переконані обидва кандидати. Ця позиція незмінна. Від України і Д. Байден, і Д. Трамп вимагають посилити боротьбу з корупцією та прискорити реформи. Діюча адміністрація Білого дому погодилася продати Україні протитанкові ракетні комплекси «Джавелін». Планується військова допомога й на наступний рік. Двопартійна підтримка України збережеться, хоч хто виграв би вибори, переконаний посол України в США В. Єльченко (URL: https://www.5.ua/svit/vybory-prezydenta-ssha-komu-distanetsia-bilyi-dim-i-choho-chekaty-ukraini-228203.html).

Експерти виділяють декілька моментів, чим Україна наразі може бути цікавою США: по‑перше, США дивляться на Україну крізь призму своїх геополітичних інтересів, тобто як на буфер між Росією і Європою. Крім того, хочемо ми цього чи ні, але нас сприймають і як можливий фактор дестабілізації Росії в регіоні. По‑друге, Україна цікава американському бізнесу. Взяти хоча б приклад американських зернових трейдерських компаній, які багато років «пасуться» на нашій зерновій ниві. Крім власне бізнесу, вони допомагають США вирішувати частину продовольчого глобального завдання з продпідтримки країн третього світу. Зацікавлені американські бізнесмени і в земельній реформі, яка відкриває довгостроковий доступ їхніх інвестицій на ринок. Крім того, Україна цікава США і з точки зору освоєння енергоресурсів: прикладом є історія (щоправда, невдалого) заходу в Україну двох американських гігантів Shell и Chevron (бюджет кожної із цих компаній зіставний з бюджетом нашої держави) для розроблення родовищ сланцевого газу та шельфу Чорного моря. По‑третє, за любого з двох варіантів президентів США підтримуватиме курс України на боротьбу з корупцією (URL: https://agropolit.com/blog/425-vibori-prezidenta-u-ssha--yaki-budut-naslidki-dlya-ukrayini-ta-agrosektoru).

Крім вищезазначеного, звернемо увагу на те, що як українські, так й американські експерти роблять висновки, шукаючи спільне і відмінне в позиціях діючого Президента США Д. Трампа та Д. Байдена стосовно України, орієнтуючись при цьому на їхній попередній досвід.

І тут одразу варто зазначити, що думки фахівців з приводу, як результат виборів США вплине на відносини з Україною, розділилися. Одні другом України бачать виключно Д. Байдена, інші виступають за те, щоб «все залишалося, як є», третя група переконує, що особливої різниці для України немає, однак нам краще відкрито не підтримувати жодного з кандидатів.

Перемога Д. Байдена на президентських виборах у США є доброю новиною для України. Про це майже одностайно пишуть провідні західні ЗМІ. Треба відмітити, судячи з повідомлень, у своїй більшості експерти очікують, що підхід Д. Байдена до міжнародних відносин буде цілковито іншим, ніж у Д. Трампа. Очевидним є те, що останні чотири роки зовнішня політика була «дуже прагматичною» та слідувала підходу «ти – мені, я – тобі», що, на думку автора, є очевидним, адже Д. Трамп у політику прийшов із бізнесу й часто керувався принципами останнього у своїй політичній кар’єрі. Натомість за президентства Д. Байдена, як зазначають експерти, зовнішня політика набагато більше засновуватиметься на цінностях, таких як верховенство права. І тут, наприклад, брюссельський аналітик Німецького фонду Маршала Сполучених Штатів Америки Б. Лете вбачає ризик ускладнення відносин Вашингтон – Київ, з огляду, зокрема, на нинішню ситуацію в Україні. «За Байдена можна очікувати, що співпраця з Україною може стати більшою мірою залежною від діалогу щодо верховенства права чи боротьби з корупцією», – зазначає Б. Лете (URL: https://www.dw.com/uk/yak-za-prezydenta-baidena-zminytsia-polityka-ssha-shchodo-ukrainy/a-55513294?fbclid=IwAR3xCwm9G2C9x7t9-ADsum3jPdi24aTVXlzXCdcGtzftglCJzm1uXj9v5Sw).

Попри всі відмінності між Д. Трампом і Д. Байденом директор Євразійського центру «Atlantic Council» Д. Гербст, який у середині 2000-х років був послом США в Києві, прогнозує, що політика адміністрації Д. Байдена щодо України буде «дуже подібною» до нинішнього курсу. Він пояснює, що і в нинішній адміністрації чільні посади обіймають люди, які розуміють важливість допомоги Україні. «Загалом наша політика щодо України є правильною. Байден продовжить її, але його слова та риторика відображатиме цю політику, що не завжди мало місце за адміністрації Трампа», – стверджує Д. Гербст (URL: https://www.dw.com/uk/yak-za-prezydenta-baidena-zminytsia-polityka-ssha-shchodo-ukrainy/a-55513294?fbclid=IwAR3xCwm9G2C9x7t9-ADsum3jPdi24aTVXlzXCdcGtzftglCJzm1uXj9v5Sw).

Між тим експерт-міжнародник М. Капітоненко зазначає, що значення імовірної перемоги Д. Байдена для України перебільшують. Насправді ж, за його словами, особливої різниці між політикою кандидата від демократів і нинішнього Президента Д. Трампа щодо нашої країни не буде. Тому що багато в чому діяльність Д. Байдена буде схожа на те, що робив Б. Обама – обережна підтримка й намагання не порушити баланс сил у Східній Європі.

Експерт «Української призми» О. Краєв називає ситуацію доволі двоякою, оскільки для обох кандидатів тема України в певному сенсі стала токсичною. Для Д. Трампа – через розслідування в справі про імпічмент, частково спровоковане нібито його спробами тиснути на Україну, щоб отримати компромат на головного супротивника на перегонах. Для самого Д. Байдена – через зв’язки його сина з українською енергетичною компанією «Burisma», власників якої звинувачують у корупції. «Тому, хто б із них не переміг, щонайменше перші пів року про Україну адміністрація Президента США не згадуватиме. На відміну від Конгресу. Питання підтримки наших реформ, санкцій проти Кремля, надання військової та фінансової допомоги нашим збройним силам, певні заяви щодо агресії Росії – це все питання Конгресу. Білий дім тут має мінімальну ініціативу. Тому, по суті, для нас більш важливими я вбачаю вибори саме в Конгрес», – пояснив О. Краєв (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867).

Експерт з питань зовнішньої та безпекової політики О. Бєлоколос у свою чергу зазначає, що сьогодні відносини України та США перебувають на досить хорошому рівні, і для нас було б краще, щоб усе так і залишалося. «У такій ситуації треба розуміти одне: хто б не став президентом Сполучених Штатів Америки, існує впливовий політичний американський істеблішмент, саме який вирішує, які відносини повинні мати США з тією чи іншою країною. І тому оці всі прогнози, що нам вигідний, наприклад, більше Байден чи Трамп, дещо надумані… Саме твердження, що ніби Д. Байден для нас зручніший, не зовсім може виправдатися. Адже передвиборні обіцянки не завжди втілюються в життя», – зазначив фахівець (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867).

Варто зауважити, що позиції багатьох фахівців сходяться до того, що навряд чи варто очікувати істотних змін від будь-якого результату виборів. Як вони зазначають, при Д. Байдені, за його перемоги, тема України не стане пріоритетною для Білого дому, як і за президентства Д. Трампа, тому принципової різниці для України все ж не буде.

Позиція США стосовно України вже сформувалася й залишається сталою. Вона, за словами експертів, перетворилася на дипломатичну рутину. На сьогодні же США більше цікавлять інші питання, які з’явилися останніми роками і які є набагато важливішими для їхніх власних інтересів. «Ми …залишаємося неефективною олігархічною країною, де немає верховенства права, працюючих прав людини і т. д. І всі це добре бачать. Тож, якщо українці доведуть протилежне, тоді і ставлення до нас може змінитися. Тоді ми дійсно можемо стати союзником, а поки, швидше, інструмент зовнішньої політики США», – пояснює М. Капітоненко (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867).

В. Каспрук у свою чергу зазначає, що українці справді мають певну ілюзію, нібито тема України в США превалює. Насправді ж американці часто не надто цікавляться міжнародною політикою – для них важливішим є добробут усередині держави. Політичний істеблішмент же, у принципі, готовий розвивати відносини між країнами (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867).

Також цікавою є політика Д. Байдена та Д. Трампа щодо Росії. Обидва кандидати сприймають Росію як потенційну загрозу. «Вони за те, щоб зберігалися антиросійські санкції, не визнають анексії Криму, підтримують Україну, обидва виступають за обмежений діалог з Москвою з тих питань, які для них є важливими: контроль над озброєнням, Близький Схід, тероризм і нерозповсюдження ядерної зброї», – зазначає М. Капітоненко (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867).

За словами О. Краєва, якраз Д. Трамп був найжорсткішим Президентом США стосовно Росії. Зважаючи на те, що він – республіканець, радники з національної безпеки якого, в основному, старі «яструби», які готові суворо боротися з росіянами, то тут, можливо, Д. Трамп є для нас надійнішим.

У Д. Байдена ж є шлейф адміністрації Б. Обами, яка, у свій час, почала з росіянами перезавантаження відносин. І якщо він захоче повторити цю політику, то, можливо, Україна буде не в найкращій ситуації. Хоча кандидат від демократів і запевняв, що не розмовлятиме з росіянами, поки ті не повернуть Крим (URL: https://news.24tv.ua/bayden-chi-tramp-rezultat-viboriv-ssha-2020-vpliv-na-ukrayinu_n1449867). Тобто виходить, що політика щодо Росії як Д. Байдена, так і Д. Трампа подібна. Тобто Д. Байден може бути більш м’яким, а Д. Трамп – жорсткішим, але обидва опонуватимуть Кремлю. Так само, як і певною мірою кожен з них підтримуватиме Україну.

Директор Агентства моделювання ситуацій В. Бала висловлює думку, що незалежно від результатів президентської кампанії стратегічні відносини між країнами розвиватимуться. Як вважає експерт, «свого часу невиважена політика і ставки на одного політика, коли були вибори між Клінтон і Трампом, не надто сприяли хорошим відносинам між США та Україною. Із цієї ситуації було зроблено висновки». На думку В. Бали, стратегічний діалог між країнами може отримати нові теми для обговорення та розвитку, однак для цього необхідний «досить чіткий план». «Для того щоб Україна була форпостом американської політики в Східній Європі, потрібно, щоб українська влада сформулювала досить чіткий план такої перспективи. Якщо будуть звичні для нашої політики рефлекторні дії, вони навряд чи приведуть до позитивних результатів», – каже В. Бала (URL: https://ukrainian.voanews.com/a/ameryka-rosiya-ukraina-analiz-vybory/5650911.html).

Раніше схожий прогноз висловив російській службі «Голосу Америки» й заступник директора Агентства моделювання ситуацій О. Голобуцький, який теж вважає, що США за будь-яких змін влади в Білому домі підтримуватимуть національну та оборонну політику України. Він передбачає, що в разі перемоги Д. Трампа, його ставлення до України зміниться, очевидно – у кращий бік. «У такому разі для Трампа другий президентський термін – останній, і йому належить закласти основу для свого місця, як то кажуть, в історії. Тому можна очікувати нових етапів розвитку відносин у тому числі і з Україною», – вважає О. Голобуцький. За його словами, «хтось більше, хтось менше» з американських кандидатів апелює до відносин з Україною, але ніхто з них кардинально не вноситиме змін до міжнародного діалогу (URL: https://ukrainian.voanews.com/a/ameryka-rosiya-ukraina-analiz-vybory/5650911.html).

Також експерти в один голос визнають: головне не те, щоб переміг Д. Трамп чи Д. Байден, а щоб збереглася двопартійна підтримка. «У будь-якому разі наше завдання – мати двопартійну, двопалатну підтримку в парламенті й підтримку виконавчої влади США», – зазначив екс-посол України в США В. Чалий (URL: https://ukrainian.voanews.com/a/vybory-ameryka-ochikuvannia/5639255.html).

Крім того, схожі точки зору висловлюють й американські експерти. Вони говорять про те, що ім’я майбутнього Президента США істотно не вплине на політику США відносно України. «Незалежно від результатів виборів Україна може бути впевнена, що в неї багато друзів у Вашингтоні. Не зміняться люди, які публічно та за лаштунками ведуть політику з Україною та щодо України», – вважає американська журналістка й письменниця Е. Еплбаум (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54809699).

Між тим особливу цікавість викликають думки експертів про те, що США глибоко розколота 50х50. Навіть ті результати виборів, які є сьогодні, це добре показують. Отже, хто б не переміг, зіткнеться з проблемою половинчастої легітимності в очах населення (URL: https://ms.detector.media/oglyad-zmi/post/25918/2020-11-07-viborche-chistilishche-shcho-pishut-naibilshi-zmi-pro-amerikanski-vibori).

З огляду на це, майбутнє, яке чекає США після такої виборчої турбулентності, можна охарактеризувати таким чином: по-перше, переможець виборів, незалежно від кандидатури, буде президентом лише половини населення США, враховуючи глибокий розкол між двома таборами. Це, у свою чергу, тінь на легітимність і сприйняття президента в очах населення; по-друге, незалежно від результату виборів США будуть і надалі занурюватися у внутрішній порядок денний, отже, треба перестати тішити себе ілюзіями, що після виборів вони різко займуться проблемами інших країн, особливо України; по-третє, вибори стануть ще одним викликом американській політичній системі. Адже, крім розділеної країни, Президенту США дістанеться ще і вкрай розділений Конгрес: судячи з підрахунку голосів, цей орган буде ледве не порівну розділений між республіканцями та демократами. І передрікає системні проблеми в управлінні державою, оскільки новий Президент США може залишитися без підтримки сенату та палати представників, а їх протистояння заведе країну в ще більший глухий кут, ніж нині.

Deutsche Welle звертає увагу на те, що європейські лідери «шоковано» спостерігають за американськими виборами. «США, які називають колискою сучасною демократії, хитаються», – зазначає А. фон Нахмен, очільниця брюсельської редакції (URL: https://www.dw.com/uk/vybory-v-usa-i-ukrainskyi-interes/a-55488470).

Та ці вибори очевидно продемонстрували, що немає сенсу ідеалізувати США. У будь-якому випадку «розгул демократії» в США на виборах показав, що Америка не є та не може бути контингентом для рекрутування кадрів. У цьому сенсі цікавим видається висловлювання юриста А. Портнова: «Друзі, немає у вас відчуття, що неурядові організації, які фінансуються США після того бедламу, що відбувається там з підрахунком голосів, більше не мають морального права висувати в Україні куди-небудь своїх експертів, спостерігачів, радників, консультантів, членів комісій доброчесності або громадських організацій, які сконцентрували свою присутність у виборчій, судовій, правоохоронній та законодавчій сферах України?» (URL: https://fraza.com/analytics/295487-infantilnaja-bajdenofilija-i-demokraticheskij-neokolonializm-v-ukraine-?fbclid=IwAR3qRzRQ12s2DVlDnwZWZxLJNBICOF4ZG23ZO7Gw
ERaRnnlK69XhJASJsOA).

Отже, робити прогнози поки рано, особливо з урахуванням того, що скоріше, основну увагу нова адміністрація зосередить на гострих питаннях внутрішнього життя. Але за будь-якого результату США, імовірно, не стануть значно більше, ніж це є на сьогодні, залучатися до справ України.

З іншого боку, якщо за Д. Байдена Україна може розраховувати на більшу, порівняно з Д. Трампом, симпатію, то не варто плекати ілюзій, адже ця любов може бути дуже вимогливою. Хто б не став 46-м Президентом США, він у першу чергу діятиме в інтересах своєї держави.

Якщо Україна сама не просунеться на шляху реформ, лібералізації економіки та боротьби з корупцією, їй ніхто не допоможе. Якщо ж навпаки, то її підтримає будь-який президент.

 

Симоненко О. Президентські вибори в США в  контексті українсько-американських відносин [Електронний ресурс] /  О. Симоненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 15. – С. 36–46. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr15.pdf. – Назва з екрану.