Місцеві вибори-2020: результати на Півдні та на Сході УкраїниН. Тарасенко, мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Підсумки виборів до місцевих органів влади в південних регіонах і на Сході України

 

У південних та східних областях України місцеві вибори, як і загалом по країні, відбулися за низької явки виборців. На Одещині участь у виборах взяло 609 тис. 634 людини із загальної кількості виборців у регіоні, яка становить 1 млн 794 тис. осіб. Тобто на виборчі дільниці в Одеській області прийшло 35,46 % громадян, що мають право голосу, в Одесі – 29,82 %. Причина низької явки виборців, за оцінками спостерігачів, – критична ситуація із захворюванням на коронавірус, яка склалася в регіоні.

На посаду міського голови Одеси претендувало 23 кандидати. За даними екзит-полу «Студії Савіка Шустера» та телеканалу «Україна 24», перше місце за рівнем підтримки одеситів займає діючий міський голова Г. Труханов, за якого проголосувало 34,40 % виборців. Другим за кількістю отриманих голосів став представник «ОПЗЖ» М. Скорик, він набрав 17,93 % голосів. Трійку лідерів, згідно з екзит-полом, замикає кандидат від «Слуги народу» народний артист О. Філімонов, який отримав 13,75 %. Четверте місце посідає програміст та активіст П. Обухов від «Європейської солідарності» з 12,52 %. П’яте – у президента Одеської юридичної академії, лідера Української морської партії С. Ківалова – 5,44 % голосів. Похибка цього екзит-полу не перевищує 1,9 % (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-v-odesi-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1654355.html; https://vybory.rbc.ua/ukr/2020/rezultaty-mestnyh-vyborov-odesse-1603556513.html).

Паралельний підрахунок голосів на 93 з 355 дільниць, який провів штаб «Європейської солідарності», показав такі результати: Г. Труханов – 36,7 %, М. Скорик – 19,1 %, П. Обухов – 11,9 %, О. Філімонов – 10,8 % (URL: https://ua.112.ua/golovni-novyni/mistsevi-vybory-den-druhyi-shcho-vidomo-pro-rezultaty-holosuvannia-554979.html).

Що стосується Одеської міської ради, то, згідно з екзит-полом, перший результат отримала партія «Довіряй ділам» Г. Труханова – 23,77 %. З невеликим відривом від неї йде «ОПЗЖ» – 22,38 %. Третє місце у «Слуги народу», яку підтримало 15,95 % виборців. Четвертий результат – 12,72 % – отримала «Європейська солідарність». Депутатські мандати отримає також Партія Шарія, яка «взяла» п’ятий результат – 7,63 % голосів. Може зайти до міськради Українська морська партія Ківалова, яка в екзит-полі не дотягує до п’ятивідсоткового бар’єра. Вона отримує 4,16 % голосів.

Отже, за даними екзит-полів, до міської ради попередньо проходять п’ять партій. У свою чергу, щоб обрати мера, виборцям доведеться голосувати ще раз. Боротьбу в другому турі, згідно з екзит-полами, продовжать діючий міський голова Г. Труханов і кандидат від «ОПЗЖ» М. Скорик (URL: https://vybory.rbc.ua/ukr/2020/rezultaty-mestnyh-vyborov-odesse-1603556513.html).

У день виборів поліція Одещини отримала 293 звернення, пов’язаних з виборчим процесом, розпочали дев’ять кримінальних проваджень та склали 19 адміністративних протоколів за фактами виявлених порушень виборчого законодавства. Більшість зафіксованих порушень стосувалася пошкодження бюлетенів і підкупу виборців. Також було кілька повідомлень про мінування дільниць, жодне з яких не підтвердилося.

Громадянська мережа «ОПОРА» за результатами спостереження констатувала високо конкурентний характер місцевих виборів, які в цілому відповідали законодавству України. Однак спостерігачі мережі зафіксували достатньо масові порушення процедур організації виборів і проведення кампаній, інциденти з недотримання порядку ведення передвиборної агітації та щодо спроб підкупу виборців, зловживання адміністративними ресурсами, спотворення процедури зміни виборчої адреси. Про це повідомили представники Громадянської мережі «ОПОРА» на пресконференції в Одесі 26 жовтня (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21986-iak-proishov-den-golosuvannia-na-mistsevikh-viborakh-25-zhovtnia-v-odeskii-oblasti).

Як повідомив експерт «ОПОРИ» в Одеській області А. Бойко, зафіксовані спостерігачами порушення могли істотно вплинути на результати волевиявлення в конкретних територіальних громадах, але причини їх появи були різними, відповідальність за них розподіляється між різними суб’єктами виборчого процесу і вони не були централізовано спланованими в межах усієї країни.

За інформацією А. Матвієнко, координаторки спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами в Одеській області, на рівні ТВК і ДВК проявилися традиційні проблеми адміністрування виборів в Україні, пов’язані з їхнім нестабільним складом і, відповідно, з дефіцитом часу для їх якісного навчання, низьким рівнем офіційних виплат за роботу членів комісій та збереженням практики політично вмотивованого й тіньового характеру фінансування їхньої роботи. Ці проблеми вчергове демонструють необхідність нових підходів до адміністрування виборів в Україні, які можуть бути сформовані за результатами всебічної та неполітизованої дискусії на рівні профільного комітету парламенту із залученням ЦВК, національних і міжнародних експертів.

Прямий та непрямий підкуп виборців залишався викликом для чесних виборів в окремих громадах, але зміни до Кримінального кодексу України й достатньо активна діяльність Національної поліції України та інших правоохоронних органів в Україні були стримуючим фактором для потенційних зловживань і недобросовісних кандидатів. «ОПОРА» звертає увагу правоохоронних органів на необхідність системного розслідування фактів зловживань процедурами зміни виборчої адреси, які могли вплинути на результати виборів в окремих територіальних громадах.

Так, в Одеській області конфліктні ситуації на цьому ґрунті виникали і напередодні дня голосування, і в день голосування в Кароліно-Бугазькій сільській та Таїровській селищній громадах. Зокрема, 25 жовтня в селищі Затока ДВК отримала ряд актів від виборців, які скаржилися на те, що напередодні дня голосування їх виключили зі списку виборців на підставі рішення суду. У цьому ж населеному пункті в день голосування спостерігачка «ОПОРИ» виявила автобус, яким підвозили виборців на дільницю.

У Кароліно-Бугазькій сільській об’єднаної громаді Білгород-Дністровського району кандидати, які брали участь у місцевих виборах 27 жовтня самочинно оголосили, що були обрані депутатами, терміново провели першу сесію, присягу глави ОТГ зачитав А. Апанасенко. Напередодні він лідирував за кількістю голосів у Затоківській ОТГ.

Тим часом у Комітеті виборців України повідомили, що в Затоці ще триває підрахунок голосів, тому такі факти, як мінімум, викликають подив. «Якщо вони дійсно провели сесію і назвали себе переможцями, то ці дії точно неправомірні. Перед цим результати виборів повинні бути оприлюднені. Швидше за все, там будуть судові розгляди. Це зроблено, щоб максимально “застовпити” за собою перемогу. Такий поспіх свідчить виключно про бажання обійти закон. Особливо в такій ситуації, яка була в Затоці. Нашим спостерігачам відмовлялися видавати там протоколи», – поінформував голова обласної організації КВУ А. Бойко (URL: http://silahromad.com.ua/2020/10/27/samoprogolosheni-v-zatoci-terminovo-proveli-pershu-sesiyu-mer-sklav-prisyagu-video).

Одеський окружний адміністративний суд 30 жовтня визнав протиправною та скасував постанову Кароліно-Бугазької сільської ТВК про визнання А. Апанасенка кароліно-бугазьким сільським головою. Також суд зобов’язав сільську ТВК прийняти рішення про визнання виборів у єдиному одномандатному сільському виборчому окрузі з виборів кароліно-бугазького сільського голови такими, що не відбулися, та призначити у зв’язку із цим повторні вибори в цьому окрузі.

Позивачем до Кароліно-Бугазької сільської ТВК став кандидат на посаду сільського голови Ю. Чередниченко. Суд погодився з доводами позивача про те, що раніше Одеський окружний адміністративний суд двічі визнавав протиправними та скасовував постанови Кароліно-Бугазької ТВК про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського голови, однак виборча комісія так і не зареєструвала його кандидатом.

«Таке порушення призвело до спотворення результатів голосування, що є підставою для визнання протиправною та скасування постанови Кароліно-Бугазької сільської ТВК № 221 від 27 жовтня 2020 р. “Про визнання Апанасенка Андрія Володимировича обраним сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області на перших виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазького сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області”», – зазначено в рішенні суду (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/22115-sud-skasuvav-postanovu-karolino-bugazkoyi-sils-koyi-tvk-pro-viznannia-kandidata-obranim-sils-kim-golovoiu).

В Ізмаїлі зафіксовано намагання фальсифікувати вибори через організацію «каруселей» громадянином Російської Федерації, який формував екіпажі з охочих узяти участь за 1 тис. грн. Три автобуси російський фальсифікатор планував відправити до Білгорода-Дністровського (URL: http://www.golos.com.ua/article/337487).

У Біляївському районі правоохоронці виявили три автобуси з людьми, які приїхали голосувати з Роздільнянського району. За свої голоси 38 громадян мали отримати грошову винагороду, повідомляє поліція Одеської області. Крім того, виборців перевозили на автобусах з технічними несправностями, один з водіїв сів за кермо в стані алкогольного сп’яніння, а ще один – без необхідних документів (URL: https://politics.segodnya.ua/ua/politics/vybory-na-odeshchine-prodazhnye-golosa-netrezvyy-voditel-neispravnye-avtobusy-1484813.html).

У с. Сухий Лиман Таїровської селищної громади суб’єкти виборчого процесу викликали поліцію через голосування виборців, які зареєструвалися у селі перед виборами. За словами голови ДВК, за однією з адрес напередодні виборів зареєструвалося понад 60 виборців, за іншою – понад 70. Утім комісія не мала повноважень не видавати таким виборцям бюлетені згідно із законодавством (URL: https://ua.112.ua/vybory/mistsevi-vybory-2020-v-odeskii-oblasti-zafiksuvaly-masovu-zminu-vyborchykh-adres-554924.html).

У м. Одеса на виборчій дільниці № 511268 (вул. Льва Толстого, 1) «ОПОРА» фіксувала значні черги виборців, переважна більшість яких студенти Національного університету «Одеська юридична академія». При цьому навчальний заклад з 15 жовтня не перейшов на дистанційну форму навчання, як це було рекомендовано. Процес голосування виборців на цій дільниці затягнувся й тривав після 20 год. Крім того, були опубліковані списки студентів С. Ківалова, у яких керівництво університету фіксувало хто з студентів проголосував, а хто – ні.

На одній із дільниць Одеси була вивішена пам’ятка як необхідно голосувати та заповнювати бюлетені, яка була позначена символікою «Зе!команди», що порушує правила агітації. На двох дільницях (№ 511345 і № 511360) знайшли близько ста бюлетенів, захованих у сейфах. Головами комісій на зазначених дільницях були представники «ОПЗЖ» (URL: https://nationalcorps.org/miscevi-vibori-2020-v-odesi-chergi-zi-studentiv-kivalova-ta-masovi-porushennya-na-viborchih-dilnicyah).

Згідно з даними спостерігачів «ОПОРИ», одним з видів порушень у день голосування були спроби незаконного отримання виборцем і видачі дільничною виборчою комісією бюлетенів для голосування. Такі факти не носили масового характеру. Також в Одеській області були зафіксовані випадки голосування виборців за межами кабінки для голосування та інша неправомірна поведінка, наслідком якої було розголошення виборцем результатів волевиявлення (наприклад, демонстрація бюлетеня).

На Миколаївщині всі дільниці вчасно відкрилися та почали свою роботу. Однак явка виборців у регіоні виявилася низькою – лише 32 %.

Як показав екзит-пол «Студії С. Шустера» й телеканалу «Україна 24», на виборах міського голови Миколаєва з показником 40,78 % лідирують кандидат від партії «Пропозиція» та діючий мер О. Сєнкевич. На другому місці – кандидат від «ОПЗЖ» В. Чайка (26,77 %), на третьому – представниця «Слуги народу» Т. Домбровська з 16,81 % голосів. Таким чином, у Миколаєві в другий тур виборів мера виходять О. Сєнкевич та В. Чайка (URL: https://lb.ua/news/2020/10/25/469000_viborah_mera_mikolaieva_
lidiruie.html).

За даними дослідження, до міської ради Миколаєва проходять «ОПЗЖ» (26,74 %), «Пропозиція» (23,79 %), «Слуга народу» (19,62 %), «Європейська солідарність» (6,87 %), Партія Шарія (5,48 %), «Наш край» (5,37 %).

Результати паралельного підрахунку голосів партією «Європейська солідарність» показали, що на виборах до Миколаївської обласної ради партія отримує 10,4 % голосів, а в деяких громадах на Миколаївщині результат ще кращий:

– Баштанська міська рада – 19,3 %;

– Вознесенська міська рада – 14 %;

– Врадіївська селищна рада – 14,4 %;

– Очаківська міська рада – 10,4 %;

– Первомайська міська рада – 17,1 %;

– Южноукраїнська міська рада – 15,37 %.

При цьому в Баштанській міській раді команда кандидатів від «Європейської солідарності» обійшла за результатами «ОПЗЖ», які займають лідируючі позиції по області. Також показова перемога команди «Європейської солідарності» до Первомайської міської ради, яка отримала більшу підтримку, ніж партія «Слуга народу», стверджують у «Європейській солідарності» (URL: https://eurosolidarity.org/2020/10/28/rezultaty-misczevyh-vyboriv-na-mykolayivshhyni-yevropejska-solidarnist-vpevneno-zbilshuye-pidtrymku).

Порушення під час здійснення виборчого процесу на Миколаївщині Громадянська мережа «ОПОРА» почала фіксувати ще у «день тиші». «ОПОРА» помітила 24 жовтня не зняті листівки, приховану агітацію на бігбордах, а також зафіксувала зустріч одного з кандидатів із виборцями. Так, у Миколаєві були помічені листівки партій «Опозиційна платформа – За життя», «Слуга народу». На бігбордах по Миколаєву та Вознесенську «ОПОРА» зафіксувала приховану агітацію з таки написами: «ПРОголосуй», «Зробимо місто кращим» з логотипом партії «ОПЗЖ», «YES», «Приходь та вирішуй».

Також «ОПОРІ» стало відомо про зустріч кандидата в депутати Миколаївської міської ради від партії «Миколаївці» В. Єнтіна з виборцями поблизу будинку на вулиці І. Самойловича (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21937-opora-zafiksuvala-porushennia-dnia-tishi-na-mikolayivshchini).

У день голосування серед порушень, зафіксованих «ОПОРОЮ», − здійснення волевиявлення без паспорта, напіввідкриті кабінки для голосування, бюлетені без печатки комісії та номера виборчої дільниці (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21858-na-mikolayivshchini-opora-prodovzhuie-fiksuvati-porushennia).

Так, на дільниці № 480185 у с. Штукар був зафіксований випадок голосування без паспорта, тож спостерігачем «ОПОРИ» був складений акт. На дільницях № 480406, № 480916 у м. Миколаїв та № 480401 у с. Мала Мечетня були відсутні бланки протоколів.

У м. Вознесенськ, на дільниці № 480650, спостерігач зафіксував кабінки для голосування з піднятими передніми шторками, а на дільниці
№ 480645, що у Вознесенську, не пропечатали бюлетені на виборах до облради. На місце виїхав член Вознесенської міської комісії. Був складений акт, комісія пропечатала ці 18 бюлетенів. Як пояснив спостерігачеві «ОПОРИ» представник міської комісії, напередодні довго не могли порахувати бюлетені, перекладали їх, можливо, заплутались та не пропечатали.

«Ці бюлетені будуть вважатись недійними, адже відповідно до п. 1а ч. 29 ст. 250 Виборчого кодексу України недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких відсутня печатка відповідної дільничної виборчої комісії», − прокоментував координатор спостереження Громадянської мережі «ОПОРА» за виборами в Миколаївській області Д. Баштовий.

Як повідомила спостерігачеві «ОПОРИ» голова ДВК О. Сафронова, на дільниці № 480173 у с. Бондарівка двічі був зафіксований випадок підвозу виборців, який здійснювався кандидаткою А. Рахнянською. Разом з правоохоронцем, який чергував на дільниці, голова попередила подальше порушення законодавства.

Крім того, у Миколаєві на дільниці № 480764, спостерігач дізнався, що приблизно до 15 год. виборцям видавали бюлетені без вказаного номера виборчої дільниці. Це підтвердила голова комісії.

Також, за інформацією спостерігача «ОПОРИ», у Миколаєві на дільниці № 480877 був відсутній інформаційний плакат про кандидатів від місцевого осередку партії «Наш край», а на дільниці № 480793 – інформаційний плакат про кандидатів від місцевого осередку партії «Миколаївці».

Як повідомляють спостерігачі «ОПОРИ», у виборчих бюлетенях кандидатів до Первомайської районної ради по одному з територіальних округів була зафіксована відсутність кандидата від місцевого осередку партії «Батьківщина». Як з’ясувала Первомайська районна ТВК, це була провина друкарні. Тому 24 жовтня друкарня передрукувала 29 513 бюлетенів. Станом на 22:00 24 жовтня ці бюлетені були повторно роздані на виборчі дільниці. Так само бюлетені з неповними даними були відправлені до комісії та погашені.

У м. Первомайськ на дільниці № 480696 під час прийому бюлетенів на ДВК комісія не дорахувалася близько 100 бюлетенів. Тобто кількість бюлетенів не збігалася з протоколом (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21809-u-pervomaiskomu-raioni-mikolayivskoyi-oblasti-opora-zafiksuvala-odrazu-kilka-porushen).

У с. Чаусове-2 Миколаївської області, за інформацією «ОПОРИ», було організовано фейкову виборчу дільницю. На ній обирали сільського голову й депутатів сільради всупереч законодавству. Згідно з територіальними змінами, Чаусове-2 входить у Первомайську тергромаду, а тому не обирає сільського голову і депутатів сільради. Обираються тільки міський голова Первомайська, депутати Первомайської міськради, Первомайської райради та Миколаївської облради.

За оцінками юристів «ОПОРИ», цей інцидент має ознаки кримінального порушення за ст. 353 – самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи – члени комісій; ст. 110 – посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (URL: https://vybory.rbc.ua/ukr/2020/sele-nikolaevskoy-oblasti-rabotaet-samoprovozglashennyy-1603634584.html).

У Запорізькій області в списки для голосування було внесено 1 млн 327 тис. виборців, у ТВК, які подали відомості щодо явки, – 1 млн 306 тис. виборців. З них бюлетені отримали 441,9 тис. осіб, отже, явка становила 33,83 %, – повідомляє сайт телеканалу «Z». За даними ЦВК, явка виборців у Запорізькій області становила 33,93 %, у м. Запоріжжя – 30 % виборців.

За посаду міського голови Запоріжжя змагалися 10 кандидатів. За даними екзит-полу на замовлення телеканалу «Z», найбільшу підтримку виборці висловили діючому меру міста В. Буряку. Він набрав 60,6 % голосів. На другому місці – В. Тишечко («Слуга народу»), за якого проголосувало 14,8 % запоріжців. Третій – В. Прозапас («Європейська солідарність») –
11,4 %, далі – В. Рябцев («Батьківщина») – 3,6 %, О. Крамаренко («За майбутнє») – 2,7 % голосів. Отже, діючий мер Запоріжжя В. Буряк перемагає в першому турі виборів голови міста (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-u-zaporizhzhi-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1654175.html).

На виборах до міської ради найбільше, згідно з опитуванням, може набрати партія Володимира Буряка «Єднання» – 25,2 %; «Слуга народу» – 18,9 %; «ОПЗЖ» – 14,8 %; «Європейська солідарність» – 13,4 %; партія «Нова політика» – 4,5 %; Партія Шарія – 4,3 %.

За даними паралельного підрахунку голосів до Запорізької обласної ради, проведеного партією «Європейська солідарність», трійка партій-лідерів у виборчих перегонах така: «ОПЗЖ» – 22,4 %, «Слуга народу» – 18,5 %, «Європейська солідарність» – 10,1 %. Інші політичні сили, які увійшли до обласної ради, хоч і подолали прохідний бар’єр, але набрали значно меншу кількість голосів (до 8 %) (URL: https://zaporizhia.eurosolidarity.org/2020/10/29/yevropejska-solidarnist-uvijshla-do-trijky-lideriv-u-zaporizkij-oblasti).

У Кривому Розі, за даними екзит-полу громадської спілки «Фонд інноваційних проєктів», серед кандидатів на посаду міського голови найбільшу кількість голосів отримав діючий мер Ю. Вілкул (Блок Вілкула «Українська перспектива») – 51,82 %. Друге місце посів Д. Шевчик («Слуга народу») – 24,36 %. Наступні за рівнем підтримки: К. Павлов («ОПЗЖ») – 8,32 %, О. Бабенко («Батьківщина») – 4,63 %, Ю. Милобог («Сила людей») – 4,42 %, П. Сухоцький (самовисуванець) – 2,41 %, Ю. Яровий («Європейська солідарність») – 2,19 %.

Дані екзит-полу на замовлення «Студії С. Шустера» дещо відмінні. Тут Ю. Вілкул набирає 42,8 %, Д. Шевчик – 31,01 %, К. Павлов – 7,91 %, Ю. Милобог – 6,05 %, П. Сухоцький – 3,69 %.

Відповідно до даних екзит-полів, другий тур виборів міського голови Кривого Рогу є малоймовірним, оскільки Ю. Вілкул має хороші шанси подолати 50 %. Якщо ж другий тур усе ж відбудеться, то Ю. Вілкул конкуруватиме з Д. Шевчиком.

Результати виборів до Криворізької міськради, за даними екзит-полу громадської спілки «Фонд інноваційних проєктів», показують лідерство Блоку Вілкула «Українська перспектива» з 36,56 % підтримки. «Слуга народу» отримує 26,72 %, «ОПЗЖ» – 15,82 %, «Європейська солідарність» – 5,32 %, «Батьківщина» – 5,12 %, «Сила людей» – 4,02 %, Партія Шарія –
2,08 %, «Наш край» – 1,89 %, «За майбутнє» – 1,48 %, «Пропозиція» – 0,99 %.

Екзит-пол на замовлення «Студії С. Шустера» показав такі результати: «Слуга народу» – 32,9 %, Блок Вілкула «Українська перспектива» – 31,22 %, «ОПЗЖ» – 12,27 %, «Сила людей» – 6,96 %. Решта партій – менше 5 %. Таким чином, до Криворізької міської ради проходять чотири або п’ять партій (URL: https://vybory.24tv.ua/mistsevi-vibori-2020-rezultati-ekzitpoliv-golosuvannya_n1438703).

У день голосування до охорони громадського порядку на виборчих дільницях області залучили понад 3 тис. 500 співробітників поліції. Під час волевиявлення було зареєстровано 229 повідомлень щодо порушень виборчого законодавства, відкрито п’ять кримінальних проваджень та складено 28 адміністративних протоколів (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-u-zaporizhzhi-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1654175.html).

На одній із дільниць у Запоріжжі зі столу зникли 40 бюлетенів. Про це повідомила пресслужба поліції області. «Близько 10:30 до Вознесенівського відділення поліції ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення від члена виборчої комісії про те, що зі столу пропали 40 бюлетенів», – ідеться в повідомленні. Згодом співробітники поліції розшукали і повернули виборчій комісії вкрадені бюлетені. Зловмисником виявився житель Запоріжжя. Йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 158-1 (викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня для голосування на референдумі) Кримінального кодексу України (URL: https://www.5.ua/regiony/u-zaporizhzhi-zi-stolu-chlena-vyborchkomu-vkraly-40-biuleteniv-natspolitsiia-227492.html).

У смт Михайлівка Василівського району Запорізької області голова та члени територіальної виборчої комісії підписали протокол про підсумки виборів до того, як його було заповнено. Про це повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ України.

За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ознаками ч. 4 ст. 158-3 (фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, документації референдуму, викрадення, пошкодження, приховування, знищення печатки виборчої комісії, комісії референдуму, виборчої скриньки, списку виборців чи учасників референдуму) ККУ. Санкція за цією статтею передбачає позбавлення волі на строк від семи до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на п’ять років (URL: https://ua.112.ua/vybory/v-zaporizkii-oblasti-holova-ta-chleny-tvk-pidpysaly-protokol-vyboriv-do-ioho-zapovnennia-555444.html).

У смт Веселе внаслідок падіння електроопори були знеструмлені дві виборчі дільниці та територіальна виборча комісія. Підрозділами ДСНС на одній з дільниць було підключено електрогенератор, на іншій – встановлено освітлювальну вежу. Додатково направлено чотири електрогенератори для забезпечення роботи територіальної виборчої комісії та дільниць. Згодом аварійні бригади райенерго відновили електропостачання на об’єктах.

Громадянська мережа «ОПОРА» 25 жовтня фіксувала в містах Запоріжжя та Оріхів звернення щодо можливих ознак порушення виборчого права. Більшість таких випадків пов’язані з особами із захворюванням на COVID-19, які не змогли виконати свій громадянський обов’язок. Виборці зверталися зі скаргами й на організацію процесу голосування у Запорізькій області та діяльність членів виборчих комісій.

Мешканець Запоріжжя А. Горбенко повідомив, що оскільки хворіє на COVID-19, то завчасно підготував заяву та довідку з медичного закладу, щоб проголосувати вдома, але не за місцем прописки, а там, де перебуває на самоізоляції. Як він запевнив, ці документи передали в дільницю № 231097, що розташована в загальноосвітній школі № 95. Проте в день голосування до нього ніхто не завітав аби він скористався своїм громадянським правом. За його словами, додзвонитися до дільниці у нього не вийшло – там не відповідали на дзвінки.

Також А. Горбенко зазначив, що наразі в Запорізькій міській лікарні № 1 за адресою вул. Чумаченка, 21, перебуває його дружина. Як запевнив пан Андрій, у цьому медичному закладі не відкрили спецдільницю і дружина також не мала змоги проголосувати.

«ОПОРА» звернулася за роз’ясненнями до відповідальних осіб. Так за першим випадком коментар надала голова Шевченківської районної у місті Запоріжжі ТВК О. Макарова. Вона повідомила, що члени ДВК з дільниці № 231097 завітали за місцем реєстрації А. Горбенка, щоб він міг проголосувати. Вже там вони дізналися, що виборець перебуває на самоізоляції за іншою адресою, про що їм не було повідомлено раніше.

Голова Комунарської районної у місті Запоріжжі ТВК А. Дейкун зазначила, що в приміщенні Запорізької міської лікарні № 1 спецдільниця для голосування на місцевих виборах не створювалася, бо жодних постанов від ЦВК щодо її утворення до них в комісію не надходило (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21954-2-biuletenia-zamist-4-pogrozi-vid-golovi-komisiyi-ta-inshi-skargi-vibortsiv-na-zaporizhzhi).

У Херсонській області 25 жовтня на виборчі дільниці прийшли 32,39 % виборців, у м. Херсон – 29 %. За посаду міського голови Херсона змагалися 17 кандидатів. Результати екзит-полу, проведеного громадською організацією НТЖ та опублікованого каналом «Перший регіональний», показують, що на посаду міського голови Херсона найбільше голосів набрав І. Колихаєв – 34,16 %. На другому місці кандидат від Блоку В. Сальдо В. Сальдо – 15,87 %, на третьому М. Опанащенко («ОПЗЖ») – 13,42 %, на четвертому – Ю. Кирилов від «Слуги народу» – 12,07 %. Отже, у Херсоні, імовірно, буде другий тур виборів міського голови, до якого виходять Ю. Колихаєв і В. Сальдо.

Результати екзит-полу громадської організації «НТЖ» на виборах до Херсонської міськради показали, що перше місце за кількістю голосів посіла партія «Нам тут жити» – 28,48 %, друге місце в «ОПЗЖ» – 16,67 %, далі – «Слуга народу» з 13,64 % і Блок В. Сальдо – 10,09 %. Відповідно до цих результатів, до Херсонської міськради проходять чотири партії (URL: https://vybory.24tv.ua/mistsevi-vibori-2020-rezultati-ekzitpoliv-golosuvannya_n1438703).

Волевиявлення на виборах до органів місцевого самоврядування в Херсонській області не обійшлося без накладок та порушень. У Верхньорогачицькому районі одна з дільниць вчасно не відкрилася, оскільки члени виборчкому не змогли відкрити сейф із бюлетенями – замок заблокувало. Їм на допомогу прийшли рятувальники ДСНС: металевий ящик розрізали, бюлетені дістали. У Херсоні в ніч перед голосуванням провокатори розвісили біля дільниць повідомлення про нібито відмову від участі у виборах одного з найпопулярніших кандидатів у міські голови – той уже повідомив, що листівки фейкові. Інший кандидат у керманичі міста з’явився на дільницю для голосування в медичній масці з власною агітацією. Ще й демонстративно розмістив свою фотографію в соціальних мережах.

Спостерігачі вважають, що поліція за цим фактом повинна порушити адміністративне провадження. Однак до поліції у них також є питання. «З дільниць отримали приблизно десять сигналів від наших спостерігачів. Вони повідомили, що працівники поліції, котрі чергують на дільницях, для чогось фотографують їхні посвідчення та паспорти. Це очевидне перевищення повноважень. До того ж взагалі незрозуміло для чого правоохоронці збирають такі дані. Втім, після нашого застереження фотографування припинилося», – поінформував голова обласної організації Комітету виборців України Д. Білий (URL: http://www.golos.com.ua/article/337487).

Загалом упродовж дня голосування до поліції Херсонщини надійшло 162 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства. За результатами проведених перевірок поліцейські встановили, що 24 інформації не підтверджуються, за іншими тривають необхідні перевірки. Найбільша кількість інформацій була пов’язана з незаконною агітацією (24). За підтвердженими вже фактами правопорушень було відкрито одне кримінальне провадження за ч. 1 ст. 157 Кримінального кодексу України «Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії референдуму чи діяльності офіційного спостерігача» та загалом складено 13 адміністративних протоколів за фактами незаконної агітації, пошкодження виборчих бюлетенів та їх фотографування (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-u-hersoni-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1655012.html).

У день голосування 25 жовтня 2020 р. Громадянська мережа «ОПОРА» в Херсонській області здійснювала комплексну оцінку дотримання законодавства та перебігу всіх ключових виборчих процедур, починаючи з моменту проведення підготовчого засідання та відкриття виборчих дільниць, впродовж усього періоду голосування і на етапі підрахунку голосів та транспортування документації ДВК до територіальних виборчих комісій.

Безперервний моніторинг здійснювався офіційними спостерігачами «ОПОРИ» на основі репрезентативної вибірки дільниць. Під час пресконференції 26 жовтня у Херсоні координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Херсонській області Є. Гладкий повідомив, що майже всі дільниці в Херсонській області відкрилися вчасно о 08:00 25 жовтня. Лише одна дільниця – у с. Чорнянка Каховського району – запізнилася з відкриттям на півгодини. На деяких дільницях м. Херсон та Херсонської області зранку та протягом дня спостерігалися великі черги.

«ОПОРА» виявила щонайменше вісім виборчих дільниць у різних районах Херсонської області з недостатньою кількістю виборчих скриньок та кабінок для голосування. Також на деяких дільницях були відсутні марковані кабінки для людей з підвищеною температурою.

Поширеним типом порушень на дільницях були випадки голосування виборців за межами кабінки для голосування. На виборчій дільниці № 650498 у м. Олешки виборець почав заповнювати бюлетень біля кабіни для таємного голосування, чим порушив виборче законодавство. Схожа ситуація трапилася і в Скадовську. Відповідно до ч. 5 ст. 248 Виборчого кодексу України виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування.

У Новій Каховці на виборчій дільниці № 650612 кандидатка в депутати Новокаховської міської ради перебувала з пакетом із символікою однієї з партій. Жінці зробили зауваження, однак вона відмовилася усунути порушення. Викликали поліцію щодо незаконної агітації в приміщенні для голосування, а також за межами дільниці.

У Голій Пристані на виборчій дільниці № 650241 члени комісії перешкоджали здійсненню спостереження та зйомці відео представникові Громадянської мережі «ОПОРА». Після роз’яснень та цитування закону, що офіційним спостерігачам та представникам ЗМІ дозволено здійснювати фото- та відеофіксацію виборчого процесу, конфлікт було вирішено.

У день виборів були виявлені бюлетені з технічними помилками. Білозерська селищна територіальна виборча комісія повідомила, що у виборчому бюлетені кандидатів на посаду Білозерського селищного голови зроблено друкарську помилку – у назві політичної партії «Наш край» надруковано «Най край». Також були виявлені помилки в бюлетенях з виборів депутатів Скадовської районної ради та в бюлетенях з виборів сільського голови Музиківської громади.

Незважаючи на обмеженість часу для підготовки, «ОПОРА» відзначає активну позицію Національної поліції України щодо виявлення та попередження виборчих порушень, а також підвищення відповідної кваліфікації своїх співробітників (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/22001-mistsevi-vibori-na-khersonshchini-osnovni-porushennia-u-den-golosuvannia).

У Донецькій і Луганській областях на виборах-2020 змогли провести голосування не в усіх населених пунктах. Голосування не проходило на окупованих територіях цих областей. В обох областях не проводилися й вибори в обласні ради. Водночас було вирішено не проводити вибори у 18 окремих територіальних громадах на Донбасі – там продовжать діяти військово-цивільні адміністрації. Загалом, згідно з даними ЦВК, оприлюдненими станом на 22:00 25 жовтня, у Донецькій області виборці продемонстрували явку в 31,67 % (URL: https://dn.gov.ua/ua/news/yavka-viborciv-na-miscevih-viborah-na-donechchini-sklala-3167).

Екзит-поли в Донецькій області проводилися щодо виборів міського голови Маріуполя та партійного складу Маріупольської міськради. За даними групи «Рейтинг» упевнену перемогу отримує діючий мер Маріуполя В. Бойченко (Блок В. Бойченка) з результатом 68,1 %. На другому місці В. Клименко («ОПЗЖ») – 22,8 %. Решта кандидатів набрали помітно менше: Л. Муглі (самовисування) – 4,4 %, Ю. Башкірова («За майбутнє») – 1,4 %, М. Клюєв («Наш край») – 0,9 %.

Дані екзит-полу на замовлення «Студії С. Шустера» прогнозують В. Бойченку 69,05 %, В. Клименку – 23,71 %, Л. Муглі – 4,05 %, Ю. Башкіровій – 2 %, М. Клюєву – 1,19 %. Отже, В. Бойченко набирає понад 50 % і може стати мером ще за результатами першого туру.

Результати екзит-полу групи «Рейтинг» на виборах до Маріупольської міськради засвідчили таку підтримку: Блок В. Бойченка на рівні 45,6 %, «ОПЗЖ» – 31,4 %, Партія Шарія – 6,2 %, «Слуга народу» – 5,7 %, «Сила людей» – 5 %. Усі інші партії не подолали 5-відсоткового % бар’єра.

Дані екзит-полу на замовлення «Студії С. Шустера» показали такі результати: Блок В. Бойченка – 45,96 %, «ОПЗЖ» – 30,69 %, Партія Шарія – 6,56 %, «Слуга народу» – 6,28 %, «Сила людей» – 4,57 %. З огляду на ці дані, п’ятивідсотковий бар’єр на виборах до Маріупольської міськради долають від чотирьох до п’яти політсил (URL: https://vybory.24tv.ua/mistsevi-vibori-2020-rezultati-ekzitpoliv-golosuvannya_n1438703).

У Слов’янську міського голову обиратимуть у два тури, оскільки ніхто з кандидатів не набрав більше 50 % голосів. Спочатку з’явилася інформація, що другий тур виборів у Слов’янську відбудеться за участі скандального ексмера цього міста Н. Штепи, яку в 2014 р. заарештували за підтримку захоплення проросійськими бойовиками державних установ, і справу проти якої досі нібито розглядають. Дані екзит-полу, проведеного аналітичним бюро «Система», показали, що в змаганні на посаду міського голови Слов’янська лідирує нинішній голова міськради В. Лях (член партії «Опозиційний блок») – 34,8 %, у Н. Штепи 23,1 % голосів. Проте за результатами паралельного підрахунку голосів Н. Штепа не проходить до другого туру виборів на посаду голови ОТГ, бо була третьою в рейтингу. Однак «Партія миру та розвитку», від якої балотувалася Н. Штепа до міської ради пройшла, тож ексмер має змогу знову з’явитись у публічній сфері.

Згідно з даними, які опублікувала депутат Слов’янської міськради О. Алтуніна, перше місце в рейтингу посідає П. Придворов, якого підтримали 30,61 % виборців, друге – В. Лях із 30,02 %, далі – Н. Штепа 16,48 %, О. Алтуніна –14,14 %, А. Секлецов – 4,04 %, Є. Недосека – 2,31 %.

Екзит-пол аналітичного бюро «Система» показав, що до Слов’янської міськради проходять шість партій: «ОПЗЖ» – 25,2 %, Партія миру і розвитку – 22,7 %, Опозиційний блок – 18,4 %, «Слуга народу» – 17,1 %, «Наш край» – 7,2 %, «Європейська солідарність» – 5,8 %.

Дані від О. Алтуніної щодо виборів до Слов’янської міськради говорять про такі цифри: «ОПЗЖ» – 34,80 %, Опоблок – 15,06 %, «Слуга народу» – 14,97 %, Партія миру і розвитку – 11,83 %, «Наш край» – 8,93 %, «Європейська солідарність» – 5,60 % (URL: http://www.golos.com.ua/article/337487).

На підконтрольній Україні частині Луганської області участь у голосуванні взяли 37,2 % виборців. Найвища активність громадян зафіксована в Троїцькому районі, де проголосували 48,5 % виборців, найнижча – у Старобільському районі, де рівень явки становив 29,6 %.

За партійними списками в Луганській області лідирують партії «ОПЗЖ» і «Наш край». Радіо «Донбас. Реалії» зібрало дані від представників територіальних виборчих комісій про виборчу картину на Луганщині. Так, у Рубіжному, найбільшому місті Луганської області, де пройшли вибори, з великим відривом лідирує кандидат в мери від парті «Наш край» С. Хортів, який був міським головою з 2015 по 2019 р. (поки депутати не висловили йому недовіру). Його конкурент – А. Бусєнков, проте розрив між кандидатами чималий.

Місця в міськраді Рубіжного розділили лише дві партії – «Наш край» (вона взяла більшість голосів) й «ОПЗЖ», хоча в минулому скликанні були представлені Блок П. Порошенка, «Батьківщина» і «Справедливість». Цього разу до подолання 5-відсоткового прохідного бар’єра найближче була Партія Шарія – їй забракло 0,8 %. «Слуга народу» набрала лише 2,4 %. Кандидатом від неї на виборах мера був О. Якунін, директор з охорони праці заводу «Зоря», підприємства, яке пов’язують із Ю. Бойком. Результат О. Якуніна – близько 1 % (URL: https://hromadske.ua/posts/triumf-i-fiasko-opzzh-superechlivi-rezultati-miscevih-viboriv-na-donbasi).

У Старобільську лідирує на посаду міського голови нинішня очільниця міста Я. Литвинова, самовисуванка. На другому місці А. Сергієнко, також самовисуванка й голова Половинкінської сільради. На виборах до міськради тут першими йдуть представники «ОПЗЖ», другими – «Наш край».

У Кремінній у мерському змаганні лідирує В. Струк, член «ОПЗЖ» і відома в області особистість через події 2014 р. Тоді він підтримував проросійські сили. До міської ради лідирують «ОПЗЖ», «Наш край».

У Сватовому конкурують В. Сліпець від «ОПЗЖ» і Є. Рибалко, нинішній мер Сватового і представник партії «Наш край». За партійними списками в Сватовому конкурують знову ж таки «ОПЗЖ» і «Наш край» (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/30913985.html).

Щодо порушень у день виборів у Донецькій і Луганській областях, то, за словами координатора політичних програм, глави правління Громадської мережі «ОПОРА» О. Айвазовської, за кількістю інцидентів, пов’язаних із виборчим процесом, Донецька область була в рейтингу чотирьох регіонів, де фіксувалися порушення. Загалом було 298 інцидентів. У Луганській області ситуація краща – там було 75 інцидентів. Водночас, за її словами, у Луганській області така низька кількість порушень могла бути пов’язана із тим, що більшість громад не брали участі у виборах.

На брифінгу 26 жовтня О. Айвазовська повідомила, що у 18 громадах Донецької та Луганської областей у виборчому процесі не змогли взяти участь близько пів мільйона жителів. Найперше йшлося про виборців Сєвєродонецька та Лисичанська.

Старший аналітик Громадянської мережі «ОПОРА» О. Клюжев так само зазначив, що вибори в населених пунктах, які наближені до зони бойових дій, відбувалися за аналогічними тенденціями до інших міст в Україні.

«Є, безумовно, своя специфіка, пов’язана із конкретними громадами на рівні якихось безпекових процедур, але щодо перебігу кампанії і способів агітації говорити про окрему тенденцію в цих пунктах ми не можемо і на основі попередніх звітів до дня голосування ми відзначали, що там теж відбувалася агітація аналогічно до інших територіальних громад», – повідомив він.

Також аналітик додав, що в день голосування була досить резонансною інформація про розслідування Національною поліцією фактів підвозу виборців у м. Рубіжному Луганської області – наразі ж потрібно дочекатися результатів проміжних розслідувань, тому що невідомо чи був там контекст, пов’язаний з важливими фальсифікаціями за допомогою процедури зміни виборчої адреси. 

У Донецькій області достатньо нервовою була ситуація навколо селища Юріївка, де багато громадян змінили виборчу адресу, прибувши на цю дільницю з інших територіальних громад. Протягом дня голосування спостерігачі фіксували цей інцидент. Експерт зауважив, що найчастіше порушення в цих населених пунктах стосувалися матеріально-технічного забезпечення, проблеми в діяльності виборчих комісій і окремих спроб видачі бюлетенів без паспортів. За його словами, такі характерні риси порушень були притаманними для виборів як у Донецькій, так і в Луганській областях (URL: https://aspi.com.ua/publications/miscevi-vibori-2020-u-doneckiy-i-luganskiy-oblastyakh-proyshli-z-tipovimi#gsc.tab=0).

За інформацією Національної поліції Донеччини, упродовж доби 25 жовтня зареєстровано 300 повідомлень про порушення, що пов’язані з місцевими виборами. За 22 фактами порушень відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. З них дев’ять – це порушення здійснення виборчого права, сім – незаконне використання виборчого бюлетеня, голосування виборцем більше одного разу, три – підкуп виборців, два – фальсифікація чи підробка виборчої документації, один – погроза вбивством. Два повідомлення надійшло з Бахмута, де п’ятеро невідомих осіб проголосували за інших, не маючи на це права. Складено 10 адміністративних протоколів. Більшість із них за статтею про пошкодження, приховування, знищення виборчого бюлетеня. Після опівночі, 26 жовтня, поліцейські внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань ще один факт підкупу виборців у Лимані. Повідомлення надійшло від спостерігача однієї з політичних партій. Заявник повідомив, що біля входу до дільниці стоїть чоловік та пропонує 200 грн за голосування за певного кандидата. За фактом проводиться досудове розслідування.

Загалом голосування відбувалося спокійно. Ситуація в регіоні залишається контрольованою.

Упродовж доби 25 жовтня в Луганській області зареєстровано 72 повідомлення про порушення виборчого законодавства. Відкрито одне кримінальне провадження за фактом викрадення чужого майна, а саме – відеокамери на ДВК у Сватівському районі (ст. 186 КК України).

Найбільша кількість порушень – 37 – зафіксована в Рубіжному, у Старобільському районі – вісім порушень, у Кремінському – сім, у Сватівському – п’ять, у Новопсковському – чотири, по три – у Білокуракинському, Троїцькому та Марківському, по одному – у Біловодському та Міловському районах (URL: http://www.golos.com.ua/article/337487).

За висновками експертів, місцеві вибори засвідчили ряд важливих тенденцій у політичних вподобаннях жителів Донбасу. Найбільш очевидною з них є втрата партією «ОПЗЖ», яка все ще має потужну підтримку в обох східних областях, монополії на владу. Співмірні з «ОПЗЖ» результати, а подекуди й значно вищі, отримали місцеві партії, які працюють або в різних регіонах («Наш край», Партія миру та розвитку), або є унікальними й представлені лише в конкретному місті (Блок В. Бойченка, Команда
М. Єфімова, «Наш Краматорськ»).

Водночас партія «Слуга народу» практично повністю втратила підтримку Донбасу. Ще рік тому, під час парламентських виборів, кандидати від «Слуги народу» просто за рахунок бренду набирали в середньому близько 20 %. Цього разу висуванці президентської партії або балансували між 5 і 10 %, або ж і зовсім не дотягували до прохідного бар’єра (URL: https://hromadske.ua/posts/triumf-i-fiasko-opzzh-superechlivi-rezultati-miscevih-viboriv-na-donbasi).

У контексті спільних для південних та східних областей виборчих тенденцій експерти наголошують на отриманні досить високих результатів політичними силами, які виступають за тісніші контакти із Росією. Передусім ідеться про «Опозиційну платформу – За життя», яка посідає перше місце або ж входить у трійку лідерів у місцевих радах сходу та півдня країни, буде представлена в місцевих радах інших регіонів, а також у столиці.

В «ОПЗЖ» називають результати виборів для своєї політичної сили «блискучими» і «беззастережними». Один з лідерів партії Ю. Бойко заявив, що лідерські позиції «ОПЗЖ» посідає в 11 регіонах, а в шести областях партія отримала перші місця.

«З упевненістю можу сказати що “ОПЗЖ” посіла перші місця в Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській, Одеській, Миколаївській областях, друге місце – у Сумській, Харківській, Дніпропетровській, Кіровоградській, третє – у Житомирській області. Також наше представництво буде в деяких областях Західної України», – зауважив Ю. Бойко (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54704490ВВС News Україна).

Як заявила представниця «ОПЗЖ» Н. Королевська, відповідно до паралельного підрахунку голосів, із 36 громад Донецької області 14 очолять кандидати від партії, ще п’ятеро змагатимуться за посаду в другому турі.

Лідери партії категорично заперечують свою проросійську спрямованість, наголошуючи, що головна мета партії – встановлення миру на Донбасі та добробут усіх українців. Проте в партійній програмі «ОПЗЖ» одним із пріоритетів є відновлення політичних і економічних зв’язків з Росією.

Значну підтримку на цьогорічних місцевих виборах змогла забезпечити собі Партія Шарія. За результатами екзит-полів, партія може пройти до місцевих рад в Одесі (7,63 %), Миколаєві (5,48 %) та Маріуполі (6,2 %). Не виключено, що ця партія матиме представництво ще в декількох міськрадах сходу й півдня попри те, що діяльність партії переважно обмежується інтернетом, а СБУ у своїх повідомленнях називала лідера партії російським пропагандистом (URL: https://suspilne.media/74406-najnizca-avka-ta-proval-slugi-narodu-cim-zapamatautsa-miscevi-vibori-2020).

У соціальних мережах та політичних колах така ситуація викликає поширення коментарів про «реванш» проросійських сил, утім низка експертів не вбачають вагомих підстав для таких висновків. Так, на думку директора соціологічної служби Центру ім. О. Разумкова А. Биченка, «з надзвичайно високою ймовірністю» можна казати, що популярність проросійських сил або не зросла, або ж зросла не значною мірою.

Він пояснює свої висновки технічними причинами, а саме вкрай низькою явкою на виборах. «Треба розуміти, що йдеться про критично низьку явку по всій Україні. 37 % – це дуже мало. Можемо припустити, що голосувати пішли найбільш вмотивовані виборці. Ці фактори призвели до зміщення результатів. Картина могла б бути іншою, якби голосувало більше людей, – вважає А. Биченко. – Так, політична вага цих партій на місцевому рівні зросте. Але казати, що ідеї стали популярнішими серед українців і що громадська думка повернулася до довоєнних показників, було б неправильно».

Фінансист і блогер С. Фурса вважає результати виборів для згаданих політичних сил цілком очікуваними. «Ніяких сюрпризів у результатах проросійських сил немає. (...) В Україні є близько 30 % населення, яке живе у парадигмі “русского мира”. Це видно за всіма опитуваннями, не лише виборчими», – пише він у фейсбуці.

Але ті, хто не залишав Донбас після початку війни і стежать за ситуацією зсередини, вважають, що успіх «ОПЗЖ» та близьких за поглядами політичних сил має цілком конкретні причини.

«В. Зеленський прийшов на великих обіцянках, які не були реалізовані. Як і раніше, регіональна політика української влади – мертва. А В. Мед-ведчук цим скористався: “ми знизимо тарифи”, “ми з Росією домовимося”. А перед виборами ще й домігся від Путіна зняття російських санкцій із кількох підприємств Луганської області», – зауважує лідерка громадської організації «Хто, якщо не ти» в Краматорську Донецької області М. Романцова.

Як вважає політолог В. Таран, вибори показали, що однозначного переможця немає, але є багато людей, які хочуть альтернативи і за чиї голоси боротимуться. «Тридцять п’ять-сорок відсотків – виборці, які не прийшли на дільниці, – нікому не вірять і шукають альтернативу за кого голосувати надалі. За їхні “уми” найближчим часом розгорнеться боротьба як політичних партій, так і нових політичних проєктів. І той, хто цю боротьбу виграє, отримає перемогу на дострокових парламентських, які наближаються до нас у турборежимі», – пише В. Таран у фейсбуці.

Такої думки й жителька Краматорська М. Романцова, коли аналізує ситуацію на Сході України. «Я нагадаю, що “русская весна” понад шість років тому починалася з маленьких селищ, які завжди були занедбаними і обділеними увагою влади. Усі ці селища були “вдягнені” в супутникові тарілки. А тарілки – це Росія в телевізорі. Пропаганда й надалі відіграє значну роль на цій території», – зауважує вона.

«З іншого боку, люди просто хочуть їсти, хочуть мати роботу. Цим сповна користуються проросійські партії. До речі, як і Партія регіонів і В. Янукович до 2014 р. І якщо цьому ніхто не протистоятиме, ми тут матимемо багато-багато “якуновичів”», – додає активістка організації «Хто, якщо не ти».

Водночас політичний експерт О. Антонюк вважає, що не треба перебільшувати зростання впливу проросійських сил на всю Україну. «Проросійські сили повертаються у владу і почуваються більш впевнено, ніж у 2014–2015 рр. Але треба брати до уваги те, що у місцевих радах – свій порядок денний. Всі вони повинні будуть передусім займатися господарськими справами своїх територій», – зазначає він.

Зараз рівень підтримки «ОПЗЖ» – не перевищує 25–30 %, тож вони будуть змушені домовлятися з іншими фракціями. На сході і півдні, вочевидь, їм це вдаватиметься, зауважує експерт. Водночас О. Антонюк наголошує, що «ОПЗЖ», маючи контроль над низкою телеканалів та трибуну в парламенті, може скористатися результатами місцевих виборів на національному рівні, коли йтиметься про Донбас, зовнішню політику чи мову (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54704490).

Отже, вибори до місцевих органів влади у Південних регіонах та на Сході України відбулися за вкрай низької явки виборців. Вони засвідчили, з одного боку, значну підтримку партій проросійського спрямування, яка доповнилася посиленням конкуренції між ними та втратою монопольних позицій «ОПЗЖ», з іншого – значне зниження показників підтримки «Слуги народу». Порушення, які фіксували спостерігачі та правоохоронці в зазначених регіонах, загалом не були системними і, на думку організацій, які стежили за голосуванням, суттєво на волевиявлення громадян не вплинули.

 

Тарасенко Н.Підсумки виборів до місцевих органів влади в південних регіонах і на Сході України [Електронний ресурс] / Н. Тарасенко // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 14. – С. 43–60. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr14.pdf. – Назва з екрану.