Попередні підсумки місцевих виборів на Півночі УкраїниО. Симоненко, ст. наук. співроб. НЮБ НБУВ

 

 

Місцеві вибори-2020 і довибори до ВР: попередні результати (Волинська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська, Сумська, Харківська області)

 

На всій території України, крім анексованого Криму та окупованих районів Донецької та Луганської областей, 25 жовтня відбулися місцеві вибори. Громадяни України обирали міських, сільських та селищних голів, а також депутатів обласних, районних, міських, сільських і селищних рад. Вибори вперше провели згідно з новим Виборчим кодексом – за пропорційною системою з відкритими списками.

До того ж, у зв’язку зі зміною в адміністративно-територіальному устрої, у цьому році разом із черговими виборами було призначено перші вибори депутатів до рад новоутворених районів (відбулося укрупнення 490 районів до 136).

Явка цього року була рекордно низькою: за даними ЦВК, лише 36,8 % українців прийшли на дільниці та проголосували. Це на 10 % менше, ніж на аналогічних виборах у 2015 р. Як свідчать результати електорально-поведінкового дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», найактивнішими на місцевих виборах-2020 були виборці старше 50-ти років.

Як повідомляє пресслужба ЦВК, Волинська область ввійшла до переліку, де зафіксовано найбільшу явку виборців, що перевищила 40 %. При цьому в секретаріаті ЦВК наголосили, що наведена інформація не має офіційного характеру, оскільки відповідно до постанови ЦВК від 20 жовтня 2020 р. № 404 зазначені відомості надходять до комісії від органів ведення Державного реєстру виборців, які у свою чергу отримують ці дані від територіальних виборчих комісій будь-якими засобами зв’язку, зокрема телефоном або електронною поштою (URL: https://lb.ua/news/2020/10/26/469047_naybilsha_yavka_vibortsiv_
zafiksovana.html). 

Серед лідерів на виборах до Волинської обласної ради партія «За майбутнє». Також п’ятивідсотковий бар’єр наразі долають «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Слуга народу», «Свобода», «Аграрна партія України», «Сила і честь». Виборчі перегони до облради очолює партія «За майбутнє» – з рейтингом 31,18 %. Кандидати саме від цієї політичної сили отримають найбільшу кількість мандатів у новій обласній раді. На другому місці – «Європейська солідарність», яка отримує 12,43 %. На третьому – «Батьківщина» з 11,59 %, передає «Волиньпост». Крім того, п’ятивідсотковий бар’єр долають такі політичні сили: «Слуга народу» (9,62 %), «Свобода» (8,57 %), «Аграрна партія України» (6,14 %), «Сила і честь» (5,12 %)» (URL: http://bug.org.ua/news/na-vyborakh-do-volyns-koi-oblasnoi-rady-lidyruie-partiia-za-maybutnie-481842).

Зауважимо, що результати – не остаточні й презентують дані паралельного підрахунку голосів із приблизно 95 % протоколів.

У свою чергу, Луцька міська територіальна виборча комісія провела підсумкове засідання 29 жовтня, на якому оголосила результати виборів Луцького міського голови. Згідно з підсумками голосування, другий тур виборів таки відбудеться. У ньому змагатимуться І. Поліщук та Б. Шиба. На сьогодні голоси розділилися таким чином: І. Поліщук – 32,18 %; Б. Шиба – 12,97 % (URL: https://ua.112.ua/golovni-novyni/mistsevi-vybory-den-druhyi-shcho-vidomo-pro-rezultaty-holosuvannia-554979.html. 2.11. 2020).

Встановивши результати голосування, керуючись нормами чинного законодавства і враховуючи те, що жоден з кандидатів не набирає понад 50 % голосів, Луцька міська ТВК постановила призначити повторне голосування. Другий тур виборів Луцького міського голови призначено на 15 листопада.

Водночас варто зауважити, що на Волині безпосередньо день виборів минув без істотних порушень, які могли б вплинути на результати волевиявлення громадян. Було зафіксовано окремі випадки порушень виборчого законодавства, які не носили масового характеру. Наприклад, поширеним порушенням на дільницях були випадки голосування виборців за межами кабінки для голосування чи інший спосіб розголошення волевиявлення.

Загалом поліція Волині зареєструвала понад 40 повідомлень, пов’язаних з порушенням виборчого процесу. Про це під час брифінгу повідомив начальник Головного управління Національної поліції у Волинській області Ю. Крошко. Найбільше повідомлень зареєстровано в містах Луцьку, Ковелі, Нововолинську.

На всі факти можливого порушення виборчого законодавства забезпечено оперативне реагування нарядів поліції. За результатами перевірок по 28 випадках факт порушення виборчого законодавства не підтвердився (URL: http://prokovel.com/kovel_2020/1861-.html).

Активність виборців у Житомирській області становила 37,47 %. Водночас, за попередніми підрахунками явки виборців, які проводили в штабі політичної партії «Слуга народу», явка виборців у Житомирській області становила 36,92 %. При цьому найвищу явку зафіксовано в Новоград-Волинському районі – 40,07 %, у Коростенському – 39,43 %, Бердичівському – 35,47 %, Житомирському – 35,40 %, найнижча явка у м. Житомир – 27,91 % (URL: https://www.zhitomir.info/news_195863.html).

За даними 82 % протоколів, до Житомирської обласної ради проходять кандидати від дев’яти партій. Такі дані 29 жовтня Житомир.info надали у виборчому штабі партії «Слуга народу», де ведуть паралельний підрахунок голосів.

Також визначено кількість депутатів, які, за результатами 82,07 % протоколів, може завести до облради кожна з дев’яти партій, що подолали прохідний бар’єр у 5 %: «Слуга народу» – 11, «Наш край» і «Європейська солідарність» – по дев’ять, «Опозиційна платформа – За життя» та «Пропозиція» – по сім, «За майбутнє» і ВО «Батьківщина» – по шість, Радикальна партія Ляшка – п’ять, «Сила і честь» – чотири. Нагадаємо, очолює список партії «Слуга народу» перший заступник голови ОДА В. Федоренко (URL: https://www.zhitomir.info/news_195948.html).

Водночас варто зауважити, що, за попередніми підрахунками, які проводять штаби політичних партій, на місцевих виборах 25 жовтня 2020 р. у більшості міст Житомирської області нинішні мери вибори програли: з 12 лише п’ять зберігають свою посаду.

У самому Житомирі, за попередніми даними підрахунку 100 % протоколів штабу партії «Пропозиція», у першому турі їхній кандидат С. Сухомлин отримав 52,02 % голосів житомирян. Найближчий «переслідувач», ректор Житомирської політехніки В. Євдокимов, кандидат від партії «Слуга народу», отримав 12,65 % голосів. Таким чином, другого туру виборів мера Житомира не буде (URL: https://m.tyzhden.ua/publication/249149).

Водночас, як інформує Житомир.info, 28 жовтня поліція Житомирської області повідомила про розпочаті досудові розслідування в чотирьох кримінальних провадженнях. Обласна прокуратура 29 жовтня поінформувала, що взято на контроль перебіг розслідування кримінального провадження за фактом порушення виборчого законодавства у Ємільчинському районі. Зокрема, шість партій на Житомирщині звернулися до правоохоронних органів, міжнародних спостерігачів, представників громадськості щодо фальсифікацій на виборчій дільниці № 180271 у с. Рудня Іванівська Новоград-Волинського району (колишній Ємільчинський район), де підозрюють вкид бюлетенів.

Відкрите звернення до правоохоронців підписали «Пропозиція», Радикальна партія О. Ляшка, «Європейська солідарність», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина» та «Голос», інформує 1.zt.ua.

«Представниками партії “Наш край” було цинічно спотворено волевиявлення громадян громади та сфальсифіковано результати голосування. Кричуще порушення виборчого законодавства має бути оперативно, прозоро та всебічно розслідувано правоохоронними органами під контролем громадськості та міжнародних спостерігачів. Вимагаємо невідкладно провести перевірку, зареєструвати кримінальне провадження по вказаній інформації та проінформувати нас і громадськість про результати розслідування. Просимо вважати це публічне звернення нашою заявою про злочин до правоохоронних органів», – ідеться у зверненні (URL: http://news.dks.com.ua/index.php/news/politika/61306).

Як наслідок правоохоронці розпочали досудові розслідування.

До того ж перевірки за повідомленнями про можливі порушення, пов’язані з виборчим процесом, наразі тривають, зазначає відділ комунікації Нацполіції в Житомирській області.

У Рівненській області на місцевих виборах проголосувало 331 тис. 616 мешканців. Таким чином, явка становила 39,34 %, повідомили в ЦВК (URL: https://www.rv.gov.ua/news/na-rivnenshchini-yavka-viborciv-na-miscevih-viborah-sklala-ponad-39).

Кандидати від «Європейської солідарності» впевнено перемагають на виборах до Рівненської обласної ради, набравши майже 19 % голосів виборців. Про це зазначив на брифінгу керівник секретаріату обласного осередку партії С. Кондрачук. «Ми дуже впевнено перемогли на цих виборах до Рівненської обласної ради, набравши майже 19 % голосів виборців. І сьогодні говоримо про те, що в наступній обласній раді нашу політичну силу представлятимуть 14 кандидатів», – зазначив він (URL: https://rivne.eurosolidarity.org/2020/10/28/kandydaty-vid-yevropejskoyi-solidarnosti-vpevneno-peremogly-na-vyborah-do-rivnenskoyi-oblrady-nabravshy-majzhe-19-golosiv-vyborcziv-sergij-kondrachuk).

На посаду міського голови Рівного лідирує В. Шакирзян, голова політичної парті «Рівне разом». За нього віддали свої голоси трохи більше 20 % виборців. За ним – О. Третяк, представник «Європейської солідарності», з майже 18 %. Третій – В. Коваль, за якого проголосувало більше 13,5 % виборців.

Відтак попередньо до другого туру проходять В. Шакирзян та О. Третяк.

За попередніми підрахунками до Рівненської обласної ради, поки що не офіційно, увійдуть такі партії: «Європейська солідарність» – 17,32 %, «Слуга народу» – 15,29 %, «За майбутнє» – 12,74 %, «Батьківщина» – 11,63 %, «Сила і честь» – 10,35 %, Радикальна партія О. Ляшка – 9,11 %, ВО «Свобода» – 6,85 % (URL: https://rivne1.tv/news/118039-rezultati-viboriv-u-rivnomu-mayzhe-hotovi).

У свою чергу, вибори на Рівненщині відбулися без значних порушень виборчого законодавства, які могли б вплинути на встановлення результатів. Однак не обійшлося й без надзвичайних ситуацій – виклику ДСНС для відкриття сейфа з бюлетенями, відсутність зареєстрованого кандидата у виборчому бюлетені, підписання протоколів про підрахунок голосів ще під час проведення голосування та ймовірного фотографування бюлетеня. Про це розповіли представники «ОПОРИ» 26 жовтня під час пресконференції «Підсумки дня голосування на Рівненщині» (URL: https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/mistsevi_2020/21984-den-golosuvannia-na-rivnenshchini-biuleten-bez-kandidata-zavchasno-pidpisani-protokoli-pro-pidrakhunok-ta-nezakonna-agitatsiia).

Міський голова Рівного В. Хомко прокоментував місцеві вибори таким чином: «Дещо мене здивувало. Є певні небезпеки. Низька явка – це велика загроза. Це стан суспільства, він небезпечний з усіх точок зору. Він спотворює вибори і делегітимізує того, хто буде обраний. Це проблема не рівненська, а українська. Я не балотувався (на міського голову. – Прим. ред.), тому цю ніч спав спокійно» (URL: https://7dniv.rv.ua/suspilstvo/volodymyr-khomko-nyz-ka-iavka-vybortsiv-spotvoriuie-vybory).

Конституційним правом волевиявлення на Чернігівщині скористалося трохи більше 41 % виборців. В обласному центрі проголосувало орієнтовно 35 % виборців (URL: http://www.che.cn.ua/index.php/all-news/item/4388-yak-proholosuvala-chernihivshchyna).

За попередніми результатами, Чернігів очолить діючий голова В. Атрошенко. Також на виборах переобрано на наступний термін міського голову Новгорода-Сіверського О. Бондаренко. Обидва балотувалися від партії «Рідний дім».

Проте, як повідомляє «Суспільне», міський голова Новгорода-Сіверського О. Бондаренко помер 29 жовтня в Чернігівській обласній лікарні від коронавірусної хвороби (URL: https://zik.ua/news/ludyna/na_chernihivshchyni_vid_covid_19_pomer_
mer_novhoroda_siverskoho_iakyi_peremih_na_mistsevykh_vyborakh_
985473).

Крім загальнодержавних місцевих виборів, у Чернігівській області обирали й депутата до Верховної Ради.

Участь у довиборах до Верховної Ради по 208 окрузі взяло понад 50 % виборців. Такі дані оприлюднила Центральна виборча комісія станом на 20:00 25 жовтня. До складу округу входять Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський і Талалаївський райони та частина Ічнянського району.

За попередніми підрахунками, основна боротьба, як і передбачалося, розгорнулася між радикалом О. Ляшком, «слугою народу» А. Гуньком і вдовою нардепа В. Давиденка Л. Давиденко (URL: http://www.che.cn.ua/index.php/all-news/item/4388-yak-proholosuvala-chernihivshchyna).

ЦВК прийняла протокол з мокрою печаткою, який засвідчив перемогу кандидата від партії «Слуга народу» А. Гунько. Згідно з офіційними результатами, які оприлюднили на сайті ЦВК, після опрацювання 100 % бюлетенів різниця між О. Ляшком та А. Гуньком становить 2,32 %, або 1 тис. 446 голосів. 

Наблизилася до двох лідерів і самовисуванка Л. Давиденко – дружина екснардепа В. Давиденка, через загибель якого на окрузі й проходять довибори. Вона відстала від другого місця на 5,1 %.

Результати проміжних виборів народного депутата в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) після підрахунку 100 % голосів такі: А. Гунько – 34,10 %; О. Ляшко – 31,78 %; Л. Давиденко – 26,68 %.

На засіданні 29 жовтня Центральна виборча комісія прийняла протокол з мокрою печаткою від окружної виборчої комісії.

На засіданні ЦВК представник окружної комісії розповів, що один з кандидатів скаржився на явку й результати виборів. Мовляв, він побував на 20 дільницях і бачив, що явка перевищувала 65 %. Утім комісія не стала брати до уваги цю скаргу, оскільки не повірила, що одна людина могла одночасно побувати у 20 різних місцях (URL: https://vybory.24tv.ua/vibori-u-radu-2020-chernigivska-oblast-rezultat-208-okrug_n1438684).

У свою чергу поліція в Чернігівській області поінформувала, що в день голосування інформації про істотні порушення, які могли вплинути на виборчий процес, до поліції не надходило. Станом на 20:00 25 жовтня до поліції Чернігівської області надійшло 93 повідомлення про ймовірні порушення виборчого законодавства (URL: http://www.che.cn.ua/index.php/all-news/item/4388-yak-proholosuvala-chernihivshchyna).

Зазначимо, що 26 жовтня А. Гунько від «Слуги народу» повідомив, що згідно з проведеним його штабом підрахунком голосів він переміг на виборах з різницею в 1 тис. 442 голоси. У відповідь на це О. Ляшко заявив, що звернувся до правоохоронців з вимогою розслідувати можливий підкуп виборців (URL: https://www.dw.com/uk/oleh-liashko-prohrav-dovybory-kandydatu-vid-sluhy-narodu/a-55417575). До того ж О. Ляшко буквально в першу хвилину з моменту закриття дільниць оголосив себе переможцем, проте вже вранці наступного дня заявив, що вибори виграв, але «програв підкупу та корупції влади».

Загалом за період передвиборної кампанії до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області надійшло 26 повідомлень, пов’язаних з порушенням виборчого законодавства. Відкрито шість кримінальних проваджень (URL: https://www.kmu.gov.ua/news/anton-gerashchenko-strukturi-mvs-vikonali-zavdannya-iz-zabezpechennya-zakonnosti-ta-pravoporyadku-na-miscevih-viborah).

Харківщина увійшла до переліку областей, у яких зафіксовано найнижчу явку по країні – 32,33 %, 648 тис. 458 з 1 млн 5 тис. 457.

За попередніми підрахунками, до Харківської обласної ради проходить п’ять політичних сил: «Блок Кернеса – Успішний Харків», «Слуга народу», «ОПЗЖ», «Блок Світличної – Разом» і «ЄС». Про це повідомив член обласного виборчого штабу партії «Слуга народу», кандидат у депутати Р. Семенуха. «Понад 90 % голосів підраховано паралельно нашим штабом. Станом на сьогодні в Харківську обласну раду проходить п’ять партій. Близько 35 % отримує “Блок Кернеса – Успішний Харків”, близько 21 % набирає “ОПЗЖ”, близько 13 % – “Слуга народу”, близько 12 % – “Блок Світличної – Разом” і близько 8 % набирає “ЄС”. Підкреслюю, це підтверджено паралельним підрахунком голосів і вже ми отримуємо проколи з мокрими печатками», – заявив Р. Семенуха.

До того ж він зазначив, що дані, оприлюднені напередодні членкинею ОВК від «ОПЗЖ» І. Іщенко, не відповідають дійсності. «Інформація, яка напередодні озвучена представником “ОПЗЖ”, щодо партійних рейтингів не відповідає дійсності. Я вважаю, що “ОПЗЖ” з її сателітами намагаються викривити інформацію з метою тиску на членів виборчих комісій. Це відбувається на фоні навмисного затягування підрахунку голосів їхніми представниками в ДВК та передачі протоколів в окружну виборчу комісію. Усе це робиться з однією метою – вплинути на підрахунок голосів, щоб викривити реальні результати голосування, а також створити викривлену інформаційну картинку в центральних ЗМІ», – зазначив політик.

Слова Р. Семенухи підтверджує голова Харківської обласної ТВК В. Копоруліна та закликає дочекатися офіційних даних. «Поки не буде опрацьовано всі протоколи, зарано говорити про якісь результати. Дезінформація у соціальних мережах, публікації у ЗМІ – це усе спекуляції. Тому не піддавайтеся на провокації – довіряйте лише офіційним джерелам інформації», – зазначила голова ТВК (URL: https://censor.net/ua/news/3228267/u_harkivsku_oblasnu_radu_
prohodyat_pyat_partiyi_paralelnyyi_pidrahunok_golosiv).

Крім того, уже за першими результатами екзит-полів стало зрозуміло, що другого туру в Харкові не буде. На посаду міського голови харків’яни знову обрали Г. Кернеса, що підтверджують дані двох паралельних підрахунків голосів.

Г. Кернеса вибрали заочно, адже він ще з вересня перебуває на лікуванні в німецькій клініці «Шаріте». Але попри фізичну відсутність його команда зуміла мобілізувати електорат та перемогти. «Поряд кордон, а з нього може прийти щось погане. І, фактично, у нас досі є психологія такої башти посеред степу. І саме через це харків’яни дуже неохоче змінюють керівництво міста», – пояснює кандидатка політичних наук, експертка позаполітичного проєкту «Виборча рада UA» Ю. Біденко (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54747760.amp).

 «Він не викликає ніяких вагань у нас та лікарів, ніякої загрози життю немає, ніякої загрози працездатності, як казали в період брудної передвиборної кампанії, теж не існує», – інформував у день виборів заступник Г. Кернеса І. Терехов. Він запевнив, що харків’яни дуже скоро побачать свого старого мера. Він повернеться в Харків вже як новообраний.

Основним опонентом Г. Кернеса на цих виборах став впливовий у місті політик і бізнесмен О. Фельдман. За результатами екзит-полу та паралельного підрахунку, він посів друге місце в перегонах за мерське крісло. Нинішній мер Г. Кернес набрав 60,1 % голосів виборців, О. Фельдман (народний депутат, висуванець «ОПЗЖ») – 14,44 % (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-54747760.amp).

Між тим важливо звернути увагу на те, що в Харківському міському виборчому штабі партії «Опозиційна платформа – За життя» заявили про фальсифікацію виборів до міськради. Про це йдеться в опублікованому 30 жовтня повідомленні на офіційному сайті політичної сили. «Вибори у Харкові пройшли з грубими порушеннями. На багатьох дільницях бюлетені, які за всіма вимогами законодавства повинні вважатися зіпсованими й недійсними, зараховувалися на користь Блоку [Геннадія] Кернеса “Успішний Харків”. Голоси і протоколи “губилися”, “зникали” члени комісій. Усі ці порушення були нами зафіксовані. Однак, усупереч закону, представникам нашої партії було відмовлено в можливості опротестувати ці підтасовки в суді», – указано в заяві.

У встановлені законом терміни, 27 жовтня, було підготовлено позови до судів на основі зафіксованих фактів, проте, як повідомили в «ОПЗЖ», «ситуація зовсім вийшла за правові рамки. Це прямо вказує на наявність у діях судових чиновників злочинного наміру». Вони заявили, що звернуться до ДБР зі скаргою на дії судів. «Ми доб’ємося справедливості й захистимо голоси наших виборців! Винні у підтасовках і штучному паралічі судів понесуть заслужене покарання!» – підсумували в політичній силі (URL: https://gordonua.com/ukr/news/politics/u-otzzh-zajavili-shcho-dob-jutsja-pokarannja-dlja-falsifikatoriv-viboriv-v-harkovi-1525397.html).

Зі свого боку, Харківська міська рада опублікувала 30, жовтня подібну заяву у зв’язку з підрахунком голосів. «Політичні сили, які вели брудну виборчу кампанію проти Г. Кернеса і Блоку “Успішний Харків”, продовжують використовувати свої нечистоплотні методи і в період підрахунку голосів. Так, ряд ЗМІ з посиланням на члена обласної виборчої комісії від «ОПЗЖ» заявили про те, що Блок Кернеса набрав 30 % голосів до Харківської обласної ради. До цієї заяви треба ставитися як до передчасної та політично ангажованої, оскільки «ОПЗЖ» вважала і вважає Харків та область базовим для себе регіоном і намагається всіляко занизити результати переможця виборів.

За результатами паралельного підрахунку голосів, лідером виборів до обласної ради дійсно є «Блок Кернеса – Успішний Харків», але з результатом не в 30 %, а майже в 35 %. Результати «ОПЗЖ», згідно із цим же підрахунком, значно зменшаться – з 24 до 21 %. Також до облради проходять «Слуга народу» – з 12,7 %, «Блок Світличної – Разом!» – з 12,34 %, «Європейська солідарність» – з 8,02 %.

Також паралельний підрахунок голосів говорить про те, що переможцем виборів до Харківської міської ради є блок діючого мера з результатом у 38 %, «ОПЗЖ» – на другому місці (20,96 %). Далі йдуть «Європейська солідарність» – 8,99 %, «Слуга народу» – 8,76 %, Партія Шарія – 6,56 % і «Блок Світличної – Разом!» – 6,14 %.

Харківська міська рада розуміє, з якою метою політичні опоненти Г. Кернеса почали вкидати в інформаційний простір цифри, що не відповідають результатам волевиявлення у місті та області. І відповідально заявляє, що «подібні маніпуляції не допоможуть скоригувати справжні результати виборів в потрібну їм сторону» (URL: https://city.kharkov.ua/uk/news/-45958.html).

Зауважимо, що Харківська міська ТВК почала приймати протоколи з виборів мера Харкова та депутатів міськради 30 жовтня. Підсумки голосування мають підбити до 3 листопада, оголосити результати – до 6 листопада.

У свою чергу, пресслужба Сумської обласної державної адміністрації повідомляє, що явка на місцевих виборах у регіоні становила 35,4 % виборців.

Також повідомляється, що поліція зареєструвала 119 заяв про можливі порушення виборчого законодавства (URL: https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/miscevi-vibori-v-sumskiy-oblasti-vidvidali-35-4-novini-sum-50119943.html).

Громадянська мережа «ОПОРА» назвала найзухваліші порушення в Сумській області в день місцевих виборів 25 жовтня. Серед них – фейкова дільниця, загублені бюлетені та підвезення ромів на голосування (URL: https://tsn.ua/ukrayina/mayzhe-400-viborciv-progolosuvali-na-psevdodilnici-v-sumskiy-oblasti-u-byuletenyah-bulo-po-odnomu-kandidatu-1654424.html).

У свою чергу, як повідомив відділ комунікації ГУНП у Сумській області, у день виборів у Сумах до поліції надійшло 30 повідомлень про можливі порушення. З них найбільше – 17 – стосувалося п’ять запитань Президента, п’ять – начебто незаконної агітації.

За словами начальника відділу комунікації обласної поліції В. Крупецьких, ні протоколів про адміністративні правопорушення, ні кримінальних проваджень за результатами перевірки цих звернень не було (URL: https://sumypost.com/sumynews/suspilstvo/u-sumah-vybory-projshly-bez-porushen).

Загалом спостерігачі Міжнародної місії зі спостереження за місцевими виборами в Україні ENEMO позитивно оцінили процес голосування 25 жовтня й зауважили, що зафіксовані порушення не вплинули на вибори (URL: https://tsn.ua/politika/mizhnarodni-sposterigachi-nazvali-miscevi-vibori-v-ukrayini-vilnimi-ta-konkurentnimi-1654370.html?utm_source=page&utm_medium=readmore).

За підсумками підрахунку голосів до Сумської обласної ради проходять шість партій, які здолали 5-відсотковий бар’єр. Наразі опрацьовано 91,3 % протоколів ЦВК, згідно з ними партії мають такі результати: «Слуга народу» – 19,15 %, «Опозиційна платформа – За життя» – 17,2 %, «Батьківщина» – 11,82 %, «Європейська солідарність» – 11,23 %, «Наш край» – 9,87 %, «За майбутнє» – 7,62 % (URL: https://azimuth.sumy.ua/news/vibori-do-sumskoyi-oblradi-oprilyudnili-onovleni-rezultati-golosuvannya.html).

Крім того, за отриманими даними, діючий голова Сумської міської ради О. Лисенко («Батьківщина») отримав 44,4 % голосів сумчан, за ним з результатом 14,32 % йде В. Акпєров, кандидат від «Європейської солідарності». Саме вони і виходять у другий тур, який, попередньо, буде 15 листопада (URL: http://debaty.sumy.ua/news/politics/sumchani-obiratimut-mera-vdruge).

Як бачимо, вибори не закінчилися – другий тур виборів мерів відбудеться там, де кандидати набрали менше 50 % голосів виборців. В Офісі Президента спрогнозували, що другий тур виборів відбудеться в багатьох містах.

У Центральній виборчій комісії допускають, що у зв’язку з можливими судовими розглядами другий тур може відбутися в грудні.

Те, що на виборчі дільниці в неділю, 25 жовтня, не прийшли понад 60 % українців, директор Агентства моделювання ситуацій В. Бала вважає сигналом: країна потребує нових лідерів, створення нових політсил, формування нових ідей і смислів. Бо нинішня низька явка, за висновками політолога, попри всі поправки «на коронавірус і погоду» свідчить насамперед про розчарування суспільства як у діючій владі, так і в опозиції (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3127011-miscevi-vibori-ukraina-pragne-novogo-politicnogo-landsaftu.html).

 

Симоненко О. Місцеві вибори-2020 і довибори до ВР: попередні результати (Волинська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська, Сумська, Харківська області) [Електронний ресурс] / О. Симоненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 14. – С. 33–42. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr14.pdf. – Назва з екрану.