Результати місцевих виборів в Західній УкраїніА. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Попередні підсумки місцевих виборів в Україні (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька області)

 

Вибори до місцевих органів влади, що відбулися 25 жовтня, продемонстрували розмаїття політичних уподобань як політиків, так і пересічних виборців у різних регіонах України. На цих виборах обрали мерів, голів сільських і селищних рад, депутатів до рад усіх рівнів від громад. Як інформують ЗМІ, явка цього року була рекордно низькою: за даними ЦВК, лише 36,8 % українців проголосували. Це на 10 % менше, ніж на аналогічних виборах у 2015 р. Найактивніше голосували виборці в Тернопільській області (47 %), найменше людей прийшло на дільниці в Донецькій області (32 %).

Уже відома реакція політиків і громадських активістів щодо виборчого процесу в Україні. Зокрема, голова правління громадянської мережі «ОПОРА» О. Айвазовська під час пресконференції «Порушення дня голосування на місцевих виборах 25 жовтня та результати спостереження» заявила, що ці вибори були вкрай конкурентними і відбулися переважно відповідно до законодавства України (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/3123864-vibori-buli-konkurentnimi-i-vidbulisa-zgidno-iz-zakonodavstvom-opora.html. 2020. 26.10).

Крім того, члени громадянської мережі «ОПОРА» назвали ряд характерних порушень в усіх регіонах. За словами аналітика «ОПОРИ» О. Клюжева, окремі виборчі дільниці допускали порушення. «На 4,5 % дільниць було зафіксовано спроби незаконної видачі або отримання бюлетенів», – зазначив О. Клюжев (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/3123508-znacni-porusenna-zafiksuvali-na-mens-niz-1-viborcih-dilnic-opora.html. 2020. 25.10).

На його думку, необхідно було забезпечити належну просвіту виборців і членів виборчих комісій, а також продовжити роботу з притягненням до відповідальності порушників. «На 2 % дільниць ми зафіксували спроби демонструвати свої виборчі бюлетені, тобто, по суті, порушувати таємницю голосування. Менше ніж на 1 % дільниць ми зафіксували спроби фотографування виборчих бюлетенем. Також на 12 % дільниць зафіксовано незначні порушення, а менше ніж на 1 % дільниць ДВК допускали істотні порушення», – наголосив О. Клюжев.

Представники громадянської мережі «ОПОРА» звертають увагу на характерні порушення під час підрахунку голосів на Закарпатті, переважно процедурні: недотримання порядку підрахунку голосів, невчасне погашення бюлетенів та участь у підрахунку голосів кандидатів у депутати. Про це повідомив координатор спостереження мережі «ОПОРА» за виборами в Закарпатській області Я. Гулан. «Протягом ночі підрахунку голосів спостерігачі “ОПОРИ” фіксували деякі процедурні порушення. Наприклад, окремі члени ДВК не дотримувалися порядку підрахунку голосів. Законом визначено, що спочатку рахують голоси в облраду, а вже потім на голів міськрад чи ОТГ, утім деяким комісіям хотілося швидше дізнатися результати виборів саме голів громад», – зазначив Я. Гулан (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/3123832-na-zakarpatti-rahuut-golosi-z-porusennami-opora.html. 2020. 26.10). За його словами, на одній з дільниць Закарпаття спостерігачі «ОПОРИ» виявили, що підрахунок голосів розпочали, не погасивши невикористані бюлетені. «Це теж процедурне порушення, і тут є загроза, що хтось може змішати бюлетені. Про цей факт ми повідомили поліцію», – зазначив координатор ГМ.

Також повідомляється, що на Закарпатті в день голосування на окремих виборчих дільницях члени ДВК видавали виборцям бюлетені без пред’явлення паспорта, у Півдиноградові виборців імовірно підвезли до двох виборчих дільниць, а окремі ДВК приїхали в приміщення ТВК прихопивши із собою печатки, які мають зберігатися в сейфі. Крім того, Хустська ТВК розпочала повторний підрахунок голосів на одній з дільниць громади.

Експерти відзначають низьку явку виборців на вибори, зокрема й на Закарпатті. Раніше експерти прогнозували, що на цих виборах на Закарпатті активність буде нижчою, ніж минулого року на президентських (47 % у другому турі) та парламентських виборах (41,16 %).

На думку політолога М. Шелемби, головною причиною є пандемія COVID-19. Значна кількість заробітчан не хоче жертвувати роботою, стояти на кордоні, потім робити тести ПЛР, щоб прийти проголосувати. Наступний чинник – великі черги, які спостерігали на дільницях. Люди не могли проголосувати, стояли довго в черзі, а потім розверталися та йшли. Ну, звичайно, є розчарування, бо за останні два роки це вже треті вибори. І люди не помічають, що є значні зміни. Тому і вирішили не йти на виборчі дільниці.

Згідно з попередніми результатами виборів, які оприлюднено в ЗМІ, до Закарпатської обласної ради, до найвищого представницького органу регіону потрапили партії «Рідне Закарпаття» – 18,2 %, «Слуга народу» – 17,6 %, Блок Ю. Тимошенко – з 12,8 %, Команда А. Балоги» – 11 %. Проходять в обласну раду й партії «Європейська солідарність» – 9,2 %, Партія угорців України КМКС – 10,4 %, «За майбутнє» – 9,3 %, ОПЗЖ – 7,7 %.

Ужгородську міську раду мають сформувати сім партій: «Слуга народу» – 18,91 %, «Батьківщина» – 12,21 %, «Рідне Закарпаття» – 8,87 %, «Європейська солідарність» – 7,17 %, «Опозиційна платформа – За життя» – 5,88 %.

До другого туру виборів мера виходить діючий міський голова Б. Андріїв (23,8 %), який був членом Партії регіонів, у 2018 р. підозрювався в розкраданні майна, а у 2019 р. балотувався до Верховної Ради від Опозиційного блоку. Його опонентом стане кандидат від «Слуги народу», депутат міськради Ужгорода В. Щадей (22,73 %), який у 2014 р. кілька місяців очолював міськраду(URL: https://zaxid.net/rezultati_viboriv_2020_zahidna_ukrayina_meri_
deputati_partiyi_n1509735. 2020. 28.10).

Увагу спостерігачів привертає чергове непорозуміння між Україною та Угорщиною, тепер уже через вибори в Закарпатті. Як інформують ЗМІ, міністр закордонних справ Угорщини П. Сійярто в день виборів закликав угорців Закарпаття підтримати на місцевих виборах політичну силу «КМКС» Партія угорців України.

П. Сійярто також закликав підтримати на виборах мера Берегового діючого міського голову З. Бабяка. «Не випадково багато поглядів прикуто до Берегово, оскільки мер З. Бабяк зробив чудову роботу, було б добре, якби він міг продовжувати», – заявив міністр (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2020/10/25/7271150. 2020. 25.10). За його словами, жителі Закарпаття, які перебувають на території Угорщини, можуть перетнути кордон для голосування й повернутися назад без зобовʼязання проходити 14-денний карантин.

У свою чергу, у МЗС України заявили, що це втручання у внутрішні справи України. «У день голосування на місцевих виборах в Україні угорська сторона вдалася до прямої агітації за партію угорців – Товариство угорської культури Закарпаття. МЗС України глибоко засмучене, що в такий спосіб офіційний Будапешт нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України та завдав підступного удару послідовним зусиллям України конструктивно вирішити наявні в українсько-угорських відносинах проблеми», – зазначили в зовнішньополітичному відомстві.

У МЗС також констатували ігнорування Будапештом неодноразових закликів Києва припинити нехтувати принципами верховенства права й добросусідських відносин та з повагою ставитися до законів України (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/3123548-kiiv-zorstko-reaguvatime-na-agitaciu-ugorskih-cinovnikiv-na-miscevih-viborah-mzs.html. 2020. 25.10). При цьому Україна заборонила вʼїзд двом високопоставленим особам з Угорщини через агітацію в Закарпатській області під час виборчого процесу на минулих у країні місцевих виборах.

У відповідь на це міністр закордонних справ Угорщини П. Сійярто назвав рішення України заборонити вʼїзд двом угорським урядовцям через втручання в місцеві вибори «жалюгідним і нісенітницею».

Натомість Європейський Союз не має наміру втручатися в цей конфлікт. Там запевнили, що ЄС не змінить позиції щодо Києва у звʼязку з конфліктом між Україною та Угорщиною. Такий конфлікт у ЄС назвали питанням двосторонніх відносин між країнами.

Тим часом 27 жовтня Науково-дослідний інститут національної політики Угорщини організував у Будапешті нараду з оцінювання результатів місцевих виборів в Україні, на якій своїми думками поділилися державний секретар з питань національної політики Я. Потапі та голова Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ-КМКС) В. Брензович.

Під час вступного слова директор Науково-дослідного інституту національної політики З. Кантор наголосив, що з 2017 р. антиугорські прояви в Україні почастішали, незважаючи на те що «КМКС» Партія угорців України досягла надзвичайно хороших результатів на цих виборах. У своїй промові Я. Потапі привітав ГО «ТУКЗ-КМКС», його кандидатів та всіх, «хто наполегливо працював останнім часом, із чудовими результатами, досягнутими на місцевих виборах», і підкреслив, що «найкраща передвиборна кампанія – це робота; так сталося і на Закарпатті у випадку Товариства угорської культури Закарпаття (“КМКС”), оскільки загальний досвід показує що там, де угорці гуртуються, досягнуто успіху. Це той випадок, коли угорці бачать, що політична сила працює у їхніх інтересах, установлює цілі в союзі та домовленості з ними й навіть формулює цілі вертикально знизу вверх (дослухаючись до думки простих людей), у яких угорці бачать життєву силу й підтримують її» (URL: https://zakarpattya.net.ua/News/206839-Analizuiuchy-rezultaty-vyboriv-Brenzovych-v-Uhorshchyni-hovoryv-pro-antyuhorsku-kampaniiu-na-Zakarpatti-i-zaliakuvannia. 2020. 30.10).

Я. Потапі зазначив, що явка на загальнодержавному рівні в Україні була досить низькою, трохи більше 37 %, натомість на Закарпатті становила 41,25 %.«Причину цього я вбачаю в тому, що Закарпаття – багатонаціональний край, а ТУКЗ-КМКС провело гарну мобілізаційну роботу», – підкреслив він.

За його словами, результати, які надходять, показують, що до обласної ради потрапили вісім із десяти партій, зокрема й «КМКС» Партія угорців України, яку буде представлено, за попередніми підрахунками, вісьмома депутатами. Вони змогли повторити історичну перемогу, здобуту 2015 р., зазначив держсекретар Я. Потапі та окремо привітав З. Бабяка, який здобув 76,44 % голосів (дані ЦВК), як кандидат на посаду очільника Берегівської ОТГ. «ТУКЗ-КМКС – союзник угорського уряду, разом ми робитимемо все, що від нас залежить, щоб угорці могли процвітати на своїй батьківщині. Ми раді, що наші побратими здійснили цей подвиг, і, звичайно, сподіваючись на подальшу співпрацю, запевняю ТУКЗ-КМКС та закарпатських угорців у всебічній підтримці», – зазначив Я. Потапі.

У свою чергу В. Брензович підкреслив, що, незважаючи на сильний «зустрічний вітер», засноване в 1989 р. Товариство угорської культури Закарпаття, яке є найстарішою представницькою організацією в Карпатському басейні з часів Другої світової війни, досягло значного успіху на місцевих виборах. Політик вважає, що вибори відбулися в процесі адміністративної реформи, яка негативно вплинула на угорців Закарпаття, адже частка угорців у закарпатських виборчих округах зменшилася, немає району, де вони були б більшістю, усе це ускладнилося новим виборчим кодексом. «Крім того, округи було створено таким чином, що їхня компетенція ще невідома, оскільки вони вже зосереджені в ОТГ та області. До цього додався новий виборчий кодекс, який є надзвичайно складним і призвів до того, що 10 % поданих голосів були визнані недійсними», – заявив голова Товариства угорської культури Закарпаття.

У Львівській області вибори відбулися своєчасно, але активність виборців була невисокою. Явка по Львову була меншою ніж 40 %, а по Львівщині – 43,8 %. Усі дільниці у Львові зачинилися вчасно. Голова Львівської міської виборчої комісії І. Сліпецький заявив, що пандемія та черги вплинули на явку виборців (URL: https://zaxid.net/news. 2020. 29.10).

За інформацією ЗМІ, голову Львівської ОТГ обиратимуть у другому турі. Міська територіальна виборча комісія оголосила результати першого туру виборів мера Львова. Як очікувалося, у другий тур виходять А. Садовий та О. Синютка. Згідно з остаточними результатами першого туру, А. Садовий набрав 40,09 % голосів виборців (91 тис. 131 голос), а О. Синютка – 31,1 % (70 тис. 682). Міська територіально-виборча комісія призначила другий тур виборів мера Львова на 22 листопада.

Відомі деякі й інші переможці, які очолять громади: Рава-Руська (Львівська область) – І. Івануса (46,66 %), самовисуванець; Самбір (Львівська область) – діючий мер І. Трухим (55,07 %), самовисуванець; Новий Розділ (Львівська область) – Я. Яценко (23,47 %), кандидат від «Європейської солідарності».

Діючий міський голова А. Садовий зазначив, що то була важка виборча кампанія, другий тур був для нього прогнозований. Він заявив, що готовий до другого туру виборів голови Львівської ОТГ, але хоче, щоб це були дебати планів та стратегій. Він також сказав, що для «Самопомочі» близькою є партія «Голос», яка також проходить до ради Львівської ОТГ (URL: http://tvoemisto.tv/news/pidsumky_mistsevyh_vyboriv_na_lvivshchyni_
shcho_vidomo_pro_peremozhtsiv_114428.html. 2020. 26.10).

Кандидат на посаду міського голови О. Синютка наголосив, що ті сили, які на сьогодні на центральному рівні відстоюють неукраїнські інтереси, не отримали у Львові жодної підтримки. І це головний висновок місцевих виборів. Другий висновок – львів’янам ще раз доведеться прийти на виборчі дільниці.

Він також прокоментував, що місцева влада не підготувала вибори належним чином: не забезпечила приміщення належною кількістю кабінок, комунпослугами, через що львів’яни стояли в черзі.

Лідерка партії «Європейська солідарність» на Львівщині І. Гримак заявила, що в Україні в день виборів зафіксували кілька тисяч правопорушень, ряд з яких стався на голосуванні у Львові та на Львівщині загалом.

Також І. Гримак додала, що працівники соціологічних центрів не могли якісно провести екзит-поли, оскільки виборці їх сприймали як опитувачів від Президента В. Зеленського із пʼятьома запитаннями. Це, на думку лідерки «ЄС», спотворило попередні результати і у Львівській області зокрема.

Разом з тим, як інформують ЗМІ, у Львівську міську раду нового скликання точно проходять п’ять партій. Найбільше депутатських мандатів отримає «Європейська солідарність», на другому місці – «Самопоміч». Українська галицька партія таки не подолала прохідний бар’єр. Про це свідчать дані паралельних підрахунків голосів виборців від кількох партій.

Станом на 27 жовтня штаби політичних партій мають дані про 99,7 % опрацьованих протоколів. Судячи із цих результатів, 5-відсотковий бар’єр подолали п’ять партій із 19.

Зокрема, за даними паралельного підрахунку, 64 депутатські мандати у Львівській міській раді між партіями поділять таким чином: «ЄС» – 26 депутатів (30,9 % голосів виборців), «Самопоміч» – 17 депутатів (19,6 %), «Голос» – вісім депутатів (8,9 %), «Варта» – сім депутатів (7 %), «Свобода» – шість депутатів (6,8 %) (URL: https://zaxid.net/news. 2020. 27.10).

До Львівської облради мають пройти дев’ять партій: «Європейська солідарність» – 30,6 %, «Слуга народу» – 9,6 %, «Самопоміч» – 8,6 %, «Батьківщина» – 7,5 %, «Голос» – 6,6 %, «Свобода» – 6 %, «Народний рух України» – 5,7 %, Українська галицька партія – 5,6 %, «За майбутнє» – 5,2 %.

Коментуючи результати виборів, О. Синютка зазначив, що люди довірилися «Європейській солідарності» і новообрані депутати виправдають цю довіру. «У новообраній раді Львівської ОТГ, як і у всіх інших радах – районній і обласній, “Європейська солідарність” матиме найбільшу фракцію. Ми повинні обʼєднатися абсолютно всі: “Європейська солідарність”, “Самопоміч”, “Свобода”, “Голос”, “Варта”. Ці політичні сили повинні обʼєднатися довкола інтересів львівʼян, їхнього добробуту. Хотів би чесно і відверто сказати нашим виборцям: ви не помилилися у своєму виборі», – заявив О. Синютка.

В Івано-Франківській області вибори також відбулися спокійно без значних порушень, проте спостерігачі зафіксували ряд дрібних порушень. Як інформують ЗМІ, більшість дільниць Івано-Франківщини відкрилися вчасно – о 8:00. Лише в с. Стецева Снятинського району виникла затримка: члени комісії, замість бюлетенів з помилкою, які напередодні передруковували, випадково погасили нові бюлетені. Тож виборцям довелося чекати до 11:00, доки друкували чергову партію нових бюлетенів. Інші 1 тис. 026 дільниць в області розпочали роботу вчасно.

На Рожнятівщині спостерігачів намагалися вигнати з дільниці. Представники ДВК при цьому посилалися на вигадану постанову.

У Верховинському районі спостерігачі від «ОПОРИ» виявили кілька типових порушень. Значна кількість виборців приходила на дільницю без паспортів. Було зафіксовано випадки, коли люди голосували поза кабінкою для голосування. Також часто на бюлетенях ставили лише печатки комісії і не вказували номер дільниці.

На Богородчанщині на дільниці затримали спостерігача з ножем.

На Калущині було два порушення, які зафіксувала поліція. 55-річний чоловік у с. Сівка-Войнилівська прийшов на голосування в стані алкогольного сп’яніння, лаявся та порушував громадський порядок. Ще один, 36-річний мешканець Калуського району, теж перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, близько 4:00 прийшов до виборчої дільниці, що в с. Довпотів. Він порушував громадський спокій і каменем розбив вікно в приміщенні. На обох порушників склали відповідні адмінпротоколи.

Крім того, голова однієї з дільничних комісій прийшла на ранкове засідання з діагнозом COVID-19.

Утім, за словами правоохоронців, спостерігачів та членів виборчих комісій, вибори відбулися без серйозних і масштабних порушень на кшталт фальсифікацій, вкидання значної кількості бюлетенів, «каруселей» і тому подібних явищ. Явка в Івано-Франківській області становила 41,18 % виборців – досить низький показник. Утім він виявився шостим в Україні, де середня явка загалом становила 36,88 % (URL: https://gk-press.if.ua/mistsevi-vybory-2020-hto-ocholyt-mista-i-gromady-prykarpattya. 2020. 30.10).

Щодо результатів голосування, то, за попередньою інформацією, міський голова – 40-річний Р. Марцінків (член ВО «Свобода») має понад 80 % підтримки виборців. Колишній депутат Верховної Ради сьомого скликання очолив місто у 2015 р.

Відомі переможці в деяких населених пунктах: Бурштин (Івано-Франківська область) – В. Андрієшин (22,99 %), кандидат від «Європейської солідарності»; Калуш (Івано-Франківська область) – А. Найда (45,07 %), кандидат від «Свободи»; Городенка (Івано-Франківська область) – Б. Кобилянський (24,46 %), кандидат від ВО «Платформа громад» (дані ЦВК).

Івано-Франківську міську раду мають сформувати три партії: «Свобода» – 50,8 %, «Європейська солідарність» – 16,6 %, «Батьківщина» – 5,06 %.

До Івано-Франківської обласної ради мають увійти шість партій: «Свобода» – 23,45 %, «За майбутнє» – 17,75 %, «Європейська солідарність» – 15,52 %, «Батьківщина» – 13,67 %, «Слуга народу» – 12,37 %, «Платформа громад» – 5,6 %.

За інформацією ЗМІ, керівники багатьох ОТГ Івано-Франківщини залишилися на своїх посадах. Багатьох з них обрали лише два-три роки тому. Разом з тим в інших громадах головами обрали нових людей.

У Тернопільській області було зафіксовано найвищу явку виборців – 44,68 %, порівняно з іншими регіонами. Проте й тут не обійшлося без дрібних порушень. Серед порушень, які фіксували спостерігачі, проведення незаконних опитувань й агітації, знищення, зникнення та фотографування бюлетенів, порушення карантинних норм, відсутність у списках виборців. Як повідомив очільник поліції Заліщицького району, на одній з ДВК зникло 50 бюлетенів і голова комісії звернувся до поліції. За фактами порушень правоохоронці Тернопільщини відкрили три кримінальні провадження: два згідно із ст. 158-1 ККУ «Надання неправдивих відомостей до Державного реєстру виборців» та одне із ст. 345 ч 2 ККУ «Заподіяння тілесних ушкоджень працівнику поліції» (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-u-ternopoli-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1654979.html. 2020. 30.10).

За попередніми даними ТВК, до Тернопільської обласної ради мають увійти шість партій: «Європейська солідарність» – 20 %, «За майбутнє» – 15 %, «Свобода» – 15 %, «Слуга народу» – 8 %, «Батьківщина» – 7 %, «Довіра» – 6 %.

Стало відомо, що Тернопіль очолить діючий мер, представник «Свободи» С. Надал. Це буде його третя каденція на посаді міського голови Тернополя. Про це повідомила голова міської територіальної виборчої комісії 30 жовтня під час засідання. Загалом за посаду міського голови Тернополя боролося 10 кандидатів.

За інформацією ЗМІ, до складу Тернопільської міськради увійшло 42 депутати: 18 депутатів – від ВО «Свобода»; дев’ять – від партії «Європейська солідарність»; п’ять – від Тернопільської обласної організації «Порядок. Відповідальність. Справедливість»; чотири – від політпартії «Сила людей»; три – від партії «За майбутнє»; три – від «Слуги народу».

Проте говорити про політичну розстановку в місті, як і в обласній раді зарано. Адже можливі несподівані блокування. Як зазначають спостерігачі, до складу ідеологічно різних фракцій можуть входити люди з однаковими поглядами. Як зазначають спостерігачі, С. Надала може підтримувати партія «Порядок. Відповідальність. Справедливість», яку нібито фінансує діючий нардеп І. Чайківський, який сам став обличчям партії «За майбутнє». Зокрема, на це вказує наявність у прохідній частині ПВС людей, пов’язаних із І. Чайківським, наприклад кандидат № 6 І. Яворський. Це колишній керівник Зборівської райдержадміністрації, який керує підприємством, 60 % якого належить родинному бізнесу Чайківських. Про домовленості С. Надала та І. Чайківського непрямо свідчив відеоролик, записаний в авральному порядку, у якому мер і нардеп підтримують один одного перед виборами.

При цьому опоненти (голова обласної «Батьківщини») заявляють про купівлю голосів та штучно додані партії «За майбутнє» 1,5 %. Крім того, є свідчення, що в ніч на 29 жовтня на Тернопільській ТВК члени виборчої комісії виявили печатки всіх дільничних комісій у загальнодоступному місці (URL: https://vybory.24tv.ua/vibori-mera-ternopolya-2020-rezultati-svizhi-novini-ternopolya_n1447932. 2020. 30.10).

Вибори на Буковині також відбулися з деякими порушеннями, остаточні підсумки ще попереду. Повідомляється, що явка по Чернівцях становила лише 32,13 % виборців, Чернівецькій області – 34,84 % (офіційні дані ЦВК).

Порушення зафіксовано на багатьох дільницях. Зокрема, на одній з виборчих дільниць у Чернівцях члени комісії залишили без нагляду підраховані виборчі бюлетені. Крім того, голова комісії не реагувала на зауваження представниці правоохоронних органів про припинення протиправних дій і грубо висловлювалася щодо поліцейської.

За інформацією Чернівецького обласного штабу партії «За майбутнє», який здійснював паралельний підрахунок голосів, отримуючи інформацію від членів комісій, спостерігачів та народних депутатів, які були присутні при підрахунку, партія «За майбутнє» отримала 9,8 % підтримки на виборах до Чернівецької обласної ради. Однак, як заявляють у партії, відбуваються спроби фальсифікувати результати виборів. Про це повідомляється на сайті політсили.

У Чернівцях група осіб увірвалася до територіальної виборчої комісії та влаштувала скандал. Серед згаданих осіб є кандидати на посаду міського голови Чернівців Ю. Ковалець і С. Качмарський, а також представники партії «ОПЗЖ».

Крім того, на Буковині слідчі поліції розпочали кримінальне провадження за фактом зникнення виборчих бюлетенів. Про це повідомляє пресслужба Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області.

Під час здачі бюлетенів до Кіцманської ТВК голова дільничної виборчої комісії виявила відсутність декількох бюлетенів з виборів депутатів обласної ради. За такі дії винним особам загрожує до семи років позбавлення волі.

Виходячи з того що було зафіксовано ряд порушень, відбувся процес перерахунку голосів. У партії «За майбутнє», зазначають, ідеться про десятки не порахованих голосів. Із цього приводу політики написали заяву. Вимагають повторно перерахувати бюлетені на всіх дільницях (URL:https://molbuk.ua/chernovtsy_news/211637-u-chernivcyakh-na-15-dilnycyakh-vidbudetsya-pererakhunok-golosiv.html. 2020. 1.11).

Натомість у штабі партії «Європейська солідарність» та деяких інших оголосили результати паралельного підрахунку голосів по виборах Чернівецької міськради при 100 % оброблених протоколів.

За попередніми даними, до Чернівецької обласної ради мають пройти вісім партій: «Слуга народу» – 14,8 %, «Європейська солідарність» – 11 %, «Батьківщина» – 11 %, «Єдина альтернатива» – 11 %, Аграрна партія України – 7,1 %, «Опозиційна платформа – За життя» – 6,8 %, «Народний контроль» – 6,4 %, «За майбутнє» – 5,8 %.

Чернівецьку міську раду мають сформувати сім партій: «Єдина альтернатива» – 20,1 %, «Команда Михайлішина» – 11,5 %, «Європейська солідарність» – 10,4 %, «Пропозиція» – 9,8 %, «Слуга народу» – 8,9 %, «Народний контроль» – 7,9 %, «Рідне місто» – 5,2 % (URL: https://zaxid.net/statti_tag50974. 2020. 1.11).

Повідомляється також, що в другий тур виборів мера Чернівців виходять 47-річний місцевий бізнесмен Р. Клічук, що балотувався від місцевої партії «Єдина альтернатива», та 47-річний лідер «Команди Михайлішина» В. Михайлішин, який у 2019 р. балотувався до Верховної Ради від партії «Опозиційна платформа – За життя».

За інформацією ЗМІ, громадами області керуватимуть переважно самовисуванці. Отже, з 51 обраного голови, більшість – 30 осіб – обрано як самовисуванці, 15 є представниками партії «Слуга народу», два представники партії «Батьківщина» по одному – від Аграрної партії, партій «За майбутнє», «Наш край», «Єдина альтернатива». Громади області очолили чотири жінки та 47 чоловіків.

Отже, як зазначають спостерігачі, за попередніми даними, на Луцьк, Львів, Ужгород, Рівне та Чернівці чекає другий тур виборів мера, тоді як в Івано-Франківську та Тернополі міськими головами лишаться «свободівці» Р. Марцінків і С. Надал. «Європейська солідарність» – єдина партія, яка проходить у всі міські та обласні ради. Майже в усіх радах будуть представники локальних партій, наприклад «Варта» – у Львові, «Платформа громад» – на Прикарпатті, «Рівне разом» – у Рівному, «Єдина альтернатива» – на Буковині. Президентська партія «Слуга народу» не знайшла підтримки у виборців Івано-Франківська, Львова й Тернополя. Явка виборців, з огляду на поточну ситуацію, виявилася прогнозовано низькою.

 

Потіха А. Попередні підсумки місцевих виборів в Україні (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька області) [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 14. – С. 24–33. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr14.pdf. – Назва з екрану.