Місцеві вибори-2020: підсумки в столиці та центральному регіоніО. Ворошилов, ст. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Місцеві вибори-2020: попередні підсумки в столичному регіоні та Центральній Україні

 

В Україні 25 жовтня відбулися місцеві вибори. Цьогоріч обирали представників до органів місцевого самоврядування: депутатів обласних, районних рад, а також депутатів місцевих рад та їхніх голів у 1 тис. 439 громадах. Явка виборців по країні виявилася рекордно низькою і становила 36,88 %.

Серед головних причин, через які українці вирішили не йти на вибори, вони назвали побоювання за своє здоров’я, проблеми з реєстрацією та зайнятість.

День голосування на місцевих виборах загалом відповідав демократичним стандартам проведення чесних виборів, заявив голова Комітету виборців України О. Кошель. Проте держава не виконала антикоронавірусних заходів на виборах (URL: https://ua.news/ua/na-vyborah-mera-poltavy-ozhydaetsya-vtoroj-tur).

Одразу зазначимо, що більшість наведених даних – попередні, ґрунтуються вони на паралельних підрахунках, які здійснювалися та оприлюднювалися політсилами, які брали участь у виборах.

Одна з головних інтриг цих виборів – результат у Києві, де діючий мер столиці В. Кличко чи то виграє в першому турі, чи ще повинен буде поборотися у другому з колишнім главою КМДА часів В. Януковича О. Поповим. Тепер всі чекають оприлюднення результатів Центрвиборчкомом. Але поки все йде до того, що В. Кличко зможе здобути впевнену перемогу, а ось «Слуга народу» провалиться ще більше, ніж це очікувалося після оприлюднення екзит-полів.

Не секрет, що команда діючого мера мала наміри закінчити вибори в один тур, оскільки в цілому перемога В. Кличка особливих сумнівів ні в кого не викликала. Це було потрібно й для того, щоб показати сильну позицію градоначальника в столиці та отримати додаткові козирі в переговорах з Офісом Президента, де повинні будуть вибудовувати з ним нову лінію взаємовідносин.

Екзит-поли, оприлюднені у вечір після виборів, говорили про те, що В. Кличко виграє з величезною перевагою, але до перемоги в першому турі трохи не дотягує (у С. Шустера йому давали 46 %, а «Рейтинг» – 47,8 %). Навіть з урахуванням похибки виходило, що трохи не вистачає. Але незабаром у мера Києва оголосили, що ведуть паралельний підрахунок голосів і, за їхніми даними, В. Кличко виграє в першому турі, набираючи більше 50 %. Утім до цих заяв варто було поставитися з певною часткою скепсису – на цих виборах багато українських політиків надто поспішали оголошувати себе переможцями (наприклад, О. Ляшко), а потім уже з’ясовувалося, що все далеко не так однозначно.

Уже увечері 26 жовтня журналіст С. Кошкіна опублікувала в себе в телеграм-каналі інформацію про те, що, за результатами обробки 99,5 % протоколів, В. Кличко нібито перемагає в один тур. «У столиці один тур. Вже точно. За Кличко висловилися 364 683 городянина. Це 50,6 %. За результатами обробки 99,5 % протоколів з мокрими печатками», – написала вона.

При цьому кандидат від «Слуги народу» І. Верещук не просто поступилася в битві за друге місце, а й зовсім скотилася на шосту позицію – 5,4 %. Вище неї може опинитися О. Кучеренко («Батьківщина», 6,3 %), С. Притула («Голос», 7,8 %) і все той же О. Попов («ОПЗЖ», 9,5 %). Проросійський кандидат А. Пальчевський («Перемога Пальчевського») може відстати від І. Верещук лише зовсім небагато – 5,3 %.

Що ж призвело до такого результату в Києві?

«Хто очікував, що Попов може вийти на друге місце (за результатами екзит-полу)? Тобто ми бачимо запит і бажання мати таких господарників. Попову ж можна згадати шість відкритих станцій метро. Так, він мером не був, він був главою КМДА, але люди його пам’ятають», – пояснює політичний експерт, директор з внутрішньої політики МЦПД І. Петренко.

«По суті, до початку виборів ніхто в Києві не знав, хто є опонентом Кличка... Про опонентів Кличка ми дізналися, коли почалася кампанія», – називає ще одну причину політолог В. Гладких (URL: https://apostrophe.ua/article/politics/elections/2020-10-28/dvoynoe-porajenie-pochemu-sluga-naroda-sdala-kiev/35794).

На думку фінансиста Т. Козака, який балотується до Київради від «Голосу», шоумену С. Притулі не вдалося перемогти на виборах насамперед через недовіру виборців до вихідців з креативної індустрії.

«Рейтинг В. Зеленського, що впав, і ще кілька невдалих кейсів зневірили громадян у здатності людей зі сцени перетворюватися на шановних політиків», – зазначив Т. Козак (URL: https://kurs.com.ua/novost/231271-klichko-pobedil-v-pervom-ture-parallelnii-podschet).

На думку доктора політичних наук В. Якушика, «влада більш принципово підходила б до підрахунку голосів на виборах мера Києва, якби шанси на вихід у другий тур мав би кандидат від “Слуги народу”». «Якби виходила до другого туру представник “Слуги народу” Верещук, тоді був би сенс і для влади було б доцільно забезпечити справедливий підрахунок. А зараз частина влади домовилася з Кличком і думає: ми і гроші зекономимо, не потрібно буде додатковий ремонт проводити за ці три тижні і показувати людям, як ми їх любимо, не будемо розбурхувати суспільство. За своїми геополітичними, за культурно-політичними позиціями, що декларуються, нинішня влада така ж, як Кличко», – вважає В. Якушик.

На думку експерта, другий тур виборів мера Києва не потрібен владі, щоб не було предметної дискусії про проблеми життя в столиці, які повинна розв’язувати місцева влада. «Я думаю, шанси того, що проведуть Кличка з результатом 50,09 %, дуже великі. Зараз не потрібна принципова дискусія по тому, що зробили з Києвом. Якщо є змова, якщо вступили в договірняк, значить, заспокоюємось і перерозподіляємо вплив на канали бюджетних і позабюджетних потоків», – зазначив В. Якушик URL: https://golos.ua/i/781539).

Також у столиці обирали депутатів до Київради.

Повідомляється, що переможцем виборів до Київради стала «Європейська солідарність», яка матиме 31 депутата в міській раді столиці. «УДАР» розраховуватиме на 30 представників, а «Єдність» – на 13.

У свою чергу, «Слуга народу» матиме лише 12 депутатів у новому складі Київради. Така ж кількість буде представлена від «Батьківщини» та «Опозиційної платформи – За життя». І зрештою «Голосу» віддадуть 10 місць у новій Київраді (URL: https://kyiv.depo.ua/ukr/vybory/stalo-vidomo-yaki-partii-i-skilki-mandativ-otrimayut-u-noviy-kiivradi-202010271236115).

Як повідомив виключений із «СН» нардеп Г. Лерос, «Слуга народу» в Києві опинилася на шостому місці, з результатом трохи більше 7%, а майже 70 % киян навіть не прийшли на вибори, що показало «повне розчарування і відсутність надії на зміни. Якби явка була 50 %, партія “Слуга народу” в Києві навіть не подолала б прохідний бар’єр. Рік тому у “Слуги народу” був рейтинг у Києві 40 %, перше місце в столиці, а на всіх мажоритарних округах перемогли кандидати від “Слуги народу”», – поінформував нардеп (URL: https://censor.net/ua/news/3227282/sluga_narodu_na_vyborah_do_
kyyivrady_na_shostomu_mistsi_z_7_yakby_yavka_bula_50_sn_navit_
ne_podolala).

Що стосується партії «Перемога Пальчевського», то, за попередніми даними, вона до Київради поки що не проходить.

Проте, завдяки фальсифікаціям, А. Пальчевський може потрапити до Київради. Під час «уточнення результатів» голоси «ОПЗЖ» зараховують на користь партії А. Пальчевського – у Києві частина районних територіальних виборчих комісій намагається «натягнути голоси» партії «Перемога Пальчевського», щоб вона потрапила до Київської міської ради. Про це, зокрема, повідомляє представник партії «Голос» Ю. Богданов на своїй сторінці у фейсбуці. «Зараз по п’ять ТВК – Оболонській, Святошинській, Солом’янській, Шевченківській і Дарницькій – з відчаєм приречених частина комісій намагається натягнути голоси Пальчевському за рахунок “ОПЗЖ”!» – заявив він.

За його словами, «десь 40 голосів намагаються поцупити, десь 30». «Їм не вистачає тисячі 3,5–4. Це треба намалювати 100–150 дільниць», – зазначив Ю. Богданов.

Цю інформацію підтвердив і волонтер Р. Сініцин. «Перший протокол приїхав до ТВК. У “ОПЗЖ” – 48. У Пальчевського – 40. ТВК відправляє протокол на уточнення – у “ОПЗЖ” стає 8. У партії Пальчевського – 80», – повідомив він та оприлюднив ці протоколи (URL: https://glavcom.ua/kyiv/news/yak-palchevskogo-u-kijivradu-zatyaguyut--714373.html).

Журналіст С. Кошкіна також заявила, що за допомогою «ОПЗЖ» до Київради хочуть «завести» А. Пальчевського. За її словами, члену політради «ОПЗЖ» М. Наконечному, що займається виборами, «дали команду будь-якими правдами й неправдами затягнути до Київради Пальчевського», партія якого не долає прохідний бар’єр. При цьому журналістка каже, що робитимуть це за рахунок «ОПЗЖ», тому що бенефіціаром обох проєктів є бізнесмен В. Столар (URL: https://nv.ua/ukr/kyiv/rezultati-viboriv-2020-roku-palchevskogo-hochut-zavesti-v-kijivradu-koshkina-novini-kiyeva-50120197.html).

Проте найбільш масові спроби фальсифікації результатів виборів у столичному регіоні зафіксовані у Василькові. Зокрема, поліція Київської області зафіксувала масові фальсифікації під час виборів і підрахунку голосів у Васильківському районі, повідомляє відділ комунікації поліції області. «У Васильківському районі поліція задокументувала найбільше порушень виборчого процесу. Загалом за фактами порушень виборчого законодавства у Василькові поліцейські затримали 10 осіб і відкрили 15 кримінальних проваджень», – ідеться в повідомленні на сторінці у фейсбуці.

Так, у день голосування правоохоронці зупинили автобуси з пасажирами, які брали участь у так званих каруселях, голосуючи за одного з кандидатів на посаду голови Васильківської об’єднаної територіальної громади. Також поліція затримала осіб, які організували підкуп виборців, встановили зловмисників, причетних до фальсифікації виборчої документації.

Крім того, у поліції поінформували, що на одній із дільниць району невідомі з метою зриву виборів відключили електропостачання (URL: https://ua.interfax.com.ua/news/general/699395.html).

У «Слузі народу» також заявили про те, що у Василькові фіксують масові спроби фальсифікації результатів виборів. «У Василькові на Київщині фіксують масові спроби фальсифікації результатів виборів. Кандидатка на посаду голови Васильківської ОТГ, представниця колишньої влади, намагається спотворити результати голосування. Правоохоронці вже порушили понад 15 карних справ, є затримані», – ідеться в повідомленні.

Зокрема, затримано організовану групу, яка здійснювала масові фальсифікації. Поліція також зафіксувала кілька мікроавтобусів з мешканцями інших населених пунктів. Їх, імовірно, везли до Василькова для незаконного голосування за вищезгадану кандидатку. Організатори фальсифікацій уже перебувають у СІЗО. Поліція також вручила підозру члену дільничної комісії – припускають, що вона була у змові з порушниками, повідомили в політичній силі.

«Спроби сфальсифікувати результат на користь представниці колишньої влади тривають і досі: зокрема, намагання втрутитися в роботу систем комп’ютерного зв’язку, зірвати роботу ТВК», – зазначено в заяві (URL: https://www.unn.com.ua/uk/news/1899594-u-sluzi-narodu-zayavili-scho-u-vasilkovi-fiksuyut-masovi-sprobi-falsifikatsiyi-rezultativ-viboriv).

Із цим солідаризується й партія «Голос», яка виступила із заявою, що вибори у Василькові було сфальсифіковано, та закликала визнати їх недійсними. «У Василькові Київської області відбуваються численні порушення та спроби фальсифікації результатів виборів на користь окремих кандидатів. За таких умов неможливо встановити справжні результати і вибори у громаді мають бути визнані недійсними», – ідеться в заяві партії.

У партії «Пропозиція» також заявили, що зафіксували численні порушення й масові фальсифікації результатів виборів до Васильківської ОТГ (URL: https://www.unian.ua/elections/pid-vasilkivskim-sudom-vidbuvayetsya-miting-z-vimogoyu-skasuvati-rezultati-viboriv-u-misti-novini-kiyeva-11201318.html).

За даними ЗМІ, переважна більшість порушень відбувалися на користь кандидата Н. Баласинович (самовисування), яка у свою чергу заявляє про тиск «тітушек» і нардепа О. Дубинського: «Я з великим відривом перемагаю на цих виборах. За паралельним підрахунком. Уже більшість ділянок здали свої протоколи до ТВК. Наступний мій опонент майже вполовину менше голосів отримав: у мене – 30 %, у нього – 16 %. Абсолютно чесна перемога, але “Слуги народу”, саме діючий народний депутат на нашому окрузі пан О. Дубинський ніяк не може заспокоїтися тим, що Васильківська ОТГ визначила відповідально, як “слуги народу” турбувалися про Васильківщину протягом півтора року і зовсім не підтримали їхнього кандидата А. Шевченка», – заявила Н. Баласинович.

За її словами, тепер на членів тервиборчкому чинять тиск, їх залякують. Також вона заявила про плани звернутися до міністра внутрішніх справ А. Авакова, щоб він забезпечив захист і щоб поліція допомогла довести до кінця чесний виборчий процес (URL: https://censor.net/ru/news/3227460/skandal_na_vyborah_v_vasilkove_
kandidat_v_glavy_otg_balasinovich_zayavlyaet_o_davlenii_titushek_i_
dubinskogo).

Зі свого боку, кандидати від політичної партії «Слуга народу» А. Шевченко та М. Неділько подали позов до Васильківського міжрайонного суду проти визнання результатів деяких дільничних виборчих комісій Васильківської міської ТВК. Утім суд відмовив їм у задоволенні позову (URL: https://kyiv.znaj.ua/347748-vasilkivska-gromada-peremogla-oleksandra-dubinskogo).

Примітним трендом нинішніх виборів є значна активність і подекуди успішність регіональних та місцевих політичних сил. Зокрема, до Ірпінської міської ради проходять представники п’яти політичних сил, а найбільше депутатів матиме партія «Нові обличчя». Такими є попередні результати виборів згідно з паралельним підрахунком голосів, який проводили громадські організації міста, що брали участь у спостереженні за виборчим процесом.

За цими даними, в оновленій міськраді «Нові обличчя» отримають 16 місць, «Європейська солідарність» – сім, «Батьківщина» – шість, «Голос» – п’ять, «Слуга народу» – чотири (URL: https://itvua.tv/news/do-irpins-koi-mis-krady-prokhodiat-5-partiy-naybil-she-deputativ-matymut-novi-oblychchia-paralel-nyy-pidrakhunok).

Привернули до себе увагу і вибори до Броварської міськради, де партія «Демократична сокира» вивела свого кандидата на виборах через причетність до «опитування В. Зеленського».

Крім того, центр партії в Броварах розпустили в повному складі, а сторінки місцевого осередку в соцмережах заблокували. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці політсили. «Керівництво організації в Броварах, яке дозволило цьому кандидату балотуватися, усувається від посад», – заявили в політсилі.

Як пояснили вони, виведений кандидат є директором фірми, яка отримала замовлення на проведення опитування. «Кандидат уклав цю угоду вже після свого висунення від “Демократичної сокири” і не повідомив своє керівництво про укладення договору з партією “Слуга народу”, чим порушив усі моральні принципи нашої партії й підставив під загрозу всі наші дії протягом останнього року і – найголовніше – нашу репутацію», – сказано в повідомленні (URL: https://www.obozrevatel.com/ukr/kiyany/politics/opituvannya-zelenskogo-demsokira-viklyuchila-kandidata-z-partii.htm).

У Борисполі проведуть повторні вибори мера міста, оскільки діючий міський голова, кандидат, що набрав найбільшу кількість голосів виборців за результатами голосування 25 жовтня, А. Федорчук помер 28 жовтня від COVID-19. А. Федорчуку було 60 років, на посаді бориспільського міського голови працював із 2006 р. (URL: https://day.kyiv.ua/uk/news/281020-u-boryspoli-mayut-vidbutysya-povtorni-vybory-cherez-smert-mera).

У Центральній Україні вибори відбувалися таким чином.

Вінницька область. У ЦВК повідомили явку на місцевих виборах у Вінницькій області – 39,39 %.

Усього участь у місцевих виборах взяло 475 тис. 538 виборців.

Загальна кількість виборців у Вінницькій області – понад 1 млн 200 тис. (URL: https://vinnytsianews.com/na-vinnichchine-na-vybory-prishli-menshe-40-izbiratelej).

Перші вибори на Вінниччині в рамках децентралізації 25 жовтня принесли безліч сенсацій, повернули «ветеранів» у політику й засвітили абсолютно нові обличчя. Незаперечну перемогу у Вінниці та області отримали партія та кандидати від В. Гройсмана: «Українська стратегія Гройсмана» набирає по 54 % у місті та по області, по 63-х ОТГ «стратеги» зуміли привести до перемоги 29 своїх голів об’єднаних громад, чи майже 50 % (вісім – від «Батьківщини», сім – від «Європейської солідарності», по три – від «Слуги народу» та партії «За майбутнє», по одному – від партій «Сила і честь» і «Наш край», решта 11 – самовисуванці) (URL: https://suspilne.media/74808-vikradali-grosi-z-bankivskih-rahunkiv-u-vinnici-sbu-vikrila-nelegalni-call-centri).

Друге місце по області взяв П. Порошенко з «Європейською солідарністю», які вибороли 17 % голосів виборців до облради, 14 – до міської ОТГ Вінниці та здобули цілком прийнятні позиції по кожній громаді.

А. Гижко, лідер обласної «ЄС», так характеризує ці вибори: «Так, ми примножили свої успіхи. Пишаємося усіма здобутками. Із семи кандидатів на голови ОТГ на Вінниччині виборці обрали чотирьох. Оратівську ОТГ очолить Г. Лошак, Глухівецьку ОТГ – О. Амонс, Райгородську ОТГ – В. Михайленко, Кунківську ОТГ – В. Безбах.

Будемо ще працювати і виправляти помилки. У коаліцію з “УСГ” вступати не будемо. Виважуватимемо кожне запропоноване рішення» (URL: https://33kanal.com/news/106681.html).

Як заявив у вінницькому пресклубі представник Комітету виборців України В. Телень, у більшості місцевих рад Вінниччини буде представлено три політичні партії: «Українська стратегія Гройсмана», «Європейська солідарність» і «Слуга народу» (URL: https://mistonadbugom.com.ua/article/na-vinnichchini-budut-predstavleni-tri-politichni-sili-u-bilshosti-miscevih-rad).

Як зазначають оглядачі, стрімкий стрибок рейтингу партії «Слуга народу» у 2019 р. можна порівняти лише зі стрімким падінням рейтингу партії у 2020 р. Якщо на парламентських виборах партія Президента набрала 37,91 % по Вінницькій області, то на місцевих виборах-2020 за «слуг» проголосувало не більше 8 % виборців. По Вінниці партія набирає 7,16 %.

Кандидат на посаду Вінницького міського голови С. Борзов, якого за півроку до виборів В. Зеленський призначив головою ОДА для «нарощування» персонального рейтингу, не дотягнув навіть до другого місця, набравши близько 8 % голосів (URL: https://vn.depo.ua/ukr/vybory/triumf-strategii-groysmana-nespodivanka-vid-opzzh-ta-krakh-batkivshchini-yaki-rezultati-viboriv-ochikuyutsya-na-vinnichchini-202010271235990).

Переміг тут діючий мер С. Моргунов, який очолює партію експрем’єра та набрав 68 %. У С. Кудлаєнка з «ЄС» – 14 % голосів, у губернатора
С. Борзова – 8 %. У решти кандидатів ще менше.

«Спрацював зомбуючий меседж: Вінниця п’ять останніх років – найкраще місто для проживання, – так втовкмачували містянам, і вони в це повірили… То для чого змінювати – щоб було гірше?» – коментує вибори нардеп і висуванка від «Голосу» О. Устинова (URL: https://33kanal.com/news/106681.html).

Загалом нинішні місцеві вибори на Вінниччині показали, що виборці викреслили з пам’яті 2019 р. Уподобання кардинально змінилися. У більшості громад уже немає тотальної підтримки «Слуги народу». Більше того, люди віддають перевагу місцевим політпроєктам і кандидатам, яких добре знають. Або не віддають – уперше з початку 2000-х років до Вінницької міськради не потраплять представники Ю. Тимошенко.

Хоча подібний розвиток подій був цілком прогнозованим. Зокрема, торік, після парламентських виборів, обласний партосередок «тимошенківців» почало «штормити». Через внутрішні скандали і їхні публічні наслідки партія позбулася свого головного виборчого активу – сітки активістів та прихильників на місцях. Наприкінці 2019 р. молодіжне крило вінницького осередку «Батьківщини» в повному складі вийшло з партії. Згодом багаторічну очільницю обласного партосередку Л. Щербаківську зняли з посади на користь нардепа О. Мейдича. Улітку «Батьківщина» позбулася свого головного медіа-активу – газети «33-й канал», співвласниця якого на початку передвиборної гонки демонстративно зійшла з дистанції, склала депутатський мандат і покинула лави партії (URL: https://vn.depo.ua/ukr/vybory/triumf-strategii-groysmana-nespodivanka-vid-opzzh-ta-krakh-batkivshchini-yaki-rezultati-viboriv-ochikuyutsya-na-vinnichchini-202010271235990).

Уперше не пройшла «Свобода». Багато її прихильників розчаровані. Бо всі знають, як принципово працювала їхня фракція в радах. «Руху націоналістів дуже завадили радикальні й часто псевдопатріотичні організації. Але скоро Україну саме націоналісти будуть рятувати від біди, і ми повернемося», – заявляють вінницькі політики (URL: https://33kanal.com/news/106681.html).

Проросійські політсили мають свою невелику групу підтримки у Вінниці та Вінницькій області. У 2015 р. до обласної ради Опозиційний блок набрав 6,19 % голосів, а до міської – 5,15 %. Нині «Опозиційна платформа – За життя» набирає майже таку саму кількість голосів 6,5–6,8 %.

Представники «ОПЗЖ» Вінниччини під час цієї кампанії відзначилися тим, що стали фігурантами кримінальної справи за підкуп виборців та потрапили до пакета агітації кандидата від «Слуги народу» (URL: https://vn.depo.ua/ukr/vybory/triumf-strategii-groysmana-nespodivanka-vid-opzzh-ta-krakh-batkivshchini-yaki-rezultati-viboriv-ochikuyutsya-na-vinnichchini-202010271235990).

Також за результатами паралельного підрахунку голосів уже відомо, що нова місцева «Партія Вінничан» уже проходить у Гайсинську міську раду, Ладижинську міську раду, Козятинську міську раду та Гайсинську районну раду. Про це повідомляє пресслужба партії (URL: https://presspoint.in.ua/2020/10/29/vinnytska-partiia-prokhodyt-v-try-miski-ta-odnu-rajonnu-radu).

За результатами паралельного підрахунку голосів, до міської ради Вінниці проходять чотири політичні партії: «Українська стратегія Гройсмана», «Європейська солідарність», «Слуга народу» та «ОПЗЖ». Про це повідомив голова Вінницької обласної територіальної організації партії «Європейська солідарність» А. Гижко. «Ми проводили паралельний підрахунок голосів, відданих виборцями за політичні партії на виборах до Вінницької міської ради. Маємо такі результати: в “Української стратегії Гройсмана” – 51,44 %, “Європейська солідарність” набрала 13,3 %, “Слуга народу” – 7,16 %, а “ОПЗЖ” – 6, 58 %», – повідомив А. Гижко (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/3124724-u-vinnici-do-miskradi-prohodat-cotiri-partii-paralelnij-pidrahunok.html).

Паралельний підрахунок голосів свідчить, що до обласної ради проходить шість політичних партій:

– «Українська стратегія Гройсмана» отримує 45,12 % голосів виборців;

– «Європейська солідарність» – 12,03 %;

– «Батьківщина» – 11,05 %;

– «Слуга народу» – 8,03 %;

– «ОПЗЖ» – 6,71 %;

– «За майбутнє» – 6,64 %.

Інші політичні партії не долають 5-відсоткового бар’єра (URL: https://naparise.com/posts/do-vinnytskoi-oblrady-maibutnoho-sklykannia-prokhodyt-shist-partii).

Підбили підсумки дня голосування і в поліції Вінниччини. Так, протягом 25 жовтня надійшло 131 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства. За заявами в день голосування поліція Вінниччини порушила три кримінальні провадження.

У відділі комунікацій обласного главку повідомляють, що поліцейські забезпечили правопорядок та не допустили суттєвих порушень законодавства під час виборчого процесу, які б вплинули на перебіг голосування (URL: https://naparise.com/posts/za-zaiavamy-u-den-holosuvannia-politsiia-vinnychchyny-porushyla-try-kryminalni-provadzhennia).

Черкаська область. Як повідомив голова Черкаської облдержадміністрації С. Сергійчук, за попередніми даними, явка виборців на Черкащині становила 35,7 %. Волевиявлення громадян відбулося без надзвичайних ситуацій та перешкод у діяльності міжнародних спостерігачів і виборчих комісій. За додержанням правопорядку на дільницях цілодобово слідкували правоохоронці області (URL: https://ukurier.gov.ua/uk/news/yak-na-cherkashini-prohodili-vibori-do-miscevih-ra).

На виборах мера Черкас найбільше голосів здобуває діючий мер А. Бондаренко, він вийде у другий тур з представником «Голосу» В. Євпаком.

А. Бондаренко заявив, що в другому турі виборів його підтримає політична партія «Черкащани»: «Щойно ми напрацювали спільне бачення наших спільних дій у Черкаській міській раді із командою “Черкащан”. Хочу сказати, що бачення розвитку міста із цією командою у нас однакове. Наше завдання – вивести місто Черкаси в трійку найкомфортніших міст України. Ми говоримо про об’єднання наших зусиль, у тому числі й про підтримку мене як кандидата на посаду міського голови».

Натомість член ради партії «Черкащани» Н. Казарян поінформував, що вони не ухвалювали такого рішення. «Ні у партії, ні у фракції не було жодного зібрання на цю тему», – зазначив Н. Казарян (URL: https://18000.com.ua/strichka-novin/bondarenko-zayavlyaye-pro-pidtrimku-cherkashhan-u-partiyi-pro-ce-ne-znayut).

Як відомо, під час пресконференції 20 травня В. Зеленський назвав А. Бондаренка «бандитом», який вирішив знімати карантин у місті раніше, ніж по всій країні, а його дії – популізмом. В. Зеленський зазначив, що міський голова має 19 кримінальних проваджень. Міський голова Черкас відповів В. Зеленському, що кримінальні справи проти нього відкривали через політичну діяльність.

Тепер же партія «Слуга народу» розглядає варіант підтримки в другому турі виборів міського голови Черкас кандидата від «Голосу» В. Євпака, який змагатиметься з діючим мером А. Бондаренком.

Голова партії «Слуга народу» О. Корнієнко в ефірі «Свободи слова» на ICTV, зокрема, заявив: «Щодо Черкас хотів би додати таку позицію попередню. Ми, партія “Слуга народу”, проводимо перемовини із місцевим осередком щодо підтримки можливої Євпака. Я думаю, що найближчим часом це визначиться» (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2020/10/27/7271349).

До речі, у мережі вже виставляють фото, де голова Черкаського обласного осередку партії «Слуга народу» О. Завітневич і В. Євпак тиснуть один одному руки. При цьому ще влітку В. Євпак ось як пояснював небажання балотуватися від «Слуги народу»: «Мушу констатувати дуже сумний факт: черкаська “Слуга народу” не хоче об’єднуватися навколо стратегії розвитку міста. Вона хоче ділити місто за грошовими та квотними ознаками. Це суперечить моїм принципам».

Підтримала В. Євпака і партія П. Порошенка. Згодом і команда «Самопомочі», яка лише 10 днів тому заявляла про підтримку кандидата в мери від «Слуги народу» В. Ільченка. Пізніше долучився до підтримки й НРУ.

«Батьківщина» ж, яка тепер уже не є соратником міського голови Черкас, бо той перед виборами перейшов у партію «За майбутнє», сама, схоже, більше переймається власними невеликими відсотками на виборах. Тому поки що не заявляє про підтримку кого-небудь. Хоча яскравий представник партії, одна з ключових постатей, колишній депутат обласної ради М. Мушієк уже опублікував у соцмережі допис про здобутки діючого мера (URL: https://tyzhden.ua/ Вибори%202020:%20сила%20громад%20проти%20сили%20еліт/
249320).

Одне з небагатьох в Україні міст, яке отримує мера від «Слуги народу», – це м. Сміла. За попереднім підрахунком, колишній «порошенківець», комунальник С. Ананко перемагає на виборах. До речі, сміляни очікували, що в мери балотуватиметься колишній міський голова В. Решетняк. Йому прогнозували одразу ж непоганий рейтинг, але він чомусь відмовився балотуватися, проте підтримав С. Ананка. З іншого боку, С. Ананка підтримала пропрезидентська партія, яка тепер просто зобов’язана хоча б показово допомагати Смілі і своєму меру.

І щодо нових облич. У Смілі, попередньо, у міськраду проходить і політична партія «Команда С. Рудика. Час Змін!» (URL: https://tyzhden.ua/ Вибори%202020:%20сила%20громад%20проти%20сили%20еліт/
249320).

Можна також зазначити, що в доволі незвичайній виборчій ситуації опинилися жителі с. Стеблів. На посаду селищного голови зареєструвався лише один кандидат. Про це повідомляється на сайті Стеблівської громади.

На посаду селищного голови зареєструвався лише один кандидат О. Данільченко, 1962 р. н., від партії «Слуга народу». Відповідно, 25 жовтня, ще до початку виборів, він уже святкував свою перемогу.

З депутатами в селищну раду тут ситуація дещо краща. У восьми виборчих округах виборці обирали з-поміж 54 депутатів (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibir-z-neymovirnoyu-intrigoyu-u-cherkaskiy-oblasti-viborci-obirali-z-odnogo-kandidata-1653524.html).

На виборах до міської ради Черкас голоси за партії розподілилися таким чином: 

– «Слуга народу» – 20,68 %;

– «За майбутнє» – 13,32 %;

– «Голос» – 12,05 %;

– «Європейська солідарність» – 10,92 %;

– ВО «Черкащани» – 8,7 %;

– «ОПЗЖ» – 5,74 %;

– ВО «Батьківщина» – 4,96 %;

– «Нацкорпус» – 4,61 %;

– «Сила і честь» – 3,57 %;

– «Партія вільних демократів» – 3,57 % (URL: https://tsn.ua/ukrayina/vibori-2020-u-cherkasah-poperedni-rezultati-golosuvannya-yavka-ta-porushennya-1655099.html).

Що стосується виборів до облради, то, за попереднім підрахунком голосів штабом ВО «Черкащани», вони лідирують у цих виборах. «Лідируємо, маємо переконливу перемогу. За паралельним підрахунком, на 95 % опрацьованих бюлетенів у нас у районі 20-відсотковий результат. За друге і третє місце змагаються “За майбутнє” і “Слуга народу”. У них по 11–12 %. На четвертому місці – “ЄС”. А на п’ятому – «Батьківщина». В останній вагон забігає “За життя” – за рахунок Чигиринського і Черкаського районів», – поінформував керівник обласного штабу ВО «Черкащани» В. Беззубенко (URL: https://procherk.info/news/vybori/86771-mi-pershi-zahodimo-v-oblasnu-radu-z-velikim-vidrivom-vo-cherkaschani).

Повідомляється також, що в день голосування до поліції області надійшло 177 заяв і звернень, було складено 13 адміністративних протоколів та розпочато вісім кримінальних проваджень.

 Як поінформував керівник Національної поліції в Черкаській області М. Куратченко, найбільш типовими під час проведення передвиборної кампанії були факти щодо підкупу виборців, у сам день виборів – це порушення таємниці голосування, також було зафіксовано факт викрадення бюлетенів у Смілянському районі, а також на території м. Черкаси перевіряється факт зникнення 100 бюлетенів. Також чимало повідомлень надходило про перешкоджання здійсненню виборчого права, зафіксовано до 25 жовтня 13 таких фактів. Також було складено протокол на «жартівника», який хотів перевірити, наскільки оперативно відреагує поліція (URL: http://vycherpno.ck.ua/politsejski-rozpovili-pro-top-porushen-viborchogo-protsesu).

Зі свого боку, Черкаська обласна організація Комітету виборців України поінформувала, що істотних порушень на місцевих виборах у Черкаській області, які б могли вплинути на результати голосування, не зафіксовано.

Усі ДВК закрилися вчасно й розпочали підрахунок голосів.

Водночас фіксується масове порушення процедури підрахунку, що в підсумку може призвести до помилок, повторних підрахунків, неправильного заповнення протоколів, а разом до того, що результати буде отримано ще нескоро (URL: http://vycherpno.ck.ua/suttyevih-porushen-po-cherkashhini-ne-zafiksovano-kvu).

Також члени ТВК і спостерігачі повідомляють про велику кількість неправильно заповнених протоколів. Здебільшого, це відбувається через технічні помилки, що свідчить про недотримання членами ДВК процедури підрахунку голосів і правильного заповнення виборчої документації.

Також спостерігачі повідомляють про поодинокі спроби переписування протоколів і перепакування бюлетенів членами ДВК біля приміщення ТВК (URL: https://18000.com.ua/strichka-novin/na-cherkashhini-bagato-dvk-nepravilno-zapovnili-viborchu-dokumentaciyu).

Як повідомили координатор мережі ОПОРА в Черкаській області З. Колісніченко та виборчий омбудсмен Черкащини Т. Щербатюк, серед найпоширеніших порушень – незадовільне матеріально-технічне забезпечення дільничних виборчих комісій (брак скриньок і кабінок для голосування тощо), спроби голосування без паспорта, порушення таємності голосування, фотографування та знищення бюлетенів, проблеми з освітленням кабінок, брак кабінок для голосування людей з підвищеною температурою тіла (а там, де такі кабінки були, часто давали можливість заходити туди будь-кому з виборців).

Були випадки організованого підвезення виборців на дільниці. На одній з таких дільниць, у черкаському мікрорайоні Митниця, в одній із квартир виявилися зареєстрованими 30 виборців. Поліція з’ясовує, чи не було в цьому випадку порушення закону.

Разом з тим, як зазначили в «ОПОРІ», кількість порушень під час виборів 25 жовтня була загалом меншою, ніж на попередніх виборах. Крім того, спостерігачі відзначили оперативне реагування правоохоронців на подані заяви (URL: https://procherk.info/news/vybori/86655-30-vibortsiv-u-odnij-kvartiri-poednannja-viboriv-ta-opituvannja-v-opori-rozpovili-jak-projshli-vibori-na-cherkaschini).

Кіровоградська область. У цілому на Кіровоградщині вибори минули спокійно та без ексцесів.

Однак вони запам’ятаються – гранично низькою явкою та карантинними умовами проведення. У Кіровоградській області активність виборців становила лише 35,29 %. Бюлетені отримали 252 тис. 403 виборці із 715 тис. 264.

Попри низьку явку виборців на деяких дільницях були чималі черги. Переважно це було пов’язано з карантином. Виборці мали тримати дистанцію, запускали лише обмежену кількість людей, при вході на дільницю вони обов’язково мали бути в масках, виборцям міряли температуру, а в разі підвищеної – направляли голосувати до окремої кабінки.

У день виборів порушень, які значно вплинули б на проведення виборчого процесу, не зафіксували.

За даними Громадянської мережі «ОПОРА», найбільш поширеними інцидентами стали неправильно оформлені протоколи та їхнє переписування в територіальних виборчих комісіях. На думку фахівців, це пов’язано з недостатньою підготовкою членів дільниць.

Поліція з понад 100 звернень про порушення виборчого процесу відкрила два кримінальні провадження та по чотирьох зведеннях склала адмінпротоколи (URL: https://pravda-kr.com.ua/golovna/16993-mistsevi-vibori-2020-yak-golosuvali-na-kirovogradshchini.html).

Низька явка виборців обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Так прокоментував проміжні результати виборів у Кіровоградській області керівник Центральноукраїнської соціологічної лабораторії Е. Клюєнко. «Літні люди не бояться черг, навпаки, це – спосіб поговорити, провести час, обговорити ситуацію в державі. Для людей середнього віку – це вже складність, але вони готові якийсь час постояти, щоб виконати свій громадянський обов’язок. А молодь – підійде, побачить чергу та одразу йде, навіть не вагаючись», – зазначив соціолог.

Саме через черги на дільницях у Кропивницькому в день виборів партія «Перспектива міста» А. Стрижакова втратила свої голоси. «Усю кампанію соціологічні служби показували, що в Кропивницькому буде боротьба двох партій-лідерів: “Пропозиції” Райковича і “Перспективи міста” Стрижакова. Остання набрала вдвічі менше голосів, ніж передбачалося, бо її передвиборна кампанія орієнтувалася радше на більш молодий електорат» – підсумував Е. Клюєнко.

Наразі Кіровоградська область показала, що регіон знову більше тяжіє до Східної України, це показують непогані результати «ОПЗЖ». «Нагадаю, що внутрішньополітичний курс країни завжди визначався тим, як проголосує Центральна Україна. Зростання рейтингу “ОПЗЖ” прогнозоване, бо інші політичні сили останніми роками були при владі, але обіцяних змін люди не отримали, тому хто залишається? Ті, хто в опозиції», – зазначив експерт.

У багатьох містах області (Кропивницький, Новомиргород, Мала Виска, Новоукраїнка) очільники громади очевидно не зміняться. Така тенденція спостерігається по всій Україні. Цим головам дуже «повезло». Вони втрапили в той момент, коли через реформи децентралізації їхні громади отримали шалені кошти порівняно з попереднім рівнем фінансування. У Кропивницькому, наприклад, це було 400–700 млн, зараз це 3 млрд грн.

В Олександрії на виборах мера спрацював «ефект Лукашенка», просто естетична втома у виборців від одного й того ж керівника (С. Цапюк керує громадою з 2010 р., з 1998 по 2006 р. вибирався на цей пост двічі. – Прим. авт.), тому голову переобрали (URL: https://suspilne.media/75899-miscevi-vibori-na-kirovogradsini-ogolosili-imena-3-iz-49-goliv-gromad).

В. Лозінський упевнено виграв вибори на посаду керівника Підвисоцької ОТГ Голованівського району – за нього проголосувало 80 % виборців.

Нагадаємо, 16 червня 2009 р. поблизу селища Голованівськ тодішній нардеп у компанії прокурора району, начальника поліції та єгеря розстріляв з рушниці місцевого жителя В. Олійника.

У квітні 2011 р. Лозінського засудили на 15 років ув’язнення, у зв’язку з чим на свободу він мав вийти у 2025 р. Утім у 2012 р. апеляційний суд пом’якшив вирок до 14 років, а у 2013 р. Вищий спецсуд змінив статтю звинувачення з вбивства на хуліганство, скоротивши термін ув’язнення до 10 років. У підсумку В. Лозінський, відбувши лише чотири роки, вийшов у червні 2014 р. на волю «за станом здоров’я» (URL: https://www.ugorod.kr.ua/news/2020-10-28-79665.html).

Також треба зазначити, що в більшості населених пунктів області перемагають діючі мери. Зокрема, за паралельним підрахунком штабу політичної партії «Пропозиція», діючий міський голова Кропивницького А. Райкович набрав 53,24 % голосів. І таким чином перемагає вже в першому турі, повідомив голова обласного виборчого штабу партії «Пропозиція» Ю. Семенюк (URL: https://cbn.com.ua/2020/10/26/miskym-golovoyu-kropyvnytskogo-znovu-mozhe-staty-andrij-rajkovych).

Про паралельний підрахунок голосів і попередні результати виборів на Кіровоградщині наразі розповіли п’ять партій.

«У 15 об’єднаних громадах головами будуть кандидати від нашої політичної сили. Сподіваюся, буде у нас представництво в обласній раді з 15 депутатів і шести в міській», – прогнозує представник партії «Слуга народу» М. Бєжан.

За підрахунками штабу партії «Європейська солідарність», організацію в області підтримало більше 12 %. «Ми у всіх громадах перетнули 5-відсотковий бар’єр. Якщо говорити про область та обласний центр – наші представники будуть – 10–13 %. Немає територій, на якій би ми програли ці вибори», – зазначив К. Яриніч, який представляє партію «Європейська солідарність».

Не подолала 5-відсотковий бар’єр у Кропивницькому «Сила і честь». «Від нашої партії перемогли кандидати на посади Суботцівської і Тишківської громад. Пройшли 5-відсотковий бар’єр в Олександрії, Світловодську. Будуть депутати в Бобренецькій, Кетрисанівській, Новомиргородській громадах», – зазначив очільник партії в області
О. Скляревський.

Партія «Рідне місто», за їхніми підрахунками, матиме представництво в міській раді Кропивницького більше 7 %. «У Подільській районній у місті раді – 11 % й у Фортечній – більше 5 %», – уточнила К. Шамардіна, партія «Рідне місто».

Імовірно, найбільша фракція в міськраді Кропивницького буде від партії «Пропозиція». «Наші кандидати отримали найбільшу підтримку серед місцевих організацій партій – понад 18 %. За попередніми підрахунками, матимемо представників і в облраді. Також партія “Пропозиція” висувала кандидата на посаду Олександрівського селищного голови, де він переміг», – зазначив представник «Пропозиції» Ю. Семенюк (URL: https://pravda-kr.com.ua/golovna/16993-mistsevi-vibori-2020-yak-golosuvali-na-kirovogradshchini.html).

За попередніми підрахунками голосів, вибори до міської ради Кропивницького виграла партія «Пропозиція». Про це повідомило джерело в одній з політичних сил, яка брала участь у місцевих виборах.

Загальна картина виглядає так:

– «Пропозиція» – 19,78 % (дев’ять мандатів);

– «Слуга народу» – 12,37 % (шість мандатів);

– «Європейська солідарність» – 12,15 % (шість мандатів);

– «Перспектива» – 10,85 % (п’ять мандатів);

– «Батьківщина» – 10,03 % (п’ять мандатів);

– «Опозиційна платформа – За життя» – 8,94 % (чотири мандати);

– «Рідне місто» – 6,8 % (чотири мандати);

– «Наш край» – 5,77 % (три мандати) (URL: https://cbn.com.ua/2020/10/28/za-poperednimy-pidrahunkamy-vybory-do-miskrady-kropyvnytskogo-sered-partij-vygrala-propozytsiya).

Згідно з паралельним підрахунком голосів, до Кіровоградської обласної ради увійдуть представники семи партій:

– 14 мандатів у «Батьківщини», яку підтримало 20,44 % виборців, що прийшли на дільниці;

– 14 мандатів у «Слуги народу». За партію проголосувало 19,28 % виборців;

– 11 мандатів в «ОПЗЖ». Їх підтримали 14,81 % жителів області, що взяли участь у виборах;

– партія «Європейська солідарність» матиме в новому складі обласної ради дев’ять багнетів. За її представників проголосувало 12,26 % виборців;

– партія «За майбутнє» має шість мандатів (7,02 % голосів);

– партія «Пропозиція» отримала у раді п’ять місць (6,63 % голосів);

– Радикальна партія О. Ляшка, яку підтримали 5,83 % виборців, має таку ж кількість місць – п’ять (URL: https://cbn.com.ua/2020/11/01/do-kirovogradskoyi-oblrady-uvijdut-predstavnyky-7-partij).

Полтавська область. На виборах мера Полтави в другий тур виходять О. Мамай («За майбутнє») – 30 % та С. Іващенко («Слуга народу») – 17,7 %. Про це повідомляє у фейсбуці політтехнолог О. Постернак, керівник Центру політичної розвідки (URL: https://ua.news/ua/na-vyborah-mera-poltavy-ozhydaetsya-vtoroj-tur).

Мер Кременчука В. Малецький, який балотувався на цю посаду повторно від партії «За майбутнє», набрав 52,08 % голосів і переміг у першому турі; такі результати оголосив голова міськтервиборчкому Р. Бушман. Згідно з цими даними, на другому місці з показником 13,04 % депутат нинішньої міськради Г. Іванян, який ішов на вибори мера від «ОПЗЖ», а всього за посаду міського голови боролося 10 кандидатів.

В. Малецький був заступником мера Кременчука О. Бабаєва, якого було вбито в липні 2014 р. У 2015 р. В. Малецькому, який тоді балотувався від очолюваної ним регіональної партії «Поруч», вдалося стати міським головою за результатами другого туру: з результатом 60,8 % він переміг кандидата від БПП «Солідарність» В. Калашника.

Місяць тому В. Малецький заявив, що має намір ініціювати звернення до керівництва України з пропозицією націоналізації АТ «АвтоКрАЗ», що входить у фінансово-промислову групу К. Жеваго, щоб уникнути знищення підприємства.

У першому турі повторно підтвердив свій статус міський голова ще одного великого промислового міста Полтавської області – Горішні Плавні Д. Биков, який ішов на вибори як самовисуванець. На своїй сторінці у фейсбуці він подякував виборцям за перемогу над п’ятьома суперниками (URL: https://ukrrudprom.com/news/V_Kremenchuge_pobedil_mer_kotoriy_
treboval_natsionalizirovat_avt.html).

Полтавська міська рада матиме приблизно такий склад:

– «За майбутнє» – 20 %;

– «Слуга народу» – 19,3 %;

– «Рідне місто» – 11,7 %;

– «Європейська солідарність» – 11,4 %;

– «Опозиційна платформа – За життя» – 7,3 %;

– «Партія простих людей С. Капліна» – 6 %;

– «Свобода» – 5,3 % (URL: https://ua.news/ua/na-vyborah-mera-poltavy-ozhydaetsya-vtoroj-tur).

На виборах до Полтавської облради найбільшу кількість голосів набрала партія «Довіра» – 17 %; у «Слуги народу» та «За майбутнє» – 14 % і 13 % відповідно.

Загалом партії-переможці набирають 85 % голосів виборців. Решта – це голоси за інші партії, які не пройшли до облради (URL: https://poltava.depo.ua/ukr/vybory/vibori-do-poltavskoi-oblradi-iz-17-peremagae-partiya-dovira-202010291237118).

Що стосується порушень під час виборів, то в Полтаві члени ДВК заповнювали протоколи олівцем і працювали без масок, повідомляє Громадянська мережа «ОПОРА».

Крім того, вдень 25 жовтня на дільниці № 531 192 спостерігачі зафіксували, як виборці голосували на підвіконні. Також тут в одній кабінці одночасно голосували двоє людей. Члени ДВК намагалися вигнати з дільниці спостерігача Громадянської мережі «ОПОРА» (URL: https://newsyou.info/v-poltave-chleny-uik-zapolnyali-protokoly-karandashom-i-rabotali-bez-masok-video).

Також «ОПОРА» зафіксувала переписування протоколів ДВК у Горішньоплавнівській міській ТВК. Крім того, у приміщенні Київської районної у м. Полтава ТВК членкиня ДВК витягувала з пакетів протоколи, фотографувала їх і переписувала звідти дані. Спостерігач «ОПОРИ» викликав на місце події поліцію (URL: https://bastion.tv/opora-na-poltavshini-byuleteni-peredayut-u-tvk-u-paketah-dlya-smittya_n37944).

Дніпропетровська область. Згідно з даними Центральної виборчої комісії, на Дніпропетровщині у виборах узяло участь 832 тис. мешканців області. Загалом в області зареєстровано 2,4 млн виборців.

Явка на вибори до місцевих органів самоврядування 25 жовтня 2020 р. становила 34,1 % (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/na-dnipropetrovshchini-na-viborakh-progolosuvali-tretina-vibortsiv-202010261235109).

За даними ГУ Національної поліції України в Дніпропетровській області, усі виборчі дільниці області завершили роботу без порушень.

Станом на 20:00 25 жовтня до поліції надійшло 398 повідомлень, пов’язаних з порушеннями виборчого законодавства. За результатами їх розгляду складено 20 адміністративних протоколів та відкрито два кримінальні провадження (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/na-dnipropetrovshchini-viborchi-dilnitsi-zavershili-robotu-bez-porushen-202010251234951).

Вибори в Дніпропетровській області відбулися без істотних порушень, але на деяких ділянках і виборчих округах їх можуть визнати такими, що не відбулися – через неуважність комісій і помилки при друку бюлетенів. Про це повідомляє «Інформатор», посилаючись на Громадянську мережу «ОПОРА» в Дніпропетровській області.

Так, на одній із спецділянок у Кривому Розі було надруковано в бюлетені не ті кандидати, відповідно, вибори на ділянці буде визнано такими, що не відбулися, і буде призначено повторне голосування.

У сільській місцевості фіксувалися випадки, коли виборці намагалися проголосувати без документів, що засвідчують особу. Деякі члени комісій відмовлялися видавати бюлетені виборцям, які показували ID-картки (URL: https://dp.informator.ua/2020/10/27/narusheniya-yavka-i-nesostoyavshiesya-vybory-opora-oglasila-rezultaty).

На виборах міського голови Дніпра впевнено перемагає діючий мер Б. Філатов. За даними значної частини опрацьованих бюлетенів, за нього проголосувало понад 50 % виборців.

Експерти зазначають, що саме прихильники Б. Філатова становлять активну більшість виборців Дніпра. І на цих виборах городяни показали, що саме їхня позиція і вибір на користь Б. Філатова повинні визначати долю обласного центру на найближчі п’ять років (URL: https://dnpr.com.ua/vybory/uverennaja-pobeda-borisa-filatova-na-vyborah-mjera-podderzhali-bolee-100-tysjach-dneprjan-predvaritelnye-itogi-podscheta-golosov).

Водночас не виключають і проведення другого туру виборів. Головна інтрига, яку обговорюють політичні експерти: хто з інших претендентів вийде у другий тур разом з Б. Філатовим? Згідно з попередніми результатами, високі шанси в О. Вілкула. Він набирає близько 15 % голосів і зможе зайняти друге місце.

О. Вілкул був головою Дніпропетровської ОДА у 2010–2014 рр. і відзначився рядом амбітних проєктів: будівництво Південної об’їзної дороги, ремонти доріг, розвиток інфраструктури в області тощо.

Ще один кандидат на виборах мера – представник партії Президента В. Зеленського, головний лікар обласної лікарні ім. Мечникова С. Риженко. Він майже 10 років очолює медустанову. З початком агресії проти України в лікарні під керівництвом С. Риженка приймали поранених і врятували тисячі життів.

У другий тур виборів мера може «проскочити» і З. Краснов, політик і підприємець із кримінальним минулим. Він почав свою кар’єру в 1990-х роках, перебував в організованому злочинному угрупованні, згодом легалізувався. На цих виборах З. Краснов здобув свій результат украй брудними й нечесними методами. Напередодні виборів люди З. Краснова розгорнули масовий підкуп виборців: роздавали продуктові набори з інструкціями, як голосувати за З. Краснова та його партію. Крім того, влаштували «сітку» – скуповували голоси людей на користь З. Краснова прямо в месенджерах. У результаті махінації дали змогу З. Краснову залучити чимало голосів.

Як повідомляють оглядачі, З. Краснов витратив мільйони на свою рекламу, а також чорний піар проти конкурентів, насамперед проти мера Б. Філатова (URL: https://dnpr.com.ua/sobytija/vybory-mjera-v-dnepre-kto-vyhodit-vo-vtoroj-tur).

Одразу кілька партій звинувачують політика з кримінальним минулим З. Краснова в махінаціях, через які дві політсили не проходять до міської ради. Так, повідомляється, що вкрай серйозні претензії до З. Краснова вже пред’являють в партії А. Шарія, а також в політсилі «Батьківщина» (URL: https://gorsovet.com.ua/post/v-dnepre-zagid-krasnov-ukral-pobedu-u-partij-shariya-i-timoshenko).

Крім того, політолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій О. Голобуцький вважає, що в Дніпрі так довго триває підрахунок голосів, оскільки є ті, хто не хоче перемоги нинішнього мера Б. Філатова. І ставлять палки в колеса, щоб другий тур обов’язково відбувся. Хоча, як заявив експерт в ефірі 5-го каналу експерт, вони все одно нічого не зможуть зробити, щоб перешкодити Б. Філатову знову стати міським головою. «Ми бачимо реальне затягування перемоги Філатова, який сильно не подобається нинішній владі та Коломойському, який перебуває біля влади. Екзит-пол С. Шустера показав, що він трохи не дотягнув до перемоги в першому турі, але все одно він виграє у другому турі. Я це говорю як політтехнолог з багаторічним досвідом, що неможливо подолати таку різницю. А тим більше другий кандидат має дуже сумнівний бекграунд. Але все-таки хочуть попсувати нерви Філатову, чекаючи, можливо, що якась геніальна ідея прийде в голову “слугам народу”, яка вже була випробувана перед виборами. Пам’ятайте, було зареєстровано постанову з приводу карантину та затягування другого туру, – зазначив він. – Ми розуміємо, що 52 %, які є у Філатова по екзит-полу Комітету виборців України, – це невелика перевага над 50 %. І там можна із застосуванням маніпуляцій забрати у нього якусь певну кількість голосів, для того щоб все-таки провести другий тур і розтягнути це дійство ще на два-три тижні. Але він все                                      одно переможе, у цьому немає сумнівів» (URL: https://nashemisto.dp.ua/2020/10/29/nevozmozhno-preodolet-takuju-raznicu-politolog-rasskazal-o-bezogovorochnoj-pobede-borisa-filatova).

У свою чергу керівник Центрального виборчого штабу партії «Пропозиція» Г. Корбан прогнозує, що в другому турі виборів мера Дніпра голоси від інших кандидатів перетікатимуть на користь діючого мера Б. Філатова, тому що він себе «позиціонував як мер всіх городян» (URL: https://censor.net/ru/news/3228150/korban_o_raspredelenii_golosov_za_
mera_dnepra_vo_vtorom_ture_filatovu_budut_peretekat_golosa_potomu).

Що стосується виборів у Кривому Розі, то їх можна вважати одними з найбрудніших в Україні, переконаний політолог В. Фесенко. За його словами, під час кампанії було зафіксовано понад 400 порушень. Опонентам діючого міського голови постійно погрожували. Не виключає політолог і спроб фальсифікацій під час підрахунку голосів. Про що свідчать пошкоджені пакети з бюлетенями та протоколами, що було виявлено при передачі їх до тервиборчкому.

«Понад 400 порушень в одному місті – цей сумний показник Кривого Рогу серед лідерів у всій країні. Велика різниця між результатами екзит-полів і між результатами підрахунків. Вона створює підозри, що є маніпуляція з підрахунком голосів,– стверджує В. Фесенко. – Якщо результати відрізняються на кілька відсотків, то це можна віднести до статистичної похибки. Як це відбувається у Києві, екзит-поли демонстрували, що діючий міський голова В. Кличко набирає 48 %, а за результатами попередніх підрахунків – 50 %. А коли ці показники значно відрізняються, то це свідчить про ймовірні маніпуляції з підрахунком голосів. Таке відчуття, що кампанія діючого мера – Вілкула – намагається зберегти владу у будь-який спосіб» (URL: https://www.unian.ua/elections/vilkul-namagayetsya-utrimati-vladu-u-krivomu-rozi-politolog-11199704.html).

Про численні порушення та махінації на дільницях заявили також у штабі «Слуги народу». На думку Є. Ковальова, довіреної особи кандидата на посаду міського голови Д. Шевчика, під час виборів було зафіксовано чимало випадків голосування без встановлення особи виборця, а щонайменше дев’ять дільниць передали пошкоджені документи. На його думку, опоненти, імовірно, намагаються не допустити проведення другого туру і встановлення реальних результатів виборів жителів Кривого Рогу (URL: https://www.unian.ua/elections/sotni-porushen-ta-ymovirni-mahinaciji-z-pidrahunkom-golosiv-politolog-pro-vibori-u-krivomu-rozi-11199698.html).

Також можна зазначити, що на Дніпропетровщині більшість обраних на цей час голів сільських та селищних рад пішли на вибори як самовисуванці (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/triumf-samovisuvantsiv-khto-na-dnipropetrovshchini-vigrav-vibori-u-silskikh-i-selishchnikh-radakh-202010301237992).

Оглядачі зазначають, що у Дніпрі «Пропозиція» виграла вибори до міськради, а «Слуга народу» – до облради.

За попередньою інформацією, після підрахунку 99,71 % бюлетенів, перемогу на виборах до міськради Дніпра здобула партія «Пропозиція», передає «Depo.Дніпро» з посиланням на ексзаступника міського голови Дніпра І. Зайцеву.

Партія Б. Філатова набрала 28,78 % голосів, «ОПЗЖ» – 16,94 %, «Слуга народу» – 11,67 %, «Громадська сила» – 9,57 %, «Європейська солідарність» – 7,89 %, «Блок Вілкула» – 6,21 %.

На виборах до Дніпропетровської обласної ради найвищий результат у «Слуги народу» – 22,86 %. Далі «ОПЗЖ» – 20,29 %, «Пропозиція» – 12,62 %, «Блок Вілкула» – 11,86 %, «Європейська солідарність» – 9,04 %, «Громадська сила» – 5,95 %, «Батьківщина» – 5,14 % (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/u-dnipri-propozitsiya-vigrala-vibori-do-miskradi-slugi-narodu-do-oblradi-202010301237864).

У Кам’янському беззаперечну перемогу отримує партія діючого міського голови А. Білоусова «Бджола» – 37,78 %. «ОПЗЖ» – 18,45 %, «Слуга народу» – 9,99 %, «Європейська солідарність» – 5,08 %. Поки ще не проходить до міськради «Пропозиція» – 4,47 %, але це ще неофіційні дані.

Сам же міський голова Кам’янського А. Білоусов переміг у першому турі виборів мера (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/u-kamyanskomu-mistseva-partiya-bdzhola-vigrali-vibori-do-miskradi-202010281236574).

У Павлограді найкращий результат в «ОПЗЖ». У Жовтих Водах вибори до міськради виграла партія «Слуга народу» (URL: https://dnipro.depo.ua/ukr/dnipro/u-dnipri-propozitsiya-vigrala-vibori-do-miskradi-slugi-narodu-do-oblradi-202010301237864).

Таким чином, явка виборців на нинішніх місцевих виборах виявилася найнижчою за всю історію їх проведення. Це, у свою чергу, не могло не позначитися на результатах їхніх учасників та певним чином змінило конфігурацію політичного поля як в Україні загалом, так і в столичному регіоні та центрі держави зокрема. І якщо втрата позицій провладною партією «Слуга народу» прогнозувалася, то приємно вразила значна активність ряду регіональних та місцевих політсил.

 

Ворошилов О. Місцеві вибори-2020: попередні підсумки в столичному регіоні та Центральній Україні [Електронний ресурс] / О. Ворошилов // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 14. – С. 4–24. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr14.pdf. – Назва з екрану.