Національна бібліотека Австралії: зберігання, об’єднання та співпраця

Національна бібліотека Австралії:  зберігання, об’єднання та співпрацяУДК 94 (9)+027.54

Романенко Олена Валеріївна,

ORCID 0000-0002-7434-0708

кандидат політичних наук, молодший науковий співробітник;

Державна установа «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Київ, Україна

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Презентація

 

НАЦІОНАЛЬНА БІБЛІОТЕКА АВСТРАЛІЇ: ЗБЕРІГАННЯ, ОБ’ЄДНАННЯ ТА СПІВПРАЦЯ

 

Національна бібліотека Австралії як провідна установа країни у своїй галузі відреагувала на вимоги часу розробкою провідних цифрових платформ, створенням величезної онлайн колекції та цифровою дослідницькою інфраструктурою.

Ключові слова: Національна бібліотека Австралії, онлайн колекції, цифрові технології.

 

Історія Національної бібліотеки. Витоки Національної бібліотеки Австралії (The National Library of Australia, NLA) сягають перших років після створення Австралійського Союзу в 1901 р., коли Парламентська бібліотека Співдружності (Commonwealth Parliamentary Library) обслуговувала, насамперед, Парламент, а вже в другу чергу – громадян. У 1927 р. з переїздом Парламенту, бібліотеку було перенесено з Мельбурна до Канберри.

Відповідно до Закону про національну бібліотеку (the National Library Act, 1960) [5], що визначає роль бібліотеки, структуру її управління та фінансування, офіційно відокремлено Національну бібліотеку від Парламентської бібліотеки. У серпні 1968 р. на березі озера Берлі Гріффін, м. Канберра було відкрито нове приміщення для все зростаючої колекції зборів NLA [4].

Будучи статутним органом у галузі комунікацій та мистецтв, Національна бібліотека підпадає під дію Закону про державне управління, результативність та звітність (the Public Governance, Performance and Accountability Act, 2013) [6], що регулює форму звітності установи. Річний звіт містить повний огляд діяльності бібліотеки за попередній рік, включаючи детальну інформацію про поточне корпоративне управління та розподіл коштів.

Місія бібліотеки полягає у зборі та зберіганні видань (collect), об’єднанні людей (connect) та у співпраці між ними (collaborate), а також – з іншими бібліотеками, організаціями та окремими особистостями.

Структура бібліотеки. Управління бібліотекою здійснюється Радою бібліотеки (Library Council). Рада складається з 12 членів, включаючи Генерального директора, одного сенатора, та одного члена Палати представників [2]. Станом на липень 2020 р. Генеральним директором бібліотеки є доктор Марі-Луїза Айрес (Marie-Louise Ayres), яка була призначена на посаду 2 березня 2017 р.

Цифрові ресурси NLA. На сайті зазначено, що із приходом цифрової ери, шляхи виконання місії установи кардинально змінилися: «цифрова епоха сприймається як використання творчих та дослідницьких практик, виробництво бібліотекою знань та виправдання очікувань громадян, що принципово змінилися завдяки можливостям нових технологій» [3, p.1].

Бібліотека як провідна установа країни у своїй галузі відреагувала на ці зміни розробкою провідних цифрових платформ, створенням величезної онлайн колекції та розробивши цифрову дослідницьку інфраструктуру, що поєднує «більше австралійців, ніж коли-небудь раніше до цього часу» [3, p.1].

Бібліотека прагне задовольнити інформаційні потреби сучасних вибагливих користувачів та полегшити доступ до колекцій і зборів максимально оперативно та ефективно. Онлайн послуги бібліотеки включають: Е-Ресурси, Е-книги, архівні веб-сайти, портал Trove та інші послуги, про які розповідається нижче.

Спеціальна пошукова система Е-Ресурси, (можливий пошук за алфавітом та за ключовими словами) призначена для використання особами для приватних досліджень. Якщо користувач має карту у Національній бібліотеці Австралії, він можете отримати доступ до загальнодоступних публічних, державних та корпоративних бібліотек, увійшовши у систему за допомогою ідентифікатора користувача та власного прізвища.

Бібліотека забезпечує доступ до тисяч електронних книг (Е-книги) через веб-сайт, каталог та службу електронних ресурсів [1]. Це, серед іншого: публікації Національної бібліотеки, оцифровані історичні книг із колекцій та зборів бібліотеки; рукописи, опубліковані в електронному вигляді та депоновані видавцями в легальному доступі; підписки на колекції, такі як Chinese eResources, Early English Books Online, EBSCO eBooks та ін.

Важливою онлайн послугою є каталог архівних веб-сайтів (https://webarchive.nla.gov.au) різноманітної направленості (мистецтво, бізнес, освіта, довкілля, історія, наука тощо). Наприклад, Міністерство Імміграції засноване 1945 р. близько 10 разів змінювало структуру та назву, тому в мережі доступний лише сайт актуальної інституції, а попередні, з усіма відомостями та документами, перенесено до архіву-каталогу.

Потужний веб-портал Trove (https://trove.nla.gov.au), що містить цифрові копії періодичних видань, урядових газет, карт, журналів та інформаційних бюлетенів. На ньому наявні книги, малюнки, фотографії, музика та інтерв’ю (причому представлені у матеріалах погляди не обов’язково є думками Національної бібліотеки Австралії або засновників Trove. Хоча інформація може не відображати сучасне розуміння з певних питань, вона надається в історичному контексті). Наявні відомості про відомих австралійців, включаючи копії листів, щоденників та особистих архівів.

Інші інструменти для онлайн дослідження включають: бібліотечний каталог, посібники з пошуку, персонал, що надає консультації онлайн, виставки, публікації, події, освітні пропозиції та просвітницькі заходи, які представляють та інтерпретують колекції та збори.

Таким чином, Національна бібліотека Австралії є прикладом закладу, що не лише зберігає десятки тисяч друкованих примірників, а і місцем об’єднання та співпраці людей. У відповідь на вимоги часу бібліотека застосувала нові практики з виробництва знань та відповіла на очікування громадян, які принципово змінилися завдяки можливостям нових технологій.

 

Список використаної літератури

1. E-books. URL: https://www.nla.gov.au/research-guides/ebooks (дата звернення 26.07.2020)

2. Library Council. URL: https://www.nla.gov.au/library-council (дата звернення 26.07.2020)

3. National Library of Australia Corporate Plan 2019-20: Covering reporting periods 2019-20 to 2022-23. URL: https://www.nla.gov.au/sites/default/files/national_library_of_australia_-_corporate_plan_2019-23.pdf (дата звернення 26.07.2020)

4. The history of the library. URL: https://www.nla.gov.au/history-of-the-library (дата звернення 26.07.2020)

5. The National Library Act, 1960. URL: https://www.legislation.gov.au/Details/C2014C00522 (дата звернення 26.07.2020)

6. The Public Governance, Performance and Accountability Act, 2013. URL: https://www.legislation.gov.au/Details/C2017C00269 (дата звернення 26.07.2020)

 

References

1. E-books. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.nla.gov.au/research-guides/ebooks

2. Library Council. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.nla.gov.au/library-council

3. National Library of Australia Corporate Plan 2019-20: Covering reporting periods 2019-20 to 2022-23. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.nla.gov.au/sites/default/files/national_library_of_australia_-_corporate_plan_2019-23.pdf

4. The history of the library. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.nla.gov.au/history-of-the-library

5. The National Library Act, 1960. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.legislation.gov.au/Details/C2014C00522

6. The Public Governance, Performance and Accountability Act, 2013. (n.d.). Retrieved July 26, 2020, from https://www.legislation.gov.au/Details/C2017C00269

 

UDC 94 (9)+027.54

Romanenko Olena,

ORCID 0000-0002-7434-0708

PhD in Political Science, Junior Research Fellow

The State Institution «Institute of World History of the National Academy of Sciences of Ukraine»

Kyiv, Ukraine

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

NATIONAL LIBRARY OF AUSTRALIA: COLLECT, CONNECT, COLLABORATE

 

The library, as the country’s leading institution in its field, has responded to the demands of the time by developing leading digital platforms, creating a huge online collection and developing a digital research infrastructure.

Keywords: National Library of Australia, online collections, digital technologies.

Коментарі   

#1 Свілана Закірова 07.10.2020, 14:30
Представлений досвід роботи Національної бібліотеки Австралії виявляється особливо цікавим з точки зору можливостей онлайн користування ресурсами бібліотеки. Відповідна дистанційна практика роботи з користувачами послуг здатна суттєво підвищити конкурентоспроможність бібліотечних установ як сучасних інформаційних центрів.

Додати коментар

Захисний код
Оновити