Інтернет-представництво бібліотеки Конгресу США як інструмент комунікації

Інтернет-представництво бібліотеки Конгресу США як інструмент комунікаціїУДК 027.54(73)

Булахова Галина Іванівна,

ORCID: 0000-0002-4223-1646,

молодший науковий співробітник,

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського,

Київ, Україна

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

ІНТЕРНЕТ-ПРЕДСТАВНИЦТВО БІБЛІОТЕКИ КОНГРЕСУ США ЯК ІНСТРУМЕНТ КОМУНІКАЦІЇ

 

У праці узагальнено сучасний зарубіжний досвід представлення інтернет-представництва в інформаційно-комунікаційному просторі на прикладі Бібліотеки Конгресу США.

Ключові слова: Бібліотека Конгресу США, інтернет-представництво, мобільні додатки, чат-боти, підкасти, блоги.

 

Інтенсивний розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, еволюція комунікаційних засобів, збільшення масивів інформації сприяють виникненню трансформаційних процесів бібліотечної діяльності в медіасередовищі – бібліотеки нарощують представлення своєї діяльності в інтерактивному вебсередовищі як за допомогою різноманітних вебсайтів, так і різних комунікаційних каналів комунікацій, які надають нові можливості щодо ефективної комунікаційної діяльності з користувачами.

На сьогодні одним з ефективних комунікаційних каналів бібліотеки може виступати інтернет-представництво, що наповнює інтерактивний простір інформацією, яка оперативно циркулює по інформаційних потоках мережі. Одним із провідних електронних ресурсів як у якості наслідування певного досвіду щодо створення інформаційних ресурсів, так і у якості їх представлення в інформаційному просторі з виокремлення відповідних форм роботи бібліотеки необхідно розглянути портал Бібліотеки Конгресу США.

Важливим у представленні доробку Бібліотеки Конгресу на порталі є представлення своїх продуктів – надання можливості користувачам перегляду видання Бібліотеки Конгресу, у якому висвітлено історію бібліотеки, продемонстровано її талановитих співробітників, а також популяризовано використання ресурсів найбільшої у світі бібліотеки. Особливої уваги Бібліотека Конгресу приділяє питанню авторського права. На порталі бібліотеки можна знайти різноманітні матеріли щодо авторського права, зокрема використання інформації порталу бібліотеки; політики конфіденційності користувачів порталу та колекцій; вебсайтів, сервісів і додатків бібліотеки; політики коментування, публікації тощо.

Цікавим для користувачів є надання Бібліотекою Конгресу США освітніх ресурсів – безкоштовних онлайн-ресурсів для вчителів. Бібліотека Конгресу пропонує навчальні матеріали та професійний розвиток, щоб допомогти вчителям ефективно використовувати першоджерела із цифрових колекцій бібліотеки при навчанні.

Однією з характерних ознак розвитку порталу Бібліотеки Конгресу США є його доступність. Бібліотека Конгресу прагне бути лідером і зразком для наслідування доступності.

Актуальним на сайті Бібліотеки Конгресу США є суспільно значуща інформація, яка сьогодні відображає проблему пандемії коронавірусу. На сьогодні у зв’язку з пандемією коронавірусу є зосередженість роботи бібліотеки на дистанційному режимі. Користувачі можуть отримувати доступ до багатьох ресурсів бібліотеки через вебсайти loc.gov, Ask the Librarian і congress.gov в онлайн-режимі 24/7. Також доступні послуги щодо управління авторськими правами в США (US Copyright Office), для цього потрібно відправити свої заявки та актуальні питання онлайн або електронні листи з питаннями за допомогою вебсайту copyright.gov [1].

Дуже важливим є те, що бібліотека пропонує доступ до сторінки Національної бібліотечної служби для сліпих та осіб з порушеннями зору NLS (https://www.loc.gov/nls), який допомагає виконати завдання з надання безкоштовних бібліотечних послуг за допомогою шрифту Брайля й книг, що «говорять» для людей з тимчасовою або постійною слабозорістю, сліпотою або інвалідністю.

Цікавою складовою комунікаційного забезпечення Бібліотеки Конгресу є мобільний додаток BARD Національної бібліотечної служби для інвалідів і сліпих у бібліотеці, яка надає доступ до книг шрифтом Брайля безпосередньо із служби для завантаження з шрифтом Брайля та читання аудіоматеріалів. Відрадно, що доступ до бібліотечної служби для сліпих та інвалідів BARD надається за допомогою різних мобільних додатків в iTunes, Google Play, Amazon [2]. Серед популярних бібліотечних ресурсів, які пропонує Бібліотека Конгресу є надання мультимедійних матеріалів – сенсорні тури для сліпих та інвалідів по зору.

Бібліотека Конгресу на порталі представляє широкий спектр різноманітних блогів, а саме: «Блог Бібліотеки Конгресу», «Авторське право: креативність на роботі», «Юридична бібліотека» та ін., у яких відбувається обговорення суспільно важливих питань.

Сьогодні віртуальним помічником для бібліотеки, який надає релевантний контент та актуальні пропозиції може виступати чат-бот. Цікавим є те, що чат-бот вбудований у фейсбук-сторінку Юридичної бібліотеки Конгресу (http://www.facebook.com/lawlibraryofcongress) і пропонує переглянути посібники з досліджень Юридичної бібліотеки та звіти із зарубіжного права.

Серед ефективних каналів поширення інформації та комунікації з користувачами можна виділити підкасти. Бібліотека Конгресу пропонує підкасти, які можна послухати й подивитися закачавши в онлайн-режимі, зокрема «Народне життя сьогодні», «Бібліотека», «2016 Національний книжковий фестиваль», «Цифрове збереження» та ін.

Таким чином, вебсайт бібліотеки можна охарактеризувати як інтегроване бібліотечно-інформаційне інтернет-представництво – інструмент обслуговування користувачів, платформа для подання та структурування бібліотекою ресурсів, можливість здобуття нових партнерів, нарешті, стратегічний напрям розвитку бібліотеки в інтерактивному медіасередовищі.

 

Список використаної літератури

1. For the Public. Library of Congress. URL: https://www.loc.gov/about/pandemic-information/for-public.

2. Library Resources. Library of Congress. URL: https://www.loc.gov/accessibility/library-resources.

 

References

1. For the Public. Library of Congress. Retrieved from https://www.loc.gov/about/pandemic-information/for-public [in English].

2. Resources. Library of Congress. Retrieved from https://www.loc.gov/accessibility/library-resources [in English].

 

UDC 027.54(73)

Galyna Bulakhova,

ORCID: 0000-0002-4223-1646,

Junior Researcher,

V. I. Vernadskyi National Library of Ukraine,

Kyiv, Ukraine

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар

Захисний код
Оновити