Боротьба з коронавірусом: пандемія триваєІ. Рудь, мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Пандемія коронавірусу в Україні та світі

 

В Україні коронавірусну інфекцію COVID-19 (пневмонія нового типу) уперше було діагностовано 3 березня 2020 р. у Чернівцях; 13 березня було зафіксовано перший летальний випадок унаслідок коронавірусної інфекції. На 10 липня 2020 в Україні налічувалося 51 тис. 224 недужих на цю інфекцію, з них померло 1 тис. 327. Найбільше випадків виявлено в Києві (5 тис. 872), Львівській області (6 тис. 681) та Чернівецькій (5 тис. 074). Про це свідчать дані Системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу РНБО.

Захворювання COVID-19 спричиняється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, зокрема з високою температурою й кашлем. Захворювання може перерости в пневмонію, яка може бути смертельною. Більшість хворих видужує; помирають переважно люди із супутніми захворюваннями й ослабленою імунною системою, здебільшого старшого віку.

COVID-19 не тільки респіраторне інфекційне захворювання. Зростає кількість свідчень того, що хвороба може вплинути також на нервову систему, що, у свою чергу, може призвести до ряду ускладнень: від втрати пам’яті до паралічу. У деяких пацієнтів ці симптоми можуть бути довготривалими – спостерігатися навіть після того, як початкова інфекція вже зникла. Президент України В. Зеленський, спілкуючись із журналістами 9 липня на Волині, висловив сподівання, що до 1 вересня ситуація з COVID-19 в Україні поліпшиться й діти зможуть піти до школи.

«Не можу поки що вам сказати… Ви самі бачите, що відбувається з COVID-19. Повністю у всьому світі його контролювати дуже складно, і Україна – не виняток. У нас дійсно поки що більш-менш другої хвилі немає, якщо відверто говорити... Але всім потрібно бути обережними, бо через необережність збільшується кількість хворих. Якщо говорити про вересень… Віримо, що не буде другої хвилі й діти зможуть навчатися в нормальній соціальній сфері і нормально спілкуватися», – зазначив Президент.
В. Зеленський додав, що Україна ще технічно не готова до переходу на дистанційне навчання. «Якщо дистанційне навчання, то потрібно, щоб у нас 3G і 4G було в усій країні. Відповідно до плану нашого віцепрем’єра М. Федорова, у нас з 1 липня розпочалося поліпшення зв’язку із Закарпатської області, воно йтиме до сходу України», – зазначив В. Зеленський.

Тодішня т. в. о. міністра освіти й науки Л. Мандзій 23 червня заявила, що робота шкіл у новому навчальному році, який розпочнеться 1 вересня, залежатиме винятково від епідеміологічної ситуації. Вона наголосила, що Міносвіти не переводить школи на обов’язкову дистанційну форму навчання.

Рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію серед медиків в Україні на сьогодні становить 7–8 % від загальної кількості хворих, повідомив міністр охорони здоров’я М. Степанов. При цьому у квітні цей показник сягав 21 %. «Зниження показника інфікування медиків пов’язано з відновленням за останні три місяці у вітчизняних лікарнях системи інфекційного контролю та достатнім забезпеченням медиків засобами індивідуального захисту», – повідомив міністр.

Критеріям послаблення карантину станом на 9 липня не відповідають вісім областей, повідомляє Міністерство охорони здоров’я. Ідеться про Волинську, Донецьку, Закарпатську, Івано-Франківську, Рівненську, Тернопільську, Харківську та Чернігівську області (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/30466101.html. 2020. 10.07).

Щодо інфікованих COVID-19 на окупованих територіях вірогідних даних немає. В анексованому Криму, за інформацією російських джерел, на 30 червня було 874 хворих (з них 13 померло). Перевірити ці відомості в незалежних джерелах немає можливості. Щодо окупованих районів Донбасу достовірна інформація також відсутня.

З 29 червня по 5 липня темпи зростання захворюваності в Україні знизилися: коронавірус діагностували у 5 тис. 415 осіб, що майже на 1 тис. менше, ніж попереднього тижня. Усього офіційно станом на ранок 6 липня в Україні захворіло 49 тис. 043 осіб.

Летальних випадків зафіксовано 115, а вилікувалося 2 тис. 676 осіб, що майже на 300 більше, ніж за попередній тиждень.

З 1 липня Євросоюз відкрив кордони для 15 країн, проте Україна до цього переліку не увійшла: до країн ЄС потрапити поки що можуть лише окремі категорії українців. Єврокомісія має переглядати цей список кожні два тижні. Тим часом перевірити актуальний режим в’їзду до всіх країн світу для громадян України можна на інтерактивній мапі від МЗС.

Водночас з 22 по 28 червня тривало стрімке зростання захворюваності в Україні: коронавірус діагностували ще в 6 тис. 387 осіб (усього у 43 тис. 628 від початку пандемії). Також за цей тиждень зафіксовано кілька антирекордів за кількістю нових виявлених хворих за день, зокрема 25 червня діагноз підтвердився у понад 1 тис. 100 українців.

Найбільше нових випадків коронавірусу діагностували, як і кілька тижнів до цього, на Львівщині, де COVID-19 підтверджувався у понад 200 хворих майже щодня. За загальною кількістю хворих на коронавірус Львівська область уже обійшла Буковину та Київ і вийшла на перше місце. Летальних випадків за тиждень зафіксовано 135 (найбільше – 29 – на Львівщині, яка вийшла за показником летальності на друге місце по Україні), вилікувалося – 2 тис. 385 осіб.

У МОЗ зростання статистики хворих як на Львівщині, так і по Україні загалом пов’язують із недотриманням карантинних обмежень: не всі люди носять маски в громадських місцях, у тому числі в громадському транспорті, також у відпочинкових зонах збираються групами, більшими за дозволені урядом вісім осіб, не дотримуються соціальної дистанції.

Незважаючи на зростання захворюваності й анонс посилення карантину в ряді регіонів, у тому числі на Львівщині та в Києві, де ситуація найгірша, у Львові дозволили роботу фітнес-центрів (які й так самовільно вже працювали понад два тижні) та ресторанів – з обмеженням кількості відвідувачів, а в столиці – ще й роботу кінотеатрів, театрів, басейнів і готелів. З 2 липня уряд дозволив відкрити театри та кінотеатри.

Крім того, з 15 по 21 червня в Україні коронавірус діагностували в майже 5,5 тис. осіб (усього 37 тис. 241 від початку пандемії), що на понад 1 тис. випадків більше, ніж попереднього тижня. За тиждень кілька разів фіксували нові антирекорди за кількістю нових виявлених хворих: 16 червня – 758, 17 червня – 829, 18 червня – 921.

Летальних випадків за тиждень зафіксовано 111, вилікувалося – 2 тис. 389 осіб. Кабмін вирішив продовжити адаптивний карантин в Україні до кінця липня, водночас із постанови про карантинні обмеження вилучили заборони для закладів громадського харчування й торгово-розважальних центрів, готелів і баз відпочинку, закладів культури та розважальної діяльності, фітнес-центрів (URL: https://zaxid.net/statti_tag50974. 2020. 9.07).

Щодо ситуації у світі, треба зауважити, що найбільшу кількість нових випадків за добу (понад 116 тис.) зафіксували в Північній і Південній Америці. Попередній рекордний приріст за кількістю нових заражених – 106 тис. випадків – ВООЗ зафіксувала 20 травня.

У США на сьогодні 2 млн 356 тис. 657 випадків коронавірусу, з них 122 тис. 247 летальні і 980 тис. 355 випадків одужань. У Бразилії – 1 млн 086 тис. 990 випадків COVID-19, зокрема 50 тис. 659 осіб померло та 579 тис. 226 одужало.

До того ж у Франції з 22 червня розпочався третій етап виходу з карантину. Відновили роботу кінотеатри, казино, ігрові зали. Дозволяються колективні спортивні заходи, крім бійцівських видів спорту. До звичного режиму навчання переходять шкільні заклади. При цьому обов’язковими залишаються застосування захисних масок у громадському транспорті, публічних установах. Триває дія вимог соціального дистанціювання в кав’ярнях і ресторанах, навчальних та інших закладах.

Нагадуємо, у Німеччині знову спалахнув коронавірус. Епіцентром стала одна з найбільших боєнь у Європі. Там сотні недужих на COVID-19 (URL: https://www.5.ua/svit/shchoden-novyi-rekord-u-sviti-za-dobu-vyiavyly-ponad-180-tysiach-khvorykh-na-covid-19-217784.html. 2020. 10.07).

У столиці Сербії другу ніч поспіль відбуваються заворушення під час масових акцій проти повторного введення владою карантинних заходів, зокрема комендантської години в Белграді. Увечері 8 липня поліція знову використовувала проти присутніх у будівлі парламенту сльозогінний газ.

Протести спалахнули і в другому за величиною місті Сербії – Нові-Сад. Там демонстранти спробували взяти штурмом офіс одного з регіональних мовників. Поліція цьому перешкодила, після чого протестувальники рушили маршем у бік мерії. Деякі кидали в будівлю каміння та інші предмети. Даних про постраждалих поки немає.

Глава сербської поліції В. Ребич повідомив, що за першу ніч заворушень у Белграді постраждало близько 20 демонстрантів і понад 40 співробітників силових структур. Було підпалено п’ять поліцейських машин. Комісар Ради Європи з прав людини Д. Міятович висловила стурбованість тим, як співробітники поліції діяли проти протестувальників. На кадрах з місця подій видно, що людей б’ють кийками. «Силовий розгін демонстрантів сербськими поліцейськими в Белграді викликає серйозні побоювання щодо дотримання прав людини», – наголосила Д. Міятович, додавши, що влада повинна ретельно розслідувати подію та покарати тих співробітників поліції, які допустили насильство.

Президент Казахстану К.-Ж. Токаєв 8 липня повідомив, що 13 липня в країні оголошено днем жалоби за жертвами COVID-19. К.-Ж. Токаєв, звернувшись до нації, заявив про «системні помилки» колишнього керівництва Міністерства охорони здоров’я і недбалість місцевої влади. Також частину відповідальності глава держави поклав на населення, яке, на його думку, нехтує санітарними правилами.

У Казахстані, за офіційними даними, від коронавірусної інфекції померло 264 особи. Ще понад 100 померлих з позитивним тестом на COVID-19 не ввійшли до цієї статистики, оскільки причиною смерті спецкомісії назвали інші захворювання, а COVID-19 вказали як «супутнє захворювання».

У червні, за даними Міністерства охорони здоров’я, від пневмонії з негативним результатом на коронавірус померло 628 осіб, захворюваність запаленням легенів показала істотне зростання.

У Казахстані зареєстровано понад 51 тис. випадків зараження COVID-19. МОЗ визнає, що випадків інфікування може бути більше, ніж за офіційною статистикою.

Австрія попередила про загрозу поїздок у декілька балканських країн після того, як серед осіб, які прибули з країн Центральної Європи, тести на коронавірус дали позитивний результат. Канцлер Австрії С. Курц заявив на пресконференції 8 липня, що попередження стосуються Болгарії, Румунії та Молдови, що означає, що всі, хто прибуває з однієї із цих країн, мають показати результат тесту, що в них немає коронавірусу, або ізолюватися на 14 днів. Австрійський уряд заявив, що збільшує кількість перевірок на пунктах перетину кордону з Угорщиною та Словенією, аби контролювати ситуацію (URL: https://www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019. 2020. 10.07).

Отже, боротьба з поширенням коронавірусу в Україні і світі триває. Статистика досі залишається невтішною. За твердженням ВОЗ і фахівців, ситуація в цілому залишається контрольованою, але заспокоюватися ще зарано. Більшість спостерігачів покладає надію на якомога скоріше винайдення вакцини, яка має забезпечити ефективний захист від подальшого поширення хвороби.

 

Рудь І. Пандемія коронавірусу в Україні та світі  [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2020. – № 12. – С. 33–37. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2020/ukr12.pdf. – Назва з екрану.