Підсумки візиту В. Зеленського до Азербайджану І. Немеш, власкор СІАЗ НБУВ

Візит Президента України В. Зеленського до Азербайджану: основні домовленості та оцінки експертів

 

Під час офіційного візиту до Азербайджанської Республіки Президент України В. Зеленський 17 грудня зустрівся з президентом Азербайджану І. Алієвим. Український Президент окреслив та обговорив з азербайджанською стороною взаємовигідні напрями співпраці двох держав. Також у присутності голів держав було підписано ряд українсько-азербайджанських двосторонніх документів.

Спочатку в присутності лідерів держав у столиці країни Баку протокол про наміри між м. Одеса та м. Гянджа підписали посол України в Азербайджанській Республіці В. Каневський і посол Азербайджанської Республіки в Україні А. Худієв. Також посли підписали договори між
м. Трускавець (Україна) та м. Губа (Азербайджанська Республіка) про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво.

Крім того, угоду про співробітництво у сфері регулювання умов ведення бізнесу між Державною регуляторною службою України й Міністерством економіки Азербайджанської Республіки підписали міністр закордонних справ України В. Пристайко та міністр закордонних справ Азербайджанської Республіки Е. Мамед’яров.

Наприкінці міністри підписали угоду між адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Спеціальною службою державної охорони Азербайджанської Республіки про організацію лінії міждержавного урядового зв’язку між Києвом та Баку (URL: https://tsn.ua/politika/zelenskiy-v-baku-pid-chas-vizitu-ukrayina-ta-azerbaydzhan-pidpisali-nizku-dokumentiv-1461120.html. 2019. 17.12).

Треба нагадати, що 12 грудня під час київського Саміту очільників урядів країн ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова) сторони підписали два документи – протоколи про спільні наміри.

Прем’єр-міністр України О. Гончарук заявив про плани створити зону вільної торгівлі для держав-членів ГУАМ, реалізувати концепцію транспортного коридору ГУАМ, а також досягти взаємної лібералізації ринку послуг.

Нагадаємо, перед візитом В. Зеленського Україна депортувала до Азербайджану опозиційного азербайджанського блогера Е. Ісаєва, який гостро критикував президента Азербайджану І. Алієва, називав його диктатором і розповідав про корупцію в Азербайджані. При цьому сам блогер не є проукраїнським активістом (URL^ https://www.eurointegration.com.ua/news/2019/12/17/7104320. 2019. 17.12).

За підсумками зустрічі зі своїм азербайджанським колегою І. Алієвим, Президент В. Зеленський зробив ряд заяв, зокрема про перспективи активізації українсько-азербайджанських відносин. Ішлося про існуючі можливості у сфері торгівлі, будівництва, інвестування в будівництво, а також про безпековий аспект двосторонньої співпраці.

Президент України В. Зеленський, узагальнив, що Київ і Баку об’єднують спільні політичні інтереси. «Важлива тема сьогоднішньої розмови – це гарантування регіональної та національної безпеки. Насамперед ідеться про війну на Сході України та нагірно-карабаський конфлікт. Ми незмінно підтримуємо одне одного в питаннях відновлення суверенітету та територіальної цілісності наших держав у рамках міжнародно визнаних кордонів. Ми продовжимо спільну роботу в цьому напрямі й у двосторонньому форматі, і в рамках роботи міжнародних організацій», – наголосив В. Зеленський.

Україна з Азербайджаном домовилися про обмеження на поставки товарів з непідконтрольних владі Баку та Києва територій Донбасу й Нагірного Карабаху.

Спільні інтереси є також в енергетичній сфері, зазначає В. Зеленський. «Україна підтримує Південний газотранспортний коридор. Ми домовилися вивчити можливості його розширення. Це важливо для диверсифікації постачання газу європейським споживачам. Слід використовувати унікальний транзитний потенціал наших країн і розвивати інфраструктуру для цього», – наголосив Президент України (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-zelenskyj-azerbajdzhan/30329847.html. 2019. 17.12) Південний газовий коридор починається з термінала поблизу столиці Азербайджану Баку. Газопровід призначено для поставок азербайджанського газу до Європи. Південний газовий коридор є одним з пріоритетних для ЄС проектів, який передбачає транспортування газу з Каспійського регіону через Грузію та Туреччину до європейських країн.

Україна та Азербайджан мають збільшити взаємний товарообіг. Український Президент запевнив, що така домовленість піде далі протокольних рішень і формальних кроків, повідомляє прес-служба Офісу Президента. «Ми домовилися з …президентом про те, що на початку наступного року обов’язково створимо не просто робочу групу, а справжню команду людей, яка приїде від імені президента Азербайджану в Україну і предметно подивиться усі об’єкти, можливості, підприємства, по яких ми можемо разом працювати, – запевнив В. Зеленський. – Це кейси і в енергетиці, і в освіті, і велика приватизація, про яку я розповів, яку ми готуємо в Україні. Це 500 підприємств, де ми хочемо бачити чистий бізнес, чисту інвестицію».

Прес-служба українського Президента інформує, що президенти України та Азербайджану домовилися активізувати співпрацю країн і у сфері міжнародних перевезень – як авіаційних, так і автомобільних.

Президент України зустрівся з прем’єр-міністром Азербайджану. В. Зеленський обговорив з А. Асадовим потребу в інвестиціях, наголосила на перезапуску відносин між країнами. Міністр інфраструктури України, голова української частини міжурядової комісії В. Криклій запевнив, що на початку наступного року представить азербайджанським колегам «широке меню» проектів для інвестицій.

Доволі критичні думки щодо результатів візиту Президента України В. Зеленського до Баку і взагалі відносно українсько-азербайджанських міждержавних відносин висловив місцевий журналіст Р. Оруджев. «Учора завершився перший офіційний візит Президента України В. Зеленського в Азербайджан. І одразу треба сказати, що програмною своєю частиною він практично нічим не відрізнявся від безлічі інших візитів подібного роду, – заявив Р. Оруджев. – Приблизно такими ж за результатами були приїзди до Баку і колишніх українських президентів – В. Ющенка, В. Януковича. Церемонії, підписи під двосторонніми документами, розмови, повні доброзичливих взаємних запевнень, усіляких обіцянок. Попередній досвід таких візитів поки ніяких підстав для оптимізму не дає. Ні азербайджанці, ні українці якогось особливого сплеску економічної взаємодії між нашими країнами за ці роки фактично жодного разу не побачили, незважаючи навіть на те, що наші держави офіційно мають статус стратегічних партнерів і вже багато років перебувають в одному регіональному союзі – ГУАМ. У зв’язку з протокольною необхідністю під час таких поїздок завжди багато говориться про майбутні плани, але в реальності вони виконуються рідко. Утім це біда не одних лише Азербайджану та України. Насправді ні український бізнес особливо не інтегрований в азербайджанську економіку, ні ділові кола Азербайджану не зайняті активним освоєнням різних сегментів українського ринку. А те, що у всіх на слуху, особливого оптимізму не вселяє».

«В Азербайджані багато в чому завдяки зусиллям проурядових ЗМІ поширено думку, що мало не вся Україна охоплена мережею автомобільних заправок SOCAR (Державна нафтова компанія Азербайджанської Республіки, ДНКАР). Але навіть якщо це так, то нічого особливого в цьому немає – заправок SOCAR багато і в Грузії, і навіть у Швейцарії вони є. Це не показник капітальних вкладень. Приблизно так само йде справа з представленістю України тут. Будь-якому жителю Азербайджану відомі досить якісні і відносно недорогі продукти харчування з України – в основному кондитерські вироби та спиртні напої. Вони є у всіх магазинах нашої країни. І, як бачать це люди, це все», – підкреслив Р. Оруджев.

Однак зовсім інша справа, на думку азербайджанського журналіста, суто людське ставлення азербайджанців до України і її народу. Його можна охарактеризувати як стабільно доброзичливе та співчутливе. Приблизно таке ж, як до сусідньої Грузії. Раніше симпатію викликало прагнення українців вивести свою країну з-під російського впливу, їхні інтеграційні устремління в напрямку Заходу. Уже після захоплення Кремлем Криму й Донбасу теплоти помітно додалося, оскільки Азербайджан десятиліттями живе в умовах окупації частини своїх територій. Причому сепаратистський режим у Нагірному Карабасі так само контролюється й підтримується Москвою, незважаючи на те що на офіційному рівні ніхто цього відкрито не говорить.

«Дуже важливий позитивний психологічний момент візиту Зеленського – він не забув нагадати під час прес-конференції, що Азербайджан і Україна однозначно підтримують територіальну цілісність одна одної. Тобто проєвропейські устремління мас, недозволені територіальні конфлікти та розуміння необхідності бути завжди насторожі з російським режимом – це ті моменти, які більше за інших зближують наші народи», – резюмував Р. Оруджев (URL: https://qha.com.ua/po-polochkam/vzaimnye-simpatii-bez-bolshogo-soderzhaniya-zhurnalist-iz-azerbajdzhana-rauf-orudzhev-ob-itogah-vizita-zelenskogo-v-baku. 2019. 18.12).

Тим не менше перший офіційний візит Президента України В. Зеленського до Азербайджанської Республіки відбувся. Сторони обговорили широке коло питань, під час візиту було схвалено ряд домовленостей, що стосувалися співробітництва України та Азербайджану. Президенти України В. Зеленський та Азербайджану І. Алієв окреслили коло спільних проблем, а зміни, що відбулися останнім часом в українській політиці можливо відкриють шлях і до змін у бік більш широкої, конструктивної і взаємовигідної співпраці між країнами.

 

Немеш І. Візит Президента України В. Зеленського до Азербайджану: основні домовленості та оцінки експертів [Електронний ресурс] / І. Немеш // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 25. – С. 30–33. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr25.pdf. – Назва з екрану.