Як проходить реформа медичної галузі в умовах децентралізаціїВ. Пальчук, ст. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Розвиток первинного рівня медицини в ОТГ

 

У рамках реформи з децентралізації влади реалізується реформування медичної галузі. Усі комунальні заклади первинної допомоги перейшли на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом»: вони отримують кошти за послуги, які надають пацієнтам. Дохід залежить від обсягу роботи. У закладах первинної допомоги, які долучилися до трансформації, зарплати медичних працівників зросли у два-чотири рази. Для багатьох лікарів, медсестер та медбратів «первинки» це відображається в зарплаті в понад 10, 15 і 20 тис. грн.

Реформування медичної галузі передбачає «наближення якості медичної послуги в сільській місцевості». Так, у сільських амбулаторіях уже проведено близько 1 тис. 900 телемедичних консультацій. У п’яти пілотних областях телемедична послуга запрацювала в 905 амбулаторіях, у яких працює 1 тис. 400 сімейних лікарів. Лідерами цього процесу є Харківська, Кіровоградська та Полтавська області. Уже долучилися до впровадження телемедицини Луганська, Донецька, Івано-Франківська, Рівненська, Миколаївська, Київська області.

В областях здійснюють заходи щодо підтримки реформування медичної галузі. Області визначають пріоритетні кроки в цьому процесі. Так, Харківський район Харківської області став першим, де презентовано Стратегії розвитку центрів первинної медико-санітарної допомоги. Стратегї підготовлено в рамках проекту «Ефективна первинна медицина в громаді» та реалізується за програмою ЄС «Підтримка громадянського суспільства, місцевих влад та прав людини» і фінансується Європейським Союзом.

Проект координується Харківською обласною радою, втілюється саме для того, щоб проводити медичну реформу не тільки у великих містах, а й у селах. Так, у рамках упровадження проекту сформовано чотири навчальні групи для управлінських команд ЦПМСД області. З початку року експертами проведено 19 тренінгів для 90 учасників з 19 закладів первинної медичної допомоги таких районів, як Балаклійський, Борівський, Валківський, Вовчанський, Первомайський, Чугуївський, Краснокутський, Кегичівський, Нововодолазький, міст обласного значення Ізюм, Куп’янськ, а також Нововодолазької та Золочівської ОТГ.

Чотири управлінські команди центрів первинної медико-санітарної допомоги Харківського району після успішного проходження навчання, що включало питання стратегічного управління, фінансів, роботу з персоналом та управління комунікаціями, презентували присутнім головні складові плану розвитку медичних закладів району. У свою чергу експерти надали поради щодо збільшення ефективності впровадження проектів.

Це перший публічний захист, що дає можливість медичним закладам обмінятися досвідом, а керівникам територіальних громад, місцевим депутатам, громадським організаціям подивитися на управлінські команди медзакладів з точки зору підвищення ефективності їхньої роботи.

Крім того, в області зазначають, що стратегічний план є необхідною умовою для участі в конкурсі міні-грантів на розвиток первинної ланки медицини в громадах області. Сума одного міні-гранту становитиме не більше 300 тис. грн, до того ж обов’язковою умовою є співфінансування в розмірі не менше 10 % від загального бюджету проекту.

Конкурс міні-грантів проводиться у два етапи: перший – у 2019 р., другий – у 2020 р. На першому етапі до участі в конкурсі запрошуються: заклади первинної медико-санітарної допомоги та органи місцевого самоврядування. На другому етапі до конкурсу долучаться лікарі приватної практики сімейної медицини.

Об’єднані територіальні громади за своїми повноваженнями та фінансовими можливостями організовують на своїй території надання муніципальних послуг, використовуючи всі можливості реформи децентралізації та урядової підтримки секторальних реформ. Зокрема, надання медичних послуг.

Дуже часто утворення закладів первинної допомоги в ОТГ, у яких існують філії районних центральних лікарень, супроводжується необґрунтованими спробами районної влади передати на баланс громадам і місцеві лікарні, які обслуговували мешканців усього району, а іноді й сусідів. Необґрутованими такі вимоги є насамперед тому, що громада у своїх повноваженнях має забезпувати надання мешканцям у першу чергу первинної медичної допомоги, а не спеціалізованої.

Власне така ситуація і склалася з приміщенням Бібрської лікарні, що на території Бібрської міської ОТГ Львівської області. Застаріле обладнання, занедбані приміщення стали причиною того, що здебільшого мешканці громади спеціалізовані медичні послуги отримують у Львові. У І кварталі 2019 р. кількість пацієнтів, які пройшли лікування в умовах стаціонару Бібрської лікарні, була настільки низькою, що заледве перевищувала чисельність персоналу лікарні. Платити двічі за медичні послуги нікому не вигідно, утримувати за власні кошти громади приміщення та персонал і водночас віддавати їх в інші заклади, куди звертаються мешканці, не витримає жоден бюджет. Тому керівництво Бібрської міської ОТГ одразу вирішило, що при отриманні повноважень у сфері медичного обслуговування перейме виключно первинну ланку, а не цілу лікарню. Ретельно вивчивши всі проблеми, пов’язані із закладом, уже на другій сесії у лютому 2019 р. новостворена Бібрська міська ОТГ прийняла рішення про створення комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Залучившись підтримкою колективу Львівського ЦРМС, який розтлумачив необхідність надання виключно первинної медичної допомоги на рівні ОТГ, керівництво громади зайняло однозначну позицію щодо отримання повноважень медичної допомоги первинного рівня.

Щоб допомогти органу місцевого самоврядування відстояти позицію та зменшити невдоволення серед мешканців та медичного колективу, у березні 2019 р. директор і радники Львівського ЦРМС провели ряд просвітницьких та роз’яснювальних заходів серед медичного персоналу й мешканців про перебіг реформи первинної медицини. Під час таких зустрічей експерти пояснювали, яким чином медична реформа пов’язана з процесом децентралізації, як наслідки реформи позначаться на ефективності надання послуг населенню та про переваги реформ.

Профільний радник з юридичних питань А. Гнида супроводжував ОТГ з правовими підставами рішень, оформленням документів та проведенням конкурсу на зайняття посади головного лікаря підприємства. На запит КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Бібрської міської ради у Львівському центрі розвитку місцевого самоврядування підготували письмове роз’яснення, у якому пояснили вимоги чинного законодавства щодо створення підприємства первинної медицини ОТГ, питання прийняття на роботу персоналу такого підприємства, правовідносини з Перемишлянською районною лікарнею, обов’язком створити ефективну медичну мережу тощо.

У результаті проведених заходів громада перейняла на себе повноваження з управління первинною ланкою медицини. Новостворене КНП взяло на роботу виключно той персонал, який має змогу будувати ефективну мережу надання медичних послуг. На останній сесії Бібрської міської ради щодо бюджету ОТГ виділили 1,5 млн грн на ремонт приміщень та закупівлю необхідного обладнання амбулаторії сімейної медицини. За цей час провели аналіз мережі ФАП, розробили план оптимізації, уклали угоду з Національною службою охорони здоров’я.

За словами головного лікаря КНП ЦПМСД Бібрської міської ради О. Гориня, чітка позиція громади під час створення підприємства дає змогу приймати ефективні рішення. «Ми вже частково провели оптимізацію мережі ФАП, адже деякі з них узагалі є непотрібні, а інші, навпаки, потрібно зберігати через популярність послуг та вкладати кошти у їхній розвиток. Завдяки належним стартовим можливостям, поступово ми приведемо до ладу роботу цілої мережі», – підкреслив О. Горинь.

Для забезпечення функціонування первинної ланки медико-санітарної допомоги громади будують спеціалізовані будівлі. Так, у Степанецькій ОТГ розпочали будівництво медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Загалом цьогоріч на території громади заплановано поточні ремонти у трьох ФАП (с. Попівка, Беркозівка, Малий Ржавець) та амбулаторії в с. Мартинівка. У цьому селі також запланували відкрити культурно-дозвіллєвий центр і вже готують проектну документацію для реконструкції нежитлової будівлі з використанням енергозберігаючих технологій.

У Ганнівській ОТГ відкрили амбулаторію, збудовану в рамках ініціативи «Доступна медицина». Амбулаторія надаватиме послуги мешканцям восьми населених пунктів, які входять до складу ОТГ: Ганнівки, Громухи, Григорівки, Караказелівки, Острівки, Шишкиного, Шутенького, Юр’ївки. Вартість будівництва амбулаторії становить 6 млн 200 тис. грн на умовах співфінансування. З місцевого бюджету було виділено 10 % від загальної суми вартості будівництва амбулаторії. Для оснащення лікарської амбулаторії у 2018 р. закуплено медичне обладнання, меблі та апаратуру (кушетки, шафи, столи та стільці, холодильник, сухожарову шафу, ЕКГ апарат, фізіотерапевтичну апаратуру та ін. на суму 646 тис. 944 грн, з них 96 450,02 грн – кошти, виділені радою сільгоспвиробників. У 2019 р. на доукомплектування амбулаторії за рахунок субвенції було придбано меблі на суму 100 тис. 378 грн. Також придбано автомобіль Renault Duster, вартістю майже 500 тис. грн.

Заболотівська ОТГ єдина в Івано-Франківській області прийняла на баланс районну лікарню та утворила комунальне некомерційне підприємство (далі – КНП). На сьогодні до Заболотівської лікарні їдуть за послугами жителі всього Снятинського району. Водночас, за словами голови ОТГ І. Танюка, збереженню та успішній діяльності лікарні передували непопулярні рішення щодо звільнення працівників.

Лікарня обслуговує 15 тис. населення громади, але насправді пацієнтів є набагато більше. Села, які межують з ОТГ, але не увійшли до неї, уклали договори на обслуговування. Загалом, за словами головного лікаря, у Заболотівській громаді є дві діючі амбулаторії, третя будується та 10 ФАП. «Багато людей за межами ОТГ уклали договори з нашими лікарями. Тож ми як обслуговували 30 тис. до об’єднання, так і лишилося. Якщо люди уклали договори з нашими лікарями, то ми не беремо гроші за обслуговування, хто не уклав, платять 100 грн благодійного внеску. Загалом у лікарні шість відділень, у яких 85 ліжок», – пояснює головний лікар І. Палійчук.

У Кіптівській об’єднаній територіальній громаді, що на Чернігівщині, у серпні 2018 р. відкрили амбулаторію загальної сімейної практики. Проект передбачав, крім лікувальних кабінетів, квартиру для лікаря, а також автомобіль. У громаді проживає близько 3 тис. 200 жителів. Станом на 1 липня декларації з лікарем сімейної практики підписали 450 пацієнтів. В ОТГ функціонує амбулаторія та п’ять ФАП, які громада утримує за власні гроші: виплачують зарплати фельдшерам і медсестрам. Пацієнти в амбулаторії можуть отримати консультацію сімейного лікаря, рецепт на ліки, тут можуть виміряти тиск, зробити кардіограму, поставити крапельниці, зробити щеплення, уколи. Є кабінет фізіотерапії та два ліжка денного стаціонару. У віддалених від центральної садиби селах лікар сімейної практики проводить виїзні прийоми та консультації згідно з графіком.

Медичний заклад обладнаний визначеним набором інструментів та устаткуванням, законодавством встановлено табель оснащення амбулаторії – йому потрібно відповідати. Тому громада докладає всіх зусиль, щоб відповідати вимогам. Тут працюють над забезпеченням жителів якісними медичними послугами.

У Жданівській сільській ОТГ Вінницької області відкрили амбулаторію загальної практики сімейної медицини Жданівського центру первинної медико-санітарної допомоги. У минулому році ОТГ увійшла до переліку громад, які було включено в державну програму розвитку системи охорони здоров’я в сільській місцевості. У листопаді 2018 р. розпочалося будівництво, і вже влітку поточного року мешканці громади отримали сучасну амбулаторію із широким спектром медичних послуг.

Як повідомила голова Жданівської ОТГ С. Ядвіжина, амбулаторія обслуговуватиме понад 4 тис. мешканців усіх населених пунктів громади. Заклад забезпечили сучасним медичним обладнанням, спеціалізованими кабінетами. Тут працюватимуть два сімейні лікаря та 13 осіб медперсоналу. Крім того, громада подбала також і про соціальні стимули для медиків та забезпечила їх житлом.

Вартість будівництва амбулаторії становила близько 10 млн грн, 10 % коштів виділили з місцевого бюджету Жданівської ОТГ. За словами керівника Жданівської ОТГ, у реалізації проекту допомогу надали департамент охорони здоров’я та департамент архітектури й містобудування Вінницької ОДА. «Нам допомагали органи влади, спонсори, працювали наші комунальні підприємства, ми мали відповідальних підрядників, фінансування – і от сьогодні такий результат. Лікар у нас молодий, працює один рік, але він допомагав створювати первинну ланку медицини в громаді. Маємо ще й автомобіль, який теж був закуплений за державні кошти на умовах співфінансування. У приміщенні на 300 кв. м є всі умови для того, щоб працювати медикам, зручно і пацієнтам», – зазначила С. Ядвіжина.

Жданівська громада активно включилася в процеси оновлення первинного рівня медицини. За рекомендаціями експертів Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування та Програми «U-LEAD з Європою» громада створила власний Центр первинної медико-санітарної допомоги, провела декларування та оформила співпрацю з Національною службою охорони здоров’я. Відтепер громада має комунальний медичний заклад. Відкриття сучасної амбулаторії сприятиме покращенню послуг в ОТГ. Крім того, громада може залучати додатково лікарів, розширювати пацієнтську базу та збільшувати надходження до місцевого бюджету.

У Малинівській ОТГ Харківської області відкрили нову амбулаторію. Це одна з 30 амбулаторій, які будують в області в рамках проекту зміцнення сільської медицини. «Ця амбулаторія збудована коштом державного, обласного та місцевого бюджетів. Це абсолютно нові умови надання первинної медичної допомоги. Зміни відчують як лікарі, які працюватимуть у гідних умовах, так і пацієнти, які почуватимуться набагато комфортніше, звертаючись за допомогою. Первинна медицина – це сьогодні приклад відчутних та зрозумілих змін на краще», – зазначив заступник голови Харківської ОДА М. Черняк.

За словами директора Малинівської амбулаторії С. Крюкова, заклад забезпечено всім необхідним для роботи обладнанням, лікар матиме службовий автомобіль. «Тут є всі необхідні меблі, нове устаткування: техніка для телемедицини, кардіограф, стерилізаційне обладнання тощо», – зазначив він. Також у будівлі амбулаторії розташовано службову двокімнатну квартиру для сімейного лікаря. Житло стало важливим фактом, який впливає на рішення лікарів залишатися працювати в селищі.

Проект «Ефективна первинна медицина в громаді» реалізується Харківською обласною радою (координатор проекту), ГО «Агенція змін “Перспектива”», ГС «Українсько-німецька медична асоціація», Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області.

Проект створено задля розбудови ефективної первинної медико-санітарної допомоги в громадах Харківської області шляхом підвищення обізнаності громадськості про медичну реформу, навчання та консультування лікарів, керівників медзакладів і представників місцевого самоврядування, надання міні-грантів для покращення медичних послуг та вивчення кращих місцевих і міжнародних практик.

Зокрема, 12 громад Харківщини отримали гранти на розвиток первинної ланки медицини. За словами координатора програми міні-грантів Г. Пронькіної, на конкурс було подано 54 проектні заявки: 26 від центрів первинної медичної допомоги та 28 від органів місцевого самоврядування області, на території яких функціонують заклади первинної ланки медицини.

За підсумками роботи конкурсної комісії було відібрано 12 проектів, які реалізовуватимуться в Харківській області. Загальна сума на підтримку цих проектів становить 2 999 104 грн. «Згідно з результатами оцінювання та рекомендаціями експертів, проекти, які ми підтримуємо цього року, стосуються модернізації медичних закладів та придбання нового обладнання, що дасть змогу мешканцям територіальних громад області отримати більш доступну та якісну медичну допомогу», – зазначила Г. Пронькіна.

Переможцями конкурсу стали: КНП Балаклійської районної ради «Балаклійський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»; Старосалтівська селищна рада Вовчанського району; КП «Чугуївський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Чугуївської міської ради Харківської області; Красноградська міська рада; Безлюдівська селищна рада Харківського району; КНП Харківської районної ради «Центр первинної медичної допомоги № 5» Харківського району; КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Шевченківського району» Шевченківської районної ради; КНП «Борівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Борівської районної ради; Нововодолазька селищна рада Нововодолазького району; Малоданилівська селищна рада Дергачівського району; КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Барвінківського району» Барвінківської районної ради; П’ятигірська сільська рада Балаклійського району.

Наступним кроком буде укладання угод на виконання проектів між координатором проекту – Харківською обласною радою та конкурсантами-переможцями конкурсу. Команди реалізовуватимуть проекти з червня по листопад 2019 р.

Таким чином, громади активно включаються в процеси розвитку первинного рівня медицини, створюють власні центри первинної медико-санітарної допомоги. Некомерційні комунальні медичні заклади громад, оснащенні амбулаторії громади створюють для того, щоб покращити медичні послуги в ОТГ. Крім того, громада отримує можливість залучати додатково лікарів, розширювати пацієнтську базу та збільшувати надходження до місцевого бюджету (Матеріал підготовлено за інформацією таких джерел: Мінрегіон України (http://www.minregion.gov.ua); Міністерство охорони здоров’я Украіни (https://moz.gov.ua); Харківська ОДА (https://kharkivoda.gov.ua); Харківська обласна рада (http://oblrada.kharkov.ua/ua); Кіровоградська ОДА (http://www.kr-admin.gov.ua/start.php); Черкаський центр розвитку місцевого самоврядування (http://lgdc.org.ua/branch/22); Чернігівський центр розвитку місцевого самоврядування (http://lgdc.org.ua/branch/24); Бліц-інфо (http://www.blitz.if.ua)).

 

Пальчук В. Розвиток первинного рівня медицини  в ОТГ [Електронний ресурс] / В. Пальчук // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 22. – С. 38–44. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr22.pdf. – Назва з екрану.