Інвестиційний форум в Маріуполі: деталі та результати заходуМ. Дем’яненко, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

RE:THINK Invest in Ukraine: подробиці інвестиційного форуму в Маріуполі

 

У Маріуполі 29–30 жовтня 2019 р. відбувся масштабний інвестиційний форум RE: THINK Invest in Ukraine. На захід ініційований президентом В. Зеленським прибуло близько 700 делегатів, ще 200 журналістів висвітлювали подію.

Зауважимо, що учасників було значно більше, ніж очікували організатори. Офіційну українську сторону представляли Президент України  В. Зеленський, Прем’єр-міністр О. Гончарук та майже весь cклад Кабінету Міністрів України. Окрім представників української влади та бізнесу на форумі були присутні іноземні гості. Серед них понад 20 офіційних іноземних делегацій, представники головних офісів міжнародних фінансових організацій, посольств та донорських структур, тощо. Зокрема, віце-президент Європейського банку реконструкції і розвитку А. Пію, генеральний директор з питань європейської політики сусідства і переговорів по розширенню К. Даніельсон, віце-президент IFC Дж. Бейкер, віце-президент Європейського Інвестиційного банку В. Худак, віце-президент Світового банку по регіону Європи та Центральної Азії С. Мюллер і багато інших.

Основна мета форуму – залучити більше міжнародних інвестицій для відновлення економіки держави і перетворення Донбасу на потужний розвинутий промисловий кластер.

Маріуполь не випадково був обраний місцем проведення форуму. Ще в червні під час поїздки до Маріуполя В. Зеленський відмічав важливість розвитку інфраструктури регіону, вже тоді анонсуючи що найближчим часом будуть «інвестиційні вливання в інфраструктуру Донбасу».

Президент України загалом так пояснив, чому інвестиційний форум провели саме в цьому місті: «Чому ми організували Форум у Маріуполі? Бо саме це місто стане стартом для нового Донбасу. Тут уже відкрили крутий ІТ-хаб з потрібними стартапами, почали покращувати екологію. Сьогодні кермував автівкою на новенькій трасі, 130 кілометрів якої збудували лише за два з половиною місяці. Скоро результатів буде ще більше, бо ми можемо працювати швидко та якісно!».

Також Президент підкреслив, що Маріуполь – уже європейське місто. «Після стількох перельотів, поїздок та зустрічей увечері все ще сповнений енергії від побаченого та почутого. Мій висновок такий: Маріуполь – уже європейське місто. Тільки треба трішки допомогти йому оговтатися від випробувань, які випали на його долю останніми роками», – заявив В. Зеленський (URL: https://rubryka.com/2019/10/29/zelenskyj-poyasnyv-chomu-forum-provely-u-mariupoli).

Програма заходу складалася з декількох панелей, основними темами на яких були розвиток українських регіонів та інвестиційний потенціал країни. Крім того, обговорювалися також безпекові та гуманітарні проблеми Донбасу. Та й загалом виходячи з риторики спікерів форуму, можна говорити про намагання влади налагодити процес реінтеграції регіону, в такий спосіб.

Відкрив форум Президент В. Зеленський, який у своєму виступі торкнувся кількох важливих тем. Зокрема він нагадав, що в найближчих планах «велика приватизація» десятків інвестиційно привабливих об’єктів, а також пообіцяв персональний захист кожному інвестору.

«Ми викорінимо неправомірний тиск на бізнес з боку правоохоронних органів. Я особисто обіцяю персональний захист кожному інвестору. Кожному», – сказав він та додав, що будуть прибрані обмеження в сферах бізнесу і руху капіталу.

Під час свого виступу Президент України звернувся до міжнародних інвесторів та пояснив чому потрібно інвестувати в Україну: «Ви точно чули про бізнесменів, які не повірили в Google або втратили можливість придбати WhatsApp за невелику суму. Україна – це країна можливостей... Україна стає стабільним і передбачуваним ринком зі значними можливостями для розширення бізнесу. Крім того, наша держава має сприятливі кліматичні умови, вигідне географічне положення, невичерпний сільськогосподарський та індустріальний потенціал, а українці – працьовиті й талановиті люди».

В. Зеленський у своєму виступі звернув увагу на проблему банківського сектору. За його словами чинна влада не має наміру повертати «проблемні» банки, зокрема «ПриватБанк», їх колишнім власникам.

«З ринку було виведено майже 100 банків, зокрема, “Дельта Банк”, “Надра Банк”, банк “Фінанси і Кредит”. Націоналізували “ПриватБанк”. У кожній з цих справ, я ще раз кажу, будемо захищати тільки інтереси держави Україна, інтереси кожного українця. Всі ці проблеми не повинні вирішуватися за рахунок платників податків», – сказав Президент.

Також під час свого виступу на RE: THINK Invest in Ukraine Президент України анонсував початок податкової реформи в Україні: «Ми проведемо глибинну податкову реформу в країні, яка почне діяти в 2021 році».

В контексті врегулювання конфлікту на сході країни В. Зеленський в рамках форуму також озвучив декілька тез, хоча й зауважив, що мета цього форуму не обговорення стратегій оборони і безпеки. «Ми не будемо говорити сьогодні про очевидні речі – необхідність сильної і боєздатної армії для захисту суверенітету і незалежності. Це – аксіома», – наголосив Глава держави.

Щодо майбутньої зустрічі в Нормандському форматі Глава держави зауважив: «Нам потрібен мир на наших умовах? Для цього у країни повинна бути сильна позиція. Вона можлива при збереженні санкцій. Саме тому сьогодні так важливі Мінський процес і зустріч в Нормандському форматі. Вона повинна відбутися. І ми повинні вирішувати всі питання не в телефонних розмовах, а дивлячись один одному в очі. Щоб припинити війну і повернути наші українські території» (URL: https://blackseatv.com/uk/way-home-ua/yak-povernuti-krim-z-donbasom-i-reformuvati-ekonomiku-golovni-pidsumki-investforumu-v-mariupoli).

Згадав В. Зеленський і про інформаційну та гуманітарну політику щодо Донбасу і Криму. «Ці політики не існують одне без одного. Немає ніякого сенсу розповідати, як добре в Україні, якщо це не збігається з реальністю за межами КПВВ. І будь-які поліпшення не важливі, якщо наші громадяни банально не будуть про них знати, а значить, не зможуть ними скористатися. Якщо дієва гуманітарна політика – це в першу чергу завдання держави, то інформаційна політика – загальний виклик і спільна відповідальність влади, засобів масової інформації та кожного користувача соціальних мереж», – зазначив він.

Що ж стосується стратегії реінтеграції Криму і Донбасу, то тут, на думку Президента не можливо знайти єдине рішення, яке б задовольнило усіх. «Ми повинні знайти варіант, який підтримає абсолютна більшість. Суспільство має розуміти і погоджуватися з умовами реінтеграції Донбасу і Криму, з принципами перехідного правосуддя. Відсутність загального бачення паралізує наш рух... Українське суспільство має прийти до згоди щодо шляху повернення під контроль Донбасу й Криму, оскільки соціологія показує, що у суспільстві є різне бачення цього питання», – зауважив В. Зеленський.

Загалом же В. Зеленський вкотре заявив, що завершити війну можна лише дипломатичним шляхом. За його словами, дипломатичний шлях вимагає сильної позиції і підтримки України з боку союзників (URL: https://bykvu.com/ua/bukvy/o-chem-govorili-na-forume-re-think-invest-in-ukraine-v-mariupole-kljuchevye-tezisy).

Повертаючись до основної тематики RE: THINK Invest in Ukraine, відзначимо виступ в рамках форуму Прем’єр-міністра України О. Гончарука, який анонсував більше ніж сотню готових інвестиційних проектів.

У своїй промові очільник уряду відзначив важливість співпраці з МВФ для інвестиційної привабливості України. «Ми очікуємо, що в найближчі тижні колеги з МВФ приїдуть до України для того, щоб ще раз проговорити це (програму розширеного фінансування – EFF). І ми розраховуємо, що ми все-таки досягнемо домовленості щодо формату нової програми», – сказав він.

До речі, представників МВФ, з якими Україна зараз веде перемовини про новий транш, в Маріуполі не було. За словами Прем’єр-міністра, візит місії очікується в листопаді, а підписання нової програми стане позитивним сигналом для інвесторів.

Також О. Гончарук нагадав, що закон про фізичних осіб-підприємців (ФОП) набуває чинності через рік, і цього часу достатньо, щоб документ відкоригувати. «Ми зберемося з представниками незадоволених сторін і відпрацюємо поправки».

Звернув увагу Прем’єр-міністр і на досягнутий компроміс з тютюновими компаніями, які досить нервово відреагували на законодавчі новації, які встановлювали маржу на сигаретах для оптової та роздрібної торгівлі. «Ми на минулому тижні з ними зустрілися і вже знайшли певне рішення, яке, як ми сподіваємося, буде реалізовано», – сказав він.

Як і Президент В. Зеленський, О. Гончарук прокоментував ситуацію з «ПриватБанком». За його словами, тема з можливим поверненням «ПриватБанку» є ключовою в питанні макростабільності країни і привабливості для інвесторів.

«Якщо у кого є чутки, що команда президента або уряду має намір повернути ці банки попереднім власникам, або вирішити ці питання за рахунок платників податків – це неправда. Ми розуміємо, що від цього залежить макростабільність країни. Якщо люди, інвестори не побачать, що правила змінилися – інвестиції сюди не прийдуть, ми дуже добре це розуміємо», – підкреслив Прем’єр-міністр.

Зауважимо, що загалом питання «ПриватБанку» є ключовим як для МФВ, так і для інвесторів. На цьому наголошує британський фінансовий аналітик Т. Еш. «Якщо нова влада не буде переслідувати минулих власників, аби ті повернули те, що втратила держава, це стане дуже негативним сигналом. Очищення банківської системи було абсолютно правильним. Скасування успіхів 2015–2017 років поставить під загрозу спроможність отримати кредит. Ми просто не прийдемо в цю країну», – пояснив фінансист та разом з цим додав: «В. Зеленський має фантастичні можливості трансформувати країну. І заплановане вашим урядом зростання ВВП на 5–7 відсотків на рік абсолютно можливе» (URL: https://hromadske.ua/posts/pershij-mariupolskij-yak-zelenskij-shukav-yednosti-j-investicij-dlya-donbasu-reportazh).

Тим не менше, чинна українська влада вже може записати собі до активу, низку успішних кроків, які були реалізовані в рамках форуму.

Серед іншого можемо відзначити підписання низки меморандумів. Зокрема меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів та представниками чотирьох мобільних операторів України. Метою підписання документа є забезпечення максимального покриття території України мережами рухомого (мобільного) зв’язку четвертого і п’ятого поколінь, надання мобільного широкосмугового доступу до інтернету. Для досягнення цієї мети сторони домовилися про необхідність реалізації спільного плану заходів, які забезпечать покращення доступу до мобільного інтернету. Очікується, що реалізація положень Меморандуму сприятиме розвитку цифрової інфраструктури в Україні, буде забезпечено покриття швидкісним мобільним інтернетом на всіх міжнародних і національних автошляхах країни, і він стане доступним для більш ніж 90 % населення.

Кабінет міністрів та Європейський банк реконструкції та розвитку підписали меморандум про програму фінансування регіональних доріг в Україні. Документ підписали голова уряду О. Гончарук та віце-президент ЄБРР А. Піу. «Підписали сьогодні з віце-президентом Європейського банку реконструкції і розвитку А. Піу меморандум щодо програми фінансування регіональних доріг. Перший транш – 300 млн євро. Наші партнери з ЄБРР будуть кредитувати обласні державні адміністрації під місцеві гарантії. Починаємо з відновлення місцевих доріг Херсонської області», – повідомив прем’єр (URL: https://blackseatv.com/uk/way-home-ua/yak-povernuti-krim-z-donbasom-i-reformuvati-ekonomiku-golovni-pidsumki-investforumu-v-mariupoli).

«Укрзалізниця», яка повернулася у підпорядкування Міністерству інфраструктури, підписала меморандум з цим Міністерством та Європейським банком реконструкції та розвитку про підготовку компанії до проведення IPO першого публічного продажу акцій акціонерного товариства.

Очільник «УЗ» Є. Кравцов підкреслив, що підписання меморандуму передбачає підвищення ефективності, поліпшення роботи компанії, рівня прозорості, викорінення корупції. «Завдяки IPO ми плануємо не тільки залучити кілька мільярдів доларів протягом наступних двох-трьох років, але і вивести “Укрзалізницю” на перші місця серед транспортних компаній світу», – сказав він.

Під час інвестиційного форуму в Маріуполі був підписаний Меморандум про співпрацю між ДП «Адміністрація морських портів України», ДП «Маріупольський морський торговельний порт», ТОВ «Кофка Агре Ресорсіз Україна» і ТОВ «СТТ». Документ, зокрема, передбачає реалізацію в порту Маріуполь інфраструктурного проекту, який забезпечить сумарно залучення понад 1,3 млрд грн інвестицій в розвиток інфраструктури порту і збільшить вантажопотоки на 2,3 млн тонн (URL: https://bykvu.com/ua/bukvy/o-chem-govorili-na-forume-re-think-invest-in-ukraine-v-mariupole-kljuchevye-tezisy).

Прем’єр-міністр України О. Гончарук також наголосив на важливості підписання Меморандуму з віце-президентом Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Дж. Бейкер про взаєморозуміння між урядом України та IFC по державно-приватному партнерству. «Наші міжнародні партнери будуть інвестувати свої знання і досвід в сфері концесії», – пояснив він.

Загалом же представники уряду заявили про підписання 12 меморандумів про нові співробітництва між Україною та країнами Заходу за підсумками інвестфоруму в Маріуполі.

Окрім того у рамках інвестиційного форуму в Маріуполі, В. Зеленський і віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації М. Федоров відкрили перший у східній Україні центр розвитку стартапів і новий простір для навчання і розвитку ІТ-ініціатив регіону «1991 Mariupol». Засновники стартап-центру розраховують, що поєднання промислового потенціалу Маріуполя і великої кількості талановитих IT-фахівців в регіоні сприятиме створення багатьох вдалих інноваційних проектів. Під час відкриття відразу п’ять стартапів представили свої проекти.

Ще одним вагомим здобутком форуму можна вважати відкриття у Маріуполі Проектного офісу Європейського Союзу. Дві програми ЄС, які будуть реалізовуватися в цьому офісі, – це підтримка децентралізації і боротьби з корупцією. «Обидві програми мають велике значення для розвитку бізнесу і залучення інвестицій», – заявив В. Зеленський під час відкриття офісу ЄС.

Глава держави зазначив, що це лише невелика частина допомоги Європейського Союзу для України і східних регіонів, які найбільше страждають від війни. За словами президента, в цілому підтримка ЄС уже досягла 15 млрд євро. «Ми дуже вдячні за це. У той же час наша мета – вийти з парадигми прохача допомоги і нарешті почати на рівних спільно з міжнародними партнерами втілювати в життя великі інвестиційні проекти», – підкреслив він.

Також влада України спільно зі Світовим банком створили Фонд міжнародної партнерської підтримки для відновлення і майбутньої реінтеграції Донбасу. «Все, що стосується Донбасу – стосується України. Але природно, що Донбас інший – в ньому є пряме відображення війни. Міжнародні партнери будуть всіляко допомагати Україні в ревіталізації цього регіону. Міжнародний капітал приєднається до розвитку транспортної, медичної та соціальної інфраструктури Донбасу», – заявила регіональний директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови С. Кахконен.

«Говорячи про майбутнє, разом з нашим партнером – Світовим банком ми запускаємо роботу Фонду міжнародної партнерської підтримки для відновлення і майбутньої реінтеграції Донбасу. Закликаємо всіх ставати частиною цього великого проекту»,– сказав В. Зеленський.

Позитивні сигнали надійшли і від ЄБРР. Директор банку в країнах Східної Європи та Кавказу М. Патроне своєю чергою запевнив, що ЄБРР продовжить направляти в Україну мінімум 1 млрд євро на рік, а в найближчі роки обсяг фінансування скорочуватися не буде, хоча і не зміг оцінити, яка частина загального бюджету буде направлена на проекти в Східній Україні. При цьому банк вивчає потенційно цікаві напрямки для підтримки в цьому регіоні.

Власник групи DCH О. Ярославський заявив про готовність інвестувати 100 млн дол. у відновлення Донецького аеропорту. Мова йде про термінальний комплекс та злітно-посадкову смугу. Він нагадав, що його компанія має подібний досвід в Харкові, а також зараз реалізує проект в аеропорту Дніпра (URL: https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/10-vazhnyh-messedzhej-ozvuchennyh-na-investicion-359891).

А серед найпривабливіших для інвесторів галузей в Україні учасники виокремили сільське господарство, високі технології та альтернативну енергетику. Зокрема, посилаючись на результати опитування бізнесменів саме ці сфери назвала виконавчий директор компанії Horizon Capital О. Кошарна. До речі аналогічний перелік приводять і в Кабінеті міністрів.

І хоча, насправді меморандуми все ж не угоди, а декларації про наміри, сам інтерес зарубіжних партнерів та донорів, а також представників вітчизняного бізнесу до даного заходу вже можна вважати позитивною тенденцією. Особливо враховуючи досить амбітні плани української влади по залученню прямих іноземних інвестицій в економіку України на найближчі п’ять років, а це безпрецедентні 50 млрд. дол. Для порівняння, в 2005–2009 рр., які загалом прийнято вважати успішними для вітчизняної економіки, Україна залучила 39 млрд. дол., в 2014–2018 рр. – 12,6 млрд. доларів. Водночас О. Гончарук вважає такий прогноз обґрунтованим, оскільки рекордний інтерес інвесторів буде обумовлений реформами, які проводить його Кабінет міністрів (URL: https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/10-vazhnyh-messedzhej-ozvuchennyh-na-investicion-359891).

Водночас окремі оглядачі, звертають увагу на ймовірні ризики щодо інвестиційної привабливості України. Зокрема йдеться про можливу реприватизацію. Політолог В. Фесенко за підсумками інвестиційного форуму в Маріуполі заявив, що інвестиційний клімат в Україні повинен бути привабливим для нових і для вже діючих інвесторів і не потрібно лякати їх реприватизацією.

«Дуже добре, що прем’єр-міністр О. Гончарук виступає категорично проти будь-якої реприватизації. Важливо, щоб такої позиції дотримувалися й керівники окремих державних інституцій та відомств. Інвестиційний клімат повинен бути привабливими як для нових, так і для діючих інвесторів», – написав він на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

Він також нагадав про реприватизаційну епопею, яку веде Фонд держмайна щодо «Укртелекому». На думку В. Фесенка, представникам влади не слід лякати інвесторів реприватизацією.

«Залучаючи нових інвесторів, не забувайте про інвесторів, які вже вклалися в ті чи інші активи. Не створюйте для них додаткові проблеми, не лякайте реприватизацією. Я нагадаю перелік проблемних тем (напруження навколо “Арселор-Міттал” в Кривому Розі, суди Фонду держмайна з “Укртелекомом”, проблеми у тютюнових компаній та інше)», – закликав В. Фесенко (URL: https://ukranews.com/ua/news/663326-ne-potribno-lyakaty-investoriv-repryvatyzatsiyeyu-fesenko).

Блогер О. Кононенко аналізуючи підсумки інвестиційного форуму в Маріуполі взагалі вважає, що в окремих епізодах наміри інвесторів і діюча політика чинної влади не співпадали.

Таке неспівпадіння він зокрема вбачає в історії з Маріупольським портом. Як зазначалося вище, 1,3 млрд на розвиток порту має намір виділити COFCO Agri Ukraine. «Але чи матиме цей порт достатні обсяги завантаження? Адже левову частку замовлень йому дає металургія, яку В. Зеленський з кожним днем заганяє у велику яму. Частина заводів країни вже почали згортати виробництво завдяки “нововведеням” від нової влади, не за горами і масові скорочення працівників. Але при цьому всьому В. Зеленський розповідає інвесторам про те, як він хоче щоб розвивався маріупольський порт», – вважає блогер (URL: https://blogs.korrespondent.net/blog/events/4156384).

Підбиваючи підсумки можемо констатувати, що форум RE: THINK Invest in Ukraine в Маріуполі продемонстрував як зарубіжним так і вітчизняним інвесторам досить високий потенціал України, незважаючи на військовий конфлікт та корупцію, яка, на жаль, залишається актуальною проблемою в нашій країні. Натомість, з боку інвесторів також бачимо значний інтерес, що вже втілився в низку підписаних меморандумів та інших кроків, а окремі сфери економіки визначені як пріоритетні в плані інвестиційної діяльності як українською владою так і західними партнерами, тому багатомільярдні інвестиції у вітчизняну економіку можуть стати реальними вже найближчим часом. У свою чергу українська влада також демонструє розуміння загроз, які можуть негативно вплинути на інвестиційну привабливість, однак слід розуміти, що без конкретних рішень про які, зокрема, говорилося на форумі навряд чи можна очікувати на повноцінну співпрацю.

 

Дем’яненко М.  RE:THINKInvestinUkraine: подробиці інвестиційного форуму в Маріуполі [Електронний ресурс] / М. Дем’яненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 22. – С. 16–23. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr22.pdf. – Назва з екрану.