Перші кадрові рішення Президента В. ЗеленськогоМ. Дем’яненко, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Перші кадрові призначення Президента В. Зеленського в оцінках політиків, експертів і представників громадськості

 

Після перемоги В. Зеленського в другому турі президентських виборів значна увага експертів, політиків і громадськості була прикута до перших кадрових призначень новообраного Президента. Уже 21 травня 2019 р. він не лише розпустив Верховну Раду, а й підписав ряд указів щодо звільнень і призначень на ключові посади в країні. Насамперед ідеться про Генеральний штаб Збройних сил України та Адміністрацію Президента.

Перше кадрове призначення Президента В. Зеленського – керівник Генерального штабу. Ним став генерал-лейтенант Р. Хомчак. До цього він очолював штаб суходільних сил. У 2014 р. командував військом поблизу Іловайська. Після кривавого виходу з оточення, під час якого загинуло понад 300 бійців, у мережі почали з’являтися ролики з критикою дій Р. Хомчака. От тільки думки щодо нього різняться.

Журналіст Ю. Бутусов стверджує, що за Р. Хомчаком тричі відправляли групу з евакуації, але він не покинув воїнів. Зберегти армійську честь, не здавати зброю та прориватися з боєм – саме його рішення. На його думку, багато військових, які пройшли Іловайськ, поважають генерала. Натомість критичні відео в мережі він вважає частиною кампанії з дискредитації бойового командира. «Ті люди, які там були, вони разом з ним ішли на смерть до кінця, чудово розуміючи всю небезпеку. Якщо б не було керування, люди б розсипалися і кожен сам за себе розбігався б на всі боки», – запевнив Ю. Бутусов (URL: https://zik.ua/news/2019/05/23/ekspert_pomityv_u_kadrovyh_
pryznachennyah_zelenskogo_balans_interesiv_1577761).

Таку ж думку поділяє й народний депутат України Т. Пастух, який, зокрема, зазначив, що більшість відгуків були про те, що він залишився на позиціях із солдатами, був разом з ними під час виходу і власне на той час продемонстрував стійкість (URL: https://24tv.ua/neochikuvani_priznachennya_zelenskogo_yak_eksperti_
reaguyut_na_novih_lyudey_n1156934).

Військовий експерт К. Машовець має нейтральну думку щодо цього призначення. «З формальної точки зору всі вимоги до рівня компетенції та військової освіти у нього дотримані. Те, що він причетний до подій під Іловайськом, – це зрозуміло, тому що він командував військами в цьому секторі, тому він не міг бути непричетним», – заявив він.

Добрими словами про Р. Хомчака відгукується й міністр оборони С. Полторак.

Політолог В. Фесенко пояснює таке призначення тим, що оборонна сфера – це не та галузь, куди можна завести нові обличчя без досвіду, на відміну від Адміністрації Президента. Тому вибирали з таких кадрів, які вже є в системі.

Інше кадрове призначення В. Зеленського – глава Адміністрації Президента. Президент України на цю посаду призначив свого радника з юридичних питань, юриста партії «Слуга народу» та одного із членів передвиборчого штабу А. Богдана. Відповідний указ було оприлюднено 21 травня.

Це призначення в експертному середовищі також було сприйнято неоднозначно, оскільки, по-перше, А. Богдана окремі оглядачі називають агентом І. Коломойського в команді глави держави, по-друге, за правління В. Януковича він працював в уряді, тому тепер підпадає під закон про люстрацію. Проти А. Богдана «грають» і його багаторічні добрі відносини з колишнім заступником глави АП В. Януковича А. Портновим.

В українському політикумі призначення А. Богдана сприйняли з пересторогою. Міський голова Львова А. Садовий так відреагував на це кадрове рішення Президента: «Я його (А. Богдана. – Прим. авт.) особисто не знаю, але цей шум, який сьогодні є, коли радник Трампа Джуліані, з яким я особисто знайомий, піднімає питання щодо Коломойського, а А. Богдан є його юристом, – то це дуже велике запитання», – зазначив політик (URL: https://24tv.ua/sadoviy_vidreaguvav_na_pershi_priznachennya_zelenskogo_
n1156490).

А. Садовий пояснив, що важливим етапом у президентстві В. Зеленського є перші кадрові рішення. На його думку, нині від Президента очікують дуже «чистих» людей, які не мають жодного стосунку до будь-яких сумнівних речей. «Побачимо, які будуть перші кадрові рішення щодо адміністрації. Мало хто знає, що Президент має підписати 3 тис. кадрових указів – це керівники обласних, районних державних адміністрацій тощо», – додав мер Львова.

Коментуючи це призначення, лідер ВО «Свобода» О. Тягнибок нагадав Президентові В. Зеленському, що він обіцяв піти у відставку, щойно порушить закон. При цьому О. Тягнибок зазначив, що призначення люстрованого А. Богдана главою Адміністрації Президента – пряме порушення закону. Відповідний допис він залишив на своїй сторінці у Facebook. «А. Богдан був урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики в уряді М. Азарова. А закон про люстрацію забороняє йому обіймати посади в органах державної влади до 2024 р. То в мене єдине питання: чому цю людину призначено главою Адміністрації Президента?! Це ж пряме порушення закону! Пригадується, казав нещодавно тепер уже Президент В. Зеленський: “Якщо порушу закон, то сам піду у відставкуˮ», – зазначив лідер «Свободи» (URL: https://vgolos.com.ua/news/tyagnybok-nagadav-zelenskomu-za-shho-toj-obitsyav-pity-u-vidstavku_986841.html).

Також О. Тягнибок згадав про діалог А. Богдана зі «свободівцем» А. Іллєнком в ефірі одного з українських телеканалів: «Під час інавгурації В. Зеленський заявив, що готовий до компромісів з Кремлем. …Народний депутат, “свободівецьˮ А. Іллєнко у прямому ефірі звернувся до новопризначеного глави Адміністрації Президента А. Богдана із запитанням, про які саме компроміси йдеться та чи існують у “команди Зеˮ червоні лінії у цих компромісах? Відповідь була прогнозованою. Вочевидь, і федералізацію України можна, і амністію московським найманцям, і російську – другу державну, і реінтеграцію Донбасу на умовах Путіна, і так званий референдум про замирення з Московією. Коротше кажучи, капітуляцію… А, зрештою, чого ще можна було очікувати від людини з таким минулим?»

Натомість експерт А. Андрушків вважає, що такі призначення – це продовження серіалу «Слуга народу». «Якщо ви пам’ятаєте, там у владу головний герой приводить фактично людей з вулиці, яким довіряє і в яких він упевнений. Це триває історія, яка була закладена в серіалі, і пропонують людям повірити в неї», – прокоментував він.

Проте окремі експерти не так критично сприймають таке призначення. Так, О. Рибачук, голова й співзасновник ГО «Центр UA», глава Секретаріату Президента України В. Ющенка, коментуючи кадрові призначення в Адміністрації Президента В. Зеленського, зауважив: «Я прочитав біографію А. Богдана й зрозумів, що він дуже добре підходить на цю посаду: і в Кабміні був, заступником міністра, знає різні гілки влади. Але в мене немає жодних сумнівів, що найінтимніші відносини, найбільш довірені, у Президента В. Зеленського будуть з першим помічником, тому що перший помічник – це людина, яка має бути поруч завжди» (URL: https://hromadske.radio/publications/kadrovi-pryznachennya-v-administraciyi-prezydenta-zelenskogo-komentuye-oleg-rybachuk).

Політичний експерт В. Гладких висловив думку, що В. Зеленський призначає тих, хто компетентний і кому він довіряє особисто. Зокрема, на його переконання, зв’язок новопризначеного глави Адміністрації Президента А. Богдана з бізнесменом І. Коломойським досить умовний (URL: https://24tv.ua/yaka_nebezpeka_kadrovih_priznachen_zelenskogo_n1156738).

Якщо подивитися на біографію Богдана, то з таким же успіхом можна назвати його людиною Порошенка або Януковича, з якими він теж працював. Вочевидь, він комунікуватиме з Коломойським. Думаю, і Зеленський, і Богдан розуміють, що рухи в бік інтересів Коломойського викличуть питання і резонанс. Це буде для них самогубством», – зазначає В. Гладких.

Що стосується призначення керівником Генштабу Р. Хомчака замість В. Муженка, В. Гладких зазначає: «Руслан Хомчак – кадровий воєнний з великим досвідом і високим авторитетом серед військових. Він багато років обіймав керівні посади і в зоні АТО».

Як вважає експерт, головне в призначеннях те, чи ці люди діятимуть в інтересах українського народу й держави, чи почнуть відстоювати власні інтереси? «Є електронні декларації, через які можна відстежити зростання статків кожного з чиновників Зеленського. Якщо ми побачимо, що їхні статки різко збільшилися або ж будуть якісь рішення, які можна буде розтлумачити на користь когось особисто, а не України, тоді треба звертати на це увагу громадськості і вживати заходи», – наголосив В. Гладких.

Сам А. Богдан напередодні призначення, на брифінгу після консультацій Президента з главами фракцій Верховної Ради, заявляв про те, що В. Зеленський має наміри призначити на цю посаду «людину з його найближчого оточення, якій він довіряє» (URL: https://tsn.ua/politika/glava-administraciyi-prezidenta-1348905.html). «Так, я справді не маю права обіймати посади, які належать до державної служби, але інші посади я маю право обіймати», – запевняє А. Богдан. Треба зауважити, що очільник АП не є держслужбовцем. «Допомогли» А. Богдану отримати посаду автори закону про державну службу, з якої стараннями колишнього очільника АП Б. Ложкіна було виведено посади глави АП та його заступників – усі вони формально не є державними службовцями (URL: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/05/22/7215729).

Однак таким чином обійти люстрацію не вдалося, переконує юрист, експерт з конституційного права Ю. Кириченко. «У самому законі про очищення влади написано, що, крім посад державної служби, ці люди не мають права займати посад зокрема глави АП, тому, чисто з точки зору закону, поки закон про очищення влади діє, Богдан не має права займати посаду глави Адміністрації Президента», – запевняє вона (URL: https://zik.ua/news/2019/05/23/ekspert_pomityv_u_kadrovyh_
pryznachennyah_zelenskogo_balans_interesiv_1577761).

Міжнародні оглядачі також відреагували на призначення А. Богдана главою Адміністрації Президента. Зокрема, політичний аналітик з Канади А. Гіць нагадала: «Богдан представляє інтереси Коломойського в справах по ПриватБанку. Олігархічний реванш у повному розпалі!». Західний політолог Т. Кузьо припускає, що такий крок може зашкодити відносинам України із США: «Американсько-українське стратегічне партнерство було у відмінній формі за часів Порошенка, але тепер починає зводитися нанівець. Зеленський призначив адвоката Коломойського своїм начальником штабу, попри те що посол Волкер рекомендував цього не робити». В. Зеленський «проігнорував занепокоєння з приводу його зв’язків з Коломойським, найнявши адвоката олігарха на посаду начальника штабу», – зауважує оглядач видання Financial Times Р. Олеарчук. Це посилить занепокоєння західних прибічників України, переконаний він (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/29956246.html).

Водночас В. Зеленський призначив також заступників глави Адміністрації Президента (відповідні укази опубліковано на офіційному сайті Президента України). Ними стали: В. Пристайко, К. Тимошенко, Р. Рябошапка, Ю. Костюк, С. Трофімов (URL: https://24tv.ua/kogo_zelenskiy_priznachiv_na_klyuchovi_posadi_spisok_
n1156469).

Зокрема, С. Трофімов став першим заступником глави АП. Це один з найближчих до В. Зеленського людей, який працював виконавчим продюсером студії «Квартал 95». У передвиборному штабі В. Зеленського С. Трофімов був лідером «групи “Кварталуˮ». У розслідуванні Бігус.info він фігурував як людина, яка «в переписці всередині команди розглядалася як можливий глава АП».

Ю. Костюк також до призначення був одним зі сценаристів і креативним продюсером серіалу «Слуга народу». На початку травня Ю. Костюк розповідав, що з «Кварталу 95» у політику підуть люди, яким довіряє В. Зеленський і в чиїх організаційних здібностях він упевнений. У виборчій команді В. Зеленського Ю. Костюк відповідав за медіа та креатив. В інтерв’ю проекту УП «Чітко інтерв’ю» він так окреслював свої функції в команді В. Зеленського: «Якщо говорити про мою роль – це креатив, медіа, тобто все, де потрібна фантазія. Наприклад, це створення роликів “Слуги народуˮ, які виконували роль і промотування серіалу й кампанії водночас, інші рекламні ролики, якісь бігборди. У цілому, чим міг допомагати – допомагав» (URL: https://www.pravda.com.ua/rus/articles/2019/05/22/7215729).

Ще один із заступників Р. Рябошапка – юрист, експерт з питань антикорупційної політики. За кар’єру встиг попрацювати на різних позиціях при Міністерстві юстиції. Улітку 2010 р. Р. Рябошапка очолив новостворене Бюро з питань антикорупційної політики в Секретаріаті Кабміну, яке ліквідували трохи більше ніж за рік. Після цього до жовтня 2013 р. працював заступником глави департаменту юридичного забезпечення в Секретаріаті Кабміну М. Азарова. Перед Революцією гідності переходить на роботу в Transparency International Україна.

Після зміни влади Р. Рябошапка був якийсь час заступником міністра юстиції. Разом з ще одним нинішнім членом команди В. Зеленського О. Данилюком брав участь у розробленні закону про створення НАБУ. У 2016 р. його було обрано членом Нацагентства з питань запобігання корупції, але через конфлікт з главою НАЗК Н. Корчак у червні 2017 р. подав у відставку. У команді В. Зеленського відповідає за антикорупційний напрям (URL: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/05/22/7215729).

Серед окремих експертів Р. Рябошапка має непогану репутацію. Зокрема, згаданий вище О. Рибачук зауважує, що новопризначений заступник дуже грамотний, був у НАЗК, потім вийшов звідти. Він «антикорупційна людина», а боротьба з корупцією для нього не риторика (URL: https://hromadske.radio/publications/kadrovi-pryznachennya-v-administraciyi-prezydenta-zelenskogo-komentuye-oleg-rybachuk).

Ще одним заступником глави АП став 30-річний медійник «Зе!команди» К. Тимошенко. За фахом він, як і Президент, юрист, однак зазначає, що своє покликання знайшов у телевізійному та кіновиробництві. Працював журналістом на телебаченні, виконавчим директором департаменту подій компанії «Козирна карта», продюсером на кіностудії FILM.UA, продюсером з власного виробництва телеканалу «Інтер».

До призначення був продюсером GoodMedia Production. Знімав соціальні ролики на підтримку армії та волонтерів. Крім того, його продакшн-компанія займалася популяризацією уряду В. Гройсмана. За даними журналістів-розслідувачів, саме GoodMedia створювала В. Зеленському відеоконтент, а сам К. Тимошенко нібито входив у сферу впливу І. Коломойського.

Дипломат В. Пристайко був призначений заступником глави Адміністрації Президента замість О. Зеркаль, яка від посади відмовилася. В. Пристайко був послом України в Канаді у 2012–2014 рр. Також він обіймав посаду заступника міністра закордонних справ у 2017 р. та очолював місію України при НАТО з 2017 р. (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-prystayko-zastupnyk-bogdana/29956951.html).

Помічники та радники Президента України також були серед перших призначень В. Зеленського. Першим своїм помічником він призначив співзасновника студії «Квартал 95» С. Шефіра. Це один з найближчих до Президента членів «Зе!команди», один з лідерів виборчого штабу та один з небагатьох, чию причетність до кампанії В. Зеленського не приховували від суспільства.

Журналісти Bihus.info, аналізуючи листування соратників В. Зеленського, зробили висновки, що брати Шефіри очолювали одну з груп впливу – «кварталівську». С. Шефір, імовірно, вирішував у штабі фінансові питання, саме його називали одним з найбільш імовірних кандидатів на посаду глави АП.

Ще одним помічником Президента став А. Єрмак – 48-річний продюсер, юрист-міжнародник з понад 20-річним адвокатським стажем. Освіту здобув у КНУ ім. Т. Шевченка, був засновником і директором «Міжнародної правничої компанії», яка працює у сфері захисту прав інтелектуальної власності та авторського права.

Згідно з даними сайту «Посіпаки», упродовж п’ятого-сьомого скликань Верховної Ради був помічником у нардепа від Партії регіонів Е. Тедеєва.

Також В. Зеленський призначив 21 травня своїм позаштатним радником М. Федорова, який був творцем мережі «власних медіа» кандидата В. Зеленського. Саме він відповідав за створення й просування каналів у всіх соцмережах: YouTube, Instagram та Facebook, Telegram. М. Федорова призначено радником поза штатом, що фактично відповідає його більш раннім заявам про те, що він не планує йти в політику. Під час виборів відзначився тим, що з порівняно невеликим бюджетом зумів організувати якісну діджитал-кампанію, завдяки якій у тому числі В. Зеленський значно переважав конкурентів у роботі із соцмережами (URL: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/05/22/7215729).

Представником Президента у Верховній Раді та своїм радником В. Зеленський призначив Р. Стефанчука. Доктор юридичних наук, проректор з наукової роботи вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України, у штабі В. Зеленського був ідеологом виборчої програми кандидата. У коментарі «Громадському» Р. Стефанчук розповідав, що познайомився з В. Зеленським ще в студентські роки, коли обоє грали в КВК.

У Верховній Раді шостого скликання Р. Стефанчук був помічником на той момент депутата від «НУ-НС» А. Матвієнка. Також був радником першого віце-прем’єра С. Кубіва.

А. Геруса своїм указом В. Зеленський призначив представником Президента в Кабінеті Міністрів. У 2019 р. він був представлений як член команди кандидата на пост Президента В. Зеленського. На сьогодні А. Герус є лобістом зниження тарифу на енергетику для промисловості, також активно виступає проти формули «Роттердам+», яка, за даними журналістів, є схемою збагачення олігарха Р. Ахметова. Під час Революції гідності А. Герус координував акції протесту під житловим комплексом One Hyde Park, де розташована квартира Р. Ахметова в Лондоні (URL: https://24tv.ua/ukrayina_tag1119).

Треба зауважити, що Президент В. Зеленський своїми указами також перепризначив окремих діючих посадовців. Так, він звільнив і знову призначив на посаду уповноваженого Президента з прав людей з інвалідністю В. Сушкевича та уповноваженого Президента з питань реабілітації учасників бойових дій В. Свириденка.

Ще одне малопрогнозоване кадрове рішення новообраного Президента стосувалося скасування двох указів свого попередника П. Порошенка щодо кадрових призначень у Нацраді з питань телебачення та радіомовлення. Колишній Президент здійснив ці перестановки на початку травня, це викликало бурхливу реакцію, адже за термінами це призначення мав би здійснити вже новий Президент (URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-48393685).

Спочатку В. Зеленський підписав указ про скасування звільнення Ю. Артеменка з посади члена Нацради. Одразу після цього скасував і призначення В. Горковенка, який повідомив у коментарі BBC News Україна, що оскаржуватиме рішення нового Президента. «Він не мав права скасовувати укази. Я ще радитимуся з юристами з приводу подачі позову», – сказав він і додав, що ходитиме на роботу в Нацраду, оскільки вважає своє звільнення незаконним.

Щодо законності цього рішення, то окремі юристи вважають його щонайменше «дивним». Про це, зокрема, заявив голова правління Центру політико-правових реформ І. Коліушко. Він нагадав, що вперше В. Зеленський видав указ про скасування указу щодо призначення О. Зеркаль у свою адміністрацію. Але тоді, за його словами, було коректне формулювання «як нереалізований».

Ситуація з Ю. Артеменком і В. Горковенком, за словами І. Коліушка, інша. «Якщо людина вже перебуває на посаді, то скасування указу про її призначення – це повний абсурд», – зазначає він. Разом з тим, за його словами, може бути певна логіка, якщо йдеться про скасування указу, який було видано з порушенням закону. Це питання мають ще проаналізувати юристи.

Після перестановок П. Порошенка Нацрада так і не змогла провести жодного засідання. О. Герасим’юк, яка виконує обов’язки керівника цього органу, 10 травня не стала відкривати чергове засідання, оскільки вважає звільнення голови Ю. Артеменка неналежним чином оформленим. На її думку, заяву Ю. Артеменка про звільнення за власним бажанням спершу мала розглянути сама Нацрада, а не одразу Президент.

Подальші кадрові призначення В. Зеленського стосувалися посад у силових структурах. Як зауважив директор соціологічної служби «Український барометр» В. Небоженко, демонстративне, публічне «зняття» В. Зеленським під час інавгурації Генпрокурора Ю. Луценка, голови СБУ В. Грицака та міністра оборони С. Полторака говорить про те, що команда Президента побоюється політичних провокацій прихильників колишнього Президента П. Порошенка.

«Якщо ситуація така серйозна, то армія, спецслужби і прокуратура повинні якомога швидше отримати лояльних до нового Президента керівників. Бо добре видно, що П. Порошенко, який похмуро сидів на інавгурації В. Зеленського, ніяк не може залишити Україну в спокої і будує свої плани на повернення», – вважає В. Небоженко (URL: https://24tv.ua/komanda_zelenskogo_sklad_komandi_prezidenta_ukrayini_
shho_tse_oznachaye_n1156722).

У цьому контексті окремі експерти розглядають призначення Р. Хомчака замість В. Муженка, який себе проявив однозначною підтримкою П. Порошенка.

На роботу в СБУ В. Зеленський призначив свого друга дитинства. Указом Президента 22 травня І. Баканов став першим заступником голови СБУ, а саме начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. Це означає, що до призначення глави служби саме І. Баканов повністю відповідатиме за її діяльність (URL: https://www.radiosvoboda.org/a/faces-of-the-team-of-vlodymyr-zelensky/29957007.html).

Свого часу він був юристом «Кварталу 95», а з 2013 р. її керівником. Політична ж кар’єра І. Баканова розпочалася в грудні 2017 р., коли у Мін’юсті України було зареєстровано партію «Слуга народу», очільником якої він є.

Це призначення в експертному середовищі було сприйнято досить неоднозначно. Політолог В. Фесенко вважає, що на сьогодні І. Баканов виконуватиме роль «смотрящего», контролера, супервайзера в Службі безпеки України, фактично він буде політичним керівником. Крім того, експерт О. Гарань наголошує, що призначення першого заступника СБУ викликає подив, бо такі люди не мають досвіду (URL: https://24tv.ua/neochikuvani_priznachennya_zelenskogo_yak_eksperti_
reaguyut_na_novih_lyudey_n1156934).

Журналіст Л. Волошина вважає, що призначення В. Зеленським першого заступника голови Служби безпеки України та начальника Генерального штабу Збройних сил України є демонтажем влади. «Ми бачимо повністю демонтаж влади. Перший заступник голови СБУ та начальник Генштабу призначені з порушенням Конституції. Їх мають подавати міністр оборони та голова СБУ. Ці дві посади нелегітимні. Ми бачимо, що через кілька тижнів може не залишитися жодної людини, яка працювала би в рамках українського законодавства та Конституції. Це хаос», – заявила вона (URL: https://prm.ua/kadrovi-priznachennya-zelenskogo-tse-demontazh-vladi-v-ukrayini-zhurnalist).

Одним з наступних призначень Президента В. Зеленського стало призначення О. Данилюка секретарем РНБО. Указ про призначення було підписано 28 травня. Раніше глава Адміністрації Президента А. Богдан заявив, що бачить О. Данилюка на посаді секретаря РНБО та вважає його фахівцем, що зможе провести ряд необхідних реформ (URL: https://ua.112.ua/polityka/zelenskyi-pryznachyv-danyliuka-sekretarem-rnbo-493653.html).

Раніше О. Данилюк представляв В. Зеленського на переговорах з Міжнародним валютним фондом. До цього в ЗМІ з’являлася інформація про те, що О. Данилюк розглядається як кандидат на пост глави МЗС. До роботи на держслужбі він працював у міжнародній консалтинговій компанії McKinsey & Company в Лондоні та Москві. За часів президентства В. Януковича О. Данилюк був його позаштатним радником й очолював Координаційний центр з упровадження економічних реформ. Після Революції гідності О. Данилюк став членом команди П. Порошенка, спочатку як представник Президента в уряді, потім як заступник глави АП. У 2016 р. при формуванні уряду В. Гройсмана О. Данилюку доручили посаду міністра фінансів. У 2017 р. у міністра ускладнилися відносини з П. Порошенком і В. Гройсманом, а в червні 2018 р. Верховна Рада відправила О. Данилюка у відставку (URL: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/05/28/7216401).

Серед політиків та експертів це призначення викликало певний подив. Народний депутат України С. Власенко вважає, що таке рішення не є помилкою, але варто було б призначити іншу людину (URL: https://zik.ua/news/2019/05/23/vlasenka_zdyvuvalo_pryznachennya_
danylyuka_sekretarem_rnbo_1577775). Коментуючи перші кадрові призначення Президента В. Зеленського, С. Власенко зазначив, що особисто він є прихильником професійних людей на високих державницьких посадах. «…Данилюка я знаю. Так, у нас на посаді секретаря РНБО і лікарі були, але в цей період президенти напряму керували РНБО. Навіть при Турчинові РНБО керував Порошенко. А тут ситуація трошки інша. У нас не зовсім досвідчений Президент. Його обирали саме тому, що він не зовсім досвідчений. От тепер ми маємо і не зовсім досвідченого секретаря РНБО. Його єдина перевага полягає в тому, що в нього є гарні відносини з міжнародними експертами й політичним середовищем. Я не кажу, що це помилка, але я би діяв по-іншому. Я би призначав іншу людину. І якби у мене запитали поради, я би порадив когось іншого», – додав С. Власенко.

 Прокоментував С. Власенко й призначення І. Баканова. На його думку, керівні посади в Службі безпеки України повинні отримати ті люди, які там працювали. «Я вважаю, що спецслужби – це тонка річ. Я не знайомий з І. Бакановим, я не можу його охарактеризувати, я не знаю, наскільки він обізнаний у цій царині, але я думаю, що людина, яка не працювала в системі СБУ, не зможе ефективно управляти цим органом», – підкреслив нардеп.

Президент В. Зеленський знайшов заміну й керівнику УДО В. Гелетею та призначив його начальником військового О. Оцерклевича. Відповідний указ В. Зеленський підписав 29 травня. О. Оцерклевич – учасник бойових дій на Донбасі. У 2016 р. його було нагороджено орденом Б. Хмельницького III ступеня. В АП зазначили, що рекомендації щодо кандидатури О. Оцерклевича Президент отримав від нинішніх офіцерів, а також від ветеранів, волонтерів і журналістів (URL: https://www.pravda.com.ua/news/2019/05/29/7216532).

«Олексій “Куполˮ Оцерклевич став відомим завдяки військовій хитрості, яка дозволила провести без жодного пострілу ротацію наших військових і добровольців у ДАПі – просто на очах у ватажка російських найманців Мотороли... Водночас він принципово відстоював інтереси бійців у суперечках з керівництвом, через що не мав прихильності з боку пострадянських генералів», – кажуть в адміністрації В. Зеленського.

Іншими своїми указами Президент В. Зеленський призначив заступників начальника Управління держохорони. Так, першим заступником начальника УДО став В. Штучний, а М. Донця було призначено заступником начальника управління, начальником Служби безпеки Президента України Управління державної охорони (https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2710852-zelenskij-priznaciv-zastupnikiv-nacalniku-upravlinna-derzohoroni.html).

Загалом же, аналізуючи перші призначення Президента В. Зеленського, експерти доходять висновку, що вони цілком збалансовані. Зокрема, політолог В. Фесенко так прокоментував кадрові рішення: «Баланс інтересів! А. Богдан – керівник, але навколо переважно люди з “Кварталуˮ. Треба розуміти, що група, яка має найбільшу довіру у В. Зеленського, найбільш близькі до нього – це “кварталівціˮ, його партнери по “Кварталуˮ, його друзі переважно» (URL: https://zik.ua/news/2019/05/23/ekspert_pomityv_u_kadrovyh_
pryznachennyah_zelenskogo_balans_interesiv_1577761).

За словами В. Фесенка, ці кадрові рішення свідчать про розподіл сфер впливу. Так, уже сьогодні можна говорити, які групи будуть найбільш впливовими в країні. «Призначення в Адміністрацію Президента показали розподіл впливу. Найбільше впливу буде в групи “Квартал 95ˮ, яка є найближчою до В. Зеленського. Це нормально, природно, адже фактор довіри залишається головним фактором у будь-якій політиці. Крім того, особистий вплив А. Богдана чималий. Для організації роботи Адміністрації Президента це добре. Принаймні на першому етапі. З усіх потенційних кандидатів А. Богдан був найбільш підготовлений. І група лібералів матиме вплив. Але після парламентських виборів усе може помінятися», – зазначає політолог (URL: https://ukr.segodnya.ua/politics/pervye-naznacheniya-zelenskogo-o-chem-govoryat-eti-kadrovye-resheniya-1272760.html).

Професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» О. Гарань вважає, що серед оточення В. Зеленського є як професіонали, так і люди, компетентність яких викликає сумніви. «Більшість призначень В. Зеленського – це люди, які пов’язані з його попереднім бізнесом. Дуже багато медійників, креативників. Це, на мою думку, не є гарною ознакою. Адміністрація буде креативити чи займатися реальною роботою? Хоча є кілька професіоналів, той же Р. Рябошапка», – говорить О. Гарань.

Свої побоювання щодо відсутності досвіду державного правління в окремих представників оточення Президента В. Зеленського висловив директор Інституту світової політики Є. Магда. «Люди, які прийшли із В. Зеленським, не мають безперервного досвіду державного правління. Вони дивляться на все з позиції ф’южн, з точки зору політичної доцільності. І тепер я думаю, що в нас Банкова стане одним з центрів вироблення не політичних рішень, а новин різноманітної якості», – вважає Є. Магда.

Окремі експерти також вказують на ймовірні зв’язки декого з нових кадрів В. Зеленського з представниками олігархату та «старого» українського політикуму. Так, політолог Т. Березовець розповів про головних «бенефіціарів» виборів і «ниточки» в кадрових призначеннях новообраного Президента. На його думку, основними вигодонабувачами цього процесу є
І. Коломойський та С. Льовочкін. Зокрема, креатурами останнього в команді В. Зеленського політолог називає О. Данилюка та Р. Рябошапку.

«Ниточка, що зв’язує О. Данилюка з С. Льовочкіним, чітко простежується з 2010 р. У вересні 2010 р. О. Данилюк очолив Координаційний центр з упровадження економічних реформ, який перебував під прямим патронатом глави АП С. Льовочкіна. Перебував на посаді до лютого 2010 р. У свою чергу Р. Рябошапка в червні 2010 р. був призначений директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України. У лютому 2011 р. Кабмін ліквідував посаду урядового уповноваженого та Бюро з питань антикорупційної політики. З лютого 2011 по жовтень 2013 р. – заступник директора департаменту юридичного забезпечення Секретаріату Кабінету Міністрів України, де, як стверджують джерела, виконував роль “очей і вухˮ за Азаровим від Льови (С. Льовочкіна. – Прим. авт.). Так що в черговий раз змушений визнати плідність і численні таланти Сергія Володимировича в підкиданні яєць по чужих кошиках. У цьому він чемпіон», – зазначив Т. Березовець (URL: https://prm.ua/pidkidannya-yayets-u-chuzhi-koshiki-politolog-pro-nitochku-vid-sergiya-lovochkina-do-priznachen-zelenskogo).

Разом з тим експерти сходяться на думці, що поки судити про те, як працюватиме команда В. Зеленського, зарано.

Отже, як бачимо, Президент В. Зеленський уже з перших днів перебування на посаді почав активно реалізовувати свою кадрову політику. Попри наявну критику з боку експертів, представників українського політикуму та громадськості, на ключові посади він призначає людей, яких добре знає або з якими довелося попрацювати під час виборчої кампанії, у яких він упевнений. Напевно жодне з цих призначень не було сприйняте однозначно, зокрема через відсутність у новопризначених посадовців досвіду або ж «сумнівне» минуле тощо. Проте чи ці люди діятимуть в інтересах українського народу й держави, чи почнуть відстоювати власні інтереси, а також наскільки такі кадрові рішення будуть помилковими чи вдалими, покаже час, і з цим погоджується більшість експертів.

 

Дем’яненко М. Перші кадрові призначення Президента В. Зеленського в оцінках політиків, експертів і представників громадськості [Електронний ресурс] / М. Дем’яненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 11. – С. 24–35. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr11.pdf. – Назва з екрану.