Посівна кампанія в Україні стартувалаІ. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

Посівна кампанія-2019: прогнози, попередні результати та оцінки експертів

 

Як завжди весна для українських аграріїв – гаряча пора. Не став винятком і 2019 р. Наразі можна констатувати про старт посівної в більшості областей України.

За даними Мінагропроду, стан озимих у 2019 р. виявився найкращим за останні п’ять років: вони зійшли на 99 % з 7,6 млн га засіяних площ, у хорошому й задовільному станах перебуває 86 % посівів. 

У цьому році, на відміну від минулого, у Чорноморському регіоні відзначається рання весна. У країнах Чорноморського регіону протягом трохи останніх двох тижнів відзначається температурний режим вище норми, що привело до танення снігового покриву й дало можливість фермерам на Півдні України, Росії та Казахстану розпочати весняно-польові роботи. Зокрема, в Україні сівба ярих зернових культур розпочалася на місяць раніше, ніж у минулому році.

З огляду на погодні умови сезону зима – весна 2018–2019 рр. нагадаємо, що цьогорічна зима видалася м’яка. Стан посівів озимих зернових культур відповідає торішньому й залишається одним з кращих за останні п’ять років. На сьогодні це вже дає підстави вважати, що врожайність озимих зернових культур може бути близька до минулорічної. Але рання весна в Україні дає ще більш оптимістичні очікування на новий урожай(URL: https://www.growhow.in.ua/rannia-vesna-daie-shans-na-harnyy-vrozhay. 2019. 12.03).

Станом на 19 березня сівба ранніх ярих зернових і зернобобових уже проводиться у 18 областях, посіяно 580 тис. га, або 25 % загальних площ.Зокрема, ярого ячменю посіяно 419 тис. га (27 %), пшениці – 28 тис. га (16 %), вівса – 15 тис. га (8 %), гороху – 118 тис. га (34 %).

Підживлення озимих культур на зерно проведено на площі 6,3 млн га, або 84 % до прогнозу, зокрема озимої пшениці підживлено 5,3 млн га, або 83 %, озимого жита – 89 тис. га, або 77 %, озимого ячменю – 918 тис. га, або 91 %. Крім того, озимий ріпак підживлено на площі 1,2 млн га, або 93 %. Цю інформацію оприлюднив на прес-конференції «Посівна-2019: поточний стан та прогнози» заступник міністра аграрної політики та продовольства України В. Топчій.

Крім того, він наголосив на тому, що цього року аграріїв забезпечено всіма необхідними ресурсами для успішного проведення весняної посівної кампанії. «Від стану озимих і запасів вологи в ґрунті, яка накопичилася в зимовий період, визначальною мірою залежить майбутній урожай. Сьогодні стан озимих культур оцінюється як один з кращих за останні п’ять років. Також початок весняної посівної відзначився оптимальними запасами вологи в метровому шарі ґрунту. Додаючи до цих факторів достатню ресурсну забезпеченість аграріїв, можна констатувати, що ми маємо всі підстави сподіватися на добрі результати нового сезону», – зауважив В. Топчій. За його словами, очікувана забезпеченість насінням ярих у регіонах становить 684 тис. т, або 100 % до потреби, у достатній кількості – мінеральними добривами, засобами захисту рослин і паливом.

У свою чергу начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру Т. Адаменко підтвердила, що погодні умови були на боці аграріїв та сприяли як успішній перезимівлі озимих культур, так і початку посіву ранніх ярих культур. Зокрема, вона повідомила громадськість, що «аномально висока для березня місяця температура, яку ми спостерігали, на щастя для аграріїв, закінчилася. Надалі ми матимемо звичну березневу погоду, яка спостерігатиметься без різких температурних коливань і сприятиме проведенню весняно-польових робіт в оптимальні терміни» (URL: https://agropolit.com/news/11667-posivna-kampaniya-provoditsya-u-18-oblastyah--minagropolitiki. 2019. 19.03).

В Україні перед початком посівної кампанії 2019 р. більшість сільгоспвиробників уже підготували сільгосптехніку до роботи або докупляють необхідні агрегати.

Представники основних агрохолдингів уже повідомили громадськість про оновлення свого технопарку до посівної-2019. Так, агрохолдинг «Кернел» активно веде ремонтні роботи. Техніку (у розрізі всіх груп) підготовлено на 80 %. У міжсезоння було оновлено тракторний парк, парк легкових автомобілів, розкидачів мінеральних добрив, а також проведено модернізацію міжрядних культиваторів з функцією внесення рідких добрив.

«Астарта-Київ» продовжує програму з оновлення парку сільгосптехніки. У цьому році, зокрема, закуповують трактори John Deere потужністю 600 к. с. для Полтавського регіону.

Холдинг «Епіцентр К» технічно готовий до початку посівної кампанії, який залежатиме від температурного режиму.

«У лютому було придбано самохідні обприскувачі і п’ять нових сівалок Horsch Maestro для посіву широкорядних культур (соняшнику, кукурудзи). Ці сучасні посівні комплекси мають істотні переваги в продуктивності та забезпеченні якісного посіву. Конструкція їх висівних дисків дає можливість закладати насіння у зволожений шар ґрунту», – зазначив керівник аграрного напряму холдингу «Епіцентр К» В. Мороз.

«Підготовку техніки до сезону-2019 майже завершено. Купили три нові трактори потужністю 340 к. с. і один на 600 к. с. Віддаємо перевагу модельному ряду Case IH. З причіпних машин купили два 18-метрові культиватори. Уся імпортна техніка укомплектована модулями точного землеробства», – підкреслив заступник директора з рослинництва компанії Cygnet Agrocompany Ю. Борідченко.

У компанії «Агрейн» наразі проводиться підготовка техніки до весняно-польових робіт, її ремонт і постачання запчастин. Компанія придбала розкидачі добрив і планує купити п’ять тракторів John Deere малої потужності (130 к. с.) для використання з обприскувачами. При цьому наявну техніку потужністю 340 к. с. направлять на більш важкі роботи. За словами представників «Агрейн», відбувається закупівля причіпних обприскувачів Berthoud і Amazone та невеликої кількості сівалок суцільного посіву, а також культиваторів для суцільного обробітку рунту Case IH (URL: https://traktorist.ua/news/2999-ukrayinski-agroholdingi-pidgotuvali-tehnichniy-park-do-posivnoyi. 2019. 13.03).

У 2018 р. витрати на виробництво агропродукції зросли майже на 14%. За прогнозом ННЦ «Інститут аграрної економіки», зростання аналогічних витрат у 2019 р.становитиме 67%.«Витрати на 1 га зростуть, і це давно відомий факт. Зростання буде в межах 10–15 %. Оренда землі зросте. Невідомо, який курс буде після виборів», – заявляє головний агроном агроіндустріального холдингу «Миронівський хлібопродукт« О. Сергієнко.

У сівозміні 2019 р. найбільш цінною культурою є цукрові буряки, повні виробничі витрати якого становлять близько 1,4–1,5 тис. дол./га. У середньому витрати на 1 га посівної площі становлять близько 1,1 тис. дол. У цьому році очікують на деяке зростання витрат за рахунок зростання заробітної плати, а також подорожчання окремих статей витрат через прогнозовану в Україні інфляцію на рівні 7–8 %. Це тривала тенденція: з року в рік відбуватиметься незначне збільшення витрат на 1 га в середньому на 3–5 %.

«Основних джерел фінансування у нас три: перше – це, безумовно, власні ресурси компанії, які покривають значну частину наших операційних витрат, друге – ми активно користуємося кредитними ресурсами від банків-партнерів для поповнення оборотних коштів, а третє – це товарні кредити від дистриб’юторів ЗЗР і насіння з відстрочкою платежу до збору врожаю. Останнім інструментом ми користуємося найменше», – розповів фінансовий директор холдингу Cygnet Agrocompany В. Бондаренко.

Як повідомив керівник аграрного напряму холдингу «Епіцентр К« 
В. Мороз, у компанії закупівля МТР здійснюється за рахунок оборотних коштів, а також на умовах товарного кредиту від постачальників ЗЗР і насіння.

Українські аграрії активно користуються форвардними договорами, аграрними розписками та іншими фінансовими інструментами, щоб забезпечити посівну кампанію. Так, ПАТ «Аграрний фонд» нещодавно оголосив про початок весняної форвардної програми закупівель зернових, у рамках якої планує профінансувати агровиробників на 2,5 млрд грн. Компанія планує закупити 710 тис. т зернових.

У цілому компанія пропонує для аграріїв три види послуг:

1. Укладення форвардних контрактів на закупівлю зернових. Розмір авансового платежу встановлюється ПАТ «Аграрний фонд» відповідно до системи оцінки клієнтів, але не перевищує 65 % від загальної вартості поставки за договором. При цьому для клієнтів, з якими вже співпрацювали раніше і які виконали всі свої зобов’язання (вчасно поставили на елеватори зерно без заміни класності), передбачено менші відсотки за користування коштами.

 2. Укладення форвардних контрактів на поставку мінеральних добрив, вартість яких не перевищує розміру авансового платежу.

 3. Придбання мінеральних добрив (URL: https://agropolit.com/news/
11603-u-2019-podorojchaye-posivna-kampaniya--prognoz
. 2019. 13.03).

 Економісти також не залишили поза увагою майбутні результати посівної кампанії та зробили декілька прогнозів.

За даними Держстатистики, середня зарплата в агросекторі підвищилася за 2018 р. на 23 % (до 7 тис. 360 грн), на 10 % подорожчали міндобрива, у результаті витрати на 1 га від посіву до збирання врожаю зросли на 14 %. Цього року очікується зростання ще на 7–20 %. 

На думку економістів, ціни на харчі зростуть незалежно від того, яким виявиться врожай. Головна причина – підвищення собівартості агро-
продукції.

За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу О. Пендзина, у результаті борошно та крупи подорожчають на рівень інфляції (до 8 %), а ось соняшникова олія навряд чи, тому що ціна на олію в нас вища, ніж у Європі, куди ми цей продукт експортуємо. «Не перший рік наші ціни на ці товари на рівні або вище європейських, що стримує їх зростання, – розповів О. Пендзин. – Так, собівартість сільгосппродукції об’єктивно збільшується, але щоб її продати, нашим аграріям доведеться підвищувати продуктивність праці».

Найбільше підвищення цін цього року очікується на хліб, упевнені експерти. «В Україні скорочуються посіви під жито, його доводиться імпортувати, через що житній хліб подорожчав за рік на 22 %, – пояснив голова Нацради економічного розвитку О. Дорошенко. – Будь-який хліб у нас наразі дешевше, ніж у євросусідів, а попит на нього стабільний, тому очікую зростання цін за рік на 15 %. Як і на борошно й макарони».

Подорожчають також гречка та цукор. Причина в тому, що гречки був надлишок, ціни падали, а сіяли її все менше, тому продукт подорожчає приблизно на 10 % (+1,5–2 грн/кг), прогнозує О. Пендзин. Але, за даними Мінагропроду, посіви гречки цього року становитимуть 115 тис. га, що дасть змогу забезпечити попит. В асоціації «Укрцукор» заявили про скорочення площ, що засіваються цукровим буряком, на 25 %, або до 230 тис. га – через профіцит цукру в останні два роки. О. Пендзин вважає, що дефіциту цукру-піску не буде, але ціна зросте на 8–10 %, або до 13–13,5 грн/кг (ГКД^ https://www.agrofond.net/news/yakim-bude-vrozhaj-2019-eksperti-dali-prognoz. 2019. 19.03).

Отже, з початком весни в Україні стартувала посівна кампанія – з випередженням на місяць порівняно з 2018 р. Наразі складно говорити про точні прогнози на врожай, але засіяти ярими зерновими, зернобобовими, круп’яними та іншими культурами аграрії готуються стільки ж гектарів, скільки й рік тому. Ще більше гектарів засіяно з осені озимими, які, за оцінками фахівців Мінагропроду, добре перенесли зиму. Тому загальні прогнози на врожаї оптимістичні, чого не скажеш про ціни на продукцію нового врожаю, які навряд чи знизяться.

 

Рудь І. Посівна кампанія-2019: прогнози, попередні результати та оцінки експертів [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2019. – № 6. – С. 53–57. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2019/ukr6.pdf. – Назва з екрану.