Проблеми теплопостачання в новому опалювальному сезоніО. Аулін, канд. філос. наук, ст. наук. співроб. НЮБ НБУВ

Проблеми теплопостачання в новому опалювальному сезоні

 

Напередодні зимових свят, а отже й суттєвого зниження середньодобової температури, серед головних ньюсмейкерів опинилася Національна акціонерна компанія (НАК) “Нафтогаз України”, завдяки її діям з відключення опалення. Така ситуація стала можливою після змін, внесених до Кодексу газотранспортної системи Постановою № 1079 від 25.09.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕП).

З цього приводу комерційний директор Публічного акціонерного товариства «Дніпрогаз» Ігор Маньковський зазначав, «НКРЕП відхилила вимогу операторів газорозподільних мереж (ГРМ) не відключати тепломережі за дорученням НАК «Нафтогаз України» і зобов’язала укласти договори на виконання робіт із припинення газопостачання. Якщо протягом трьох діб після доручення НАК «Нафтогаз України» на відключення теплові мережі не врегулюють відносини з державним монополістом, ПАТ буде змушене обмежити газопостачання на об’єкти». Занепокоєність Маньківського поділяла і його колега з ПАТ «Харківгаз» Ірина Листова, яка у своєму коментарі ситуації висловилася, навіть, ще категоричніше – облгази зобов’язали «не обмежувати», а «припиняти поставки палива».

В самому «Нафтогазі» поясняли, що: «Поставки природного газу виробнику теплової енергії здійснюються в разі виконання останнім, як мінімум, двох умов: укладення з компанією договору поставки природного газу відповідно до законодавства, а також забезпечення хоча б одного з передбачених положенням обов’язкових умов щодо розрахунків за використаний природний газ». У даному випадку обов’язкові умови складаються з двох частин:

  • як мінімум на 90% розрахуватися за спожитий газ;
  • підписати з ПАТ договір реструктуризації боргу.

Прогнозуючи подальший розвиток подій, експерт енергетичного ринку Валентин Землянський застерігав: «Якщо від газу відключать теплоенерго, батареї стануть холодними в усіх будинках, дитячих садках, школах і лікарнях, які підключені до підприємства. А враховуючи, що Нафтогазу повинні все, то ризик відключення є практично у кожного». Наприклад, тільки у «Київенерго» заборгованість складає мільярди гривень. 100% розрахунок отримати зараз нереально. Борги утворюються в тому числі через погану платіжну дисципліну простих споживачів, десь є заборгованості у бюджету по субсидіях тощо». За оцінками профільних фахівців, на даний час підприємства-постачальники комунальних послуг вже заборгували "Нафтогазу" 23,9 млрд грн.

Протилежну аргументацію наводили юристи Асоціації ОСББ «Розвиток самоврядування». На їх погляд, відключення від опалення в зимовий період є порушенням конституційних прав людини. Адже наявні технічні можливості не дозволяють від’єднати від теплопостачання лише окремих боржників. Провести масове відключення всього будинку при наявності заборгованості лише у декількох споживачів постачальник не може. «Його просто завалять позовами від тих абонентів у яких немає боргів. Іншими словами, законодавчо таке право у постачальника є, але на практиці його майже неможливо застосувати», – заявляють представники «Розвиту самоврядування».

Також слід брати до уваги, що дії НАК «Нафтогаз» із припинення надання послуг, можуть розглядатися як таки, що суперечать вимогам Закону України «Про теплопостачання». Зокрема, у статті 18 цього «Антимонопольні обмеження», йдеться про те, що «суб’єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі». До речі, сама керівниця НКРЕП Оксана Кривенко раніше заявляла, що: «Закон зобов’язує забезпечити технологічну безпеку функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання». Тобто не можна відключати підприємства теплокомуненерго в зимовий період. Однак зробити непопулярний крок і дозволити «Нафтогазу» відключати газ за борги очільницю НКРЕП змусила жорстка позиція НАК із цього питання під час затвердження нової редакції Кодексу ГТС.

Виникнення спірних ситуацій з цього приводу очікувалося з 1 грудня, коли в Україні будуть діяти нові тарифи на опалення і гарячу воду (після подорожчання газу – на 23,5%, до 8,55 грн за куб, з 1 листопада всі підприємства зобов’язали перерахувати й затвердити нову вартість своїх послуг. За експертними оцінками, подорожчання складатиме від 14 до 16,5%).

Але життя все розставило по своїх місцях. Вже на початку листопада були відключені від опалення міста Сміла й Кривий Ріг. У Кривому Розі місцеві активісти та пересічні громадяни після мітингу вдерлися у будівлю «Криворіжгазу» й почали вимагати підключення опалення. Керівництво підприємства намагалося переконати співгромадян у тому, що для поновлення опалення потрібна відповідна вказівка «Нафтогазу», але розлючені люди самотужки запустили п’ять із шести котелень. А коли ще один місцевий монополіст – «Кривбасводоканал» відключив будівлю «Криворіжгазу» від водопостачання й каналізації, газовики прийняли рішення тимчасово піти на поступки вимогам співгромадян. Водночас до Києва на переговори з керівництвом «Нафтогазу» було направлено делегацію з представників громадськості й «Криворіжгазу».

У своїх прогнозах щодо подальшого розвитку ситуації незалежні експерти притримуються точки зору про те, що подібні зміни до Кодексу газотранспортної системи, навряд чи, призведуть до задекларованого результату – поліпшення платіжної дисципліни. Основна причина полягає в підвищенні тарифів на газ для населення у 2018-2019 роках, з одночасним скороченням обсягу субсидій. Якщо в поточному році на це в держбюджеті було передбачено 71 млрд грн, то в наступному – 55. Кабмін обіцяє компенсувати населенню витрати на газ, проте реальна потрібність у субсидіях після подорожчання цін на паливо оцінюється в розмірі 90 млрд грн.

Водночас слід звертати увагу й на те, що за погрозами відключення тепла населення й теплокомуненерго стоїть бажання «Нафтогазу» повернути борги, накопичені раніше. Ймовірно, що відключення Сміли й Кривого Рогу було зроблено для «остраху». Проте події в Кривому Розі поламали цей алгоритм. Тепер НАК і споживачі вимушені домовлятися й спільно розробляти нові підходи до вирішення проблеми.

Ще одним важливим чинником у газових суперечках є президентські вибори 2019 року. В разі жорсткого протистояння між «Нафтогазом» і пересічними громадянами теперішня влада може отримати потужний новий «газовий» Майдан, тому що населення сприймає монополіста як структуру, наближену до нинішнього керівництва України. На цьому будуть робити політичні дивіденди насамперед ті політичні сили, що вважають себе опозиційними.

 Наприклад, Юлія Тимошенко робить заяви, що коли вона опиниться при владі ціна газу для населення скоротиться вдвічі. Подібні обіцянки роздає й один із лідерів Опозиційного блоку Олександр Вілкул. На його думку, через борги «Нафтогазу» «взимку можуть бути відключені від тепла і замерзнути цілі міста». Представник ВО «Свобода» Ігор Мирошниченко, коментуючи ситуацію у Кривому Розі, також як лідерка БЮТ і Олександр Вілкул піддав критиці цінову політику уряду. При цьому він зазначив, що кардинально змінити ситуацію може тільки прихід до влади дійсних патріотів, зокрема, політсили, яку він представляє. Судячи зі викладеного, подібна риторика по мірі наближення виборів наростатиме. В наслідок може виникнути досить потужне політичне лобі проти відключень населення від теплопостачання. Поряд з цим «Нафтогаз» буде вимушений шукати компроміси (Статтю підготовлено з використанням інформації таких джерел: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1378-15; http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v1079874-18; http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2633-15; https://etcetera.media/ukraintsam-budut-otklyuchat-otoplenie-za-dolgi-eto-pravda.html; https://www.obozrevatel.com/economics/naftogazu-razreshili-otklyuchat-gaz-zimoj-kogo-mogut-ostavit-bez-otopleniya.htm; https://dpgor.104.ua/ru/informacija-pro-kompaniju/pressroom/press-releases/id/naftogazu-ukrajini-dozvolili-vidkljuchati-opalennj-31067; https://ubr.ua/finances/zhilishhno-kommunalnoe-hozjajstvo/naftohazu-razreshili-otkljuchat-ukraintsam-teplo-za-dolhi-3877386; https://www.obozrevatel.com/economics/naftogazu-razreshili-otklyuchat-gaz-zimoj-kogo-mogut-ostavit-bez-otopleniya.htm; http://mozaika.dn.ua/news/region/199805-zimoy-razreshili-otklyuchat-gaz-i-otoplenie-za-dolgi-dn.html; https://ubr.ua/finances/zhilishhno-kommunalnoe-hozjajstvo/naftohazu-razreshili-otkljuchat-ukraintsam-teplo-za-dolhi-3877386).