Про що говорив В. Путін на «Валдаї 2018»?М. Дем’яненко, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Виступ В. Путіна про глобальну політику, ядерну загрозу та Україну на «Валдаї‑2018»: експертні оцінки й коментарі

 

15–18 жовтня в російському м. Сочі відбулося XV щорічне засідання Міжнародного дискусійного клубу «Валдай». Тема цьогорічного форуму «Росія: програма на XXI ст.», її політичні й соціально-економічні перспективи, суспільний і культурний розвиток та місце в сучасному світі. До участі в клубі організатори залучають як російських, так і міжнародних експертів у галузі міжнародних відносин. Однією з основних цілей «Валдаю» є консолідація світової інтелектуальної еліти для вироблення рішень щодо подолання криз світової системи.

Президент Росії В. Путін також узяв участь у засіданні дискусійного клубу, де відзначився рядом дивних заяв. Зокрема, він примудрився звинуватити США в кривавій бійні в Керчі, виправдати анексію Криму в 2014 р., а також пригрозити цілому світу відплатою за ядерний удар по РФ, назвавши росіян «жертвами агресії» (URL: https://www.obozrevatel.com/ukr/abroad/mi-potrapimo-v-raj-a-ukraina-torgue-rusofobieyu-najbezgluzdishi-zayavi-putina-na-valdai.htm).

На думку багатьох експертів, з кожним роком заяви російського лідера стають дедалі більш тривожними. Кореспондент Financial Times Г. Фой зазначив, що «президент Росії В. Путін, оголосивши кінець однополярного світу, у якому домінують США, знехтував погіршенням відносин із Заходом і похвалив розквітаючу дипломатичну дружбу з Азією та Близьким Сходом». Журналіст також зауважив, що у своєму виступі В. Путін постійно наголошував на тому, що причиною багатьох світових бід є гегемонія США. Разом з тим у своєму виступі В. Путін, наголосив, що Д. Трамп чує його аргументи та не такий неприйнятний до порад, як вважають деякі американські ЗМІ. Також додавав, що, на його думку, американський лідер прагне відновити хороші відносини з Росією (URL: http://ura-inform.com/ru/interesno/2018/10/20/vstrecha-kluba-valdaj-s-putinym-proshla-bez-ogonka).

Під час свого виступу В. Путін прокоментував досить резонансну міжнародну подію: вбивство саудівського дисидента Д. Хашоггі в м. Стамбул – і продемонстрував підтримку у відношенні Королівства. Він заявив, що на сьогодні не бачить причин погіршення теплих відносин із Саудівською Аравією. Президент Росії також оголосив про надання Єгипту кредиту на будівництво АЕС і оприлюднив плани передачі військових технологій Пекіна, а також дати можливість китайським сільськогосподарським компаніям інвестувати в російський Далекий Схід.

Загалом усі ці заяви В. Путіна лягають у концепцію посилення впливу в Азії, на Близькому Сході, в усьому світі. Таку політику цілком можна пояснити пошуком союзників у питанні протидії ідеї однополярного світу.

Про певні досягнення на цьому шляху заявляє член Ради Федерації К. Косачов. Він вважає, що «Валдай-2018» показав успіхи зовнішньої політики Росії (URL: https://regnum.ru/news/2504730.html). К. Косачов нагадав, що у 2007 р. мюнхенську промову В. Путіна «перекрутили тотально». «З неї насмикали цитат і по кожній спробували Росії приписати нову нібито агресивну роль. Нині це не виходить, тому що сам розвиток подій за останні 11 років пішов дуже далеко», – зауважив член Ради Федерації. Багато що із сказаного тоді В. Путіним знайшло підтвердження й сьогодні, вважає К. Косачов. Зокрема, «тих хто опонує РФ, залишилося на порядок менше – це відчувалося по Валдайському форуму».

У 2007 р. Росія була одна, а «ліберальний порядок і те, що ми називаємо однополярним світом, сприймався фактично безальтернативним».

Голова Центру ліберальних стратегій (Болгарія) І. Крастев також погодився із цією тезою. Він хоча й зазначив, що на зустрічі з В. Путіним «не було енергії», однак сказав, що була прихована впевненість у собі, можливо, основана на зростаючій підтримці з боку Китаю: «Тепер він не один».

Журналіст французького видання Mediapart Р. Олів’є, звернув увагу на безпекову складову виступу російського президента. У В. Путіна поцікавилися можливістю ядерної атаки проти Росії і отримали відповідь: «Наш агресор повинен знати: відплата неминуча, він все одно буде знищений. А ми, як жертва агресії, ми як мученики потрапимо в рай, а вони просто здохнуть, тому що вони навіть покаятися не встигнуть».

Незадовго до цього В. Путін висловив занепокоєння тим, що іноземні держави ведуть розробку біологічної зброї, здатної вибирати вплив на людину відповідно з її приналежністю до певної етнічної групи. Зовнішній вигляд отруєних народів кардинально змінюється в другому й третьому поколіннях. Він нагадав розробникам подібного озброєння, що Росія, безумовно, також не відставатиме в цій сфері. «Словом, він всіх нас заспокоїв, іронізує», – Р. Олів’є.

«Релігійна та апокаліптична риторика, генетичне визначення народів, сум за втратою расової ідентичності, мілітаризм, сцієнтичне марення – хто міг би думати кілька років тому, що лідер великої сучасної держави вестиме такі розмови через 30 років після закінчення холодної війни? І що вони стануть відображенням такої ж маячні, що лунає по ту сторону Атлантики. Уже незрозуміло, хто саме – Д. Трамп чи В. Путін – перший відкрив скриньку Пандори. Але вона вже точно відкрита, – вважає автор статті. – Треба особливо виділити релігійні акценти. Відомо, що В. Путін користується православ’ям, щоб спробувати заповнити ідеологічну пустоту своєї влади та заснувати неправдоподібні соціальні й культурні регресії, яким він піддає свою країну. Але на цей раз, судячи з усього, запах ладану остаточно затуманив його розум – і він сам почав вірити в те, що розповідає. До того ж посилання на рай для мучеників дедалі сильніше нагадує ісламські обсерваторії його протеже Кадирова, ніж християнство».

На його думку, така риторика президента Росії насамперед направлена на внутрішнього споживача з метою відволікання уваги від внутрішніх негараздів. «Економіка переживає застій, соціальна нерівність і невдоволення посилюються, корупція процвітає і шкодить можливості проведення реформ, збожеволіла влада не бачить іншого виходу, як вдаватися до зовнішніх авантюр». Одночасно автор зауважує, що на сьогодні ці хвастощі є лише словесними й уявними. «Але до яких пір вони залишаться такими?» – задається питанням журналіст.

Французький політолог і журналіст О. Ведрін, який живе й працює в Україні, вважає, що заяви російського президента про ядерну війну, які були озвучені на «Валдаї», означають, що режим В. Путіна добігає кінця. «Заяви В. Путіна на “Валдаїˮ були дивними. В. Путін каже, що, якщо почнеться ядерна війна, росіяни потраплять у рай, а інші – у пекло. Це початок кінця для путінського режиму. Безліч друзів В. Путіна дуже багаті люди, які мають мільярди доларів і євро. ...Хіба вони хочуть ядерної війни?! Це дуже по-дурному!» – зазначив політолог (URL: https://www.ukrinform.ru/rubric-world/2563252-zaavlenia-o-adernoj-vojne-oznacaut-konec-rezima-putina-politolog.html).

Політолог різко розкритикував виступ президента Росії. За його словами, риторика В. Путіна нагадує іранську диктатуру, ісламістсько-терористичний уряд. «Невже у В. Путіна немає іншого аргументу? Якщо ні, для мене це означає дві речі: по-перше, ця людина – ідіот. По-друге, це кінець для В. Путіна. Олігархи вважатимуть цей режим недоумкуватим. Думаю, вони налякані. Угода багатіїв з владою виглядає приблизно так: поки у нас наші гроші, робіть, що хочете. Однак, побачивши, яким шляхом іде Путін, вони спробують його змістити. Для цього вони можуть використовувати протести з приводу пенсійної реформи. Ще однією проблемою є сміття навколо Москви. Разом ці два моменти можуть бути початком дуже великих проблем у Москві й Росії, їх можуть використовувати, щоб прибрати В. Путіна», – підкреслив О. Ведрін.

Він зазначив, що російські багатії хочуть покінчити з проблемами у відносинах із Заходом. І наступник В. Путіна змушений буде домовлятися із Заходом. Політолог пояснює, що «Валдай» – це ніщо, він тільки для російського режиму. Нікому немає діла до «Валдаю», це не Давос. Єдине, що має значення щодо цього форуму, – «ідіотська промова» В. Путіна про ядерну війну. «Ми повинні продемонструвати, що його кінець близько, що це початок його кінця. Звичайно, це те, що треба говорити політологам, експертам і журналістам, а не дипломатам та політикам. І нас не повинно хвилювати, що про це подумають у Росії. Нас повинні хвилювати росіяни, але не те, що скажуть російські експерти, російська влада», – підкреслив експерт.

Як підсумок, О. Ведрін закликає бути сильними, посилювати санкції та сприймати заяви В. Путіна з гумором.

Хоча досить складно ставитися до таких заяв з гумором, оскільки вони озвучені однією з найвпливовіших людей світу. Особливо з огляду на те, що В. Путін на «Валдаї» лише підтвердив про розроблення і впровадження нових видів озброєння.

Журналіст М. Чемпіон, експерт з міжнародних відносин, який пише для Bloomberg, у заголовку до статті, присвяченій цьогорічному «Валдаю», зазначив, що «В. Путін сміливіший і менш ізольований, ніж раніше, обіцяє перечекати дії Заходу». На зустрічі з учасниками клубу «Валдай» президент В. Путін «щойно запропонував Єгипту кредит китайського розмаху – 25 млрд дол., тримався незвично спокійно». «Відпускаючи жарти, обходячись без обурливих тирад на адресу Заходу, якими він пересипав свої бесіди з учасниками “Валдаюˮ в останні роки, В. Путін заявив, що з гострих питань (від конфліктів в Україні та Сирії до санкцій США) Росія може дозволити собі перечекати, поки обставини не зміняться на її користь», – пише автор.

Як і Р. Олів’є, М. Чемпіон також підтримує думку, що російський лідер намагається реабілітуватися в очах співвітчизників. «Рейтинг В. Путіна, який вимірюється соцопитуваннями, знизився через погіршення стану економіки, а також через протести проти підвищення пенсійного віку. Так що його поведінка, можливо, відображає певну втому після кількох років патової ситуації із Заходом», – говориться в статті.

Що стосується «зміни обставин», про які говорив В. Путін, то тут ідеться про зміну політичних еліт. Зокрема, в США та Україні. За словами самого російського лідера, відносини з Україною можуть покращитися після виборів і зміни уряду, із США – після проміжних виборів нинішнього року або президентських 2020-х років.

Загалом риторика щодо України була вже традиційною. Президент Росії вкотре наголосив, що Крим був не анексований, а приєднаний згідно з референдумом. Хоча той факт, що «референдум» відбувався «під дулами автоматів», його зовсім не хвилював. Розуміючи, що з діючою українською владою йому домовитися не вдасться, В. Путін вирішив просто дочекатися, доки «закінчиться внутрішньополітичний цикл». Якщо ж згадати про втручання Росії у виборчі процеси в інших країнах, то можна з упевненістю говорити, що вона спробує вплинути на перебіг виборів і в Україні. «Треба дочекатися, поки закінчиться внутрішньополітичний цикл, і я дуже розраховую, що вдасться з новим керівництвом країни вибудовувати хоча б якісь відносини і про щось домовлятися. Ми до цього готові, ми цього хочемо», – заявив В. Путін. При цьому він розкритикував політику України: «Вони торгують русофобією та антиросійськими настроями. Більше товару не залишилося. За це їм усе пробачають» (URL: https://www.obozrevatel.com/ukr/politics/ya-duzhe-rozrahovuyu-putin-zayaviv-pro-bazhannya-domovitisya-z-ukrainoyu.htm).

Разом з тим політичний експерт О. Голобуцький вважає, що саме Президент України П. Порошенко – єдиний, у кому очільник РФ В. Путін бачить загрозу. «В. Путін сьогодні на форумі “Валдайˮ довго розповідав, як погано Україні без дружби з Росією і як він чекає на зміну влади в Києві, щоб «вибудовувати хоч якісь відносини і домовлятися». Тобто В. Путін фактично зізнався, що «П. Порошенко – єдиний, у кому він бачить загрозу», написав він.

«І з точки зору імперії тут В. Путін правий: з перемогою іншого кандидата дуже висока ймовірність, що буде як мінімум заморожено процес формування помісної церкви. Заморожування стосуватиметься і НАТО, і Євросоюзу. Це об’єктивні реалії: ніхто з уже заявлених кандидатів не втримає Україну на нинішньому курсі – НАТО, УППЦ, ЄС, деокупація Донбасу й Криму, жорстка протидія “русскому мируˮ», – додав О. Голобуцький (URL: https://ua.112.ua/polityka/poroshenko-iedynyi-u-komu-putin-bachyt-zahrozu-ekspert-466589.html).

Таким чином, виступ В. Путіна на XV щорічному засіданні Міжнародного дискусійного клубу «Валдай» був дещо неоднозначним. У російських ЗМІ його називали логічним і послідовним, тоді як світове експертне середовище було більш критичним. Найбільш тривожними вбачаються заяви В. Путіна про можливість і готовність застосування ядерної зброї, хоча й до цих заяв фахівці ставляться по-різному. Що стосується України, то тут нічого нового ми не почули. Навряд чи офіційний Київ піде на поступки Росії, тому остання, схоже, вирішила «взяти паузу у відносинах» – щонайменше до виборів. Це стосується й інших країн, у яких з Росією не складається діалог. Разом з тим експерти зазначають, що останній «Валдай» запам’ятався зростанням підтримки Росії в першу чергу з боку Китаю, особливо на фоні того, що США фактично оголосили одним санкційну, а іншим торговельну війну. Також, як бачимо, Росія навіть у досить складний для себе час не шкодує ресурсів для забезпечення підтримки своєї зовнішньої політики у світі. І, схоже, певною мірою їй це вдається.

 

Дем’яненко М. Виступ В. Путіна про глобальну політику, ядерну загрозу та Україну на «Валдаї‑2018»: експертні оцінки й коментарі [Електронний ресурс] /  М. Дем’яненко // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 19. – С. 21–26. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr19.pdf. – Назва з екрану.