І. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

Вибори Президента Туреччини: основні результати та оцінки експертів

 

У неділю, 24 червня, в Туреччині відбулися президентські і парламентські вибори. У Туреччині зареєстровано близько 59 мільйонів виборців, і явка склала 87 відсотків – це на 13 відсотків більше, ніж на президентських виборах 2014 року.

Незважаючи на критику з боку представників західних інститутів, які заявляли, що проведення виборів під час режиму надзвичайного стану неприпустиме, глава опозиційної НРП Кемаль Киличдароглу запевнив, що «серйозних проблем» в ході голосування не було.

Дільниці для голосування працювали з 8 до 17 години за місцевим часом. Виборці вперше в один день обирали і президента, і парламент. Вибори пройшли більш ніж на рік раніше від запланованого терміну – вони повинні були відбутися 3 листопада 2019 року – і завершили процес переходу країни від парламентської до президентської республіки.

За даними, опублікованими державними ЗМІ, вже за підсумками підрахунку 96 відсотків голосів Р. Ердоган набрав 52,7 відсотка голосів. Його найближчий суперник опозиціонер М. Індже набрав близько 30 відсотків голосів.

В цілому, в президентських перегонах брали участь шість кандидатів: чинний президент Р. Ердоган, М. Індже від основної опозиційної «Народно-республіканської партії», М. Акшенер від опозиційної «Доброї партії», Т. Карамоллаоглу від «Партії благополуччя», Д. Перінчек від партії «Батьківщина» і С. Демірташ від курдської «Партії демократії народів».

(https://www.slovoidilo.ua/2018/06/24/novyna/svit/oholosheni-pershi-rezultaty-vyboriv-turechchyni).-2018.-24.06)

Закордоном правом голосу скористалися понад три мільйони осіб в 60 країнах і 123 представництвах. За підсумками голосування закордоном Ердоган теж виявився на першому місці з 59,57 відсотками голосів.

Усього у виборах взяли участь сім партій в складі альянсів і три партії поза блоками. Правляча Партія справедливості і розвитку, Партія націоналістичного руху і Партія великої єдності вели передвиборчу боротьбу в рамках Народного союзу. Республіканська народна партія, Хороша партія, Партія благополуччя і Демократична партія – в складі Національного альянсу. Демократична партія народів, партія Справа свободи і партія Батьківщина самостійно брали участь у передвиборних перегонах.

Правляча партія посіла перше місце, але в порівнянні з виборами 1 листопада 2015 року втратила близько сіми відсотків голосів. Згідно з офіційними результатами, Партія справедливості і розвитку, набравши 42 відсотки голосів, отримала 293 місця в парламенті.

На конституційному референдумі в квітні 2017 року Ердогану вдалося перемогти з мінімальною перевагою – 51 відсоток проти 49 відсотків.

Прийняте на тому референдумі рішення – а саме значне розширення президентських повноважень – набуває чинності саме після нинішніх виборів. Тому їхню дату турецький президент наближав, як міг.

Необхідність дострокових виборів президент Туреччини пояснював тим, що «на кожному кроці» владі доводиться зіштовхуватися з недосконалостями «старої системи", яку давно пора відправити припадати пилом на полицю історії. Варто зазначити, що в останній рік Ердоган втрачав підтримку населення через масові арешти, що почалися після спроби держперевороту, в тому числі представників опозиції, журналістів та викладачів вишів, а також через складну економічну ситуацію в країні.

За даними ООН, в результаті урядової стратегії закручування гайок і боротьби з інакомисленням понад 160 тисяч осіб в Туреччині опинилися за ґратами після спроби перевороту. Як зазначає аналітичний центр Carnegie Moscow Center, Ердогана ще до цих виборів називали «суперсултаном».

Після переобрання він зможе призначити повністю підконтрольний собі уряд, на який не може вплинути парламент, – раніше в Туреччині парламентарії формували кабінет міністрів. Новий глава держави отримає розширені повноваження, зокрема він зможе самостійно призначати високопоставлених чиновників і видавати укази без схвалення парламенту. При цьому посаду прем'єр-міністра буде скасовано. (https://ua.korrespondent.net/world/3983880-supersultan-scho-oznachaie-peremoha-erdohana-v-turechchyni).-2018.-25.06)

Напередодні голосування звучали заяви щодо можливого залякування та шахрайства на виборах. Виборча комісія Туреччини вже заявила, що буде розслідувати можливі порушення в провінції Урфа на південному кордоні з Сирією.

Явка виборців була високою – майже 87%, повідомила державна телекомпанія. Напередодні виборів М. Індже заявив, що проведе ніч у штаб-квартирі виборчої комісії в Анкарі, щоб забезпечити справедливий підрахунок. У твіттері він попросив спостерігачів за виборами не залишати виборчі дільниці. М. Індже висловив застереження щодо того, як повідомляють результати голосування. У свою чергу правозахисники заявили, що преса не може вільно надавати слово всім сторонам.

За новою конституцією вибори президента і парламенту мають проходити одночасно. Тобто, якщо президент вирішує піти у відставку достроково або ж парламент достроково саморозпускається – переоберуть і президента, і депутатів.

Якщо парламент вирішить провести дострокові вибори до кінця другого терміну президента, то президент зможе балотуватися на третій термін (але про відставку має заявити парламент).

Попри надзвичайний стан, який ввели після спроби путчу в липні 2016 року, і репресій проти багатьох тисяч противників президента Ердогана, і сильну опозицію, Туреччина поки далека від авторитарних країн, де демократичні інститути є лише «декораціями». (https://www.bbc.com/
ukrainian/news-44598508).-2018.-25.06)

Голова фонду «Майдан закордонних справ» Б. Яременко прокоментував результат виборів у Туреччині.

«Судячи з усього, країна розділена. Тому що 53% – це межа електоральної підтримки Ердогана. І ця межа дуже різка, тому що для решти 47% – це неприйнятно. А отже країна розділена», – сказав експерт.

На запитання ведучого, чи стане Ердоган диктатором, Яременко сказав: «Хороше запитання… Немає підстав прогнозувати, що Ердоган змінить і свою суть, і суть свого правління – більше влади, більше повноважень, більше контролю, стане якимось більш демократичним, стане більш правовим і так далі. Ці ознаки свідчать про продовження курсу, який він сповідує. І цей курс буде призводити до продовження економічних проблем. Є підстави сумніватися, що він готовий і в змозі вирішувати питання уповільнення розвитку турецької економіки, хоч такі меседжі були основними під час виборів. По-друге, тенденції внутрішньої політики загострюватимуть відносини Туреччини з закордоном, який потрібен нам».

Яременко додав: «І для нас ця загроза може і буде полягати в тому, що на якомусь етапі ми будемо стояти перед вибором – хто? Чи ми можемо думати про більш якісні відносини з РФ з огляду на можливу негативну реакцію заходу. Це може бути і в сфері військо-технічного співробітництва, в інших чутливих сферах – от це і є загрози для України».

(https://www.5.ua/svit/kraina-rozkolota-yaremenko-prokomentuvav-rezultaty-vyboriv-u-turechchyni-ta-naslidky-ikh-dlia-ukrainy-172425.html).-2018.-26.06)

Директор Інституту Сходознавства О. Богомолов не вважає реформи та результати виборів в Туреччині негативними. «Парламентська республіка виявилась надто складною конструкцією для турецької політичної культури. Є такий термін – «дистанція влади», так вона дуже висока в Туреччині. Тобто є повага до авторитету, повага до начальника. Турецьке суспільство краще готове сприймати таку політичну конструкція, як президентська республіка», – зазначив він у коментарі «Главкому».

Богомолов додав, що реформа Ердогана не є ідеальною, але може забезпечити стабільність у державі. «Країна (Туреччина) переживає важкий період трансформації. І для нас як сусідів важливо, щоб вона вийшла з кризових процесів і розвивалась далі стабільно. Бо це дуже важливий сусід України», – підсумував експерт.

Директор Центру близькосхідних досліджень І. Семиволос вважає що хоча влада президента Туреччини після виборів посилиться, так само збільшиться його відповідальність. «Туреччина отримала таку владу, яка й існувала до виборів, але існувала де-факто, а зараз вона отримала цю владу де-юре. Тепер у Ердогана немає можливостей перекласти провину на когось в тому разі, якщо його програма не спрацює»

Крім того, важливий момент: партія Ердогана втрачає популярність, а до парламенту на цей раз потрапляють найбільші опозиційні партії, в тому числі прокурдська. Хоча вони представлятимуть меншість, яка, на думку експертів, цілком імовірно з часом може перетворитись на більшість.

Свою оцінку результатам виборів у Туреччині дала впливова американська газета The Wall Street Journal у редакційній статті «Туреччина обирає авторитаризм». «Перемога на виборах наділить Р. Ердогана значними повноваженнями, які розширять його все більш авторитарну владу», – йдеться у статті. Втім, у The Wall Street Journal зауважили: «Є і крихта хороших новин: вибори показали, що у Туреччині оживає переслідувана демократична опозиція».

«Багато виборців незадоволені поверненням правлячої Партії справедливості і розвитку до неправильного, на їх погляд, управління економікою після колишніх сильних показників, йдеться в публікації. «Туреччина переживає повільне економічне зростання, ріст інфляції і відтік капіталу, на тлі того, як Ердоган піддався своїм авторитарним інстинктам і політизував Центральний банк (у травні Ердоган посилив контроль над економічною і грошово-кредитною політикою в країні і, зокрема, почав давати рекомендації Центробанку про рівень процентних ставок). Він намагався відвернути увагу від фінансових питань, відправляючи війська в Сирію і Ірак і розпалюючи націоналізм», – пише WSJ.

Німецька Deutche Welle підкреслює, що про свою перемогу Ердоган оголосив ще до офіційного завершення підрахунку голосів: «Згідно з неофіційними результатами, наш народ довірив мені роль президента країни, а парламентська більшість – «Народному альянсу». Це велика відповідальність». «Я сподіваюся, що ніхто не буде ставити під сумнів результати голосування, аби приховати свій провал», – сказав він, додавши, що Туреччина «показала приклад демократії». Видання також зауважує: попри повідомлення про порушення в ході виборів, опозиційні партії відмовилися оскаржувати результати голосування.

У своєму сюжеті про вибори у Туреччині телеканал «Аль Джазіра» нагадує, що місцеві та міжнародні правозахисні організації звинувачують уряд у використанні спроби державного перевороту як примусу для затримки опозиції в країні. Уряд Ердогана ж стверджує, що чистки та затримання відповідають нормам закону та спрямовані на зняття прихильників Ф. Гюлена з державних установ та інших частин суспільства. (https://glavcom.ua/publications/vibori-v-turechchini-nadzvichayniy-triumf-erdogana-507987.html).-2018.-25.06)

Отже, результати президентських і парламентських виборів у Туреччині наразі дали можливості правлячій верхівці на чолі з Р. Ердоганом продовжувати свій політичний курс на нових, значно міцніших позиціях. Однак в турецькому суспільстві наразі існує великий розкол, кількість противників політики Ердогана досягає половини виборців. На думку спостерігачів це у перспективі матиме великий вплив на розвиток внутрішньополітичної ситуації в Туреччині.

 

Рудь І. Вибори Президента Туреччини: основні результати   та оцінки експертів  [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події,  факти, коментарі. – 2018. – № 13. – С. 20–23. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr13.pdf. – Назва з екрану.