А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Європейський Союз знову продовжив санкції проти Росії

 

Економічні санкції Європейського Союзу щодо окремих секторів економіки Росії були запроваджені ще 31 липня 2014 року терміном на один рік у відповідь на російську агресію проти України та продовжуються через кожні півроку. Щоправда керівники РФ не поспішають виконувати вимоги поставлені перед ними. Тому лідери країн Євросоюзу знову погодили продовження на півроку економічних санкцій проти Росії за окупацію Криму та частини Донбасу. Як інформують ЗМІ, під час саміту в Брюсселі 28–29 червня цього року президент Франції Е. Макрон та канцлер Німеччини А. Меркель закликали лідерів країн ЄС продовжити санкції після надання інформації про стан виконання Мінських угод. Лідери ЄС заявили, що санкції не скасують, поки не буде досягнуто успіхів у реалізації Мінських домовленостей (https://espreso.tv/news/2018/06/29/lidery_yes_prodovzhyly_sankciyi_proty_rosiyi - 2018. – 29.06).

Жодних заперечень щодо подовження санкцій не було, хоча раніше повідомлялось, що новий італійський уряд хоче повноцінної дискусії щодо санкцій. Як відомо, новий прем'єр Італії Д. Конте ще перед самітом відкинув ідею автоматичного подовження обмежувальних заходів щодо РФ.

Востаннє секторальні санкції Євросоюзу проти РФ були продовжені Радою ЄС у грудні 2017-го. Обмеження стосуються фінансового, енергетичного, оборонного секторів російської економіки, а також товарів подвійного призначення. Тепер формально подовжити санкції повинна ще буде Рада ЄС.

Окрім цього, лідери Європейського Союзу закликали Росію прийняти відповідальність у питанні збитого 2014 року над Донбасом авіалайнера MH17. Щоправда, у документі не уточнюється, за що саме Росія мала би взяти на себе відповідальність. «Європейська Рада підтверджує свою повну підтримку резолюції Радбезу ООН номер 2166 щодо падіння рейсу MH17. Вона закликає РФ прийняти відповідальність, а також цілковито сприяти всім намаганням встановити правду, справедливість та провину», – йдеться у висновках (https://www.pravda.com.ua/news/2018/06/29/7184846/ - 2018. – 29.06).

Президент України П. Порошенко подякував лідерам Євросоюзу за рішення щодо подовження санкцій проти Росії.«Важлива новина з Брюсселя: лідерами Євросоюзу ухвалено політичне рішення щодо подовження економічних санкцій проти країни-агресора. Глибоко вдячний всім нашим друзям в ЄС за непорушні єдність та солідарність з Україною. Слова особливої подяки А. Меркель та президенту Е. Макрону за надану об'єктивну оцінку ситуації на окупованому Донбасі та визнання чіткої відповідальності Кремля за брутальне невиконання Мінських домовленостей», – наголосив П. Порошенко (https://tsn.ua/politika/poroshenko-podyakuvav-lideram-yes-za-podovzhennya-sankciy-proti-rosiyi-1178751.html - 2018. – 29.06).

За його словами, ціна за агресію і надалі зростатиме, якщо Росія продовжуватиме підривати мирний процес та ігнорувати свої зобов'язання.

Ще напередодні саміту політики зазначали, що санкції будуть збережені, адже підстав для їхнього скасування недостатньо. Зокрема, голова євросоюзної дипломатії Ф. Могеріні заявила, що економічні санкції ЄС проти Росії, введені після анексії Криму, повинні бути продовжені. Досі ЄС обстоював позицію, що можливе пом’якшення санкцій або їх повне скасування залежить від виконання Мінських угод про припинення вогню на сході України. Але, за словами Могеріні, прогресу в цьому питанні немає тому ЄС повинен приймати певні рішення (http://www.unn.com.ua/uk/news/1738180-mogerini-ekonomichni-sanktsiyi-yes-proti-rosiyi-treba-prodovzhiti - 2018. - 26.06).

За інформацією ЗМІ, ще до саміту в Брюсселі Рада ЄС продовжила до 23 червня 2019 року обмежувальні заходи проти Росії у відповідь на анексію Криму і Севастополя Росією. Санкції передбачають заборону на імпорт до країн ЄС продуктів з Криму, заборону інвестицій в окупований Крим і Севастополь, що означає заборону для європейців або європейських компаній на купівлю нерухомості на півострові, фінансування кримських компаній, а також заборону на надання послуг з постачання товарів.

Міністр закордонних справ України П. Клімкін подякував ЄС за таке рішення. Він також звернув увагу на важливість залучення до відповідальності тих, хто винен в систематичному порушенні прав людини в Криму і будівництво Керченського моста.

На рішення Ради ЄС негативно відреагували в Росії і заявили, що це аж ніяк не вплине на дії Росії. «Крим адаптувався давно і повністю до західних санкцій, тому на їх продовження вже ніхто не звертає уваги. З цими санкціями ми живемо вже не один рік, нічого нового для нас немає. Тут втрачають більше вони, ніж Крим, так як ці санкції не дають можливості, перш за все, їм розвиватися», – заявив так званий «глава комітету кримського парламенту з питань санаторно-курортного комплексу і туризму» О. Черняк (https://www.obozrevatel.com/economics/es-prodlil-sanktsii-v-otnoshenii-kryima-i-sevastopolya.htm - 2018. - 18.06).

На його переконання, західні країни вже вичерпали всі допустимі механізми, щоб ще більше нашкодити Криму. А тому ніякого збитку ці санкції не завдадуть.

Натомість голова комітету ВР з питань свободи слова та інформполітики В. Сюмар вважає продовження санкцій Євросоюзу проти Російської Федерації успіхом української дипломатії. «Сьогодні санкції – це найбільш дієвий механізм, який Україна може використовувати, і те, що такі санкції продовжені проти Російської Федерації, безперечно, це успіх української дипломатії, безперечно, це на користь Україні», – наголосила В. Сюмар (https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2482840-sumar-prodovzenna-sankcij-es-proti-rosii-uspih-ukrainskoi-diplomatii.html - 2018. - 26.06).

При цьому вона не виключає, що продовження санкцій має певний зв’язок і з президентськими виборами в Україні у 2019 році, результати яких і визначатимуть подальші зміни в політиці ЄС стосовно Росії. «Як Росія, так і Європа будуть очікувати на результати президентських виборів із тим, аби вже з новим вотумом довіри до президента, хто би ним не був – чи вже діючий президент, чи новий кандидат, говорити про можливі зміни в політиці Євросоюзу стосовно Росії. Але це означає, що дипломатично Євросоюз на боці України. І це для нас надзвичайно важлива демонстрація політичної волі Європи на підтримку України в той час, коли зігноровані були гарантії Будапештського меморандуму», – зазначила В. Сюмар.

За її словами, це дуже важлива подія, яка засвідчує, що новий президент повинен запропонувати пакет дипломатичних зусиль на врегулювання всього комплексу кризи: як щодо Криму, так і щодо Донбасу.

В. Сюмар також підкреслила, що продовження санкцій ЄС проти Росії унеможливлює ведення Росією активної фази бойових дій. «Безперечно, санкції мають ефект: принаймні Росія не має ресурсу для ведення активної фази війни. Це дає нам певні гарантії, що якогось наступу не буде, оскільки Росія сьогодні справді потерпає від санкцій і має економічні збитки», – підкреслила народний депутат. 

Тим часом Україна також розширила санкції проти Росії. До санкційного списку увійшли такі партії як «Єдина Росія», «Комуністична партія РФ», «Аграрна партія Росії», «Патріоти Росії» та «Ліберально-демократична партія» Жириновського. Президент П. Порошенко увів в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони. У такий спосіб було розширено санкції, застосовані відповідно до рішення РНБО від 2 травня. Зокрема, запобіжні заходи стосуватимуться організацій і партій, що брали участь у підготовці та проведенні в анексованому Криму незаконних виборів до Державної думи Росії (https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/ukrajina-rozshirila-spisok-sanktsij-proti-rosiji-chomu-eksperti-nazivajut-jikh-profilaktichnimi-2478116.html - 2018. – 01.07).

Активи вищеназваних російських партій будуть заблоковані на території України. Також їм заборонено виводити капітал за межі країни і обмежено видачу готівки по банківських картках, емітованих резидентами іноземної держави.

Крім того, припиняється видача ліцензій чи інших дозвільних документів на ввезення або вивезення з України валютних цінностей. Дія обмежувальних заходів поширюється і на Центральну виборчу комісію Росії, а також на її голову Е. Памфілову. Крім того, в списку опинилися представники «так званої виборчої комісії Республіки Крим» та деякі російські підприємці.

Також на території України будуть заблоковані активи громадських організацій таких, як: Союз пенсіонерів Росії, Корпус за чисті вибори, Бойове братство и Союз ветеранів Афганістану. Усі економічні та фінансові зобов'язання щодо них будуть скасовані. Як інформують ЗМІ, РНБО запровадила санкції, симетричні санкціям, введеним 11 червня урядом США проти юридичних осіб, причетних до діяльності російських спецслужб у кіберпросторі. Під них підпали Науково-дослідний інститут Квант, товариство з обмеженою відповідальністю Дайвтехносервіс, ТОВ Цифрові технології безпеки, Embedi Limited. Усі санкції вводяться терміном на три роки.

На думку деяких експертів, подібні заходи слід було впроваджувати набагато раніше, а те, що це відбувається тільки зараз, виглядає, як частина передвиборчої кампанія П. Порошенка. Таку думку, зокрема, висловив політолог В. Карасьов.

За його словами, Президент України може піти ще далі аби мобілізувати патріотичний електорат, і прийняти візовий режим з Російською Федерацією. Уряд, імовірно, підтримає цю ініціативу.

На думку політолога, ці санкції можуть дещо заспокоїти західних партнерів, які раніше докоряли Україні, що вона не вводить запобіжні заходи проти Росії. «Часто ті ж західні партнери української влади критикують її, що вона вимагає лише від Заходу посилення санкцій. Це може бути використано українською владою, щоб зняти звинувачення щодо того, що Україна відстає від Заходу у санкційних рішеннях», – наголосив В. Карасьов.

В свою чергу політолог В. Фесенко вважає, що розширення санкцій – партнерський жест у бік США, які вже ввели заходи проти російських компаній та олігархів.

При цьому він зазначив, що на території України скоріш за все відсутні рахунки російських політичних партій, тому цей крок профілактичний. «За досвідом європейських та американських санкцій, часто це робиться для профілактики. Це пов'язано з деякими формальними юридичними нормами. Блокуються рахунки тих людей, які потрапляють під санкції. Вони можуть не мати цих рахунків. Так часто співпадає, у тому числі й з нашими колишніми керівниками. Вони кажуть, що у них немає рахунків у Європі. Скоріше за все, це так і є. Норма універсальна», – зазначив В. Фесенко. 

Натомість заступник секретаря генеральної ради «Єдиної Росії», депутат Держдуми Є. Ревенко вже сказав, що це рішення Києва «нічого не значить». За його словами, жодних рахунків чи активів в Україні у «Єдиної Росії» немає і не було. Він припустив, що у такий спосіб Київ продовжує політику по розриву всіх зв'язків і контактів між Росією і Україною.

Разом з тим, депутат Держдуми додав, що Росія буде наполегливо налагоджувати співпрацю та діалог з усіма силами в Україні, які вона вважає конструктивними.

Вже тривалий час деякі політики зазначають, що санкції проти Росії завдають більше шкоди іншим країнам, а тому їх варто зменшувати. Проте для цього немає необхідних умов. І як заявив  Президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер, питання про скасування санкцій Євросоюзу проти Російської Федерації не підніматиметься до виконання Мінських домовленостей і деокупації Донбасу. Про це повідомив глава української делегації в ПАРЄ В. Ар'єв (https://dt.ua/POLITICS/yunker-zapevniv-scho-pro-znyattya-sankciy-z-rf-do-deokupaciyi-donbasu-movi-buti-ne-mozhe-ar-yev-281577_.html - 2018. – 25.06).

Щоправда Жан-Клод Юнкер нічого не сказав про деокупацію Криму. Але В. Ар'єв пообіцяв продовжувати піднімати питання про анексований Крим «за будь-якої можливості» і «на всіх рівнях».

При цьому В. Ар’єв звернув увагу на те, що в Раді Європи деякі політики готові поступитись Росії і повернути її делегацію до роботи в цій організації. «Бюро ПАРЄ всупереч звичайній процедурі підготовки рішень прискорило розгляд шантажистських вимог РФ в регламентному комітеті Асамблеї. Все вирішиться в жовтні на сесії ПАРЄ. Лоббі буде шалене. Реально, шанси 50/50 – чи залишиться ПАРЄ поважним органом, чи піддаватиметься шантажисту за відновлення фінансування і втратить повагу», - наголосив  В. Ар’єв (https://www.pravda.com.ua/news/2018/06/29/7184885/ - 2018. – 29.06).

Як відомо, зараз ПАРЄ має право накладати обмеження прав (санкції) на делегації тих країн, які грубо порушують принципи Ради Європи. На цих підставах у 2014 та 2015 роках ПАРЄ обмежувала в правах російську делегацію. З 2016 року Росія перестала брати участь у роботі асамблеї і не передавала у Страсбург перелік своїх депутатів, уникаючи таким чином підтвердження санкцій. Робота Росії у всіх інших органах Ради Європи продовжувалася.

Окрім цього, як відзначають експерти, США хочуть повернути Росію до G7, Італія пропонує скасувати санкції проти неї, а Німеччина спільно будує газопровід «Північний потік-2».

За словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень М. Капітоненка, незважаючи на санкції західні країни продовжують співпрацювати з Росією в тих галузях які не підпадають під санкції. Зокрема, Німеччина, Франція, Австрія, Нідерланди, а нещодавно – і Швеція, підтримують російський проект «Північний потік-2». Адже Європа сприймає газопровід не як політичний, а як економічний договір. Країни ЄС хочуть купувати дешевий газ, а Росія натомість – продавати його і не залежати від транзитних країн, таких, як Україна. «Щодо "Північного потоку-2", так само й інших проектів-газопроводів, які йдуть в обхід території України, то нам краще виходити з того, що вони будуть реалізовані. І будувати свою політику на тому, щоб лише скаржитися на Росію-агресора – так не буде працювати», – наголосив  експерт (https://www.5.ua/polityka/sanktsii-pohano-vplyvaiut-na-rosiiu-yevropa-rozdilylasia-u-pozytsiiakh-ekspert-171364.html - 2018. - 08.06).

Щодо G7, то навряд чи Росія повернеться до міжнародного клубу. М. Капітоненко впевнений: на сьогодні Росія не є показовою країною у світі економіки, якою була раніше, тому малоймовірно, що її запросять до об’єднання найбільш розвинутих країн.

А от санкції проти Росії можуть бути послаблені, але пізніше. Експерт вважає, що будуть і надалі лунати слова, що санкції неефективно працюють і не розв'яжуть проблем з Росією: вона не йде з Донбасу, не змінює своєї позиції.

Проте, на думку експерта, санкції діють і негативно впливають на російську економіку. Щодо втрат західних країн, то на думку експерта, санкції проти Російської Федерації коштують Євросоюзу одну десяту відсотка ВВП ЄС. «Взагалі антиросійські санкції коштують Європейському Союзу щорічно менше однієї десятої від валового національного продукту ЄС. Це ніщо. Тобто вони можуть бити по інтересах конкретних компаній чи навіть груп компаній, чи секторів економіки, але ці збитки не можна зіставити з тими, яких зазнає Росія», – зазначив М. Капітоненко.

Разом з тим він переконаний, що нині санкції працюють не так ефективно, як на то сподівались. Адже санкції проти авторитарних країн, проти великої економіки потребують єдності багатьох держав. Їхня ефективність, за статистикою, становить лише 30%. «Світ сьогодні повертається до того, коли рішення приймають не для колективного блага, а для національного. Кожна країна тепер відповідає сама за себе. На одній підтримці європейських країн ми далеко не поїдемо», – наголосив експерт Міжнародного центру перспективних досліджень.

М. Капітоненко вважає, що за санкціями стоять прагматичні інтереси західних держав, і чим краще ми їх будемо розуміти, то тим краще ми будемо вписуватися в цей загальний процес і знаходити своє в ньому місце ... «І ми будемо підготовлені, коли санкції західні з різних причин можуть бути ослаблені, зняті», – зазначив експерт.

При цьому він додав, що санкції повинні бути інструментом захисту національних інтересів, а не інструментом захисту приватних корпоративних або будь-яких інших групових інтересів, а чим прозоріше буде механізм застосування санкцій, то тим краще буде всім, тому що буде довіра до санкцій, і більше буде довіри до нас західних партнерів.

А поки що, на думку експерта, Україні варто покладатися на свої сили, тому що ті самі країни-друзі (Польща, Прибалтика) укріплюють свої позиції на кордоні – для захисту від можливого вторгнення Росії. «Для Східної Європи РФ є реальною загрозою, про яку в Західній Європі ніхто навіть і не думає», – зазначив М. Капітоненко.

Іншу точку зору мають західні експерти і наголошують на ефективності санкцій проти Росії. Зокрема, колишній координатор політики санкцій Державного департаменту США, провідний експерт «Атлантичної ради» Д. Фрід вважає, що санкції діють і будуть поглиблюватись. Щоправда він більше говорив про американські санкції. За його словами, останній пакет санкцій адміністрації Трампа відносно Росії є твердим та потужним. «Вони вдаряють по олігархах, пов'язаних з російським президентом В. Путіним, а також по компаніях, що асоціюються з ними», – наголосив Фрід. (https://www.ukrinform.ua/rubric-world/2437506-amerikanskij-ekspert-novi-sankcii-proti-rosii-naresti-potuzni-ta-tverdi.html - 2018. 06.04).

Він запевнив, що новий санкційний пакет також уникає «помилкових кроків», таких як спроби обмеження експорту російського газу, що може призвести до посилення розбіжностей США із союзниками в Європі та Азії.

Разом з тим Д. Фрід переконаний, що було би добре, якби адміністрація Білого дому оголосила свою всеосяжну політику відносно Росії, затверджену президентом Трампом, але поки що цього не зроблено.

Американський експерт сподівається, що російські олігархи, проти яких запроваджено санкції, будуть виступати проти політики Путіна. Але таку точку зору не поділяють українські експерти. На їх думку, можливість бунту олігархів в Росії проти режиму президента В. Путіна через негативний вплив антиросійських санкцій США і країн Заходу є малоймовірною.

Окрім цього варто враховувати громадську думку населення України. Адже на Сході і Півдні багато тих хто хоче поглиблення співпраці з Росією. А це означає, що Україна повинна підходити до питання санкцій з надзвичайною обережністю, оскільки слабка сторона зазвичай більш чутлива до таких кроків.

 

Потіха А. Європейський Союз знову продовжив санкції проти Росії [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події,  факти, коментарі. – 2018. – № 13. – С. 3–9. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr13.pdf. – Назва з екрану.