Підтримка децентралізації: програма«U-LEAD з Європою»В. Пальчук, ст. наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Програма «U-LEAD з Європою» у розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг

 

Децентралізація влади в Україні передбачає не просто передачу повноважень для надання послуг, не лише фінансових ресурсів, а надання якісних адміністративних послуг, адже реформується місцеве самоврядування. Центри надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) в об’єднаних територіальних громадах (далі – ОТГ) дають змогу покращити та спростити доступ громадян до таких послуг, зробити отримання таких послуг більш зручним для споживачів, що є необхідною передумовою створення сервісної держави. За даними Моніторингу процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, який щомісяця здійснює Мінрегіон України, в ОТГ створено 71 ЦНАП.

За словами міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Г. Зубка, ЦНАП – це новий формат комунікації влади і суспільства. «Це – обличчя держави в її спілкуванні із громадянами. Ця комунікація має бути зручною, комфортною і не створювати бар’єри. Це – крок до європейського суспільства в Україні. Він є одним із принципових результатів децентралізації, який сьогодні відчутний у громадах. Розбудова мережі ЦНАПів в Україні – секторальний вимір реформи і одне з пріоритетних завдань», – зазначив він.

У регіонах переконані, що ЦНАПи створюються в першу чергу не для голів ОТГ, а для жителів громад. Керівникам органів місцевого самоврядування при цьому варто знати, що йдеться про інститут, який показує віддаленість чи наближеність влади до людей.

Більшість ОТГ пріоритетом визначають створення ЦНАПів, які забезпечують інтегроване надання різних послуг в одному місці. Щонайменше чотири послуги за півгодини можна отримати в ЦНАПі громади, а раніше для цього потрібно було їхати в районний центр.

Є кілька джерел допомоги у створенні ЦНАПів. Найбільшим з них є державний бюджет – це і субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ, і Державний фонд регіонального розвитку, і є потужні міжнародні проекти технічної допомоги. Значну фахову та фінансову підтримку в розбудові мережі ЦНАП надають європейські партнери в рамках реалізації Програми «U-LEAD з Європою». Загальний бюджет програми понад 90 млн євро, і більша частина спрямовується саме на допомогу в створенні ЦНАПів. Програма пропонує комплексний підхід і для ОТГ, і для громад, які в процесі об’єднання, і навіть для малих міст, у тому, щоб облаштувати інфраструктуру ЦНАП – приміщення, дизайнерські рішення, техніка, програмне забезпечення, меблі, кадрова підтримка.

Програма«U-LEAD з Європою» є однією з найбільших програм міжнародної технічної допомоги для України з підтримки децентралізації, що фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. На сьогодні в регіонах України за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» створено 21 сучасний ЦНАП.

За словами головного експерта програми «U-LEAD з Європою» В. Тимощука, хороший ЦНАП повинен надавати від 100 до 150 адміністративних базових послуг, з якими люди стикаються найчастіше. «Коли відкривався ЦНАП в Єрківській ОТГ, Черкаської області, тут було продемонстровано на конкретній життєвій ситуації різницю між ЦНАПом і традиційною моделлю надання адмінпослуг. В одній із сімей народилася дитина і в ЦНАПі, в день його відкриття, вже була можливість отримати таку послугу як реєстрація народження дитини, реєстрація місця проживання дитини, замовлення державної допомоги у зв’язку з народженням дитини. У цій сім’ї це була не перша дитина. Можна було подати клопотання про присвоєння звання мати-героїня. Тобто чотири послуги щонайменше за півгодини. Раніше за цими послугами людині потрібно було їхати в районний центр», – пояснив В. Тимощук.

До 600 ЦНАП отримають підтримку в рамках Програми «U-LEAD з Європою». Учасники Програми отримують допомогу на створення або модернізацію ЦНАП у громадах.

Пріоритетним завданням Програми залишається підтримка створення ЦНАП в ОТГ та в громадах, які перебувають у процесі об’єднання. Долучитися до участі можуть й територіальні громади сіл, селищ та міст із кількістю мешканців від 5 до 50 тис. Також є опція спільної заявки. Фаза впровадження реалізовується протягом чотирьох раундів, у рамках кожного Програма співпрацюватиме приблизно із 150 громадами. У першому раунді можуть брати участь представники органів місцевого самоврядування з 22 областей України.

Усі раунди містять такі напрями підтримки:

1. Інституційна підтримка ЦНАП: налагодження інституційного функціонування ЦНАП, навчання персоналу, інформування та залучення мешканців.

2. Матеріальна підтримка: забезпечення меблями, офісною технікою, програмним забезпеченням, розробка нового дизайну/зонування ЦНАП.

3. Спеціальні види допомоги, що включають налаштування електронної системи керування чергою та мобільний ЦНАП.

Бюджет напряму з покращення якості надання адміністративних послуг для населення Програми «U-LEAD з Європою» у 2016–2020 рр. становить близько 30 млн євро. Фаза впровадження триватиме до 2020 р. і передбачає підтримку створення та модернізації до 600 ЦНАП включно зі створенням інформаційно-комунікаційної інфраструктури ЦНАП, з метою надання якісних та доступних адмінпослуг для населення. Інфографіка про перший раунд відбору доступна за посиланням: https://goo.gl/GDxQMt.

За словами директора Сумського центру розвитку місцевого самоврядування О. Хоруженка, рік тому приймалися до уваги переважно громади-учасники з кількістю мешканців 10 тис. і більше. Програма автоматично відкидала учасників, на території яких менше 30 % мешканців є непрацездатними та не сплачують податки. Цьогоріч у конкурсі можуть брати участь громади з населенням від 5 тис. Для тих громад, які ще не об’єдналися або мають менше 5 тис. мешканців на своїй території, є інший вихід – угода про співробітництво територіальних громад.

На сьогодні існує достатньо вагомих прикладів ефективного партнерства між громадою та міжнародною донорською програмою «U-LEAD з Європою». Зокрема, ЦНАП Глобинської ОТГ Полтавської області – приклад того, як децентралізація дає можливість зробити життя в невеликих містах і селах значно комфортнішим. ЦНАП у Глобинській ОТГ став одним із 26 подібних центрів, що з’явилися в Україні у 2017 р. Адміністративні порслуги ЦНАП у Глобиному надає понад 16 тис. мешканців. Він надає 109 адміністративних послуг. Подібні центри у Вінниці, Харкові, Рівному надають близько 400 послуг.

Вартий на увагу приклад Пирятинської ОТГ, яка теж має ЦНАП. Громада з метою залучення додаткових коштів підписала меморандум із владою району про те, що ЦНАП обслуговуватиме жителів як ОТГ, так і інших сільських рад району. Створити ЦНАП у Пирятинській ОТГ вдалося за рахунок співфінансування: частину коштів виділили з місцевого бюджету, іншу – міжнародний проект GIZ.

Планується, що підтримку при створенні ЦНАПів під час першого раунду в рамках реалізації першої фази Програми «U-LEAD з Європою» отримають 150 учасників. Чи будуть серед них ОТГ із Полтавщини – покаже відбір. Тому що стартові умови для цього в різних громадах – різні. Так, у Білоцерківської ОТГ уже майже відремонтоване приміщення під такий центр, а в Заворсклянській ОТГ ідеться тільки про замовлення відповідного проекту.

У рамках реалізації фази впровадження Програмою «U-LEAD з Європою» буде здійснюватись підтримка створення та модернізації ЦНАП в ОТГ. Разом з тим слід зазначити про інші широкі можливості для участі й інших зацікавлених сторін. Наприклад, ЦНАП може бути розташований у приміщенні райдержадміністрації, а працівники з ОТГ чи, навпаки, є і можливість співпраці з РДА за відповідною угодою, головне – це воля до позитивних змін та бажання працювати.

У Вінницькій області вже другий ЦНАП, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», готовий до відкриття – це Калинівська ОТГ, де буде унікальна послуга паспортного сервісу. Програма надає можливість створення мобільного ЦНАП, який добре себе зарекомендував, а також методичну допомогу за потребами ОТГ – це можуть бути навчання, тренінги, консультації.

За словами радника з муніципальних послуг Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування В. Швеця, громади, що мають ЦНАПи в райцентрі, звичайно, користуються послугами, але є ряд ОТГ, які не мають такої можливості: на Вінниччині це Якушинецька, Жданівська, Гніванська, Брацлавська, Вапнярська та ДашівськаОТГ. І вони мають скористатися нагодою створити або модернізувати ЦНАП.

Нещодавно відкрито ЦНАП у Северинівській ОТГ. Цей центр може надавати 104 послуги, а тому жителі громади не повинні нікуди їхати. Вони можуть отримувати не лише послуги як громадяни, а і як юридичні особи. Крім того, певні послуги є платними, а це є ще одним стимулом для ОТГ у частині наповнення їх бюджету.

У Чернівецькій області функціонують 17 ЦНАПів. Роботу 17 центрів надання адміністративних послуг забезпечують 74 адміністратори. Зокрема, 11 – при всіх районних державних адміністраціях, 2 – у містах обласного значення (м. Чернівці та м. Новодністровськ), 4 уже діють в ОТГ, а саме: Глибоцькій, Сокирянській, Недобоївській та Великокучурівській ОТГ. Найближчим часом ЦНАПи з’являться в Мамаївцях і Лужанах, до речі, у кожному селі окремо, хоча вони і належать до однієї ОТГ, а також у Вашківцях. І після розширення мережі ЦНАП у Чернівецькій області функціонуватимуть 29 ЦНАПів, що, відповідно, дасть змогу забезпечити 95,5 % мешканців краю якісними адміністративними послугами та доступністю до них у межах 10 хв.

Основним завданням, у рамках процесу децентралізації адміністративних послуг, є створення ЦНАПів у найбільш віддалених населених пунктах Чернівецької області. Тоді послуги для населення стануть доступнішими. Найбільш затребуваними послугами для мешканців Чернівецької області є послуги Держгеокадастру, послуги у сфері архітектурно-будівельного контролю, державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, речових прав на нерухоме майно,реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання осіб.

Коли в області завершиться період утворення ЦНАПів, вони всі будуть під’єднані до веб-порталу, на створення якого виділяється 600 тис. грн. Саме там буде зібрана вся обласна база даних. І таким чином, не виходячи з квартири, можна буде отримати через Інтернет будь-яку довідку. Відтак обласна база інтегрується у Єдиний державний портал з надання адміністративних послуг.

Об’єднані громади Рівненщини активно працюють у напрямі створення ЦНАП. У Рівненській ОДА переконані, що із зростанням кількості ОТГ зростає і необхідність налагодження в них ефективної системи надання адмінпослуг. У рамках реалізації Програми «U-LEAD з Європою» в області на сьогодні виготовлено проектно-кошторисну документацію та отримано відповідні дозвільно-погоджувальні документи Радивилівською, Клесівською, Козинською, Бакинською ОТГ. Ще в 11 громадах документація  на стадії розробки.

За участі Програми «U-LEAD з Європою» в Хмельницькій області створено п’ять ЦНАПів в ОТГ та вперше в Україні реалізовано проект мобільного ЦНАПу в місті Славута. В області зазначають, що в цій роботі важливим є те, що, крім фінансової та матеріальної підтримки, надається також організаційна та методична допомога, оскільки працівники новостворених ЦНАПів проходять необхідне навчання.

У Веселівській ОТГ у рамках реалізації Програми «LEAD з Європою» відкрився сучасний ЦНАП за європейським зразком, який надаватиме 107 видів послуг жителям як громади, так і району. Отримана за послуги плата надходитиме до бюджету громади. Центр працює без перерви, у просторих кімнатах для прийому громадян розміщено інформаційні стенди, встановлено WiFi, забезпечено доступність для людей з інвалідністю (пандуси і пристосовані туалети), облаштовано робоче місце для відвідувачів, дитячий куточок і навіть пеленальний стіл.

У ЦНАПі є 12 працівників, які пройшли навчання з підвищення кваліфікації, спеціально розроблене експертами Програми «U-LEAD з Європою».

Сумщина вже має два успішні приклади втілення проектів з будівництва сучасних ЦНАПів за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» – у Миколаївській ОТГ Білопільського району і Краснопільській ОТГ, яка уклала угоду про співробітництво територіальних громад з навколишніми сільрадами, створила мобільний ЦНАП та надає їм адміністративні послуги.

Голова Степанівської ОТГ В. Лукаш розповів, що їхня громада зацікавлена взяти участь у конкурсі та вже працює над заявкою. «Жителі нашої громади розраховують на надання якісних послуг від кваліфікованих спеціалістів. Але такої можливості на сьогоднішній день немає – відсутнє відповідне приміщення та обладнання. А ця програма, що пропонує сьогодні U-LEAD,  відкриває перед нами можливість втілити задум у життя».

У березні в Миколаївській ОТГ на Сумщині відкрився новий ЦНАП, створений «з нуля» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Приміщення центру, побудоване з використанням енергоефективних технологій, може вважатися однією з найбільш енергоефективних адмінбудівель в Україні.

Завдяки появі сучасного ЦНАП понад 10 тис. жителів Миколаївської ОТГ отримають зручний доступ до якісних послуг, а громада буде витрачати мінімум в чотири рази менше електроенергії на опалення та вентиляцію, ніж у звичайних адмінбудівлях. Відповідно до Європейської класифікації енергозбереження будинків Миколаївський ЦНАП буде можливо віднести до одного з найвищих класів. Адміністративна будівля з таким рівнем енергоефективності вперше з’явиться в ОТГ України.

В основі енергоефективної концепції Миколаївського ЦНАП – використання теплового насосу «повітря/вода», однієї з найперспективніших та найбезпечніших на світовому ринку інженерних систем. Поєднання цієї технології та підлогового опалення забезпечує найвищу енергоефективність системи. Для вентиляції в ЦНАП використано технологію рекуперації, яка утилізує до 95% тепла повітря та підтримує оптимальний рівень вологості. Приміщення побудоване із SIP панелей з додатковим утепленням, що дало змогу досягнути показника опору теплопередачі до 50 % вище, ніж при будівництві за методом «цегла плюс утеплення».

За словами С. Даниліва, генерального директора «Сахар», компанії-партнера в реалізації енергоефективного комплексу будівлі, завдяки комплексному системному рішенню вдалося досягнути показника, коли використання енергії навколишнього середовища дає змогу отримати з 1кВт електроенергії близько 4кВт тепла.

Як зазначила С. Делланс, керівник з напряму покращення якості адмінпослуг для населення Програми «U-LEAD з Європою», поєднання шведського досвіду у сферах надання послуг та «зелених технологій» з ентузіазмом громади щодо втілення проекту в реальність, створює всі умови для появи в Україні найбільш енергоефективного ЦНАП, який надасть можливість жителям не лише отримувати якісні та доступні адмінпослуги, а й заощаджувати кошти ОТГ.

Енергоефективний ЦНАП Миколаївської ОТГ надаватиме понад 100 адміністративних послуг. У центрі створено сім робочих місць, де працюватимуть фахівці, які пройшли навчання за спеціально розробленою програмою.

У Кочубеївській ОТГ Херсонської області розпочав роботу модернізований ЦНАП, який надаватиме мешканцям громади понад 100 видів адміністративних послуг, включно з найнеобхіднішими в ОТГ: реєстрація жителів, нотаріальні послуги, соціальні та пенсійні послуги, земельні послуги, послуги місцевого значення, реєстрація бізнесу та нерухомості та, навіть, паспортні послуги.

До створення центру долучилися українські та шведські експерти Програми «U-LEAD з Європою», яка надала допомогу в інституційному оновленні ЦНАП, реконструкції інтер’єру приміщення, а також в оснащенні центру меблями та сучасною технікою зі спеціалізованим програмним забезпеченням. Слід зазначити, що громада самостійно придбала паспортне обладнання, яке встановлено в новому приміщенні центру.

Кочубеївський ЦНАП став ще одним прикладом ефективного партнерства між громадою та міжнародною донорською програмою. Спеціалісти ЦНАП пройшли навчальні тренінги для підвищення кваліфікації, спеціально розроблені в рамках програми.

Напередодні відкриття в громаді було проведено заходи з інформування жителів про особливості роботи ЦНАП, його переваги, права та обов’язки працівників та споживачів послуг. Центр доступний для людей з інвалідністю. У приміщенні обладнаний дитячий куточок.

Обласні державні адміністрації закликають представників ОТГ розглянути можливість придбання обладнання для автоматизованого робочого місця, що дасть змогу приймати заявки на виготовлення закордонних паспортів та ID-карток. Програма U-LEAD з Європою» дає реальні можливості позитивних змін.

У регіональних центрах розвитку місцевого самоврядування організовано інформаційні сесії для представників ОТГ з роз’яснень алгоритму відбору громад, де Програма надасть підтримку в створенні ЦНАП. Такі сесії експертів Програми «U-LEAD з Європою» щодо участі у Фазі впровадження охоплюють 22 області України. Мета заходу – ознайомити представників ОТГ та інших органів місцевого самоврядування з Програмою «U-LEAD з Європою» в частині створення ЦНАП, результатами Початкової фази, пропозиціями Фази впровадження, умовами участі в Програмі.

Експерт із Центру розвитку місцевого самоврядування в Житомирській області В. Невмержицький зазначив, що в регіоні 45 ОТГ, по країні цього року Програма «U-LEAD з Європою» планує створити 150 ЦНАП. Тому ОТГ Житомирщини можуть розраховувати на 15 ЦНАПів, але для цього варто активно та якісно відпрацювати на відборі. Завдання центру допомагати та супроводжувати ОТГ у цьому процесі.

У рамках реалізації Фази впровадження буде здійснена підтримка створення/модернізації ЦНАП в ОТГ та в громадах-потенційних центрах ОТГ (згідно з перспективними планами). Загальна кількість учасників Програми до 2020 р. становитиме до 600 (з урахуванням 26 ЦНАП Початкової фази), і вони будуть відібрані в чотирьох раундах. У рамках першого раунду буде відібрано до 150 учасників.

За словами експерта Програми «U-LEAD з Європою» Р. Матвійчука, є різні моделі ЦНАПів та вимоги для їх доступності кожному жителю громади. Зокрема, ЦНАП варто розміщувати на першому поверсі, потрібно потурбуватися про дитячий куточок та його безпеку.

У населених пунктах, які є адміністративними центрами районів, недоцільно утворювати та утримувати одночасно два центри надання адмінпослуг – при виконавчому органі місцевого самоврядування та при райдержадміністрації. З огляду на це, Мінекономрозвитку разом із Мінрегіоном та проектами міжнародної технічної допомоги підтримує утворення ЦНАПів в ОТГ, шляхом об’єднання ЦНАПу при РДА із ЦНАПом, утвореним в ОТГ.

Крім використання донорської Програми «U-LEAD з Європою» для розвитку мережі ЦНАП громади активно використовують інші міжнародні грантові проекти для покращення якості надання адмінпослуг мешканцям. Ідея процесу децентралізації, утворення об’єднаних територіальних громад у Тернопільській області полягала не лише у наданні повноважень на місця, а й в ефективному використанні ресурсів та створенні комфорту для жителів краю. Це підкреслив голова Тернопільської ОДА С. Барна під час відкриття робочого комплексу для видачі паспорта громадянина України у формі ID-картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон на базі Центру надання адміністративних послуг Шумської ОТГ.

Це вперше в Тернопільській області у ЦНАПі надають таку послугу. Надання такої послуги для жителів шумської громади стало можливим завдяки підтримці проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та у співпраці з Тернопільською ОДА. Власне, ця послуга значно прискорить процес оформлення та отримання паспорта, а також зекономить час, витрачений на черги в паспортному столі. Крім того, процедура оформлення документа займає в межах 20 хв і є дуже зручною. Це також підтвердив і перший клієнт, місцевий житель, який уже скористався послугою з оформлення ID-картки відразу після відкриття робочого комплексу.

Підтримуючи ідею зі створення таких робочих місць у ЦНАПах, очільник Тернопільщини С. Барна наголосив, що утворення ОТГ лише за останні два роки дало можливість реалізувати понад 500 проектів по всьому краю на загальну суму понад 400 млн грн. Це надзвичайно високий показник, який говорить про ресурси, які сьогодні з’являються в громадах, спрямований на перспективу їхнього розвитку. Особливо, коли йдеться про аналіз показників власних доходів громад, які зросли у понад 3,5 раза.

Шумська ОТГ утворилася однією з перших у 2015 р., об’єднала 19 рад і 36 населених пунктів та стала найбільшою в області. Два роки тому тут вперше відкрили ЦНАП серед громад України, і тепер громада перша в області щодо надання послуг з оформлення та видачі паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон.

У Тернопільській області діють понад 20 ЦНАПів у районах області, містах обласного значення та в громадах.

Державна підтримка розвитку мережі ЦНАП В Україні надається у вигляді інфраструктурної субвенції. Так, у Шахівській громаді Донецької області для організації роботи ЦНАП використали саме фінанси інфраструктурної субвенції. Приміщення в центрі села, де раніше була розташована амбулаторія, відремонтували за рахунок коштів інфраструктурної субвенції, яку Мінрегіон розподіляє громадам для посилення їхньої спроможності. Загалом реконструкція та ремонт будівлі обійшлися в 2,1 млн грн. На закупівлю меблів та обладнання виділили кошти з бюджету громади.

Внутрішній та закордонний паспорти також можна буде оформити в Шахівському ЦНАПі. Робочу станцію разом з каналом зв’язку громада придбала за власні кошти, обійшлося це майже в 0,5 млн грн. Внутрішній паспорт у виглядіID-картки тепер видаватимуть на місці, не доведеться їхати до Добропілля. Закордонний паспорт у Шахівському ЦНАПі зможе отримати будь-який громадянин України.

«Заведення паспортних послуг до ЦНАПів – це не тільки зручність та комфорт для людей. Як тільки в ЦНАПі починають оформлювати документи на видачу внутрішніх та закордонних паспортів, адміністративний збір (частина вартості оформлення паспорту) сплачується не Державнійміграційній службі, а до місцевого бюджету. Це становиться додатковим джерелом поповнення бюджету громади», – прокоментував С. Івахнін, радник з питань місцевих фінансів Донецького ЦРМС.

Примітним залишається факт, що із залученням міжнародної донорської підтримки, зокрема через Програму «U-LEAD з Європою», для розвитку мережі ЦНАП використовують системний підхід, впроваджують сучасні технології і стандарти європейського рівня. Так, у ЦНАПи, робота яких налагоджена за фінансової підтримки міжнародних донорів, особливо через Програму «U-LEAD з Європою», мають можливість надавати понад 100 послуг. У той самий час ЦНАП у Шахівській громаді Донецької області, який організовано за допомогою інфраструктурної субвенції і власних доходів громади, може надати лише близько 50 адмінпослуг.

У Стрию на Львівщині відкрили оновлений ЦНАП, який функціонує при Стрийській районній державній адміністрації. Задля якісного отримання громадянами адміністративних послуг центр оснастили новою оргтехнікою, здійснили капітальний ремонт приміщень нам суму 1850 тис. грн. Також у ЦНАПі впровадили сучасну систему «Електронна черга». Відтак у Стрийському ЦНАПі можна отримати 68 адміністративних послуг.

Деякі громади вирішують питання доступності та швидкості надання адмінпослуг завдяки використанню сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Зокрема, замовити адміністративні послуги через спеціальний додаток, який можна установити на смартфон можна в Пирятинській ОТГ Полтавської області. Портал «Смарт-Пирятин» планують впровадити вже у квітні.

На цьому порталі розміщено особистий кабінет мешканця громади, завдяки якому людина може отримувати ряд адміністративних послуг, не відвідуючи ЦНАПу. Крім того, завдяки цьому кабінету можна відстежувати терміни проходження заяви на замовлені послуги. Завдяки порталу записатися в електронну чергу можна буде, не виходячи з дому. У ЦНАПі працює електронний документообіг, тому замовник самостійно не пише жодних заяв, все це роблять адміністратори. Людина ставить лише підпис на вже готовій заяві після ознайомлення з нею.

Крім того на порталі люди зможуть ознайомитися з переліком послуг, інформаційними картками, проконсультуватися онлайн. Через портал можна замовити будь-яку послугу, яка є в переліку. На сьогодні в Пирятинській ОТГ 16 соціальних послуг надають адміністратори, що працюють на віддалених робочих місцях і 116 послуг надається безпосередньо в ЦНАПі.

Для покращення надання адміністративних послуг у ЦНАП експерти Програми «U-LEAD з Європою» здійснюють моніторинг проблем та напрацьовують відповідні процедури оскарження відповідно до діючого законодавства. За словами експерта Програми В. Тимощука, у великих ЦНАП відвідувачі часто зустрічають черги та непривітний (втомлений) персонал. Також можуть виникати проблеми зі складністю заповнення різних бланків / формулярів та внесення плати за адміністративні послуги.

Покращити роботу персоналу можна за допомогою регулярних комунікаційно-психологічних тренінгів і організації робочого часу персоналу ЦНАП таким чином, коли частину робочого дня працівник проводить на прийомі відвідувачів, а частину – за опрацюванням справ/документів у бек-офісі. Питання плинності персоналу має вирішуватися і належною оплатою праці.

Щодо черг, то розв’язання цієї проблеми може бути досягнуте за рахунок раціональної державної політики щодо здешевлення вартості робочих станцій для надання паспортних послуг, спрощенням процедур підключення до захищених каналів зв’язку та інших умов для легшого налаштування цих послуг у ЦНАП.

Питання з заповненням бланків можна вирішити тим, щоб усі формуляри заповнювалися працівниками ЦНАП. Відвідувач мав би тільки перевірити коректність внесеної інформації і підтвердити це своїм підписом.

Щодо оплати послуг, тут має бути комплексний підхід: потрібно на прозорих умовах залучати банківські послуги до ЦНАП, а також у законодавстві чітко врегулювати можливість прийняття оплати за адміністративні послуги безпосередньо персоналом ЦНАП.

Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій актуалізує питання широкого їх запровадження в мережі ЦНАП в Україні. Проект EGOV4UKRAINE, що фінансується ЄС, підписав угоду з компанією SoftXpansionUkraine та Державним агентством з питань електронного урядування України про розробку інформаційної системи для центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) в Україні. У результаті відкритого тендеру, проведеного в лютому 2018 р., розробить цю систему українська ІТ-компанія SoftXpansion.

За словами Х. Астока, керівника EGOV4UKRAINE, система буде запущена в пілотному режимі в кількох ЦНАПах, а потім впроваджена в невеликих центрах надання адміністративних послуг по всій Україні протягом наступних трьох років.

Інформаційна система вдесятеро прискорить роботу адміністраторів центрів, забезпечуючи безперебійне електронне управління документами та доступ до даних державних реєстрів. Впровадження нової інформаційної системи є добровільним, а також безкоштовним для ЦНАПів протягом проектного періоду.

За інформацією генерального директора компанії Soft Xpansion Ukraine Е. Продедовича, інформаційна система підвищить доступність і якість надання адміністративних послуг населенню, зменшить вартість оформлення документів, прискорить спілкування та забезпечить надійне зберігання та захист інформації.

Розвиток інформаційної системи здійснюється як частина Програми «U-LEAD з Європою». Українські розробники системи «Трембіта» (вдосконалення рішення X-Road для України) та кіберексперти Cybernetica зустрілися в Естонії з метою розробки комплексної системи захисту інформації, що є останньою передумовою для безпечного обміну даними між державними реєстрами та базами даних в Україні. Місія фінансується проектом EGOV4UKRAINE Програми «U-LEAD з Європою».

Таким чином, на створенні ОТГ процес реформування місцевого самоврядування не завершується. Сьогодні ОТГ повинні надавати жителям якісні послуги, що мають забезпечити сучасні ЦНАПи. Саме ЦНАП стає яскравим прикладом цих змін, який наближає адміністративні послуги до людей. Завдяки міжнародним донорським програмам, таким як Програма «U-LEAD з Європою», громади мають унікальну можливість створювати сучасні ЦНАПи та підвищувати якість надання адміністративних послуг у них (Матеріал підготовлено за інформацією таких джерел: (Полтавська ОДА (http://www.adm-pl.gov.ua/news/predstavniki-gromad-poltavshchini-diznalisya-pro-nyuansi-stvorennya-cnapiv); Вінницька ОДА (http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/9081-nadannia-iakisnykh-administratyvnykh-posluh-zaporuka-uspikhu-reformy-detsenthttp:/www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/); Житомирська ОДА (http://oda.zt.gov.ua/v-ob%E2%80%99ednanix-gromadax-oblasti-planuyut-stvoriti-suchasni-cznapi.html); Чернівецька ОДА (http://www.bukoda.gov.ua/news/rozshirennya-merezhi-tsnapiv-spriyatime-nadannyu-adminposlug-955-meshkantsiv-oblasti); Рівненська ОДА (http://www.rv.gov.ua/sitenew/main/ua/news/detail/51311.htm); Хмельницька ОДА (http://www.adm-km.gov.ua/?p=34897); Запорізька ОДА (http://www.zoda.gov.ua/news/39681/u-veselivskiy-gromadi-vidkrivsya-suchasniy--tsnap-za-jevropeyskim-zrazkom.html); Тернопільська ОДА (http://www.oda.te.gov.ua/main/ua/news/detail/153587.htm); Сумська ОДА (http://sm.gov.ua/ru/arkhiv1/15229-hromady-sumshchyny-hotuyutsya-stvoryuvaty-suchasni-tsnapy.html); Львівська ОДА (http://loda.gov.ua/news?id=34692);

Херсонський центр розвитку місцевого самоврядування (https://ru-ru.facebook.com/lgdc.kherson/); Вінницький центр розвитку місцевого самоврядування (https://ru-ru.facebook.com/lgdc.vinnitsa/); Донецький центр розвиткумісцевогосамоврядування (https://www.facebook.com/lgdc.donetsk/); «Кolo.news» (http://kolo.news/category/vlada/7970).

 

Пальчук В. Програма «U-LEAD з Європою» у розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг [Електронний ресурс] /  В. Пальчук // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 7. – С. 38–50. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr7.pdf. – Назва з екрану.