УДК 027.52(477):021.89–048.74

Світлана Спіріна, голов. бібліограф, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Дослідження діяльності регіональних бібліотек у сучасному законодавчому просторі

У статті подаються деякі аспекти впливу на бібліотечні структури нових реформаторських змін, таких, зокрема, як проведення децентралізації, процес об’єднання територіальних громад, надання адміністративних послуг. Висвітлюється вже напрацьований досвід реформування в умовах ОТГ окремих регіональних бібліотек та порушуються проблемні питання, які можуть відчути книгозбірні у цьому процесі.

Звертається увага і на законодавчі ініціативи з боку Міністерства культури України та інших відповідних структур для забезпечення децентралізації повноважень і побудови ефективної моделі управління у сферах, віднесених до компетенції відомства. Відзначається необхідність розширення соціально-комунікаційної сфери діяльності бібліотечних інституцій, трансформації бібліотечно-інформаційного середовища, завдяки широким впровадженням у практику бібліотечної діяльності інтернет-технологій.

Ключові слова: децентралізація, бібліотека, реформа, публічна бібліотека, об’єднані територіальні громади.

 

Сучасні бібліотеки, як інформаційні, культурні, освітні заклади активно сприймають і реагують на нові тенденції в житті держави. Ведуть роз’яснювальну роботу серед населення щодо введення реформаторських змін у суспільстві. У цій статті подаються деякі аспекти впливу на бібліотечні структури нових змін, таких, зокрема, як проведення децентралізації, процес об’єднання територіальних громад, надання адміністративних послуг тощо. 15 березня 2017 р. Міністерство культури України спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань культури і духовності спільно провели круглий стіл на тему: «Децентралізація у сфері культури: можливості та виклики».

У заході взяли участь народні депутати України, міністр культури України Є. Нищук, представники інших міністерств та відомств, органів місцевого самоврядування, експерти «Центру розвитку місцевого самоврядування», члени Громадської ради при Комітеті з питань культури і духовності [4]. Під час свого виступу міністр культури України Є. Нищук представив оцінку стану закладів культури у невеликих містах, селищах і селах за результатами впровадження реформи децентралізації. За його словами, до середини 2016 р. впровадження реформи децентралізації відбувалося фактично без врахування компоненту культури – у більшості нормативно-правових актів, концепціях і програмах питання культури були згадані в загальному контексті, що на практиці призвело до скорочення мережі закладів культури, особливо у сільській місцевості. Як відзначалося, одним з основних завдань в умовах децентралізації є донесення до місцевих органів влади і новостворених громад, що нині культурні інституції мають набагато ширші функції, аніж раніше, тому успішний розвиток регіонів безпосередньо пов’язаний з новим баченням культури. Ішлося про необхідність морального оновлення культурних закладів, перегляду їхнього функціонального навантаження, введення соціальної та економічної складової в концепцію вирішення проблеми локальних закладів культури.

20 січня 2017 р. на стратегічній сесії щодо децентралізації у сфері культури визначено матрицю реформи, операційні цілі та завдання на 2017 р. Сесію ініційовано Мінрегіоном спільно з Міністерством культури, Міністерством фінансів та представниками Проектного офісу секторальної децентралізації та Проекту EDGE. Участь у заході взяв міністр культури України Є. Нищук [12].

Жваве обговорення цієї теми відбувається й у регіонах – круглі столи, веб-конференції, науково-практичні конференції, семінари тощо.

Зокрема, про актуальні питання діяльності бібліотек в умовах децентралізації, перспективи розвитку та виклики, які постали сьогодні перед бібліотечними закладами, йшлося під час веб-конференції в Центрах європейської інформації дев’яти областей України 17 травня 2016 р. [2]. Участь у заході взяли представники бібліотек об’єднаних громад, експерти, депутати місцевих рад, громадські активісти з Вінниці, Івано-Франківська, Кіровограда, Миколаєва, Полтави, Старобільська (Луганської обл.), Черкас, Хмельницького та Чернівців. До участі також було запрошено директора Вільнюської публічної бібліотеки П. Зірлуса. Захід проведено в рамках кампаніїі відзначення Днів Європи в Україні «РЕ-ФОРМУЮСЬ Європейцем» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Його організатори – Мережа центрів європейської інформації України спільно з Товариством «Український Народний Дім у Чернівцях».

Про вплив державної бібліотечної політики на реформи і розвиток у європейському контексті та діяльність бібліотек в об’єднаних територіальних громадах йшлося під час науково-практичної конференції «Роль публічної бібліотеки в утвердженні європейських цінностей в житті місцевої громади» [9], яка відбулася 18 травня 2017 р. у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка.

Захід відбувся за ініціативи Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка у співпраці з Чернігівською міською громадською організацією «Сіверський інститут регіональних досліджень», Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, громадською організацією «Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» за підтримки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації. Сумський район вважається одним із лідерів децентралізаційних процесів і активну роль у цьому беруть працівники бібліотечних структур. 20 квітня 2017 р. обласна бібліотека провела вебінар «Бібліотеки області в контексті адміністративно-територіальної реформи» [5]. До заходу приєдналися працівники районних бібліотек та об’єднаних територіальних громад Сумщини.

26 квітня 2017 р. відбувся семінар бібліотечних працівників Березівської об’єднаної територіальної громади – «Дієва бібліотека – успішна громада» (Глухівський район, Сумська область) [8].

В Охтирській центральній районній бібліотеці Сумської області відбулось засідання у форматі круглого столу за темою – «Реформування системи публічних бібліотек в контексті децентралізації державної влади та об’єднання територіальних громад». У формі дискусії порушувались актуальні для ОТГ питання: створення публічної бібліотеки, брак нових надходжень літератури, відсутність методичного забезпечення, відсутність кваліфікованого керівника в галузі культури у громаді [10].

У березні 2017 р. бібліотекарі Великоолександрівки (Херсонська область) проводили семінар-нараду з питання «Бібліотека в ОТГ: готуємось та плануємо» [1]. Під час відео-конференції директор Великоолександрівської централізованої бібліотечної системи запросила до участі у відео-конференції-обговоренні директорів Каланчацької та Чаплинської ЦБС. Під час заходу порушувались важливі для сьогодення питання – бібліотеки в ОТГ: стан, проблеми та перспективи розвитку.

20–21 квітня 2017 р. на базі Тернопільської бібліотеки для молоді учасники Всеукраїнського семінару заступників директорів обласних бібліотек для юнацтва та молоді обговорювали стан сучасної бібліотеки та її розвиток в умовах децентралізації [11]. На семінарі були присутні представники Тернопільської обласної державної адміністрації та обласної ради, директор Державної бібліотеки України для юнацтва, заступник директора Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого, директори та заступники бібліотек з різних регіонів України. Мова йшла про перспективи трансформації мережі публічних бібліотек у процесі реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Учасники всіх вищезгаданих заходів наголошували на необхідності збереження музеїв та бібліотек, які являються важливими культурними центрами у кожному регіоні. Відзначалося, що саме спільна робота всіх ланок, як влади так і громадянського суспільства, допоможе напрацювати механізми рішення проблемних питань. Бібліотеки завжди співпрацювали з населенням і владою. І нині бібліотека має стати місцем, що об’єднує жителів територіальних громад, як центр суспільного життя, культури, дозвілля і творчості.

Бібліотечним працівникам слід активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, сприяти збереженню мережі бібліотек в умовах децентралізації державної влади. Між тим, як наголошували фахівці, у процесі створення об’єднаних територіальних громад виникає багато запитань щодо статусу бібліотек, процедури передачі бібліотек громадам, системи фінансування закладів, джерела наповнення бібліотечних фондів, методичне забезпечення працівників та необхідність прийняття відповідних законів.

Одними з головних проблем на цьому етапі є ситуація з поповнення фонду, придбання комп’ютерів і проведення ремонтних робіт.

Багато питань виникає й щодо того, яким має бути формат роботи бібліотек. Адже, зважаючи на вимоги сьогодення, заклад повинен бути не просто місцем, де видають книги, а перетворитися на сучасний культурний простір, стати майданчиком для спілкування, проведення цікавих інтерактивних заходів, зустрічей з цікавими людьми.

Важливі напрями – надання інформаційних послуг, написання проектів, участь у різних програмах і конкурсах.

Можливостей для розвитку може бути надзвичайно багато, тому питання бібліотек потрібно порушувати на сесіях районних та обласних рад, переконувати депутатів у важливості цих закладів для громади.

Говорячи мову про практичну реалізацію вищевказаних ініціатив у процесі децентралізації, можна виділити діяльність Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого. Тут розпочато новий проект – блог «Сучасна бібліотека об’єднаної територіальної громади». Це інформаційно-комунікативна платформа, де безпосередньо практики мають можливість поділитися власним досвідом, обговорити актуальні проблеми та спільно віднайти шляхи їхнього вирішення.

Уже можна говорити й про певний досвід у регіонах.

Оскільки бібліотечна система на рівні району перебуває у підпорядкування районної ради, рішення про передачу бібліотечного закладу, наприклад, районної бібліотеки, у власність об’єднаної терито- ріальної громади, приймає саме вона. У свою чергу, об’єднана територіальна громада також має прийняти рішення про взяття закладу на свій баланс.

У цьому контексті цікавою виявилася ситуація у Сторожинецькому районі (Чернівецька область). Після об’єднання Великокучурівська громада взяла на себе фінансування бібліотек, розташованих на території відповідних населених пунктів [3]. Як наслідок заклади залишилися «відірваними» від загальної структури, на працівників лягла велика кількість проблем щодо організації роботи: наповнення фондів, методичне забезпечення, звітність. За таких обставин, аби забезпечити гідну роботу бібліотечних закладів, об’єднаним територіальним громадам більш доречним було б підписати угоди з районною бібліотекою та надати відповідну субвенцію для району.

Тим часом, існують й позитивні приклади взаємодії бібліотеки та об’єднаної територіальної громади. Так, у Галицинівській сільській бібліотеці-філії у Вітовському районі (Миколаївська область) запровадили програму «Голос громади», проводяться скайп-конференції з головою райдержадміністрації, пенсійним фондом. Тож мешканцям села немає потреби їхати до відповідних інстанцій – вони можуть у стінах бібліотеки звернутись із запитаннями та отримати відповідь. Галицинівська бібліотека вважається однією з найкращих у Вітовському районі. Вона обслуговує понад 1000 читачів [6].

Цікавим виявився проект «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», представлений завідувачем Слоутської філії (Сумська область) [8].

При книгозбірнях Слоута, Шевченкового та Первомайського діють інтернет-центри. Бібліотеки активно співпрацюють із сільськими старостами, депутатами громади, школами, територіальним центром. Від книгосховищ вони перейшли до формату роботи інформаційно-культурних центрів для громади. Тут проводяться, семінари, зустрічі з письменниками, екскурсії, майстер-класи та інші цікаві заходи. Слоутчани брали участь у тренінгу міжнародного проекту «ПУЛЬС», що проходив у м. Запоріжжя, і нині вони організовуватимуть заходи, спрямовані на формування широкого кола підтримки реформи децентралізації серед населення.

Досвід бібліотек Херсонської області є яскравим прикладом змін, що відбуваються в бібліотечній мережі в умовах децентралізації. Так, станом на 01.01.2017 р. тут створено 12 об’єднаних територіальних громад у семи районах.

У новостворених громадах функціонування бібліотечних закладів вирішуються різними варіантами – зберегли ЦБС (близько 19 бібліотек), стали районною бібліотекою (8 бібліотек); у структурі клубних закладів (близько 9 бібліотек); самостійні сільські бібліотеки (16 бібліотек); 4 бібліотеки об’єднані зі шкільними; 2 бібліотеки самостійних сільських рад існуватимуть у структурі будинків культури; 3 самостійні сільські бібліотеки самостійних сільських рад; близько 4 районних бібліотек для дітей припинили бути самостійними закладами та ввійшли до структури центральних (районних) бібліотек.

Процес, який відбувається нині в Україні, за словами директора Вільнюської публічної бібліотеки П. Зірлуса [13], Литва пройшла дещо раніше, і також мала багато подібних проблем. На сьогодні мережа бібліотек у цій країні складається з Національної бібліотеки – головної наукової бібліотеки Литви, п’яти обласних публічних бібліотек та шістдесяти п’яти муніципальних бібліотек, кожна з яких має свої філіали (у середньому від десяти до тридцяти). Така система задовольняє і бібліотекарів, і читачів, оскільки бібліотеки розподілені доволі рівномірно. Усі філіали фінансуються за рахунок місцевого бюджету. Для наповнення книжкового фонду держава виділяє суму в розмірі 2 млн євро. Ці кошти Міністерство культури Литви розподіляє по районах залежно від кількості населення. Муніципалітети, які мають більші фінансові ресурси, виділяють своїм бібліотекам додаткові кошти на закупівлю книг.

В Україні бібліотечні заклади поступово вживаються в процес децентралізації. Ці осередки культури не лише висвітлюють процеси об’єднання громад, а й самі стають його активними учасниками. Заклади культури мають оновитися, як змістовно так і функціонально. Сучасне суспільство вимагає наповнення культурної складової життя громад новим змістом. Місцеві органи влади і громада мають усвідомлювати, що сьогодні культурні інституції мають набагато ширші функції, а успішний розвиток регіонів безпосередньо пов’язаний з новим баченням культури. Це нові робочі місця і створення умов для розвитку креативних індустрій, ремесел, сільських музеїв з внутрішнім туризмом, творчої діяльності у кожному конкретному регіоні надання можливості для рівного доступу до медіа ресурсів та багато ін.

Покращити якість послуг і наблизити їх до людей – головна мета процесу децентралізації. Бібліотека, зважаючи на вимоги сьогодення, має перетворитися на сучасний культурний простір, стати майданчиком для спілкування, проведення цікавих інтерактивних заходів, зустрічей з відомими людьми. Серед важливих напрямів роботи такого закладу мають стати – надання інформаційних послуг, написання проектів, участь у різних програмах і конкурсах.

Процес оновлення діяльності бібліотечних закладів триватиме й надалі. Зміни в суспільстві зумовлюють розширювати спектр послуг усіх культурних інституцій. Вимоги часу вказують на необхідність морального оновлення культурних закладів, перегляд їхнього функціонального навантаження. Як наголошують фахівці, бібліотека має стати місцем, що об’єднує жителів територіальних громад, як центр суспільного життя, культури, дозвілля та творчості. Сучасна бібліотека має перейти до формату роботи інформаційно-культурних центрів для громади, налагодити тісний зв’язок із сільськими старостами, депутатами, школами, територіальним центром тощо. У свою чергу, нові завдання книгозбірні здатні будуть виконувати, розширюючи інформаційно-технічний формат.

Про процес формування бібліотеками національного інформаційного простору в контексті реалізації державної інформаційної політики йдеться у статтях і наукових працях генерального директора НБУВ, доктора історичних наук, члена-кореспондента НАН України В. Попика, заступника генерального директора НБУВ, доктора історичних наук, професора В. Горового та інших співробітників Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського [7]. Ними представлені матеріали, у яких аналізується специфіка розвитку соціально-комунікаційної сфери суспільства на сучасному етапі, висвітлюються різні аспекти функціонування бібліотечних інституцій як впливових суб’єктів інформаційно-комунікаційної взаємодії, трансформації бібліотечно-інформаційного середовища, пов’язані із широким впровадженням у практику бібліотечної діяльності інтернет-технологій.

 

Література

1. Бібліотеки в ОТГ: Відеоконференція трьох ЦБС [Електронний ресурс] // Блог Калачацької ЦБС Херсонської області. – 2017. – 30.03. – Режим доступу: http://kalanchakcbs.blogspot.com/2017/03/blog-post_30.html. – Назва з екрана.

2. Бібліотеки в умовах децентралізації: виклики та перспективи [Електронний ресурс] // Буковинський вісник. – 2016. – 18.05. – Режим доступу: http://buk-visnyk.cv.ua/news/646/. – Назва з екрана.

3. Бібліотеки в умовах децентралізації: проблеми та перспективи для розвитку [Електронний ресурс] // Буковинська толока. – 2017. – 10.04. – Режим доступу: http://buktoloka.com.ua/?p=2952. – Назва з екрана.

4. «В умовах децентралізації одним із наших найважливіших завдань є перезавантаження сприйняття економічної привабливості культури на місцевому рівні» – Євген Нищук [Електронний ресурс] // Міністерство культури України. – 2017. – 16.03. – Режим доступу: http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245213792. – Назва з екрана.

5. Вебінар «Бібліотеки області в контексті адміністративно-територіальної реформи» [Електронний ресурс] // Сумська обласна універсальна наукова бібліотека. – 2017. – 21.04. – Режим доступу: http://sumyounb.blogspot.com/2017/04/blog-post_76.html?m=0. – Назва з екрана.

6. «Глас громады» через скайп-конференции. Полезный опыт галициновской библиотеки [Электронный ресурс] // Inshe.tv. – 2017. – 25.01. – Режим доступа: http://inshe.tv/society/2017–01–25/199113/. – Загл. с экрана.

7. Горовий В. М. Національні інформаційні процеси в умовах глобалізації : монографія / В. М. Горовий ; відп. ред. О. С. Онищенко; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2015. – 284 с.

8. «Дієва бібліотека – успішна громада» [Електронний ресурс] // Березівська громада. – 2017. – 27.04. – Режим доступу: http://berezivska.gromada.org.ua/news/15–06–47–27–04–2017/. – Назва з екрана.

9. Лагута Л. Бібліотеки Чернігівщини за популяризацію європейських цінностей [Електронний ресурс] / Л. Лагута // Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого. – 2017. – 19.05. – Режим доступу: http://oth.nplu.org/?p=902. – Назва з екрана.

10. «Реформування системи публічних бібліотек в контексті децентралізації державної влади та об’єднання територіальних громад» [Електронний ресурс] // Охтирська районна державна адміністрація. – 2017. – 28.04. – Режим доступу: http://oht.sm.gov.ua/index.php/uk/arkhiv-novin/6098-reformuvannya-sistemi-publichnikh-bibliotek-v-konteksti-detsentralizatsiji-derzhavnoji-vladi-ta-ob-ednannya-teritorialnikh-gromad. – Назва з екрана.

11. Талалаєвська М. Всеукраїнський семінар «Вплив децентралізації влади на розвиток бібліотек України для юнацтва, молоді» [Електронний ресурс] / М. Талалаєвська // Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого. – 2017. – 26.04. – Режим доступу: http://oth.nplu.org/?p=785. – Назва з екрана.

12. У Києві відбулася стратегічна сесія щодо децентралізації у сфері культури [Електронний ресурс] // Чернігівський обласний навчально-методичний центр культури і мистецтв. – 2017. – 23.01. – Режим доступу: http://onmckim.com.ua/news/2017–01–23–1521. – Назва з екрана.

13. Халавка Л. Бібліотеки в умовах децентралізації: виклики та перспективи [Електронний ресурс] / Л. Халавка // Громада в дії. – Режим доступу: http://civicinaction.com/221-biblioteki-v-umovakh-detsentralizatsiji-vikliki-ta-perspektivi. – Назва з екрана.

 

References

1. Biblioteky v OTH: Videokonferentsiia trokh TsBS (2017). [Libraries in ITH: Videoconference of three CLS]. Bloh Kalachatskoi TsBS Khersonskoi oblasti –  Blog of Калачацької CLS the Kherson Area. 30.03. Retrieved from http://kalanchakcbs.blogspot.com/2017/03/blog-post_30.html [іn Ukrainian].

2. Biblioteky v umovakh detsentralizatsii: vyklyky ta perspektyvy (2016). [Libraries in the conditions of decentralization: calls and prospects]. Bukovynskyi visnyk – Bukovyna Announcer. 18.05. Retrieved from http://buk-visnyk.cv.ua/news/646/ [іn Ukrainian].

3. Biblioteky v umovakh detsentralizatsii: problemy ta perspektyvy dlia rozvytku (2017). [Libraries in the conditions of decentralization: problems and prospects for development] Bukovynska toloka – Bukovyna Toloka. 10.04. Retrieved from http://buktoloka.com.ua/?p=2952 [іn Ukrainian].

4. «V umovakh detsentralizatsii odnym iz nashykh naivazhlyvishykh zavdan ie perezavantazhennia spryiniattia ekonomichnoi pryvablyvosti kultury na mistsevomu rivni» – Yevhen Nyshchuk (2017). [«In the conditions of decentralization one of our major tasks there is a restart of perception of economic attractiveness of culture at local level» – Yevhen Nyshchuk]. Ministerstvo kultury Ukrainy – Ministry of Culture of Ukraine. 16.03. Retrieved from http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245213792 [іn Ukrainian].

5. Vebinar «Biblioteky oblasti v konteksti administratyvno-terytorialnoi reformy» (2017). [Vebinar of «Library of area in the context of administrative-territorial reform»]. Sumska oblasna universalna naukova biblioteka – Sumy Regional Universal Scientific Library. 21.04. Retrieved from http://sumyounb.blogspot.com/2017/04/blog-post_76.html?m=0 [іn Ukrainian].

6 .«Hlas hromady» cherez skaip-konferentsyy. Poleznyi opyt halytsynovskoi byblyoteky (2017). [«Voice of mass» through skaip-konferentsyy. Useful experience of halytsynovskoi library]. Inshe.tv. 25.01. Retrieved from http://inshe.tv/society/2017–01–25/199113/ [іn Russian].

7. Horovyi, V. M. (2015). Natcіonalnі іnformatcіinі protcesi v umovakh globalіzatcії: monografіia [National informative processes are in the conditions of globalization: monograph]. A. S. Onishhenko (Ed.). Natcіonalna akademіia nauk Ukraїni, Natcіonalna bіblіoteka Ukraїni іmenі V. І. Vernadskogo. Kyiv [іn Ukrainian].

8. «Diieva biblioteka – uspishna hromada» (2017). [A «effective library is successful society»]. Berezivska hromada – Berezivska Society. 27.04. Retrieved from http://berezivska.gromada.org.ua/news/15–06–47–27–04–2017/ [іn Ukrainian].

9. Lahuta, L. (2017). Biblioteky Chernihivshchyny za populiaryzatsiiu yevropeiskykh tsinnostei. Libraries of the Chernihiv oblast are for popularization of the European values]. Natsionalna biblioteka Ukrainy im. Yaroslava Mudroho – The National Library of Ukraine is the Name of Yaroslav Wise. 19.05. Retrieved from http://oth.nplu.org/?p=902 [іn Ukrainian].

10. «Reformuvannia systemy publichnykh bibliotek v konteksti detsentralizatsii derzhavnoi vlady ta ob’iednannia terytorialnykh hromad» (2017). [«Reformation of the system of public libraries is in the context of decentralization of state power and association of territorial communities»]. Okhtyrska raionna derzhavna administratsiia – Okhtyrska District State Administration. 28.04. Retrieved from http://oht.sm.gov.ua/index.php/uk/arkhiv-novin/6098-reformuvannya-sistemi-publichnikh-bibliotek-v-konteksti-detsentralizatsiji-derzhavnoji-vladi-ta-ob-ednannya-teritorialnikh-gromad [іn Ukrainian].

11. Talalaievska, M. (2017). Vseukrainskyi seminar «Vplyv detsentralizatsii vlady na rozvytok bibliotek Ukrainy dlia yunatstva, molodi». [Talalaievska M. An allukrainian seminar is «Influence of decentralization of power on development of libraries of Ukraine for youth, young people»]. Natsionalna biblioteka Ukrainy im. Yaroslava Mudroho – The National Library of Ukraine is the Name of Yaroslav Wise. 26.04. Retrieved from http://oth.nplu.org/?p=785 [іn Ukrainian].

12. U Kyievi vidbulasia stratehichna sesiia shchodo detsentralizatsii u sferi kultury (2017). [In Kyiv a strategic session took place in relation to decentralization in the field of a culture]. Chernihivskyi oblasnyi navchalno-metodychnyi tsentr kultury i mystetstv – Chernihiv Regional Navchalno-Metodychnyi Center of Culture and Arts. 23.01. Retrieved from http://onmckim.com.ua/news/2017–01–23–1521 [іn Ukrainian].

13. Khalavka, L. (2017). Biblioteky v umovakh detsentralizatsii: vyklyky ta perspektyvy [Khalavka L. Libraries in the conditions of decentralization: calls and prospects]. Hromada v dii – Society is in an Action. Retrieved from http://civicinaction.com/221-biblioteki-v-umovakh-detsentralizatsiji-vikliki-ta-perspektivi [іnUkrainian].

Стаття надійшла до редакції 20.11.2017.

 

Svetlana Spirina, Chief Bibliographer, V. I. Vernadsky National Library of  Ukraine

Activity of regional libraries in a modern legislative realm

In the article some new reformative changes’ influences, such, in particular, as realization of decentralization, process of association of territorial communities, grant of administrative services on the library structures are presented. Already gained experience of certain regional libraries’ on reformation is illuminated in conditions of the incorporated territorial communities.

Focus of attention is at legislative initiatives of Ministry of culture of Ukraine and other corresponding establishments for providing of decentralization of powers and construction of effective model of governance in the spheres attributed to the competence of department.

The necessity of expansion of social-communication sphere of library institutes’ activity, transformation of library-informative environment, due to wide introductions in practice of library activity of internet-technologies is stressed.

Keywords: decentralization, library, reform, public library, united territorial communities.

 

 

Спіріна С.  Дослідження діяльності регіональних бібліотек у сучасному законодавчому просторі / С. Спіріна // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського : зб. наук. пр. / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України. – Київ, 2017. – Вип. 48. – C. 408–416.