Миротворча місія на Донбасі: позиції сторін конфліктуІ. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

 

 

Позиція політичного керівництва РФ щодо вирішення конфлікта на Сході України в оцінках експертів

 

На сьогодні питання миротворчої місії на Донбасі є одним з ключових для припинення безпосередніх бойових дій. Сторони конфлікту використовують питання миротворців як елемент тиску на опонентів, висуваючи часто повністю потилежні тези щодо ролі, повноважнь і розташування миротворчої місії.

Як відомо, у 2017 р. Президент України П. Порошенко висунув ідею введення миротворців на всю територію окупованого Донбасу. У відповідь на це президент РФ висунув вимогу, що миротворці повинні перебувати на лінії розмежування «і ні на жодних інших територіях». У лютому 2018 р. президент Росії В. Путін заявив, що не проти того, щоб «поставити» Донбас під міжнародний контроль, однак про це необхідно домовитися із «ДНР/ЛНР». «Потрібно, щоб вони (миротворці ООН) знаходилися всюди, тобто фактично йдеться про те, щоб поставити всю цю територію під міжнародний контроль. Росія “за” або “проти”? Ми, як мінімум, не проти», ‒ сказав В. Путін.

Крім того, російський лідер додав, що «керівництву України потрібно домовлятися з цими невизнаними республіками». Однак цього начебто ніхто не хоче робити. Також В. Путін заявив, що Мінські домовленості залишаються безальтернативною основою врегулювання кризи на Донбасі.

Зазначимо, що Президент України П. Порошенко на прес-конференції 28 лютого заявив, що після президентських виборів у Росії відновляться переговори на вищому рівні в нормандському форматі з питання введення миротворчої місії ООН на Донбас. Він наголосив, що введення миротворців ‒ це «єдиний варіант, яким можна зупинити вбивство українців». Миротворці зможуть роззброїти незаконні збройні формування та «взяти під контроль неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону і зупинити інфільтрацію російських військ, російської зброї на окупованій території»
(URL: https://vesti-ukr.com/politika/279683-putin-vyskazalsja-o-mirotvortsakh-oon-na-donbasse. 2018. 28.02).

У лютому 2018 р. на Мюнхенській безпековій конференції чиновники США й НАТО обговорювали питання розміщення миротворчої місії з українськими та російськими дипломатами. Деякі американські представники в приватних розмовах озвучували застереження, що Вашингтон може потрапити до пастки В. Путіна. «Росія не зацікавлена в тому, щоб ситуація в Україні заспокоїлася. Миротворчі сили можуть ненавмисне закріпити російський контроль над територіями на Донбасі, а не вирішити конфлікт», – вважають нинішні й колишні чиновники США.

Водночас і прихильники, і скептики вважають, що США варто бути обережними в обговоренні такого сценарію. «РФ може спробувати затримати чи зірвати процес переходу під контроль миротворчих сил частини українсько-російського кордону. Ризики можна пом’якшити, якщо пропозиція включатиме певне пом’якшення санкцій до повного відновлення миру в Україні», – допускають колишні американські високопосадовці.

На Мюнхенській конференції колишні американські дипломати від демократичних і республіканських адміністрацій ставили під сумнів нинішні обговорення цього питання.

Так, колишній посол США в Росії М. МакФол нагадав про приклад Кіпру, де миротворці були розміщені у 1964 р. «Ці сили досі там, а укладення мирної угоди, яка б об’єднала окуповану Туреччиною північ острова з рештою країни, лишається туманним. Поясніть, чим у цьому конкретному випадку фактори відрізняються, щоб це не призвело до сценарію на зразок перманентного поділу як на Кіпрі?» – спитав МакФол присутнього в Мюнхені постійного представника США в НАТО К. Волкеру.

Посол США в ООН за часів адміністрації Д. Буша-молодшого Д. Болтон заявив, що миротворчі місії міжнародної організації зазвичай заморожують конфлікт, а не вирішують його.

Українські чиновники в Мюнхені зробили заяву, що не мають сумніву щодо американського плану, однак не вірять, що РФ з ним погодиться.

Діючі американські дипломати переконані, що вікно можливостей відкриється в період між завершенням російських президентських виборів і початком чемпіонату світу з футболу, який має цього року відбутися в Росії. «План з миротворцями спрацює лише в тому випадку, якщо В. Путін захоче позбутися західних санкцій», ‒ вважає колишній заступник Генсека НАТО А. Вершбоу (URL: https://espreso.tv/news/2018/02/24/myrotvorci_mozhut_
zamorozyty_konflikt_na_donbasi_zamist_yogo_vyrishennya_wsj. 2018. 24.02).

Політичний експерт С. Постоловський наголосив: «На сьогодні я не бачу передумов того, що одразу після виборів Путін погодиться на миротворчу місію на Донбасі. Зараз доки йде обмін думками, але конкретної домовленості немає. Тому що для Путіна важливі два ключові питання: російський військовий контингент на території Донбасу й контроль над українсько-російською межею», – сказав експерт.

С. Постоловський підкреслив, що проблема полягає в тому, що В. Путін не піде на те, щоб миротворці встановили контроль на кордоні. «Якщо говорити про часові рамки розгортання миротворців, то це може бути рік, може півтора. Усе залежить від того, як домовиться Росія і США відносно формату контингенту. Адже не можна виключати ризик того, що Росія руками бойовиків почне атакувати миротворців», ‒ сказав він. С. Постоловський нагадав про загрози В. Путіна річної давності: «Не потрібно забувати заяву Путіна, зроблену в жовтні 2017 р. у Валдаї: якщо хочете миротворців, це може бути велика різанина. Це його фраза була. Він це не просто так сказав». Також він припустив введення нових санкцій з боку Сполучених Штатів Америки. «Але якщо Путін так гратиме, США накладе на його найближче оточення ще жорсткіші санкції», ‒ підсумував експерт (URL: https://prm.ua/ru/ekspert-nazval-dve-tseli-putina-na-donbasse-kotoryie-mogut-zablokirovat-mirotvorcheskuyu-missiyu. 2018. 23.02).

Г. Чижов, керівник дослідницьких програм Центру сприяння реформам, коментуючи позицію В. Путіна напередодні виборів у РФ і його вплив на ситуацію на Сході України, зробив власний аналіз цих проблем. «У авторитарному недемократичному суспільстві (якою є нинішня РФ) результат виборів передбачуваний, а ось наслідки – ні», ‒ заявив експерт.

«Голосування на виборах президента РФ 18 березня в будь-якому випадку покладе початок ряду нових політичних тенденцій. На сьогодні вирішується питання щодо конфігурації майбутнього уряду РФ: хто його очолить, хто в нього увійде, хто за що відповідатиме. Досить імовірно, що зміниться склад Адміністрації президента. Нарешті можна очікувати, що й безпосередньо політика Росії зміниться. Думаю, що одразу після інавгурації президента (а можливо, і до неї) потрібно чекати якихось символічних кроків, які продемонструють актуальні політичні пріоритети. Як це було, наприклад, у 2012 р., коли суспільству дали зрозуміти, що “гайки закручуватимуться”», – резюмував експерт.

Коментуючи позицію В. Путіна щодо України, Г. Чижов зазначив, що українська сторона наразі не може передбачити поведінку В. Путіна щодо Донбасу, однак можна припускати, що очільник РФ поступово йтиме на компроміси з Україною та Заходом. На думку Г. Чижова, є міжнародні підстави прогнозувати, що буде саме так. Крім того, надходять певні сигнали, що Росія до такого компромісу схиляється, однак наразі ніхто не може підтвердити на 100 %, що все дійсно так.

Аналізуючи питання введення миротворчого контингенту на Схід України, експерт заявив, що це основний реальний спосіб розрядити ситуацію. Спочатку Росія буде гаряче сперечатися про принципи розміщення миротворців, а потім поступово погоджуватися. Справа в тому, що в України в цьому питанні мінімальний простір для маневру, відступати практично нікуди, заявив експерт. У російської сторони простір для маневру величезний. «Думаю, Кремль піде на поступки: поступово передасть контроль над “окремими районами” миротворцям, щоб далі Україна вирішувала питання реінтеграції Донбасу вже з міжнародним співтовариством. До речі, для Києва це не буде легко, а Путін і Росія збережуть обличчя. Але це процес довгий. Якщо в другій половині 2018 р. Росії продемонструє якусь добру волю в питанні про введення миротворців, вона зможе почати переговори із західними країнами про поступове пом’якшення режиму санкцій. Це головна мотивація для Москви. Витрати на власне Донбас для Росії відносно невеликі, і Кремль може собі це дозволити. Куди більший збиток заморожений конфлікт завдає Україні», ‒ зазначає експерт.

Не слід забувати, підкреслює Г. Чижов, що незалежна Україна – це в принципі виклик для Росії. Спроба ж обмежити незалежність нашої країни на сьогодні обернулася для РФ санкціями. У Москві дуже стараються від цих санкцій якось позбутися. Для цього, як мінімум, необхідно йти на поступки щодо Донбасу.

На активність російських сил на Сході України впливає й позиція РФ на інших «фронтах», підкреслює експерт Г. Чижов. Так, Росія встигла загрузнути в Сирії і взагалі на Близькому Сході. Як і попереджали експерти, туди набагато простіше зайти, ніж потім вийти. На сьогодні, за підсумками останніх подій, вихід із цього регіону виглядав би ганебною втечею. В. Путін на це не може піти, у тому числі з ментальних причин. Водночас деякі арабські країни (готові брати участь у місцевих збройних конфліктах), зважаючи на спробу Росії підвищити свій міжнародний статус, починають кликати Кремль на допомогу. Тут треба згадати насамперед Судан і частково визнаний уряд Лівії.

Наразі Кремлю доведеться зважувати на питання дружби з різними арабськими режимами, приймаючи рішення про розміщення на їхніх територіях військових баз. В іншому випадку РФ доведеться намагатися мінімізувати наслідки своєї участі у війні в Сирії.

Отже, на сьогодні позиція керівництва РФ щодо миротворчого контингенту ООН на Сході України залежить від декількох як внутрішньополітичних, так і міжнародних факторів. Це президенські вибори в РФ, військовий конфлікт у Сирії, вплив санкцій на економіку й міжнародні відносини Росії. Наразі діючий президент РФ В. Путін знову повернувся до питання миротворчого контингенту, висловив ряд тез щодо можливості розміщення миротворців і їхнього статусу. Однак безпосереднє втілення окреслених заяв, як завжди, залежатиме від загальної міжнародної обстановки, активізації чи, навпаки, припинення активних збройних зіткнень на Сході України, позиції США й НАТО щодо вступу України до Альянсу тощо.

 

Рудь І. Позиція політичного керівництва РФ щодо вирішення конфлікта на Сході України в оцінках експертів [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 5. – С. 21–24. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr5.pdf. – Назва з екрану.