І. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

Президентські вибори в Чеській Республіці та протестні мітинги в Австрії у контексті українського питання

 

У Чехії завершився перший тур президентських виборів. Це другі загальнонародні вибори глави держави в історії республіки.

У першому турі виборів на президентський пост, крім М. Земана, який балотується на другий термін, брали участь ще вісім кандидатів: Ї. Драгош, екс-посол Чехії у Франції П. Фішер, продюсер і композитор П. Ганниг, лікар і, за другою освітою, фахівець з міжнародних відносин М. Гілшер, екс-власник лотерейної компанії, письменник, журналіст М. Горачек, менеджер, голова Асоціації оборонної промисловості Чехії І. Гінек, екс-голова Ради директорів автомобілебудівного підприємства Škoda Auto В. Кулганек і екс-прем’єр-міністр М. Тополанек.

До другого туру  виборів, крім чинного наразі президента Земана, вийшов колишній голова Академії наук Чеської Республіки Ї. Драгош.

Згідно з даними Чеського статистичного управління, у виборах брали участь близько 60 % чеських виборців. За М. Земана проголосували 41,84 % виборців, а за Ї. Драгоша – 25,13 %. Другий тур виборів,за законодавством, відбудеться 26 та 27 січня

Як відомо, М. Земана підтримують, головним чином, виборці лівих поглядів, у той час як його суперники прагнуть заручитися підтримкою прихильників праволіберальних партій. М. Земан має негативний імідж в Україні після своїх висловлювань про Крим та війну на Сході України (URL: https://www.unian.ua/world/2344562-u-chehiji-zavershivsya-pershiy-tur-prezidentskih-viboriv.html. 2018. 13.01).

М. Земан відомий своєю проросійською позицією, окрім того, він давно виступає з позицій поміркованого євроскептика і противника членства в НАТО. Своєю чергою, у той час як колишній голова Академії наук Ї. Драгош відстоює збереження антиросійських санкцій, його програма цілком націлена на євроінтеграцію.

Оскільки жоден з кандидатів не набрав абсолютної більшості голосів, Земанові й Драгошу належить поборотися за голоси виборців у другому турі голосування, який повинен відбутися 26–27 січня.

Як повідомляють чеські ЗМІ, у першому турі М. Земан виграв у Ї. Драгоша у всіх округах, окрім Праги. У чеській столиці за науковця проголосували 35. Та все ж, за попередніми прогнозами соціологів, Ї. Драгош має більше шансів перемогти в другому турі. Якщо політичні преференції чехів за два тижні не зміняться, то Ї. Драгош мав би здолати М. Земана з невеликою перевагою – 48,5 % проти 44 %.

Слід також зазначити, що четверо кандидатів вже публічно заявили про свою підтримку Ї. Драгошу. М. Тополанек, М. Гілшер, М. Горачек та В. Кульганек закликали своїх прихильників голосувати за Ї. Драгоша в другому турі (URL: https://zbruc.eu/node/75369. 2017. 13.01).

Між тим з огляду на заяви М. Земана його перемога може бути ознакою невтішних для України тенденцій еволюції настроїв серед населення однієї з найбільш успішних країн колишнього соціалістичного табору і зростання проросійських настроїв у Європі в цілому. У жовтні 2017 р. президент Чехії М. Земан у Парламентській асамблеї Ради Європи заявив, що анексія Криму Росією є «завершеною справою», і пропонує владнати її шляхом виплат Україні. «Крим – це анексія, без сумніву. Та це завершена справа», – сказав М. Земан. За його словами, Україні і Росії слід домовитися про «якусь компенсацію – чи у фінансовій формі, чи нафтою і газом», – додав він. У разі незгоди щодо Криму може початися «європейська війна», застеріг чеський президент. «Ми маємо уникнути європейської війни і водночас компенсувати Україні втрату Криму», – звернувся він до депутатів.

Міністр закордонних справ України П. Клімкін так відреагував у Twitter на ці заяви: «Крим не продається, Залиште Земана, його не виправити. В театрі є режисери і є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже. З ними і треба боротися», – написав він.

Постійний представник України при Раді Європи Д. Кулеба також назвав М. Земана «актором», додавши, що «Крим не продається».

Раніше президент М. Земан неодноразово теж публічно висловлювався про те, що Україна не зможе повернути Крим, та засуджував санкції проти Росії, що їх запровадили після анексії Криму. Висловлювання М. Земана щодо України не знайшли підтримки в самій Чеській Республіці.

Так, на думку заступника директора чеської аналітичної агенції «Європейські цінності» Я. Янди, чеський президент діє в інтересах Росії і його коментарі спрямовані на те, аби де-факто легітимізували російську окупацію української території. «Чеський президент Мілош Земан діє як російський троянський кінь або як уповноважений російських інтересів за кордоном», – сказав він у коментарі для ВВС Україна.

Водночас депутат Європарламенту від Чехії Я. Штетина назвав слова М. Земана образою в бік українців, які «постраждали за оборону країни». «Земан змушує Україну продати частину своєї території. Він забув чи ніколи не знав, що таке захищати свободу своєї землі. Це плювок в обличчя тисячам українців, які постраждали за оборону країни», – заявив він ВВС Україна. У Посольстві Чехії в Україні тим часом наголосили, що президент М. Земан висловив особисту точку зору щодо анексії Криму. «Посольство зафіксувало інформацію, що з'явилася в ЗМІ стосовно виступу Земана у Парламентській асамблеї Ради Європи. За даними ЗМІ, у деяких частинах виступу йшлося про його особисту точку зору», – цитує заяву посольства агенція УНІАН.

(URL: http://www.bbc.com/ukrainian/news-41570561. 2017. 10.10). Проте слід враховувати, що чеські виборці попри зазначені експертні думки підтримують М. Земана з усіма його «акторськими» заявами і принаймні друге місце в перегонах за пост президента Чеської Республіки вони йому надали. Тобто вірогідність того, що гучні заяви поміркованого євроскептика М. Земана були не тільки почуті, а й певною мірою підтримані.

Не менш показові, з точки зору розвитку внутрішньоєвропейської ситуації, події відбуваються і в сусідній Австрії. 13 січня 2018 р. жителі столиці Австрії Відня вийшли на протест проти нового правоконсервативного уряду. Новий уряд Австрії прийшов до влади за результатами парламентських виборів у жовтні минулого року. Партія свободи увійшла в коаліцію з консервативною Австрійською народною партією.

Організатори січневого мітингу закидають кабінету нового канцлера Австрії С. Курца расистські, екстремістські та неофашистські ухили. «Нові фашисти не підкорять нашу країну», – заявив один з активістів «Платформи за людяну політику надання притулку» М. Ґеннер на протесті у Відні. У поліції констатували, що демонстрація мирна. До участі в акції закликали також організації «Наступ на правих» та «Плафторма радикальних лівих».

Як відомо, С. Курц очолив уряд завдяки утворенню коаліції Австрійської народної партії з правопопулістами з Австрійської партії свободи. Представник останньої, новий віце-канлцер Гайнц-Крістіан Штрахе на початку січня заявив, що нова парламентська більшість зупинить нелегальну міграцію до Австрії (URL: https://www.rbc.ua/ukr/news/avstrii-tysyachi-lyudey-protestuyut-protiv-1515861387.html. 2018. 13.01)

В акції взяли участь близько 20 тис. осіб, демонстрація пройшла мирно. Її учасники зібралися на площі К. Броди біля Західного вокзалу Відня і пройшли маршем до центру міста.

Організатори звинувачують правлячу коаліцію у складі Австрійської народної партії (АНП) та Австрійської партії свободи (АПС) у расистських, правоекстремістських і неофашистських тенденціях.

Раніше канцлер Австрії та голова АНП С. Курц оприлюднив намір нового уряду покласти край нелегальній міграції в країну. Він назвав «повним провалом» дії політиків, які несуть відповідальність за великий потік мігрантів, що хлинув до Європи у 2015 р.

Крім нього гучні заяви зробив глава МВС Австрії, член Партії свободи Г. Кікль. Зокрема він заявив про потребу концентрації біженців у спеціальних центрах спричинили хвилю обурення через асоціації з нацистськими концтаборами

(https://zik.ua/news/2018/01/14/v_avstrii_proyshov_bagatotysyachnyy
_protest_proty_ultrapravyh_v_uryadi_1244757. 2018. 14.01
).

Через кілька днів після мітингів у Відні С. Курц фактично знову підтвердив свою позицію щодо емігрантів, проти якої виступили учасники акцій протесту. Зокрема канцлер Австрії С. Курц у розмові з канцлером ФРН А. Меркель заявив, що дискусія з приводу квот на прийом мігрантів займає «занадто багато місця» в ЄС.

Канцлер Німеччини А. Меркель під час зустрічі з канцлером Австрії С. Курцем в Берліні 17 січня заявила, що Австрія і Німеччина мають виступити за зміцнення зовнішніх кордонів Євросоюзу і боротьбу з нелегальною міграцією.

А. Меркель під час зустрічі підкреслила, що потрібно зміцнювати партнерські відносини з країнами походження мігрантів, шукати нові форми співпраці з ними, а також боротися з перевізниками нелегалів.

У той самий час, на думку австрійського канцлера С. Курца, для боротьби з нелегальною міграцією потрібно зміцнювати зовнішні кордони ЄС. Також австрійський канцлер зазначив, що дискусія з приводу квот на прийом мігрантів займає «занадто багато місця» в ЄС.

Видання зазначає, що це перший візит С. Курца в Німеччину відтоді, як він очолив австрійський уряд.

Видання «Німецька хвиля» відзначало, що у 2015 р., у розпал міграційного кризи, С. Курц  почав різко критикувати сусідню Німеччину, яка вимагала від інших країн ЄС приймати біженців зі Сходу (на посаді держсекретаря у справах інтеграції, політик говорив, що Австрії необхідно більше «культури гостинності»). Під час виборчої кампанії у 2017 р. С. Курц обіцяв перекрити міграційні потоки у Європу, знизити розмір допомоги для біженців, а також позбавити допомоги інших іноземців, які не живуть в Австрії мінімум п’ять років (URL: http://gordonua.com/news/worldnews/merkel-i-kurc-vystupili-za-ukreplenie-vneshnih-granic-es-i-sokrashchenie-nelegalnoy-migracii-227495.html. 2018. 18.01).

Для розуміння ситуації з мігрантами в Австрії цікавою ілюстрацією виступає статистика, надана Австрійською католицькою церквою. Офіційний представник архієпископства Відня зазначив, що близько 75 % із 750 хрещених у 2017 р. повнолітніх були вихідцями з мусульманських країн. Тільки в столиці Австрії хрещення прийняли 260 осіб з 15 країн.

У той самий час особа, що відповідає в архієпископстві за хрещення дорослих, Ф. Досталь вважає, що мігранти змінюють віру не заради збільшення своїх шансів на отримання притулку. Вона зазначила, що католицька церква в Австрії не хоче отримувати псевдохристиян і строго підходить до відбору кандидатів. Нагадаємо, що гостра міграційний криза в ЄС виникла у зв’язку з бойовими діями на Близькому Сході і в Африці. За інформацією Президента Європейської ради Д. Туска, протягом 2015 р. у Європу прибуло близько 1,5 млн мігрантів.

У Міжнародній організації з питань міграції повідомляють, що у 2016 р. у Європу прибуло 387 895 біженців, ще 5143 загинуло або зникло безвісти, у 2017 р. прибуло 184 169 біженців, 3116 загинуло або так само зникло безвісти (URL: http://gordonua.com/news/worldnews/v-avstrii-sotni-migrantov-musulman-pereshli-v-hristianstvo-226865.html. 2018. 14.01).

Отже, даючи оцінку президентським виборам у Чехії, Україна розраховує на зміну риторики чеського керівництва щодо українського питання. Чинний президент Чехії М. Земан навряд чи здатен на такі метаморфози, тому для нашої держави подібна зміна риторики може відбутися лише зі зміною чеського глави держави. У свою чергу протестні акції в Австрії стали результатом попередніх виборів в Австрії у жовтні 2017 р. та перемоги на них правих сил, які виступали за жорсткішу політику щодо мігрантів. Уряд С. Курца намагається втілити свою передвиборну програму, що, очевидно, не знаходить підтримки у його опонентів, які становлять значну частину австрійського суспільства. На сьогодні питання нелегальної іміграції актуально для всього ЄС і для таких ключових континентальних держав, як Австрія і Німеччина зокрема. Для України протести проти політики правих, які останнім часом так чи інакше займають здебільшого проросійську позицію, є позитивним сигналом збереження Австрії у таборі її прихильників.

 

Рудь І. Президентські вибори в Чеській Республіці  та протестні мітинги в Австрії у контексті українського питання [Електронний ресурс] /  І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2018. – № 2. – С. 29–33. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2018/ukr2.pdf. – Назва з екрану.