І. Рудь, мол. наук. спіроб. ФПУ НБУВ

З’їзд партії «Батьківщина»: підсумки, заяви та експертні оцінки

 

З’їзд партії ВО «Батьківщина» відбувся 16 листопада 2017 року. Однією з головних передумов проведення масштабного заходу були доволі успішні для політичної сили вибори до ОТГ. Згідно з даними на сайті Центральної виборчої комісії України, на перших місцевих виборах 29 жовтня до 201 об'єднаної територіальної громади було обрано 4403 депутатів місцевих рад міст районного значення, селищ і сіл. Серед них: 904 депутати від партії «Батьківщина».

Крім того, на цих виборах було обрано 201 голову міст районного значення, селищ або сіл. З них 13 голів було обрано від «Батьківщини», що забезпечило партії друге місце серед політичних партій які прийняли участь у перегонах (http://ua.interfax.com.ua/news/political/462122.html).–2017.–15.11).

Особливу увагу експертів і громадськості привернули зміни результатів лідерів виборчих перегонів. Певний час у ЗМІ з’являлась протирічна інформація щодо партії яка набрала найбільшої підтримки. Однак врешті решт партія «Батьківщина» стала безумовним фаворитом виборів у жовтні 2017. Лідерка партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» Ю. Тимошенко заявила, узагальнюючи дані виборчих комісій, що її політична сила здобула підтримку 28% виборців на виборах до 201 об'єднаної територіальної громади (ОТГ) 29 жовтня.

На думку Ю. Тимошенко мали місце фальсифікації та використання владою адміністративного ресурсу для підтримки БПП на місцях. Однак незважаючи ні нащо ми можемо казати, що кожна третя людина в Україні сьогодні підтримує «Батьківщина», – заявила лідер партії,

Лідерка «Батьківщина» вважає, що вибори до 201 об'єднаної територіальної громади були не тільки місцевими виборами, а й репетицією майбутніх президентських і парламентських виборів.

Невдовзі після виборів в ОТГ партія «Батьківщина» запланувала провести партійний з’зд. Однак дивним чином – це виявилось доволі проблематичним. 14 листопада голова фракції «Батьківщина» у Верховній Раді Ю. Тимошенко заявила, що її партії не дозволили провести з'їзд в «Українському домі». У адміністрації закладу повідомили, що це сталося через збій. Свою заяву Ю. Тимошенкозробила під час виступу з трибуни парламенту.

Лідерка політичної партії заявила що «Батьківщина» готувала з'їзд в «Українському домі», вже навіть проплатила поміщення, однак за словами Ю. Тимошенко хтось дав команду вигнати її однопартійців з приміщення Українського дому під приводом проведення якогось важливішого заходу. Політик побачила в цьому повернення до політичних традицій часів В. Януковича.

Нардеп додала, що з'їзд «Батьківщина» відбудеться у будь–якому випадку, навіть якщо його доведеться провести на вулиці.

В свою чергу керівник відділу забезпечення та проведення заходів в «Українському домі», К. Оранська підтвердила, що керівництво міжнародного конгрес–центру відмовило партії «Батьківщина» у приміщенні. Але зазначила, що це сталося через збій у програмі попередньої реєстрації конференц–залів.

«По–перше, не правда, що „Батьківщина” проплатила приміщення. Вони лише попередньо його замовили. Але через збій в інтернет–програмі одне й теж приміщення на той самий час замовили для іншого заходу. Ми вимушені були надати перевагу тим, хто перший здійснив оплату і з ким ми довше співпрацюємо», – сказала Оранська (http://www.pravda.com.ua/news/2017/11/14/7162040/).–2017.–14.11).

Однак врешті рештз’їзд партії ВО «Батьківщина» розпочав свою роботу 16 листопада. Участь у ньому взяли близько 600 осіб, з них 118 – це делегати, решта – це переможці виборів в ОТГ. Привітав учасників заходу головуючий на з’їзді заступник Голови партії І. Кириленко, за його словами, в залі під час з’їзду перебувавало 1/10 переможців виборів в ОТГ, а 9/10 – в регіонах на прямому зв’язку».

Крім того слід зазначити що вже вдруге партія проводила свій з’їзд із залученням нових інформаційних технологій: за допомогою відеозв’язку і прямої трансляції. Це дало можливість побачити зібрання «Батьківщини» в усіх областях України. На порядку денному з’їзду в першу чергу прозвучали тези про вибори ОТГ. Узагальнено були озвучені підсумки виборів депутатів місцевих рад та відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року. Розглянуті питання участі Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» у місцевих виборах, що відбудуться 24 грудня 2017 року відповідно до Закону України «Про місцеві вибори». Пряму трансляцію зі з’їзду «Батьківщини» можна було переглянути на каналі партії у Youtube та на сторінці у Facebook.(https://zytomyr.info/article/u–kyyevi–rozpochavsya–zyizd–partiyi–batkivshchyna).–2017.16.11).

Під час з’їзду Ю. Тимошенко у своєму звичному стилі зробила декілька гучних заяв. Так лідер партії «Батьківщина» звернула увагу на той факт, що в тих 6 областях, де переміг БПП, відбувалась, на її думку, груба фальсифікація результатів виборів, зокрема в Харківській та Вінницькій областях. З огляду на це Ю. Тимошенко стверджує, що результат БПП у 21% – намальований, а реальний результат партії президента становить максимум 5–6%.

Вона заявила, чому БПП «маніпулює» інформацією щодо виборів: «Це не лише інформаційне спотворення результатів виборів, це, по суті, велика гібридна інформаційна війна проти народу України. Це і є підготовка до фальсифікацій майбутніх президентських виборів». Насамкінець парламентар висловила переконання, що з «мафією» можливо впоратись.

«Якщо в таких умовах, коли партію «Батьківщина» практично намагались ліквідувати, ми взяли 29%, це означає, що управу на кланову систему знайти можна. Перемогти їх мирним шляхом також можна. Результати виборів дають надію на те, що відбудеться реальне перезавантаження влади, що буде докорінно змінений курс розвитку України – з її ліквідації на розквіт», – підсумувала Тимошенко (http://pravda.if.ua/news–135308.html).–2017.–29.10).

На сайті партії «Батькіщина» 24 листопада було розміщено матеріал де було показано (з партійно–суб’єктивної точки зору) механізм застосування адмінресурсу щодо партії на останнії виборах в ОТГ. За приклад було взято Срібнянську ОТГ на Чернігівщині. Зокрема в повідомлені йшлося «У п’ятницю, 24 листопада, у Срібнянській громаді «Батьківщина» підтримала людей і не допустила незаконного захоплення посад провладною партією».

Дану інформацію оприлюднив народний депутат від фракції «Батьківщина» В. Дубіль. За його словами, 17 листопада депутати ради селищної громади від БПП намагалися поставити замість законно обраного голови ОТГ самовисуванця О. Куделі, свою людину. «Депутати обрали секретарем ради представника БПП І. Мартинюк, а потім відразу відсторонили від повноважень О. Куделю. Рішення про призначення секретаря він не встиг підписати, а його підпис після відсторонення став би протизаконним», – розповів політик. З огляду на цю ситуацію найближчим часом (повідомляється на офіційному сайті політ. сили) «Батьківщина» ініціює відкликання депутатів, які в антиконституційний спосіб вирішили захопити владу у громаді, повідомив В. Дубіль (https://ba.org.ua/batkivshhina–ne–dopustila–nezakonnogo–zaxoplennya–posad–provladnoyu–partiyeyu–u–sribnyanskij–otg/).–2017.–24.11)

Традиційно були доволі жвавими коментарі політологів і аналітиків як на результат «Батьківщини» так і на вибори в ОТГ. Так політолог А. Золотарьов ввважає що зараз українські партії отримали унікальну можливість бачити свій рейтинг у динаміці – вибори в ОТГ вже три роки проходять щокілька місяців. «Жодне соціологічне дослідження не дасть настільки точних результатів, як підсумки голосування на місцях. Враховуючи, що вибори в ОТГ зараз проходять кожні кілька місяців – для партій це постійний соціологічний зріз, по суті. Зрозуміло, що підсумковий результат виборів до Верховної Ради залежатиме від успішності виборчих кампаній та фінансових вливань, але певні висновки вже можна зробити».

Крім того А. Золотарьов пояснив чому всі партії, які реально брали участь у виборах, намагалися бути першими і заявити про свою перемогу в ОТГ. Перемога в ОТГ – це свідчення реальної підтримки на місцях (вважає політолог), туди часто не доходять сигнали центрального телебачення і «зради» чи «перемоги» з Фейсбуку. «Перемагати у соцмережах просто, а от отримати перемогу в селах та містечках наприклад умовно Чернігівщини – це інша справа»,– резюмував А. Золотарьов.

Політолог В. Карасьов також відзначив основні результати останніх виборів в ОТГ.

Зокрема він заявив: «Відносно висока явка виборців (48,2%), жорстка конкуренція між партіями «в полі» (а не в телевізорі) свідчать, що децентралізація як процес впевнено крокує на низовому, місцевому рівні. Політика з центру йде на місця, локалізується та укорінюється».

Також, В. Карасьов зазначив що результати виборів у новостворених об'єднаних громадах показують можливі напрями конфігурації             партійних сил на наступних виборах до парламенту (http://galinfo.com.ua/articles/bpp_batkivshchyna_ta_nash_kray__lidery_
na_vyborah_v_otg_274032.html).–2017.–10.11
)

Отже, останні вибори до ОТГ і виступи на зїзді партії показали, що популістські гасла «Батьківщини» продовжують бути одним з інструментів політичної боротьби і дозволяють отримувати певну підтримку на місцях. Поряд з тим, застосування сучасних технологій у процесі організації і проведення зїзду свідчить про те, що як політична сила партія «Батьківщина» готова до змін і демонструє серьозні наміри і амбіції як на парламентські так і на президентські вибори.

 

Рудь І.  З’їзд партії «Батьківщина»: підсумки, заяви та експертні оцінки  [Електронний ресурс] /  І. Рудь // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 22. – С. 11–14. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr22.pdf. – Назва з екрану.