Місцеві вибори в східних областях

М. Дем’яненко, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Місцеві вибори: східний регіон

 

29 жовтня, у рамках реформи по децентралізації влади, в Україні пройшов черговий етап перших виборів до новостворених об’єднаних територіальних громадах (ОТГ).  Ці вибори стали найбільшими за останні два роки та охопили усі регіони нашої держави, крім анексованого Криму та окупованих районів Донбасу. Це 25 міст, більш ніж 60 селищ та 115 сіл. Загалом обирали більш ніж 4,5 тис. депутатів. Явка виборців становила 48,2 %, хоча більшість експертів визнають, що цей показник цілком відповідає «європейському стандарту».

У східному регіоні вибори відбулися в 7 ОТГ  Харківської області, у 2 ОТГ – на Донеччині, у 4 ОТГ – на Луганщині, та в 19 ОТГ – у Дніпропетровській області. Незважаючи на окремі порушення, які мали місце зокрема і в зазначених регіонах, спостерігачі заявляють, що вони не мали визначального впливу на виборчий процес.

Як зауважили в Громадянській мережі ОПОРА, виборчий процес на перших виборах у об’єднаних територіальних громадах був достатньо конкурентним, при цьому виборці отримали можливість обирати серед широкого переліку кандидатів, висунутих місцевими організаціями політичних партій або самовисуванців. В ОПОРІ також наголосили, що перебіг виборчого процесу та день голосування засвідчує гостру необхідність внесення змін до чинного законодавства, яке має попередити відтворення виявлених проблем виборчого процесу вже на виборах у об’єднаних територіальних громадах у грудні 2017 р. Разом з тим експерти зауважили, що масштаб та статистика виборчих зловживань порівняно з попередніми виборами зменшилися, хоча мали місце і безпрецедентні випадки кримінального втручання в хід виборів на етапі голосування (URL: https://www.oporaua.org/vybory/pershi-vybory-v-obiednanykh-hromadakh-2016/45037-zayava-hromadyanskoyi-merezhi-opora-shchodo-poperednikh-rezultativ-sposterezhennya-na-pershykh-mistsevykh-vyborakh-u-obyednanykh-terytorialnykh-hromadakh-29-zhovtnya-2017-roku).

Місцеві вибори в умовах децентралізації, і на цьому наголошують окремі експерти, змінюють політичну мапу України. Набирають ваги нові лідери та політичні сили, тоді як інші мають змогу пройти «тест на життєздатність». І хоча важковаговики українського політикуму, не дочекавшись офіційних результатів, одночасно поспішили заявити про свою перемогу, у регіональному зрізі ситуація виглядає більш зрозумілою.

У Харківській області, де вибори відбулися в 7 ОТГ, загалом, депутатами до місцевих рад стали 120 представників партії «БПП «Солідарність», 32 самовисуванці, 10 представників Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», 7 – партії «Відродження», 5 – «Наш край», 3 – Об’єднання «Самопоміч», 2 – «Українського об’єднання патріотів - УКРОП», 2 представники Аграрної партії України. Явка виборців, була дещо нижчою ніж в цілому по Україні, та становила 40,24 %. Так, у Оскільській ОТГ вона становила  – 34,37 %, у Малинівській ОТГ – 36,2 %, у Малоданилівській ОТГ – 38,3 %, у Зачепилівській та Наталинській ОТГ – по 41 %, у Золочівській ОТГ – 42,3 % та найбільша явка у Коломацькій ОТГ – 48,5 %.

Згідно з результатами територіальних комісій головами семи об’єднаних громад стали представники політичної партії «БПП «Солідарність». У цьому аспекті можна говорити про 100 % результат.

Досить пристойний результат продемонструвала політична сила на виборах депутатів місцевих рад ОТГ. Так у Зачепилівський ОТГ перемогли 15 кандидатів від політичної партії «БПП «Солідарність», 4 – партії «Відродження», 3 – самовисуванці, 2 – УКРОП, 1– ВО «Батьківщина», 1 – Об’єднання «Самопоміч».

Золочівська ОТГ: 17 мандатів здобули представники політичної партії «БПП «Солідарність», 16 – самовисуванці, 1 – ВО «Батьківщина».

Коломацька ОТГ: 14 представників «БПП «Солідарність», 7 – самовисуванці, 4 – ВО «Батьківщина», 1 – Об’єднання «Самопоміч».

Наталинська ОТГ: 21 – «БПП «Солідарність», 1 – ВО «Батьківщина».

Малоданилівська ОТГ: 18 – «БПП «Солідарність», 5 – «Наш край», 2 – самовисуванці, 1 – Об’єднання «Самопоміч».

Оскільська ОТГ: 13 – «БПП «Солідарність», 3 – самовисуванці, 2 – ВО «Батьківщина», 3 – партія «Відродження», 1 – УКРОП.

Малинівська ОТГ: 22 – «БПП «Солідарність», 2 – Аграрна партія України, 1 – ВО «Батьківщина», 1 – самовисуванець (URL:https://www.oporaua.org/vybory/pershi-vybory-v-obiednanykh-hromadakh-2016/45058-den-vyboriv-na-kharkivshchyni-pomylky-u-vyborchykh-biuleteniakh-ta-vidsutnist-elektropostachannia-na-dilnytsiakh).

Тобто, як бачимо в Харківській області партія «БПП «Солідарність» отримала більшість голосів виборців у всіх ОТГ.

Серед найбільш поширених порушень, як і в цілому по Україні, були спроби видачі бюлетенів виборцям без пред’явлення паспорта. Також спостерігачі повідомляли про помилки в текстах виборчих бюлетенів або факти їхнього неналежного виготовлення.

У Донецькій області відбулися перші місцеві вибори голів та депутатів селищних рад Андріївської сільської та Званівської сільської ОТГ. Характерною рисою виборів є відносно висока явка виборців. Так, в Андріївській громаді Слов’янського району явка становила 56 %, у Званівській громаді Бахмутського району – 68 %. Порівняно з іншими регіонами це один з найвищих показників, що може свідчити про збільшення рівня соціальної активності та відповідальності у регіоні, а також підвищення впевненості та важливості впливу кожного виборця на суспільно-політичні події у своїх громадах.

За даними Центральної виборчої комісії, відповідно до підсумків голосування, головою Андріївської об’єднаної територіальної громади обрано М. Діхтенко, головою Званівської об’єднаної територіальної громади – О. Білицького, обидва кандидати від «БПП «Солідарність».

До складу депутатського корпусу Андріївської сільської об’єднаної громади увійдуть представники 3 політичних партій: «Наш край» – 7 депутатів; партія «БПП «Солідарність» – 5 депутатів; політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 2 депутати.

До складу депутатського корпусу Званівської сільської об’єднаної громади увійдуть представники 2 політичних партій: партія «БПП «Солідарність» – 7 депутатів; політична партія «Наш край» –  3 депутати, а також 4 депутати-самовисуванці (URL: http://dn.gov.ua/shhe-u-dvoh-gromadah-na-donechchyni-projshly-mistsevi-vybory/).

Грубих порушень виборчого законодавства в Донецькій області зафіксовано не було. Проте одна ДВК Званівської ОТГ, яка відкрилася із запізненням, видала бюлетені 10 виборцям без їхнього підпису в списку. Спостерігачі вимагали від таких виборців повернутися та розписатися. На запитання спостерігача Громадянської мережі ОПОРА, чому одна з членів комісії не просила виборців розписуватися за отримання бюлетеня, член ДВК відповіла, що не знала про таку необхідність. Також у Бахмутському районі Донецької області поліція перевіряє інформацію про підкуп виборців. А в ДВК №140060, що в с. Переїзне Бахмутського району Званівської ОТГ, у бюлетенях була виявлена помилка у прізвищі одного з кандидатів (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-other_news/2333680-v-ukraini-vibori-u-201-tergromadi.html).

І знову, бачимо досить сильні позиції президентської партії «БПП «Солідарність». Різні експерти по-різному пояснюють такий результат: одні наголошують на використанні адмінресурсу; інші впевнені, що люди на місцях підтримують реформу децентралізації ініційовану Президентом. Тоді як партія «Наш край» вже традиційно демонструє непоганий результат, причиною такого успіху, на думку експертів, є те, що це сили низового рівня, які працюють безпосередньо з людьми.

За результатами перших місцевих виборів в 4 об’єднаних територіальних громадах Луганщини, найбільшу кількість голосів отримали кандидати-самовисуванці. Серед політичних партій лідером є партія «БПП «Солідарність» – обрано 15 депутатів і 3 голови.

Зокрема, на виборах до Біловодської ОТГ, де явка становила 48,12 %, переможцем на виборах голови громади став кандидат від партії «Наш край» Е. Олейніков. Депутатський корпус в об’єднаній громаді має такий склад: 15 депутатів-самовисуванців, 9 депутатів від партії «Наш край» і по 1 депутату від партій «БПП «Солідарність» і «За Життя».

У Красноріченській ОТГ (явка – 34,7 %) , переможцем виборів голови громади став В. Жувако від партії «БПП «Солідарність». Депутатський корпус виборці сформували таким чином: 9 депутатських місць отримала партія «БПП «Солідарність», 6 – самовисуванці, 4 – ВО «Батьківщина», 3 – Радикальна партія Олега Ляшка,  і по 1 депутату матимуть місцеві організації партій «Опозиційний блок» та «Наш край».

У Нижньодуванській ОТГ (явка – 59,8 %), перемогу на виборах голови громади в Нижній Дуванці отримав висуванець від «БПП «Солідарність» В. Росляк. Депутатський корпус складатиметься з 14 осіб, з яких 6 місць отримала ВО «Батьківщина», 4 місця будуть за депутатами-самовисуванцями, 2 мандати довірили представникам Аграрної партії України та по 1 депутатському місцю мають місцеві організації партій «Наш край» і «БПП «Солідарність».

У Привільській ОТГ проголосували 67,5 % виборців. Головою громади стала М. Ляшенко, яка балотувалась від партії «БПП «Солідарність». У депутатському корпусі буде 6 депутатів-самовисуванців, 4 депутати від партії «БПП «Солідарність», 3 від ВО «Батьківщина» та 1 депутат від партії УКРОП (URL: https://www.oporaua.org/312-rehiony/luganska/45085-luhanshchyna-naibilshe-deputatskykh-mandativ-otrymaly-samovysuvantsi).

Місцеві вибори в Луганській області також можна сміливо записати до активу «БПП «Солідарність», але разом з цим відзначимо більш широку партійну присутність у місцевих радах, а також досить високі позиції кандидатів-самовисуванців.

Що стосується порушень виборчого законодавства, то спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували, що на виборчій дільниці в смт Біловодськ Луганської області перебуває в день виборів стороння особа – народний депутат України С. Шахов, який не є суб’єктом виборчого процесу на виборах у цій громаді. До того ж народний обранець давав вказівки дільничним виборчим комісіям щодо їхньої роботи. Також на  Луганщині було зафіксовано підвезення виборців у Красноріченській ОТГ, від імені одного з кандидатів. Спостерігачі повідомили про цей факт у поліцію.

Крім того, у смт Красноріченське Кремінського району Луганської області в день голосування спостерігачі зафіксували агітаційні матеріали однієї з політичних сил. 

Громадська організація «Комітет виборців України» повідомила про випадки реєстрації технічних кандидатів на виборах 29 жовтня на Луганщині. Зокрема, така ситуація мала місце на виборах селищного голови Біловодська на Луганщині. На вибори зареєструвалося 30 кандидатів, 14 з яких мешкають поза межами Біловодського району і є пенсіонерами чи безробітними (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2324567-miscevi-vibori-na-lugansini-pomitili-kandidativkloniv.html).

Але одним з найбільш грубих порушень, про яке також повідомив генеральний директор КВУ О. Кошель, був факт роздачі на виборах у Луганській області цукру, а також продовольчих наборів (URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2334152-pramij-i-nepramij-kvu-rozpovila-pro-pidkup-na-miscevih-viborah.html). До речі, у межах всієї України таких випадків було зафіксовано лише кілька. У зв’язку з чим експерти відзначають позитивну динаміку, навіть у порівнянні з минулими місцевими виборами.

У Дніпропетровській області місцеві вибори 29 жовтня проходили у 19 ОТГ: Верхньодніпровська сільська; Зайцівська сільська; Іларіонівська селищна; Карпівська сільська; Китайгородська сільська; Лошкарівська сільська; Любимівська сільська; Межівська селищна; Межиріцька сільська; Миколаївська сільська (Васильківський район); Миколаївська сільська (Петропавлівський район); Першотравнева сільська; Петриківська селищна; Раївська сільська; Славгородська селищна; Троїцька сільська; Червоногригорівська селищна; Широківська селищна; Юр’ївська селищна.

Найбільш вдалими в регіоні ці вибори стали знову ж таки для президентської політичної сили. За даними, озвученими представниками партії, 18 з 19 громад у Дніпропетровській області очолять саме кандидати від «БПП «Солідарність» (URL: https://prm.ua/narodniy-deputat-sergiy-berezenko-vidzvituvav-pro-rezultati-viboriv-otg/). Хоча більш різноманітною є представленість в ОТГ області депутатів місцевих рад, які представляють політичні партії ВО «Батьківщина», УКРОП, партій «Опозиційний блок», «Наш край», Аграрної партії та ін.

Мали місце і порушення виборчого процесу, проте, найгучнішою історією цих виборів став напад на виборчу дільницю на Дніпропетровщині, внаслідок якого постраждали два поліцейських. «29 жовтня близько 18:30 на виборчу дільницю в с. Майське Синельниківського району Дніпропетровської області зайшло 15-20 невідомих осіб, які розбили в приміщенні вікна і пошкодили майно. Після цього зловмисники кинули димові шашки і поїхали на автомобілях. Під час нападу тілесних ушкоджень отримали два співробітники поліції, які спробували перешкодити порушенню громадського порядку», – повідомили в обласній поліції (URL: https://glavcom.ua/publications/miscevi-vibori-yak-bpp-i-batkivshchina-odnochasno-peremagayut-447940.html).

Поліція оголосила план «Перехоплення». Загалом було затримано 24 особи на семи автомобілях, у багажниках яких знайшли значну кількість зброї. «Тим не менш, – як зазначила координаторка виборчих та парламентських програм ОПОРИ О. Айвазовська, – члени виборчих комісій закінчили підрахунок голосів і підписали відповідні протоколи... До зриву виборів цей інцидент не призвів».

Таким чином, можемо констатувати, що черговий етап місцевих виборів, що проводяться в рамках реформи децентралізації, відбувся. Наявні порушення у виборчому процесі підтвердили необхідність комплексного вдосконалення виборчого законодавства, у тому числі й про місцеві вибори. Проте це не завадило спостерігачам визнати їх результати. А результати вкотре підтвердили, що лідерами на виборах в ОТГ уже традиційно залишаються «БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина», Аграрна партія, «Наш край». Ще кілька відносно нових політичних сил демонструють непогані результати, в окремих регіонах. Разом з тим, у розрізі загальнополітичної ситуації в Україні, а особливо в контексті майбутніх парламентських та президентських виборів, ці результати навряд чи можна назвати орієнтиром, оскільки на місцевих виборах електорат підтримує конкретну людину, а не партію. Тоді як на парламентських виборах увага здебільшого прикута до лідерів партій та їхніх програм. Однак, на думку окремих аналітиків, вибори до ОТГ можуть вказувати на тенденції конфігурації політичних сил, і хотілося б вірити, що вони спрямовані на шлях ефективного політичного плюралізму.

 

Дем’яненко М. Місцеві вибори: східний регіон [Електронний ресурс] / М. Дем’яненко  // Україна: події, факти, коментарі. –  2017. – № 21. – С. 12–17. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr21.pdf. – Назва з екрану.