Результати візиту української делегації до СШАА. Потіха, наук. спіроб. СІАЗ НБУВ

Візит Президента України П. Порошенка до Сполучених Штатів Америки в оцінках політиків і експертів

 

Інтрига, що трималася навколо питання з українським чи російським президентом першим зустрінеться новообраний президент США, нарешті вирішилася на користь України. 20 червня Президент України П. Порошенко відвідав Сполучені Штати Америки, де зустрівся з лідером цієї країни Д. Трампом і багатьома високопосадовцями. Про свої переговори з американським колегою П. Порошенко відгукнувся як про «унікальні дні у відносинах між нашими країнами».

Ще перед зустріччю з Д. Трампом П. Порошенко наголосив, що прибув у США з першим візитом після президентських виборів. З оптимізмом він заявив: «У нас буде фантастична програма. Дуже важливо, що зустріч моя, як українського Президента, у Білому домі пройде раніше, ніж зустріч Путіна. Для того щоб всі були озброєні інформацією, щоб нікому не залишити шансу на несправедливість». За словами П. Порошенка, ніколи не було такого потужного візиту. «Він важливий для того, щоб ми мали можливість поспілкуватися і з приводу нашого співробітництва у сфері безпеки, політики та економіки», – зазначив Президент України.

Після закінчення зустрічі з американським президентом П. Порошенко провів брифінг для преси, на якому він, зокрема, зазначив: «Пройшла повноцінна, дуже детальна зустріч з президентом США Д. Трампом. Ми отримали тверду підтримку з боку Сполучених Штатів і з приводу суверенітету, територіальної цілісності та незалежності нашої держави, а також у справі продовження реформ в Україні» (http://qha.com.ua/ua/politika/scho-priviz-poroshenko-z-ssha/18921. 2017. 21.06).

В інтерв’ю Fox News П. Порошенко порівняв Д. Трампа з Р. Рейганом часів закінчення холодної війни.За словами українського Президента, Д. Трамп також може допомогти у встановленні миру в Україні без кровопролиття.«Справжній лідер, харизматична людина може принести мир на мою землю, так само як Рейган приніс перемогу в холодній війні без єдиного пострілу», – підкреслив Президент України.

Президент США Д. Трамп також позитивно оцінив зустріч із українським колегою та заявив про досягнення значного прогресу на переговорах з П. Порошенком (http://nv.ua/world/geopolitics/rabochij-vizit-vse-peregovory-poroshenko-v-ssha-1356481.html. 2017. 22.06).

За інформацією ЗМІ, на зустрічі двох лідерів в Овальному кабінеті Білого дому також були присутні посол України у США В. Чалий, глава МЗС України П. Клімкін, посол США в Україні М. Йованович і віце-президент США М. Пенс.

Разом з тим повідомлялося, що значна частина зустрічей П. Порошенка під час візиту до США була присвячена питанням безпеки і військового співробітництва. Держсекретар Р. Тіллерсон під час розмови з українським Президентом підтвердив готовність США сприяти мирному врегулюванню ситуації на Донбасі. Також сторони обговорили шляхи надання Україні оборонної зброї. Р. Тіллерсон підтвердив збереження санкцій проти Росії до повного відновлення суверенітету й територіальної цілісності України.

Від міністра оборони США Д. Меттіса П. Порошенко отримав запевнення в підтримці України, її суверенітету й територіальної цілісності.

Крім того, Президент України зустрівся з представниками економічного блоку Сполучених Штатів Америки, зокрема міністром енергетики Р. Перрі. Вони обговорили не лише спільні проекти в атомній енергетиці й можливість поставок скрапленого газу із США, а й підтвердили єдину позицію щодо загрози проекту «Північний потік-2» для безпеки як України, так і Європи.

П. Порошенко також зустрівся з керівниками міжнародних фінансових інститутів – МВФ і Світового банку. Під час зустрічі з директором-розпорядником МВФ К. Лагард було обговорено стан впровадження структурних реформ в Україні й заходи, які повинні бути реалізовані найближчим часом. Зокрема, Президент України розповів про результати обговорення проекту пенсійної реформи.

На зустрічі з президентом групи Світового банку Д. Йонг Кімом П. Порошенко повідомив про досягнення макроекономічної стабільності та обнадійливу тенденцію до зростання економіки України. Співрозмовники приділили значну увагу питанню більш активного залучення іноземних інвестицій в економіку України.

Віце-спікер Верховної Ради І. Геращенко, яка була у складі української делегації на переговорах у США, високо оцінила результати зустрічі з американськими високопосадовцями й зазначила,  що перша офіційна зустріч президентів П. Порошенка і Д. Трампа хоча й тривала лише 30 хв, але вона мала особливе значення й була результативною. «Повноцінна розмова, аби донести ключові меседжі, сформувати особисту уяву про співрозмовника, зав’язати особистий контакт, що так важливо в міжнародній політиці», – зазначила І. Геращенко (http://nv.ua/ukr/ukraine/politics/povnotsinna-rozmova-gerashchenko-rozpovila-ranishe-nevidomi-detali-zustrichi-poroshenka-i-trampa-1361808.html. 2017. 22.06).

При цьому вона наголосила на важливості зустрічей з іншими високопосадовцями США. «На зустрічах з віце-президентом Пенсом, держсекретарем Тіллерсоном, міністром оборони Д. Меттісом, …також на зустрічі зі спікером Конгресу Райаном П. Порошенко нагадав американським партнерам, що Україна свого часу відмовилася від четвертого у світі ядерного арсеналу й очікує від міжнародних партнерів дотримання гарантій територіальної цілісності України і безпеки», – зазначила І. Геращенко.

Разом з тим вона повідомила, що Президент України не обговорював з американськими партнерами можливі розширення чи зміну «нормандського формату й мінського процесу». За її словами, на зустрічах також не обговорювалися жодні натяки чи плани обміну Криму на Донбас. «На всіх зустрічах звучала позиція американської сторони, що санкції проти РФ мають тривати до повного відновлення територіальної цілісності України, включаючи повернення Криму і Донбасу», – підкреслила І. Геращенко.

Крім того, вона повідомила, що під час зустрічей у США не обговорювали законопроект про реінтеграцію Донбасу, але тема врегулювання ситуації на Сході України була однією з ключових. «Це був робочий візит, під час якого скоординовано позиції щодо підготовки і підписання важливих угод і документів, як у безпековій, так і в економічній сферах. Уже найближчим часом ми чекаємо в Україні високих гостей на рівні ключових міністрів адміністрації», – наголосила віце-спікер українського парламенту.

Проте візит П. Порошенко до США викликав ряд критичних та уїдливих оцінок, причому як з боку російських ЗМІ, так і в частині вітчизняних політиків, експертів і блогерів. Деяке розчарування пояснюється ажіотажем, що тривав півроку, який на всьому пострадянському просторі викликав своєрідне віртуально-дипломатичне змагання: з ким Д. Трамп зустрінеться раніше – з В. Путіним чи з П. Порошенком? Багато хто чекав якихось сенсацій, але їх не було. Була нормальна атмосфера взаємної зацікавленості та першого міжособистісного контакту.

Скептики наголошують на короткотривалості зустрічі П. Порошенка з Д. Трампом і на її «безрезультативності». Російські ж політики й журналісти  наголошують, що подібні зустрічі мають антиросійську спрямованість. Зокрема, прес-секретар В. Путіна Д. Пєсков назвав переговори Д. Трампа з Президентом України П. Порошенком до зустрічі з лідером РФ В. Путіним «недоречними гонками». «Тут недоречно влаштовувати гонки. Інформація про реальний стан справ з українського врегулювання у Вашингтоні добре відома», – заявив Д. Пєсков (http://nv.ua/world/geopolitics/rabochij-vizit-vse-peregovory-poroshenko-v-ssha-1356481.html. 2017. 22.06). При цьому він наголосив, що двосторонні відносини США й України це «суверенна справа двох країн».

У свою чергу заступник глави МЗС Росії С. Рябков заявив, що запровадження санкцій щодо 38 російських фізичних осіб і організацій не випадково відбулося в той день, коли у Вашингтоні перебував Президент України П. Порошенко (http://gordonua.com/ukr/news/politics/-mzs-rf-rozshirennja-amerikanskih-sanktsij-proti-rosiji-politichnij-podarunok-poroshenko-194146.html. 2017. 22.06).

За його словами, Білий дім «іде на поводі у завзятих русофобів із Конгресу». «Без реакції, зокрема практичних заходів у відповідь із нашого боку, новий американський випад не залишиться. Як відомо, на найближчі дні планувалося продовження двосторонніх консультацій щодо “подразників”, які накопичилися у російсько-американських відносинах, пошуку шляхів виходу з украй складного становища, у яке американська сторона загнала партнерство і взаємодію з Росією. Після вчорашнього рішення щодо санкцій обстановка не сприяє проведенню раунду такого діалогу», – наголосив заступник глави МЗС РФ.

У свою чергу директор департаменту міжнародних відносин Фонду «Майдан закордонний справ» О. Хара вважає, що президент США Д. Трамп використовував зустріч зі своїм українським колегою П. Порошенком як громовідвід, оскільки щодо американського лідера проводиться розслідування за підозрою у співпраці з Росією. «Трамп намагається використовувати цю зустріч як громовідвід. Ми знаємо, що йде розслідування його зв’язків і зв’язків його передвиборної команди з росіянами», – зазначив експерт (http://ustymenkooleh.patrioty.org.ua/blogs/holovne-manevry-tramp-namahaietsia-vykorystovuvaty-tsiu-zustrich-iak-hromovidvid--dyplomat-video-178314.html. 2017. 22.06).

На його переконання, ця тема дуже гостра й обіцяє великі проблеми президенту США в контексті потужної команди, яку збирає директор ФБР Р. Мюллер. Адже Р. Мюллер «проводить розслідування не просто щодо зв’язків як таких, а фінансових зв’язків з російським бізнесом і наближеними до Путіна людьми. У Росії вільного бізнесу немає, все пов’язано з Кремлем», – підкреслив О. Хара.

Подібну точку зору висловив журналіст Financial Times, який вважає, що зустріч українського Президента П. Порошенка з американським колегою Д. Трампом могла бути лише «спектаклем». Таким чином Д. Трамп хотів, щоб парламентарі не закріпили санкції проти Росії законом. «Те, що я побачив у вівторок, було добре організованим театром. Українського Президента П. Порошенка запросили в Білий дім, він заскочив до президента Д. Трампа, а потім його в компанії віце-президента М. Пенса провели до Ради з національної безпеки для зустрічі з Г. МакМастером і його командою. І все це як раз тоді, коли Мінфін оголосив про нове посилення санкцій проти Росії», – зазначив журналіст Financial Times (http://24tv.ua/yak_tramp_vikoristav_poroshenka__versiya_financial_times_
n833396. 2017. 23.06).

Він також вважає, що головна мета зустрічі Д. Трампа й П. Порошенка – заспокоїти критиків американського президента, якому досі нагадують про втручання Росії у вибори та свідчення екс-директора ФБР Д. Комі. При цьому автор публікації зауважує, що П. Порошенко навряд чи знав про те, яку роль він зіграв у виставі Білого дому. Адже він «виглядав радим», тиснувши руку Д. Трампу. Особливо в контексті того, що його зустріч відбулася швидше, ніж зустріч Д. Трампа з В. Путіним.

Разом з тим значна частина  експертів досить обережно аналізують візит української делегації до США. Як зазначив політолог П. Олещук, цей візит не міг мати якогось визначального значення апріорі, адже П. Порошенко – не «господар України», а Д. Трамп – тим більше не «володар США». «Щодо України США керуватимуться своїми національними інтересами. Не більше і не менше. Очевидно, один візит і одне рукостискання не може тут змінити нічого», – зазначив експерт (http://ustymenkooleh.patrioty.org.ua/blogs/danyi-vizyt-ne-mih-maty-iakohos-vyznachalnoho-znachennia-a-priori--politoloh-pro-zustrich-poroshenka-i-trampa-178299.html. 2017. 22.06).

Проте, на думку експерта, треба не персони обговорювати, а рішення. Законодавче закріплення санкцій проти Росії у США буде значити більше, ніж 10 візитів українських президентів. «Ухвалення багатостраждального «Акта на підтримку України» могло б визначити долю українсько-американських відносин на десятиліття. Про це треба говорити, а не про те, скільки тис руку Трамп Порошенку», – вважає П. Олещук.

На думку ж Т. Березовця, співпраця вигідна як Україні, так і США, але в американців є певні застереження щодо української влади. Американці прагнуть перезавантаження відносин між Києвом і Вашингтоном. Спадщина Б. Обами має бути забутою, перегорнута сторінка із втручанням українських політиків у американські вибори. Про ці негативні історії хочуть забути й не говорити про них. Крім того, американці хочуть бачити нове політичне лідерство. «Ідеться про те, що американці не задоволені якістю української держслужби, тими людьми, які сьогодні перебувають в уряді. Повинні з’явитися нові, професійні, які не корумповані люди, у першу чергу в урядових структурах. При цьому американці не називають якісь конкретні прізвища», – наголосив експерт (http://nv.ua/ukr/opinion/berezovets/pro-shcho-domovilisja-poroshenko-i-tramp-1352912.html. 2017. 22.06).

Т.Березовець переконаний, щоборотьба з корупцією мало цікавить адміністрацію Д. Трампа. Це порядок денний Держдепу, де, як і раніше, зберігається команда Б. Обами. «Тому можна сказати, що це вже інерційний сценарій: Трампа питання боротьби з корупцією в Україні цікавлять десь у десяту чергу», – підкреслив експерт.

При цьому він наголосив, що все ж таки вдалося домовитися про розширення співпраці у військово-технічній сфері. Д. Трамп дав відповідне доручення міністру оборони США. Конкретики не було, але, оскільки там був    начальник Генштабу, можна припустити, що Україна може отримати так звану легку летальну зброю. Таке рішення лобіюють і міністр оборони Меттіс і радник Макмастер.«В адміністрації сьогодні є досить велика група чиновників вищого рівня, яка відстоює інтереси України. Меттіс,
Г. МакМастер, Пенс – це наші головні союзники. Хто нас не підтримує?
С. Беннон – радник президента. Також є проблема з Д. Кушнером, зятем президента. Кушнер не те що не підтримує нас, він далекий від цього питання і не помічає Україну. Вона його не цікавить. Якщо вдасться заручитися підтримкою Кушнера – це може змінити баланс у Вашингтоні», – зазначив Т. Березовець.

Натомість народний депутат від «Народного фронту» Д. Тимчук вважає, що критика П. Порошенка за підсумками візити до США безпідставна. «Напевно, хтось сподівався, що нас тієї самої секунди приймуть у НАТО і подарують авіаносець? А раз не подарували, то і їхати не варто було?» – зазначає політик (http://gordonua.com/ukr/news/politics/-timchuk-pro-vizit-poroshenka-v-ssha-htos-spodivavsja-shcho-nas-v-tu-zh-sekundu-prijmut-u-nato-i-podarujut-avianosets-194031.html. 2017. 21.06). Він наголосив, що під час робочого візиту до Вашингтона П. Порошенко спілкувався не тільки з американським президентом Д. Трампом, а й з військово-політичним керівництвом США. «Із віце-президентом, держсекретарем, міністром оборони були повноцінні зустрічі з обговоренням деталей. Що вкрай важливо для вибудовування відносин з американською адміністрацією. Саме тому росіян і рве істерика від цього візиту», – вважає Д. Тимчук.

Він упевнений, що оцінювати підсумки переговорів з фотографій це «заняття захопливе, але не дуже продуктивне». «Публічний акцент – що цілком виправдано – був зроблений на звільненні наших заручників, яких терористи утримують на Донбасі та в Росії. Якщо американська сторона вважатиме можливим у цьому допомогти – уже великий плюс», – підкреслив народний депутат.

Політичний експерт С. Кушнір переконана, що факт безпосередньо зустрічі лідерів України і США має велике політичне значення, а результати візиту можуть бути позитивними і для економіки. За її словами, однозначно важливим є те, що П. Порошенко взагалі зустрічався з президентом США. «Це добрий знак, адже після виборчої кампанії у США адміністрація президента Д. Трампа вороже налаштувала його проти українського керівництва. Тому це дуже важливий і ключовий візит Президента П. Порошенка у цьому році і топ-подія на міжнародній арені для України», – заявила С. Кушнір (http://zik.ua/news/2017/06/20/zustrich_poroshenka_z_trampom_ie_
toppodiieyu_roku_dlya_ukrainy__kushnir_1117891. 2017. 20.06).

В. Огризко, дипломат і політик, аналізуючи подію та заяви експертів, вважає, що візит був надзвичайно успішним. «Напередодні чимало оглядачів,  або не зовсім адекватних, або тих, хто просто сидить на російському постачанні,  стверджували, що це буде візит на п’ять хвилин для протокольного потиску руки і декількох хвилин для фотосесії. Насправді відбулася повноцінна розмова, обговорення ключових питань українсько-американських відносин і проблем глобального характеру, чіткі домовленості про подальшу співпрацю», – наголосив дипломат (http://qha.com.ua/ua/politika/scho-priviz-poroshenko-z-ssha/18921. 2017. 21.06).

Він запевнив, що спілкування з американським колегою в П. Порошенка було підкріплено деталізацією нашої співпраці вже в особистих його бесідах з віце-президентом М. Пенсом, керівником Держдепу, шефом Пентагону, керівником енергетичного департаменту. «Одним словом, була повноцінна програма візиту глави держави до зарубіжної країни, і це – 100-відсотковий результат», – заявив В. Огризко.

На його думку, на сьогодні ще рано говорити про якісь конкретні підсумки, потрібно ще отримати додаткову інформацію, але в політичному аспекті це безумовний плюс, оскільки перед зустріччю Д. Трампа з В. Путіним на полях саміту G20 (Гамбург)  важливо було, щоб керівник США отримав інформацію про те, що відбувається на Сході України, що називається, з перших рук. «І за результатами останніх українсько-американських контактів можна констатувати, що ми маємо хороші передумови для активізації мирного процесу, у тому числі за допомогою більш активного залучення як сторони переговорів Сполучених Штатів. Хоча зрозуміло, що США незримо присутні у всіх процесах такого роду, але в майбутньому їх участь може стати більш рельєфною, так само як і інших важливих геополітичних гравців, у тому числі і нових – Е. Макрона, який переміг у Франції на президентських і парламентських виборах», – зазначив В. Огризко.

Він сподівається, що переговори із західними партнерами допоможуть сформувати те, що неофіційно можна буде назвати антипутінським фронтом протидії російській агресії. «І якщо він буде потужним, сильним і добре скоординованим, тоді можна буде констатувати, що результат у нас буде дуже успішним і швидким. Тому минулий візит можна розглядати як один із елементів координації дій міжнародного співтовариства в боротьбі з російською агресією», – зазначив дипломат.

Більш стримано, але з оптимізмом відгукнулися й деякі експерти. Зокрема, директор Інституту глобальних стратегій В. Карасьов вважає, що зустріч П. Порошенка з Д. Трампом хоча й була без особливих проривів, але й без явних провалів. Найголовніше, на думку експерта, що залишилося за рамками Овального кабінету: результативні переговори з представниками команди президента США.

Разом з тим, за словами експерта, домовленості, досягнуті під час зустрічей з міністром енергетики США й міністром оборони США, наразі не формалізовані – вони не викристалізувалися в якісь конкретні угоди. Але попередньо можна говорити про те, що у сфері енергетики (це співпраця і у сфері атомної енергетики, і скрапленого газу, і вугілля, якого ми потребуємо) це дуже важливі переговори саме з позиції реалізації передвиборної кампанії Трампа, оскільки його виборці – це штат Пенсільванія, а саме там видобувається вугілля.

На думку В. Карасьова, важливою була зустріч української делегації з міністром оборони США Д. Меттісом. Україна може сподіватися, за певних обставин, на отримання летальної зброї. Також можна сподіватися й на поглиблення  військово-технічного співробітництва США та України.

Подібної точки зору дотримується й голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» В. Фесенко, який далекий від ейфорії, але все ж вважає, що візит П. Порошенка до США був вдалим. За його словами, Президент України П. Порошенко використав зустріч з американським лідером Д. Трампом, щоб донести коректну інформацію про події в Україні до того, як він зустрінеться з президентом РФ В. Путіним, «Думаю, Трампа не потрібно було особливо ні в чому переконувати. Те, що США підтримують Україну, ми і так бачимо. Можливо, змінюються якісь нюанси, але не більше. Не було жодних підстав очікувати, що на зустрічі глав держав буде досягнуто якихось домовленостей. Усі чутки про те, що Трамп має намір Порошенкові зробити якусь пропозицію, не відповідають дійсності. Українська сторона озвучила президенту США свою позицію й аргументи перед тим, як він зустрінеться з Путіним», – наголосив В. Фесенко (http://gordonua.com/ukr/news/politics/-fesenko-rezultati-pojizdki-ukrajinskoji-delegatsiji-do-ssha-mi-diznajemosja-v-pochatku-lipnja-koli-tramp-bude-vistupati-u-varshavi-194072.html. 2017. 21.06).

Експерт, проаналізувавши деталі візиту української делегації до США, зазначив, що результативність поїздки української делегації до США можна буде оцінити вже в липні, коли Д. Трамп прибуде з візитом до Польщі. «Як будуть надалі складатися стосунки Порошенка з Трампом, ми побачимо пізніше. Важливо також, як пройдуть переговори Трампа з Путіним. Думаю, результати поїздки української делегації до США ми дізнаємося на початку липня, коли Трамп буде виступати у Варшаві. Це буде його перша публічна промова в Європі. І, напевно, у цій промові він торкнеться теми України та відносин із РФ», – підкреслив В. Фесенко.

Отже, оцінки політиків і експертів різні, але значна їх частина все ж вважає, що візит української делегації до США має позитивні результати. Не все відомо, про що саме говорили і про що домовилися, але головне в тому, що переговори відбулися, маємо певні домовленості і є сподівання на поглиблення співробітництва України та США у різних сферах економіки,  політики й безпеки. 

 

Потіха А. Візит Президента України П. Порошенка до Сполучених Штатів Америки в оцінках політиків і експертів [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 13. – С. 13–21. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr13.pdf. – Назва з екрану.