Політичні оцінки місцевих виборів 30 квітня 2017 р. в УкраїніА. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Результати виборів до об’єднаних територіальних громад в оцінках політиків і експертів

 

Реформа децентралізації влади, яка триває в Україні, передбачає створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) з більшими повноваженнями та з більшою відповідальністю. У рамках цієї реформи в країні поетапно відбуваються вибори до органів місцевого самоврядування в новостворених ОТГ. Чергові вибори відбулися 30 квітня в 47 нових об’єднаних територіальних громадах у різних регіонах країни. Станом на сьогодні загальна кількість створених у різних областях України ОТГ уже перевищує 400.

Напередодні виборів 30 квітня 2017 р. експерти зазначали, що результати виборів в об’єднаних територіальних громадах не стануть несподіванкою та лише підтвердять позиції партій-переможців минулих виборів. Як зазначив директор Інституту глобальних стратегій В. Карасьов, за результатами попередніх виборів в ОТГ можна припустити, що й на виборах 30 квітня переможці минулих кампаній закріплять успіх. Це – БПП, «Батьківщина», «Наш край».

На думку експерта, Блок П. Порошенка проводитиме своїх кандидатів як самовисуванців, що не зовсім корисно для партії. «Партія влади не може провести всіх своїх кандидатів під брендом БПП. Тому на виборах в 2017 р. вони йдуть як самовисуванці. Для партії це буде мінусом», – наголосив В. Карасьов (http://www.depo.ua/ukr/politics/karasov-na-viborah-v-otg-30-kvitnya-peremozhut-ti-zh-partiyi-scho-i-minulogo-roku-20170426562680).

При цьому політолог підкреслив, що партію «Батьківщина» підтримуватимуть на місцях «за старою пам’яттю». Щодо партії «Наш край», то, за словами експерта, вона виступає з опозиційною риторикою, яка знаходить підтримку у виборців і викликає роздратування у влади.

Крім того, В. Карасьов заявив, що на Південному Сході України втрачають позиції ті політичні сили, які вважали цю територію своєю вотчиною. «Політсили, які вважають Південний Схід своєю електоральною вотчиною, з кожними виборами в ОТГ бачать, що через системну роботу нових партій вони втрачають лояльність виборця на “звичних” електоральних територіях. І як показують результати виборів в ОТГ, їхні страхи не марні», – підкреслив політолог.

Щоправда, В. Карасьов не називає конкретно, які партії він має на увазі. Імовірно, ідеться про Опозиційний блок. Проте, як показали результати голосування, Опозиційний блок зберігає значний вплив у багатьох регіонах.

За даними Комітету виборців України (КВУ), на виборах до рад у міських об’єднаних громадах, які відбулися 30 квітня, представники 16 партій здобули депутатські мандати. Усього за партійними списками вибори відбулися у дев’яти міських громадах шести областей України. Загалом обиралося 242 депутати.

Варто зазначити, що КВУ проаналізував перебіг виборчої кампанії лише в деяких регіонах. При цьому в комітеті роблять висновки як остаточні. Аналітики КВУ повідомили, що за партійними списками на виборах в ОТГ переміг «Наш край»: 42 представники партії стали депутатами (17,4 % від загальної кількості). На другому місці – Опозиційний блок (37 депутатів,
15,3 %), на третьому – БПП «Солідарність» (25 депутатів, 10,3 % – вище місце через представленість у більшій кількості рад), на четвертому – «Відродження» (25 депутатів, 10,3 %), на п’ятому – Радикальна партія (23 депутати, 9,5 %). Із шостого по дев’яте місце розташувалися: ВО «Черкащани» (21 депутат, 8,7 %), ВО «Батьківщина» (19 депутатів, 7,9 %), «Єдиний центр» (14 депутатів, 5,8 %) і партія «УКРОП» (11 депутатів,
4,6 %). Десяте-одинадцяте місце поділили «Самопоміч» та «Стабільність» (по п’ять депутатів і 2 % у кожної партії). Місця з 12 по 15 посіли «Воля народу» (чотири депутати, 1,7 %), Аграрна партія, «Справедливість» і «Єдність» (по три депутати, 1,2 %). На останньому місці партія «Сила людей» (два мандати, 0,8 %) (http://www.pravda.com.ua/
news/2017/05/2/7142838).

В Опозиційному блоці задоволені результатами виборів і сподіваються на зростання впливу їхньої політичної сили. Зокрема, заступник голови парламентської фракції «Опозиційний блок» С. Льовочкін заявив, що задоволений результатами, які його політична сила здобула на виборах, що відбулися 30 квітня в об’єднаних територіальних громадах. «Ми точно знаємо, що наша партія є лідером симпатій серед людей і має широку підтримку. Ми також знаємо, що багато чесних людей заганяються у “Наш край” та інші фейкові партії незаконним тиском місцевих адміністрацій, залякуванням з боку влади. І голоси ці сателіти влади часто просто скуповують, користуючись бідністю людей. На парламентських і президентських виборах результати будуть зовсім іншими», – запевнив політик (http://gordonua.com/ukr/news/politics/lovochkin-zajaviv-shcho-zadovolenij-rezultatami-mistsevih-viboriv-186441.html).

За його словами, влада по-справжньому боїться тільки Опозиційного блоку, тому бореться з активістами, відкриваючи «політично мотивовані справи». «Але ми – сильна партія з великим досвідом боротьби, нас не залякаєш. Люди нам вірять, ми продовжуватимемо боротися, відстоювати інтереси наших виборців», – наголосив С. Льовочкін.

Натомість у партії «Блок П. Порошенка» заявили про їхню перемогу на виборах об’єднаних територіальних громад. Як інформують ЗМІ, за попередніми підсумками виборів в ОТГ, які відбулися 30 квітня, перемогу здобули більшість кандидатів від Блоку П. Порошенка «Солідарність». Про це повідомили й на офіційному сайті партії. Щоправда, ідеться лише про голів територіальних одиниць. «Перемогу отримують 26 кандидатів від Блоку П. Порошенка, або понад 55 % від загальної кількості обраних голів», – зазначили у прес-службі БПП (http://gordonua.com/ukr/news/politics/u-blotsi-petra-poroshenka-zajavili-pro-peremogu-na-viborah-ob-jednanih-teritorialnih-gromad-186205.html).

У партії повідомили, що серед переможців семеро кандидатів були висунуті територіальними організаціями партії, 19 кандидатів ішли за підтримки Блоку П. Порошенка. Від Опозиційного блоку перемогу здобули троє кандидатів, від «Батьківщини» – двоє.

Загалом, за інформацією партії, у радах об’єднаних територіальних громад буде не менше 239 депутатів від фракції «Блок П. Порошенка», серед них – 132 депутати, які були висунуті територіальними організаціями партії і 107 самовисуванців, які йшли за підтримки партії.

Проте щодо самовисуванців виникає багато запитань: кого вони в кінцевому результаті представлятимуть? Адже в інших партіях також сподіваються на підтримку самовисуванців. Тому не дивно, що в партії «Батьківщина» заявляють про свою перемогу на виборах. Зокрема, Ю. Тимошенко запевнила, що партія «Батьківщина» зайняла абсолютне перше місце на виборах до 47 об’єднаних територіальних громад.

За інформацією близьких до партії ЗМІ, кандидати від партії «Батьківщина» отримали 24,1 % голосів виборців. На другому місці – Блок П. Порошенка «Солідарність» (15 %), на третьому – Аграрна партія (9,9 %). Четверте місце здобула партія «УКРОП» (9,3 %), п’яте – «Наш край» (9 %) (http://ba.org.ua/batkivshhina-otrimala-bezzaperechnu-peremogu-na-viborax-do-otg-yuliya-timoshenko).

О. Рябчин, народний депутат від «Батьківщини», як і Ю. Тимошенко запевняє, що саме їхня партія отримала перемогу на виборах, а значна частина самовисуванців поповнить їхні фракції в новообраних радах.

Ще один народний депутат від «Батьківщини» І. Крулько повідомив про остаточний підрахунок голосів на виборах у 47 ОТГ по 1099 депутатах. За його словами, доля семи депутатів ще «в підвішеному стані» через різні спірні моменти (можливі перевибори через судові позови).«За результатами підрахунку “Батьківщина” з достатньо солідним відривом перемогла у цих виборах. На сьогодні маємо 198 депутатів у 47 ОТГ», – заявив народний депутат (http://ba.org.ua/ivan-krulko-mi-peremogli).

За його інформацією, найбільше голосів отримали самовисуванці – 269 (24,48 %), «Батьківщина» – 198 (18,02 %), БПП «Солідарність» – 130
(11,83 %), Аграрна партія України – 84 (7,64 %), партія «Наш край» – 80
(7,28 %), партія «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» – 76 (6,92 %), Опозиційний блок – 61 (5,55 %), Радикальна партія О. Ляшка – 41 (3,73 %), ВО «Черкащани» – 27 (2,46 %), партія «Відродження» – 24 (2,18 %), «Самопоміч» – 23 (2,09 %), Громадсько-політичний рух В. Наливайченка «Справедливість» – 20 (1,82 %), «Народний фронт» – 14 (1,27 %), «Єдиний центр» – 13 (1,18 %), «Громадянська позиція» – 12 (1,09 %). Інші партії отримали менше 1 % голосів.

Ці показники лише частково збігаються з дослідженнями соціологів щодо можливих дострокових виборів до парламенту. Дослідження, проведене соціологічною службою Центру ім. О. Разумкова з 21 по 26 квітня 2017 р. серед 2 тис. 018 респондентів старше 18 років у всіх регіонах України за винятком окупованих територій, показало, що на дострокових виборах до Верховної Ради мають шанси подолати 5-відсотковий бар’єр до восьми політичних сил. За даними опитування тих громадян, які мають намір взяти участь у виборах, 11,2 % проголосували б за партію «Батьківщина», 9,8 % – за партію «Блок П. Порошенка», 9,6 % – за партію «Громадянська позиція», 8,5 % – за партію «За життя», 8,4 % – за Радикальну партію, 6,9 % – за «Самопоміч», 6,5 % – за Опозиційний блок. Крім того, має шанси пройти у Верховну Раду Об’єднання правих партій («Свобода», «Правий сектор» і «Національний корпус»), за яке готові проголосувати 4,2 % громадян. Інші політичні сили набирають менше 3 % голосів кожна.

Тим часом Ю. Тимошенко подякувала всім українцям, які брали участь у виборах 30 квітня, за висловлену підтримку партії «Батьківщина», за те, що вони покладаються на її команду в «наведенні порядку і в країні, і в ОТГ». Лідер партії в притаманному їй стилі запевнила виборців: «Там, де “Батьківщина” виграла вибори в об’єднаних територіальних громадах, ми зробимо все, щоб не дати скоротити ні освітню, ні культурну мережу, ні мережу охорони здоров’я. Ми зробимо все, щоб захистити сільськогосподарську землю від розбазарювання. Ми зробимо все для того, щоб громада чесно працювала для всіх своїх мешканців і для України».

При цьому Ю. Тимошенко нагадала, що «Батьківщина» категорично не поділяла стратегію примусового об’єднання громад. Тому що це стратегія знищення малих сіл, адже одразу за об’єднанням громади йде скорочення шкіл, лікарень, ФАПів, усієї мережі сільської медицини. «Це категорично неприпустимо. “Батьківщина” брала участь у виборах до ОТГ тільки для того, щоб не допустити скорочення поселенської сільської мережі, щоб захистити малі села, не дати розікрасти українську землю», – наголосила лідер партії.

Оцінюючи виборчу кампанію, Ю. Тимошенко заявила, що ці вибори, на жаль, відбувалися дуже брудно. «І хоча “Батьківщина” зайняла впевнене перше місце зі значним відривом від інших політичних партій, ми бачили, як використовувався шалений підкуп. Все це була боротьба за сільськогосподарську землю», – підкреслила вона.

Про підкуп виборців заявили й у Комітеті виборців України. Щоправда, на відміну від Ю. Тимошенко, у КВУ повідомили про порушення під час виборчої кампанії з боку більшості політичних сил. За інформацією КВУ, найбільш масштабні порушення законодавства мали місце на виборах Шполянської ОТГ Черкаської області. «Вдосконалюється лише сама технологія – все більшого поширення набувають форми так званого легального підкупу, до якого формально не має відношення кандидат і який дуже складно довести у судовому порядку», – зазначив голова Комітету виборців України О. Кошель (http://www.pravda.com.ua/news/
2017/05/1/7142805). Зокрема, за його словами, однією із форм агітації в ряді сіл Чернігівщини стали роздача отрути для жуків і безпрограшна лотерея з дешевим вином.«На Луганщині виборців “купували” соціальними картками і пакетами з цукром. При цьому масштаби цукрової піраміди вражали навіть досвідчених політтехнологів», – наголосив О. Кошель.

При цьому він заявив, що політики досить часто звинувачують один одного в підкупі виборців і не помічають порушень з боку своїх політичних сил.«Звинувачення у купівлі голосів стає однією із головних технологій протидії опонентам... Політики традиційно продемонстрували низький рівень політичної культури», – зазначив голова КВУ.

На його думку, однією з причин виборчого свавілля є відсутність покарань.«За результатами місцевих виборів-2015 судової інстанції досягла лише незначна кількість кримінальних справ. Очевидно і зараз не варто сподіватися на високу результативність МВС. Одним із чинників по зменшенню масштабів порушень могли б стати кадрові рішення: відставки керівників МДА у регіонах, де зафіксована найбільша кількість порушень законодавства на виборах», – вважає О. Кошель.

Експерти, оцінюючи виборчу кампанію, відзначають активізацію різних політичних сил і громадськості. Як зазначив О. Солонтай, експерт Інституту політичної освіти, на нинішніх виборах, порівняно з минулими, відчутно зросла конкуренція. Якщо раніше на посади депутатів сільської чи селищної ради претендували в середньому одна-дві особи, а на посаду сільського/селищного голови було три-чотири кандидати, то на сьогодні депутатами й головами громади хочуть стати в середньому п’ять-вісім осіб.

За словами експерта, нинішні вибори характерні тим, що на них балотується дуже багато людей, які були раніше депутатами місцевих рад чи головами громад. «Між тим, у більшості містечок та сіл неозброєним оком видно, до чого докерувалися вчорашні керманичі. Таких “керівників”, котрі неефективно використовували кошти і займалися втіленням “схем”, у жодному разі обирати не можна. Краще дати можливість проявити себе новим людям, навчивши їх працювати вже у нових умовах та за новими правилами», – зазначив О. Солонтай (http://decentralization.gov.ua/
news/item/id/5405).

Натомість Д. Рибачок, аналітик Комітету виборців України, не вбачає нічого поганого, що колишні сільські голови й депутати беруть участь у виборах і перемагають. Сам процес створення об’єднаної громади потребує активної участі більшості її членів. Адже, наприклад, для створення ОТГ треба зібрати певну кількість підписів виборців, провести громадські слухання тощо. Тому зазвичай на виборах перемагають ті кандидати, які долучалися до процесу об’єднання. У більшості випадків такими кандидатами є вчорашні сільські, селищні й міські голови, без участі яких об’єднання є практично неможливим. «Але не можна сказати, що це негативний тренд, адже зазвичай люди добре знають таких кандидатів і довіряють їм. У будь-якому разі основним критерієм для виборця має бути не те, був той чи інший кандидат у владі раніше, а те, чи здатний він зробити щось для майбутнього громади, чи впорається він із конкретними завданнями, які ставлять перед ним люди», – наголошує Д. Рибачок.

На його думку, типовою виборчою проблемою є популісти, які обіцяють золоті гори. Відтак що реальнішими будуть обіцянки кандидатів, то на більшу увагу вони заслуговують. «Наприклад, на місцевих виборах 2015 р. ряд кандидатів від певних політичних сил давали обіцянки, які взагалі не стосуються місцевої влади. Хтось, наприклад, казав, що сприятиме зняттю мораторію на продаж землі, хтось присягався, що добиватиметься скасування призову і повного переходу на контрактну армію. Такі обіцянки є найпершими ознаками популізму. Обираючи голову громад, краще орієнтуватися не на добрих ораторів, а на добрих управлінців, які зможуть продемонструвати реальні результати власної праці», – зазначив аналітик.

Проте, як заявив голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» В. Фесенко, результати виборів в об’єднаних територіальних громадах 30 квітня не репрезентують картини настроїв у всій країні, але показують реальних гравців, здатних боротися за перемогу.

На його переконання, вибори в об’єднаних територіальних громадах стали випробуванням на електоральну спроможність політичних сил. Соціологічні рейтинги – це реальність імовірніше віртуальна, а ось результати виборів – матеріалізована політична реальність. «Вибори в об’єднаних територіальних громадах стали черговим тестом на електоральну спроможність окремих політичних партій… Ці вибори нам показали реальних політичних гравців, здатних боротися за перемогу», – зазначив В. Фесенко (https://bbcccnn.com.ua/news/politolog-poiasniv-chomy-nash-krai-sered-lideriv-na-viborah-v-otg).

Він звернув увагу на прогрес партії «Наш край» і зазначив, що це не повинно дивувати. Партія «Наш край» була в першій трійці переможців і на минулорічних виборах в об’єднаних територіальних громадах. Починаючи з місцевих виборів 2015 р., у всіх виборчих кампаніях «Наш край» демонструє високу електоральну ефективність, причому в різних регіонах, наголосив В. Фесенко.

Він також вважає, що високий результат Опозиційного блоку досягнуто в основному завдяки перемозі в об’єднаних територіальних громадах Запорізької та Донецької областей. «Демонструє стабільність Блок
П. Порошенка. Як і минулого року, президентська партія увійшла в трійку переможців виборів в об’єднаних територіальних громадах», – підкреслив експерт.

Політолог А. Золотарьов також звертає увагу на успіх партії «Наш край» у деяких регіонах. Він пояснив, що через обрану тематику і щільне спілкування з виборцями «Наш край» і «Відродження» показали високий результат на виборах в об’єднаних територіальних громадах. «Показово наступне: якщо “Наш край” зробив ставку на комунальну проблематику, то “Відродження” системно працює із соціальною сферою. Однак і та, й інша політична сила, спираючись на авторитетні в регіонах фігури, активно працювали віч-на-віч зі своїми виборцями. Це визначило те, що результат був досягнутий, незважаючи на порівняно скромні ресурсні можливості як “Нашого краю”, так і “Відродження”», – підкреслив А. Золотарьов. На його переконання, підсумки виборів свідчать про те, що невідповідність політичної структури парламенту настроям у суспільстві стає дедалі очевиднішою.

Отже, остаточна розстановка сил у регіонах поки що невідома, адже не всюди створені об’єднання територіальних громад і там вибори ще в майбутньому, але вже можна зауважити, що формується тенденція зростання впливу новоутворених політичних сил та зміцнення позицій деяких відомих політичних партій, які працюватимуть з прицілом на майбутні парламентські й президентські вибори. Щоправда, децентралізація влади дає їм на місцях не лише більше повноважень, а й більше відповідальності. Тому результати їхньої роботи будуть більш помітні виборцям, які і визначать майбутню долю переможців виборчої кампанії до ОТГ, а згодом результати роботи представників конкретних політичних сил на місцях можуть вплинути й на підсумки парламентських виборів.

 

Потіха А. Результати виборів до об’єднаних територіальних громад в оцінках політиків і експертів [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 11. – С. 42–49. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr11.pdf. – Назва з екрану.