Сучасні перспективи нормандського форматуІ. Рудь, мол. наук. співроб. ФПУ НБУВ

Перспективи відновлення переговорів у нормандському форматі: сучасні реалії, позиція світових лідерів, оцінка експертів

 

Ключові європейські партнери України сьогодні проходять крізь складний і доволі суперечливий етап чергового переформатування влади. Звична для країн сталої демократії процедура виборів цього року відбувається на тлі зростання популярності правих сил і ускладнень усередині ЄС, пов’язаних з Brexit. Франція, що вже обрала нового президента, поступово входить у більш-менш спокійний режим роботи, а Німеччина лише готується до вирішальних змагань за крісло канцлера. На думку експертного середовища, тепер саме від результатів майбутніх виборів у Німеччині залежить, чи буде збережено напрацьовані в попередні роки майданчики врегулювання українського питання в тому числі й у так званому нормандському форматі. Нормандський формат – тип зустрічей у чотиристоронньому форматі: УкраїнаНімеччинаФранціяРосія щодо вирішення збройного конфлікту на Сході України. Назва формату походить від першої зустрічі глав цих чотирьох держав, яка відбулася 6 червня 2014 р. у м. Бенувіль, що в Нормандії (Франція).

У 2017 р. унаслідок змін у керівництві ФРН і Французької Республіки нормандський формат тимчасово зменшив свою активність. Наразі Президент України П. Порошенко провів ряд зустрічей з європейськими лідерами щодо майбутнього нормандського формату.

Також на сьогодні знову актуальним стало питання можливості залучення США до переговорного процесу.

7 травня 2017 р. Е. Макрон переміг у другому турі президентських виборів у Франції.

10 травня після офіційного затвердження результатів Конституційна рада проголосила його обраним президентом Французької Республіки.

Як повідомила прес-служба Адміністрації Президента України після оголошення результатів виборів Президент України П. Порошенко і президент Франції Е. Макрон провели першу телефону розмову. За її результатами вони висловилися за активізацію роботи в нормандському форматі. Варто зазначити, що співрозмовники обговорили ситуацію на Донбасі. Президент України навів факти порушення Мінських домовленостей Росією і підтримуваними нею бойовиками.

Також очільники України і Франції обговорили власні позиції напередодні зустрічі лідерів країн G7 в Італії.

Український Президент, привітавши Е. Макрона, висловив упевненість, що з його перемогою на президентських виборах Україна здобула справжнього союзника на шляху відновлення суверенітету й територіальної цілісності. Наприкінці розмови П. Порошенко запросив Е. Макрона відвідати Україну з офіційним візитом (http://gordonua.com/news/worldnews/poroshenko-i-makron-vyskazalis-za-prodolzhenie-raboty-v-normandskom-formate-189813.html).

Президент України П. Порошенко 20 травня повідомив, що досягнуто домовленості щодо активної координації дій за результатами переговорів з канцлером Німеччини А. Меркель. За результатами переговорів глава Української держави висловив упевненість у тому, що немає альтернативи мінському процесу, а нормандський формат буде активно задіяний найближчим часом.Президент України наголосив на важливості проведення зустрічі з канцлером Німеччини напередодні саміту «великої сімки». Також ситуація в Україні, за словами Президента України, обговорюватиметья на зустрічі «великої двадцятки».

За словами П. Порошенка, під час переговорів з А. Меркель було порушено питання двостороннього співробітництва економічної допомоги з боку Німеччини Україні в цілому та підтримки Донецької й Луганської областей у питанні відновлення зруйнованої інфраструктури зокрема (http://www.president.gov.ua/news/glava-derzhavi-nemaye-alternativi-minskomu-procesu-i-najbliz-41494).

Як повідомив Президент П. Порошенко, у рамках прес-конфереції на честь Дня Європи новий президент Франції Е. Макрон найближчим часом зустрінеться з канцлером Німеччини А. Меркель, з якою обговорить ситуацію на Донбасі. За його словами, серед порушених тем на зустрічі буде, власне, майбутнє нормандського формату.

Він також висловився й стосовно участі США в нормандському форматі. П. Порошенко зазначив, що Вашингтон був і буде залучений до переговорів.

Крім того, Президент України в рамках прес-конференції на честь Дня Європи заявив: «США не лише наш стратегічний партнер. І ми безумовно розраховуємо на дуже потужну і ефективну підтримку України, у тому числі і в нормандському форматі» (https://znaj.ua/politics/makron-obgovoryt-normandskyj-format-iz-merkel).

Міністр закордонних справ України П. Клімкін 10 травня під час свого візиту у Вашингтон і зустрічей з президентом США Д. Трампом та віце-президентом М. Пенсом обговорив можливість залучення США до врегулювання ситуації на Донбасі, у тому числі й до нормандського формату. Як повідомили офіційні джерела в МЗС України, обговорювалася ситуація на Донбасі й виконання Мінських домовленостей. Наразі українські дипломати констатують, що американські офіційні кола мають чітке розуміння агресії РФ в Україні та рівня її загрози.

Обговорювалося також питання розширення залучення американської сторони до врегулювання ситуації, у тому числі й до участі в переговорах у нормандському форматі.

У прес-релізі МЗС України зазначалося, що американська сторона вкотре чітко підтвердила свою незмінну позицію щодо підтримки України у протидії російській агресії, суверенітету й територіальної цілісності України в межах визнаних кордонів. «Це дуже важливий візит, який відбувся на такому високому рівні», – заявили у МЗС.

Напередодні зустрічі з президентом США Д. Трампом П. Клімкін заявляв, що держсекретар США Р. Тіллерсон виступить адвокатом України в переговорах з Росією, а Вашингтон може долучитися до нормандського формату.

Як відомо, 10 травня в Білому домі також відбулися зустрічі глави МЗС РФ С. Лаврова з держсекретарем США Р. Тіллерсоном і президентом США Д. Трампом (http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/05/12/7065611).

Перший заступник міністра закордонних справ України В. Пристайко також прокоментував можливість залучення до нормандського формату США. Він висловив думку, що не йдеться про безпосередню участь США в переговорах сторін у нормандському форматі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, але американська сторона наполягає на виконанні РФ Мінських домовленостей. Разом з тим, як заявив В. Пристайко, наразі американська сторона заявляє, що підтримує зусилля німецьких і французьких колег, але не стає частиною нормандського формату. Участь у переговорному процесі РФ щодо врегулювання ситуації на Сході Україні є ключовим фактором, важливішим за участь США.

В. Пристайко також зазначив, що американська сторона активно наполягає на виконання Росією своїх зобов’язань за Мінськими домовленостями.

Він підкреслив, що, попри те що американська сторона активно шукає можливості зблизитися з РФ у вирішенні інших питань, рішучість американської сторони щодо збереження санкції проти РФ залишається стабільною. Головна умова їх зняття полягає в тому, що Російська Федерація повинна виконати свої зобов’язання згідно з Мінськими домовленостями, підкреслив В. Пристайко (http://www.eurointegration.com.ua/news/2017/05/12/7065611).

Перед виборами у Франції ситуацію щодо майбутнього нормандського формату прокоментувала перший віце-спікер ВР і представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи І. Геращенко. Зокрема, вона заявила, що нормандський формат фактично поставлено на паузу. У Франції та Німеччини наразі є більш нагальні внутрішньополітичні питання. Проблема конфлікту на Сході України не входить у коло першочергових для керівництва ФРН і Франції до закінчення виборчих перегонів в обох державах.

Як заявила І. Геращенко, Німеччина ще тільки входить у період виборів, що відбудуться у вересні цього року. Натомість у Франції в найближчі місяці відбуватимуться процеси формування нового кабінету новообраного президента Е. Макрона. Дещо подібна ситуація склалася і в США, де так само після обрання нового президента лише тільки формуються структури, що відповідають за певні напрями зовнішньої політики.

На думку І. Геращенко, президент РФ В. Путін використовує ситуацію, що склалася у світовому політичному істеблішменті, для замороження нормандського формату. «Ця ситуація також напряму впливає і на мінський формат, що похідний від нормандського», – резюмувала І. Геращенко (https://tsn.ua/politika/normandskiy-format-postavleno-na-pauzu-geraschenko-924328.html).

Водночас представник України в Раді Європи Д. Кулеба вважає, що, незважаючи на паузу в зустрічах «нормандської четвірки» на вищому рівні, обумовлену виборами у Франції та Німеччині, зустрічі представників усіх чотирьох країн – України, Росії, Франції й Німеччини – відбуватимуться цього року влітку. Представник України впевнений у тому, що контакти на всіх рівнях, включно з нормандським форматом, зустрічей триватимуть.

Крім того, Д. Кулеба наголосив на багаторівневості зв’язків у рамках врегулювання ситуації на Сході України. Однак український дипломат також зазначив на певному часі, який необхідний новому очільнику Франції, щоб увійти у стан справ як у країні, так і за її межами (http://www.pravda.com.ua/news/2017/05/5/7143066).

Власний прогноз українсько-французьких взаємин і позиції Франції щодо врегулювання на Сході України дав український політик А. Шкіль, який останні чотири роки перебуває у Франції. Колишній нардеп від «Батьківщини» переконаний, що нормандський формат недієвий. Він упевнений, що новий президент Франції зацікавлений у зміні формату переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. З приходом до влади у Франції Е. Макрона «нормандська четвірка» посилиться потужним і завзятим гравцем, зазначив А. Шкіль. Він переконаний, що перемога Е. Макрона як прогресивного проєвропейського політика на президентських виборах у Франції є позитивною для України.

На думку А. Шкіля новообраний президент Франції активно захищатиме ЄС і європейські цінності. Він нагадав, що серед кандидатів у президенти Франції було троє проросійських кандидатів (перемога яких однозначно була б негативною для нормандського формату): М. Ле Пен, Фійон і Меланшон. На думку А. Шкіля, на щастя для України, переміг проєвропейськи налаштований Е. Макрон. Однак святкувати повну перемогу новообраному президенту ще зарано, зазначає колишній український політик.

Уже за місяць у Франції відбудуться парламентські перегони, які багато хто називає «третім туром» президентських виборів. Отримати самостійну більшість новоствореній політичній силі Е. Макрона «Вперед!» буде непросто. Як підкреслив А. Шкіль, «для нового лідера Франції важливо втілити те, що він задекларував перед виборами». На погляд А. Шкіля, варто сподіватися, що В. Путіну в оновленій четвірці буде менш комфортно, ніж було досі. «У час виборчої кампанії колишній філософ і банкір Е. Макрон продемонстрував ті риси, які не дають сумніватися у його затятості та принциповості. Упевнений, якщо українська сторона захоче розширити, точніше, змінити нормандський формат, то вона про це може легко домовитися з Е. Макроном», – заявив А. Шкіль.

Він вважає, що Е. Макрон чудово розуміє недієвість нормандського формату в сьогоднішньому вигляді. Брати участь у недієвому форматі він не захоче. Тому очікуватимемо на подальший розвиток подій після парламентських виборів у Франції, резюмував А. Шкіль (http://expres.ua/news/2017/05/22/243636-normandskyy-format-nediyevyy).

Експерт, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру ім. О. Разумкова О. Мельник вважає, що на повномасштабну відкриту ескалацію на Донбасі Росія навряд чи піде, враховуючи непередбачуваний характер нового президента США Д. Трампа. Наразі РФ зупинить свою увагу на процесі внутрішньої дестабілізації України. Позиція РФ, схоже, полягає в тому, що Донбас треба «повернути» до складу України на умовах, які прописані в Комплексі заходів щодо виконання Мінських домовленостей. Але слід враховувати, наголошує О. Мельник, що мінський процес є похідним від нормандського формату переговорів щодо Донбасу. Якщо учасники нормандського формату після виборів у ФРН і Франції досягнуть прогресу, то й мінський процес може зрушити з мертвої точки.

«Головне для України – чітко дотримуватися власних цілей: припинення вогню, відведення важкого озброєння і техніки, виведення всіх російських військ з Донбасу й отримання контролю над кордоном. Однак варто чітко розуміти, що Росія зробить усе можливе, щоб не виконувати своєї частки Мінських домовленостей у цій частині», – резюмував він (http://ukr.segodnya.ua/politics/pnews/davayte-stroit-mir-kak-tramp-i-makron-mogut-izmenit-normandsiy-format-1020293.html).

Отже, майбутнє нормандського формату переговорів наразі важко спрогнозувати. Зміна керівника Франції, можливість подібної зміни після вересневих виборів у Німеччині можуть внести свої корективи в розвиток процесу врегулювання ситуації на Сході України. Висока ймовірність як активізації процесу врегулювання, так і остаточного політичного замороження конфлікту. Роль США і можливість їх залучення до нормандського формату виглядає наразі доволі сумнівною. До позитивів слід віднести регулярний контакт українського керівництва з очільниками ФРН і Франції, їх постійну поінформованість про зміни військової ситуації та гуманітарного стану населення на Сході України. Додаткового оптимізму надає факт перемоги у Франції проєвропейського президента й підтримка з боку США щодо реалізації Мінських домовленостей.

 

Рудь І. Перспективи відновлення переговорів у нормандському форматі: сучасні реалії, позиція світових лідерів, оцінка експертів [Електронний ресурс] / І. Рудь // Україна: події,  факти, коментарі. – 2017. – № 11. – С. 14–19. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr11.pdf. – Назва з екрану.