Чи бути ринку землі в Україні?А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Мораторій на продаж землі: за і проти

 

Питання створення повноцінного ринку землі в Україні сьогодні викликає багато різних застережень і домислів щодо можливих наслідків цього процесу. Останнім часом деякі політичні сили знову активізували спроби з запровадження продажу сільськогосподарських земель. Народні депутати з фракцій парламентської більшості внесли подання до Конституційного Суду з вимогою визнати неконституційним мораторій на продаж сільськогосподарських земель, який було пролонговано на рік.

Прибічники вільного продажу землі сільськогосподарського призначення заявляють, що відстоюють ринкові цінності та право селян розпоряджатися власним майном.

Питання скасування мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення тривалий час обговорюється в уряді. Крім того, Міжнародний валютний фонд також очікує затвердження Верховною Радою законопроекту щодо запуску ринку землі, а також скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Зокрема, як інформують ЗМІ, у тексті меморандуму між Україною і МВФ, оприлюдненому на сайті Мінфіну, зазначається: «Затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017 року, що дозволить діючому мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення втратити силу з кінця 2017 року» (URL: http://www.epravda.com.ua/news/2017/04/5/623477/. 2017. 05.04).

Разом з тим Прем’єр-міністр України В. Гройсман заявив, що законопроект про ринок землі буде дозволяти її купівлю-продаж тільки фізичним особам з українським громадянством. «Мова йде про те, що ми можемо створити модель ринку землі, яка буде дозволяти тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить», – зазначив  Прем’єр.

Він наголосив, що не підтримає ідею земельної реформи, яка буде проводитися в інтересах агрохолдингів або іноземних громадян. «Необхідно абсолютно повністю захистити українську землю від можливості її купівлі іноземними громадянами», – підкреслив глава уряду.

В. Гройсман запевнив, що мораторій можна зняти тільки тоді, коли буде зрозуміла позиція щодо захисту власників землі. «Тема землі є надзвичайно чутливою для українських громадян. Те, що ми сьогодні взаємодіємо з МВФ, це тільки з тією метою, щоб створити сучасні якісні умови обігу земель», – зазначив В. Гройсман (URL: http://agravery.com/uk/posts/show/kupuvati-zemlu-bude-dozvoleno-lise-fizosobam-z-ukrainskim-gromadanstvom-grojsman. 2017. 05.04).

Директор департаменту землеустрою, використання та охорони земель Державного агентства з питань геодезії, картографії та кадастру О. Краснолуцький повідомив про деякі деталі можливої реформи і заспокоїв фермерів, які бояться, що не зможуть купити землю. Він зазначив, що дрібні фермери після відкриття земельного ринку в Україні зможуть купувати землі державної власності в розстрочку, що дасть змогу їм поступово виплачувати вартість ділянки протягом 10–15 років під 7 % річних від нормативної грошової оцінки ділянки.«Держава буде продавати землю, і дрібний фермер зможе отримати розстрочку платежу ... Він зможе отримати розстрочку на 10–15 років під 7 % річних. І він фактично за 10 років, замість того, щоб платити орендну плату, буде виплачувати вартість своєї ділянки, після чого отримає його у власність», – наголосив О. Краснолуцький (URL: http://www.ukragroconsult.com/news/melkim-fermeram-posle-otkrytiya-rynka-obeschayut-goszemlyu-v-rassrochku. 2017. 22.04).

Крім того, він запевнив, що нині активно ведеться розробка цього законопроекту і незабаром текст документа буде опубліковано на сайті Мінагропроду.

О. Краснолуцький також наголосив, що покупцями українських сільськогосподарських земель будуть виключно громадяни України, а максимальний розмір ділянки становитиме 200 га на одного покупця.

Натомість міністр агрополітики Т. Кутовий заявив, що відстоюватиме в уряді України запуск ринку землі шляхом продажу права оренди. За його словами, першим етапом запуску ринку землі має стати запуск продажу прав оренди на земельні ділянки для сільськогосподарських потреб (емфітевзис). «Моя позиція така: на нинішньому етапі ми можемо говорити виключно про продаж прав оренди на землю і банківську заставу прав оренди, щоб під ці права можна було залучати додаткові інвестиції аграріям в бізнесі. Права власності на землю залишаться у селян і ці права не будуть предметом господарських відносин», – зазначив Т. Кутовий (URL: http://www.capital.ua/ru/news/89956-ministr-agropolitiki-budet-otstaivat-v-pravitelstve-ukrainy-zapusk-rynka-zemli-putem-prodazhi-prava-arendy. 2017. 22.04).

При цьому він повідомив, що це його особиста думка, яку він буде відстоювати в уряді, але не впевнений, що більшість міністрів його підтримає. За його словами, позиція Кабінету Міністрів стане відомою після того, коли всі міністри визначаться зі своєю думкою з цього питання. «Я думаю, що цю позицію я зможу відстояти в парламенті, оскільки вона не зачіпає насущних інтересів, приносить додаткові інвестиції в галузь, створює ціноутворення, робить ринок більш динамічним і прозорим», – наголосив Т. Кутовий. Він вважає, що парламент, скоріше за все, не підтримає ідею з можливістю продажу землі до 200 га фізособам-українцям. Імовірність підтримки законопроекту про продаж прав оренди більш висока.

На думку багатьох вітчизняних і зарубіжних фахівців, земельна реформа в Україні вже назріла і варто її активізувати. Як зазначив польський економіст Л. Бальцерович, три роки тому в Україні була катастрофічна ситуація. «Спадок від президенства Януковича, велика фінансова заборгованість та наслідки агресії Росії сильно вплинули на державу саме в економічному плані. Така комбінація фактів у будь-якій країні призвела б до часткового економічного краху. Однак в Україні вже почалися важливі реформи, які поступово покращують цю ситуацію», – наголосив Л. Бальцерович (URL: http://zik.ua/news/2017/04/17/ya_buv_rozcharovanyy_moratoriiem_na_
prodazh_zemli_v_ukraini__baltserovych_1081091. 2017
. 17.04).

При цьому експерт зауважив, що був незадоволений та розчарований проходженням земельної реформи в Україні. «Я був дуже розчарований введенням мораторію на продаж землі в Україні. Натомість проект продажу землі готується експертами Світового банку і має позитивні відгуки в експертній сфері. У земельному питання виникає дуже багато міфів щодо страшних наслідків продажу землі. Тому, за допомогою думок професіоналів, потрібно послабити такі міфи та пояснити процес суспільству. Потрібно також розуміти, що в Європі, окрім України, тільки Білорусь забороняє продаж землі», – підкреслив Л. Бальцерович. За його словами, серед тих реформ, які є в найближчому резерві, та які необхідно негайно починати – це приватизація та демонополізація. Якщо саме вони пройдуть вдало, то з’являться додаткові сильні стимули для економічного зростання України.

Експерт Реанімаційного пакета реформ Д. Ливч також наголошує на необхідності реформування аграрного ринку з запровадженням механізму ринку землі. На його думку, відсутність ринку занижує і до того низькі орендні ставки. «Якщо говорити мовою цифр, експерти EasyBusiness вважають, що власники недоотримують мінімум 25% доходу щорічно. Модель розширення земельного банку за рахунок низьких орендних ставок тільки поглиблює проблеми, а не вирішує їх. Тож ми давно прийшли до точки, де залишити все, як є, неможливо», – наголосив експерт (URL: http://nv.ua/ukr/opinion/lyvch/chomu-prijshov-chas-znjati-moratorij-na-prodazh-zemli-659181.html. 2017. 18.04).

За його словами, існування мораторію мало бути тимчасовим, проте розтягнулося на 15 років і працює деяким агрохолдингам на руку. «Замість того, щоб орендувати землю за реальними цінами або ж готувати грошові активи для купівлі земельних, вони витискають із ситуації все можливе та разом із політичними силами підігрівають міфологізацію земельного питання: «Не продавайте рідну землю! Не продавайте душу народу!» – зазначив Д. Ливч. Він нагадав, що ще рік чи два тому, коли починали говорити про скасування мораторію, фахівців ніхто і слухати не хотів. «Коли ми спілкувалися із власниками земельних паїв, з’ясували, що деякі з них справді вірять у міфи – як, мовляв, можна дозволити продавати землі українського народу, це ж ніби продати дияволові душу. Проте тепер маємо сильних союзників, ними є, передовсім, ті власники, які активно беруть участь у відстоюванні порушених прав і встановленні економічної справедливості, а також громадські організації, що доєдналися до експертного обговорення сценаріїв лібералізації ринку землі», – наголосив експерт.

За словами Д. Ливча, ідею запровадження ринку землі стали підтримувати і багато народних депутатів. «Сорок сім із них підписали подання в Конституційний Суд України і підтримують вимогу скасувати мораторій без Верховної Ради. Тим самим вони доповнюють нашу комунікацію справ пайовиків у Європейському суді із прав людини. Ми закликаємо інших парламентарів і представників громадянського суспільства не толерувати порушення конституційних прав», – заявив експерт.

Щоправда, значна частина експертів і політиків виступають проти скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Зокрема, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників у Волинській області М. Собуцький вважає, що підготовлений законопроект дає можливість купувати землю лише тим, хто має гроші. Він наголосив, що цьому законопроекту потрібна альтернатива. «Необхідно проаналізувати світовий досвід і нашу ситуацію, а вже потім вирішувати, хто може бути покупцем землі, які дати кредити. Це не просто питання землі, а питання існування самої України», – зазначив М. Собуцький (URL: https://politeka.net/ua/421514-ekspert-nazvav-naslidky-zakonoproektu-pro-prodazh-zemli/. 2017. 31.03).

За його словами, законопроект, підготовлений депутатами від БПП, не передбачає підготовчий період і не відповідає на багато питань. Серед них є і надважливі: як виведуть селянина на ринок, чи запропонують йому кредити під невеликі відсотки, чи налагодять систему землекористування і інвентаризацію земель? «Все це потрібно зробити для прозорого публічного ринку. Після фізичних осіб, в процес покупки землі підключаються юридичні, згодом – іноземці. Тобто без правил і обмежень землю скуплять ті, хто сьогодні має гроші. Пройде час, вони продадуть її іноземцям…», – вважає М. Собуцький. При цьому він не зазначив, скільки ще років потрібно для підготовки досконалого закону, про який говорять ще з моменту проголошення незалежності України.

Не погоджуються на зняття мораторію на продаж землі і в деяких регіонах. Зокрема, як зазначив голова Згурівської райради (Київська область) О. Івченко, не варто взагалі ставити на порядок денний обговорення відміни мораторію найближчі 10 років. «Сумніваюсь, що до цього часу населення України заживе заможно, і кожен зможе купити собі клаптик землі. Зняття мораторію вигідне не аграріям, а великому бізнесу. Якщо дозволити продаж сільськогосподарської землі зараз і відкрити ринок землі, земля Київщини ризикує опинитися монопольно в недбалих руках», – підкреслив О. Івченко. (URL: http://mykyivregion.com.ua/2017/04/12/fermeri-kiyivshini-ne-gotovi-do-skasuvannya-moratoriyu-na-prodazh-zemli-golova-zgurivskoyi-rajradi/. 2017.  12.04).

Представники ще кількох областей також виступають проти скасування мораторію на продаж землі. Як інформують ЗМІ, 24 березня в Києві відбувся підсумковий форум за участі представників з дев’яти областей. Учасники ухвалили резолюцію та оголосили про збір підписів за збереження дії мораторію на продаж землі, поки не буде завершено реформу в національних інтересах. «Земельна реформа – це основа економіки і державності. І вона стане або чинником стабілізації, або повної дестабілізації України. Ми обговорили реформу з представниками всіх областей. Але не зупиняємося на цьому – розпочинаємо всеукраїнський збір підписів з вимогою не допустити поспішного впровадження продажу землі сільськогосподарського призначення. Мільйони людей повинні об’єднатися навколо єдиної мети – зберегти землю і зробити її трампліном економіки. Ми вибрали шлях боротьби за українську землю, щоб врегулювати законодавство, щоб українці жили благополучно і у безпеці», – наголосив лідер Аграрної партії В. Скоцик.

Його підтримав керівник осередку Аграрної партії у Київській області О. Корбан. Він зазначив, що Аграрна партія в Київській області повністю підтримує головні принципи земельної реформи, окреслені Аграрною радою партії. Адже вона має на меті підвищити рівень життя українців та забезпечити розвиток аграрного сектору. «Але допоки в країні ідуть військові дії, а в суспільстві немає порозуміння, поки народ ледь виживає, впровадження ринку землі – злочин. В разі відкриття ринку земля стане об’єктом торгів за сфери впливу. На цьому наживуться тільки олігархи. Наше завдання – довести до кінця земельну реформу, що триває 26 років, з урахуванням національних інтересів, зберегти якнайбільше земель у власності держави та громадян України», – зазгначив О. Корбан (URL: kyivregion.com.ua/2017/03/28/agrarna-partiya-ogolosila-zbir-pidpisiv-proti-skasuvannya-moratoriyu-na-prodazh-zemli/. 2017. 28.03).

З подібними заявами на зібранні аграріїв також виступили: заступник голови Києво-Святошинської районної організації Аграрної партії М. Дорошенко, голова Тетіївської районної партійної організації Ю. Демцюра, голова Переяслав-Хмельницької партійної організації Ю. Павлушко та інші керівники регіональних відділень Аграрної партії. Суть їх заяв зводиться до тези: «Зняття мораторію – не на часі, бо для цього не створені жодні умови».

В Аграрній партії переконані, завершення земельної реформи має закрити всі лазівки в законодавстві, які можуть призвести до втрати національного багатства, привласнення його іноземцями чи монополізації вітчизняними олігархами. Учасники форуму, фермери, власники паїв, депутати місцевих рад, експерти, економісти, підкреслили, що остаточне рішення щодо реформи має ухвалити український народ на референдумі. Також вони оголосили про початок збору підписів з вимогою зберегти дію мораторію на продаж землі, поки не буде завершена реформа.

Активізувались і політики, які вважають себе опозиціонерами. Зокрема, Ю. Тимошенко пообіцяла підтримати аграріїв і провести референдум з недопущення продажу землі. Вона пригрозила кримінальними справами за протидію проведенню референдуму проти продажу землі. «Зараз розгортається нова трагедія. Ми знаємо, що почалася нова атака за продаж землі сільгосппризначення. Вже внесено подання до КСУ від БПП і “Народного фронту”, інших фракцій. Зараз йде не просто тиск на суддів КСУ, вони хочуть у терміновому порядку скасувати мораторій на продаж української землі... Це означає, що сотні тисяч гектарів хочуть легалізувати сім'я Порошенка і близькі до нього олігархи»,   заявила лідер партії «Батьківщина».

Тим часом 19 квітня в Києві відбулися збори громадян України щодо ініціативи проведення Всеукраїнського референдуму про заборону продажу сільськогосподарської землі. Понад 2 тис. учасників заходу проголосували за те, щоб на Всеукраїнський референдум було винесене питання в такому формулюванні: «Чи підтримуєте ви продовження існуючої заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення безстроково?» (URL: http://ba.org.ua/stvoreno-iniciativnu-grupu-z provedennyavseukra%d1%97nskogo-referendumu-pro-zaboronu-rozprodazhu-silskogospodarsko%d1%97-zemli/. 2017. 19.04).

За інформацією ЗМІ, таку пропозицію підтримала переважна більшість присутніх на зібранні. Також учасники зборів затвердили склад ініціативної групи чисельністю 10 тис. 62 особи. На посаду уповноваженого представника ініціативної групи з проведення Всеукраїнського референдуму за народною ініціативою обрано голову Асоціації фермерів та приватних землевласників І. Томича.

Ю. Тимошенко, яка є одним з ініціаторів проведення референдуму, заявила, що тільки народ України може вирішувати долю землі сільськогосподарського призначення. «Наше завдання – захистити землю як національне багатство та національне майбутнє. Це доленосна боротьба за землю», – зазначила Ю. Тимошенко. Вона також  звернула увагу на те, що Президент України П. Порошенко як Гарант Конституції мав право виконати норму Основного закону й оголосити про проведення референдуму за ініціативою Президента і таким чином «запитати в українців, чи вони хочуть дозволити продаж сільськогосподарської землі».

Ініціаторами зборів щодо проведення Всеукраїнського референдуму про заборону продажу сільськогосподарської землі, окрім партії «Батьківщина», стала Асоціація фермерів та приватних землевласників України. Також до ініціативи приєдналася партія ВО «Свобода».

Як відомо, Всеукраїнське об’єднання «Свобода» давно вже виступає проти продажу землі. Про це говорив і О. Тягнибок, виступаючи на зборах громадян України 19 квітня.

Народний депутат Ю. Левченко, член «Свободи» (позафракційний), зазначив, що партія «Свобода» також включиться в організаційну роботу, пов’язану з підготовкою до проведення плебісциту. «Нам не важливо хто організовує такі збори. Ми проти того, щоб сільськогосподарська земля в Україні була товаром. Це принципова позиція «Свободи», яка зафіксована в нашій партійній програмі», – наголосив Ю. Левченко (URL: https://strana.ua/articles/analysis/66846-timoshenko-predlozhila-tyagniboku-zemlyu-i-druzhbu.html. 2017. 21.04).

Проте, як відзначають експерти, появу О. Тягнибока з товаришами на зібранні не варто розглядати як політичний союз із політсилою Ю. Тимошенко. Зокрема, про це говорив і Ю. Левченко, який відкидає можливий тісний союз із «Батьківщиною».

Щодо союзників «Свободи» («Національний корпус» (НК) і «Правий сектор» (ПС)), то поки що чіткої позиції з приводу референдуму немає. Щоправда, прес-секретар «Правого сектора» А. Скоропадський побажав «Батьківщині» і «Свободі» успіху, зазначивши, що «ПС» точно не приєднається до них на перших порах, оскільки зосереджений на фронті.

Не вірять експерти і в тривалий союз «Батьківщини» і «Свободи» навіть під час підготовки до референдуму. Як зазначив політолог К. Бондаренко,  вони зблизилися ситуативно. «Справа, звичайно, в тому, що у Ю. Тимошенко не виходять довгострокові союзи. Так він не потрібен їм обом. Адже у “Батьківщини” і “Свободи” спільний електорат на заході країни. Це роман буде недовгий, хоча і не без електоральної вигоди для обох партій», – спрогнозував К. Бондаренко.

А поки що «Свобода» і «Батьківщина» готові в разі чого діяти рішуче. «Ми будемо робити все, щоб торгівля землею не почалася, і через референдум, і в стінах парламенту і біля нього», – заявив Ю. Левченко.

Ще один «тимчасовий» соратник Ю. Тимошенко О. Ляшко досить різко розкритикував її заяви щодо скасування мораторію на продаж землі. І не тому, що він за скасування, а тому, що це його тема. Тому він звинуватив Ю. Тимошенко в брехні та популізмі. За його словами, за часів прем’єрства саме вона пропонувала законопроект про ринок земель. «Тимошенко каже одне, а робить протилежне», – заявив політик (URL: http://24tv.ua/bitva_populistiv_timoshenko_i_lyashko_rozpochali_viynu_
za_zemlyu_n807544. 2017
. 18.04).

Сам же він протягом кількох років виступав проти продажу сільськогосподарських земель. Зокрема, у 2015 р. зазначав: «Продаж землі сільськогосподарського призначення – не реформа, а злив національних інтересів!» За його словами, відкриття ринку с/г земель призвело б до концентрації цього активу в руках великих, переважно іноземних латифундистів. Адже селяни не мають власних ресурсів чи доступних кредитів, щоб обробляти землю, самі від безвиході будуть вимушені віддати її за безцінь.

У 2016 р. О. Ляшко заявляв, що РПЛ вимагає продовжити мораторій на продаж землі мінімум до 2020 р. Відповідний законопроект депутати-радикали зареєстрували ще у квітні і закликали парламент його негайно розглянути. О. Ляшко наголошував, що ставити питання про продаж землі можуть тільки люди, яким байдужа доля України. «Хай відсохнуть руки у того, хто хоче продавати українську землю», – наголосив лідер радикалів. За його словами, якщо Конституційний Суд України спробує скасувати мораторій на продаж землі, його політична сила приведе під стіни КСУ сотні тисяч селян і винесуть їх на вилах. «Забрати в українців землю я нікому не дозволю», – запевнив О. Ляшко. Щоправда, у щирість подібних заяв мало хто вірить. А деякі колеги по парламенту звинувачують О. Ляшка у змові з олігархами. Серед них народний депутат С. Каплін, який вважає, що лідер «Радикальної партії» планує скасувати мораторій на продаж землі під прикриттям розвитку фермерства. За його словами, радикали подали проект змін до Конституції, де основою аграрного устрою країни мають стати фермерські господарства. «Тобто Ляшко таки хоче дозволити продаж землі, але нібито тільки фермерам. От вам і дії нової таємної коаліції МВФ – БПП, НФ, РПЛ на догоду вимогам валютного фонду, щодо відкриття ринку українських чорноземів», – зазначив С. Каплін (URL: http://ua1.com.ua/politics/vidvertiy-brehun-lyashko-planue-skasuvati-zaboronu-na-prodazh-zemli-29125.html. 2017. 29.03).

Як відмічають спостерігачі, зазвичай політики намагаються підвищити свій рейтинг за рахунок критики своїх опонентів. При цьому шукають різні приводи, але проблеми нікуди не діваються і їх хтось має вирішувати. А поки що страждають пересічні громадяни, економіка країни і постають питання від закордонних партнерів. Щодо аграрної реформи, то, як зазначають експерти, агробізнес у програші не залишиться і всупереч заявам політиків, аграрному лобі насправді вигідно зберегти в питанні сільськогосподарських земель статус-кво. Адже у разі скасування мораторію агробізнесу, який зараз мінімально витрачається на оренду потрібних угідь, доведеться знайти більш значні суми на покупку. Це не по тисячі гривень за гектар на рік платити. Власники можуть і не продати землю орендарям, а продадуть її тим, хто запропонує кращу ціну. Тому, на думку експертів, агрохолдингам потрібно залишити все як є і продовжувати за безцінь використовувати сотні тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.

 

Потіха А. Мораторій на продаж землі: за і проти [Електронний ресурс] / А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 9. – С. 51–59. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr9.pdf. – Назва з екрану.