Ідентифікація пенсіонерів-переселенцівО. Кривецький, голов. ред. НЮБ НБУВ

Ідентифікація пенсіонерів-переселенців

 

Кабінет Міністрів України наприкінці 2016 р. прийняв постанову, якою було затверджено необхідність проходження фізичної ідентифікації пенсіонерів-переселенців до моменту отримання ними в установленому порядку електронного пенсійного посвідчення. Зокрема, постановою передбачається, що фізична ідентифікація клієнта, у якого відкрито поточний рахунок в установах Ощадбанку для одержання пенсії, до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, що одночасно є пенсійним посвідченням, здійснюється кожні три місяці з дня відкриття. Для проходження фізичної ідентифікації пенсіонер має особисто відвідати будь-яке відділення Ощадбанку з паспортом, довідкою внутрішньо переміщеної особи і банківською карткою, де з використанням картки і термінала ввести пін-код і здійснити будь-яку дію з власним рахунком (зняти готівкові кошти, сплатити житлово-комунальні послуги, перевірити баланс тощо). За такої умови проходити ідентифікацію мають: пенсіонери-переселенці, які вже отримали електронне пенсійне посвідчення (ЕПП). Вони проходять ідентифікацію перші два рази кожні шість місяців, починаючи з першого числа місяця випуску ЕПП, надалі ‒ кожні 12 місяців. Після закінчення терміну дії картка перевипускається за рахунок Ощадбанку; пенсіонери-переселенці, які ще не отримали ЕПП. До отримання ними у встановленому порядку ЕПП ідентифікація проводиться кожні три місяці з дня відкриття рахунку.

Проте останнім часом частина переселенців, які мають банківські картки Ощадбанку, отримала СМС-попередження з рекомендацією негайно пройти фізичну ідентифікацію, бо інакше їхню картку буде заблоковано. Таким чином, посилаючись на постанову Кабміну про припинення соцвиплат для внутрішньо переміщених осіб, Ощадбанк змусив тисячі переселенців, які отримують пенсію, але ще не одержали електронні пенсійні посвідчення (ЕПП), звернутися до відділень у Донецькій та Луганській областях.

 «Це призвело до того, що у банках вишикувалися велетенські черги, в яких літні люди змушені стояти по декілька днів, що позначається не лише на здоров’ї переселенців, але й загрожує їх життю, ‒ констатують громадські діячі організації “Донбасс-SOS”. ‒ Переселенці не повинні страждати від неузгодженості дій органів влади». За словами активістів, відділення банку-монополіста просто не пристосовані до одночасного прийому такої кількості клієнтів. До того ж людей не повідомили, що вони мають змогу проходити ідентифікацію у будь-якому відділенні, і тому в деяких з них черги щодня збільшуються. Громадські діячі також зазначають, що неодноразово звертали увагу на недостатню кількість у регіонах відділень Ощадбанку і його банкоматів. Особливої гостроти ця проблема набула в містах, де мешкає багато переселенців. Водночас правозахисники звертають увагу на те, що люди погано поінформовані про положення закону.

 Уповільнює ідентифікацію переселенців і те, що Ощадбанк у процедуру ідентифікації переселенців включив ще й фотографування з банківською карткою у його відділеннях у Донецькій та Луганській областях. Проте офіційної інформації про необхідність фотографування та роз’яснень із цього приводу на сайті Ощадбанку немає. Також треба зазначити, що всім переселенцям, які проходять ідентифікацію, пропонують додаткові платні послуги Ощадбанку, що не є обов’язковими. Тому, проходячи ідентифікацію, переселенці мають право відмовитися від будь-яких зайвих послуг, пропонованих співробітниками установи.

 За інформацією благодійного фонду «Право на захист», співробітники Ощадбанку вже отримали лист із роз’ясненням відносно дати відліку терміну, упродовж якого пенсіонер повинен пройти ідентифікацію у банку.
За даними організації, для електронних пенсійних посвідчень (ЕПП) і звичайних карток, випущених до 24 лютого 2017 р., датою відліку прийнято вважати 1-е число того місяця, у якому було випущено картку або ЕПП. Для всіх карток і ЕПП, що їх випущено після 24 лютого, датою відліку вважатиметься дата активації, тобто той день, коли переселенець активував картку шляхом введення пін-кода в терміналі або банкоматі. Саме з цього дня починається відлік відповідного терміну ‒ півроку для ЕПП і три місяці для звичайної картки. Щодо ЕПП, які було вже випущено, але ще не активовано, відлік не ведеться. У разі непроходження фізичної ідентифікації в зазначений термін банк заблокує карту, зупинить витратні операції по поточному рахунку до моменту особистого звернення клієнта у відділення банку і повідомить про це Міністерство фінансів України та Пенсійний фонд України.

«У Луганській області пенсіонерам слід приходити до Ощадбанку для проходження ідентифікації лише після отримання відповідного СМС-повідомлення. ‒ заявила начальник філії Луганського обласного управління АТ Ощадбанк І. Бондар. – Але немає необхідності стрімголов бігти у банк і створювати там ажіотаж. Коли ви отримаєте СМС-повідомлення і там буде зазначено термін, що встановлено для вашого комфортного проходження ідентифікації, приходьте в указаний період, протягом якого вам надаватимуться ці послуги». За ініціативою Ощадбанку термін такої ідентифікації продовжено до 1 травня поточного року, а пройти ідентифікацію переселенець може у будь-якому відділенні Ощадбанку (не лише в тому, де йому видавали банківську картку або ЕПП).

 А ось для осіб з інвалідністю 1-ї групи, які не здатні на самообслуговування та потребують постійної сторонньої допомоги, ідентифікацію передбачається проводити за письмовою заявою до Ощадбанку про бажання отримувати пенсійні виплати з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування, з одночасною їх фізичною ідентифікацією. Пенсіонери, які вже отримали нові посвідчення, проходитимуть фізичну ідентифікацію у відділеннях Ощадбанку впродовж першого року кожні шість місяців, у подальші роки ‒ раз на рік. Дію таких посвідчень розраховано на три роки. Якщо переселенець-пенсіонер не пройде ідентифікацію в означений термін, проведення операцій щодо його картки буде призупинено. Для їх відновлення переселенцеві доведеться звернутися в управління соцзахисту.

Але як бути, якщо людина раптово кудись переїхала?

В. Савчук, юрист компанії «Крим SOS», наголошує: «З переведенням справ не все так просто, навіть після введення в експлуатацію нової бази внутрішньо переміщених осіб. Стало легше передавати дані з управління до управління, але, якщо говорити про пенсійні та соціальні виплати, які прив’язано до довідки переселенця, то людина повинна здолати дев’ять кіл пекла, аби отримати свої виплати, тому що їй все одно доведеться пройти перевірку соціальних інспекторів, яких катастрофічно не вистачає. На основі цієї перевірки, що має звернути увагу на матеріально-побутові умови переселенця, засідає комісія, яка вирішує, чи продовжувати виплати особі, чи ні».

Треба зазначити, що в ООН закликали українську владу відновити виплату пенсій мешканцям Донбасу. Моніторингова місія ООН з прав людини звернулася до Кабінету Міністрів України з вимогою відновити виплату пенсій мешканцям окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). Про це заявила голова моніторингової місії в Україні Ф. Фрейзер. Вона нагадала, що 160 тис. пенсіонерів, які мешкають у непідконтрольній частині Донбасу, не отримують пенсій з листопада 2014 р. Вона також закликала Кабмін України відмінити прив’язку пенсій для жителів ОРДЛО до довідки переселенця. У своїй доповіді ООН також закликає український уряд забезпечити соціальні виплати кожному. «Рекомендовано розірвати зв’язок між правом отримувати пенсію та необхідністю реєстрації статусу внутрішньо переміщеної особи», ‒ сказала Ф. Фрейзер.

Про ще одну проблему каже Д. Уордлі, голова Дніпровської філії Агентства ООН у справах біженців. «Процес реєстрації внутрішньо переміщених осіб є недосконалим. Адже якщо людина переїздить до Харкова і реєструється у Харківській області, але потім вирішує переїхати кудись іще, то механізм, що дозволив би зареєструвати людину в іншому місті, наразі відсутній. Тому статистика, так би мовити, просто стає накопичувальною», – зазначає він.

За словами міністра соціальної політики А. Реви, Ощадбанк звернувся з проханням продовжити термін першої ідентифікації переселенців на місяць, до травня. Він вважає, що влада за законом зобов’язана платити пенсії та допомоги навіть тим людям, які зареєстровані і живуть на непідконтрольній території Донбасу. «Якщо людина мешкає в Донецьку чи Луганську, а отримувати пенсію бажає в Києві чи Харкові, ми зобов’язані їй її виплачувати, незалежно від місця реєстрації цієї людини, але за умов проходження нею ідентифікації», – зазначає він.

 За даними прес-служби Міністерства соціальної політики, станом на березень поточного року вже зареєстровано 1,6 млн переселенців з Донбасу та Криму.

Віце-прем’єр-міністр України П. Розенко зазначив, що в уряді пішли на такий крок, оскільки мали багато фактів зловживань із соцвиплатами, коли гроші одержували «через різноманітні схеми» не справжні переселенці, а ті, хто на горі людей побудував для себе злочинні годівниці.

Та попри ряд урядових постанов, що мають допомогати боротися з фіктивними «переселенцями»-отримувачами соціальних виплат і пенсій шляхом ідентифікації, та незважаючи на красномовні заяви урядовців, черги в Ощадбанк не зменшуються, і це породжує паніку серед переселенців та призводить до штучного розхитування негативних настроїв у суспільстві. Україна, як цивілізована європейська країна, має піклуватися про своїх громадян і повинна створити відповідний механізм забезпечення їх гідного існування (Статтю підготовлено з використанням інформації таких джерел: http://www.kmu.gov.ua; https://hromadskeradio.org; http://donbass.ua; http://www.radiosvoboda.org).