Чого чекати від нового закону про амністіюО. Кривецький, голов. ред. НЮБ НБУВ

Чого чекати від нового закону про амністію

 

Наприкінці 2016 р. Верховна Рада повторно прийняла Закон України «Про амністію у 2016 році», що передбачає оголосити амністію і поширити її дію, насамперед, на ті категорії засуджених, які найбільш незахищені та соціально вразливі. Основними критеріями для застосування амністії є: незначна суспільна небезпека діянь, що вчинила особа, яка відбуває покарання; об’єктивні фактори (тяжка хвороба, похилий вік тощо), що істотно знижують небезпечність осіб, яких пропонується звільнити від відбування покарання; значний строк відбутого покарання. Законом також передбачено поширити дію амністії на засуджених, які скоїли злочини невеликої тяжкості, або є найбільш незахищеними у соціальному плані, а саме: на неповнолітніх, осіб, які мають неповнолітніх дітей або дітей-інвалідів, вагітних жінок, ветеранів війни, інвалідів 1-ї, 2-ї, 3-ї груп, учасників бойових дій, осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також осіб, хворих на туберкульоз чи онкологічні хвороби. Згідно з законом, питання про застосування амністії вирішується виключно судом за ініціативою прокурора, органу або установи виконання покарань, обвинуваченого чи засудженого, їх захисників чи законних представників.

Проте закон ще досі не підписано Президентом України П. Порошенко. Саме він ветував цей документ, коли його прийняли парламентарі ще влітку минулого року, з огляду, зокрема, на те, що термінологія закону щодо визначення кола осіб, до яких застосовується амністія, потребує приведення відповідно до закону про застосування амністії та Кримінального кодексу. Зокрема, закон у першій редакції у переважній більшості випадків оперує поняттям «особа, засуджена за злочин», «засуджений». Так, необґрунтовано відкидається можливість застосування амністії до осіб, кримінальні справи стосовно яких розглянуто судом, але вироки щодо них не набрали законної сили. Крім того, ст. 2 закону було передбачено звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний термін та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, такої категорії осіб, як обвинувачені. «Не може йтися про звільнення від відбування покарання особи, яку судом ще не визнано винною у вчиненні будь-якого злочину», – сказав представник Президента у Верховній Раді А. Герасимов.

Звільняються з місць обмеження волі засуджені, невідбута частина покарання у яких на день набрання чинності цим законом становить менше одного року.

Амністія не застосовується, зокрема, до осіб, які після ухвалення вироку, але до повного відбуття покарання, знову скоїли умисний злочин; яких засуджено за злочин або злочини, що спричинили загибель двох і більше осіб; яких засуджено за злочини проти основ національної безпеки України, умисне вбивство, катування, захоплення заручників, торгівлю людьми, теракт чи фінансування тероризму.

 Згідно з текстом нового закону, з урахуванням пропозицій Президента, передбачається звільнити від відбування покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, осіб, кримінальні справи стосовно яких розглянуто судами, але вироки стосовно них не набрали законної сили, а також осіб, визнаних винними у вчиненні злочинів, що не є особливо тяжкими злочинами проти життя та здоров’я інших та не є діяннями, передбаченими ч. 2, 3, 4 ст. 408, ст. 410, 411 Кримінального кодексу України, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, отримали статус учасника бойових дій (крім осіб, зазначених у ч. 4 ст. 86 Кримінального кодексу України, ст. 4 Закону України «Про застосування амністії в Україні» та ст. 9 цього закону).

 Також законом передбачається звільнення від відбування покарання у вигляді позбавлення волі на певний термін та від інших покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, осіб, визнаних винними у вчиненні умисних злочинів, які не є тяжкими або особливо тяжкими; осіб, визнаних винними у вчиненні необережних злочинів, який не є особливо тяжкими, а також осіб, кримінальні справи стосовно яких за зазначеними злочинами розглянуто судами, але вироки стосовно них не набрали законної сили, зокрема, які на момент скоєння злочину були неповнолітніми; жінок, вагітних на день набрання чинності цим законом; осіб, які на день набрання чинності цим законом досягли пенсійного віку; інвалідів війни, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

 Амністія завжди викликала в суспільстві неоднозначну думку. Одні керуються принципом, що злодій повинен сидіти у в’язниці, інші виправдовують засуджених тим, що вони могли скоїти злочини завдяки випадку, дурниці, ненавмисно. Раніше дострокове звільнення з установ пенітенціарної системи торкалося осіб, які не мали заслуг перед державою. Тепер же нове законодавство передбачило зокрема і звільнення осіб, які були учасниками антитерористичної операції України, що проводиться на сході. Щоправда, на амністію можуть розраховувати тільки ті, хто вчинили легкі або невеликої тяжкості злочини.

 Узаконення можливої амністії спровокувало інформаційну хвилю та обговорення серед юристів. Зокрема, закон пропонує звільнити від покарання «осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». «Такий критерій звільнення треба детально розтлумачити, бо суд буде у глухому куті. – говорить Р. Марченко, старший юрист ЮФ “Ільяшев і партнери”. – Адже що законодавець мав на увазі під цим? Писати патріотичні статті в пресі – це захищати незалежність? Можна довго фантазувати, але закон не повинен давати простору для фантазій, бо це простір для корупції та звільнення всіх підряд!».

 А. Маляр, громадський діяч, зауважує: «Закон “Про амністію у 2016 році” мовчить щодо часу і місця вчинення злочинів учасниками бойових дій зі статусом та без статусу учасника АТО. Якщо їх притягли до відповідальності за злочини вчинені в зоні АТО – це одна справа, хоч і досить дискусійна. Тут можна ще говорити про жорстокість війни, шукати якісь виправдання – це все зрозуміло. А якщо учасник АТО повернувся зі служби і вже на мирній території вчиняє злочини, то чому його треба звільняти від покарання?».

 Також питання до нового закону й у адвоката А. Поліканова ЮФ «Кравець та партнери»: «Як бути з жертвами злочинів, які вчинили учасники АТО і підпали під амністію? Одна справа, коли йдеться про незаконний збут зброї, а інша – зґвалтування чи тілесні ушкодження. Закон мусить, насамперед, захищати жертв злочинів. Чи будуть амністовані компенсувати завдану моральну та фізичну шкоду жертвам?».

 Не розуміє окремі положення закону й адвокат Т. Монтян: «Те, що під категорію амністованих потрапили вагітні жінки, пенсіонери, інваліди – зрозуміло. А чому законодавець вирішив звільнити від відбування покарання “чорнобильців” – не лише ліквідаторів, а й потерпілих від Аварії на ЧАЕС? Скажімо, якщо людина, яка проживала на момент аварії на ЧАЕС в радіусі забруднення і отримала статус потерпілої, то за цей збіг обставин за законом про амністію у 2016 р. (через 30 років) законодавець звільняє її від відбування покарання за вчинення, приміром, розбою, грабежу, зґвалтування. Це просто дивує!».

 Свою думку висловив і керівник практики кримінального права та безпеки бізнесу LGPC О. Грабчук: «Цей закон нестандартний, у багатьох аспектах спірний і такий, що свідчить про низькопробну законотворчість. Дійсно, закони про амністію приймають щороку, але цього разу у коло осіб, які підпадають під амністію, потрапляють і ті, які підозрюються у здійсненні або засуджені за злочини, що здійснені під час бойових дій в зоні проведення АТО. У міжнародному праві амністію за злочини, здійснені під час бойових дій, застосовують або під час перехідного періоду, коли влада міняється з диктатури або військового режиму на демократичний, або ж коли амністія є наслідком договору про перемир’я між двома сторонами. У даному ж випадку йдеться про односторонню національну амністію, яка позбавляє потерпілу сторону, конкретного мирного громадянина, що мешкає в зоні бойових дій, права на правосуддя».

 А ось Національна асоціація адвокатів України закликає ветувати і цей закон «Про амністію у 2016 році» з поправками (пропозиціями) Президента через декриміналізацію злочинів проти адвокатів. На їх думку, Закон України «Про амністію у 2016 році» № 4255 може негативно вплинути на захист прав незалежної діяльності адвокатів, у тому числі на захист їх здоров’я та життя від злочинних посягань, пов‘язаних із професійною діяльністю. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про амністію у 2016 році» амністія не застосовуються до осіб, яких засуджено за злочини….за погрозу або насильство щодо судді, народного засідателя чи присяжного. Разом з тим серед переліку злочинів, на які не поширюється амністія, не зазначено ст. 398 КК України, яка визначає, що потерпілими від злочину є захисник, представник особи, а також їхні близькі родичі.

 Кримінальна амністія в Україні на 2017 р. передбачає не лише достроковий вихід на волю засуджених, а й реформування всієї пенітенціарної служби. Однією з цілей ухвалення закону є і зменшення кількості осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі, що дасть змогу зекономити бюджетні кошти, які витрачаються на утримання засуджених, та забезпечення належних умов відбування покарання для осіб, які продовжуватимуть там перебувати.

Зокрема, вдвічі має скоротитися кількість ізоляторів тимчасового утримання, що наводили жах на підозрюваних ще за часів Радянського Союзу. А устаткування й умови утримання ув’язнених у тих, що залишилися, мають відповідати європейським стандартам. Проте питання амністії турбує не тільки практично кожного ув’язненого, що відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, законодавців, юристів, представників пенітенціарної служби, а й пересічних громадян, які з деяким побоюванням сприйняли прийняття нового закону про амністію, адже українці вже мають досвід закону Савченко, за яким багато достроково звільнено злодіїв безкарно, і відтоді чинять нові злочини. Як то воно буде цього разу, час покаже… (Статтю підготовлено з використанням інформації таких джерел: https://zt.20minut.ua/Vid-Chytachiv/amnistiya-2016---zakon-priynyato-10522498.html; http://www.ukrainepravo.com).