Суспільно-політична ситуація в південному регіоніА. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Суспільно-політична ситуація в південних областях України

 

Суспільно-політична ситуація в країні залишається складною, але не критичною і є сподівання, що вона не переросте в глибоке протистояння, адже в країні відбуваються позитивні зміни, зокрема на регіональному рівні. Процес децентралізації, хоч і повільно, але рухається вперед. Територіальні громади отримують більше фінансових можливостей для задоволення своїх потреб. І це вже є достатньо помітним. Щоправда, проблеми комунального господарства розв’язуються не в тому обсязі, якому б хотілося, але певні якісні зміни відбуваються. Органи місцевого самоврядування (в тому числі і в південних областях) працюють у чинному складі і ймовірно працюватимуть до кінця терміну своїх повноважень, адже у відносинах територіальних громад з місцевою владою фактично немає принципових розходжень. Між ними склався своєрідний консенсус, і особливих непорозумінь немає. І до того ж наші громадяни чомусь не висловлюють особливого інтересу до місцевих виборів.

Разом з тим підстав для заспокоєння все ж такі недостатньо. Як зазначають експерти, майже 2/3 українців незадоволені тим, що відбувається в країні. Згідно з даними загальнонаціонального дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова, 73 % населення вважають, що в цілому ситуація в країні змінилася на гірше, а 67 % опитаних переконані, що події в Україні відбуваються в неправильному напрямі, і назвали п’ять найголовніших проблем, на яких має передовсім зосередити свої зусилля влада. Це, зокрема, врегулювати ситуацію на Донбасі, домогтися миру (75  %), регулювати ціни, домогтися зниження тарифів (56 %), стимулювати розвиток економіки, створювати сприятливі умови для бізнесу (48 %), боротися з корупцією та корупціонерами (46 %), підвищити пенсії і зарплати (42 %) (URL: http://asn.in.ua/ua/news/publishing/79833-budut-li-vybory-v-2017-m-a-krizis-v-2019-m.html. 2016. 29.12).

Тож не дивно, що 46 % опитаних підтримують ініціативу проведення дострокових парламентських виборів, а 47 % хочуть достроково провести ще й президентські вибори. Бо більшість населення (62 %), згідно з дослідженням, вважає, що Україні потрібні нові політичні лідери. «Попри всі негаразди, які були останнім часом, готовність до вияву протесту не підвищилася. Вважають, що найближчим часом в їхньому місті, селі можливі масові протести 23 % – це звичайно далеко не пікові значення. І якщо такі мітинги відбудуться, готові взяти в них участь 20 %», – зазначила директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва І. Бекешкіна.

При цьому, як інформують ЗМІ, 48,5 % опитаних українців готові брати участь у певних акціях соціального протесту, але переважна більшість із них виключно в мирних його формах, а 45,6 % опитаних громадян не готові протестувати. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

За регіонами найвищу готовність до участі в акціях протесту демонструють жителі східної України (57,2 %). За ними слідують жителі південної України – 50 %, далі – західної України (49,2 %), і найменший відсоток готовності до участі в акціях протесту показують жителі центрального регіону України (43,5 %) (URL: http://espreso.tv/news/2017/02/23/polovyna_ukrayinciv_gotova_braty_uchast_v_akciyakh_protestu_insha_ni_opytuvannya. 2017. 23.02).

Експерти разом з фахівцями соціологічної служби Activegroup спробувала з’ясувати, який же на сьогодні рівень протестного потенціалу в східних та південних регіонах. Вони обрали для з’ясування істини три міста – Дніпро, Харків та Одесу. Там попросили людей відповісти на однакові запитання: «Як ви оцінюєте ймовірність революції в Україні» та «Чи готові вийти на мітинг проти центральної влади». Більшість опитаних переконані, що революція може розпочатись у будь-який момент. Довіри до влади немає, але йти на Київ не мають наміру.

Незважаючи на високий рівень невдоволення центральною владою, готовність українців вийти на мітинг проти неї – незначний. За словами соціолога А. Єременка, протестні настрої в різних містах мають свої регіональні особливості. «В Одесі протести мало скеровані в бік Росії. Події другого травня 2014 року стали шоком, але не таким, як планували організатори. Очікували, що місто підійметься і сильно сколихнеться. Сталося навпаки – усі спокійно пішли домовлятися», – зазначив соціолог (URL: https://politeka.net/ua/390656-protestni-nastroyi-skhodu-i-pivdnya-syhnal-dlya-kyyeva/. 2016. 26.12).

За його словами, це специфіка одеситів, адже їхні сакральні місця – ринки і «Привоз». Тобто місця, де домовляються. «Тому коли їх зіштовхнули, вони злякалися і почали домовлятися. Вирішили, хоч один одного й не люблять, але вбивати не хочуть. Між заявою про готовність і реальним виходом на протест – прірва. Аби люди вийшли на вулиці, має бути серйозна причина “проти” і серйозна причина “за”», – наголосив А. Єременко.

Натомість у Дніпрі, на думку експерта, історія інша. Там рейтинг партії УКРОП – 25 %. Це багато. «У місті є два розуміння, що таке влада. Перше – локальна влада УКРОП. Друге розуміння – “БПП”, з якими відбувається взаємодія. Там немає прямої конкуренції. Принаймні до історії із “Приватом” УКРОП і “БПП” між собою не воювали. Нині – побачимо, як діятимуть», – підкреслив А. Єременко.

На його переконання, у місті загалом є енергія протесту, але консолідованої сили немає. Люди незадоволені тарифами, але це не глобальні речі. Щодо сепаратистських настроїв, то тут влада спрацювала доволі ефективно і все це вчасно перекрила. Справжні революції бувають лише в Києві. Оскільки їхня мета – змінити владу. Тому й у Дніпрі, і в Одесі, та й інших південних регіонах, на думку експерта, найімовірнішими є протести щодо локальних питань. До революцій ніхто вдаватись не буде, бо розуміють, що це на руку Росії.

Натомість політолог Д. Кириленко попереджає, що результати соціологічного дослідження дають чіткий сигнал для влади, що її дії обурюють громадян. «Протестні настрої загалом подібні в усіх регіонах країни. Без різниці – схід це чи захід. Люди незадоволені діями центру. Вони отримують платіжки і порівнюють свої доходи. Цього достатньо для невдоволення. Усе дуже прагматично», – зазначив експерт.

Але все ж він вважає, що пересічні громадяни не готові здійснювати реальні кроки. Інтуїтивно відчувають, що не варто розгойдувати ситуацію – ще одна революція і України як держави може не стати. Але для політиків – це сигнал, особливо в контексті ймовірних дострокових виборів. Люди внутрішньо бунтують проти нинішнього стану речей, усе це виллється в їхні електоральні настрої.

Проте політики намагаються скористатися невдоволеннями виборців і навіть підігрівають протестні настрої. Як відомо, на Півдні і Сході найбільший вплив мають «Опозиційний блок», «Батьківщина» і «БПП Солідарність».

Враховуючи те, що значне покращення життя населення малоймовірне, представники опозиційних сил намагаються продемонструвати свою значущість і заявляють, що саме вони можуть виправити ситуацію, а для цього потрібні дочасні вибори, які змінять владу.

Значна частина експертів переконана, що дострокові вибори малоймовірні, а масові протестні акції більш можливі в столиці, ніж у регіонах, зокрема в південних областях.

Як зазначив політолог В. Карасьов, 46 % українців, які виступають за проведення дострокових виборів Верховної Ради, ще не гарантія, що це станеться. «Якщо абсолютна більшість громадян, наприклад дві третини, виступають за дострокові вибори, то вони неминучі. Тоді є критична маса. Люди можуть вийти на вулицю, почнуться протести. Ця цифра (46 %) поки що не дуже небезпечна для тих, хто у Раді. Я б не давав прогнозів щодо можливості дострокових виборів у першій половині 2017 року», – зазначив В. Карасьов.

На його думку, у 2016 р. був пік запитів щодо дострокових виборів парламенту, але зараз ці суспільні очікування спадають (URL: http://espreso.tv/news/2016/12/28/pik_ochikuvan_perevyboriv_rady_vzhe_mynuv_politolog. 2016. 28.12).

ПолітологВ. Фесенко також не бачить особливих підстав для дострокових виборів. Якщо ситуація збережеться хоча б на нинішньому рівні – контроль з боку Президента над загальнополітичною ситуацією і основними державними інститутами плюс паралельна офіційна і неофіційна парламентська більшість, то ризики для уряду будуть мінімальні. Якщо у 2017 р. продовжиться тенденція виходу з кризи і деякого економічного зростання, це також знизить ризики й істотно зменшить імовірність дострокових виборів (URL: http://nv.ua/ukr/opinion/fesenko/2017-rik-haos-chi-vihid-z-krizi-388535.html. 2017. 3.01).

А от політолог В. Кулик не виключає можливість дострокових виборів і вважає, що політична криза у 2017 р. може призвести до цього. «Я вірю в політичну кризу в наступному році. Я вірю в нестабільність та турбулентність. Вірю в дострокові парламентські вибори. Але я не бачу підстав говорити зараз, що в 2017 році можливі президентські вибори», – наголосив В. Кулик.

За його словами, Ю. Тимошенко розраховує на те, щоб скинути П. Порошенка, але для цього має бути кілька факторів одночасно. Це мають бути постійна відсутність коаліції у Раді, конфлікт у правлячій партії, погіршення економічного становища, відсутність зовнішньополітичних партнерів. (URL: http://espreso.tv/news/2016/12/28/nestabilnist_i_dostrokovi_vybory_rady_ekspert_dav_prognoz_na_2017. 2016. 28.12).

Сама ж Ю. Тимошенко наполягає на необхідності дострокових виборів. Вона заявила, що дострокові вибори – це у світі нормальне явище і нагадала, що і П. Порошенко, і склад цієї Верховної Ради були обрані на дострокових виборах. Крім того, лідер «Батьківщини» наголосила на необхідності ухвалення нового закону про вибори, адже існує ризик того, що без нового виборчого законодавства країна отримає такий самий корумпований парламент (URL: http://www.батьківщина.zp.ua/news.php?id=985. 2017. 7.02).

Подібну точку зору оприлюднив однопартієць Ю. Тимошенко, член фракції «Батьківщини» у Верховній Раді С. Соболєв. Під час засідання розширеного бюро Запорізької обласної організації ВО «Батьківщина» він розповів однопартійцям про поточну політичну ситуацію в країні і висвітлив позицію парламентської фракції партії щодо найбільш гострих проблем державного будівництва.

Як інформують ЗМІ, 4 лютого у м. Запоріжжя відбулося розширене бюро Запорізької обласної організації ВО «Батьківщина». Під час засідання відзначили територіальні організації та окремих активістів, які відзначилися під час проведення виборів до об’єднаних громад. Як зазначив у своєму виступі С. Соболєв, вибори, що відбулися 11 та 18 грудня, показали зростання рейтингів «Батьківщини» і подальший потенціал розвитку популярності в Запорізькій області. За рішенням бюро Запорізького обласного партійного осередку, найкращі результати були відзначені цінними подарунками та партійними грамотами. Також низку нагород отримали запорізькі партійці від імені центрального апарату партії та особисто її лідера Ю. Тимошенко (URL: http://www.батьківщина.zp.ua
/news.php?id=988
. 2017. 7.02).

Слід зазначити, що «Батьківщина» активізувала свою діяльність на Запоріжжі, «підігріваючи» протестні настрої. Зокрема, 15 лютого 2017 р. у Мелітополі відбулося розширене засідання правління громадської організації «Самооборона Мелітопольщини», до складу якої входить Мелітопольська міська організація політичної партії «ВО «Батьківщина». Перед присутніми виступив командир Самооборони, один із представників штабу блокади Донбасу О. Булгаков, який заявив, що варто посилити блокаду окупованих територій.

На зборах також порушувалося питання – чи можливо в Мелітополі зробити комітет сприяння блокаді? Щоб збирати і розподіляти отриману допомогу, а також організовувати чергування на редутах. Блокаді потрібні люди і потрібна допомога. Після обговорення правління організації вирішило: блокаду підтримувати. У Мелітополі створено комітет сприяння блокаді. Мелітопольська міська організація політичної партії «ВО «Батьківщина» закликає всіх мешканців міста Мелітополь та Запорізької області, а також керівників районних та міських ПО «ВО «Батьківщина» долучитися до торговельної блокади  (URL: http://www.батьківщина.zp.ua/news.php?id=996. 2017. 16.02).

Миколаївська обласна організація «Батьківщини» також підтримує блокаду окупованих територій Донбасу. Як інформують засоби масової комунікації (ЗМК), перший заступник голови Миколаївського обласного партосередку ВО «Батьківщина» О. Кравець виїхав у зону АТО, аби підтримати активістів, які виступають за недопущення торгівлі з окупованим Донбасом. «На жаль, Миколаївська облрада не підтримала вкрай важливу ініціативу фракції ВО “Батьківщина”. Ми пропонували звернутися до вищих органів влади з вимогою припинити закупівлю вугілля та інших вантажів з Донбасу. Вважаю, що представники демократичних сил повинні приєднатися до нас, бо українська влада фактично фінансує сьогодні тероризм та окупацію, купуючи в так званих ЛНР та ДНР вугілля», – зазначив лідер миколаївських «батьківщинівців» М. Соколов.

Тим часом, неспокійно і в Херсонській області. Місцеві активісти ВО «Батьківщина» невдоволені діяльністю херсонського міського голови. Тому 22 лютого народний депутат України, голова Херсонської обласної «Батьківщини» Ю. Одарченко зареєстрував у Верховній Раді проект постанови про дострокові вибори херсонського міського голови. «Після позачергової сесії Херсонської міської ради стало очевидним, що міський голова відверто нехтує інтересами пересічних херсонців. Він одноосібно й незаконно підвищив тарифи на проїзд у маршрутках і фактично влаштував страйк перевізників, що призвело до транспортного колапсу в Херсоні. Крім того, він просто втік із сесії міськради, проігнорувавши і свої посадові обов’язки, і точку зору депутатів та городян, присутніх на сесії!» – заявив Ю. Одарченко (URL: http://ba.org.ua/region-news/yurij-odarchenko-zareyestruvav-proekt-postanovi-pro-dostrokovi-vibori-v-xersoni/. 2017. 23.02).

А от на Одещині представники ВО «Батьківщина» приділяють більше уваги благодійним акціям, привертаючи увагу виборців до своєї політичної сили. Зокрема, на прохання керівництва Будинку культури та жителів селища Петрівка допомогти придбати музичне обладнання відгукнулися представники фракції «Батьківщина» Березівської райради. Вони вже за тиждень купили та передали жителям Петрівки музичні колонки й підсилювач. «Для нас дуже важливо, щоб молодь у селі мала змогу проявляти свої таланти та розвиватися. Тому допомога жителям сіл та селищ Березівщини є для нас одним із першочергових завдань. Ми допомагатимемо всім, наскільки стане сил та можливостей», – зазначила депутат Березівської райради від «Батьківщини» Н. Данилішина (URL: http://ba.org.ua/region-news/batkivshhina-odeshhini-dopomogla-selishhnomu-budinku-kulturi/. 2017.  14.02).

У свою чергуактивісти Савранської «Батьківщини», що на Одещині, за підтримки представника цієї партії В. Репули придбали іграшки, подарунки та комп’ютерну техніку для школи й дитсадка села Слюсареве Савранського району.

Крім того, представники «Батьківщини» намагаються привернуту увагу до себе і світової громадськості. Як інформують ЗМК, нещодавно  в місті Амерсфорт (Нідерланди) відбулася Генеральна асамблея ECPYouth (Молодь Європейського Християнського Політичного Руху). У її роботі взяв участь заступник керівника Одеської обласної «Батьківщини» А. Александров, якого включили до постійної комісії з фінансового аудиту цієї європейської організації. Після дводенних перемовин учасники засідання затвердили проведення щорічної Європейської літньої політичної школи в Україні, яка пройде в Одесі. «Посилення міжнародної співпраці з християнсько-демократичними політсилами та новою генерацією європейських політиків є невід’ємною частиною іміджевої роботи сучасної партії. Молодь Європейського Християнського Політичного Руху – це об’єднання представників правоцентристських політичних партій з 11 країн Європи», – зазначив представник ВО «Батьківщина» А. Александров  (URL: http://ba.org.ua/region-news/zavdyaki-batkivshhini-do-odesi-z%d1%97dutsya-molodi-politiki-z-11-kra%d1%97n-yevropi/. 2017. 21.02).

Деякі експерти вважають, що це піар-акції, які свідчать про підготовку до виборчої кампанії. Ще одним свідченням підготовки до виборів можуть  бути  навчання  по роботі в міжвиборчий період для депутатів та партактиву Роздільнянського району, які провели фахівці тренінгового центру Одеської обласної «Батьківщини» В. Бабаченко та О. Кисіль. Як повідомляє прес-служба Одеського обласного партосередку ВО «Батьківщина», такі тренінги відбуваються в усіх партосередках області, що дасть змогу краще будувати комунікацію між партійцями та ділитися досвідом робити. «По закінченні виборчого процесу дуже важливо новообраним депутатам не втратити зв’язок з громадою. На тренінгах ми консультуємо депутатів та волонтерів-“батьківщинівців” по роботі з населенням у міжвиборчий період. Люди повинні відчувати постійний зв’язок з обранцем, знаходити підтримку й розуміння своїх потреб», – наголосив керівник тренінгового центру Одеської обласної «Батьківщини» В. Бабаченко (URL: http://ba.org.ua/region-news/batkivshhina-odeshhini-provela-navchannya-dlya-deputativ-ta-partaktivu/.  2017. 13.02). Щоправда, він не пояснив, чому саме на початку 2017 р. активізувалася ця робота.

Партія «За життя!» також намагається привернути до себе увагу за рахунок доброчинних акцій. Зокрема, у січні кілька тижнів тривала акція, присвячена Новому року. За словами організаторів акції, було прийняте рішення  «принести свято не тільки дітям, а й додати трохи оптимізму і дорослим». У тому, що дорослим диво потрібно не менше, упевнений Д. Миро. Він є не тільки лідером міського руху «За життя!», а й кумиром багатьох маленьких жителів Дніпра, для яких три роки тому створив спортклуб «Спарта».

Слід зазначити,  що в минулому році  партія «За життя!», лідерами якої є В. Рабинович та Є. Мураєв, вже провела в Дніпрі ряд соціальних і просвітницьких акцій, порушуючи питання тарифів у ЖКГ, проблеми інвалідів та охорони здоров'я.

Проте ця партія все ж поки що залишається переважно на телеканалах, де часто виступає В. Рабинович, який своїми критичними виступами на адресу влади завойовує все більше прихильників. А от на поїздки в регіони у нього не вистачає часу. Причина проста: відсутність розгалуженої партійної структури, як-то в партії «Батьківщина».

Імовірно партія «За життя!» не активізується на Сході і Півдні тому, що це вотчина «Опозиційного блоку». Проте і представники цієї партії не так активно себе ведуть, як партія «Батьківщина». Як зазначив Ю. Бойко, щоб не спровокувати репресії щодо партії з боку влади. Але більш імовірно, що вони впевнені у своєму рейтингу на Півдні та й не надто вони впевнені в дострокових виборах найближчим часом. «Опозиційний блок» має вагоме представництво в місцевих органах влади у південних областях України. Тому вони діють через своїх представників в органах самоврядування.

Взагалі, як зазначають експерти, почала дуже сильно змінюватися партійна карта України. Партія П. Порошенка, яка втратила значну частину своєї популярності, наприкінці 2016 р. почала її відновлювати. ВО «Батьківщина» за рахунок різних акцій намагається привернути увагу. «Опозиційний блок» паразитує на залишках популярності Партії регіонів. О. Ляшко зі своїми однопартійцями через ЗМІ намагається популяризувати свої ідеї. «Свобода» має свій стабільний електорат, та й риторика їхня за останні 20 років зовсім не змінилась. «Самопоміч» Садового після сміттєвих квестів по Україні втратила майже половину своїх симпатиків. Лідери вищеназваних політичних сил мало приділяють уваги регіонам, зокрема південним областям, розраховуючи переважно на ЗМК.

Щоправда, почали з’являтись і нові політичні проекти, які не виключають активну діяльність у регіонах, але не завжди. Активно почав розкручувати свою «Справедливість» екс-глава СБУ В. Наливайченко. І. Коломойський перед націоналізацією свого дітища – ПриватБанку, теж вирішив податись у партійне життя, вступив у партію УКРОП і очолив там комісію, яка фактично вирішує у партії все.

Екс-очільник Одеської області М. Саакашвілі, зрозумівши, що на далекому півдні України він нікому не цікавий і піаром там нічому не зарадиш, теж вирішив податись в українську політику. Створив свою партію – «Рух нових сил» і почав турне землями України, намагаючись відібрати електорат в Ю. Тимошенко.

Щоправда, вибори до об’єднаних територіальних громад засвідчили, що виборці не надто довіряють відомим політичним партіям і ще невідомо, як то буде у випадку дострокових виборів до Верховної Ради, якщо такі відбудуться. Як приклад місцеві вибори в Миколаївській області.

За інформацією ЗМК, найбільшу кількість посад голів об’єднаних територіальних громад та мандатів депутатів отримали кандидати, що балотувалися шляхом самовисування.

Про це під час підсумкової прес-конференції щодо виборів в об’єднаних громадах розповів координатор громадського спостереження Громадянської мережі ОПОРА в Миколаївській області Д. Баштовий.

За результатами голосування обрано 19 голів громад, серед яких 16 – самовисуванці, а 3 – висунуті місцевими організаціями партії «Блок Петра Порошенка». Що стосується розподілення мандатів між партіями, то найбільше їх отримали кандидати, які балотувалися шляхом самовисування – 218. Серед партій найбільшу кількість мандатів отримала політична сила «Наш край» – 74, ВО «Батьківщина» отримала 40 мандатів, «Блок Петра Порошенка «Солідарність» – 32, Аграрна партія – 14, Партія «Відродження» – 13, Об’єднання «Самопоміч» – 4, «Народний фронт», Радикальна партія та УКРОП – по 3 та «Нова Держава» – 2.

Вибори до об’єднаних територіальних громад показали, що в Україні довіра до влади і парламентських партій перебуває на низькому рівні. Більшість висуванців від партій, які входять до складу коаліції або ж мають фракції у стінах Верховної Ради, не змогли продемонструвати видатних результатів. З іншого боку, вибори до громад показали, що люди часто вірять у різні дрібні або регіональні політпроекти, як було і раніше. Це і «Наш край», «Агарна партія», УКРОП та ін.

Проте не потрібно на основі результатів виборів до об’єднаних громад робити висновки про реальну підтримку тієї чи іншої політсили у випадку виборів до Верховної Ради. Що можна робити, так це відзначити основні проблеми, які виникли під час виборчої кампанії, і прогнозувати їх вплив на майбутні результати. Щодо ситуації у південному регіоні в цілому вона відрізняється відносною стабільністю і збереженням звичних політичних симпатій. Разом з тим, на тлі складної соціально-економічної ситуації, нові політичні сили, за умов ефективної роботи, цілком імовірно можуть значно збільшити свою популярність.

 

Потіха А. Суспільно-політична ситуація в південних областях України [Електронний ресурс] /  А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 6. – С. 33–41. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr6.pdf. – Назва з екрану.