Український політичний прогноз 2017А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Політичні прогнози щодо внутрішньої політики України на 2017 рік

 

Останнім часом у своїх прогнозах на наступний рік більшість експертів прив’язують внутрішню політику України до зовнішньополітичних чинників, які, на думку експертів, відіграють важливу роль для нашої країни. Щоправда, як зазначив політолог С. Приходько, міжнародні події розвиватимуться в контексті продовження тенденцій 2016 р. Президентські вибори в США, референдум у Великобританії (Brexit) відобразили інтеграційні розчарування їхніх громадян і прагнення зосередитися на внутрішніх проблемах. Тому, на думку експерта, у 2017 р. на парламентських виборах у Німеччині та президентських у Франції слід очікувати зміни, якщо не влади, то принаймні її пріоритетів. Крім того, останні терористичні акти, численні міграційні проблеми, громадська думка, занепокоєна цими загрозами, змусять нове керівництво цих країн акцентувати більшу увагу на внутрішньополітичних завданнях (URL: http://kolo.news/category/vlada/1690. 2016. 31.12).

Експерт не виключає поглиблення кризи у Європейському Союзі і зменшення підтримки України. «Нинішня фактична криза у Європейському союзі посилюватиме цю тенденцію. Тому відносини з Україною чи Росією найвпливовіші країни світу розглядатимуть виключно крізь призму своїх внутрішніх інтересів», – зазначив експерт.

На його думку, українській владі потрібно чітко усвідомити цю ситуацію і припинити прив’язувати свою державну політику виключно до ніби то сприятливої зовнішньої кон’юнктури, адже ніколи ми не були провідним партнером ні для США, ні для ЄС, ні для Росії, а тільки інструментом. При цьому експерт сподівається, що вищевказана ситуація змусить наш політикум раціоналізувати як зовнішню, так і внутрішню політику. Принаймні збереження нинішньою владою своїх позицій зумовлюватиметься реалізацією цих завдань. «Потенційні зовнішні виклики дадуть можливість вітчизняним політикам чітко визначитися, наскільки державний суверенітет і безпека є для них непорушними цінностями», – наголосив експерт.

Натомість український істеблішмент за традицією більше приділяє уваги владі. Провладні сили намагаються зберегти владу і не допустити дострокових виборів, мотивуючи свої дії складною зовнішньополітичною ситуацією, зокрема загрозою повномасштабної війни з Росією. У свою чергу різні опозиційні сили намагаються розхитати ситуацію в країні і досягти бажаного – влади, за допомогою дострокових парламентських і президентських виборів.

Відповідно до власних переконань українські експерти і політики розділилися з приводу окресленої проблеми на дві групи – за прихильників дострокових виборів і противників.

На думку тих, хто не проти переформатування влади, нові вибори є цілком імовірними, оскільки ситуація в суспільстві залишається нестабільною. Вони можуть відбутися, коли кілька процесів «зійдуться» в одній точці. Якщо невдоволення ситуацією і відповідно владою досягнуть такої критичної маси, що вже готові перейти в практичну площину. Але цього мало, тому що ці настрої мають бути представлені конкретними політичними силами. Крім того, має бути визначений алгоритм дій та його кінцеві результати.

Експерти застерігають політиків, які впевнені, що суспільство в нинішньому його стані не спрямоване на протестні дії. Адже серед української влади за весь попередній 25-літній період склався стереотип, якщо протестних акцій не відбувається, то суспільство на них не налаштоване. Але протестні настрої накопичуються і за наявності певного серйозного каталізатора вони можуть проявитися в практичному вигляді. Тому, імовірність політичних змін у 2017 р. залежатиме від соціально-економічної ситуації. Дострокові вибори можливі за умов суттєвого погіршення життєвого рівня, відсутності помітних позитивних зрушень та відповідних ситуації рішень Президента України і правлячої коаліції.

Такі непрості умови політичного й економічного життя не можуть не вплинути на соціальні процеси в країні. Майбутнє підвищення цін, а також підвищення вартості комунальних послуг спричинить істотне наростання суспільного невдоволення. За оцінками ряду політологів, представленими на сайті dovidkam.com, саме соціальні проблеми зможуть привести в українську політику нові обличчя: популістів на кшталт О. Ляшка, Ю. Тимошенко чи В. Рабиновича.

На думку експертів Українського інституту майбутнього, можливі три найбільш імовірні варіанти розвитку подій: керована й некерована дестабілізація і стабільність. Найбільш вірогідним є сценарій керованої дестабілізації, імовірність якого становить близько 80 %. За цим сценарієм, на думку експертів, зовнішні партнери все ж можуть змусити Президента України П. Порошенка піти на дострокові парламентські вибори і формування нової коаліції, яка візьме на себе відповідальність за виконання домовленостей «Мінськ-2». Якщо ж Президент відмовиться від парламентських перевиборів і в країні загостриться внутрішньополітична ситуація, то існує ймовірність соціального вибуху, що все ж такі змусить владу піти на дострокові вибори. При цьому США, Росія і Європа можуть втрутитися в хід виборів і підтримати якогось нового і поки невідомого кандидата.

Разом з тим, на думку експертів, малоймовірний варіант некерованої дестабілізації. Цей сценарій можливий, якщо Росія почне масштабні бойові дії на Донбасі, унаслідок чого Україна втратить частину своїх територій і доступ до моря. Але в такому випадку США і ЄС не залишаться в стороні: Росія отримає жорсткі санкції, а Україна – фінансову підтримку і переформатування держави (URL: http://7dniv.info/society/85131-ukraiina-2017-protesti-perevorot-perevibori.html. 2017. 6.01).

Згідно з прогнозами, криміналізація суспільства на початку 2017 р. посилиться. Зростатимуть і протестні настрої, але до кінця року правоохоронним органам вдасться взяти ситуацію під контроль, що означає можливе збільшення повноважень силовиків. Отже, експерти прогнозують падіння рівня життя в першій половині року і певну стабілізацію у другій половині. Імовірність стабілізації оцінюють на 70 % (URL: http://dovidkam.com/porady/shho-chekaye-ukra%D1%97nu-v-2017-roci-dumka-ekspertiv.html).

Експерти Українського інституту майбутнього вважають, що внаслідок посилення як внутрішнього, так і зовнішнього тиску у 2017 р. правляча верхівка України може вдатися до радикальних заходів заради утримання влади.

Директор Українского інституту аналізу і менеджменту політики політолог Р. Бортник вважає, що команда чинного Президента і далі «покращуватиме» життя українському народу, апелюючи до потреби боротьби з «дестабілізуючими факторами». Внаслідок цього можлива істотна активізація опозиційних рухів. Тобто це буде подальше закручування гайок, посилення впливу команди Президента на політику та економіку. Все це призводитиме до того, що влада буде дистанціюватися від суспільства. «Ми не почуємо чесних відповідей на питання про тарифи, офшори, корупційні призначення. Водночас, гадаю, нас очікує погіршення стосунків із зовнішніми партнерами. ЕС та США будуть грузнути у своїх внутрішніх проблемах. Також непродумана зовнішня політика призведе до загострення відносин із Туреччиною, Польщею, Білоруссю та іншими сусідами. Паралельно відбуватиметься делегітимізація влади. Гадаю, що нинішні                 10–15 % підтримки до середини 2017 року скоротяться вдвічі», – прогнозує Р. Бортник (URL: http://ukraine.web2ua.com/2017-politichnij-triler-z-vidkritim-finalom-9677/. 2017. 10.01).

Щоправда, слід звернути увагу, що при цьому експерт прогнозує різні терміни, коли відбудуться вибори від березня і до кінця 2017 р. Зокрема, він зазначив, що, незважаючи на те що зараз ситуації для дострокових парламентських виборів немає, вона може виникнути вже в лютому – березні 2017 р., коли ми переживемо зиму, складний економічний і політичний сезон (URL: https://uiamp.org.ua/dosrochnye-parlamentskie-vybory-v-ukraine-mogut-sostoyatsya-vesnoy-bortnik).

Як і деякі інші експерти не виключає Р. Бортнік і можливості активізації акцій протесту. За його словами, ситуативні протести невдоволених українських громадян скоро зіллються в один масштабний соціальний рух проти політики влади, оскільки у населення вже уривається терпець, а влада все ще на це не реагує і продовжує вести свою олігархічну політику. У цілому експерт упевнений, що точкові ситуаційні протести в Україні продовжаться через різні причини, головними з яких стануть невиплата зарплат і «божевільні платіжки за житлово-комунальні послуги». «Незабаром вони переростуть у масштабний соціальний рух», – наголосив експерт (URL: https://uiamp.org.ua/ekspert-tochechnye-protesty-grazhdan-skoro-solyutsya-v-odno-masshtabnoe-socialnoe-dvizhenie. 2017. 24.01).

Також політолог вважає, що, скоріше за все, нас чекає відставка уряду і ймовірне звільнення Ю. Луценка з посади Генпрокурора. Є ризик воєнної ескалації на Донбасі.«Зараз багато говорять про те, буде чи не буде Трамп домовлятися з Путіним. А якщо уявити, що США самоусунуться через внутрішні проблеми. Тож Україна може залишитися сам на сам із РФ. Тому існує дуже багато ризиків…», – зазначив політолог.

У цілому, на думку Р. Бортника, Україну очікує важливий період її історії. Він вважає, що 2017 р. стане рубіконом для України. Закінчаться серйозні процеси переформатування влади, які завершать той політичний цикл, що розпочався після Майдану. Але загалом ми житимемо в режимі скандалів.

У свою чергу експерт А. Октисюк також припускає можливість появи ще одного опозиційного руху, який намагатиметься змінити владу. На думку експерта, це буде олігархічний опозиційний рух, адже це цілком закономірно: останнім часом Президент все більше дбає про інтереси найближчих політиків та бізнес-оточення, що, як уже довів приклад І. Коломойського, зовсім скоро може позначитись на добробуті багатьох серйозних ділків. У зв’язку з можливим посиленням напруження як у взаєминах самої влади, так в її стосунках з народом, постає питання про ймовірні позачергові парламентські, а то й президентські вибори.

На думку експерта, олігархам і афільованим з ними політикам «набридла надмірна концентрація влади в руках П. Порошенка». «Все більш очевидно, що діючий Президент перестав виконувати функції політичного арбітра, а, навпаки, його старання спрямовані на користь найближчого бізнес-оточення і близьких політиків. Тому в цьому році, можливо, завершиться оформлення антипрезидентської опозиції», – вважає А. Октисюк (URL: http://wartime.org.ua/31764-poltichniy-prognoz-2017-posilennya-avtoritarnih-tendency-vyna-zamst-viborv.html).

Щоправда, як зазначає експерт, на руку П. Порошенка грає відсутність кандидатури «змінника», яка б влаштовувала всі зацікавлені в рокіровці сторони. У всякому разі, у публічній площині її не видно. Більше того, поки головні фінансово-промислові групи уникають конфліктів з Банковою (а деякі негласно підтримують владу).

Щодо впливу західних країн на політичні процеси в Україні, то, на думку А. Окситюка, втручання Заходу в справи України поки що спрогнозувати важко, оскільки ще достеменно невідомо, як складуться відносини між трьома сторонами: ЄС – Росія – США. У випадку нормалізації їхніх взаємин цілком можливе повалення чинної української влади, проте, зазначає експерт, у такому випадку П. Порошенко цілком може піти шляхом турецького лідера Р. Ердогана, який, не зважаючи на спробу державного перевороту та розрив із країнами Заходу, усіма силами намагається утримати владу в країні. Це означатиме для України не просто повторення кривавих подій 2013–2014 рр., а й більш жорсткі заходи з боку влади, ніж ті, за допомогою яких намагався утриматися в президентському кріслі В. Янукович. Проте експерти схиляються до думки, що такий варіант розвитку подій все ж малоймовірний: на відміну від Туреччини, в Україні у Вашингтона є чимало важелів впливу.

У свою чергу політолог В. Карасьов, який теж допускає можливість дострокових виборів, але вважає, що це можливо під тиском Заходу. «Кампанія з парламентських виборів може бути запущена під тиском Заходу, зацікавленого в новому складі Ради, який зможе прийняти політичну частину Мінських угод», – зазначив експерт.

За словами В. Карасьова, у такому випадку вибори можуть відбутися в другій половині цього року. Головним буде зовнішній фактор. Коли вже будуть сформовані пріоритети зовнішньої політики Трампа, стане зрозуміло, що робити далі з «Мінськом». «Ми хочемо заморозити конфлікт, але його заморозити неможливо. Всі ці “Світлодарські битви” періодично будуть і вони нам дають зрозуміти, що ми не заморозимо конфлікт. Це буде така “нудна фонова війна” і потрібно буде щось з цим вирішувати. Але цей парламент ніколи не вирішуватиме Мінський процес. Буде спрацьовувати втома і стане зрозуміло, що потрібно від цього парламенту якось відмовлятися, щоб перезарядити обстановку», – наголошує В. Карасьов.

Разом з тим експерти прогнозують, що за будь-якого розвитку подій владі доведеться шукати компроміси, адже ситуація складається так, що  відсутнє порозуміння між гілками влади. Як зазначив генеральний директор Комітету виборців України О. Кошель, виконавчій владі – Президенту і Кабінету Міністрів буде складно знаходити спільну мову із законодавчою – парламентом. Сторони будуть витрачати час на критику одна одної, а не на продуктивну роботу. «Синхронність дій уряду, Президента і Ради не варто очікувати», – вважає Кошель (URL: http://wartime.org.ua/31764-poltichniy-prognoz-2017-posilennya-avtoritarnih-tendency-vyna-zamst-viborv.html. 2017. 5.01).

За словами експерта,Верховна Рада буде перебувати «в напівпаралізованому стані». «У 2016 році було прийнято в два рази менше законопроектів, ніж в 2015-му. І це погано ... Судячи з тенденцій в парламентських стінах, в цьому році ККД депутатів буде ще нижчим», – наголосив  експерт.

На його переконання велика частка критики, перш за все, з боку парламентської опозиції буде діставатися Президенту, який зібрав у своїх руках майже всі нитки керування країною.

Політолог О. Якубін також прогнозує загострення ситуації і ймовірні дострокові вибори. На його переконання, у 2017 р. одним із ключових питань будуть – можливі дострокові вибори до Верховної Ради, адже ця тема активно обговорювалась і в 2016-му, але тепер ми побачимо її вирішення. «Річ у тім, що співпаде одразу кілька факторів, які можуть прискорити їх проведення. По-перше, це низький рівень довіри суспільства до парламенту. По-друге, в самій ВР наявна криза: навіть всередині правлячої коаліції відсутня єдина позиція», – наголосив експерт (URL: http://ukraine.web2ua.com/2017-politichnij-triler-z-vidkritim-finalom-9677/.  2017. 10.01).

На його переконання,  усім зрозуміло, що ця більшість була сформована за розрахунком, а не за покликом серця. «Нині ж стосунки між Блоком Петра Порошенка та “Народним фронтом” все більше псуються. І вже навесні їх союз цілком може розірватися. До того ж не варто забувати про те, що у квітні закінчується річний імунітет уряду В. Гройсмана. І очевидно, що доля Кабміну теж є під питанням», – зазначив експерт.

Підтримує О. Якубін і думку деяких експертів щодо можливої відставки Генпрокурора Ю. Луценка: «Всі ми пам’ятаємо, що на усунення його попередника В. Шокіна вплинув віце-президент США Джозеф Байден. А Луценко жодних успіхів не демонструє … Також цей рік покаже, на чий бік встане прем’єр В. Гройсман: чи обере він власний політичний проект, чи покаже себе як командний гравець, навіть якщо в такому разі у нього не буде політичних перспектив. Та наразі він сам не визначився».  

Політолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки» О. Пастернак також звертає увагу на політичні перспективи В. Гройсмана і Ю. Луценка. За його словами, у В. Гройсмана є всі шанси залишитися на посаді, натомість під Генпрокурором Ю. Луценком може захитатися крісло. «Є втома від Луценка. Він запам’ятався викривальними агресивними заявами. Та курчат по осені рахують, а їх немає. Немає реальних результатів роботи. Подивимося на суд над Єфремовим. Якщо матимемо справедливий вирок, то Луценко хоч це зможе записати собі в плюс. Та найвірогідніше, що вирок буде номінальним або взагалі відбудеться якийсь договорняк», – зазначив експерт.

Щодо парламентських політичних сил, то в дострокових виборах зацікавлені лише ВО «Батьківщина і «Опозиційний блок», у яких зростають рейтинги. Зокрема, про це відверто говорить Ю. Тимошенко, яка наголошує на необхідності зміни парламенту. При цьому вона зазначила, що наразі українці вже абсолютно точно впевнені у необхідності повного перезавантаження влади та очікують звільнення «корумпованих силовиків, прокурорів і суддів».

Лідер «Батьківщини» висловила переконання, що мажоритарні вибори є виборами кланів та олігархів. Тому, щоб очистити від них країну, вибори до Верховної Ради мають бути за відкритими списками. Ю. Тимошенко також упевнена, що об’єднання з опозиційними демократичними силами «може бути лише в новому парламенті, коли відбудуться дострокові вибори» (URL: http://ba.org.ua/yuliya-timoshenko-na-pozachergovi-parlamentski-vibori-batkivshhina-pide-samostijno/.  2016. 23.12).

За словами лідера «Батьківщини», у новій Верховній Раді буде проукраїнська, проєвропейська більшість за участі партій «Батьківщина», «Самопоміч», «Свобода», партії Анатолія Гриценка, «Народного контролю» Д. Добродомова та молодої команди М. Саакашвілі. «Це буде інший парламент: побудований з урахуванням усіх помилок, які свого часу допустила українська спільнота, коли обирала олігархів до Верховної Ради та на посаду Президента», – наголосила Ю. Тимошенко.

У «Самопомочі» і Радикальній партії О. Ляшка не відкидають можливість дострокових виборів, але явного бажання йти на вибори в цих партіях не видно. Зокрема, народний депутат від Радикальної партії Ляшка О. Корчинська не виключає можливості проведення виборів, але лише в кінці 2017 р. «У 2017 році будуть вибори, до цього треба нормально ставитися. Частина парламентських сил, таких як “Опозиційний блок” і “Батьківщина”, зацікавлені, щоб вони були навесні, тому що в них зараз найвищі рейтинги. Частина політиків зацікавлена, щоб це було восени. От і вся різниця. Вибори, скоріше за все, будуть», – зазначила  нардеп (URL: http://espreso.tv/news/2016/12/27/nardep_kazhe_scho_v_2017_roci_
vidbudutsya_dostrokovi_parlamentski_vybory. 2016. 27.12
).

Натомість народний депутат І. Мосійчук заявив, що Радикальна партія О. Ляшка готова до проведення позачергових парламентських виборів, однак їх проведення буде неефективним без зміни складу ЦВК та ухвалення нового закону про вибори. За словами парламентаря, проведенню позачергових парламентських виборів має передувати виконання двох умов:           

«1. Президент Порошенко має невідкладно внести на розгляд парламенту нових членів ЦВК, які згідно з політичною традицією представлятимуть всі фракції Верховної Ради. 2. Парламент має якнайшвидше розглянути і ухвалити новий закон про вибори на пропорційній основі за відкритими списками. Мажоритарка з відвертим підкупом виборців має відійти в минуле». Політик наголосив, що тільки виконання двох вищезазначених вимог може гарантувати суспільству якісні зміни парламенту при проведенні позачергових чи навіть чергових виборів

У свою чергу соціолог, директор Фонду «Демократичні ініціативи» І. Бекешкіна, аналізуючи ситуацію, запевнила, що поки у Верховній Раді України немає більшості, яка зацікавлена в дострокових виборах, але повністю відкидати цієї можливості поки не варто. «Якщо сьогодні не прилетить якийсь “чорний лебідь”, якщо не трапиться щось зовсім несподіване, то навряд чи дострокові вибори будуть», – вважає І. Бекешкіна (URL: https: //24tv.ua/dostrokovi_vibori_do_verhovnoyi_radi_ekspert_nazvala_umovi_
n768757/amp).

За її словами, нині можливі дострокові вибори, якщо сам парламент вирішить розпуститися, а він такого не вирішить, оскільки половина там – мажоритарники, яким ці вибори абсолютно не потрібні. Як і інші експерти І. Бекешкіна зазначає, що з політичних сил у парламенті в дострокових виборах зацікавлені тільки дві: «Батьківщина» і «Опозиційний блок».

У такому разі, за словами експерта, Президент не розпустить ВРУ, адже коаліцію будуть тримати до останнього. На цьому тлі вона нагадала, що станом на сьогодні майже половина українців (46 %) виступають за проведення дострокових парламентських виборів. «Але коли ми запитуємо: як ви думаєте, чи буде наступний склад Верховної Ради кращий, ніж цей, то більшість відповідає, що ні, він буде таким же. І навіть кажуть, що буде гірше, а не краще. Тобто, з одного боку люди негативно ставляться до цього парламенту і депутатів, і хочуть його поміняти, а з іншого – на що міняти? Шило на мило?» – наголосила І. Бекешкіна (URL: https://24tv.ua/dostrokovi_vibori_do_verhovnoyi_radi_ekspert_nazvala_
umovi_n768757/amp).

Значна частина експертів і політиків вважають, що будь-які вибори і найменша політична нестабільність може обернутися для нинішньої української влади катастрофою. Саме тому П. Порошенко виступає проти розхитування ситуації в країні з метою проведення дострокових виборів.

Як інформують ЗМІ, Президент України П. Порошенко заявив, що зробить все, щоб не допустити внутрішньої дестабілізації ситуації в країні. «Як Президент всіма доступними і законними способами буду протидіяти спробам дестабілізувати країну і знищити всі ті перші результати, які забезпечила українська влада і вистраждав український народ», – заявив він на урочистостях з нагоди Дня соборності України.

За його словами, деякі політики в Києві та Москві працюють над організацією в Україні «штучних протестів і дострокових парламентських виборів». «Зміни, які ми почали у 2014 році, в 2015 році, перші зміни були очевидними тільки для реформаторів, а у 2016 році їх вже помітили і оцінили і всередині країни, і наші закордонні партнери», – зазначив П. Порошенко.

Президент вважає, що 2017 р. має стати роком, коли зміни відчують широкі верстви українського населення (URL: http://ua.censor.net.ua/news/424360/deyaki_syly_pratsyuyut_nad_
destabilizatsiyeyu_ta_dostrokovymy_vyboramy_v_ukrayini_ya_tsogo_
ne_dopuschu. 2017. 22.01
).

Подібну точку зору оприлюднив і Голова Верховної Ради України А. Парубій, який також заявив, що дострокових виборів до Верховної Ради у 2017 р. не буде. За його словами, цей сценарій нав’язується Росією, але в Україні він не матиме успіху. «Дочасних виборів не буде. Я глибоко переконаний, що той сценарій, який нав’язується Україні, зовні, це сценарій не український. А для агресора, який фактично обламав зуби об українську армію на сході, величезні кошти витрачаються на те, щоб дестабілізувати ситуацію всередині. Звичайно, парламент є головним майданчиком, на який здійснюється ця атака. Ми бачили подібні сценарії у Молдові, коли через дестабілізацію російські сили намагаються змінити вектор цілої країни. Такий сценарій намагаються нав’язати Україні, але він не буде мати успіхів у державі», – наголосив спікер парламенту (URL: http://www.pravda.com.ua/news/2017/01/3/7131528/. 2017. 03.01).

Разом з тим він висловив переконання, що за кілька місяців Україна отримає безвізовий режим. За його словами, це питання мають розглянути на одному з найближчих засідань Європарламенту. «В найближчі місяці на пленарних засіданнях Європарламенту це питання має бути вирішено. Я можу сказати одне напевно – коли воно постане до порядку денного, у нас буде переважна більшість депутатів. Я це знаю від депутатів різних фракцій і про це можу говорити впевнено. Можу твердо говорити, питання не знято з порядку денного – воно відтерміновано», – зазначив А. Парубій.

Значна частина експертів також вважає, що дострокові вибори у 2017 р. малоймовірні. Як зазначила політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» М. Золкіна, дострокових виборів до ВР у 2017 р. не буде, за відсутності політичних катаклізмів.

Експерти прогнозують, що деякі політичні сили будуть використовувати соціально-економічні проблеми, які загострюються в Україні і зовнішньополітичні чинники. Проте це не обов’язково призведе до перевиборів.   

На думку політичного аналітика О. Палія, у дострокових виборах нині немає сенсу. «В опозиції немає інтересу домагатися перевиборів, тому що результат буде прогнозований і приблизно такий, як вона має зараз. І я не бачу в нашій парламентсько-президентській конституційній моделі сенсу розпускати парламент, якщо він голосує за такі питання, як притягнення Онищенка до відповідальності, голосує за бюджет. Цей парламент функціональний», – зазначає політолог (URL: http://zik.ua/news/2016/12/30/globalnyy_konflikt_i_ekonomichnyy_zlam_
chym_poraduie_2017_1018257. 2016. 30.12
).

Водночас О. Палій не виключає якихось збурень, інспірованих Росією. «Вона буде періодично нам капостити. Але це не захоплюватиме великі маси населення, тому що люди поступово прозрівають. Вони вчаться не вірити ідолам всіляким. Вчаться бути мудрішими. Тому різний досвід іде на користь, навіть такий досвід і розчарування, який ми мали», – наголосив експерт.

Політолог Т. Чорновіл прогнозує кризу всередині опозиції і певну консолідацію та підсилення влади. «Що стосується конкретно Президента, то нижню точку він пройшов весною 2016 року. У 2017 році  ставлення до нього буде вирівнюватися. Плюс до того, у 2017 році ми можемо відчути перші результати реформ. Зокрема, це стосується судової реформи», – вважає Т. Чорновіл.

Разом з тим експерти наголошують, що стабільність всередині держави залежатиме не лише від зовнішніх впливів, а й насамперед від дій влади, від того, чи продемонструє вона, нарешті, ефективні кроки для боротьби з корупцією, чи понесуть відповідальність після оприлюднення е-декларацій недобросовісні чиновники, чи будуть реформи впроваджені не на папері, а в реальності, і багато чого іншого.

Як зазначив директор Центру політичних досліджень «Пента» В. Фесенко, Президенту і політичним силам, які перебувають у парламенті, не вигідні дострокові вибори до Верховної Ради України, проти їх проведення також і міжнародні партнери. «Теоретично вони (дострокові парламентські вибори у 2017 р.) можливі, практично – малоймовірні», – заявив В. Фесенко (URL: http://i-ua.tv/index.php?newsid=737. 2016. 30.12).

Політолог зазначив, що вже другий рік всі чекають позачергових виборів до ВРУ, однак для їх проведення немає прямих юридичних підстав. «Якщо немає підстав, то навіщо їх проводити? А просто так у нас парламент розпустити не можна», – сказав В.Фесенко.

Крім того, на його думку, у проведенні дострокових парламентських виборів не зацікавлені багато впливових політичних суб’єктів. «Почнемо з Президента, лише Президент може оголосити дочасні вибори у ВРУ, якщо для цього є підстави, навіть якщо вони виникнуть, але поки не виникали ... Проти дочасних парламентських виборів і наші міжнародні партнери, вони вважають, що будь-які дочасні вибори пригальмують процес реформ і занадто ускладнять внутрішню ситуацію як політичну, так і соціально-економічну, дестабілізують її», – наголосив політичний експерт.

Отже, в Україні внутрішньополітичні процеси залишаються складними і прогнозувати подальший перебіг подій не просто. Деякі експерти зазначають, що ймовірність дестабілізації залежатиме від соціально-економічних чинників. Проте значна частина експертів дають позитивні прогнози, і є надія на покращення рівня життя населення та продуктивне урівноваження відносин гілок влади і у цілому політичної ситуації в країні.

 

Потіха А. Політичні прогнози щодо внутрішньої політики  України на 2017 рік [Електронний ресурс] /  А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2017. – № 3. – С. 32–41. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2017/ukr3.pdf. – Назва з екрану.