УДК 025.4.036:004.77
Олег СЕРБІН,
заввідділу систематизації НБУВ, канд. іст. наук
Світлана ГАЛИЦЬКА,
мол. наук. співроб. відділу систематизації НБУВ
Процеси систематизації в умовах адаптації до сучасних вимог інформаційного пошуку
У статті розглянуто практичні питання систематизації інформації засобами сучасних технологічних можливостей. Проаналізовано процеси систематизації в умовах адаптації до сучасних вимог інформаційного пошуку з позиції потреби забезпечення релевантності та пертинентності результату інформаційних запитів користувачів. Визначено та проаналізовано технологічні й методичні особливості процесу систематизації крізь призму умов адаптації до сучасних вимог інформаційного пошуку.
Ключові слова: систематизація, інформаційний пошук, Рубрикатор НБУВ, каталог, індекс, класифікація.
УДК 005.921.1–022.324(73)
Лариса Левченко,
директор державного архіву Миколаївської області, канд. іст. наук
Методи вибіркової експертизи цінності документів для постійного зберігання в архівах Сполучених Штатів Америки
Розглянуто теоретичні питання специфіки вибіркового методу експертизи цінності архівних документів для передачі на постійне зберігання в архівах США, використання різноманітних методів вибіркової експертизи цінності, що забезпечують збереженість різних видів документів, у тому числі тих, які за великого обсягу мають низький коефіцієнт корисної інформації.
Ключові слова: експертизи цінності архівних документів, документи особливої цінності, архівна справа США.
УДК 35.075.5:025.5(477-25):004.775
Тетяна Дубас,
заввідділу НЮБ НБУВ
Розвиток електронних інформаційно- аналітичних продуктів сучасної бібліотеки (з практичного досвіду СІАЗ НБУВ)
У статті висвітлюється питання розвитку електронних інформаційно-аналітичних продуктів сучасної бібліотеки. Аналізуються особливості редагування інформаційних видань.
Ключові слова: електронні інформаційно-аналітичні продукти, видавнича діяльність, електронні інформаційні технології, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ), Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади (СІАЗ).
УДК 025.5:070:004.77
Наталія Аксьонова,
наук. співроб. НЮБ НБУВ
Бібліотечна практика формування електронних ресурсів газетних видань (зарубіжний досвід)
У статті розглядаються методи та прийоми організації бібліотечного електронного ресурсу газетних видань, висвітлюється світовий досвід упровадження національних газетних проектів.
Ключові слова: газетні проекти, електронний газетний ресурс, онлайновий доступ.
УДК 0.15 (477) «1861–1917»
Ірина Лиханова,
наук. співроб. НБУВ, канд. іст. наук
Бібліографічний покажчик «Книга в Україні. 1861–1917: Матеріали до репертуару української книги» (з досвіду створення)
За матеріалами картотеки відомого книгознавця С. Й. Петрова (1917–1974) Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського видає бібліографічний покажчик «Книга в Україні. 1861–1917: Матеріали до репертуару української книги». У статті проаналізовано напрями роботи відділу національної бібліографії бібліотеки зі створення покажчика.
Ключові слова: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, національна бібліографія України, ретроспективна національна бібліографія, Український бібліографічний репертуар, україномовна книга, російськомовна книга, українське книгознавство.
УДК 351.9:94(477):050(043.3/.5)
Олена Пастушенко,
голов. спеціаліст департаменту атестації кадрів МОН України,
канд. філол. наук
Питання історії українського державотворення та періодичної преси в сучасних дисертаційних дослідженнях в Україні
Розглянуто коло дисертаційних досліджень, де піднімалися питання щодо історії національної періодичної преси на різних етапах розвитку в ХІХ–ХХ ст., її ролі, функцій, внеску в розвиток суспільно-політичних та культурних питань розвитку державної ідеології та державотворчих процесів.
Ключові слова: українська преса, державотворення України, історичні джерела державності, періодичні видання України.
УДК 004.422.61
Антон Вітушко,
наук. співроб. НЮБ НБУВ
Реалізація і формування інформаційно- моніторингових систем як ІТ-продукту на базі аналітичних служб
У роботі проведено дослідження використання інформаційно-аналітичних систем, їх архітектур і завдань функціонування. Розглянуто перспективи використання інформаційно-моніторингової системи на базі аналітичних служб, як окремої системи, так і в структурі інформаційно-аналітичної системи; її реалізація в IТ-продукт служби інформаційно-аналітичної діяльності.
Ключові слова: інформаційно-моніторингові системи, інформаційно-аналітичні системи, Text Mining, Data Mining, Knowledge Management, OLAP, Oltp-системи, Etl-інструменти, Data Warehouse.
УДК 025.22:061.27:004.7
Наталія Тарасенко,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
Шляхи вдосконалення комплектування сучасної бібліотеки електронним ресурсом
Розкриваються особливості формування бібліотечних ресурсів в умовах зростання електронного компоненту в складі інформаційних ресурсів. Розглядається проблема створення електронних фондів бібліотек, їх систематизації та надання доступу до них. Висвітлюється роль бібліотек в інформаційному суспільстві.
Ключові слова: Інформаційне суспільство, електронні ресурси, електронна бібліотека, принципи комплектування, комунікаційне середовище.
УДК 004.775:021.1:316.32
Вікторія Бондаренко,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
Дистантне інформаційно-аналітичне забезпечення користувачів бібліотек у контексті розвитку національного інформаційного простору в умовах глобалізації
Стаття присвячена питанню впровадження та ефективного використання дистантних форм обслуговування користувачів з метою підвищення ролі бібліотек у наповненні національного інформаційного простору та їх співпраці в глобальному інформаційному просторі, висвітлюється участь бібліотечних структур у створенні суверенного інформаційного ресурсу, якого потребують різні сфери системи соціальних комунікацій.
Ключові слова: бібліотека, дистантні послуги, інформація, інформаційний простір, глобалізація, інформаційно-аналітична діяльність.
УДК 027.021(477):004.7
Наталія Автономова,
мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ
Формування системи інформаційно-аналітичних видань вітчизняних наукових бібліотек
У статті досліджується формування системи інформаційно-аналітичних видань вітчизняних наукових бібліотек, розглядаються види інформаційно- аналітичних видань наукових бібліотек як складові елементи зазначеної системи, аналізується діяльність вітчизняних наукових бібліотек щодо створення інформаційно-аналітичних видань.
Ключові слова: інформаційно-аналітичні видання (ІАВ), система ІАВ, види ІАВ, інформаційно-комунікаційні технології, соціальна комунікація, інформаційний документальний потік.
УДК 026[(410)+(73)]:340.136:331.45
Володимир Зуб,
в. о. мол. наук. співроб. Фонду Президентів України НБУВ
Документальні ресурси з питань охорони праці в системі безпеки функціонування бібліотек Великобританії та США
У статті висвітлюються питання стану, особливостей та пропозицій законодавчих актів з питань охорони праці у Великобританії та США, його застосування в законодавчій базі України й бібліотечних установах зокрема.
Ключові слова: закони, підзаконні акти, охорона праці, бібліотека.
УДК 004.775:[021:005.921](94)
Платон Стоян,
аспірант НБУВ
Електронні бібліотечні та архівні документальні ресурси національних державних установ та органів влади Австралії
У статті розглянуто проекти основних архівних установ та Національної бібліотеки Австралії зі створення електронних ресурсів документальної спадщини на колекційному та документальному рівні (архівні джерела та рукописи), у тому числі управлінської документації, охарактеризовано основні підходи, принципи уніфікації опису архівних джерел, організації доступу до архівних електронних ресурсів, подано їх огляд.
Ключові слова: архівні електронні ресурси Австралії, ресурси документальної спадщини, цифрові ресурси, архівні документи.
УДК 004.774:025.22
Ольга Коночкіна,
провід. бібліограф НЮБ НБУВ
Аналіз контенту регіональних інтернет-видань як джерела бібліотечного комплектування
У статті висвітлюється рівень інформаційного наповнення регіональних веб-сайтів, розглядаються основні проблеми виробництва інформаційної продукції регіональних ЗМІ, аналізується контент обласних інтернет-видань.
Ключові слова: регіональні інтернет-видання, веб-сайти, контент.
УДК 004.774:004.775
Галина Покровська,
голов. бібліограф НЮБ НБУВ
Розширення джерельної бази інтернет-ресурсів як шлях підвищення рівня бібліотечних інформаційно-аналітичних досліджень
У публікації порушуються проблеми пошуку нових джерел інформації для наповнення тематичних баз даних з метою піднесення рівня бібліотечних інформаційно-аналітичних досліджень, необхідності адекватного ставлення до пошуків нових джерел в умовах стрімкого збільшення інформації в Інтернеті.
Ключові слова: інтернет-ресурси, джерела інформації, пошук нових джерел.
УДК 028:004.775
Любов Степченко,
мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ
Читання в епоху розвитку електронних ресурсів: книга чи Інтернет?
У статті розглядаються позиції друкованої, електронної літератури та Інтер- нету в сучасному суспільстві. Досліджуються та аналізуються переваги кожної з форм подачі інформації.
Ключові слова: Інтернет, джерела інформації, читання, друковані видання, електронні бібліотеки, традиційне читання.
УДК 001:004.65:004.738.1
Андрій Жабін,
аспірант НБУВ
Наукова мережева комунікація та юзабіліті
У статті розглянуто особливості юзабіліті в науковій мережевій комунікації, існуючі проблеми юзабіліті в стандартах ІSO, етапи переходу від Веб 1.0 до Веб 2.0 у розвитку наукової комунікації та зони спілкування користувачів на веб-сайті.
Ключові слова: наукова мережева комунікація, юзабіліті, ISO, Edge, інтерфейс сайту, Веб 2.0, зони ієрархічного спілкування з користувачем.