Розділ I Сучасна бібліотека в соціокомунікативному процесі
УДК 027.02.021.6(100)″20″
Олена Воскобойнікова-Гузєва,
провід. наук. співроб. ІБД НБУВ, старш. наук. співроб., канд. іст. наук
Модернізаційні моделі розвитку бібліотечно-інформаційних установ у період глобалізації: визначення базових складових
У статті обґрунтовано необхідність вироблення модернізаційніх моделей розвитку бібліотечно-інформаційних установ України в сучасних умовах соціально-економічної та інформаційно-комунікаційної дійсності. Враховано методологічні підходи до модернізації та побудови модернізаційних моделей в історичній, економічній, соціологічній і політичній науці, концептуальні розробки щодо моделей розвитку бібліотеки в сучасному бібліотекознавстві та соціальних комунікаціях.
Ключові слова: бібліотечно-інформаційна діяльність, модернізаційні моделі розвитку, бібліотекознавство.
УДК 025.5:35.075.5
Валентина Пальчук,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. наук із соц. комунікацій
Сучасні інформаційно-аналітичні структури бібліотек як інтелектуально-комунікативні підсистеми бібліотечно-інформаційної інфраструктури
У статті розкрито роль інформаційно-аналітичних структур бібліотек як інтелектуально-комунікативних підсистем, що організовують рух знань на основі їх упорядкування та трансформування в аналітичні розробки з метою підвищення рівня їх цільового застосування в будь-якій сфері суспільної діяльності, у тому числі під час вироблення результативних рішень владними структурами.
Ключові слова: інформаційно-аналітичні структури бібліотек, органи державного урядування, інформація, науково-практичні, науково-експертні знання, інформаційно-аналітичні розробки.
УДК 001:004.77:02
Ірина Соколова,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
Тенденції розвитку наукових комунікацій (інформаційний аспект)
У статті йдеться про вплив електронних технологій на розвиток наукових комунікацій, розкриваються нові форми взаємодії науковців у професійній діяльності, акцентовано увагу на роботі науковців з інформаційним ресурсом бібліотек та світової мережі Інтернет.
Ключові слова: наукова комунікація, електронна бібліотека.
УДК 025.5(477):004.7
Олег Ворошилов,
старш. наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. іст. наук
Розвиток бібліотечних установ в Україні: тенденції та перспективи
Стаття висвітлює як основні тенденції розвитку вітчизняних бібліотек, пов’язані з переходом до інформаційного суспільства, так і ті питання, що потребують вирішення вже в найближчій перспективі.
Ключові слова: розвиток бібліотек, інформатизація, інформаційне суспільство.
УДК 336.74:021.9
Сергій Кулицький,
старш. наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. екон. наук
Дослідження фінансових комунікацій на базі ресурсів наукової бібліотеки
У статті висвітлено специфіку сучасних фінансів та наводиться визначення й класифікація фінансових комунікацій. Проведено аналіз механізму їх функ- ціонування на базі семіотичних моделей. Розглянуто досвід та потенційні можливості дослідження фінансових комунікацій на базі ресурсів великої наукової бібліотеки.
Ключові слова: інформація, інформаційний шум, фінанси, гроші, фінансові комунікації, модель комунікації, економічні агенти (суб’єкти економіки), інформаційні відносини, ринкові сигнали, символи.
УДК 025.5:004.77
Валентина Медведєва,
наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. іст. наук
Роль сучасних бібліотечних установ в інфотворчому процесі
У статті сучасний процес комп’ютеризації бібліотечних установ розглядається як засіб забезпечення доступу різних категорій користувачів до інформаційних ресурсів, як один з дієвих важелів впливу на інфотворчий процес українського суспільства.
Ключові слова: бібліотечні інформаційні ресурси, інформатизація суспільства, комп’ютерні технології, інформаційний простір.
УДК 027.021:004.77:371.212
Ірина Беззуб,
мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ
Бібліотека вищого навчального закладу у формуванні інформаційної культури студента
У статті викладено основні напрями розвитку бібліотек ВНЗ України, які розглядаються як інформаційна підтримка навчального й наукового процесу; висвітлюється роль бібліотек у формуванні інформаційної культури студентів.
Ключові слова: бібліотеки, електронні ресурси, інформаційні технології, інформаційна культура, корпоративні системи.
УДК [02:002.2]:371.212:004
Олексій Кобєлєв,
доцент кафедри бібліотекознавства та соціальних комунікацій Харківської державної академії культури, канд. пед. наук
«Інформаційна аналітика» як дисципліна для підготовки магістрів зі спеціальності «книгознавство, бібліотекознавство і бібліографознавство»
Розглядаються роль, форма й зміст навчальної програми дисципліни «Інформаційна аналітика». Визначаються особливості її викладання на факультеті бібліотекознавства та інформатики Харківської державної академії культури для магістрів зі спеціальності «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографознавство».
Ключові слова: інформаційна аналітика, інформаційно-аналітичні технології, навчальна дисципліна, магістри, бібліотекознавство, книгознавство, бібліографознавство.
УДК 025.4.03:004.77
Оксана Желай,
мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ
Інформатизація як важливий чинник розвитку бібліотечної діяльності
У статті висвітлюється процес інформатизації бібліотечної галузі, зокрема розвиток електронних інформаційно-бібліотечних технологій. Аналізуються результати їх застосування.
Ключові слова: інформатизація, електронні інформаційно-бібліотечні технології, Інтернет, комп’ютеризація.
УДК 339.138:024
Ірина Терещенко,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
Маркетинговий підхід як засіб покращання якості обслуговування користувачів сучасної бібліотеки
У статті йдеться про бібліотечний маркетинг, який сприяє покращанню якості обслуговування та надання бібліотеками послуг для задоволення потреб користувачів.
Ключові слова: бібліотечний маркетинг, бібліотечна послуга, платні послуги.
УДК 021.1:004.773.2
Галина Булахова,
мол. наук. співроб. НЮБ НБУВ
Реклама бібліотек як вид соціальної реклами
У статті досліджується реклама бібліотек як інструмент маркетингової комунікаційної політики та як соціальне явище, аналізується державне нормативно- правове регулювання соціальної реклами в Україні.
Ключові слова: бібліотека, соціальна реклама, комерційна реклама, Закон України «Про рекламу», інформація, рекламодавець, рекламорозповсюджувач.
УДК 011/016″19″ Шевченко Т. Г.
Лариса Матвійчук,
спеціаліст I категорії НОВ президії НАН України
Бібліографія шевченкіани: початок створення та основні віхи розвитку в працях академічних дослідників (1919–1990)
У статті розглянуто основні етапи становлення бібліографічної діяльності в системі ВУАН, зокрема показано результати щодо створення шевченкіани та перші методичні розробки наукової бібліографії шевченкіани в системі академічної науки.
Ключові слова: бібліографія, шевченкіана, бібліографічний покажчик, наукова бібліографія шевченкіани.
УДК 028:004.77
Юлія Шлапак,
провід. ред. НЮБ НБУВ
Формування інформаційної культури: особистість як користувач сучасної бібліотеки
Становлення інформаційної культури як самостійного наукового напряму й освітньої практики в Україні пов’язано з усвідомленням фундаментальної ролі інформації в суспільному розвитку; зростанням обсягів інформації; інформатизацією суспільства, розвитком інформаційної техніки й технології; становленням інформаційного суспільства.
Ключові слова: інформаційна культура, інформаційний світогляд, культура читання.