"Батьківщина" на старті

"Батьківщина" на стартіА. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Активізація діяльності ВО «Батьківщина» в умовах парламентсько-урядової кризи

 

Останні події в Україні засвідчують активізацію діяльності деяких  політичних сил з метою зміни керівництва уряду і Генеральної прокуратури, а в перспективі проведення дострокових парламентських і, не виключено, президентських виборів.  Серед «зацікавлених» експерти називають партію Ю. Тимошенко ВО «Батьківщина», яка намагається привернути до себе увагу за рахунок постійної критики влади, яку вона тривалий час представляла, перебуваючи в коаліції.

Ще півтора року тому політична ситуація для Ю. Тимошенко та її партії виглядала не надто оптимістично. Президентські вибори в травні 2014  р. закінчилися для лідера «Батьківщини» провалом. У штабі Ю. Тимошенко розраховували на те, що її підсумковий результат перевищить 20 % голосів виборців, і підсумок у 12,8 % став для «Батьківщини» несподіваним.

Перед достроковими парламентськими виборами «Батьківщина» переживає болючий розкол, з її лав  вийшла ціла низка  ключових діячів. У тому числі –  А.  Яценюк (тоді вже Прем’єр-міністр України), глава МВС А. Аваков, лідер «Самооборони Майдану» А.  Парубій і багаторічний найближчий соратник  Ю. Тимошенко – О. Турчинов.

Новостворений цими політиками «Народний фронт» несподівано для самого себе посів перше місце на парламентських виборах 2014 р., натомість «Батьківщина» ледве подолала виборчий бар’єр з результатом у всього лише 5,68% і увійшла до коаліції як  партнер.

Проте вже у 2015 р. Ю. Тимошенко разом зі своїми соратниками по партії починає відвойовувати електоральні симпатії виборців. Активна критика тарифної політики  уряду стала домінуючою для «Батьківщини», і це мало позитивні наслідки для партії.  Сприятливі для «Батьківщини» електоральні тенденції підтвердили і результати місцевих виборів. За підрахунками Комітету виборців України, саме «Батьківщина» посіла впевнене друге місце за сумарною кількістю депутатів місцевих рад та голів місцевих рад, які перемогли на виборах. Представництво у 23 обласних радах за результатом місцевих виборів-2015 отримали БПП «Солідарність» та ВО «Батьківщина» – 22 обласних та Київська міська рада. «УКРОП» та Радикальна партія О. Ляшка присутні відповідно у 18 та 17 обласних радах.  До 15 обласних рад обрано представників «Опозиційного блоку», «Самопомочі» та ВО «Свободи». Представництво в 10 обласних радах має партія «Наш край». До 8 обласних рад увійшли депутати від партії «Відродження».

Згідно з даними Центральної виборчої комісії, найбільшу кількість сільських селищних та міських голів було обрано від БПП «Солідарність» –
605 осіб. А другу позицію знову зайняла ВО «Батьківщина» – 369 осіб. Аграрна партія України за кількістю сільських селищних та міських голів посіла третє місце – 185 осіб. Партія «Наш край» посіла четверте місце зі 156 представниками на посадах голів міст, сіл та селищ. Наступними йдуть «Опозиційний блок» (80 осіб), «Відродження» (70 осіб), «За конкретні справи» (54 особи), ВО «Свобода» (53 особи), Радикальна партія Олега Ляшка (48 осіб).

На початку 2016 р. «Батьківщина» зберігає високий рейтинг, хоч і не є лідером електоральних симпатій. Соціологи групи «Рейтинг» склали список найбільш популярних серед українців партій. Опитування серед українців проводився в січні 2016 р. Більшість голосів було віддано Блоку Петра Порошенка – на його підтримку висловилися понад 16 % громадян. Партія
А. Яценюка в рейтинг не потрапила, що свідчить про антипатії громадян України не тільки до Прем’єра, але й до його партії «Народний фронт». На другому місці з результатом майже 14 % виявився «Опозиційний блок», понад 13 %  громадян віддали свої голоси за «Самопоміч». За «Батьківщину» готові були проголосувати трохи більше 12 % українців, за «Свободу» – близько 8 %, а за Радикальну партію – близько 6 %. Мінімальною підтримкою українців заручилися партії «УКРОП», «Правий сектор», «Народний контроль» і Аграрна партія України.

Соціологічні дослідження Київського міжнародного інституту соціології, проведені в лютому, засвідчили, що якби в середині лютого відбувалися вибори до Верховної Ради, то достатню кількість голосів для входження до неї могли б отримати сім партій. Серед тих виборців, хто визначився, рейтинги політсил розподілилися таким чином: БПП «Солідарність» – 16,6 %, «Батьківщина» – 15,1 %, «Опозиційний блок» – 14,2 %, «Самопоміч» – 11,8 %, Радикальна партія – 10,3 %, «Свобода» – 6,2 %, «Громадянська позиція» – 5,3 %.

У свою чергу результати опитування щодо електоральних настроїв населення України опублікував Інститут Горшеніна. Дослідження проводилося з 8 по 17 лютого. Всього в ньому взяли участь 2000 респондентів, що мешкають в усіх регіонах України (без урахування населення окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей).  Отримані дані показують, що якби президентські вибори проходили в кінці лютого, то голоси розподілилися б таким чином: П. Порошенко – 17,2 %; Ю. Тимошенко – 15,9 %; А. Садовий – 11,8 %; О. Ляшко – 11,8 %; Ю. Бойко – 10,7 %; А. Гриценко – 10,6 %; Д. Ярош – 3,6 %.

За даними Інституту Горшеніна, якби в кінці лютого пройшли парламентські вибори, то найбільше голосів отримала б партія «Самопоміч» – 15,6 % (за участі партії Саакашвілі «Самопоміч» отримала б  13,4 %); ВО «Батьківщина» – 14 % (12,1 %); «Опозиційний блок» – 12,8 % (11,3 %); Радикальна партія О. Ляшка – 12,5 % (10,3 %); Блок Петра Порошенка «Солідарність – 9,7 % (8,5 %).

Різні соціологічні дослідження мають розбіжності, але вони засвідчують зростання рейтингу деяких політичних сил, зокрема ВО «Батьківщини».

Секрет успіху Ю. Тимошенко та «Батьківщини», на думку експертів, полягає в її умінні зорієнтуватись у ситуації. Як зазначив В. Карасьов, попри  розкол у цій партії вдалося зберегти свою партійну структуру. «Побоювання щодо того, що без головного “парторга” “Батьківщини” О. Турчинова партія “посиплеться”, виявилися перебільшеними, і сьогодні саме міцні, перевірені часом і не однією виборчою кампанією місцеві партосередки стали запорукою хорошого результату “тимошенківців” на недавніх місцевих виборах», – зазначив експерт.

Політтехнолог С.  Гайдай наголошує нам тому, що протягом усієї політич-
ної біографії Ю. Тимошенко періоди її підйомів відбувалися тоді, коли в українському суспільстві накопичувався серйозний протестний потенціал. Тому, на його думку, у сучасних умовах невдоволення владою в «Бать-
ківщини» є черговий шанс наростити свій рейтинг, при вмілій критиці влади.

На думку політолога В. Фесенка, саме цим наразі і займається лідер «Батьківщини», ефективніше за інших використовуючи тему зростання тарифів на житлово-комунальні послуги для населення та критику влади щодо боротьби з корупцією. Після повернення з в’язниці Ю. Тимошенко немовби повернулася до іншої країни – вона ніяк не могла вловити суспільні настрої і весь час випадала з ритму суспільних і політичних змін. «А з весни 2015 року вона вловила: тема тарифів дуже багатьох людей хвилює найсильніше. А Тимошенко цю тему дуже добре знає. Тож вона почала методично бити в одну точку і, зрештою, це принесло результат», – вважає експерт.

При цьому, на думку експертів, Ю. Тимошенко не закликає до радикальних заходів. Вона відчуває, що країна сьогодні не в тому стані, щоб підтримувати яскраві радикальні дії на кшталт наметових містечок.

На думку експертів, Ю. Тимошенко та члени її політсили є одними з найпослідовніших критиків політики уряду – причому далеко не лише у сфері енергетики. При цьому формально «Батьківщина» тривалий час  залишалася партією парламентської коаліції. «Наша політична сила уже давно заявила, що ми не виходимо з коаліції тільки через війну і через те, що країна має бути єдиною перед обличчям агресора, але ми в той же час радикально і категорично не поділяємо цю непрофесійну, корумповану, абсолютно безглузду політику уряду», – ще  недавно заявляла Ю. Тимошенко.

Проте вже після невдалої спроби відправити уряд у відставку
Ю. Тимошенко активізувала свою діяльність, і її політична сила оголосила про вихід з коаліції і перехід в опозицію.  Як зазначив В. Фесенко, Ю. Тимошенко розуміє, що її час спливає, золотий період її політичної кар’єри за кілька років закінчиться. «Чоловік за 60 ще може претендувати на високий державний пост у якості такого собі патріарха. Жінці у такому віці, звичайно, складніше. І зараз вона намагається реалізувати, можливо, останню спробу повернутися на політичний Олімп», – зазначив  В. Фесенко.

Він припускає, що вже сьогодні Ю. Тимошенко може вести таємні переговори щодо можливої співпраці з колишніми втікачами з «Батьківщини» – нинішніми представниками «Народного фронту», аби заручитися їхньою підтримкою власної кандидатури на посаду Прем’єра, якщо не в цьому скликанні парламенту, то в наступному.

Утім, ще раз наголошує він, «вікно можливостей» для Ю. Тимошенко протягом найближчих років може закритися: бодай тому, що наразі їй не вдалося завоювати симпатії молодого покоління виборців.

Політтехнолог С. Гайдай більш скептично оцінює майбутні шанси Ю. Тимошенко. «Я вважаю, що шанс Тимошенко минув. Причому він минув у всього нинішнього правлячого класу – людей, які народилися у 60–70-х і прийшли в політику в 90-х. Зараз в Україні відбуватиметься  “повзуча” революцією, яка так чи інакше призведе до ротації політичного класу», – вважає експерт.

За його словами, нинішні цифри електоральної підтримки Ю. Тимошенко не вражають, якщо порівнювати їх з майже 50-відсотковим результатом на президентських виборах 2010 р., а отже, про якесь її політичне відродження  говорити не випадає.

Проте такі висновки для Ю. Тимошенко не є аргументом, і вона налаштована серйозно на боротьбу за найвищі посади, імовірно, на посаду Президента України з більш широкими повноваженнями, ніж у діючого.

А поки що лідер «Батьківщини» заявила, що її політсила не буде претендувати на посади в новому уряді. «Наша команда, “Батьківщина”, не претендує ні на пост Прем’єр-міністра, ні на посади міністрів. Ми вважаємо, що цей уряд повинен бути перехідним, технічним і повністю вільним від політичної залежності», – зазначила Ю. Тимошенко.

При цьому вона дала зрозуміти, що в країні має бути один лідер, імовірно, Ю. Тимошенко має на увазі більш сильного Президента. «Протистояння між Президентом і Прем’єр-міністром – це не лише особисті речі. Конституцією закладено, що є два керівники держави – один народно обраний та інший – народно обраний через парламентські вибори. Це дві людини з різними стратегіями розвитку країни, з різним баченням, з різними амбіціями. Немає жодної країни в світі, яка б керувалася двома лідерами. Це наша слабкість, ми не можемо в цьому знайти консенсус, оскільки лідер має бути один!» – наголосила Ю. Тимошенко.

Лідер ВО «Батьківщина» упевнена, що Україні потрібно обрати або парламентську форму правління, якщо вона рухається у Європу, європейську спільноту та орієнтуємося на західні цінності, або обрати президентську форму правління, як у США. «Конституція своє відпрацювала... Зараз нам потрібно не лише змінювати владу, а перезаснувати державу. Перезаснувати так, щоб ви багато чого значили у своїй власній країні», – підкреслила  Ю. Тимошенко.

На її думку, Конституцію потрібно змінювати, але не таким чином, як робить влада, а через референдум. «Зміни до Конституції не принесуть мир, але принесуть повне руйнування суверенітету держави, її територіальної цілісності», – заявила Ю. Тимошенко.

Вона вважає неприпустимим прикриття намірів щодо руйнування територіальної цілісності країни словом «децентралізація». Це  обман народу, коли словом «децентралізація» прикрили кулуарні домовленості між Кремлем і владною верхівкою України про абсолютно неприйнятний для України процес врегулювання військового конфлікту на Сході. «Хіба ми не розуміємо, що все, що названо словом “децентралізація”, прикриває особливий статус Донбасу?» – заявила лідер «Батьківщини».

На брифінгу у Верховній Раді Ю. Тимошенко також пояснила журналістам, що тільки народ на референдумі має право вирішувати такі питання, як зміна Основного закону, а Конституція повинна бути «продуктом консенсусу між народом і політиками». «Референдум обов’язково потрібен з приводу будь-яких змін до Конституції України», – наголосила вона.

Але, на думку Ю. Тимошенко,  ще до внесення змін до Конституції варто розв’язати ключові проблеми на Донбасі.  Лідер партії «Батьківщина» пояснила, що переговори з розв’язання військового конфлікту на Сході України можуть відбуватися в рамках політичного пакета або пакета безпеки.

За її словами, пакет безпеки включає «відновлення кордону і його взяття під український і міжнародний контроль, повна демілітаризація окупованих територій – прибрати всю зброю, прибрати всі бандитські угруповання, прибрати російську армію з території України під міжнародним наглядом». «Крім того, повернення української влади на цю територію, повернення силових українських структур, і плюс повернення біженців. І якщо ми виконуємо пакет безпеки першим, ми можемо говорити про децентралізацію, про чесні вибори», – підкреслила вона.

Адже, за її словами, нас сьогодні штовхають через Мінські угоди, через зміни до Конституції про особливий статус Донбасу практично до легалізації окупації нашої території.

Також, відповідаючи на питання журналістів, Ю. Тимошенко зазначила, що Україна «ні за яких обставин не може відкинути питання Автономної Республіки Крим, як іноді намагаються робити в світі». «Треба повернутися до наших державних кордонів як в Криму, так і на Донбасі. Це наша принципова позиція», – заявила вона.

Разом з тим лідер фракції «Батьківщина» Ю. Тимошенко вважає, що нині діюча влада неспроможна розв’язати ці проблеми, як і проблеми соціально-економічного характеру та подолати корупцію в країні. На її переконання,  тільки проведення позачергових парламентських виборів і повне перезавантаження влади дадуть можливість подолати всі ці проблеми. «В Україні не можна залишати статус-кво. Це не стабільність, це самообман і консервація корупції в українському парламенті», – заявила Ю. Тимошенко  під час зустрічі з міністром закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина Ф.-В. Штайнмайером і міністром закордонних справ і міжнародного розвитку Французької Республіки Ж.-М. Еро.

Ю. Тимошенко запевнила, що проведення позачергових парламентських виборів призведе до обрання ще більшої кількості представників демократичних сил і громадськості до нової Верховної Ради України.

Відповідно до інформації ЗМІ, активізація  Ю. Тимошенко відбувається не лише на внутрішньополітичній арені, зовнішньополітичній вектор також не залишається поза увагою політика. Окрім зустрічей з відомими зарубіжними політиками в Україні, вона побувала за кордоном, де також зустрілась із впливовими діячами.  Зокрема, журналісти звертають увагу на її візит до США в складі делегації 2–5 лютого 2016 р.

Повідомляється, що в рамках робочого візиту до США Ю. Тимошенко провела зустріч з експертами Atlantic Council. Сторони обговорили ситуацію в Україні, зосередившись на питаннях, пов’язаних з агресією Росії проти нашої держави та допомогою світової спільноти для відновлення миру в регіоні. Ю. Тимошенко не оминула можливості звернути увагу на неспроможність влади подолати корупцію в Україні

Експерти Atlantic Council наголосили, що найкращою відповіддю України на агресію Росії стане побудова вільного, демократичного суспільства та викорінення масштабної корупції. У зв’язку з цим Ю. Тимошенко зазначила, що всі демократичні сили та громадянське суспільство мають повстати задля подолання масштабної системної корупції по всій України. «Тільки побудувавши заможну, справедливу державу, ми зможемо зупинити ворога. Обурливим є те, що коли наші хлопці та дівчата проливають кров на фронтах, інші – наживаються, грабуючи та руйнуючи Україну», – заявила лідер «Батьківщини».

Окрім зустрічі з експертами Atlantic Council  Ю. Тимошенко в рамках робочого візиту до США провела зустріч із головою Комітету зі збройних сил сенату США Д. Маккейном та зустріч із головою Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США Е. Ройсом.

Як наголосив Е. Ройс, США підтримують народ України, який зіткнувся з російською агресією і загрозою для територіальної цілісності держави та її суверенітету. Конгресмен пообіцяв, що США і надалі допомагатимуть нашій державі в цій боротьбі за свободу. Своєю чергою Юлія Тимошенко подякувала Е. Ройсу за підтримку та поінформувала його про поточну ситуацію в Україні, зокрема про розвиток подій на Донбасі.

Також лідер «Батьківщини» зустрілася  зі співголовою групи підтримки України в Конгресі США М. Каптур.

Сторони обговорили ситуацію в Україні та те, як допомога США сприяє нашій державі у проведенні реформ і подоланні економічних та гуманітарних проблем.

У рамках робочого візиту до США голова партії «Батьківщина» провела зустріч із високопоставленим членом Комітету з асигнувань Палати представників Конгресу США Н. Лоуі.

Під час зустрічі сторони обговорили ситуацію в Україні, зокрема питання, що стосуються військового конфлікту на Донбасі, та проведення реформ у нашій державі. Як повідомила Н. Лоуі, згідно з рішенням Конгресу США, прийнятим наприкінці минулого року, допомога США Україні на 2016 р. суттєво збільшена. Конгресмен також висловила сподівання, що в нашій державі розпочнуться справжні реформи, зокрема правоохоронних органів та судова. Окрім того, вона зазначила, що ключовою проблемою для України залишається масштабна корупція.

У зв’язку з цим Ю. Тимошенко наголосила на особливій ролі громадянського суспільства у подоланні системної корупції та проведенні реальних реформ, а не їхньої імітації.

Під час робочого візиту до США політик також провела зустріч із заступником державного секретаря США В. Нуланд.

Сторони обговорили ситуацію в Україні, зокрема питання, пов’язані з агресією Росії на Сході України та анексією Криму.

У зв’язку з цим Ю. Тимошенко заявила, що тільки спільними зусиллями всього демократичного світу можливо зупинити Росію та відновити світовий порядок. Вона також наголосила, що Мінські домовленості були необхідними, але є недостатніми для відновлення миру в нашій державі, і закликала США та Велику Британію, як гарантів Будапештського меморандуму, долучитися до процесу переговорів.

Ю. Тимошенко подякувала В. Нуланд та США за підтримку, яку вони надають Україні на шляху демократичних перетворень, та запевнила, що партія «Батьківщина» докладає всіх можливих зусиль для реалізації прагнень народу України побудувати справедливу та заможну державу.

У зустрічах також взяли участь заступник голови партії «Батьківщина», голова Комітету ВРУ з прав людини Г. Немиря та голова ГО «Антикорупційний рух» В. Наливайченко.

Присутність під час високих зустрічей В. Наливайченка виглядає досить симптоматичною з огляду на оголошене 12 лютого, невдовзі після візиту
Ю. Тимошенко до США, об’єднання зусиль «Батьківщини» Ю. Тимошенко та «Антикорупційного руху» В. Наливайченка «заради відвернення національної катастрофи».

У своєму заклику до нації Ю. Тимошенко і В. Наливайченко наголосили: якщо не вдасться створити новий уряд, необхідно провести дострокові парламентські вибори одночасно з референдумом про необхідність ухвалення нової Конституції України.

Завданням цього об’єднання команд є повернення України на ефективний шлях розвитку, заявили політики. «Сьогодні наше завдання разом з усіма українцями, які розуміють, що відбувається і хочуть боротися, – створити альтернативу. Альтернативу чітку, на базі синергії українського суспільства. Та добитися перемоги України», – заявила  Ю. Тимошенко.

До союзу політичних сил Ю. Тимошенко і В. Наливайченка готова приєднатися  «Партія місцевого самоврядування». Ця партія підтримала «Заклик до нації» лідерів ВО «Батьківщина» та ГО «Антикорупційний рух» об’єднатися за відставку уряду, дострокові парламентські вибори, прийняття нової Конституції України на всенародному референдумі. Про це йдеться в офіційному зверненні «Партії місцевого самоврядування» до Ю. Тимошенко і В. Наливайченка.

«Партія місцевого самоврядування» підкреслює, що ідея об’єднання за відставку уряду, проведення дострокових парламентських виборів та прийняття нової редакції Конституції на всенародному референдумі є більш ніж актуальною, затребуваною українським суспільством. «Поділяючи і всіляко підтримуючи ініціативу ВО “Батьківщина” та ГО “Антикорупційний рух”, Партія місцевого самоврядування готова увійти до складу робочої групи і надати посильну допомогу у створенні нової редакції Конституції України. Ми виступаємо принциповими прихильниками розпуску парламенту і проведення дострокових виборів. Країні необхідна принципово нова Конституція, нова Верховна Рада з палатою представників регіональних громад, новий уряд, що діє в інтересах місцевого самоврядування і під його контролем», – заявили лідери  політичної сили.

Утім, подібні об’єднання, на думку експертів, не мають перспективи. Зокрема, як зазначив політолог В. Цибулько, об'єднання партії «Батьківщина» Ю. Тимошенко та громадської організації «Антикорупційний рух»
В. Наливайченка не має майбутнього. «Союз Тимошенко і Наливайченка – посміховище. Це різновекторні фігури. Наливайченко настільки розчиниться в Тимошенко, що ніякого тандему не буде. Це дії, сформовані на імпульсивному рівні. Там немає системної діяльності», – заявив В. Цибулько.

За його словами, для В. Наливайченка Ю. Тимошенко є «останнім прихистком». «Оточення Наливайченка більше піарівське. Воно не із тих, хто будує політичні системи. Він, як політик, не спромігся вибудувати навіть серйозний громадський проект. Не кажучи вже про дієву політичну структуру. Тому для нього Юля, як остання парасолька. Прихисток, до якого він може прибитися», – зазначив експерт.

Разом з тим, на його думку, для Ю. Тимошенко знадобився цей союз, але він їй навряд чи допоможе. «Тимошенко – політична фігура, яка відходить із “політичного Олімпу”. “Батьківщина” повільно йде у небуття. Тому прихід людей з достатньою впізнаваністю, але без сталого політичного реноме, є її особистим здобутком», – наголосив політолог.

В. Цибулько переконаний, що заява про об'єднання є підготовкою до позачергових парламентських виборів. «Далі буде спроба заїхати в парламент на плечах Наді Савченко. Але це все примарно. До позачергових виборів ніхто не готовий. Ресурсів немає», – вважає експерт.

У свою чергу політичний оглядач П. Казарін також наголосив, що
Ю. Тимошенко готується до дострокових виборів.  «Рішення “Батьківщини” вийти з коаліції – ознака того, що фракція зацікавлена в проведенні дострокових парламентських виборів», – заявив П. Казарін.

При цьому він зазначив: «Якщо рейтинги “Батьківщини”, “Свободи” і “Опозиційного блоку” дозволяють їм сподіватися на те, що в наступному електоральному циклі вони увійдуть до складу парламенту і посилять там свою присутність, то зрозуміло, що вони будуть ситуацію розгойдувати на дострокові вибори».

Натомість директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства В. Кулик зазначив, що, прийнявши рішення вийти з коаліції, «Батьківщина» зайняла зручну позицію критики влади. «“Батьківщина” отримала головні іміджеві дивіденди. Фактично, показала себе послідовною політичною силою», – зазначив він.

При цьому експерт наголосив, що «Батьківщина» буде намагатися, разом з «радикалами», зайняти нішу політсили з опозиційною риторикою. Це дуже зручна позиція критики, хороша медійна платформа. «Думаю, в цій ситуації “Батьківщина” діє тактично правильно. Але чи це “плюс”  для держави, країни – для мене питання. Якщо вона виходить з коаліції, значить, далі готова “продавлювати” проведення дострокових парламентських виборів», – підкреслив він.

Сьогодні країна перебуває в складній ситуації, суспільство  наелектризоване внаслідок тривалої політичної кризи та війни. Дострокові парламентські вибори можуть лише загострити ситуацію. Як зазначають експерти, наступний парламент може бути більш некерованим за нинішній. Зросте фракція «Опозиційного блоку». Частина колишніх прихильників Партії регіонів знову готові голосувати за колишніх «регіоналів» з переконанням, що колись було краще, нова влада ні на що не здатна.  Збільшиться представництво «Батьківщини», але не на стільки, як сподівається Ю. Тимошенко. Знову в парламенті буде «Свобода». Можливо, з’являться фракції партій «УКРОП» і «Правого сектору». Існує імовірність появи у Верховній Раді навіть фракції гіпотетичного блоку Саакашвілі. У такій конфігурації Верховна Рада стане більш популістською. Сформувати дієздатний уряд буде складніше.

Малоймовірно, що нині діюча влада погодиться на подібний варіант. Більш імовірно, що у Верховній Раді буде збережена коаліція з новим Прем’єром. Можливо, буде сформована нова коаліція, адже багатьом депутатам немає сенсу йти на вибори. Але все це відбуватиметься без «Батьківщини», якій залишиться лише критикувати владу. Утім, риторика Ю. Тимошенко ефективна короткий термін. Довготривала критика не матиме значного ефекту, тому лідер ВО «Батьківщина» намагатиметься прискорити процес, традиційно використовуючи критику влади з актуальних питань (Статтю підготовлено з використанням інформації таких джерел: Тимошенко заявила, что не претендует на посты в правительстве // http://www.facenews.ua/news/2016/309044/.  – 2016. – 18.02; Депутаты Яценюка обвинили «Батькивщину» в дестабилизации ситуации в стране // http://glavcom.ua/news/362534.html. – 2016. – 17.02; Институт Горшенина обнародовал президентские и партийные рейтинги // http://lb.ua/news/2016/02/23/328601_institut_gorshenina_obnarodoval.html. – 2016. – 23.02; Вопрос изменений в Конституцию нужно решать на референдуме // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/vopros-yzmenenyj-v-konstytutsyyu-nuzhno-reshat-na-referendume/. – 2016. – 25.01; Призываю Германию и Францию оставаться движущими силами установления мира в Украине // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/pryzyvayu-germanyyu-y-frantsyyu-ostavatsya-dvyzhushhymy-sylamy-ustanovlenyya-myra-v-ukrayne/. – 2016. – 23.02; Консервация коррупции в Украине недопустима // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/konservatsyya-korruptsyy-v-ukrayne-nedopustyma/. – 2016. – 23.02; Требуем созыва внеочередного заседания ВР для отставки правительства // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/trebuem-sozyva-vneocherednogo-zasedanyya-vr-dlya-otstavky-pravytelstva/. – 2016. – 22.02; Войну на Донбассе можно прекратить выполнением пакета безопасности // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/vojnu-na-donbasse-mozhno-prekratyt-vypolnenyem-paketa-bezopasnosty/. – 2016. – 20.02; Аграрии способны поднять экономику Украины // https://www.tymoshenko.ua/ru/novosti/agraryy-sposobny-podnyat-ekonomyku-ukrayny/.  – 2016. – 24.02; «Батьківщина» зацікавлена у проведенні дострокових парламентських виборів – експерт // http://www.unn.com.ua/uk/news/1548207-batkivschina-zatsikavlena-u-provedenni-dostrokovikh-parlamentskikh-viboriv-ekspert. – 2016. – 17.02; Партія місцевого самоврядування об'єдналася з Тимошенко і Наливайченком // http://ukranews.com/news/200019.Partiya-mestnogo-samoupravleniya-obedinilas-s-Timoshenko-i-Nalivaychenko.uk. – 2016. – 19.02; Андрій Павловський // https://www.facebook.com/pavlovskyi/posts/1138571802842524. – 2016. – 15.02; Юлія Тимошенко зустрілася із заступником держсекретаря США Вікторією Нуланд // http://ba.org.ua/yuliya-timoshenko-zustrilasya-z-viktoriyeyu-nuland/. – 2016. – 2.02).

 

Потіха А. Активізація діяльності ВО «Батьківщина»  в умовах парламентсько-урядової кризи  [Електронний ресурс] /  А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2016. – № 41. – С. 41–50. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2016/ukr4.pdf. – Назва з екрану.