Партія простих людей С. КаплінаІ. Рудь, мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ, канд. політ. наук

Нові політичні проекти на місцевих виборах: Партія простих людей С. Капліна

 

Напередодні місцевих виборів, які плануються на 25 жовтня цього року, в Україні з’являються нові політичні проекти й партії. Серед проектів, які викликають зацікавлення в експертному середовищі, можна назвати Партію простих людей, що створена за ініціативою депутата Верховної Ради С. Капліна.

У 2012 р. С. Каплін обирався у Верховну Раду від партії УДАР.

За її ж квотою потрапив до парламенту і в 2014 р. вже у складі Блоку П. Порошенка.

Слід підкреслити, що УДАР – уже не перша політична партія, членом якої встиг побувати С. Каплін. З 2000 р. по 2004 р. він був членом Партії промисловців і підприємців України (ПППУ) А. Кінаха, навіть входив до її Політради. У 2010–2011 рр. входив до партії «Фронт змін» А. Яценюка, був заступником її Кременчуцької міської парторганізації. У 2007–2010 рр. працював помічником Н. Королевської, на той момент члена фракції Блоку Ю. Тимошенко, яка очолювала Комітет Верховної Ради з питань промислової політики.

Депутат, відомий своїми яскравими й гучними виступами з парламентської трибуни, формально залишається в пропрезидентській фракції, однак будує власний політичний проект на критиці дій влади.

Свою політичну силу – Партію простий людей – народний депутат С. Каплін презентував 23 червня в Кременчуці.

Рішення створити нову партію він пояснює необхідністю відродити країну, взяти всю відповідальність за ситуацію в Україні на себе, привести до влади нових людей, яких вже сьогодні поважають і яким довіряє суспільство. «Після виборів я сказав Президенту і Прем’єр-міністру, що якщо за півроку не буде досягнень у їхній роботі, не буде реальної боротьби з корупцією, будуть віддаватися інтереси Майдану, то я створю свій проект, тому... в Мін’юст були подані документи про реєстрацію Партії простих людей С. Капліна, – пояснив причини створення нової партії С. Каплін.

«У нашій Партії простих людей не буде великого бізнесу, не буде середнього бізнесу. Партійними функціонерами, лідерами на місцях будуть звичайні прості громадяни, але вони кожен на своєму місці довели, що можуть давати результати навіть в умовах, коли країна перебуває у війні та економічній кризі», – сказав С. Каплін.

Лідер Партії простих людей С. Каплін підкреслює необхідність створення бездоганної команди, що включатиме в себе патріотичну, демократичну та ефективну виконавчу складову.

Крім того, для відродження країни і, зокрема, Кременчука нардеп запропонував вжити 10 необхідних кроків:

1. Скасування районних, обласних державних адміністрацій, робота яких абсолютно неефективна.

2. Зменшення кількості міністрів уряду до семи, які повинні нести персональну відповідальність за кожну галузь і відповідати за те, як вони реалізували окремі напрями реформ.

3. Прийняття закону про смертну кару за корупцію.

4. Прийняття закону про відкликання депутатів місцевих рад, щоб вони не думали, що «потрапили в рай на п’ять років».

5. Посада Прем’єр-міністра має бути ліквідована, а відповідальність має бути покладена на Президента.

6. Спрощення порядку імпічменту Президента.

7. Скорочення парламенту до 100 народних депутатів і створення умов ефективної роботи комітетів, їх персонального голосування.

8. Позбавлення мандата нардепа за п’ять прогулів без поважних причин.

9. Обрання Генерального прокурора України прямим голосуванням народу.

10. Проведення серйозної судової реформи. Суддя повинен особисто відповідати за свої рішення, а також має бути спрощена процедура притягнення до відповідальності, зняття недоторканності із суддів.

Серед основних завдань Партії простих людей С. Капліним названі боротьба з олігархами й корупцією, розробка економічної доктрини, створення нової Конституції, яка б дійсно захищала простих людей.

С. Каплін зробив гучну заяву, що в його партію не ввійдуть люди, які вже займалися політикою.

За словами народного депутата, він розпочав робочий тур по країні, під час якого планує формувати партійні осередки Партії простих людей у кожній області. Однак дії народного депутата від правлячого БПП, а відтепер і лідера Партії простих людей С. Капліна часто не збігаються з його заявами й програмними тезами.

У травні 2015 р. на телеканалі «1+1» вийшла програма «Гроші» із сюжетом про чималі статки «бідних» народних депутатів. Героєм програми став саме нардеп С. Каплін. Журналістів зацікавив його шостий айфон (вартість моделі від 16 до 21 тис. грн). Також репортерів «Грошей» цікавило, звідки у «бідного й чесного» нардепа джип Toyota Land Cruiser Prado, на якому той поїхав із засідання ВР України (вартість аналогічної моделі 1 млн грн).  Нардеп пояснив, що айфон йому подарували друзі і він навіть вартості його не знає, а про автомобіль узагалі змовчав.

Газета «Кременчуцький телеграф» опублікувала інтерв’ю із С. Капліним, яке він дав виданню під час прес-конференції в Кременчуці 23 червня після оголошення про створення Партії простих людей. На питання журналіста про те, чому він не виконує даних раніше обіцянок, С. Каплін фактично відмовився дати відповідь та заявив, що навчився не реагувати на провокаційні питання й не хоче витрачати час на перепалки.

Показовою є й позиція С. Капліна щодо ухвалення Закону України «Про місцеві вибори» нардеп не виконав власної обіцянки, що в разі прийняття цього законопроекту домагатиметься його скасування. У підсумку Закон усе ж був прийнятий, і не було помітно, щоб С. Каплін якось цьому протидіяв.

Можна також згадати інцидент за участі С. Капліна на сесії Полтавської міськради, якийстався 10 липня. У цей день до приміщення міськради увірвалася сотня активістів разом із С. Капліним, які висунули вимоги проти підняття тарифів на комунальні послуги та вартості проїзду в громадському транспорті.

Після словесної полеміки та штовханини в стінах міськради з народним депутатом С. Капліним мер Полтави О. Мамай змушений був зачинитися в кабінеті. Пікетувальники й депутати заблокували кабінет міського голови, але згодом О. Мамай вийшов сам і спробував втекти з місця події від мітингувальників на вулицю. На вулиці автомобіль мера було заблоковано. Нардеп С. Каплін намагався вдертися в салон і витягнути О. Мамая. Такі дії С. Капліна викликали багато запитань, враховуючи його формальну належність до діючої влади.

Незважаючи на критику народним депутатом діяльності Д. Фірташа, деякі оглядачі пов’язують саме з ним та із С. Льовочкіним фінансування політичного проекту С. Капліна «Партія простих людей».

Незважаючи на те що С. Каплін став народним депутатом від УДАРу, а в парламенті вступив у фракцію «Блок Петра Порошенка», він практично одразу почав створювати свою «опозиційну» до уряду політсилу. Оглядачі припускають, що це було пов’язано з тим, що  його тіньові спонсори (серед яких називають С. Льовочкіна та Д. Фірташа) серйозно готуються до виборів до місцевих рад. Після політичної смерті Партії регіонів вони створюють нові проекти, які збиратимуть голоси колишніх її виборців. Одним з таких проектів став «Опозиційний блок», який очолив близький соратник В. Януковича Ю. Бойко.

Слідом за цим було вирішено створити партію, яка збиратиме голоси виборців на іншому електоральному полі. Ця партія більше розрахована на підтримку тих виборців, яких приваблює популізм і гасла типу «знизимо тарифи», «підвищимо зарплати і пенсії», «заберемо у багатих – віддамо бідним» тощо. Саме на цьому електоральному полі сьогодні працює С. Каплін. Він їздить по містах і селах, розповідає людям про те, що вирішуватиме всі їхні проблеми, але при цьому скромно замовчує, як саме він їх вирішуватиме.

Гасла новоствореного проекту «Партія простих людей» багато в чому збігаються з тими напрямами, над якими працюють «Батьківщина» та Ю. Тимошенко. Варто зазначити, що саме Ю. Тимошенко першою стала говорити про те, що необхідно розробити прозору систему формування комунальних тарифів, а «Батьківщина» вимагає введення індексації заробітних плат, пенсій та інших соціальних виплат, скасування пенсійного податку. Причому, справедливості заради, варто зазначити, що все це робиться з конкретними пропозиціями, які виносяться на обговорення громадськості.

Розуміючи, що названі проблеми дуже турбують виборців, С. Каплін вирішив використовувати їхню риторику для залучення уваги до своєї партії. Наприклад, він оголосив, що ініціює всеукраїнську «ходу з платіжками» проти тарифів А. Яценюка. Дивним виглядає те, що народний депутат, який входить до правлячої коаліції, бореться з коаліційним же урядом, замість того щоб брати на себе відповідальність за його дії та рішення.

С. Каплін формує свою Партію простих людей, підтягуючи до неї своїх «непростих» родичів і бізнес-партнерів.

У 2014 р. напередодні парламентських виборів разом з кандидатом у нардепи С. Перепелом С. Каплін збирав людей для походу на Київ, щоб таким чином боротися з будівництвом Беланівського ГЗК, а сам С. Перепел тоді обіцяв зупинити будівництво цього ГЗК. Подейкують, що «регіонал» В. Матицин, на прохання «столичних патронів» С. Капліна, мав профінансувати його похід на Київ. Гроші спонсори начебто виділили, але ходи так і не відбулося. З плином часу змінилася й позиція самого С. Капліна щодо ГЗК. І вже цього року С. Каплін раптом заявив, що Беланівский ГЗК і не будується зовсім.

У Кременчуці партосередок партії С. Капліна очолив  його кум – бізнес-партнер «регіонала» В. Матицина, господар торгового центру «Мега-трейд» С. Порчирян. Раніше С. Порчирян був комуністом і навіть представляв цю партію в міськраді.

Активістом нової партії С. Капліна є і відомий «регіонал» В. Яворський, адже, за дивним збігом обставин, саме на заводі техвуглецю, який той очолює, відбулася зустріч С. Капліна з трудовим колективом. Хоча на  прес-конференції 23 червня в Кременчуці С. Каплін заявив: «У Партії простих людей не буде великого бізнесу. Партійними функціонерами, лідерами на місцях будуть звичайні, прості громадяни...» (Мабуть, мільйонери С. Порчирян і В. Яворський, за версією С. Капліна, і є тими простими людьми).

Завдяки своїм покровителям С. Каплін постійно присутній у медіа-просторі певних телеканалів з викривальними виступами проти представників влади, до якої і він також належить. Наприклад, у програмі «Народна прокуратура» на каналі «112 Україна» С. Каплін виступає як автор і ведучий. Буває він і на політичному ток-шоу «Чорне дзеркало» на телеканалі «Інтер», де часто виступає з критикою дій уряду.

Паралельно лідер Партії простих людей С. Каплін усіляко демонструє відмінність своєї політсили від топових партій України, у тому числі вже представлених у парламенті. Наприклад, від партії «Народний фронт», яку, на думку лідера ППЛ, спонсорує «сім’я українських олігархів». «Кілька олігархічних сімей вимили всі гроші. Яценюк був і буде сином полку українських олігархів, які і привели його в головні кабінети держави», – заявив  С. Каплін в ефірі телеканалу «Інтер», пообіцявши найближчим часом опублікувати документи про корупційні схеми в уряді у своєму Facebook.

Виходячи з цієї риторики, можна припустити, що саме партія «Народний фронт» стане основною мішенню для критики новоявленого голови партії, а боротьба з корупцією – прапором, під яким він вестиме свою боротьбу на місцевих виборах.

Загалом, головним завданням таких політичних проектів, як «Партія простих людей» С. Капліна, є отримання кращих позиції у владі, у тому числі завдяки перемозі на місцевих виборах.

Оглядачі зазначають, що для реалізації цих цілей і створюються подібні політичні проекти, розраховані виключно на популізм, а не на системну роботу. Незважаючи на очевидну технічність цього політичного проекту та його кандидатів, він може відібрати голоси в серйозних, патріотично налаштованих політичних сил як на Полтавщині, так і по всій країні (Матеріал підготовлено з використанням інформації таких  джерел:

http://nahnews.org/261481-kaplin-sozdal-na-ukraine-novuyu-politsilu-partiyu-prostyx-lyudej; http://howeverlife.ru/новости/kaplin-vozglavil-partiu-prostyh-ludei.html;http://kremen.today/news.php?id=44261&year=2015&today=02&month=07;http://vlasti.net/news/163279; http://24tv.ua/ukrayina/mer_poltavi_poyasniv_chomu_nayihav_
avtomobilem_na_natovp_lyudey/n592185;http://vk.com/prosti.lydu; http://www.slovoidilo.ua/2015/07/15/
novyna/polityka/populizm-u-chystomu-vyhlyadi-kaplin-pidtrymav-zakon-pro-miscevi-vybory-xocha-obicyav-protylezhne).