Партія «Відродження»А. Потіха, наук. співроб. СІАЗ НБУВ

Партія «Відродження» в умовах підготовки до майбутніх місцевих виборів

 

Напередодні виборчої кампанії, як правило, активізуються різні політичні сили, пропонуючи виборцям нові проекти. Не будуть винятком і вибори до місцевих органів влади  в Україні,  які  плануються на жовтень цього року, адже це хороша можливість для перевірки  нового проекту. Крім того, отримавши місця в місцевих органах влади, політичні сили отримають більші можливості закріпитись як на регіональному рівні, так і на всеукраїнському.

Одним з таких політичних проектів може бути і партія «Відродження», яка активізувалась і зміцнилася за рахунок колишніх членів Партії регіонів, які залишаються досить впливовими політиками.

Як відомо, на «руїнах» Партії регіонів виникло одразу кілька політичних проектів. Зокрема,  ще в парламенті минулого скликання з колишніх «регіоналів» було створено депутатську групу «Економічний розвиток» на чолі з В. Хомутинником. Більшість її представників потрапили і до нового скликання парламенту завдяки перемозі на мажоритарних округах. Уже в новій Верховній Раді вони знову створили групу «Економічний розвиток», але незабаром перейменували її в групу «Відродження».

Перереєстрація депутатської групи В. Хомутинника «Економічний розвиток» на групу «Відродження», імовірно, пов’язана з наміром розвивати партію «Відродження», засновану 10 років тому покійним екс-міністром транспорту Г. Кирпою.

Таку думку висловили деякі члени розформованої групи «Економічного розвитку». Зокрема, А. Яценко повідомив, що увійшов до складу групи «Відродження» та планує брати участь у розвитку однойменної партії.

Як інформують ЗМІ, у червні 2014 р. партію «Відродження» очолив депутат В. Остапчук, який входив до «Економічного розвитку». У минулому він очолював Південно-Західну залізницю. До керівництва партії входять ще кілька колишніх і нинішніх високопоставлених транспортників.

Після оголошення про перейменування групи «Економічного розвитку» експерти заговорили про ймовірність підготовки  партії «Відродження» до виборів. Як зазначили в русі «Чесно», скоріше за все, розвивати «Відродження» будуть під місцеві вибори, які пройдуть восени.

5 червня відбувся з’їзд однойменної партії, на якому було обрано нове керівництво і оголошено про намір взяти участь у місцевих виборах. На новому з’їзді В. Остапчук передав керівництво партії своєму колезі по депутатській групі «Відродження» в Раді В. Бондарю. До президії ради партії увійшли всі колишні «регіонали». Окрім В. Остапчука та В. Бондаря, до ради увійшли: А. Яценко, В.  Хомутинник, М. Мироненко і В. Пилипенко.

За словами А. Яценка,  партія сповідує винятково опозиційну ідеологію. «Чинна влада довела країну, як кажуть, до ручки. Україні потрібна не паркетна, а реальна опозиція», – вважає А. Яценко.

Він запевняє, що партія, куди входять колишні «регіонали», націлена не тільки на жовтневі місцеві вибори, а й на позачергову кампанію з виборів до Верховної Ради. «На наш погляд, потрібно проводити перевибори, оскільки у політичних сил, представлених сьогодні в парламентській коаліції, вкрай низький рівень народної довіри. Ми теж зацікавлені в нових виборах. Як у будь-якої політичної сили, наша мета – прийти до влади», – наголосив А. Яценко.

Разом з тим обрання В. Бондаря на посаду голови «Відродження» в партії пояснюють його задовільною політичною репутацією, адже В. Яценко і В. Хомутинник у парламентах попередніх скликань були замішані в кількох гучних скандалах.

Щоправда, у політичному середовищі вважають, що саме лідер групи «Відродження»  у Верховній  Раді В. Хомутинник відіграватиме провідну роль і в політсилі. Таким чином, верхівку партії становлять переможці в мажоритарних округах, вони і займуться партбудівництвом на місцях. Головне завдання – провести своїх людей до місцевих рад в округах, на яких їх обрали депутатами Верховної Ради.

Ряд інших депутатів партії «Відродження» займуться партбудівництвом на місцях, очоливши осередки в областях, де розміщено їхні округи. Зокрема, А. Іллюк взяв на себе керівництво Миколаївською облорганізацією «Відродження», В. Гуляєв – Одеською, А. Шипко – Дніпропетровською, О. Кулініч – Полтавськоїю, Л. Даценко – Черкаською.

Ці люди володіють значними ресурсами у своїх округах і намагатимуться створити досить потужну структуру.

Щодо політичної орієнтації партії «Відродження», то тут зберігається інтрига. Опозицією до кого і до чого вони будуть, не зовсім зрозуміло. Під час виборчих кампаній багато хто оголошує себе опозицією, адже  в умовах складної соціально-економічної ситуації значно легше критикувати владу, ніж пропонувати реальні шляхи подолання проблем.

Ще недавно В. Остапчук наголошував, що партія «Відродження» міцно стоїть на державницьких рейках. «Одна з наших головних завдань партії – робота на єднання України, подолання екстремізму і поляризації країни. Ми підтримуємо Президента України Петра Порошенка в реалізації його плану мирного врегулювання на сході України», зазначав В. Остапчук, будучи очільником партії.

Він запропонував колегам по партії взяти на озброєння у своїй діяльності теорію малих справ, реалізовану на практиці добрими справами. На думку В. Остапчука, єдиний ланцюг «малих справ», що мають величезне значення для суспільства, допоможе вийти на якісно новий соціально-економічний і культурно-моральний рівень суспільства й країни. «Наша партія спочатку об’єднувала людей з різних регіонів України, серед яких багато залізничників. Як відомо, залізниці в усі часи були становим хребтом держави, оплотом державності. Для нас ніколи не було абсолютно ніякої різниці, звідки хто родом: зі Львова, Полтави, Вінниці чи Донецька. Сьогодні нам важливо прокласти міцні мости співпраці не тільки між регіонами України, а й із громадськими організаціями – для створення надзвичайно необхідних для суспільства «соціальних ліфтів», зазначив В. Остапчук.

У нинішніх умовах партія оголошує себе опозиційною і значно збільшила кількість критичних заяв на адресу влади, зокрема, це стосується адміністративної реформи, яка напряму пов’язана з місцевим самоврядуванням. Імовірно, це буде важливим  елементом передвиборної риторики цієї осені.

Як інформують ЗМІ, народний депутат і глава партії «Відродження» В. Бондар вважає, що адміністративно-територіальну реформу надто рано проводити. На сторінці у Facebook він зазначив, що подібні зміни робляться тільки тоді, коли все стабільно в економіці і в країні немає бойових дій. Така реформа проводиться в країнах з потужною економікою, сильною владою, стабільною коаліцією. «А в наших умовах, якщо підходити галопом, то це крах. Заради чого це робиться? Що люди отримають? Більше повноважень чи більше фінансування? Ні. Людей штучно заганяють у ці об’єднання. Ніхто не проводив ніякої роботи з громадськістю. У найближчі 3–5 років ця реформа нереальна. Наприклад, Польща два роки до неї готувалась. Вони думали не про те як кого об’єднати, а які галузі можна буде розвивати на цих територіях. У нас цього немає», наголосив В. Бондар.

Крім того, В. Бондар звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду Києва, у якому просить скасувати постанову уряду щодо методики формування територіальних громад. На його думку, ця методика не передбачає ніякої добровільності, а тільки примусовість. На переконання В. Бондаря, визначене Методикою формування тергромад призведе до припинення роботи шкіл, дитсадків, фельдшерсько-акушерських пунктів на місцях, чим фактично знищить села і залишить мільйони сільських мешканців напризволяще.

У партії «Відродження» також заявляють про необхідність економічних реформ і змін в оподаткуванні. Зокрема,  партія  закликає зменшити податок на землю в 10 разів. Відповідний законопроект уже внесено на розгляд Верховної Ради. Він стосується ділянок, на яких розташовані багатоквартирні, садибні, дачні будинки та гаражі до 0,3 % від їхньої вартості. На думку партійців, встановлена минулого року  3-відсоткова ставка земельного податку збільшила суму оренди землі для фізичних осіб та кооперативів у 33 рази, а у громадян просто відсутні кошти для сплати таких великих податків.

Представники партії заявляють, що вони є самостійною політичною силою, яка буде відстоювати інтереси народу, незалежною від олігархів, адже  фінансуванням партії її члени займаються самостійно.

Щоправда, деякі політики й експерти вважають, що це зовсім не так, адже  партія  є близькою  до бізнесмена І. Коломойського, який завжди був у хороших стосунках з командою В. Хомутинника. «Хоча Ігор Валерійович перебуває поза політичним процесом, але він, як я припускаю, бачить, що партія “Відродження” може викликати більший електоральний інтерес на південному сході, ніж, наприклад, проект патріотичного характеру на зразок УкрОПу», – зазначив народний депутат Б. Філатов.

За інформацією  ЗМІ, І.  Коломойський опікується кількома політичними проектами, які можуть бути різними за ідеологічною спрямованістю (формально), але допомагатимуть йому впливати на владу.  Зокрема, з І. Коломойським пов’язують партію «УкрОП»,   яка дотримується діаметрально протилежних поглядів, ніж партія «Відродження».

Як відомо, 15 червня в Міністерстві юстиції України було зареєстровано нову політичну партію «Українське об’єднання патріотів – УкрОП». Один з лідерів цієї партії – екс-заступник губернатора Дніпропетровської області Г. Корбан. Ще в грудні 2014 р. у Верховній Раді було створено міжфракційну групу під такою назвою. До її складу увійшли позафракційні народні депутати Д. Ярош, А. Білецький, Б. Береза, Б. Філатов і В. Парасюк. До «УкрОПу» зараховують ще й людей «Привату», що залишили фракцію «Блок Петра Порошенка» в розпал конфлікту Президента з І. Коломойським, а саме А. Денисенка, В.  Купрія, О. Дубініна та В. Дідича.

Експерти припускають, що  партія «УкрОП» претендує на правий фланг, її риторика буде патріотичною та антиросійською, а основною темою – війна на Донбасі: заслуги команди Коломойського на Дніпропетровщині та прорахунки влади у веденні АТО. «Наша мета – це бути представленими у місцевих радах. Ми не очікуємо більшості, але хочемо бути обов’язково присутніми в більшості областей і впливати на владу», – заявив Б. Філатов.

За словами  політтехнолога Т. Березовця, нова партія потенційно може мати успіх на місцевих виборах у Дніпропетровську, Одесі, Запоріжжі і, можливо, десь у центрі (наприклад, у Кіровограді). Допоможе «УкрОПу» в цьому мілітарна риторика, що є особливо затребуваною у воєнний час. «Але за рамки регіонального проекту партія навряд чи вибереться», – вважає експерт.

Програмні засади партії «УкрОП», на думку політологів, навряд чи  будуть популярними на Сході й Півдні, а от «опозиційність» партії «Відродження» може відіграти важливу роль у досягненні мети. І це розуміють ті, хто опікується подібними проектами.

Як зазначив політолог В. Фесенко, партія «Відродження» перебуває у сфері інтересів олігарха І. Коломойського, і на цих виборах буде працювати в його інтересах. «Партія “Відродження” у багатьох раніше асоціювалася з галузевою партією “Укрзалізниці”, вона переходила з рук у руки, але зараз це партія, яка пов’язана з однойменною депутатською групою, яка перебуває у сфері інтересів Коломойського. Вона пов’язана з паном Хомутинником і, скоріше за все, на цих виборах вона буде працювати в інтересах Коломойського», – вважає В.  Фесенко.

Наголошуючи на тому, що партія «Відродження», як і партія «УкрОП» претендують на гроші І. Коломойського для «розкрутки» своїх проектів,  експерт зазначає, що саме партія «УкрОП» все ж «буде ближче  до Коломойського, враховуючи близькість до нього того ж  Корбана».

В. Фесенко  підкреслив, що ці дві партії навряд чи будуть конкурентами, оскільки в них різна політична й функціональна спрямованість. «Я думаю, “УкрОП” буде працювати в першу чергу на перемогу в Дніпропетровській області, а також буде націлений на патріотичний електорат центральної та західної України. Партія “Відродження” у свою чергу буде працювати на більш консервативний російськомовний електорат, на колишніх виборців Партії регіонів», – зазначив  В.  Фесенко.

Разом з тим, на думку експерта, партія «Відродження» не зможе отримати більшості навіть на Сході й Півдні. «У Харківській, Одеській області, у ряді інших, вони можуть провести своїх депутатів, але на більшість партія ніде претендувати не буде, максимум – на присутність депутатів у радах», – зазначив політолог.

Але навіть така присутність у місцевих органах влади не до вподоби колишнім соратникам по Партії регіонів. Як інформують ЗМІ, у  Харківській міській раді створено групу «Відродження» до якої увійшли колишні «регіонали». Цю групу М. Добкін, представник «Опозиційного блоку» (колишній «регіонал»), назвав кишеньковою опозицією влади. «Я негативно до цього ставлюся. Справа в тому, що “Відродження” як політична партія свого часу мала серйозну прив’язку до Харкова. Віктор Миколайович Остапчук після смерті Георгія Кирпи став до керма в цій політичній силі. І оскільки в Харкові велика кількість залізничників, це була абсолютно галузева партія, яка співробітничала з владою в регіоні», – зазначив М. Добкін.

За його словами, після Майдану члени «Відродження» одразу вийшли з фракції Партії регіонів у Харківській облраді. «Після подій, які відбулися в Києві, коли з’явилася нова влада, ситуація різко змінилася. Ці люди першими вийшли з фракції. Вони спочатку були серед тих, хто називав себе позафракційним, потім вони влилися у фракцію, яка, фактично, є фракцією нинішнього губернатора. Мені все зрозуміло, вони люди, які працюють на залізниці, це державне підприємство, і йти проти влади – це створювати собі проблеми на роботі», – наголосив  народний депутат.

Проте, на його думку, сьогодні з’явилася інша політична партія «Відродження». Вона з’явилася вже без харківських коренів, вона з’явилася вже із серйозними коренями з Дніпропетровська. «І те, що один з лідерів партії “Відродження” (мова йде про Віталія Хомутинника) має тісний контакт із губернатором Харківської області, а це було видно з переписки, яку опублікували, це наводить на думку, що харківська регіональна влада у зговорі з керівництвом політичної партії “Відродження”, формує ручну, кишенькову опозицію, яка буде конкурентом для “Опозиційного блоку” на майбутніх місцевих виборах», – вважає М. Добкін.

При цьому він упевнений,  що партія «Відродження» не зможе отримати серйозної підтримки в Харківській області.

Народний депутат III, IV, V і VI скликань Т. Чорновіл, який свого часу також входив до Партії регіонів, розцінює партійний проект «Відродження» як спробу провести власних людей до місцевих рад у своїх виборчих округах. «Для захисту особистих інтересів, у тому числі ділових, потрібно мати певну владну вертикаль на місцях. Так що для них мова йде не про те, щоб покрити всю Україну, а тільки конкретний округ», – вважає Т. Чорновіл.

Утім, навіть деякі члени депутатської групи «Відродження» сумніваються в успіху партії і вважають, що партія через пізній старт ризикує не встигнути підготуватися до місцевих виборів. Про це сказав член депутатської групи «Відродження» А. Кіссе: «Щоб цьому політпроекту зіграти проти своїх електоральних конкурентів, потрібно оперативно створити місцеву мережу. Але півроку, що залишилися до виборів, – це дуже мало. Відповідальний підбір кадрів – процес довгий».

Отже, партія «Відродження», на переконання більшості оглядачів і експертів, на сьогодні – черговий політичний проект, ініціатори якого зацікавлені бути присутніми  у владних структурах з метою збереження своїх бізнесових інтересів. Подібні проекти повторюються у всіх виборчих кампаніях і нерідко приносять бажані результати їхнім ініціаторам. Щоправда, самі лідери партії запевняють, що їхня мета – інтереси народу й покращення добробуту пересічних громадян.

 

Потіха А.  Партія «Відродження»  в умовах підготовки до майбутніх ісцевих виборів [Електронний ресурс] /  А. Потіха // Україна: події, факти, коментарі. – 2015. – № 15. – С. 35–40. – Режим доступу: http://nbuviap.gov.ua/images/ukraine/2015/ukr15.pdf. – Назва з екрану.