С. Горова

с.н.с. ФПУ,

канд. наук із соц. комунікацій

Міланські зустрічі в коментарях експертів

 

Зустріч глав європейських і азіатських країн в Мілані, а також двосторонні переговори Президента України Петра Порошенка і Президента Росії Володимира Путіна – теми, які активно обговорюються сьогодні в експертних колах.

Слід зазначити, що більшість експертів у своїх коментарях вказали на результативність візиту Президента України до Мілана.

Однак, деякі фахівці все ж таки висловили сумнів в ефективності зустрічі Володимира Путіна і Петра Порошенка, посилаючись на те, що «російський президент лише імітує діалог» (http://www.segodnya.ua/regions/donetsk/eksperty-o-vstreche-putina-i-poroshenko-idet-dvoynaya-igra-a-mira-na-donbasse-poka-zhdat-ne-stoit-561721.html. – 2014. – 17.10).

На думку політолога Олександра Палія, таким чином В. Путін хоче позбутися санкцій Заходу, або – внести розбрат між даними країнами. «Можливо, діалог імітується також для того, щоб народ самопроголошених республік (ДНР, ЛНР – прим. авт.) не розбігався в різні сторони. Це його цілі. І серед них немає відновлення територіальної цілісності України і ліквідації терористичних банд», – розповів А. Палій.

Не чекає швидкого результату від переговорів в Мілані і політолог Володимир Фесенко. Він також упевнений, що Москва веде подвійну гру – імітує мирні переговори, зберігаючи зону нестабільності на Сході України. «Проте в такій ситуації ізоляція Путіна буде тільки посилюватися», – підкреслив політолог (http://www.segodnya.ua/regions/donetsk/eksperty-o-vstreche-putina-i-poroshenko-idet-dvoynaya-igra-a-mira-na-donbasse-poka-zhdat-ne-stoit-561721.html. – 2014. – 17.10).

Доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченко, експерт з питань міжнародної політики Григорій Перепелиця в своєму коментарі також підкреслив прагнення Росії до ескалації війни на Донбасі. В силу того, що Україна не визнає факт війни з Росією, РФ може маніпулювати ситуацією: адже якщо країна не визнає війну, жертва агресії не визнає себе такою, значить, немає і агресора. Це дозволяє Росії маніпулювати міжнародним думкою і переговорами, а також позиціонувати себе в якості посередника, який не має ніякого відношення до війни на Донбасі, а війна представляється нею виключно як внутрішній конфлікт (http://glavred.info/politika/peregovory-v-milane-mozhno-li-vernut-mir-na-donbass-peregovrami-prognoz-ekspertov-293186.html. – 2014. – 17.10). На думку міністра закордонних справ України (2007–2009 рр.) Володимирира Огризко, В. Путін буде ще дуже довго знекровлювати Україну. «Це його головна мета, яка є незмінною, а зустріч в Мілані для Путіна є лише проміжним етапом її досягнення і заспокоєння деяких великих русолюбів на Заході, щоб дати їм шанс сказати, ніби Путін теж йде на переговори, що він теж хороший. В цілому, зараз – це «гра в довгу», – вважає експерт (http://pressorg24.com/news?id=90699).

У свою чергу, голова президії Ради з зовнішньої та оборонної політики Росії, російський політолог Федір Лук’янов каже, що міланські переговори стали логічним продовженням лінії, що намітилася деякий час назад: «Зараз, на мій погляд, очевидно, що ні російська сторона, ні українська, ні, тим більше, європейська, звичайно, не хочуть ніяких нових бойових дій. Тому реальне завдання – це фіксація статусу-кво, тобто, лінії розмежування та контроль над нею» (http://m.golos-ameriki.ru/a/milano-sammit-ukraine-gas/2487766.html. – 2014. – 17.10).

Більш нейтрально щодо зустрічі в Мілані висловився директор Міжнародного інституту демократій, глава правління Центру соціологічних і політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран, вказуючи на те, що такі переговори потрібні хоча б для того, щоб Україна продемонструвала готовність до дипломатичного розв’язання військового конфлікту. Для нас такі зустрічі потрібні, щоб Україна використала цю площадку для подальшого тиску на Росію, щоб мобілізувати західне співтовариство на введення нових санкцій проти Росії, вважає експерт.

Але основна інтрига полягає, насамперед, у тому, щоб використовувати цю дуже умовну паузу у військовому конфлікті для того, щоб здійснити три фундаментальні зміни: модернізацію і реформу армії, модернізацію країни, а також подальші зусилля, спрямовані на мобілізацію міжнародного співтовариства для тиску на Росію. Тобто, на думку експерта, інтрига не в результатах переговорів, а в тому, наскільки ефективно українська влада використовує цю умовну паузу (http://glavred.info/politika/peregovory-v-milane-mozhno-li-vernut-mir-na-donbass-peregovrami-prognoz-ekspertov-293186.html. – 2014. – 17.10).

Схожу точку зору висловив і європейський експерт, професор, викладач європейських студій університету Johns Hopkins в італійській Болоньї Паоло Кальціні, вказавши на те, що зустріч президентів є просто мінімумом з того, що можна зробити за нинішньої конфліктної ситуації. На його думку, позитивний факт, що перемир’я на Донбасі, хоч і з труднощами, але все ж триває (http://www.radiosvoboda.org/content/article/26641181.html. – 2014. – 19.10).

Слід зазначити, що більша частина експертів додержуються дещо іншої думки стосовно зустрічі в Мілані і вказують на позитивне її значення. Так, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що зустріч у Мілані за участю президентів України і РФ Петра Порошенка та Володимира Путіна може сприяти зняттю напруженості між Києвом і Москвою, а також між Росією і Заходом (http://rian.com.ua /politics/20141017/358401120.html. – 2014. – 17.10). Політолог Віталій Бала в своєму коментарі наголосив, що під час переговорів в Мілані Президент України Петро Порошенко вперше не програв «партію» Володимиру Путіну, відмовившись грати за правилами Росії. «Раніше на всіх раундах переговорів Київ йшов на поступки, хоча у відповідь Росія не виконала жодного пункту .... Ми не здали національні інтереси... », – підкреслив політолог (http://glavnoe.ua/news/n196411. – 2014. – 18.10).

Про важливе позитивне значення для України проведених переговорів  в Мілані говорила й аналітик Інституту світової політики Дарія Гайдай, вказуючи на те, що «успіх переговорів якраз і полягає у вмінні використовувати всі можливості, які випадають, на свою користь. Україна зміцнює свої позиції у ЄС, зокрема серед країн, які ще недавно дотримувалися досить проросійської позиції (йдеться про Італію в першу чергу)». Експерт зазначила, що у Мілані Президент України П. Порошенко мав змогу не лише в черговий раз нагадати європейцям, хто виступає за мир, а хто за війну, а й встановити особисті контакти з новими гравцями у європейському політикумі (http://obozrevatel.com/blogs/64703-peregovori-u-milani-hto-u-vigrashi.htm. – 2014. – 18.10).

Звертають на себе увагу також і коментарі західних лідерів про переговори, що відбулися. Так, прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці за підсумками робочого сніданку з президентами РФ і України Володимиром Путіним і Петром Порошенко заявив, що відчуває позитивний настрій відносно врегулювання українського конфлікту (http://rian.com.ua/world_news/20141017/358414514. html. – 2014. – 17.10).

Головний же підсумок двосторонньої зустрічі російського та українського президентів – це начебто досягнута домовленість щодо постачання газу в Україну та Європу. Директор Центру вивчення світових енергетичних ринків В’ячеслав Кулагін, коментуючи ситуацію, підкреслював: «А яка є альтернатива?! Нині альтернативи ціні 385 немає. Можна купити в Європі, але в Європі буде дорожче, бо зимовий період і зараз досить високий попит усередині Європи. І, звичайно ж, поставки будуть вимагати плюс до цього транспорт, будуть рости спотові ціни. Тобто дешевше, ніж за ціною 385, зараз Україні газ не придбати».

Політолог Вадим Карасьов наголошував: «Є надія, що взимку Україна буде з «блакитним паливом» за цілком прийнятною ціною. Але, думаю, домогтися якихось результатів нам допомогла Європа, яка не хоче мерзнути». Певною мірою згоден з Вадимом Карасьовим і політолог Олександр Палій: «Росії потрібні гроші, адже їх нафтогазова галузь в кризі, ціна на «чорне золото» неухильно падає. А Україні і Європі потрібен газ, щоб батареї не були холодними. Тут інтереси сторін сходяться, тому найближчим часом поставки газу в Україну будуть поновлені» (http://www.segodnya.ua/politics/pnews/eksperty-glavnyy-itog-peregovorov-poroshenko-i-putina-v-milane-gazovye-dogovorennosti-562041.html. – 2014. – 20.10).

Експерти також вказали на наявність певного прогресу в переговорах П. Порошенка з В. Путіним щодо ситуації на Донбасі. Політолог О. Палій вважає великим досягненням те, що В. Путін визнав важливість і необхідність виконання Мінських домовленостей: «Фактично, сьогодні ці домовленості залишаються єдиним документом, який дозволяє розробити хоч якусь дорожню карту щодо наведення порядку на Донбасі. Сам Путін зараз перебуває в роздумах – що ж далі робити з Луганською та Донецькою областями. З одного боку, він не проти роздобути собі нові землі. З іншого – ніхто не відміняв ризику реалізації нового пакета санкцій, на які можуть піти і Європа, і США – які точно не відступляться. У підсумку це може дуже боляче вдарити по Росії» (http://www.segodnya.ua/politics/pnews/eksperty-glavnyy-itog-peregovorov-poroshenko-i-putina-v-milane-gazovye-dogovorennosti-562041.html. – 2014. – 20.10).

В даній ситуації привертає до себе увагу й думка російського політолога Андрія Піонтковського про те, що «проект Новоросії» в первинному варіанті – відрізати від України вісім областей – закритий. І закритий він не тому, що Путін передумав, а тому, що це нереально за всіма параметрами: економічними, військовими, якими завгодно. Але від бажання закрити Україні європейський вектор він анітрохи не відмовився» (http://m.golos-ameriki.ru/a/milano-sammit-ukraine-gas/2487766.html. – 2014. – 17.10).

І тут дуже промовистою виглядає вкрай обережна відповідь високопоставленого джерела ЗМІ в керівництві самопроголошених ЛНР і ДНР на питання про те, чи дійсно проект «Новоросія» закритий. Джерело зауважив: «Швидше призупинений, заморожений. На півроку, можливо, на рік» (http://daily.com.ua/publication. – 2014. – 17.10).

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко у своєму коментарі відзначив і те, що ефект від міланських переговорів на собі відчують, в першу чергу, бізнес і прості жителі. «Тепер можна зітхнути вільніше – наше населення взимку не замерзне. Трохи легше буде й бізнесу – адже, хоча багатьом виробникам доведеться купувати газ за досить високими цінами, головне, що він взагалі буде – а відповідно, не доведеться призупиняти роботу підприємств. На зиму це вельми непогані перспективи для нашої економіки», – підкреслив експерт (http://www.segodnya.ua/politics/pnews/eksperty-glavnyy-itog-peregovorov-poroshenko-i-putina-v-milane-gazovye-dogovorennosti-562041.html. – 2014. – 20.10).

… Безумовно, можна погодитись з позитивною оцінкою в експертних колах зустрічей Президента України Петра Порошенка у Мілані, констатувати їх ефективність, а також наявність позитивних результатів у відповідності з Мирним планом Президента. Вже перші кроки реалізації цього плану формують атмосферу, в якій неприкрита ворожість, прояви ненависті знаходяться поза логікою конструктивного діалогу і приносять надію на мирне вирішення ситуації на Донбасі.

Звертають також на себе увагу кваліфіковані дипломатичні підходи, що забезпечують успішне сприйняття мирного плану на Заході та позбавляють вагомих аргументів російську сторону у переговорах. Цим самим здійснюються суттєві кроки до мирного врегулювання конфлікту і вирішення надзвичайно гострих економічних проблем у взаємовідносинах нашої держави з Росією.